COA wil Russische moeder buitenzetten 'opgroep stopt en ïndt plezier terug 5 Beatrijs Naaktgeboren in de Poepjes Scheepsreparateurs vieren 2000ste dokbeurt Rechter doet donderdag uitspraak .TEXELSE COURANT' #l v Nestbescherming Watersport Uitslagen voetbal Noodleiding PWN bevriest Blikvanger DINSDAG 6 MAART 2001 \dri Hutjes van de TX27 neemt de taart in ontvangst van Joop Schouwstra, medewerker van scheepsreparatie- en dokbedrijf Hans IOOm. (Foto Gorord Timmerman) toor medewerkers van het scheeps- ok in de haven van Oudeschild was iet maandag een feesteli|ke dag. foor de 2000s" maal in het ruim wintigjarig bestaan van het bedrijf oer een schip het dok binnen. Het ras de TX27 Uda Marco, de larnalenkotter van Adri Hutjes. Hij ras toevallig dezelfde reder die jaren leleden ook al tekende voor de hon- lerdste dokbeurt in het scheeps- eparatiebedrijf van Hans Boom, dat mlangs over ging in handen van het Jrker bedrijf Metz. Met gemiddeld :o'n honderd dokbeurten per jaar ilaast het Texelse bedrijf in de cheepsreparatiebranche een aardig partijtje mee. Met name de ligging aan open water is voor vele reders een belangrijke reden om het Texelse dok aan te doen. Onder de vaste klanten veel vissersbedrijven, maar ook schepen uit de offshore, sleep boten, binnenvaart(Grinza)schepen en het NIOZ zijn er kind aan huis. Met circa 1460 ton is de Pelagia qua om vang een imposante gebruiker van het dok, dat een inhoud van 90 bij 13 meter heeft, en schepen tot een diep gang van 5,5 meter kan hebben. Het scheepsreparatiebedrijf heeft baat bij de herinrichting van de werk- haven. De mogelijkheid om schepen af te meren wordt verruimd en op de verlengde kade komt ruimte vrij voor de bouw van een nieuwe werkplaats, die er naar verwachting binnen twee jaar zal verrijzen Hierdoor behoort het heen en weer pendelen tussen de haven en het bedrijf aan de Heemskerckstraat binnenkort tot het verleden en kan efficiënter worden gewerkt. Ondanks de zorgelijke stemming in de visserij, waardoor veel opdrachtgevers op de kleintjes zijn gaan letten, zijn de vooruitzich ten voor het dok goed. Voor het eer ste half jaar is de orderportefeuille naar tevredenheid gevuld. VERVOLG VAN PAGINA 1 een grote rol), maar feit is wel dat met name het aantal broedsels van kievieten in 1999 en 2000 een enorme toename liet zien. De Vogel werkgroep registreerde vorig jaar 345 nesten van kievieten, waarbij moet worden aangetekend dat dit aantal in 1999 nog iets hoger lag. Ook het to taal aantal weidevogelnesten liep in 2000 iets terug, van 63,4 per 100 hectare naar 49,2 per 100 hectare in 1999 Door het zachte weer nestelden de kieviten erg vroeg en zat er veel werk in het verleggen van de broedsels. Een aantal vogels keerden hierdoor met op het nest terug. Ongeveer drie kwart van de kievietseieren werd uit gebroed. Daarna brak een periode aan van mooi weer, waarin het gras snel groeide. Het hoge gras bemoei lijkte het vinden van nesten van de grutto en de tureluur. Zorgelijk was het afgenomen aantal nesten en eie ren per nest van scholeksters, moge lijk veroorzaakt door gebrek aan voedsel in de Waddenzee. Opvallend is verder dat op bouwland veel meer vogels broeden dan op grasland, wat met wegneemt dat grasland als voedselgebied en als plaats om te schuilen tegen natuurlijke vijanden van groot belang is voor jonge weide vogels. De inspanningen van de vrij willigers leverde de weldevogel- beschermmgsgroep vorig jaar de 