Drachtige ooien onder oog politie uit weiland gehaald Vissers heffen blokkades op na akkoord met Faber Uitbreiding raadhuis voor slechts vijf jaar Man verdacht van seksuele delicten roen kwarts Jexels 'in het harL, Drie dagen ontheffing van vervoersverbod Opgericht 15 september 1887 - nr. 11559 VRIJDAG 2 MAART 2001 Onder de pomp Jan Koolhof Ton binnen voor atletiekbaan Kinderhulp Alcoholcontrole Treurige klucht Volendam Elfstedenkoorts H Advertenties/abonnementen/bezorgmg: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg (telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws^tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. - Fruitteler Huisman moet door die brand wel door een érg zure appel heenbijten. - Ja, maar ook de veehouders en de vissers zitten met de gebakken peren. mogelijk te maken trekt de politie agent bi] ieder bedrijf schone hand schoenen aan en ontsmet hij de laar zen. Keizersnede Het vervoersverbod houdt ook in dat schapen waarbij de geboorte proble men geeft, niet naar de veeartsen- praktijk mogen worden overgebracht, waar normaal gesproken de keizer snede plaatsvindt. Al een aantal ke ren heeft zo'n operatie op de boerde rij plaatsgevonden. Onder geïmpro viseerde omstandigheden, waarbij een paar balen stro en een deur als operatietafel dienden, hetgeen ove rigens goed lukte. Opereren in het open veld is nog niet nodig geweest, maar als de boeren geen ontheffing van het veetransport zouden krijgen, zou dat wél het geval zijn. 'En dat is natuurlijk geen werken', aldus een assistent van de veeartsen, die hun klanten dezer dagen een brief sturen, waarin wordt aangeraden in de stal een aparte, redelijk schone ruimte in te richten, met daarin een eenvoudige operatietafel. 'Er gaat natuurlijk mets boven de operatiekamer in onze praktijk, maar op deze manier hoeft het geen nadelige gevolgen voor de dieren te hebben. Nadeel is wel dat het allemaal wat meerti|d zal vergen.' Noordkroon gesloten In verband met het besmettings gevaar besloot Renske van den Tem pel van schapenboerderij De Noord- Dnder toeziend oog van politieagent Bruno Reitsma is jistermorgen gestart met het transport van hoogdrachtige schapen vanuit weilanden naar verschillende boerderijen >p het eiland. Het betreft dieren van ongeveer 25 veehou- ierijen, die van de Rijksdienst voor Vee en Vlees onthef ing hebben gekregen van het vervoersverbod dat in ver- >and met de dreiging van mond- en klauwzeer van kracht s. Om besmetting te voorkomen is schapenboerderij De Noordkroon tijdelijk gesloten en is de openstelling van tuivelboerderijen Wezenspyk en Sint Donatus beperkt. Het vervoersverbod voor schapen en jeiten komt op een ongelukkig mo- nent. Veel schapen staan op het punt im af te lammen en dat kan het beste ip het thuiskavel, onder toezicht van Ie boer gebeuren', verwoordt Jaap fin, voorzitter van de WLTO, die deze treek via een snelle actie bij het mi- risterie van Landbouw de ontheffing vist te forceren. Op Texel moeten de romende weken zo'n 16.000 scha len aflammen, waarvan een deel op jrote afstand van de boerderij wordt jeweid. Toezicht op het vervoer naar Je boerderij door de politie is de neest praktische oplossing, omdat lit anders door bevoegde inspec- eurs van de vastewal zou moeten jebeuren. Doordat de boeren zelf het rervoer verzorgen wordt de lesmettingskans zo klein mogelijk jehouden. Tent Schapenhouder Eduard Hin uit pol- Ier Het Noorden was eén van de rersten die aan de bel trokken. 