Langer zelfstandig wonen wens van veel ouderen 240 uur werkstraf voor handel in illegale CD's VINDT yy. MET MIER LEUK? Enquête onder senioren wijst uit: ZAL IK EVEN EEN NIEUW CD-TJE OPZETTEN! Texels geld voor Volendamse slachtoffers Mf-ln! DIE 2M0 UUR HRD IK OOK WEL m NRl)TR-CD WILLEM DOEM ■TEXELSE COURANT' Tegelzetter splitst bedrijf en showroom ^Bedrijvigheid Vervoersverbod Raadhuis Vissers WW.TEXEtCRRTOON.riYWEB.NL Een alternatieve straf. Politieman die pistool trok niet vervolgd TEBO verbouwt Strijbosschool Astma Fonds VRIJDAG 2 MAART 2001 Ouderen willen langer zelfstandig blijven wonen. Dat blijkt uit een en quête onder 300 Texelse ouderen lussen de 65 en 75 jaar. 'We willen naast de reguliere zorg meer extra zorg gaan bieden', reageert Henk Snijders van de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT). Het project Wonen Plus, dat medio 1999 van start is gegaan, heeft als doel het bevorderen van de gezondheid van ouderen. De enquêteurs van 'Wonen Plus' le verden geen half werk. De onder vraagden kregen liefst 105 vragen voorgelegd, die een rijke bron van Informatie vormen. De onderzoeks resultaten zijn statistisch weergege ven. Daarnaast zijn alle cijfers geana lyseerd. Gebleken is onder meer dat er meer aandacht moet komen voor hart- en vaatziekten. Nogal wat oudere vrouwen (22,6%) lijden aan een hoge, één van de risicofactoren voor hart- en vaatziekten. Ook over gewicht komt veel voor onder de ouderen van Texel. Meer dan de helft van de ondervraagden geeft aan 'overgewicht' of 'ernstig overgewicht' te hebben Als oplossingen hiervoor worden cursussen, voorlichtings- biieenkomsten en bewegings- stimulering genoemd. Naast hart- en vaatziekten worden stress en depres sieve klachten, en vermindering van gehoor- en gezichtsvermogen ge noemd. Ondanks het feit dat er volgens het rapport door de ouderen 'flink ge wandeld en gefietst' wordt geven veel ouderen aan moeite te hebben met een kwartier wandelen of trap lopen Bewegen is zeer belangrijk voor de ouderen, het sporten in groepsverband geniet bij velen de voorkeur. Ook voeding is een aandachtspunt. Te vaak wordt een maaltijd overgeslagen, krijgt men niet genoeg vocht binnen en er worden te weinig melkproducten genuttigd on der de Texelse ouderen. Als oplossin gen voor verbetering van de leefstijl worden bewegingsprojecten en kookcursussen aangegeven. 'Opvallend', noemt het rapport dat 66% van de ondervraagden niet op de hoogte is van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten. Ook het Regio naal Indicatie Orgaan is slechts bij een vijfde van de Texelse Ouderen bekend Beide instanties zorgen voor voorzieningen op het gebied van ge zondheid, wonen en welzijn. Als op lossing wordt een informatiepunt opgevoerd. Daar kunnen de ouderen informatie halen over de WVG en het RIO. Ook het medicijngebruik baart zorgen. Meer dan de helft van de Texelse ouderen gebruikt meerdere medicijnen tegelijk. Er bestaat veel onduidelijkheid over bepaalde medi cijnen of combinaties ervan. Een themabijeenkomst zou duidelijkheid kunnen bieden. Dat de mogelijke oplossingen in het rapport serieus worden genomen blijkt nu al. Henk Snijders: 'Volgend jaar, bij de opening van het nieuwe gebouw dat op de plek van Sint Jan komt, zal ook een informatiepunt worden geopend. Bij dat punt kunnen de ouderen informa tie halen, even zitten, praten of bel len.' Zelfstandig Op de vraag of ze zich niet eenzaam voelden vulde een derde van de ouderen in 'matig eenzaam' te zijn. Het rapport noemt dit een risicofactor voor zowel lichamelijke als psychi sche problemen. Aanbevelingen hier voor zijn vriendenclubs, cursussen en andere activiteiten. Vooral in De Koog en Den Burg voelen ouderen zich 's avonds niet veilig op straat. In De Koog geeft een deel van de ouderen zelfs aan zich ook overdag met veilig in huis te voelen. Zinvol is het volgens het rapport, om aandacht te beste den aan de weerbaarheid van oude ren en aan de criminaliteitspreventie. 