'Gouden Grutto' op, een prijs die Mag het Centraal Orgaan Asiel zoekers (COA) een 27-jarige Rus sische vrouw en haar in augustus 2000 geboren zoon uit het asiel zoekerscentrum Noorderbuur! bij Oosterend zetten? Over die vraag spreekt de Alkmaarse kort geding- werd uitgereikt door Landschaps beheer Noord-Holland Controle Handhaving van het zoek- en raap- verbod betekent volgens Drijver ook dat de steeksproefgewijze controle van de nesten door 'De Lieuw' geen doorgang kan vinden. Maar deson danks adviseert de vereniging de boeren de registratie van de nesten goed bij te houden, omdat de finan ciële vergoeding voor de nesten niet op voorhand ter discussie staat. Er van uitgaande dat het zoek- en raap- verbod half maart wordt opgegeven, kan de Vogelwerkgroep nog wel en kele vrijwilligers gebruiken. Wie inte resse heeft kan contact opnemen met Giel Witte (tel. 31 38 95) of Laurens van Kooten (tel. 31 54 66). VERVOLG VAN PAGINA 1 oek. Volgens mij is er gewoon een verijverige ambtenaar aan het werk eweest die van achter z'n bureau an alles heeft bedacht. Het valt me iok op dat ze de kwetsbare groepen lanpakken. De kokkel- en mossel- 'issers worden bijna niet belem- nerd, want die laten wel van zich loren.' Met een grijns: 'We moeten Ie haven van Oudeschild maar eens net catamarans afsluiten. Misschien lelpt dat.' 'an Rijsselberghe heeft zijn zorgen ifgelopen weekend aangekaart bij Ie Nederlandse Watersport Vereni ging, de overkoepelende organisa tie van watersporters, die heeft laten weten zich eveneens zorgen te ma ken. Texelse belanghebbenden roept hij op zich bij hem te melden (tel. 06 - 513 27 591om na te gaan of gezamenlijk protest wenselijk is. Informatieavond Dat zou volgens Van Rijsselberghe moeten gebeuren vóór maandag 26 maart, wanneer een soortgelijke informatieavond plaatsvindt op Texel. Zoals het ernaar uitziet zullen meer Texelaars zich daar op de hoogte willen laten brengen van de gevolgen van de nieuwe PKB. Zo kondigt het kabinet aan de mogelijk heden te onderzoeken voor een vliegverbod voor de kleine luchtvaart boven stiltegebieden en een verbod op reclamesleepvliegen. De garnalenvisserij wordt ook verboden op de droogvallende platen binnen de voor de visserij gesloten gebie den. En tevens wordt gesteld dat de vermindering van militaire activitei ten in het waddengebied géén doel stelling is voor het kabinet. Overigens zal het nog wel even du ren voor de nieuwe PKB van kracht wordt. Deel 1 - het ontwerp - is pas verschenen. Momenteel worden informatieavonden gehouden en kunnen burgers en organisaties hun mening geven. Vervolgens verschijnt deel 2, waarin ook de resultaten uit Jö~ 70 30 50 1 Kievit 10 Scholekster 1 Grutto 30 -• u" Tureluur 20 10 7 V' V VT-TAL w'x - 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 i 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 en bestuursrechter R. Stam zich donderdag uit. De Helderse advo caat L. Movig vorderde gister middag in de rechtbank in Alkmaar namens de vrouw een 'voorlopige voorziening'. In dat geval mag zij in afwachting van een bezwaarschrift tegen de uitzetting of het in orde maken van haar reisdocumenten op Texel blijven. De Russische arriveerde op 10 juli 2000 in Nederland en vroeg asiel aan. Een dag later werd hierover negatief beslist. Maar doordat de vrouw hoog zwanger was mocht zij van de IND (Immigratie en Naturalisatie Dienst) om humanitaire redenen de bevalling in Nederland afwachten. Ze