'Nieuwe regels Waddenzee ibetekenen einde watersport' Nilsson verovert poptempel De Melkweg Nestbescherming onzeker na verbod op eierenzoeken Cjroen kwartsJexehhet harL, Voorzitter windsurfclub slaat alarm: Stukje haven op Jan Dirksoord Vrijwilligers mogen het boerenland niet op Provincie: over maand standpunt permanent AZC Stilte waterschade doet bollentelers het ergste vrezen a'Capabel m Remise in derby Uitzetting Russen? 'Geen schade' voor Durper restaurant door CD-strafzaak texelse'^courant SUPER DE BOER Mets OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11560 TEXELSE DINSDAG 6 MAART 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1.80, abonnementsprijs 63.- per half jaar. Als de planologische kern beslissing (PKB) 'Derde nota Wad denzee' van kracht wordt, zal dat bet einde betekenen van de water sport in het Waddengebied, inclu sief de Noordzeekust van Texel. Die vrees spreekt Marc van Rijsselberghe, voorzitter van (Vindsurfclub Texel, uit. Hij roept bollega-watersporters op geza- nenlijk protest aan te tekenen. pe paniek sloeg toe bij Van Rijsselberghe toen hij donderdag avond een informatiebijeenkomst bver de PKB in Den Helder bezocht, bat deed hij als vertegenwoordiger (van een groep samenwerkende bio- logisch-telende agrariërs uit het Waddengebied 'Maar ik kreeg er al lerlei dingen te horen die mij als watersporter flink aan het schrikken naakten. Als ze doorgaan, dan is het bfgelopen met de Ronde om Texel, pe surfronde en de surfwedstrijd Den Helder-De Cocksdorp-Den Helder, naar ook met de gewone katersportrecreatie. Dat is een be- breiging voor het kleinschalig mede- nebruik van de Waddenzee )e zorgen van Van Rijsselberghe zijn looral veroorzaakt door pagina 89 fan de ontwerpnota, waarin het ka- linet z'n beleidsvoornemens over watersportactiviteiten presenteert. 'Deze activiteiten hebben relatief veel ruimte nodig. De effecten hiervan op het natuurlijk milieu, door rust verstoring, geluidhinder en golf- vorming, en de effecten op de spe cifieke rust, natuur- en landschapsbeleving zijn zodanig dat deze vormen van watersport naar de mening van het kabinet niet in de Waddenzee thuishoren', staat er let terlijk te lezen. Waterskiverbod Concreet betekent dat in ieder geval dat het waterskiën zal worden verbo den. In de PKB Waddenzee van 1993 werden nog twee kleine 'snelvaar- gebieden' opgenomen (behalve bij Oudeschild ook bij Den Helder), waar sneller varen dan 20 kilometer per uur en waterskiën achter speedboten werd toegestaan. Over de resultaten waren de beleidsmakers met ontevre den. 'Uit de evaluatie is gebleken dat de activiteiten in de snelvaargebieden slechts zeer geringe negatieve eco logische effecten hebben en dat het onwaarschijnlijk is dat de snelvaar zones de duurzame bescherming en ontwikkeling van de Waddenzee als natuurgebied schaden.' De tevreden heid blijkt echter niet groot genoeg om het beleid te handhaven: 'Het üedeputeerde Staten verwacht Jvereen maand meer duidelijkheid e kunnen geven over een stand- lunt over de bouw van vijftig wo- lingen voor asielzoekers aan de lostkant van Den Burg. 'Het be reft hier een uitzondering op het lestaande beleid. We nemen het rerzoek van Texel serieus in be- landeling, maar er moeten zorg vuldige afwegingen worden ge naakt, want er zijn verschillende jelangen mee gemoeid', aldus een imbtelijk medewerkster van de irovincie. Terwijl de afbouw van de opvang van isielzoekers in De Vogelmient laande is, treft de gemeente voorbe- eidingen voor de eventuele bouw ran permanente huisvesting voor 250 isielzoekers in de geplande nieuw- iouw aan de oostkant van de Texelse esidentie. Maar zekerheid over de iouw bestaat er volgens het college rag steeds niet, al putten b en w wel loop uit de ontwikkeling van soort- lelijke projecten in andere delen van iet land. Maar vooralsnog heeft het Centraal Orgaan Asielzoekers (COA) volgens burgemeester Geldorp nog geen groen licht gegeven en zal een gesprek dat binnenkort tussen de