Meer luisteren naar u Steun uw vereniging met schone stroom WOZ-beschikking bij iedereen op de mat Melding van de maand Agenda Informatierubriek van de gemeente Texel Rotonde Akenbuurt ligt op schem Raadsagenda Drijver voorzitter raadscommissie TEXELSE JQ CourANT Maatregelen wegens Kruising Kogerstraat begin april klaar Groenafval Zoutgebruik was twee keer zo hoog Openingstijden en bereikbaarheid gemeentehuis email@texel.nl www.texel.nl mond- en klauwzeer Met beleid door de berm (advertentie) Eiland I berichten De werkzaamheden rond de ro tonde van Akenbuurt gaan voor spoedig. De asfaltlaag van de westzijde is verwijderd en er zijn kabels en leidingen van de Nuon, het gasbedrijf en de waterleiding omgelegd Dit is noodzakelijk om dat deze vrij moeten liggen in de berm. Onder het asfalt zijn ze niet bereikbaar bij eventuele manke menten. Ze lopen nu met het bochtje van-de rotonde mee. Momenteel worden de contouren van de westzijde aangegeven, waarna volgende week asfalt wordt aangebracht Daarna wordt het verkeer over dit nieuwe gedeelte geleid en herhaalt het proces zich in dezelfde volgorde aan de oost zijde. De verkeersomleiding richting Cocksdorp veroorzaakte in des ste week van de voorjaarsvaka? een paar problemen door eeno brekend bord. Na een melding een vakantiepark werd dit sneh holpen. Menig Texelaar heeft een sluipro gevonden om de tijdelijke verkee lichten van de kruising te vermijd Dit leverde op het Meijertebos het Waalenburgerdijkje zulke i vaarlijke situaties op, dat deze» gen zijn afgesloten voor alle verk- Ook andere smalle wegen word goed in de gaten gehouden. Als bermen door passerende wad teveel worden stuk gereden best de kans dat meer wegen worden gesloten. De vergaderingen van de raadscommissies worden om 19.30 uurc houden in het raadhuis en zijn openbaar toegankelijk. commissie Bestuur Organisatie commissie Ruimte, Wonen Economie commissie Welzijn Onderwijs commissie Financiën, Werken en Milieu Maandag 19 maart Dinsdag 20 maart Woensdag 21 maart Donderdag 22 maart De Texelse gemeenteraad vergadert op dinsdag 13 maart om 19.30 utf De agenda luidt als volgt: 1. Opening en mededelingen 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst van 13 februari 2001 4. Invoering Centrale Publieksbalie 5. Openbare orde De Koog 6. Leges (lichte) gebruiksvergunningen 7 Actualisatie 8 bestemmingsplannen 8. Vaststelling wandelpadenplan 9. Bescherming Zeehondenligplaats Razende Bol 10. Sportstimuleringsproject Texel breder in de sport 11 Vervangende huisvesting o.b.s. J.R Strijbosschool en] aanpassing kredièt 12. Aankoop opdeelzaag De Bolder 13. Reserveringsbeleid De Bolder 14. Wijziging legesverordening 15. Planologische leges 16. Post onvoorziene^uitgaven 17. a. Ingekomen stukken b. mededelingen 18 Semi-permanente uitbreiding gemeentehuis 19. Aankoop ENW/NUON-gebouw R. Keijserstraat 20. Benoeming van de heer ER. Visman in commissies 21Benoeming voorzitter raadscommissie Bestuur en Ondersteuning 22. Rondvraag 23. Sluiting VRIJDAG 9 MAART 2001 Per 19 maart is burgemeester Geldorp niet langer voorzitter van de raadscommissie Bestuur Or ganisatie. Dit is een eerste stap in de bestuurlijke vernieuwing volgens de voorstellen van de staatscommissie Elzinga, die moeten leiden tot een versterking van de positie van de gemeente raad. Als proef zal Dick Drijver van Texels Belang het voorzitter schap een jaar lang op zich ne men. De zes commissieleden hebben Drijver uit hun midden als voorzit ter gekozen. Dat betekent dat een nieuw lid van Texels Belang in de commissie zal plaatsnemen. Het streven is dat de