zou tot zes weken na de bevalling in een asielzoekerscentrum mocht verblij ven. Eerst werd zij met haar partner, een 30-jarige Rus met wie zij wÈI voor de kerk maar niet voor de wet is ge trouwd, in Eindhoven worden onder gebracht. De man kwam daar in psy chische problemen en werd door verwezen naar een ziekenhuis Om dat hij illegaal in Nederland verbleef is de man vanuit het ziekenhuis in vreemdelingenbewaring gegaan. De rechtbank in Zwolle heeft toen beslist dat hij hieruit in verband met zijn psy chische toestand moest worden ont slagen. Vanaf dat moment was hij voor het IND 'een persoon die was vertrokken met onbekende bestem ming'. Zonder enige status van ver blijf was hij buitengezet. Volgens advocaat Movig werd de vrouw vanuit Eindhoven overge plaatst naar een 'winderige uithoek van Nederland'. Rechter Stam, die onlangs op Texel was geweest, cor rigeerde haar: 'U bedoelt het mooiste eiland van Nederland.' Op 1 augustus beviel ze van een zoon 'De Rus is daarna illegaal bij zijn vrouw en zoon ingetrokken', zei advocaat N Saanen, die namens het COA optrad. Volgens Saanen is de vrouw op 2 februari dit jaar monde ling te verstaan gegeven dat zij en haar zoontje het asielzoekerscentrum op Texel moesten verlaten. Dit is 12 februari nog eens schriftelijk door het COA bevestigd. De Russin weigert echter te vertrekken en heeft ook geen paspoort meer. 'Op weg naar Nederland is zij dit reisbewijs kwijtge raakt in de bus,' aldus haar advocaat Movig. Via de IND moet zij nu aan een nieuw Russisch paspoort zien te ko men. waarop haar zoontje nog moet worden bijgeschreven. Volgens ad vocaat Saanen heeft ze nog niets ondernomen om aan een nieuw pas poort te komen. Ze zei dat de Russi sche vrouw van de IND ook het be zwaar op de negatieve beschikking tot verblijf niet in Nederland mag af wachten. Humaan Volgens advocaat Saanen was de opvang van de vrouw alleen humaan en buitenwettelijk. 'Dit omdat de IND wist dat hoogzwangere vrouwen niet mogen vliegen en geen enkele lucht vaartmaatschappij haar zou hebben teruggebracht naar Rusland.' Vol gens Saanen heeft de man geen en kel recht op opvang en is hij illegaal in Nederland. Advocaat Saanen her innerde rechter Stam aan de woor den van minister-president Wim Kok afgelopen vrijdag.: 'De opvangnood in Nederland is ontzettend hoog'. Grafisch weergave van het aantal gevonden nesten van weidevogels in 2000 op 130 hectare gras en bouwland in Waalenburg. (Brood vog&werkgroepi het bestuurlijk overleg met andere overheden en een advies van de Waddenadviesraad worden opgeno men. Deel 3 is het kabinets standpunt dat ter instemming aan de Tweede Kamer en vervolgens de Eerste Kamer wordt aangeboden. Deel 4 is ten slotte de planologische kernbeslissing waaraan burgers en overheden zich dienen te houden. vai Qui VERVOLG VAN PAGINA 1 loor die Queen-toer zijn we duide- ik gegroeid', analyseert Pmie later In Ie kleedkamer, waar een tiental fami- leden en andere fans zich inmid- lels heeft gemeld. 