'Het belangrijkste punt dat naar vo ren is gekomen uit de enquête, is dat heel veel ouderen langer zelfstandig willen - en móeten - blijven', zegt Snijders. 'Hoe kunnen we dat zo aan trekkelijk mogelijk maken? We heb- De showroom van Tegelbedrijf Kooger heet voortaan Tegelhuis Oosterend. De winkel komt geheel los te staan van het tegelbedrijf. De reden hiervan is dat nu iedereen er tegels kan halen, zonder deze ook te laten leggen door Kooger. 'Er is aan de showroom eigenlijk niks veranderd, behalve de naam', vertelt eigenaar Piet Kooger. 'We hebben alleen het bedrijf in tweeën gesplitst. Er moest even een drempel worden weggehaald.' Volgens Kooger is er op Texel een versplintering van be drijven gaande. 'We hebben zelf te veel werk, dus laten we werk over aan Erik Wuis of aan de gebroeders Huis man. De tegels die zij nodig hebben, kunnen ze bij ons in de zaak halen. VERVOLG VAN PAGINA 1 werd vastgesteld dat drie schapen uit NordRhein Westfalen antistoffen had den, was ik om. Die schapen zijn met besmette dieren in contact geweest en ongeveer de helft van onze bezoe kers komt uit Duitsland. Heel verve lend. want het ziet ernaar uit dat we zo minstens twee drukke weken van de voorjaarsvakantie missen. Die zijn toch altijd een goede start van het nieuwe seizoen.' Eventuele open stelling hangt af van de ontwikkelin gen Ook het vervoersverbod is na delig voor De Noordkroon. 'Om onze schapen te kunnen melken, en dus kaas te kunnen maken, verkopen we altijd vrij vlot een groot aantal lamme ren. Nu lopen ze nog bij moeder en is het melken snel gebeurd.' Bezoekers van kaasboerderij Wezenspyk mogen wel de winkel in en kunnen zien hoe Anton Witte kaas maakt, maar mogen uit veiligheids overwegingen niet de stal in. Ook bij Sint Donatus is de stal niet toegan kelijk. Op Texel bestaan nog zeer beperkte mogelijkheden om rundvee te ver voeren, bijvoorbeeld naar de slacht plaats. Maar dan moet de route tevo ren bekend zijn en mag de vrachtauto niet bij meerdere veehouders op het erf komen. In de praktijk betekent dit dat er met of nauweli|ks vee wordt vervoerd, omdat het daardoor niet lukt om een vrachtauto vol te krijgen. ben nu een soort klusjesdienst. Als er bijvoorbeeld iemand belt bij wie de lamp kapot is, dan sturen wij iemand die zo'n lamp even vervangt. Het zijn kleine dingen, die wel vervelend zijn, en die mensen met meer zelf kunnen Dit soort zaken wil de werkgroep Wonen Plus verbeteren. 'Je zou kun nen denken aan een abonnementen systeem. Het is maar een idee hoor. Dan heb |e er bijvoorbeeld één van een tientje, en één van vijfentwintig gulden Bij het abonnement van vijfentwintig gulden heb je een aan tal diensten meer dan bij die van een tientje.' Kapper aan huis Behalve verbetering van de aanwe zige diensten kunnen deze ook wor den uitgebreid, vindt Snijder. 