Bollentelers in ban van Elfstedentocht Rotaryconferentie over natuurbeleving Touwtrektoernooi en paalzitten op haven lllïilimi m»«iin«4 Texelse bloemenzee op Lentetuin .TEXELSE COURANT Dartcompetitie O fiedrijvigheid Eilandcompetitie volleybal Poppenkast in EcoMare Werken aan tuinwallen Julianafonds steunt skatepark Roel de Zwart en George Eelman scoren weer hoog 3 Sneeker Poort, het bruggetje van Barttehiem en de scheve ren van Oldehove temidden van een decor van bloeiende vei jllen. Het is te zien in de 21ste Lentetuin in Breezand, die i OOf met tegen, we konden ons best me ten. En er kwamen behoorlijk veel >t teken staat van de Friese Elfstedentocht. Voor de vierde ihtereenvolgende maal is een groep Texelse bollentelers pre- int met een fraaie bloemenstand. De Lentetuin die woensdag- iddag werd geopend door Hans Wiegel is tot en met maan- in t ig geopend, en it vooriaar is nog ver weg, maar or de bloembollentelers was het ize week al aanpakken geblazen, it vereende krachten toverden ze Breezander sportzaal om tot een 1«r&ai palet met alle kleuren van de re- tma nboog. Het winterse arrangement n de bolbloemenshow werd be- cht en getekend door arrangeur it Hollander. De aanzet tot de Kelse deelname werd gegeven or Jos Timmer uit de PH-polder, 'Ki j zich vijftien jaar geleden al sterk m jakte voor de oprichting van een penstudieclub. In de winter be reken de telers cultuurtechnische andere aspecten van de teelt en het groei- en bloeiseizoen bezoe- |n ze eikaars bedrijven om de stand de gewassen te bekijken, de irking van bepaalde nieuwe machi- door te nemen en wordt bespro- hoe men dient om te gaan met arlei regels en beperkingen die van erheidswege worden opgelegd. Positief het begin hadden we op Texel wel is een klein showtje. We hebben I lemen gehad in de Rabobank, in I gemeentehuis, een paar keer bij Weikoop. Het werd wel gewaar- erBerd, maar |e bereikt niet het grote jat aerspubliek. Dus heb ik vijf jaar Joi eden mijn nek eens uitgestoken en een gecombineerde presentatie Ji Van der Hoek's Broeiproeven- Irijf in 't Veld een paar soorten tul- tentoon gesteld. Zuiver om na te in hoe de kwaliteit van onze ;else bollen zou zijn ten opzichte wat daar werd geshowd. Het viel positieve reacties van vakgenoten. Toen ben ik bij het bestuur van de Lentetuin gaan informeren of er ruimte was voor een eigen stukje. Wim Vieveen, vertegenwoordiger voor in- en verkoopbureau CNB, had gehoord dat een vaste inzender van de tuin wilde stoppen en heeft zijn best gedaan om ons op die plek te krijgen. De leden van de Texelse studieclub waren zonder uitzonde ring enthousiast om mee te werken.' Bloembollentelers Arie Lap, Wim Timmer en Jaap Duinker zagen bij Franeker een bruggetje. Dirk Terpstra graait in opperste concentratie een bak tulpen op zijn plaats. Er komt héél wat voor kijken eer de bolbloemen aan het publiek kunnen worden getoond. Het begint al in juli, als de kwekers de mooiste bollen uit- selecteren. 'Een mooie ronde, dikke twaalf voldoet het beste Een grotere maat geeft vaak een groene verkleuring in de bloem en onge wenste zijspruiten. Dat moet je niet hebben. Ik heb altijd een emmertje op mijn sorteer staan om de beste er uit te pikken.' Iedere kweker levert per soort veertig bollen in. Narcissen en crocussen gaan per pot. Het bewa ren en afbroeien, om de bollen pre cies op het gewenste tijdstip in bloei te hebben, is specialistenwerk dat wordt uitbesteed aan het broei- proevenbedrijf in 't Veld. De bloembollen, luisterend naar