'Bij Jan ging de deur niet om zes uur dicht' 5 Wikken en wegen en taken verdelen .TEXELSE COURANT" Hulp bieden doel scheidend landbouwvoorlichter Brand De Veen Vliehors Discussie over windenergie Blik vanger DINSDAG 27 FEBRUARI 2001 jp (je Veenselangweg vormden nieuwsgierige automobilisten een file. VERVOLG VAN PAGINA 1 I eerste instantie werd het bluswater angevoerd met een brandkraan aan e Kadijksweg en later werd met be- ilp van een dompelpomp met een ipaciteit van circa 4.000 liter per iinuut en een zesduims slang van an kilometer lengte ook water uit de an Ayesloot aangevoerd, waarmee iet succes overslag van vuur op bijgelegen gebouwen werd bestre- an Ab Jan Witte 'We hadden het aluk dat de wind niet onze kant op :ond. Het werd op een gegeven loment wel even heet, maar toen de ap instortte werd het snel minder.' ond half zeven kwam een deel van t vierkant naar beneden, waarna t vuur na verloop van ti|d in om- ang afnam. In de dikke laag brand- aar materiaal die zich opstapelde nnen de overeind gebleven muren even de vlammen bij tijd en wijle aog oplaaien. Het nablussen ging sdurende de nacht en de volgende iorgen door. let de boerderij gingen het fruit, de js, de wagens, de machines en alle rsoonlijke spullen van huisman ver ren 'Mijn kleren zijn het enige dat nog over heb Gespaard bleef ook Huismans hond skippy, die net als de baas tijdelijk onderdak heeft gevon den in Hotel Den Burg. 'Echter met zo lang, want het bedrag dat de verze kering hiervoor beschikbaar stelt is er snel doorheen.' Maar burgemeester Joke Geldorp-Pantekoek, die zondagavond al een bezoek bracht, heeft me namens de gemeente hulp aangeboden In overleg met de ver zekering heeft Huisman besloten op zoek te gaan naar een stacaravan, die als tijdelijk onderkomen zal dienen. Om zijn fruitbedrijf van zeven hectare draaiende te houden gaat Huisman op zoek naar koelcontainers, want in juni begint de oogst van aardbeien en bessen. Ook moet er een oplossing worden gezocht voor de oogst en opslag van appels en peren die daarna volgt. Huisman laat weten dat doordat de fruitoogst van vorig sei zoen in zijn geheel verloren is gegaan, hij zijn klanten voorlopig met meer van dienst zijn. Over de oorzaak van de brand heeft ook Huisman geen idee. 'De politie heeft me er flink over doorgezaagd, maar ik weet zeker dat ik geen pannetje op het vuur heb la ten staan.' Op de toegangsweg naar het brandende pand kwam de auto van een ramptoerist muurvasM^itter^^er^jnde^panning staande brandslang. Op zijn tijd eigenwijs en soms doordonderen. Aldus in notendop de werkwijze van landbouwvoorlichter Jan Kool hof. Een man die zich in de afgelopen 32 jaar sterk heeft gemaakt voor de Texelse landbouw. Of het nu een geves tigde ondernemer betrof, een nieuwe agrariër of een star tende landbouwer, ze konden allemaal met hun vragen bij hem terecht. Voor hen was de voorlichter altijd bereikbaar. Ze zullen hem missen. Want na een dienstverband van veer tig jaar houdt Jan Koolhof er komende donderdag mee op. Ter ere van hem wordt vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur in 'De Kiekendiefeen afscheidsfeest gehouden. Landbouwvoorlichters als Jan Kool hof behoren tot een uitstervend ras. Waar zijn collega's anno 2001 stuk voor stuk specialisten zijn met een grote kennis over een beperkt deel van de landbouw, beschikt Koolhof over een brede kennis van zaken op het gebied van veehouderij en akker bouw. Hij gaf teelttechnische advie zen, maar verleende de boerenstand ook bijstand bij sociaal-economische of maatschappelijke vraagstukken. En als het echt nodig was, dan schroomde hij met om zelf de kunst mest te strooien. Ook na zes uur 's avonds was hij beschikbaar. Zijn dienstbaarheid was zó groot, dat menig boer die als een berg tegen het invullen van de papierwinkel opzag, soms wel erg snel bij de voorlichter aanklopte. Tijdens de vele bedrijfsbezoeken en voorlichtingsbijeenkomsten in zijn loopbaan gaf Koolhof zijn ogen altijd goed de kost. De dingen die hij in de dagelijkse praktijk opstak, gaf hij door aan anderen. 