'Mis schien kunnen we wel voor een kapper aan huis zorgen, een boodschappendienst of iemand die even de hond uitlaat. Ook geven veel ouderen aan meer te willen sporten en bewegen. Het is de taak van ons, en van sportverenigingen, om dat te regelen. Het moet allemaal uitge zocht worden. Bij de opening van de nieuwbouw moet in ieder geval alles rond zijn. De intentie van Wonen Plus is om ouderen langer zelfstandig te laten zijn, met nog meer mogelijkhe den dan we nu al hebben. Dat moet duidelijk in de krant staan. Voor tien procent van de ondervraagde oude ren wordt dat toch moeilijk. Zij gaven in de enquête aan problemen te heb ben met het lezen van de kleine let ters in een krant.' Het project Wonen Plus staat onder leiding van het Platform Innovatie Ouderen en de GGD De werkgroep bestaat behalve de SWOT uit de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen, Thuiszorg Texel. Gemeente Texel, Stichting Wonen Texel en Stichting Zorgcentrum Texel. Deze instanties stelden het onderzoek samen. Van de benaderde mensen gaven er 246 een bruikbaar respons op de 105 vragen Een fac tor die volgens Snijder zeker mee heeft ge speeld is dat de enquête door vrijwilligers werd afgenomen. Deze mensen zijn na een korte communicatietraining de ouderen langs- gegaan. De vragen die ingevuld moesten wor den, waren onderverdeeld in vier hoofd- categoneën: Gezondheid, Leefstijl, Zorggebruik en Zorgbehoefte, en Maatschappelijke en So ciale situatie. Ter afsluiting van de enquête werd aan de ondervraagden een tasje met folders uitgereikt. Michiel Dekker Het wordt er gewoon wat makkelijker op.' Ook de opkomst van de doe-het- zelvers-is een oorzaak van de split sing. 'Die hoeven dan niet meer naar de overkant als ze losse tegels willen hebben.' De showroom wordt gerund door echtgenote Ineke Kooger. 'Wij heb ben nu het grootste assortiment te gels op Texel. Er zijn hier mensen uit Den Helder geweest die él drie zaken hadden bezocht. Ze keken hun ogen uit; zó veel verschillende tegels.' De showroom is van maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur geopend en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. VERVOLG VAN PAGINA 1 komt hier straks de meest gebruikte intree van het raadhuis. In tegenstel ling tot het bestaande gebouw dat in 'split-level' is uitgevoerd zodat je al tijd trappen op en af moet lopen, zit de vloer van de tijdelijke uitbreiding op maaiveldhoogte. Daardoor kun nen ook moeilijk ter been zijnden makkelijk in- en uitlopen. Naast deze letterlijke drempelverlaging zal ook worden gezorgd voor een gezellige inrichting, waardoor de centrale publiekbalie het karakter krijgt van een ontmoetingsplaats. In het souterrain van hetraadhuis- gedeelte waar de tijdelijke nieuw bouw op aansluit, bevindt zich de sociale dienst. Om te voorkomen dat de medewerkers van deze afdeling straks geen daglicht meer zien, zal op enige afstand van de bestaande ge vel worden gebouwd. Het te bebou wen terrein is nu gedeeltelijk in ge bruik als parkeerterrein voor auto's van de ambtenaren. Er komt straks vervangende parkeerruimte in de buurt van het busstation aan de Elemert. Het overpad door het park naar het makelaarskantoor Eelman Van Heerwarden blijft in stand en ook de bereikbaarheid van het bij Meubelhuis Texel behorende terrein komt met in het gedrang. In de raadsvergadering van 11 maart zal over het voorstel worden beslist actualiteitenprogramma of nieuws uitzending. 'Mevrouw Faber heeft haar rug naar de Nederlandse vissers toegekeerd', zei hij keer op keer. 