commissie zelf actiever wordt in het opvoeren van de onderwerpen. De burgemeester zal namens het college punten ter tafel brengen Daarnaast heeft de voorzitter het recht haar om nadere informatie te vragen. Burgemeester Geldorp vindt dit een goede ontwikkeling en wijst erop dat ook burgers een in breng kunnen hebben tijdens commissievergaderingen: "De commissie is de aangewezen plek voor uitgebreide discussie, zowel onderling als met de bevolking. De bedoeling is dat een ieder zich in de commissie vrij voelt om van ge dachten te wisselen. Men moet met het idee hebben dat de race al is gelopen." Volgens de burgemeester zullen de veranderingen in het kader van "Elzinga" in kleine gemeenten an ders uitpakken dan in de grotere. "We hébben hier al korte lijnen, de drempel is minder hoog. Wethou ders van buitenaf, waarover in de grote gemeenten wordt gesproken, zie ik hier niet echt zitten." De werkzaamheden aan de kruising Kogerstraat/Akenbuurt vinden ge lijktijdig plaats met die van de ro tonde Akenbuurt. Dat levert niet al leen een aanzienlijke besparing op, het zorgt ook voor beperking van de overlast. Voor deze aanpassing moesten namelijk dezelfde wegen worden afgesloten als voor de aan leg van de rotonde. Een duidelijk geval van twee vliegen in één klap. Het is nu even lastig voor automo bilisten, maar de verkeersveiligheid is er straks mee gebaat. De rechtsafvakken zijn inmiddels verwijderd en de nieuwe bestrating van de Kogerstraat is klaar. De con touren van de weg worden momen teel aangebracht en als de west zijde van de rotonde is gedaan komt de asfalteringsmachine naar de Kogerstraat. De kruising gaat, gelijk met de ro tonde, een week voor Pasen (15 16 april) open. in januari '95 37 procent voor wo ningen en 27 procent voor niet-wo- ningen. Het is niet de bedoeling dat u door deze stijging meer belasting betaalt. Daarom zijn de tarieven voor de OZB met dezelfde percen tages verlaagd. Bij deze aanpassing is uitgegaan van gemiddelden, dus incidenteel kan de aanslag hoger of zelfs lager uitvallen. Het rijk heeft het eigen woningforfait (het vroe gere huurwaardeforfait) verlaagd van 1,25 procent tot 0,8 procent, zodat u ook daarmee ongeveer op hetzelfde uitkomt. Hebt u vragen over de WOZ? Bel tijdens kantooruren naar bureau belastingen en vastgoed van de gemeente. Het directe telefoon nummer is 362129. Uitgebreide informatie en antwoord op de meest gestelde vragen over de WOZ is ook te vinden op de website van gemeente Texel, www.texel.nl Geen computer? Geen nood, u kunt deze informatie ook als brochure krijgen bij de servicebalie in de hal van het raadhuis. Het voorjaar is in aantocht. De schoffels en snoeimessen wor den weer uit de schuur gehaald. Het aantal telefoontjes naar de servicebalie over het ophalen van groenafval is navenant toegeno men. Honderd bellers per twee weken is geen uitzondering. Nog even de regeltjes op een rij. Groenafval wordt door de ge meente gratis opgehaald, mits het met meer betreft dan twee kuub. Stammen mogen met langer zijn dan twee meter en takken dienen gebundeld te worden aangeboden aan de weg, zodat ze eenvoudig in de vrachtwagen kunnen worden geladen. De ophaaldienst komt ie dere dinsdag in de week dat de groene vuilcontainers aan de beurt zijn, maar alleen na telefonische melding via de servicebalie (tel. 362111) Aanmelden kan tot uiter lijk de maandag ervoor 16.00 uur. U kunt de data nakijken in het Texelse telefoonboekje. Aan de bin nenzijde van de kaft staat een jaar kalender. Er rijdt een aparte vrachtauto voor het groenafval. Het grof vuil wordt met een andere wagen