'Helpen was en is mijn doel.' No nonsens Koolhof is een man uit de praktijk. Als telg uit een akkerbouwgezin uit het Groningse Wedde, op tien kilometer afstand van Winschoten, werd het werk op het land hem met de paple pel ingegoten. Na de Middelbare Landbouwschool bekwaamde hij zich tot landbouwvoorlichter, waar voor hij allerlei cursussen volgde op het gebied van de teeltechniek, maar ook economie. In 1962 belandde hij in Noord-Hol land, waar hij in de regio Heerhugowaard-Hensbroek werk zaam was in het kader van de streek- verbetering. Toen veehouders uit die omgeving beter schapenfokmateriaal nodig hadden, kwam hij op Texel. Hoewel hij nu kan lezen en schrijven met de Texelaars, was één van zijn rende een aantal decennia eén van de voorlopers was op het gebied van de veehouderij. Hij wist ons goed de mogelijkheden te wijzen. Hoewel de bedrijven op het eiland van oudsher kleinschalig waren, deden we wat betreft schaalgrootte in de zeventiger en tachtiger aardig mee met de vastewal. Jan was een belangrijke aanjager. Maar ook als het ging om de intrede van nieuwe teelten, zoals witlof, waspeen en asperges diende hij de Texelse akkerbouwers veelvul- maakte hij de toehoorders er op at tent dat de Texelse landbouw, in ver houding tot collega's aan de over kant, tamelijk schoon produceert. 'De landbouw is hier meer gevarieerd. Hierdoor wordt de bodem minder belast en zijn de benodigde hoeveel heden kunstmest en bestrijdingsmid delen een stuk lager dan elders.' Ook in de gemeenteraad, waarin hij na mens het CDA al meerdere raads periodes zetelt, komt hij op voor de belangen van de boeren. Zijn agrarische betrokkenheid nam niet weg dat Koolhof een brede kijk op de zaken heeft. Zo was hij betrok ken bij de bouw van vakantiepark De Krim en zetelt hij al vanaf 1972 in het bestuur van de Exploitatie Maat schappij De Krim. 'Ach, ik kwam overal en dan vragen ze je nog wel eens ergens voor.' Kwaliteit Naast zijn werk voor de Dienst Land- eerste kennismakingen bijzonder. Toen hij 32 jaar geleden in Den Hel der aan het loket stond, vroeg de beambte waar hij ging wonen. Toen hij antwoordde 'De Cocksoorp', keek de man Koolhof met-begrijpend aan: 'Wil ie jezelf daar laten begraven?' Maar zijn no nonsense-instelling en sociale betrokkenheid zorgde ervoor dat de Groninger snel werd geaccep teerd en uitgroeide tot hét gezicht van de landbouw. Agrariër Theo Hin (Nes- weg): 'Jan kwam hier aan het begin van de periode van de ligboxen- stallen. Het is met name aan zijn in spanning te danken dat Texel gedu- VERVOLG VAN PAGINA 1 Lving van de geluidshinder betreft is ir geen verbetering te verwachten.' fet duurt nog even voordat Witte het ollege kan adviseren, want de ver- lunning. die vooral uit de weerleg- ling van 98 ingediende bezwaren lestaat, telt dertig pagina's die elk op lun juridische en milieutechnische nerites moeten worden beoordeeld. Waar misschien gaat het college hoe lan ook in beroep om aan te geven lat er serieus met de belangen van Ie Texelaars moet worden omge- iprongen Dit politieke signaal heeft >p korte termijn geen praktisch voor leek weliswaar schorst een beroep >ij de Raad van State in samenhang net een verzoek om een voorlopige 'oorzienmg de inwerkingtreding van le milieuvergunning op. maar dat fetekent dat de oude vergunning van tracht blijft en die stelt nóg minder Jeperkingen aan de schiet- jefeningen dan de nieuwe Stillegging )e gemeente had verzocht om be taalde personen - waaronder de turgemeester van Texel - de be- 'oegdheid te verlenen om de schiet- ïefeningen stil te leggen indien naar lun oordeel ontoelaatbare geluids- Jverlast te verwachten is Daarmee :ou aan de onvoorspelbaarheid van iet weer en daarmee van de overlast echt worden gedaan. De ervaring leeft volgens het college geleerd dat in sommige schietweken (bij be paalde weersomstandigheden) op Texel