gemeente en het COA plaatsvindt duidelijkheid moeten verschaffen. Bijvoorbeeld over een programma van eisen waaraan de voorziening moet voldoen, waarbij zaken als me dische en sociaal-culturele zorg en onderwijs een prominente plaats zul len innemen. kabinet is echter van mening dat het niet wenselijk is de uitzonderingspo sitie die met de instelling van de twee snelvaargebieden is gecreëerd te continueren. Van deze uitzonderings positie zou een precedentwerking kunnen uitgaan naar andere activitei ten in de Waddenzee Besloten is daarom de snelvaargebieden niet langer te laten voortbestaan.' Surfen en zeilen De consequentie is dat sneller varen dan 20 km per uur alleen nog wordt toegestaan in een aantal betonde vaargeulen. Van Rijsselberghe: 'Zelfs als dat alleen geldt voor motorboten, dan kunnen we de watersport wel vergeten. Want wedstrijden vallen gewoonweg niet meer te beveiligen. Een goede surfer vaart, afhankelijk van de wind, met een snelheid van tussen de 20 en 60 km per uur. Een catamaranzeiler haalt ook gemakke lijk 40 km per uur. Als er één afdrijft, dan kunnen we daar niet snel genoeg met een motorboot achteraan.' Ontheffing op de regels vragen voor wedstrijden verlicht de problemen van de zeilers en surfers niet, aldus Van Rijsselberghe: 'Als mijn zoons bij Dijkmanshuizen aan het trainen zijn en éen raakt door pech te ver van de kant, dan moet ik er natuurlijk snel achteraan mogen gaan. Dan moet ik met eerst hoeven aanvragen of ik sneller dan 20 km per uur mag varen met mijn reddingboot.' Van Rijsselberghe is behoorlijk nijdig over de geplande maatregelen, die voor een periode van ten minste tien jaar zullen gelden. 'Ze zijn niet geba seerd op visie. Er worden in de nota allerlei boute uitspraken gedaan die niet zijn onderbouwd door onder- Lees verder pagina 5 (Foto Joop Rotnmota) ■Het IS heel gek. maar sinds we hebben besloten te stoppen, hebben we er allemaal weer heel veel plezier in en zijn de concerten echt goed. Tevreden en soms zelfs glunderende gezichten vullen de kleed kamer. Gretig nemen de bandleden alle complimenten in ont vangst. Het is dan ook niet niks wat ze in de voorgaande vijf kwartier hebben bereikt: het kritische publiek van de Amster damse poptempel De Melkweg platspelen. 'Dit is één van de beste, zoniet het beste concert dat we ooit hebben gegeven', vinden ze allemaal. Gevoelens van euforie krijgen desondanks geen kans. Want het is niet alleen één van de beste concerten die ze ooit hebben gegeven, maar ook één van de laatste. Er volgen er nog drie, om precies te zijn, en dan behoort de groep Nilsson tot het verleden. Als contactpersoon tussen de bewo ners van Jan Dirksoord en verhuurder Stichting Wonen Texel viel J. Keijser(links) vrijdag de eer te beurt het nieuwe beeld op de binnenplaats van het seniorencomplex in Den Burg te onthullen. Hij deed dit door samen met wethouder Nel Eelman een stel lage van latten en doek te verwijde ren, waarna een bronzen meeuw op een meerpaal tevoorschijn kwam. De meerpaal is twee meter hoog en komt uit de haven van Oudeschild; de bronzen vogel is gemaakt door de Texelse kunstenares Marijn Koenen, van wie eerder 'de nonnetjes van St. Jan' en in De Waal 'opa met spelend kind' werden geplaatst. Het ontwerp van Koenen is door de bewoners van Jan Dirksoord gekozen uit een ver scheidenheid aan inzendingen van verschillende Texelse kunstenaars. Het was niet de eerste keer dat op het Jan Dirksoord een kunstwerk werd onthuld. Twee keramieken poezen gingen aan de meeuw vooraf, maar die werden vanwege hun geringe weerstand tegen de elementen en vandalen naar de ouderen- ontmoetingsruimte De Carrousel ver plaatst. {Foto Bon Botch) De Melkweg, zaterdag even voor ne gen uur. Het belooft een bijzondere avond te worden. Een groepje Texelaars staat achterin de zaal, be nieuwd naar wat komen gaat. Alle maal zijn ze gekomen om voor de laatste keer een concert van Marieke Eelman, Wilco Witte, Oscar Bremer, Jan Jacob Zegel en Pmie bij te wo