'Ik leb op drie verschillende plaatsen op iet eiland drachtige schapen lopen lie rond 14 maart beginnen te lam- nen. Als ik die niet naar de boerderij ou mogen halen, dan zou ik in al die veilanden een tent moeten neerzet- en. Maar dan nog lukt het me niet om iveral te gelijk te zijn. Gezien het rervoersverbod dat vooralsnog tot 9 raart van kracht is, zou ik ze drie lagen voor het lammen naar huis nogen halen. Dat komt de gezond- leid van de dieren niet ten goede. Jever wat eerder dus. Maar toen ik sis individuele boer de instanties met lie vraag benaderde kreeg ik nul op iet rekest. Gelukkig is het de WLTO «el gelukt.' Jat gebeurde na overleg tussen de andbouworgamsatie en het rijk, waarbij voor Texel voor donderdag, zrijdag en zaterdag ontheffing werd rerleend. De boeren verzorgen zelf iet transport, de coördinatie van de ictie is in handen van Bruno Reitsma, lie de nummers van de dieren con doleert en het transport begeleidt. Om het risico van besmetting zo klein Je afscheidsreceptie voor vertrek- <end landbouwvoorlichter Jan Kool- ïof gaat vanavond niet door. LTO- Nederland en de Dienst Landbouw yoorlichting hebben in verband met het risico op besmetting met mond en klauwzeer samenscholingen van grote groepen veehouders verboden. Er is nog geen nieuwe datum voor het feestje voor Jan Koolhof vastgesteld, omdat nog met duidelijk is hoe lang de maatregelen in verband met de veeziekte van kracht blijven. Gisteren ging de jaarvergadering van de agrarische natuurvereniging De Lieuw om dezelfde reden niet door. kroon woensdag de stallen voor publiek te sluiten. Dit na overleg met de dierenartsen, het productschap en dierenpark Emmen, waarbij de eco nomische voordelen van het twee dagen geopend zijn werden afgewo gen tegen de risico's. Van den Tem pel: 'Zolang de ziekte alleen in Enge land was vastgesteld waren bezoekers nog welkom. Maar nadat Lees verder pagina 5 Dit bedrag bestaat voor een deel uit -- V toezeggingen van bednjven, die daar- °p het land van hoeve 'Bloemwijk'in het Gerritsland controleert politieagent Bruno Reitsma de nummers van de drachtige ooien van Eduard Hin, die vervolgens onder polrtie- r i r hnnoloirfrnn naar hot crhananhaWnr'f aan Ho Crknrronmo/1 .„nrWnn /nM.nn voor certificaten kunnen afnemen begeleiding naar het schapenbedrijf aan de Schorrenweg werden vervoerd. Maar ook enthousiaste clubleden hebben samen flinke bedragen bij elkaar gehaald, op diverse originele manieren. 'Maar er zit meer in de pijplijn', aldus het tweetal. 'Zo zijn subsidie verzoeken ingediend bij onder andere NOC/NSF en de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie. Ook wordt op dit moment een certificatenplan voor particulieren ontwikkeld, waarmee iedereen die dat wil een bijdrage kan leveren aan het realiseren van de atletiekbaan.' In totaal is ƒ920.000,- nodig, waarvan de gemeente de helft wil bijdragen. 'Omdat elke gulden die binnenkomt eigenlijk door de ge meente verdubbeld wordt, zou je ook kunnen zeggen dat op dit moment ƒ200.000,- is gerealiseerd', becijferen Dros en Timmer optimistisch. foto Gerard Timmerman) Pax Christi kinderhulp is nog op zoek naar enkele gastgezinnen die in de paasvakantie kinderen uit Berlijn op willen nemen. Deze kinderen zijn allen afkomstig uit kindertehuizen en het betreft jongens en meisjes in de leef- tlj'd van 6 tot 14 jaar. Steeds weer blijkt een dergelijke vakantie met al leen voor de kinderen, maar ook voor de gastgezinnen een verrijkende er varing. De paasvakantie valt in Duits land in de periode van 13 tot en met 26 april. Maar ook voor de zomerva kantie (29 juli tot en met 28 augustus) zijn aanmeldingen nog welkom. Voor inlichtingen: Bob Meijners. tel. 072- 5092842, of Ria Henselmans. tel. 0226-315101. Het college zal de gemeenteraad voorstellen het raadhuis uit te breiden met een semi-permanente vleugel van deels twee bouwlagen waarin onder meer de centrale publieks- balie zal worden ondergebracht. De uitbreiding komt aan de Parkstraat, ongeveer op de