geen enkele geluidshinder wordt gemeten. De minister wil in de vergunning echter geen tiandhavingsbevoegdheden creëren pie zich niet zouden verhouden met fle wet Milieubeheer. Krachtens deze wet ligt de handhavingstaak bij de Inspectie Milieuhygiëne, afdeling Toezicht Defensiezaken. Die zal de naleving van de vergunning controle ren en in geval van overtredingen boetes opleggen en in het uiterste geval verdere oefeningen verbieden Convenant Het stilleggen van de oefeningen is éen van de onderdelen van het zoge naamde 'convenant' dat het Texelse college met de staatssecretaris van Defensie wil sluiten over zowel de oefeningen op het cavalerieschiet- kamp als op dat andere deel van de Vliehors waarvan Texel hinder onder vindt: de schietrange voor de lucht macht. De gemeente, die in dit ver band mede optreedt namens de dorpscommissie en de Commissie Vlieghinder Noordkop Texel, wil dat er in het convenant afspraken worden vastgelegd over de maanden en tijd stippen waarop (niet) geoefend mag worden, de duur van de oefeningen, de vliegroutes, meetverplichtingen, het in acht nemen van weersomstan digheden en zoals gezegd de wijze waarop in overleg tussen de com mandant en de burgemeester oefe ningen kunnen worden gestaakt bij onaanvaardbare overlast. De tekst van het convenant zou volgens de gemeente ook in de milieuvergunning voor het schietkamp moeten worden opgenomen, maar omdat die tekst volgens de minister van VROM 'ze ker niet de instemming van de Staatssecretaris van Defensie draagt' en 'in de huidige vorm niet tot onder tekening zal leiden', heeft de minis ter het convenant naast zich neerge legd. Stiltegebied Tijdens de inspreekavonden in Het Eierlandsche Huis werd vorig jaar gehamerd op de maatschappelijke ontwikkelingen die sinds het jaar waarin de oude vergunning werd ver leend hebben plaatsgevonden. Be stonden in 1957 nog plannen om de Waddenzee in te polderen, tegen woordig is iedere menselijke activiteit er aan strenge nationale regelgeving en Europese richtlijnen gebonden en is het wad officieel uitgeroepen tot stiltegebied. De ontwerp-vergunning hield daar volgens de Wadden vereniging, de dorpscommissie en de gemeente nauwelijks rekening mee. Zo streeft het kabinet in de geldende Planologische Kernbeslissing Wad denzee naar een vermindering van de militaire activiteiten met 25 procent ten opzichte van 1989, maar was daarvan in de (ontwerp-)vergunning volgens de Waddenvereniging niets terug te vinden. De minister verweert zich nu door te stellen dat Defensie zich wel degelijk aan die inspannings verplichting houdt, maar dat daarbij het wad als geheel moet worden be zien, 'Aan deze taakstelling is invul ling gegeven door het sluiten van schietrange de Noordvaarder (Ter schelling,- red), het sluiten van de schietterreinen van Lutjeswaard en het opschorten van de laagvliegroute boven het waddengebied.' Verder verwijst Pronk weer naar de grens die hij stelt aan de aantallen munitie. Namens de dorpscommissie voerde Sikke ten Brug de Europese Habitatnchtlijn ten tonele om een minder intensief gebruik van het schietkamp af te dwingen, maar de minister komt in de actuele beschik king na een uitvoerige argumentatie tot de conclusie dat daarmee geen strijd bestaat. Toerisme In het bredere kader van de interna tionale politieke ontwikkelingen (de beëindiging van de Koude Oorlog) is de vraag gesteld of het cavalerie- schietkamp überhaupt nog wel ge handhaafd dient te blijven, maar Pronk heeft daarover een uitgespro ken mening: 'Nederland beschikt nog steeds over een Krijgsmacht waarvan verwacht wordt dat die in crisissitua ties over voldoende geoefendheid beschikt om de crises op professio nele wijze het hoofd te bieden.' Op die eis is de vergunningaanvraag van Defensie volgens de minister ook gebaseerd. Dat de toeristische ont wikkelingen in de Texelse noordkop sinds 1957 evenmin stil zijn blijven staan - getuige de enorme bunga lowparken als De Krim en Sluftervallei