opgehaald. Het groenafval wordt bij De Ham ster op een betonplaat verzameld. Het vergaat tot een vruchtbare zwarte teelaarde, die door de ge meentelijke plantsoenendienst wordt hergebruikt of voor een zacht prijsje te koop is, ook voor particu lieren Gemaaid gras dat in plastic zakken wordt aangeboden kan niet worden meegenomen door de groen- ophaaldienst Deze zakken mogen niet tussen het natuurlijke afval te recht komen Het gras kunt u kwijt via de groene container. SERVICEBALIE 3621 Het gebeurt regelmatig dat takken niet worden gebundeld. Dan neemt de ophaaldienst ze niet mee. Ook komt het voor dat afval ruim een week voor de ophaaldatum aan de weg wordt gezet. Dat is echter niet de bedoeling. Het vuil verwaait en dat geeft overlast voor de buurt. Bovendien past dergelijke rommel met bij het schone imago van Texel Let op de datum en bewaar het af val tot die tijd op uw eigen erf. Of, nog beter, breng het zelf even naar de Hamster. De openingstijden zijn maandag t/m vrijdag van 7.30 tot 16.00 uur en elke tweede zaterdag van de maand tussen 9.00 en 12.00 uur (alleen voor particulieren, ook voor grof vuil). Voor al uw meldingen Het is een natte winter geweest met een verraderlijk staartje Twee maal heeft de gemeente 200 ton zout extra laten komen. Tijdens een nor male winter wordt zo'n 200 ton ge strooid over de Texelse wegen, nu was dat 400 a 500 ton. Het was met name een lastige tijd voor de gladheidwachters die in perioden van vorst om 04.00 uur 's ochtends hun bed uitkomen. De ijsvorming deed zich namelijk nogal plaatse lijk voor en in sommige gevallen kwam de gladheid pas later in de ochtend opzetten. schapen naar hun stal te vervoeren was een goede zaak Een eiland zonder lammetjes, .je moet er toch niet aan denken. Ik besef dat de aaibaarheidsfactor van de aan doenlijke kleine dieren hoog is, maar ik wil toch iedereen verzoe ken op afstand te blijven. Geniet, maar met de handen in de zakken. En gelukkig hebben meeste foto toestellen tegenwoordig wel een telelens. In verband met de mond- en klauw zeer uitbraak in Engeland heeft ook de gemeente Texel maatregelen genomen. Als de destructiewagen kadavers ophaalt, worden voor het verlaten van het betreffende erf alle wielen, de laadbak, de kraan en de laarzen van de chauffeur ontsmet. Dat gebeurt bij alle soorten vee, dus ook bij paarden en schapen. Tevens is de rattenbestrijding in het buitengebied tot nader order ge staakt in overleg met de WLTO. Maandag 12 maart zou de WLTO een voorlichtingsbijeenkomst hou den in hotel De Pelikaan in De Koog over energiebesparing op agrari sche bedrijven. Dit had betrekking op het project Duurzaam Onderne men op het Erf. Deze samenkomst is uitgesteld tot later in het voorjaar. De Texelse wegbermen zijn er slecht aan toe. De hevige regenval en het staartje winter zijn de oor zaak van de slappe bodem naast het wegdek. Met name vrachtwa gens en landbouwverkeer hebben bij passeermanoeuvres voor grote gaten gezorgd. De gemeentelijke buitendienst doet zijn best proble men snel op te lossen door gaten te dichten met zand en grond. Te vens is een aanvraag ingediend om extra graskeien te mogen plaatsen. Chauffeurs kunnen de schade te beperken door met enig beleid te werk te gaan. Wacht even op een kruising of bij een inrit als u een te genligger ziet aankomen. Kunt u niet anders dan de berm in, probeer dan om de gaten heen te rijden. Texel is een schoon eiland van rust en ruimte. Maar het kan nog schoner. Deze week hebben alle huishoudens op het eiland infor matie ontvangen over het "natuurstroomproject" van het NUON in samenwerking