ZEGEL Geen verdere beperkingen voor schietkamp Vliehors Uitslaande brand legt fruitbedrijf in de as Cjroen TwarL-Jexels het harL., Bodekamer en Geul afgesloten wegens mond- en klauwzeer Nieuws van de provincie Minister Pronk verwerpt bezwaren TEXELSEÜCOURANT SUPER DE BOER Kijk in deze krant! Noord-Bolland Beschikkingen WOZ in de bus Concert DEK Watervlooien Landbouwvoorlichter Slippartijen door gladheid Airshow Vertraging enquête lokale democratie Van Dis en Palmen bij Kunst in Zee OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11558 EXELSE DINSDAG 27 FEBRUARI 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 i telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 7.5 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63.- per half jaar. Cfr»e» Jtxlil A btt bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Miljoenen voor verkeersveiligheid Gemeenten gaan vernieuwen Openbaar vervoerplan van start Wat de gemeente, de bewoners en logiesverstrekkers van De Cocksdorp en omgeving, de Commissie Vlieghinder Noordkop Texel, de Werkgroep Landschapszorg Texel en de Waddenvereniging al vreesden, is waarheid geworden. De nieuwe milieuvergunning voor het cavalerieschietkamp op de Vliehors komt, op een enkel ondergeschikt punt na, niet tegemoet aan hun wensen en bezwaren. Minister Jan Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) heeft ten opzichte van de fel bekritiseerde ontwerp- vergunning geen verdere beperkingen gesteld aan de 'schietoefeningen van de landmacht. In tegenstelling tot de insprekers en bezwaarmakers vindt Pronk dat de geluids overlast met de vergunning voldoende wordt beperkt. ie (oude) hinderwetvergunning van lefensie voor het schieten met tanks, .anonnen en andere zware wapens lateert van 1957 en houdt op geen inkele manier rekening met de belan- en van burgers, het milieu en de na- tuur - onderwerpen waarover inmid- lels heel anders wordt gedacht dan n de jaren vijftig. De nieuwe milieu- rergunning, die minister Jan Pronk ran VROM onlangs aan de staatsse- iretaris van Defensie verleende en lie gisteren is gepubliceerd, kan jaarom in vergelijking tot de vorige ergunning met anders dan een stap oorwaarts zijn. Maar wat de geluids- linder voor de bewoners en ecreanten in de Texelse noordkop letreft, lijkt de vergunning weinig tot geen verbetering te brengen ten op- lichte van de huidige praktijk. In ie- ler geval zijn alle maatregelen die het Texelse college van b en w heeft 'oorgesteld om de lawaaioverlast oor Texelaar en toerist te beteuge- in, door de minister afgewezen. !o komt er geen verdere beperking ran de openingstijden van het schiet- ;amp en mogen de doordeweekse iefeningen tot 23.00 uur doorgaan, irwijl het college had gevraagd om ien schietverbod gedurende de ivonduren. 'De tijdstippen en tijds- luur van de oefeningen zi|n te be- chouwen als de noodzakelijke capa- iteit voor deze inrichting', aldus de nmister. Verder hoeft de landmacht jeen rekening te houden met de weersomstandigheden, waarvan vol lens de minister met afdoende is langetoond dat zij invloed hebben op Ie hinder zoals die op Texel wordt irvaren De voorgestelde beperkin- jen zijn volgens de minister ook he emaal niet nodig omdat op andere wijze wordt voorzien in het indammen én dezer dagen krijgen Texelaars de beschikkingen in de bus met daarop de nieuwe WOZ (Wet On- oerende Zakenj-waarde voor het ijdvak 2001-2004. Uitgangpunt is de vrije verkoopwaarde van het onroerend goed, met als waarde- leildatum 1 januari 1999. De WOZ- waarde is maatstaf voor de heffing van gemeentelijke forensen- en Dnroerend-zaakbelasting, de in- omsten- en vermogens- en waterschapsbelasting. van de geluidsoverlast: per wapen is vastgesteld hoeveel kogels en grana ten er jaarlijks mogen worden afge vuurd en tot ontploffing gebracht. 