'Dat vind ik onbegrijpelijk. Zij heeft zelf toegegeven dat de Nederlandse vis sers onevenredig zwaar door de maatregelen worden getroffen. Bo vendien heeft de Europese Unie een fonds voor compensatiegelden, maar Faber zegt botweg "nee". En we hoe ven echt niet het onderste uit de kan, het gaat ons heus met om de laatste gulden.' Faber op haar beurt vond het visverbod een bedrijfsrisico dat voor rekening van de ondernemers moest komen en niet van de belastingbetaler. 'Als visser weet je dat je met de natuur te maken hebt an dat het ene jaar makkelijker is dan het andere. Daar moet je je bedrijfs plan op instellen. Bovendien is nog met zeker of er aan het eind van het laar überhaupt wel sprake zal zijn van schade. Het aantal visdagen en de vangstquota blijven immers gelijk.' Toch togen Daalder en Nooitgedagt gisteravond naar Den Haag waar zij op het departement eerst met amb tenaren overlegden en later ook met Faber, terwijl in Haarlem het kort ge ding diende dat het Gemeentelijk Havenbedrijf van Amsterdam tegen de vissers had aangespannen die bij IJmuiden de doorgang naar de hoofdstedelijke haven barrica deerden. In Rotterdam was de blok kade rond 16.00 uur opgeheven na dat de gemeente een geding tegen de actievoerders had aangekondigd waarin een dwangsom zou worden gevorderd van 250.000.- voor ieder uur dat de blokkade nog zou voort duren. 'De schade voor de Rotterdamse haven stond niet in ver houding tot het bedrag dat wij van de staatssecretaris vorderden', zou Daalder later toegeven. Hij riep de vissers op 'de schroef erop te zetten' en op te stomen naar IJmuiden om zich bij hun collega's aan te sluiten. Even voor elven verbood de Haarlemse rechtbankpresident de blokkade. Een paar uur vond hij nog wel aanvaardbaar, maar het stil leggen van alle scheepvaartverkeer De meervoudige fraudekamer van de rechtbank in Alkmaar heeft gis teren een 37-jarige inwoner van Den Burg conform de eis veroor deeld tot 240 uur dienstverlening en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man zich op bedrijfsmatige wijze heeft be ziggehouden met de illegale han del in CD-roms en computers pelletjes voor Sony Playstation. Ook bouwde hij spelcomputers om, zodat de apparatuur de door hem vervaardigde kopieën kon le zen. De Texelaar bood ruim een jaar lang gekopieerde CD's aan via een website op internet. Met de illegale handel heeft hij volgens officier van justitie C. Zweers zeker ƒ157.000 verdiend. Zij wilde dit bedrag via de zogenoemde 'Pluk ze'-regeling terugvorderen, maar de rechtbank heeft die vordering afgewezen. Re den hiervoor was dat de Stichting Brein heeft aangekondigd via een ci viele procedure het bedrag aan niet ontvangen auteursrechten alsnog te willen innen. Advocaat J. van Haren voerde tijdens de behandeling van de rechtszaak aan dat het bewijs van de Buma- Stemra-inspecteurs, die bij de Texelaar een inval hebben gedaan, onrechtmatig was verkregen, omdat de opsporingsambtenaren een huis zoeking hadden verricht terwijl zij daartoe niet gemachtigd waren. Vol gens de vader en de echtgenote van de 37-jarige man was er namelijk ook in ongeopende kasten en laden ge keken. Beiden zijn twee weken gele den aangehouden op verdenking van meineed en moesten zelfs een nacht in de Alkmaarse cel doorbrengen. De rechtbank hechtte echter geen waarde aan de verklaringen van de twee familieleden. De rechters gingen er vanuit dat de ambtenaren, zoals zij zelf verklaarden, slechts 'speurend rond hebben gekeken' en alleen ma teriaal in beslag hebben genomen dat duidelijk zichtbaar in de woning aan wezig was. De rechtbank heeft bij de bepaling van de strafmaat rekening gehouden met de verhalen die op Texel de ronde doen en de