'Het was voor inszelf best een verrassing dat die joncerten zo aansloegen en daar- loor durfden we steeds meer show te maken. Eerder waren we toch een eetje die Texelaars die daarvoor te chijterig waren. Het concert in 'aradiso vond ik tot nu toe het hoog- epunt uit onze carrière, maar van- .vond was het nóg weer beter. Am- terdams publiek is kritisch. Als je dat 0 weet te vermaken, dan betekent lat wel wat. De vorige keer lukte dat log met in De Melkweg.' Vilco Witte is het met hem eens: 'Dit ijn eigen nummers. We waren echt ieel goed met de Queen-toer. En ik reet dat veel Queen-fans vooral aren gekomen om weer eens ueen-nummers te horen spelen en latje heel wat moet laten horen om e niet teleur te stellen. Daarna heb- er, we nog opgetreden voor de lueen-fanclub en daar waren ze zó nthousiast, dat ze ons voor volgend tar wéér hebben gevraagd. Maar oe goed het publiek het ook vindt, 1 weet dat het de nummers van een nder zijn. Nu spelen we met eigen ummers de zaal plat. We waren van- vond net een tijdje aan de gang toen midden voor het podium plotseling 'art Witte zag. We waren vroeger ieel vaak samen. Hij woonde in De Vesten, ik op Driehuizen. En nu staat iij zomaar in De Melkweg in Amster- lam, helemaal uit zijn dak te gaan. laar werd ik heel blij van.' larieke Eelman: 'In het begin van o'n concert hoor je mensen praten, laar dat gebeurt heel vaak. We zijn 'middels wel zo door de wol geverfd, lat we ons hoofd er niet meer door sten hangen. Het mooie is dat je zo'n aal op een gegeven moment toch lakt. Dat gaat niet overal in het land ven gemakkelijk. In Limburg is het lubliek heel moeilijk. In de Kop van Joord-Holland ook wel, maar daar leeft het vooral de naam. Daar staan ie het hele concert met hun rug naar - toe bier te drinken. Maar als ze "eggaan, dan steken ze hun duim iear |e omhoog en zeggen ze: het kas goed hoor!' Al het enthousiasme in De Melkweg heeft toch iets vreemds, in de weten schap dat Nilsson volgende maand niet meer bestaat. 'Het is heel gek, maar sinds we hebben besloten te stoppen, hebben we er allemaal weer heel veel plezier in en zijn de concer ten echt goed', vertelt Eelman. Terug komen op hun beslissing doen ze echter niet. Daarvoor is er te veel aan voorafgegaan. Directe aanleiding vormde de breuk met platenmaatschappij CNR, waar aan de groep was verbonden sinds de naam Vivid werd veranderd in Nilsson en waar beide CD's werden gemaakt. 'We hebben een hoop gek- looi gehad met de maatschappij. Er waren voortdurend reorganisaties en steeds kregen we weer nieuwe men sen toegewezen met wie we moes ten samenwerken. Dat werkt met. Je hebt een goed plan nodig om je te promoten en dat was er met. CNR was niet zo bandgericht en ook niet erg thuis in ons genre. Ze hebben voornamelijk contracten met Nederlandstalige artiesten en wisten niet erg wat ze met ons aanmoesten.' De maatschappij de schuld geven van het einde van de groep, doet Eelman echter met. 'We moesten met z'n vijven weer iets nieuws gaan ma ken en dat wilde niet meer. Niet het optreden, dat is altijd een soort uit laatklep geweest. Maar na twaalf of dertien jaar samen te zijn geweest zakte de wil om een nieuwe CD te maken het laatste half jaar weg. Het duurt even voordat je dat in de gaten hebt. Het sluipt erin. Het was mis schien anders geweest als onze plaat sky high was gegaan. Maar nu kun nen we elkaar niet meer inspireren, het is domweg op. Het is goed dat we de beslissing hebben genomen. Had den we langer gewaóht, dan hadden we misschien ruzie gekregen.' Dat laat niet onverlet dat ook melan cholische gevoelens zich af en toe op dringen bij de bandleden. 