idyl lische namen zoals Golden Dawn, Sevilla, Apricot Parrot, Passionate, Red Devil en Tête a Tête, krijgen een speciale temperatuurbehandeling om op tijd te kunnen bloeien. In augus tus warmte om de bloemknop in de bol te stimuleren. Om de winter na te bootsen begint vanaf eind september een koelperiode, die per soort ver schilt. Begin februari starten de laat ste preparatiehandelingen, die tot een fraaie bloem moeten leiden. Texels Blue Afgelopen vrijdag ging de eerste werkploeg in de enorme sporthal aan de slag. Op de vloer was met krijt het looppad uitgetekend, buiten lagen stapels pallets, onderdelen van de Sneeker poort, het bruggetje van Bartlehiem en de scheve toren van Oldehove Aan de werkers de taak om een en ander door de deur naar binnen te worstelen en op de aange geven plaats in elkaar te zetten. Na drukkelijk werd een beroep gedaan op de vakmanschap en creativiteit van de telers. De aanstekelijke lach van Arie Lap wees de weg naar de Texelse werk hoek: 'Waar heb je dat snoer nou weer gestolen. Jaap?' Jaap Duinker: 'Het Schiet met zo erg op hier, je moet steeds om gereedschap zoeken. Nou heb ik net een snoer gevonden en nu heeft iemand mijn decoupeerzaag weer geleend." Het is vier dagen hard werken met een groep van ongeveer veertig vrijwilligers, onder wie per dag drie Texelaars. 'Het heeft wel wat,' vindt Timmer. 'Je bent even met iets héél anders bezig, maar toch met het promoten van je vak. De eerste keer dat Dirk Terpstra hier met Texels Blue stond, kwam er prompt een expor teur op af die de bollen naar Japan wilde sturen. Sindsdien is Texel ver tegenwoordigd in het land van de Rijzende Zon. Toch een mooi resul taat; als je met je neus laat zien, dan weten ze niks van je.' Bij de eerste gezamenlijke show sleepte Terpstra meteen de eerste prijs in de wacht voor de beste kleinkronige narcis van de hele show en de Texelse stand kreeg als geheel ook een eerste prijs. Timmer: 'Ik kan héél goed zien hoe we door die studieclub in kwaliteit en assortiment zijn verbeterd. Door het uitwisselen van gegevens en het bij elkaar gaan kijken stimuleer je elkaar enorm en dat komt de kwaliteit dui delijk ten goede.' De opbouw van het grote geheel ge beurde onder streng regiem van arrangeur Piet Hollander. Alleen het eigen tuintje dat dinsdagmiddag werd ingericht was vrij, al schroomde Hollander als het met naar zijn zin was niet om de bollen te laten verzetten. Het plaatsen van de bloeiende bollen was een hectisch gebeuren, vooral het kluunen met de drie etages hoge karren vol met potten. Er is tot mid dernacht hard gewerkt om alles op zijn plaats te krijgen. Doordat in de stand enkele touwtjes waren achter gebleven, kende de onverbiddelijke jury de Texelaars geen prijzen toe. Maar tijdens de prijsuitreiking werd wel bekend dat het Texelse grondge bied op de volgende editie van Lente tuin zal verdubbelen. Tekst en foto's: Corrie Timmer ituurlijk uitwaaien op Texel' is motto van de conferentie die Rotarydistrict 1580 op zater- ig 21 april in Den Burg houdt. Er rden ongeveer 400 deelnemers 'acht, die de huishoudelijke Vergadering in de sporthal Ons ienoegen zullen bijwonen en daar ok zullen luisteren naar voor- Irachten van deskundigen over latuur en natuurbeheer. De orga- atie is in handen van de itaryclub Texel. sprekers zijn Nico de Haan van lelbescherming Nederland (be id van programma's als 'Vroege iels' en 'Ja Natuurlijk'), Drs Ing. ib Beentjes (beleidsmedewerker bij Ministerie van LNV) en Jaap van lenigen, hoofd van