'Het aantal schoten is direct van in vloed op de berekende geluids belasting zodat het limiteren van het aantal schoten een goed alternatief is voor het vastleggen van de maximale geluidsbelasting.' Pronk heeft zich daarbij gebaseerd op de resultaten van een akoestisch onderzoek van TNO. Het college stelde dit rapport ter discussie omdat de meteorologi sche omstandigheden buiten be schouwing waren gebleven, maar de minister stelt simpelweg dat de ge hanteerde meet- en rekenmethode 'deugdeli|k' is en dat het resultaat van de berekeningen een geluids belasting heeft opgeleverd die ver- gunbaar is, omdat zij beneden de wettelijke norm van 50 decibel blijft. Die objectieve norm hoeft volgens het college echter nog mets te zeg gen over de hinder zoals die in een stiltegebied vooral 's avonds door Texelaar en toerist wordt ervaren. Als met zaken als luchtdruk en windrich ting rekening wordt gehouden zou deze subjectieve overlast volgens de gemeente wel eens een stuk minder kunnen zijn. Maar omdat de beper king van de lawaaioverlast wordt be reikt via maximum aantallen munitie en niet via een maximaal geluids niveau, vindt Pronk het niet nodig dat Defensie nader meteorologisch on derzoek moet verrichten, zoals de gemeente had gevraagd. 'Er wordt soms wel heel erg gemak kelijk over onze argumenten heen gewalst', zegt milieuambtenaar Cees Witte, die voor het college onder zoekt of het instellen van beroep bij de Raad van State zin heeft. 'Het schietkamp blijft met deze vergun ning een bron van overlast. Wat be- Lees verder pagina 5 Om te voorkomen dat bezoekers mond- en klauwzeer overbrengen op grazende Schotse Hoog landers, heeft Staatsbosbeheer de wandelpaden in de Bollekamer en het wandelpad door de Geul van Loodsmansduin naar paal 9 afge sloten. De maatregel, die vrijdag van kracht werd en voor onbe paalde duur gehandhaafd blijft, is landelijk en geldt voor alle terrei nen van SBB waar runderen of schapen leven. Eigenlijk hadden ook de Mokbaai, de Slufter en de Eierlandsche Duinen volgens de instructies van de lande lijke organisatie van SBB dicht ge moeten, aangezien daar schapen lo pen. Maar aangezien een groot deel toch binnenkort moet lammen, is met de respectievelijke pachters Dick Drijver, Hans Stark en Frans Koorn afgesproken dat ze hun dieren alvast naar 'huis' haalden. Dat de Mokweg wegens het militaire gebruik eigenlijk met valt af te sluiten en een toegangs verbod voor de Slufter ook niet voor de hand ligt, was een extra argument om voor deze oplossing te kiezen. Of de schapenhouders na volgende maand, wanneer de lammeren nor maal gesproken groot genoeg zijn om te weiden, al weer terecht kunnen in genoemde gebieden, valt nog te be zien. 'Je zou je kunnen voorstellen dat je alle schapen in één gebied, bijvoorbeeld de Eierlandsche Duinen, laat grazen. Maar hopelijk is het ver bod dan niet meer nodig', vertelt SBB-woordvoerder Erik van der Spek. Niet iedere bezoeker reageerde even enthousiast op het besluit, onder vond Van der Spek, die samen met collega's afgelopen weekend toezag op de naleving ervan. In twee geval len werden tóch wandelaars aange troffen. Tegen hen werd proces-ver baal opgemaakt. 'Er was een Texelaar die vond dat er al zoveel is afgesloten. Toen we uitlegden waarom we dit hebben gedaan, ont stond er enig begrip, maar veel was het niet. Hopelijk blijkt binnenkort dat we wat erg voorzichtig zijn geweest. Maar beter dan dat we achteraf moe ten constateren: hadden we maar... Je moet ons gebied beschouwen als een boerenerf. Als er besmetting dreigt, dan laten boeren ook met ie dereen meertoe. Ik heb begrepen dat dat inmiddels geldt voor ten minste twee Texelse bedrijven. Onze bezoe kers komen ook overal en nergens vandaan.' Ondertussen is in