plaats waar nu de bode woning staat. De kosten zijn geraamd op 1,6 miljoen gul den, af te schrijven in vijf jaar, wat een jaarlijkse last bete kent van ƒ390.000,-. Die korte periode heeft te maken met het feit dat het gebouw niet langer dan vijf jaar mag bestaan, krachtens de zogenaamde artikel 17-procedure die ervoor nodig is. In die tijd zal worden besloten of het raadhuis op de huidige plek een definitieve uitbreiding krijgt of dat er nieuwbouw komt op een an dere plaats. Burgemeester Joke Geldorp legt er de nadruk op dat met het realiseren van de nu geplande tijdelijke bouw met op dit heikele vraagstuk wordt vooruit gelopen: de uitbreiding is echt tijdelijk en gaat dus over uiterlijk vijf jaar weer tegen de grond. Ook de daarvoor noodzakelijke sloop van de bodewoning trekt geen wissel op de toekomst want wat er uiteindelijk ook zou worden besloten, de bode woning zou tóch weg moeten. Ondanks de tijdelijke status zal de nieuwbouw er degelijk en represen tatief uitzien. Er is dus geen sprake van kantoorcontainers of iets derge lijks. De extra vloeroppervlakte die erdoor ontstaat ligt rond de 775 vier kante meter. In de hier te vestigen hal, kantoren en andere ruimtes zullen enkele tientallen mensen hun werk plek krijgen. Onder hen bevinden zich de medewerkers van het Centrum voor Werk en Inkomen (opvolger van het vroegere Arbeidsbureau) en mo gelijk ook het uitzendbureau Start. Het college gaat er vanuit dat die verschillende functies elkaar zullen ondersteunen Omdat de publieksbalie er wordt ge vestigd waar de inwoners ingaand 2002 voor 'alles' terecht kunnen, Lees verder pagina 5 Voorzitter Ben Daalder van de Federatie van Visserij verenigingen en zijn collega Nooitgedagt van de Neder landse Vissersbond hebben gisteravond laat in Den Haag een akkoord bereikt met staatssecretaris Geeke Faber van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Er komt géén com pensatie voor de schade die de kottervissers lijden door het tijdelijke Europese vangstverbod, maar wel wat Daalder een 'samenhangend pakket van maatregelen' noemt. Nadat boze vissers de hele dag de havens van Rotterdam, Am sterdam en Delfzijl hadden geblokkeerd, kwam Faber met geld over de brug dat de vissers in staat stelt om te expe rimenteren met natuurvriendelijker vormen van visserij. Als het aan hel college ligt komt ongeveer op de plaats van de huidige bodewoning (die overigens al lang niet meer als woning in ge bruik is) een tijdelijke aanbouw waarin onder meer de publieksbalie wordt ondergebracht. (Foto dr a„,0 Uit onvrede met de weigering van staatssecretaris Geeke Faber om zich in te spannen voor financiële compensatie voor de schade die de Nederlandse vissers lijden door het tijdelijke Europese vangstverbod op bepaalde delen van de Noordzee, hebben zij gisteren de Nieuwe Water weg bij Rotterdam, het Noordzeek anaal bij IJmuiden en de Eemshaven te Delfzijl geblokkeerd. Veel Texelse vissers stoomden op naar IJmuiden en lagen gebroederlijk naast elkaar in de sluis met hun collega's van onder meer Wieringen en Urk Door de blokkades, waaraan in totaal zestig kotters deelnamen, konden vracht en passagiersschepen de havens van Amsterdam en Rotterdam bereiken noch verlaten en kwamen onder meer de veerdiensten op Engeland stil te liggen. De vissers vinden dat zij een schade vergoeding behoren te krijgen voor de maatregelen die de Europese Unie tegen hun zin heeft getroffen ter be scherming van de bedreigde kabel jauw. Gedurende tien weken zijn grote delen van de Noordzee afgeslo ten, ook voor de viskotters die op platvis gaan en de kabeljauw slechts als bijvangst noteren. Belgische vis sers kregen wél een compensatie van hun regering, maar staatssecretaris Geeke Faber wilde er mets van we ten. Toen de gesprekken tussen de vissersbonden en Faber woensdag mets hadden opgeleverd, besloten de vissers - terwijl zij op zee waren - de volgende dag 'spontaan' tot de blokkades. De bonden zijn hier altijd op tegen geweest, maar schaarden zich prompt achter de acties toen de blokkades een feit waren. 