die in het gebied zijn verrezen - is de minister niet ontgaan. De bewoners en de gemeente hanteren dit als ar gument tégen de militaire oefeningen omdat toeristen die voor rust en ruimte naar het eiland komen soms het idee hebben in een oorlogs gebied te zijn beland, maar Pronk hanteert hetzelfde gegeven ter verde diging van de instandhouding van de militaire activiteiten: 'De aanwezig heid van de onderhavige inrichting en de daarbij behorende geluids belasting is blijkbaar geen beletsel geweest vooreen vergaande ontwik keling van het gebied voor onder meer recreatie.' Schadevergoeding Burgemeester Geldorp steunde Cocksdorper Hans Dekker toen hij in Het Eierlandsche Huis een omge keerde bewijslast bepleitte bij de ver goeding van schade aan woningen. 'Als de scheurtjes in mijn huis door de bombardementen iedere - keer een tiende millimeter toenemen, bij wie kan ik dan aankloppen als de scheur is uitgegroeid tot een centimeter?' Defensie zou volgens Dekker de por temonnee moeten trekken tenzij het ministerie kan aantonen dat de schade met door de oefeningen is veroorzaakt. De minister van VROM is het daarmee kennelijk niet princi pieel oneens maar vindt dat de afhandeling van schade 'geen onder werp van regeling in een vergunning in het kader van de wet Milieubeheer kan zijn'. Pluspuntje Heeft Pronk dan op geen enkele manier gehoor gegeven aan al die op- en aanmerkingen die hem vanaf Texel hebben bereikt? Nauwelijks. Als weinig betekenisvol pluspuntje kan worden genoemd de verplichting die hij Defensie heeft opgelegd om on derzoek te doen naar het gebruik van wapens op het cavalerieschietkamp en de daarmee samenhangende 'voorspelbaarheid van de geluids belasting op het referentiepunt De Cocksdorp'. Daartoe moet een log boek worden bijgehouden en moet Defensie eens per jaar rapport uit brengen aan de milieu-inspectie. Over de gevolgen van de uitkomsten van dit onderzoek wordt in de ver gunning echter met geen woord ge rept. Een andere ondergeschikt punt be treft de aankondiging van de oefenin gen. Iedere keer dat geplande oefe ningen zullen plaatsvinden, zullen die tijdig worden aangekondigd in 'één of meer huis-aan-huis-bladen van de gemeenten Texel en Vlieland', zodat de bewoners er rekening mee kunnen houden. Deze toezegging is echter niet veel meer dan een gebaar van goede wil: 'Er kunnen geen rechten aan worden ontleend. Het blijft mo gelijk oefeningen die kort tevoren worden ingepland zonder nadere kennisgeving aan de bevolking door gang te laten vinden.' De vergunning ligt tot en met 9 april ter inzage bij de gemeente (afdeling milieubeheer) en de Openbare Bibli otheek in de Drijverstraat, alsmede in Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. dig van advies.' Naast zijn veelzijdigheid, had Koolhof ook een specialisme: maïs. Hij ver zorgde er lezingen over en publi-, ceerde in vakbladen. Landelijk trok hij aandacht als voorvechter van lage doseringen onkruidbestrijdingsmid delen in deze teelt. Waar collega's zeiden: 'Dat kan met', bevestigden officiële onderzoeken de visie van de nuchter ingestelde Texelaar met de Groningse tongval. Hart Koolhof hielp de boeren omdat de landbouw hem in al zijn facetten zeer aan het hart ging. Om diezelfde reden bezocht hij regelmatig vergaderin gen, omdat hij het als zijn taak be schouw om niets aan zijn aandacht te laten ontsnappen. Met die kennis kon hij anderen van dienst zijn. Hij wierp zich ook op als pleitbezorger van de Texelse landbouw. 