district Texel Staatsbosbeheer, ir meekomende partners en kin- ren is er een speciaal programma, larbij gekozen kan worden uit een |ucatieve tocht met een garnalen- tter. bezoek aan het Maritiem en Juttersmuseum en een historische wandeling naar De Schans, de Wezenputten en de zeemanskerk. De middag is gereserveerd voor een uitgebreid excursieprogramma. On der leiding van een boswachter kan De Slufter, De Muy, De Geul of de Korverskooi worden bezocht. Verder wordt gewandeld in De Slufter en op De Hors, en is er een vogelexcursie aan de wadkant onder leiding van Nico de Haan. Daarnaast is een vaar- en vistocht met de TX 10 gepland alsmede bezoeken aan het oudste deel van het Hogeberggebied en aan EcoMare. De organisatoren hebben de deelne mers opgeroepen het eiland na af loop van de conferentie niet direct te verlaten, maar er enkele dagen aan vast te knopen. In samenwerking met WV en diverse restaurants en logies- verstrekkers zijn speciale arrange menten samengesteld. De circa 3000 Rotarians van het dis trict (dat ongeveer Noord-Holland beslaat) zijn het afgelopen najaar al op de hoogte gesteld van de confe rentie. Binnenkort krijgen zij een spe- cialé krant toegezonden waarin zich het aanmeldingsformulier bevindt. Aanmelden kan ook via de website www.rotarytexel.nl die een dezer da gen operationeel wordt. Hoewel de deelnemers vrij zijn om met eigen vervoer naar Texel te komen, worden zij gestimuleerd gebruik te maken van bussen die hen van de Oude Rijks werf in Den Helder naar de boot van 9.35 uur brengen en vervolgens naar de conferentiezaal. In de laatste spéfweek van de dartcompetitie was de strijd om de tweede en derde plaats nog span nend. De heren van de teams van Texel Kites en Koorn-Aar waren dui delijk aan elkaar gewaagd. Koorn-Aar trok aan het langste eind en won de partij. Ook in de wedstrijd tussen Cafeetje 3 en Slock 2 werd goed ge gooid en werden hoge scores be haald Ondanks scores van 140 en 125 trok Cafeetje de balans in de tac tics weer gelijk. In poule A maakten de kampioenen van de Zwaan 1 korte metten met Cafeetje 2. Slock 3 won overtuigend van Koorn-Aar 1waardoor Cafeetje 1 nog een hevige strijd moest voeren om tweede te worden. Het team van De Pilaar kwam deze competitie een beetje te laat op gang voor een plaats in de top drie. Uitslagen: Poule A. Jelleboog 1-Jelleboog Zeester 8-0; Koorn-Aar 1-Slock 3 1-7; Bulldogs-Cafeetje 1 uitgesteld; Cafeetje 2- Zwaan 1 0-8. Poule B Cafeetje 3-Slock 2 4-4. Koorn-Aar 2-Texel Kites 5-3, Pilaar-Cafeetie Roland 7-1Texel Kites jeugd-Jelleboog 2 7-1 Uitslagen van de competitie: Poule A. 1 Zwaan 1; 2 en 3. Slock 3 en Cafeetje 1; 4. Koorn-Aar 1. 5 Jelleboog 1; 6. Bulldogs. 7 Zeester; 8 Cafeetje 2. Poule B 1. Jelleboog Texel Kites jeugd 74 punten. 2. Koorn-Aar 2 69. 3. Jelleboog Texel Kites 64; 4 Jelleboog 2 58; 5. Pilaar 54; 6. Slock 2 45; 7 en 8. Cafeetje 3 en Cafeetje Roland 31 Hand International Reisburo Texel doet aan de nieuwe kwaliteits- sn van de Algemene Nederlandse eniging van Reisagenten (ANVR) daarom mocht directeur Joop oen (links op de foto) het bijbeho- fcride certificaat in ontvangst nemen 'an ANVR-voorzitter Hans Broeke. oor 1 april moeten alle ANVR-leden igen voor een kwaliteitstoets die >rdt uitgevoerd door een onafhan- l'jk onderzoeksbureau. Daarbij vordt onder meer gekeken naar het leidingsmveau van de reis- viseurs en het gebruik van up-to- date geautomatiseerde gegevens bestanden. Wie met aan de eisen voldoet verliest het ANVR-lidmaat- schap. De