'Natuurlijk doe je dat', zegt Daalder. 'Ik ben nog In de nacht van woensdag op don derdag werd omstreeks half twee door de politie op het Zuiderhaaks een 39-jarige inwoner van Oude- schild aangehouden die aanzienlijk meer had gedronken dan toegestaan. Bij een blaastest bleek de man 455 microgram alcohol per liter bloed in zijn lichaam te hebben, waar 220jig/ I is toegestaan. steeds een tegenstander van blokka des, maar je gaat je niet afkeren van je eigen achterban als het eenmaal zover is. Dan doe je je best om de dag ordentelijk te laten verlopen, de ac ties te coördineren en er als sector toch je voordeel mee te doen. En dat is gelukt.' Dat er een akkoord uit de bus zou rollen, leek overdag uiterst onwaar schijnlijk. De standpunten lagen zo ver uiteen dat onderhandelingen zin loos leken. Daalder moest de landelijke media te woord staan en de Texelaar ontbrak in geen enkel Lees verder pagina 5 De titel deed al het ergste vermoeden en het vermoeden werd helaas be waarheid De klucht 'Deze vrouw.is uw man!' die 't Amateurtje zaterdag avond in dorpshuis De Wielewaal opvoerde, was van een treung- stemmend niveau. Aan de spelers lag het niet: zij haalden alles uit de kast om er iets van te maken, maar het scnpt bood daarvoor geen enkel aan knopingspunt. Pagina 2 ZDH-voorzitter Jaap Lap overhan digde Stichting Slachtoffers Nieuw jaarsbrand Volendam namens de ge meente een cheque van ƒ13.450,-. Pagina 5 Texelse bollentelers zijn in de greep van de Elfstedenkoorts. Met een fraaie bloemenstand zijn ze present op de deze week geopende Lentetuin in Breezand, die in het teken staat van de Friese schaatstocht. Pagina 7 Een 23-jarige man wordt ervan ver dacht zich in de afgelopen maan den schuldig te hebben gemaakt aan seksuele misdrijven als het plegen van ontucht met kinderen en openbare schennis van de eer baarheid. De man is vorige week aangehouden en heeft inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afge legd. De verdachte, een man zonder vaste woon- of verblijfplaats die veel op Texel verbleef, werd op heterdaad betrapt toen hij een visa-card wilde gebruiken die hij had gestolen in de kleedruimte van een zwembad in De Cocksdorp. Hij werd aangehouden en na overleg met justitie in verzeke ring gesteld. Tijdens het onderzoek dat daarop volgde, bleek de man nog veel meer op zijn kerfstok te hebben. Hij had diverse diefstallen gepleegd en ook de nodige seksuele delicten begaan. Hij pleegde die in onder meer De Cocksdorp, Den Burg, De Koog, Schagen en Alkmaar. Volgens de politie staat vast dat de verdachte zich in de afgelopen maan den regelmatig ophield bij zwemba den in de regio en dat hij veel belang stelling had voor jonge jongens. Het is dan ook niet ondenkbeeldig dat hij zich vaker heeft schuldig gemaakt aan genoemde misdrijven. De politie is op zoek naar mogelijke andere slachtoffers. Hen wordt verzocht contact op te nemen met het bureau op Texel, tel. 0900 - 8844, De ver dachte is inmiddels door de rechter commissaris in bewanng gesteld (Advertentie) Het Texelse bedrijfsleven ziet veel in de op het sportcomplex Den Burg-Zuid aan te leggen kunststof atletiekbaan. Dat constateren Cees Timmer en Jacco Dros van de commissie die zich namens Atletiekvereniging Texel beijvert om voldoende geld bijeen te bren gen om de baan te realiseren. 'In middels is in totaal voor 100.000,- binnen.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1