de Bollekamer het eerste veulen bij de Exmoor-pony's geboren en kan ook het eerste kalfje bij de Schotse Hooglanders elk mo l/oor de taxatie zijn alle min of meer vergelijkbare Woningen bij elkaar in gedeeld, waardoor het niet noodza kelijk is dat alle huizen uitgebreid «orden opgenomen. In geval van erf- oacht, wordt geoordeeld alsof het eigen grond betreft. Voor al het on- 'oerend goed dat geen woning be treft, wordt eenzelfde gedragslijn ge volgd. De bedragen zijn in euro's en in guldens. Doordat de beschikking slechts beperkte gegevens bevat, zijn sigenaars wellicht met in staat om te oeoordelen of de getaxeerde waarde uist is. De gemeente verstrekt op aanvraag, uitsluitend aan belangheb benden, een taxatieverslag. Volgens iet college is dit taxatieverslag opge steld volgens een door de Waarderingskamer opgesteld model en is met te vergelijken met een door een makelaar opgemaakt rapport ten behoeve van andere doeleinden. Be langhebbenden die het met eens zijn met de vastgestelde waarde kunnen binnen zes weken na dagtekening bezwaar aantekenen tegen de be schikking. Dit bezwaar moet binnen aan jaar worden afgehandeld. Nadere informatie wordt verstrekt door Bu reau Belastingen en Vastgoed, Kamer 0.09, tel. 36 21 29. Bij een felle uitslaande brand zon dag tegen de avónd is boerderij De Veen, eigendom van Leen Huis man, geheel in de as gelegd. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen al uit de rieten kap en zat er voor de spuitgasten weinig anders op dan te voorkomen dat de vlammen oversloegen naar na bijgelegen gebouwen. De brand, die vanuit de wijde omtrek was te zien, trok grote belangstelling en zorgde voor filevorming op de na bijgelegen wegen. Naar de oor zaak van de brand blijft het gissen. De politie besloot gisteren dat er geen onderzoek door de techni sche recherche komt. De boerderij deed dienst als woning en bedrijf van Huisman De koelcellen lagen halfvol met appels en peren en in de schuur bewaarde hij een voor raad aardappels. Verder stonden er een paar kostbare modelboeren wagens die Huismans vader Martinus had gemaakt, de bestelbus waarmee hij het fruit uitventte en een aantal landbouwmachines. De eerste tekenen van een brand werden rond half zes waargenomen door het drieëneenhalfjarige buur meisje Renée Witte van hoeve Amviola. 'Ze wees op de lucht en dacht dat er regen kwam', vertelt haar vader Ab Jan Witte, die na nog eens goed te hebben gekeken in de gaten kreeg dat er iets fout zat. Hij waarschuwde zijn neef, buurman en brandweerman Ab Witte, die alarm sloeg. Ab Jan: 'Toen ik weer keek sloegen de vlammen al uit het dak.' Brandweerlieden waren snel ter plaatse, maar konden met voorko men dat het vuur in het gebouw, dat grotendeels uit hout en riet was op gebouwd, onwaarschijnlijk snel om zich heen greep. Huisman, die op het moment van het uitbreken van de brand op visite was bij zijn vader in verzorgingstehuis De Gollards, arri veerde na te zijn gewaarschuwd rond kwart voor zes bij de boerderij, die toen al in lichterlaaie stond. Zijn eer ste reactie was om de boerderij in te gaan, in een poging de oude wagens te redden. 'In het gedeelte waar ze stonden brandde het toen nog niet zo fel. Met een paar man hadden we ze er nog wel uitgekregen.' Aanwezige politieagenten en brandweerlieden hadden meer oog voor de veiligheid van Huisman en weerhielden hem van zijn reddingspoging. 