vernieuwde kwaliteitseisen moeten het vertrouwen van de con sument bestendigen, die steeds meer langs andere kanalen reizen krijgt aangeboden, zoals via het inter net. Het certificaat is drie jaar geldig, waarna opnieuw een keuring plaats vindt. Programma dinsdag 6 maart Veld A, mannen 18.30 TE-SO-CVI Super de Boer 19 15 Super de Boer-Agrifirm CVI 20 00 Paal 28/De Krim-DGM Agnfirm 20 45 Sportshop Texel 2-Kobeko Paal 28 21.30 Maarco Bouw-Gr. Slock Tw, Balcken 22 15 Twaalf Balcken-Cocky's Kapsalon Grooten Slock Veld B. gemengd 18.30 NIOZ-L&R Zandbank 19 15 Zandbank-Prepress Center L&R 20 00 't Gouwe Boltje-EcoMare Prepress C 20 45 W'tewel 2-Tatenhove 2 EcoMare 21 30 Slagerij Beverdam-Rabobank W'tewel 2 22.15 Euroase-Question 2 Rabobank Veld C. dames 18.30 Bar Sportief-NBC Eelman Partners Spar Goënga 19.15 De Rival-Spar Goënga Bar Sportief 20.00 Zeilmakerij-Milly's De Rival 20 45 SI lepe de Boer-Westerlaken Milly's 21 30 Klif 12-Timmer's Bakkerij Westerlaken 22.15 Sportshop Texel 1-B&B/vdVis/denBoer Timmer's Bakkerij Wedstrijdleiding Willem en let (tel. 319436/315194) Uitslagen 27 februari W'tjewel 2-Euroase 3-0; Fitt-Tatenhove 2 2-1 Question 2-Zandbank 1-2, Super de Boer- Tatenhove 1 2-1, Paal 9-Agrifirm 2-1, Texelse Autocentrale-W'tjewel 1 3-0; Wiersma Meube len-Jozefschool 1-2; Keurslagerij Dros-Salon Martine 2-1; Natuurwmkel-De Krim 2-1; Bar Sportief-Zeilmakerij 2-1, Smash'68-NBC Eelman Partners 2-1Milly's-Spar Goënga 1 - 2; Haarstudio-Nokanto 3-0, Wessels Ont- werptl-Eierlandsche Huis 3-0, Durper Drup- Question 1 0-3. Sportshop Texel 1 -Slagerij lepe de Boer 0-3, Klif 12-B&B/vdVis/denBoer 3-0; Westerlaken-Timmer's Bakkerij 3-0. De educatieve dienst van EcoMare verzorgt tijdens de voorjaarsvakan tie poppenkastvoorstellingen voor kinderen van vier tot en met acht jaar. In 'Welterusten Jonas Jan' gaat de hoofdrolspeler op zoek naar een andere slaapplaats, want zijn hang mat is vol De voorstelling wordt begint maandag om 14.00 uur en dinsdag, woensdag en donderdag om 12 00 en 14.00 uur In Oudeschild is men nu al doende met de voorbereidingen van een spraakmakend evenement: paal zitten in combinatie met een offi ciële wedstrijd touwtrekken en al lerlei demonstraties en andere activiteiten die met de zee en de visserij hebben te maken. Het moet op vrijdag 11 en zaterdag 12 mei gebeuren op het terrein achter het CIV-gebouw, waar een grote tent zal worden neergezet. In die tent begint vrijdagavond om ongeveer 18.00 uur het paalzitten, waan/oor de deelnemers al zijn inge schreven: Kees Zoetelief, Dennis Witvliet, Ingmar de Boer en Marco Bouthorn met als reserve Willem Huizinga. De bedoeling is uiteraard dat ze het zo lang mogelijk op de paal uithouden en dat sponsors deze prestatie belonen met een bedrag per uur of een éénmalige donatie. Drie kwart van het aldus ingezamelde to tale bedrag gaat naar een goed doel. Vorig jaar was dat molen De Traan- roeier, deze keer zijn het de 'Papoea's van Harry'Als tegenprestatie krijgen de sponsors het recht om bij de paalzitters reclame te maken. De eer ste bijdrage is al binnen: Amstelbier heeft ƒ100,- per zitter toegezegd. Naast de vier palen voor de echte deelnemers is er ook een voor pro minenten. Het is met de bedoeling dat die erg lang blijven zitten. Het gaat slechts om morele steun voor de echte zifters en om het promotionele effect. De opbrengst was vorig jaar indrukwekkend. Er kwam/20.000,- binnen, waarvan ƒ17.500,- beschik baar werd gesteld voor het onder houd van de molen en de