'We zullen elkaar missen. We zijn met met elkaar getrouwd, maar dit is toch een soort rouwproces. Het doet ook pijn', ver telt Eelman. Pime: 'Ik loop er heus niet voortdurend aan te denken. Maar vanavond speelden we I want to go home. Daarin zit het zinnetje: You don 't know what you got 'till it's gone (je weet niet wat je hebt totdat het er niet meer is). Toen dacht ik wel jahaa, zo is het bij ons ook...' Trots op wat ze samen hebben ge presteerd overheerst. Eelman: 'We hebben een lange weg achter de rug. Na Elastic Baby zijn we heel snel ge- beste eruit gehaald. Dat komt ook juist doordat we het altijd met'z'n vij ven hebben gedaan. Bij onze platen- opname vertelde Roger Taylor (de drummer van Queen en eigenaar van de studio) dat als er bij hun iemand met een liedje kwam de anderen het eerst helemaal wilden veranderen. Dat was heel herkenbaar, dat gebeurt bij ons ook. Maar dat toont ook aan dat iedereen heel betrokken is bij el kaar. ledereen kan met iets komen en dan wordt er altijd door de anderen naar geluisterd. Dat hebben lang met alle bands.' Ze hebben de afgelopen weken gere geld nagedacht over hun toekomst. Maar concrete plannen heeft nog nie mand. Niet concreet genoeg in ieder geval om openbaar te maken. 'Ik ben er zeker van dat je van één van ons nog zult horen en misschien wel van ons allemaal', voorspeelt Jan Jacob Zegel. 'We kunnen allemaal liedjes schrijven', vindt ook Pime. Eelman biedt de fans van Nilsson de meeste hoop: 'We gaan allemaal een frisse neus halen. We hadden ook kunnen besluiten een jaar te stoppen, zoals andere bands wel doen. Maar daar hebben we het niet eens serieus over gehad. We stoppen en zijn vrij om te gaan en te staan waar we willen. Ik heb zelf het idee dat de wereld voor Zaterdag 3 maart Texel'94 B1-Den Helder B1 2-0 HRC B2-SVO/Texel'94 B1 5-3 Texel'94 C2-Geelzwart'30 C1 5-0 Texel'94 D1 -ZAP D1 2-2 Texel'94 D2-JVC D4 4-0 JVC D5-Texel'94 D3 1-3 Den-Helder D4-Texel'94 D4 0-4 G-voetbal Texel'94-ZCFC Texelse pupillencompetitie Texel'94 E6-SVO E3 Texel'94 F1b-SVO F1 Texel'94 F2c-Texel'94 F2d Texel'94 F2a-Texel'94 F2b De Koog E1-SVC E1 Texel'94 E2-Texel'94 Meisjes Texel'94 E1-SVO E2 Zondag 4 maart Texel'94-WGW ZDH-Oosterend De Koog-GSV BKC 5-Oosterend 2 Texel'94 2-Westfriezen 2 Recreatievoetbal SVC-SV Texel Nachtvorst zorgde er zaterdag morgen vroeg voor dat woningen op de hoek Kogerstraat- Georgiëweg- Kogerweg zonder water kwamen te zitten. Dit kwam doordat de boven grondse noodleiding, die in verband met werkzaamheden aan het kruis punt was gelegd, was bevroren. Hier door konden onder meer de koeien bij Veeger van hoeve Buitenlust met worden gemolken. Willem van Leersum van het PWN en Egbert Drijver moesten er aan te pas komen om het leidingwater weer stromende te krijgen. afgelast groeid, al is het maar net waar je ge- me open ligt. Maar het is niet gezegd noegen mee neemt. Overal waar we dat we elkaar nooit meer zullen tegen- terugkwamen waren meer mensen komen.' dan de eerste keer dat we er speel den. We hebben met z'n vijven het joop Rommets 'Door onze Queen-toer durven we steeds meer show te maken. Eerder waren we toch een beetje die Texelaars die daarvoor te schijterig te waren.<Fo,° Jo°p De naam Tessel heeft met Texel te maken. Zoals watervlooien met lepelaars te maken hebben. Bij Texel ging ooit een schip verloren. De Amsterdamse koopman en dichter Roemer Visscher noemde één van zijn dochters Maria Tesselschade. Het was in 1594. Deze Tesselschade werd dichteres en had ooit te maken met Hooft en zijn Muiderkring. Het geeft te denken. Wat is een naqm? Stel dat ik mijn dochter naar een verloren gegane satelliet had genoemd en stel dat zij daardoor een beroemd schilderes was ge worden. Je geeft iemand een naam niet voor niets. Het schijnt invloed te hebben. Een nader onderzoek van kunst en Texel zou dan ook geëigend zijn. Want reken maar dat onder de stroom toeristen die op de Texelse stranden zich net iets te dicht met elkaar bemoeien en ver moeien heel wat namen verzonnen zullen zijn. Wie weet lopen er in Duitsland wel vele 'Slufters' rond. En als blijkt dat op Texel zelf ieder een Witte heet of Eelman. dan ga je hele vreemde dingen zeggen. 