schade die het horecabedrijf van de familie door de hele kwestie heeft ondervonden. Indien de officier van justitie besluit tot vervolging van de vader en vrouw van de veroordeelde, komt er een aparte rechtszaak. De gemeente Texel heeft een gulden per inwoner ofwel een bedrag van ƒ13.450,- laten bijschrijven op giro 800, ten name van de Stichting Slachtoffers Nieuwjaarsbrand Volen- dam. Deze organisatie is in het leven geroepen omdat veel overlevenden van de cafébrand hoge kosten zullen moeten maken om min of meer 'ge woon' verder te kunnen leven. Naar verwachting vijftig van hen zullen ern stig gehandicapt blijven en een aan gepaste woning en werkplek nodig hebben. Voor jongeren die langdurig moeten worden verpleegd, worden laptops besteld, zodat ze hun school kunnen afmaken en contacten met de buitenwereld onderhouden. Bo vendien bestaan plannen om een zwembad en fitnessruimten te laten bouwen, waar slachtoffers aan hun conditie kunnen werken. Aangezien veel kosten met worden vergoed door verzekeraars, is navenant veel geld nodig. De stichting stelt zich ten doel ongeveer 50 miljoen binnen te ha len. Een belangrijke aanzet werd dinsdag avond gegeven met een benefiet wedstrijd tussen de voetballers van Volendam en een elftal met 'oude' sterren als Gullit, Van Basten en Koe man. Bezoeker Jaap Lap uit Den Hoorn overhandigde na afloop na mens de gemeente Texel een symbo lische cheque aan Erik Tuijp, be stuurslid van de stichting. Lap riep in herinnering dat het nog maar een jaar geleden was dat een selectie van de eerstedivisieverenigmg uit Volendam op trainingskamp was in Den Hoorn. Dat gebeurde op uitnodiging van ZDH, de voetbalclub waarvan Lap voorzitter is. 'Toen was het - ondanks de financiële sores van FC Volendam - erg leuk en hebben we het met z'n allen bijzonder gezellig gehad. Nü, in deze trieste omstandigheden, leven we weer met jullie mee.' Om de slachtoffers een hart onder de riem te steken, vertelde Lap dat hij op zijn boerenbedrijf eens een stagiair had gehad die bij een ongeluk met een gaststel op een Texelse kampeerboerderij tamelijk ernstig verbrand was geraakt en ook psy chisch flinke beschadigingen had opgelopen. 'Het was een lange lij densweg, maar hij heeft het door zijn doorzettingsvermogen later nog tot veearts geschopt.' Tuijp, Volendam- mer in hart en nieren - 'maar helaas geboren in het ziekenhuis in Purmerend' - toonde zich onder de indruk van Laps woorden én de finan ciële gift en vroeg hem de inwoners van Texel te bedanken voor hun me deleven. De symbolische cheque krijgt te zijner tijd een plek in de per manente tentoonstelling die als her innering wordt ingericht in een stilte centrum in Volendam. Lap op zijn beurt was geïmponeerd door de sfeer tijdens en na afloop van de herdenkingswedstrijd, 'ledereen geniet van de acties van Van Basten en Kanu. Maar welke Volendammer je ook spreekt, allemaal kennen ze wel iemand in hun nabije omgeving die slachtoffer is.' gedurende veertien uur was volgens de magistraat wat al te gortig. Onder tussen was er in Den Haag op een aantal punten overeenstemming be reikt en spoedden Daalder en Nooitgedagt zich naar IJmuiden waar zij het akkoord aan hun achterban voorlegden. De overgrote meerder heid ging ermee akkoord waarna de blokkade kort voor middernacht werd opgeheven. Faber stelt dit jaar ƒ18 miljoen ver vroegd beschikbaar voor investerin gen in selectievere vangstmethoden. De visserijbedrijven wordt een subsi die verstrekt onder de voorwaarde dat het geld ten