nen. De groep speelt de komende weken nog in Uden en Steenderen, maar de allure van De Melkweg heb ben die zalen natuurlijk niet. Dat Nilsson daags na Steenderen nog een extra concert geeft in Atlantis in hun huidige 'thuisbasis' Alkmaar (op 25 maart) is niet bij iedereen bekend. Terwijl de zaal langzaam volloopt, komen meer eilandgenoten binnen Er wordt op schouders geklopt, han den worden geschud en om de beurt gaat iemand naar de bar om bier te halen. De opkomst van Nilsson veroorzaakt een schamel applausje en hier en daar draaien hoofden zich richting het podium. Wanneer de band Stars. het openingsnummer van de (laatste) CD Freddie's Garden, inzet, veran dert er aanvankelijk weinig. Nieuwtjes gaan rond, handen van laatkomers worden geschud en de bar blijft on verminderd populair Maar al snel slaat de sfeer om. Onder invloed van de zeer gedreven bandleden raken ook de toeschouwers steeds enthou siaster. Daar is natuurlijk zangeres Marieke Eelman voor een groot deel voor verantwoordelijk, want ze ont popt zich duidelijk als het gezicht van de groep, dat goed weet hoe ze het publiek bij het concert moet betrek ken. Maar ook gitarist Pinie trekt de aandacht. Hij heeft voortdurend een sigaret tussen de lippen geklemd en doet. ook dankzij zijn lange piekerige haar, af en toe denken aan gitaristen als Keith Richards van The Rolling Stones of Joe Perry van Aerosmith. In zijn spel lijkt hij evenmin onder te doen voor deze supersterren. Oscar Bremer gaat als een concertpianist geheel op in zijrrkeyboard, terwijl Jan Jacob Zegel machtige klappen geeft op zijn drums en bassist Wilco Witte voortdurend een brede glimlach op het gezicht heeft. Elastic Baby. het bekendste nummer van Nilsson, wordt met gejuich begroet en wan neer het laatste nummer heeft ge klonken, klinkt een stormachtig ap plaus op. Zwaaiend gaan de bandleden af, om al snel weer terug te komen voor een toegift Het wordt Tie your mother down, een oudje van Queen, dat ook op het repertoire stond tijdens de Marlboro Flashback Tour, waarbij alleen maar werk van Freddie Mercury en de zijnen werd gespeeld. De uitvoering is keihard en zeer strak en het refrein wordt door flink wat toeschouwers zelfs luidkeels meegezongen. Na afloop klinkt ge juich. Een extra toegift zit er tot veler teleurstelling niet in, want voor een half uur later staat een optreden ge pland van Grof Geschut, de band waarmee Nilsson enkele dubbel concerten geeft. Lees verder pagina 5 'Minister Brinkhorst en staatsse cretaris Faber zijn bij wijze van spreken de vader en de moeder van de landbouw. Als er zulke ern stige dingen aan de hand zijn, dan ga je toch eerst naar je ouwelui', overhandigde bloembollenteler Arie Lap uit Den Hoorn staatsse cretaris Faber van LNV vorige week een brief waarin het Texelse college de gevolgen van de water overlast nogmaals onder de aan dacht brengt. Dat gebeurde tijdens de afsluiting van het zogeheten Doelgroepenoverleg Bloembollen sector, dat werd bijgewoond door Faber. Het is vooral de stilte rond de waterschadekwestie die de Texelse bollentelers het ergste doet vrezen. Maar volgens een woordvoerder van Brinkhorst is Den Haag de kwestie nog niet ver geten. 'De minister beraadt zich over zijn antwoord aan Gedepu teerde Staten. Hij vindt een ver goeding eigenlijk niet aan de orde, maar heeft gezegd iets te willen als ook de provincie dat doet. Welnu, GS willen geen schadevergoeding uitkeren, maar hebben wél toege zegd op projectbasis iets voor de akkerbouw te willen betekenen. Nu is het wachten op het antwoord van de minister, maar daarover kan 'k nog niets meedelen.' Het verbod om kievietseieren te zoeken en te rapen dat sinds vrij dag van kracht is, is niet alleen een domper op de vorige week gepre senteerde trofee van de Hoornder feestcommissie, ook de bescher ming van nesten van weidevogels kan erdoor in de problemen ko men. Voor het vinden van de nes ten krijgen veel boeren hulp van vrijwilligers, maar die mogen het land niet meer