met Ge meente Texel. Hoe werkt dat nou precies? Stel, een huishouden dat jaarlijks 1500 kWh gebruikt gaat over op natuur- stroom. Dan wordt daar geen aparte kabel voor aangelegd. U krijgt de zelfde stroom als uw buurman. Maar het NUON garandeert dat van het totale pakket aan stroom dat wordt ingekocht of zelf wordt op gewekt, 1500 kWh afkomstig is van zonne-energiecentrales, windmo lenparken of waterkracht. Natuurstroom is duurder wegens de benodigde technologie. Maar om dat afnemers geen energiebelasting hoeven te betalen gaat het maan delijks slechts om enkele guldens. Het contract voor natuurstroom geldt voor één jaar. Daarna kan op nieuw worden afgewogen of men ermee wil doorgaan. Het NUON houdt op Texel een spe ciale actie. Voor iedere drie nieuwe natuurstroomklanten geeft het NUON een m_ zonnepaneel weg voor gebouwen op Texel. U kunt op het inschrijfformulier een keuze maken uit 29 selecteerde clubs, scholen of andere instanties. Eén zonnepaneel levert jaarlijks zo'n 100 kWh op voor de club! Ook als u na een jaar afhaakt, blijven de pane len zitten. Deze gaan 20 tot 25 jaar mee, dus het voordeel voor uw ver eniging is aanzienlijk. Vorig jaar is al een zonnepane lenactie gehouden onder bedrijven op Texel. Het succes was enorm: 65 bedrijven schakelden over op natuurstroom. Landelijk gezien is Wagenmgen tot nu toe de grootste afnemer van natuurstroom. Maar als deze actie een succes wordt, kan Texel wel eens de nieuwe kop loper worden! Meer weten? Kom op maandag 19 maart naar de voorlichtings bijeenkomst van de gemeente en het NUON in Question Plaza in Den Burg, aanvang 20.00 uur. Bij 6700 Texelse en 1800 overkantse adressen plofte on langs de nieuwe WOZ-beschik king op de mat. De taxatiewaarde van het betreffende pand staat daarin zowel in guldens als in euro's aangegeven. Deze waarde wordt gebruikt voor het vaststel len van de hoogte van de ge meentelijke onroerende- zaak belastingen, voor uw inkomsten en vermogensbelasting en voor de waterschapsbelasting. De be schikking is voor het tijdvak 2001 tot en met 2004. U hebt hem dus niet nodig voor uw belasting aangifte over het afgelopen jaar. Nog niet alle WOZ-beschikkingen zijn verstuurd. Texel telt in totaal 10.115 objecten. Ongeveer twee honderd worden nagezonden om dat panden nog in aanbouw zijn of een ingrijpende verbouwing onder gaan. De beschikking is een belangrijk papier, dat u goed moet bewaren. Er staat slechts één bedrag op. Wilt u weten hoe dit tot stand is geko men, dan kunt u bij de gemeente het taxatieverslag aanvragen. Dit kan alleen als u belanghebbende bent, dus eigenaar of huurder van een pand. Bent u het niet eens met het bedrag, dan kunt u daartegen bezwaar ma ken. Dat kan alleen per bnef en deze moet binnen zes weken na dagte kening van de beschikking bij de gemeente binnen zijn. U moet in die brief wel motiveren waarom u be zwaar maakt. De gemeente is ver plicht binnen een jaar uw bezwaar schrift af te handelen. Het streven is echter om dit veel sneller te heb ben afgerond. Voorde waardebepaling is 1 januari 1999 als peildatum gehanteerd. Gemiddeld was de waardestijging ten opzichte van de vorige peiling Het gemeentehuis is geopend: 's morgens van 8.30-12.30 uur. Middag? is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. Het gemeentehuis is 's middag gesloten omdat de mensen dieii het gemeentehuis werkzaam ziji op deze manier de lopende za ken efficiënt en adequaat kunne afhandelen. 