'Er zijn namelijk nog steeds mensen die den ken dat de landbouw hier alleen uit schapenhouderij bestaat en dat het verder weinig voorstelt', zei hij eens. Tijdens een lezing in EcoMare bouw Voorlichting (DLV), was hij steun en toeverlaat van de Vereniging Voor Bedrijfsvoorlichting Texel, in welke hoedanigheid hij ten dienste van de boeren een scala van activi teiten ontplooide, variërend van voorlichtingsavonden tot bedrijfs bezoeken. Daarnaast was hij betrok ken bij tal van andere organisaties die direct of indirect verbonden zijn met de landbouw. Zoals de Hollandse Maatschappij voor Landbouw Wild beheereenheid Texel, het jachtfonds en de Stichting Agransch Texel, die zich ontfermt over de kwaliteit en ver deling van de landbouwgronden. In die hoedanigheid wees hij de land bouwers met droogtegevoelige gron den op de mogelijkheid van het diep- spitten Hierdoor werden verdichte lagen in de grond opgeheven en kon den plantenwortels hun weg naar het grondwater vinden, waardoor de op brengsten omhoog gingen. Veranderingen In de 32 jaar dat Jan Koolhof voor lichter was op Texel, is er héél wat veranderd. Van een overheidsdienst. die de boeren voor advies geen cent in rekening bracht, veranderde de DLV in een geprivatiseerde onderne ming, waarbij de klant moest betalen voor advies Dit calculeren van uren en schrijven van rekeningen was iets waar de vrijgevochten voorlichter grote moeite mee had. De schaalver groting zette door, terwijl het aantal boeren snel afnam. Van gerespec teerde voedselproducenten kregen de landbouwers door het gebruik van kunstmest en gewasbescherming smiddelen de naam milieu onvriendelijk te zijn, een verwijt dat Koolhof in het hart raakte, een hart dat niet lag bij de biologisch dynami sche sector. Als landbouwman bezag hij de oprukkende natuur in het cultuurland met gemengde gevoe lens, omdat hij aanvoelde dat dit ten koste van de landbouw op het eiland ging. Het deed hem zeer dat boeren achter-zijn rug om toch zaken deden met de Vereniging Natuur monumenten, wat afdeed aan zijn motivatie als voorlichter. Niet rooskleurig Op het moment dat Koolhof afscheid neemt, ziet het er voor de agrarische bedrijfstak bepaald met rooskleurig uit De desastreuze gevolgen van de wateroverlast van afgelopen najaar, met name in de bollenteelt, zijn nog met verwerkt en de prijzen voor met name akkerbouwproducten geven weinig hoop. BSE en mond- en klauwzeer bedreigen de rundvee stapel, de schapenhouderij - en in het verlengde daarvan de fokkerij - maakt moeilijke tijden door, het aan tal melkveehouders neemt nog elk jaar af en zo zijn er nog wel een paar andere knelpunten te noemen.Er zul len de komende jaren nog veel boe ren stoppen, maar de overblijvers zullen groeien, is de vaste overtuiging van Koolhof, die voorspelt dat er over een jaar of vijftien nog een kleine 25 melkveehouders zijn, die elke een miljoen liter melk produceren. Schaalvergroting als antwoord, is zijn devies. Ondanks zijn vertrek zegt Koolhof de Texelse landbouw nog met helemaal vaarwel. De zogeheten FPU-regelmg waarvan hij gebruik maakt stelt hem in de gelegenheid de komende tijd links en rechts nog wat adviezen te geven. Jos Witte van hoeve Leiden: 'Dat is typisch Jan, hij doet met om zes uur de deur dicht, maar ziet erop toe dat de opvolging goed is gere geld.' Op initiatief van de werkgroep Landschapszorg Texel wordt donder dag 15 maart een discussie-avond belegd in hotel De Pelikaan, waar gesproken zal worden over de wen selijkheid van windturbines. Nog steeds staat de discussie aangaande windmolens bol van vragen en tegen strijdige gedachten: heeft het plaat sen van (nog meer) windturbines wel zin, versterken zij het groene imago en hoever staan de ontwikkelingen van andere vormen van duurzame energie? Als sprekers zijn uitgenodigd mg. H.J.M. Beurskens, unit-manager windenergie ECN Petten, en prof. dr. Pieter Lukkes, ementus hoogleraar geografie van de universiteit van Gro ningen De discussie-avond begint om 20.00 uur. Eén centrale post voor alle hulp diensten. Dat willen we in de toe komst op Texel en iedereen zegt ja. Door samenwerking in eikaars na bijheid zal de hulpverlening efficiën ter en kwalitatief beter worden. Hoop doet leven Zo'n woord 'sa menwerking' spoelt het stof weer eens af van vele gedachten over beleefde en geleefde 'samenwer kingen'. Het begint al vroeg, de ouders van nu zijn onderhevig aan een grote vorm van samenwerking. Wie neemt