rest voor terminale patiëntjes in het Emma Kinderziekenhuis in Amsterdam. Gouwe Ouwe Een favoriete deelnemer is oudge diende Kees ('Goud') Zoetelief die het bij een wedstrijd die 26 jaar geleden op het oude Boysveld werd gehou den, meer dan 27 uur op een paal uithield. Bij de wedstrijd van vorig jaar was er geen echte winnaar, want Wit vliet. Bouthorn en De Boer stopten er gelijktijdig mee, na een respectabele tijd van 28 uur Mogelijk breken zij dit jaar het record, maar erg veel langer kunnen ze het met maken want orga nisator Wally Kloos van café De Kom buis heeft de maximumtijd op 30 uur gesteld, zodat het niet te gek wordt. Paalzitten is zwaarder dan het lijkt. Het is een gevecht tegen de slaap, tegen sti|ve billen, tegen de verveling maar ook tegen vermoeidheid. Afge zien van een kussen zijn geen midde len toegestaan om het zitten te ver gemakkelijken. Spelletjes doen, telefoneren en muziek beluisteren zijn verboden. Alleen lezen is toege staan. Om te voorkomen dat ze van slaap of vermoeidheid onverhoeds van hun paal vallen, zijn de deelne mers met een touw geborgd. Eens per uur mogen ze vijf minuten pauze ren voor toiletbezoek en massage. Sponsors kunnen zich aanmelden bij Ingrid Hennink (0651 35 42 22) of Wally Kloos (313108). Touwtrekken Om 14.00 uur zaterdagmiddag begint het nationaal Visserijtouwtrek- toernooi dat enkele uren in beslag zal nemen. Er wordt aan meegedaan door ten minste zes teams (van elk zes vissers plus een coach) uit di verse visserijplaatsen. Daarnaast is er een vrije klasse, bestemd voor deel nemers die geen vissers hoeven te zijn. Getracht zal worden in deze klasse ook enkele damesteams te laten uitkomen. Geïnteresseerden kunnen zich al melden bij Wally Kloos. Touwtrekwedstrijden tussen de Ne derlandse visserijhavens worden sinds 1987 jaarlijks gehouden. Het was destijds een initiatief van Stellen dam. De wedstrijden vallen onder de regels van de Nederlandse Touwtrek Bond, die zorgt voor de rubber mat ten waarop de deelnemers zich schrap kunnen zetten maar ook voor de scheidsrechter en de EHBO-ser- vice. Speaker Martin Trap doet de presentatie. Zaterdagavond wordt in de tent ook nog een wedstrijd ankerlichten ge houden om de titels 'sterkste visserman' en 'sterkste visservrouw'. De deelnemers moeten een anker van 15 kg zo lang mogelijk met ge strekte armen recht voor zich uithou den. We dat één minuut volhoudt le vert al een hele prestatie. Tot de favorieten hoort Robert Boersen. Naast de genoemde wedstrijden zal op het terrein het nodige vertier zijn te beleven, waaronder demonstraties visroken, netten boeten en mogelijk ook touwslaan. Beeld van de paalzitwedstrijd van vorig jaar. (Foto Arctvet Toxotso Courant VRIJDAG 2 MAART 2001 In het weekend van 17 en 18 maart houdt een groep vrijwilligers van Landschapsbeheer Noord-Holland zich op de Hogeberg bezig met het maaien van de tuinwallen langs de holle weggetjes van Staatsbos beheer. Dit is nodig om verruigmg met gras sen tegen te gaan. Anders verdringen deze grassen de andere plantengroei en daarmee de insecten die op deze planten zijn aangewezen. Enkele bijensoorten zijn afhankelijk van de tuinwallen door een combina tie van planten als grasklokje, muizenoortje, streepzaad en tuin wallen als nestgelegenheid. Ook vo rig jaar heeft Landschapsbeheer Noord-Holland hier enkele dagen gewerkt, toen in het kader van het landelijke thema 'cultuurhistorische landschapselementen'. Op zaterdag werkten toen ruim negentig vrijwilli gers op de Hogeberg en