'Ze weken niet van mijn zijde.' Lees verder pagina 5 Muziekvereniging Door Eigen Kracht telt niet minder dan honderd leden. Een recordaantal voor de Hoornders. Op een enkeling na betraden ze vrij dag en zaterdag allemaal het podium van dorpshuis De Waldhoorn voor de jaarlijkse winteruitvoering. Het spek takel slaagde in bijna alle opzichten, want het is alweer enige jaren gele den dat DEK hoofdzakelijk een gezelligheidsgezelschap was. Pagina 2 Nabij waterzuivering Everstekoog voltrekt zich een experiment, om te kijken in hoeverre watervlooien slib kunnen afbreken. Als de proef slaagt, is het goed nieuws voor de lepelaars. De vlooien zijn een prooi voor stekel baarsjes, die op hun beurt worden gegeten door de vogels. Pagina 4 Op zijn tijd eigenwijs en soms door donderen. Aldus in notendop de werkwijze van landbouwvoorlichter Jan Koolhof. Een man die zich in de afgelopen 32 jaar sterk heeft gemaakt voor de Texelse landbouw. Vrijdag- Het vuur in hoeve De Veen greep bliksemsnel om zich geen. Brandweerlieden konden met voorkomen dat de boerderij tot de grond avond neemt hij afscheid in De toe afbrandde. Kiekendief. Pagina 5 Als gevolg van gladheid raakte een automobilist zaterdagavond rond 23.30 uur op de Westerweg in de slip, waarbij het voertuig over de kop sloeg. De voorspelling van ter plaatse zijnde politieagenten dat als er met snel zou worden gestrooid, een der gelijk ongeval zich zou herhalen, kwam uit. Even later raakte opnieuw een bestuurder in de problemen. Voor zover bekend was in beide gevallen geen sprake van letsel (Advertentie) (Advertentie) Op het vliegveld Texel wordt op 11 augustus voor de achtste keer de Inproject Texel International Airshow' gehouden Dit evenement trekt elke drie jaar duizenden bezoekers en honderden vliegtuigen Ditmaal wordt medewerking verwacht van de Ko ninklijke Luchtmacht en de Konink lijke Marine, de Royal Air Force en de US Air Force en de lucht strijdkrachten van Jordanië, België, Frankrijk en Polen. Als topattractie zal een wereldberoemd formatieteam zijn kunsten vertonen. Ook zal de wereldkampioen 'aerobatics', Xavier de Laparrent, aanwezig zijn. Voorafgaand aan het vlieg- programma, dat van 13.30 tot 17.00 uur zal duren, wordt van 10.00 tot 13.00 uur een 'static show' gehou den, waar ook de historische en ci viele luchtvaart uitgebreid aan bod komen. De entree tot het evenement bedraagt ƒ15,- (tot en met 12 jaar 7,50). Meer informatie is te vinden op de website van het vliegveld: www.texelairport.nl. De voorbereidingen van de enquête over het functioneren van de locale democratie kosten de gemeente meer tijd dan aanvankelijk was ge dacht. Daardoor zal de verspreiding van de circa 12.000 formulieren, die aanvankelijk komende vrijdag met de Texelse Courant zouden worden meegegeven, enkele weken worden uitgesteld. Dat geldt ook voor het Festival voor de Locale Democratie. De nieuwe data waren gisteren nog niet bekend. ment het levenslicht zien Het veulen was afgelopen weekend goed te zien vanaf het Hoornderslag, zoals blijkt uit bijgaande foto van SBB. Een tijd liep het zelfs met de moeder door het water. Groene routes Om een heel andere reden worden deze week de groene routes in de duinen afgesloten. Half februari keer den de eerste lepelaar eh de eerste grutto terug uit het zuiden en gelei delijk aan komen er steeds meer broedvogels terug. De eerste stand vogels als de wilde eend en de blauwe reiger broeden binnenkort Het afsluiten van de terreinen is vooral in het begin van het broed- seizoen erg belangrijk, aldus SBB. Is het voor een vogel met rustig genoeg, dan wijkt het dier uit naar elders. In verband hiermee moeten honden overal in de duinen weer aan de lijn. De bekende schrijvers Adriaan van Dis en Connie Palmen zullen op het literatuurfestival van de manifestatie Kunst in Zee voorlezen uit eigen werk. De literaire avond wordt op zaterdag 31 maart gehouden in Question Plaza. De toegang bedraagt ƒ15,-, tot 18 jaar ƒ10,-. In de voor verkoop kosten de kaarten respectie velijke ƒ12,50 en 7,50; de voor verkoop begint op 1 maart, kaarten zijn dan verkrijgbaar bij de VW.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1