'Interactief' vind ik een vervelend modewoord. Toch willen we u meer betrekken bij de besluitvorming van de gemeenteraad. En dat dan ge lijk vanaf het beginstadium. Een voorbeeld daarvan is de discussie over de aanpak van het centrum van Den Burg en het raadhuis. De noodzaak is daar, in mijn rol als werkgever moet ik constateren dat mijn mensen te dicht opeen gepakt zitten. Er is sprake van een onge zond werkklimaat en er moet dus iets gebeuren. Ook wil ik in mijn rol als 'burgermoeder' luisteren naar wat de bevolking te zeggen heeft over dit onderwerp. Sommigen van u vinden deze dis cussie misschien een herhaling. U heeft immers in het verleden enkele plannen de revue zien passeren. Maar die zijn op democratische wijze behandeld en afgewezen. De tijd was er niet rijp voor. Gezien de ruimtenood heeft de gemeente nu zelf ook belangen. Dat wil niet zeg gen dat de oude plannen opnieuw ter tafel komen Maar we moeten het verleden wel in het achterhoofd houden om in de toekomst beslis singen te kunnen nemen. Door de tijdelijke aanbouw op de plek van de bodewoning aan de Parkstraat hebben we onszelf een limiet gesteld. We hebben vijf jaar de tijd voor het bedenken van een oplossing én de realisering daarvan. Uiteraard hoop ik op een plan waar de bevolking achter staat. Maar keuzes maken is compromissen sluiten en daarbij scoor je nooit 100 procent tevreden klanten. Er is ruimte voor discussie, maar over vijf jaar wil ik de sleutel in een deur ste ken, van Welk gebouw dan ook! De rampen in Enschede en Volen- dam liggen nog vers in het geheu gen. In humanitaire zin heeft Texel bijgedragen om het leed te verzach ten. De rapportages van beide ca tastrofes m^ken het gemeentelijke handhavingsbeleid een 'hot item'. Texel is vorig najaar al gestart met een samenwerkingsproject tussen de afdeling bouwzaken, milieu en de brandweer. Bedrijven worden bezocht, waarbij aan alle aspecten aandacht wordt besteed. Niet zo zeer een verscherping dus, maar een verbreding van de controles. En er zal ook 's nachts worden gecon troleerd. Vaak wordt me gevraagd hoe het met de veiligheid op Texel zit, in verhouding tot de overkant. Daar doe ik dus met aan mee De ge meente heeft een verantwoordelijk heid op gebied van controle en vult die in. Dat staat los van wat aan de overkant gebeurt. Maar onderne mers hebben zelf óók een verant woordelijkheid. En daarbij denk ik met alleen aan de horeca. Alle ge bouwen w.aar meer dan vijftig per sonen in kunnen moeten aan de ei sen voldoen Het is te makkelijk om alleen naar de gemeente te wijzen. We moeten samen zorgen voor vei ligheid, we zijn samen verantwoor delijk voor onze gasten. Voor de agrariërs lijkt de lucht nog niet opgeklaard. Ik wacht met span ning op de onderzoeksresultaten ten aanzien van een eventuele mond- en klauwzeer uitbraak in Bel gië en Frankrijk. De snelle actie van de WLTO in samenwerking met de plaatselijke politie om drachtige Omdat ik de hele zomer wil do werken heb ik eind maart eem kantie op Curagao gepland. Van' ene eiland naar het andere En het lukt wil ik ook nog naar Aru Tijdens de besprekingen over di zaam toerisme vorig jaar ben ik d- de Arubaanse minister voor t rrsme uitgenodigd. Wie weet, ki nen Texel en Aruba iets voor elk betekenen. U hoort van mij. De burgemees C.J Geldorp-Panteko De afhandeling van de waterscha stemt me niet vrolijk. We hebb minister Brinkhorst meerdere ma uitgenodigd de situatie op Texe ogenschouw te komen nemen. stelt me hevig teleur dat hij da aan geen gehoor heeft gegeven heb de WLTO geadviseerd de in viduele schade te inventariseren de claims neer te leggen op l ministerie. Op die manier laat je weg open om naar de rechte stappen.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 10