welk ouderschapsverlof en hoelang. Wie heeft de meeste kwaliteiten om op het thuisfront te opereren, wie verdient het meeste, wie kan het beste tegen de zorg- functie. Er wordt gewikt en gewo gen en de taken worden verdeeld, tegenwoordig hebben kinderen zichtbare vaders en beginnen zij dus met een andere beeldvorming. Vaders zijn niet meer de altijd onder nemende grote wereldreuzen die slechts er bij werden gehaald wan neer er eens flink gedonderd moest worden. Oh nee, vaders overleggen over de appelmoes, de schoon maakmiddelen en de omgang van de exen van hun vrouw. Het vergt veel. Maar de geest is soepel, het kind kan op vele manieren worden gewikkeld in prachtige doeken en vliegt van het ene paar armen in het andere paar. Ik vermoed dat de baby's van deze tijd het meeste oppikken van wat samenwerking eigenlijk is. Grootou ders bloeien op door het schitte rende gegeven van nieuw leven en nieuwe hoop en vergeten dat ze kin deren hebben. Alle blikken zijn nu gericht op het pampervolk dat met grote ogen en gretige handjes al die vormen van samenwerkingen on dergaat. De ene oppas lost de an dere af, we hebben de speel- moeders, leesmoeders, timmer- opa's, voorleesoma's, we hebben het buurmeisje dat blijft slapen en met te vergeten haar vriendje dat ook blijft slapen, we hebben de kunstoma en de wandelopa. En daarna begint een onoverzichtelijk arsenaal van onderwijskrachten met het vormen van de jeugd. En alle maal hebben ze zo hun eigen ma nier om opgewassen te zijn tegen dat nieuwe leven dat zich bij tijden heftig manifesteert. De samenwerking zit voornamelijk in de tijd, wie lost wie af en wie rent en vliegt om de aflossing ook echt gestalte te geven. Waar de baby's vroeger moeders hadden die zich in vol ornaat in de voorspelde roze wolk begaven, zien we nu een klein legertje zich inspannen. 'Samenwerking is mooi', zei mijn vader altijd, maar wel verdomde las tig en somtijds een hopeloos gedoe. Ik knik met de door hem geërfde afschuw voor zoiets als 'samen naar het werk rijden' en dus ook 'samen weer terug rijcjen'. Ontspannen is er niet meer bij, een beetje nadenken over hoe je de lichtelijk ingewikkelde zaken thuis zult aanpakken word je ontnomen. Praten zul je en dat is dat. Ik denk aan de samenwerking op scholen, waar allerlei met-be- roepskrachten gaan uitleggen hoe het eigenlijk allemaal moet. Ik denk aan de kerken die zijn gaan samen werken en die in eikaars gebouwen schuilen om de verwarming te kun nen blijven betalen. Ik denk aan de fusies van zoveel bedrijven, die grote sporen van ontreddering ach- terlaten en zoveel mensen voortdu rend weer voor het leven ontwrich ten. Ik denk aan de rijdende rechter die ons met een humoristische blik aantoont hoe we lijden onder onze verplichte samenwerking. Ik herin ner me dat ik een keer in zeer grote paniek 112 heb gebeld. Ze kwamen allemaal aangerend, de politie, de brandweer, de ambulance en omdat niemand nog wist waarover het ging, stonden ze allemaal verdomd onhandig elkaar voor de deur met veel grote woorden te overtuigen van hun nuttigheid. Ik wist gewoon niet te kiezen uit zo'n overdadig hulpaanbod en stamelde verlegen dat ik het ook eigenlijk best zelf kon. Het ging om een zwaan die in mijn tuin zat en mij met flikkerende ogen en wijde vleugels belette om mijn tuindeur open te zetten. En omdat ik niet kon bedenken wie aan te roe pen probeerde ik neutraal te blijven Dat neutraal blijven dat is e^n ang stige kant van samenwerking. In alle beroepen komt dat voor. Een ant woord waar je licht van gruwelt. Zoiets als: 'Ik zal het overleggen met het team.' Dan weet je bij voorbaat al, dat wordt niets, daar hoor je nooit meer iets over. Dat gebeurde mij ook. Niemand deed iets, omdat ze allemaal kwaad waren. De zwaan vloog gracieus weg. Ik zette de tuin deur open. Soms lossen de dingen zich nu eenmaal van zelf op. Dus die kazerne zal er ooit wel komen. Dana Rover.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5