goede komt aan in novaties die gunstig zijn voor de na tuur en ecologie op de Noordzee. In zekere zin gaat het om een sigaar uit eigen doos. Het geld was de vissers al toegezegd in verband met de forse stijging van de dieselprijzen. Verder zal Faber nogmaals bij Europees commissaris Fissier aandringen op een vervroegde openstelling van het zuidelijke deel van de Noordzee. Zi) wil dat er in april weer mag worden gevist omdat de paaitijd voor kabel jauw daar dan voorbij zal zijn. Erik Tuijp van de Stichting Slachtoffers Nieuwjaarsbrand Volendam (links) ontvangt de symbolische cheque van de gemeente Texel uit handen van Hoornder Jaap Lap (rechts). In het midden zanger Jantje Smit. De jonge Volendammer was één van de vele genodig den bij de wedstrijd. Hij toonde zich zeer bereid 'voor het goede doel' ook even te poseren voor de fotograaf van de Texelse Courant. (Foto Joop Rommots) Justitie ziet geen aanleiding om de politieagent die op 10 juni van het afgelopen jaar in De Koog zijn dienstpistool trok te vervolgen. Onderzoek en getuigenverkla ringen in deze zaak geven volgens justitie geen aanleiding tot verdere stappen tegen de agent, die het eiland inmiddels heeft vertaten, volgens de politie om privé-rede- nen. De Texelaar door wie de agent zich bedreigd voelde, moet wél voor de politierechter verschijnen. Het incident vond plaats in de Dorps straat, waar de politieman een parkeerboete uitschreef. Toen de ei genaar van de auto, een Amsterdam mer die al een aantal jaren op Texel komt, zich hiermee ging bemoeien, ontstond een woordenwisseling, waarbij de politieman zou zijn bele digd en bespuugd. Toen de agent zich bedreigd voelde, trok hij zijn dienstwapen. De Politieman deed aangifte van bedreiging. Een onder zoek is bij dit soort incidenten een standaardprocedure, aldus een woordvoerder van politie. De Texelaar door wie de politieman zich bedreigd voelde, legt zich met neer bij de con clusie van het openbaar ministene. Hij is naar eigen zeggen zelf bespuugd en bedreigd door de agent en overweegt in hoger beroep te gaan. Aannemersbedrijf TEBO krijgt van de gemeente opdracht voor een in grijpende verbouwing van de Jan Strijbosschool in Midden-Eierland. Het bedrijf schreef in voor 557.396,- (inclusief btw) en was daarmee de laagste van de drie bedrijven die voor de aanbesteding waren uitgenodigd. De werkzaamheden worden aange duid als 'algehele aanpassing en groot onderhoud' die zijn bedoeld om de school in één keer bijdetijds te maken. Het gebouw zal worden uit gebreid met een aula, tevens overblijfruimte en gelegenheid voor leerlingen om apart te zitten. Ook komen er een magazijn en een personeelsruimte bij. In een van de lokalen van de (drieklassige) school komt nieuwe vloerbedekking, alles wordt geschilderd, plafonds en toilet ten worden vernieuwd. De werkzaamheden gaan begin maart van start en duren tot het eind van het schooljaar. In die tijd krijgen de 38 leerlingen les in vier bungalows van het naburige park 'Avanti' De verhuizing daarheen is gepland op 12 en 13 maart. In de blauwe zaal van het Gemini Zie kenhuis in Den Helder wordt dinsdag 27 maart een informatiebijeenkomst gehouden over aandoeningen aan de luchtwegen. Deze duurt van 19.30 tot 21.30 uur en is bedoeld voor zowel patiënten als andere belangstellen den. De organisatie is in handen van de afdeling Kop van Noord-Holland van het Nederlands Astma Fonds. Aanmeldingen (op werkdagen) via tel. 0223 - 696346.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5