werd van twintig kilometer gemaaide tuinwal het gras geharkt en afgevoerd en werd zelfs 50 meter nieuwe tuinwal gezet. Omdat het nu om een kleine groep vrijwilligers gaat, worden de werkzaamheden beperkt tot het maaien en harken van de holle weg getjes. Eventuele extra medewerKers zijn welkom, ook voor enkele uren Zaterdag- en zondagochtend 17 en 18 maart wordt om 9.30 uur het werk verdeeld bij Jeugdherberg Pano rama. Voor drinken wordt gezorgd, de deelnemers dienen zelf voor een lunchpakket te zorgen. Van te voren aanmelden is raadzaam in verband met het gereedschap. Voor aanmel den en inlichtingen: tel. 0299-463309. Het Juliana Welzijn Fonds steunt de renovatie van het skatepark in Den Burg met een bijdrage van ƒ15.000.- Het fonds vindt het belangrijk dat mensen zelfstandig zijn en blijven en als volwaardig lid van de maatschap pij kunnen meedraaien. Ook jongeren die hun draai in de samenleving moe ten vinden, voldoen aan de gestelde criteria. Vorig jaar verstrekte het Juliana Welzijn Fonds voor een totaalbedrag van ruim 26 miljoen aan 1750 projecten. Geld dat afkom stig was van onder andere de Bank Giro Loterij, de Lotto en giften van particulieren en bedrijven. Roel de Zwart en George Eelman van Klaverjasclub Den Burg gaan gewoon door met waarmee zij de laatste weken bezig zijn: veel pun ten scoren. Deze week schreven zij de twintigste competitieronde op hun naam. Wil Maas en Dini Win ters leiden in de vierde periode, Hans Westdorp en Lieuwe van der Veen blijven koploper in het alge meen klassement. De Zwart en Eelman verkeren in grootse vorm. Voor de tweede achtereenvolgende week wist het duo de grens van 7000 punten te slechten. Deze keer werden er 7556 punten bij elkaar gespeeld. In het al gemeen klassement leverde dit voor alsnog geen winst op. Zij blijven zesde plek, maar nemen in de vierde periode een uitstekende tweede po sitie in. Dini Winters en Wil Maas slaagden er op een haar na in voor de tweede keer achtereen de ronde te winnen Na de riante score van vorige week stopte de teller deze week op exact 7500 punten. Zij nemen wél de leiding in de periodestand over. In het klassement blijven zij op de zevende plaats. Truus en Frans Witte - laatstge noemde verving Janny Wonder - kennen elkaar (natuurlijk) van haver tot gort en het goede samenspel le verde deze week 7219 punten op. Zij deden daarmee goede zaken in het algemeen klassement en stijgen van de achttiende naar de vijftiende plaats Ook Janny Kiewiet en Door Witte waren uitstekend op dreef. Opvallend was de grote regelmaat waarmee de punten bij elkaar werden gespeeld. Tussen de partijen met de hoogste en de laagste score zat een verschil van slechts 170 punten. Het duo stijgt door dit resultaat van vierentwintig naar tweeëntwintig in het klassement. Ook Martien en Marja Bakelaar wisten voor de tweede achtereenvolgende keer meer dan 7000 punten te vergaren. Het lukte deze week maar nét met 7006 punten. Zij blijven op de ne gende plaats in het algemeen klasse ment, Het gemiddelde was deze week ruim 125 punten lager dan vo rige week en met 6218 punten ook afgezet tegen de rest van het seizoen aan de lage kant. Er werden 46 mar sen gespeeld. In het klassement hebben Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp (met pre cies 134 000 punten) een riante voor sprong opgebouwd op Arend Dijker en Piet Moree, die inmiddels een kleine 2000 punten achter staan Fenny en Rob Caspers bezetten de derde plaats.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7