op. Gehoopt wordt dat het verbod half maart wordt in getrokken. Ervan uitgaande dat dit zal gebeuren, belegt de Vogel werkgroep maandag 12 maart in de Wielewaal om 20.00 uur een bij eenkomst voor weidevogel beschermers. Normaal gesproken mag van 1 maart tot 8 april op landbouwpercelen naar kievitseieren worden gezocht. In ver band met de kans op verspreiding van mond- en klauwzeer stelde het ministerie'van Landbouw afgelopen vrijdag een verbod in. Reden voor Dick Drijver van de Vereniging voor Agrarisch Natuurbeheer De Lieuw, die de nestbescherming coördineert, om te informeren bij koepel organisatie Natura, hoe het verbod moet worden geïnterpreteerd. 'Wij vatten de regeling zodanig op dat boeren op hun eigen land zelf wél nesten mogen markeren, maar geen andere zoekers op het land mogen toelaten. Vrijwilligers die van het ene perceel naar het andere gaan, kun nen in theorie de infectie overbren gen. We betreuren die beperking zeer, want het is met in het belang van de kievieten en andere weidevogels. Want kieviten broeden weliswaar het eerste, daarna gaan ook grutto's, tu reluurs, scholeksters en andere vo gels nestelen.' Vrijwilligers Vorig jaar gingen in het voorjaar 23 vrijwilligers van de Vogelwerkgroep op pad om nesten te zoeken. Ze speurden op het land van 46 boeren naar legsels, waarbij in totaal 1274 hectare land werd afgezocht, waar van 544 ha bouwland en 730 ha gras land. Door de nesten te markeren, kunnen de landbouwers bij grond- of andere bewerkingen van het land re kening houden met de nesten, zodat de legsels ongestoord kunnen wor den uitgebroed. De vrijwilligers zijn deels actief bij boeren die meedoen aan het weidevogelproject van De Lieuw, en die als zodanig een vergoe ding krijgen voor elk geregistreerd nest. Een nest met kieviets- of schol- ekstereieren levert de boer vijftig gul den op, maar voor een broedsel van de tureluur incasseert hij het driedub bele. Harde bewijzen voor het positieve effect van nestbescherming zijn moeilijk te leveren (zeer waarschijn lijk spelen de zachte en natte winters Lees verder pagina 5 In een stampvolle kerk luidde de close harmonygroep a'Capabel afge lopen zondag in De Waal feestelijk haar 10-jarig jubileum in. Pagina 2 In een aantrekkelijke derby speelde ZDH zondag op eigen veld gelijk te gen Oosterend: 1 -1Pagina 4 Mag het Centraal Orgaan Asiel zoekers een 27-jarige Russische vrouw en haar in augustus 2000 ge boren zoon uit het asielzoekers centrum Noorderbuurt bij Oosterend zetten? Over die vraag spreekt de Alkmaarse kort geding- en bestuurs rechter R. Stam zich donderdag uit. Pagina 5 (Advertentie) 'Mijn restaurant draait beter dan ooit tevoren. Ik lijd helemaal geen schade door al die kletsverhalen die rondgaan.' Aldus reageert de moeder van de 37-jarige Cocksdorper die donderdag door de Alkmaarse strafrechter werd veroordeeld tot een half jaar voor waardelijke celstraf en 240 uur dienstverlening wegens versprei ding van illegaal gekopieerde CD's en CD-roms. De rechter hield bij de bepaling van de strafmaat rekening met de schade die het restaurant in de Kikkertstraat zou hebben geleden door de roddel verhalen die rond de strafzaak op Texel de ronde doen en de publiciteit in de media. 'Maar daar is geen sprake van. Het lijkt er eerder op dat al die heisa extra klanten heeft opge leverd. Mensen zijn nieuwsgierig hè?', aldus de eigenaresse. Zij ligt overigens geen moment wakker van de verhalen en de daden van haar zoon. 'Heel Nederland doet het, al leen hij wordt ervoor bestraft en de rest niet.' Zij zegt dat de opsporings ambtenaren van Buma-Stemra leu gens hebben verteld en dat haar man en schoondochter in de rechtszaal de waarheid spraken over de huis zoeking die de speurders hebben verricht. Tegen de twee familieleden loopt een onderzoek naar het plegen van meineed. 'Jrrdi it bfi ksrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP Z0LK NAAR NET BESTE drogisterij parfumerie NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1