'Is het er één van die met die witte kop, of is het er één van de dochter van die man met die grandioze stem', zo probeer je toch de eigenheid van iemand te vinden. Je tobt wat af als ouders om je kind de wereld in te sturen.We kunnen met allemaal Jan of Kees heten. De dochter van Frederik V heette Louise Hollandine. Dit gebeurde omdat haar vader uit moest wijken naar Holland en ons land was kennelijk zo boeiend dat daar best een kind naar genoemd mocht worden. Zo ook met de be kende Florence Nightingale. Haar ouders lieten zich inspireren door haar geboorteplaats Florence. Gisteren ontmoette ik een jong meisje met kastanjebruin haar dat zich voorstelde als Maan, Maan van Herwerden. Ik dacht eerst dat ik het niet goed verstond. Noteerde Maja. Maar ze zei gedecideerd 'Ik heet Maan.' 'Aha', mompelde ik en zag een heftige vrijpartij in het maanlicht die absoluut tot deze Maan- benoeming geleid moest hebben. De verwekkers en hun biotoop. Zo lopen er 'Korenaren' rond, 'Klapro zen', 'Hooi' of 'Hop', 'IJsbrand' of 'Zand'. Als het maar geurt, tintelt, prikkelt en zoete herinneringen geeft waar zo'n kind dan vervolgens weer iets van moet maken. Want kinderen leven onze dromen uit, zo is mij geleerd. Vorige week hadden geliefden hun naam in het zand ge schreven en de letters vervolgens met grote ijver ingelegd met kleine witte schelpen. De namen waren verstrengeld en met harten om ringd; daar doorheen waren dan weer van alle kanten pijlen geboord. Want de liefde is een gevecht dat met zonder dolksteken gaat. Het was lieflijk en agressief tegelijk en ik zag de geliefden vertrekken na hun intensieve arbeid, hopend dat de zee deze bezegeling zou opnemen in de vergetelheid. Wat het kon ge woon met. Toen ik die namen ont cijferde steeg het wanhopige rood mij naar het hoofd. Ik zag ruzies, echtscheidingen, talloze procedu res om elkaar het verdere leven zuur te maken. Terwijl ze mogelijk diep gelukkig en heftig omstrengeld nog naast elkaar liepen, zag ik bijna vi sionair de komende ellende.Het lijkt een onwaarschijnlijk verhaal, maar na veel turen en erom heen lopen, scheef kijken en uiteindelijk met mijn handen de letters aftasten, las ik. Beatrijs Naaktgeboren in de Poepjes, doorboord met hartstoch telijke pijlen van ene Judas Markus Kemphaan. 'Je wilt het met weten', mompelde ik zacht en geschokt. 'Dit kan niet, dit is gedoemd om te mislukken.' En om het onheil alvast een eindje te helpen, begon ik met vreemde ge baren van mijn voeten de orde in het zand te verstoren. Ik speelde voor zee. Ik wiste uit wat nog niet uit te wissen was. Want opeens herin nerde ik mij een minnaar die mijn naam met tergende vermaaktheid uitsprak. Dana Gabriella Evelina Rover. De naam Rover noemde hij zeker zeven keer en liet zich scha terend op het bed vallen. Of ik van Rovers afstamde. Ik bevestigde dat met verve. Zeker toen bleek dat hij Jan Zult heette. Opeens smaakte mets meer. Dana Rover

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5