Slachter hielp bij 'ruimen' bedrijven Rechter: Russische en kind moeten uit opvangcentrum (jfoen '^warL-Jexels in het harL, r P* Passantenhaven heeft nieuwe havenmeester Flessenpost Stefan dreef naar Noors strandje Texels lamsvlees schaars goed Rechter beoordeelt rapen mosselzaad Stenenplaats Vlieghinder? Dijkwandeling Dick Drijver (TB) voorzitter van raadscommissie Hacker vernielt website TexelPlaza TEXELSE^COURANT Heen duiker maar rug in Cocksdorp Qnder de pomp museumbeleid Vergunning Wijtten voor Raad van State ff*» Kerkklok in reparatie ïeen pardon op Internationale Vrouwendag Etalagewedstrijd in natuurmaand 3GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11561 TEXELSE VRIJDAG 9 MAART 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Echt Tegels lamsvlees wordt zo langzamerhand een schaars ge recht. Als gevolg van het vervoersverbod worden in het be drijf van Aad van Heerwaarden in Oudeschild al twee weken geen lammeren meer geslacht. 'Net voordat het verbod van kracht werd hebben we snel nog wat die ren gehaald, maar die zijn al lang op.' Toch heeft de slachter nog een paar drukke dagen gehad. 'Ik heb aan de overkant geholpen bij het ruimen van bedrijven met verdacht vee. Toen merkte ik dat onder de mensen die hierbij zijn betrokken grote angst be staat voor een uitbraak van mond- en klauwzeer. In totaal zijn er in een paar dagen tijd 900 dieren afgemaakt. Daarvoor hebben ze bekwame men sen nodig. Als slachter heb ik vaak te maken met de Rijksdiens voor Vee en Vlees en zodoende hebben ze mij gevraagd om te helpen Maar toen ik het een paar dagen had gedaan, heb ik gezegd: "Laat nu een ander maar even." Je wordt er op laatst helemaal ziek van. Zóveel dode dieren. Je kunt natuurlijk geen risico nemen, maar het is in feite zo zinloos. Het vlees wordt vernietigd, terwijl achteraf bleek dat geen van de runderen be smet was. Dat geeft een héél ander gevoel dan de dieren die we in Oude schild slachten. Die gaan voor con sumptie, want eten is immers een levensbehoefte. Dat heeft tenminste De Raad van State buigt zich deze weken over het besluit van de mi nister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij (LNV) om Zeeuwse kokkelvissers geen ver gunning te verlenen voor het hand matig rapen van mosselzaad op het wad. LNV zegt dat de activiteit de natuur teveel schade toebrengt. De vissers rapen de kleine mosselen met de hand om ze in Zeeuwse wa teren voor de bevruchting van mosselbanken weer uit te strooien. Daartoe hadden zij een vergunning van LNV, maar minister Brinkhorst wilde die niet verlengen. Door 'gewij zigde inzichten' is LNV tot de conclu sie gekomen dat het rapen van de schelpdiertjes, dat veelal op de meest kwetsbare gedeelten van de Waddenzee gebeurt, teveel schade toebrengt aan het staatsnatuur- monument en een aanslag is op de voedselvoorziening voor vogels. De vissers vinden dat de minister de koerswijziging niet goed heeft onder bouwd en stapten naar de Raad van State. Het geding diende maandag; de uitspraak volgt over zes weken. 'Ze noemen de Groeneplaats altijd het hart van Den Burg. Nu hebben wij het kleine hart opgeknapt.' Ongeveer driekwart van de bedrijven aan de Stenenplaats is bezig met renovatie aan de gebouwen. Pagina 5 'Sentimentele ingevingen, klachten waarvoor rationele argumenten ont breken', zo noemt vliegenier Piet Standaart de acties van Petra de Goeij uit Oosterend en haar stichting Geluidshinder Texel. De Goeij keert zich sinds vorig jaar tegen het lawaai dat bovenTexel door de kleine burgerluchtvaart wordt veroorzaakt. Pagina 5 De voorzitters van de Texelse raadsfracties hebben Dick Dnjver (Texels Belang) naar voren ge schoven als voorzitter van de raadscommissie Bestuur en Or ganisatie, Het experiment om deze commissie, die advies uit brengt aan het college, niet meer door de burgemeester te laten voorzitten vloeit voort uit voor stellen van de Commissie Elzinga. Beoogd wordt terug dringing van de invloed van de portefeuillehouder (en daarmee b en w) op de inhoud en het ver loop van de vergaderingen. Ver wacht wordt dat de burgemees ter, die zelf haar voorzittershamer beschikbaar heeft gesteld, zich hierdoor beter kan concentreren op haar bestuurstaak: toelichting en verdediging van de college voorstellen en beantwoording van vragen. Verder wordt het pri maat van de raad erdoor ver sterkt. Het is de bedoeling dat na de verkiezingen in 2002 alle raadscommissies worden voor gezeten door raadsleden. Dnjver zal tijdens de vergadering op maandagavond 19 maart voor het eerst de voorzittershamer ter hand nemen. Een prachtig uitzicht, fraaie routes en een perfecte doorsnijding van het poldergebied Een wandeling over een binnendijk is voor velen het sum mum van recreatiegenot. Pagina 5 De website http^/www.TexelPlaza .nl is maandagavond gehackt (ge kraakt) door een nog onbekende dader. De hacker heeft een rood kruis door het logo van TexelPlaza gehaald met daaronder de tekst: 'TexelPlaza.nl sucks, please go to http://www.texel-plaza.com.' Deze link vormt de verbinding met een erotische site. Naast deze actie heeft de dader alle bestanden en e-mailadressen van de webserver verwijderd. Aan de e-mail- adressen werd een dagelijkse nieuwsbrief verstuurd. 'We gaan het zeker uitzoeken, alle IP-nummers worden nagetrokken' zegt Hugo Purmer van P&VD Producties. Iedere bezoeker van de website wordt door een zogenaamd IP-nummer geregis treerd. Zo kan de eigenaar van de website achterhalen wie zijn website heeft bezocht. Purmer doet deze week nog aangifte bij de politie. Mocht de dader worden gevonden, dan kan deze .worden ver volgd. 'Ik weet niet waarom degene het heeft gedaan. Het is bij de wet verboden om in te breken in een web- server', aldus de teleurgestelde ma ker, die wel een idee heeft wie zijn website heeft vernield. De eigenaar van TexelPlaza, P&VD Producties, denkt de website binnen 48 uur weer actief te hebben (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. 27-jarige Russische Anastasia jdjaitseva en haar op 1 augustus irig jaar geboren zoontje moeten nnen drie dagen het opvangcen- jm voor asielzoekers Noorder- jurt in Oosterend verlaten. De kmaarse rechter R. Stam kende mderdag in zijn twee schriftelijke (spraken geen enkel pardon, niet s bestuursrechter en niet als kort dingrechter. it Centraal Orgaan Opvang Asiel- kers (COA) had maandag in kort ling uitzetting van de vrouw ge- lagd. De Russische vorderde ftandag tegelijkertijd bij de I stuursrechter een voorlopige voor- ■ning om nog enige tijd in het op- Ingcentrum te mogen verblijven om spapieren te verkrijgen en een ho- r beroep tegen de afwijzing van ar asielaanvraag te mogen afwach- i. ichter Stam oordeelde dat een langenafweging tussen de Russi- he en andere asielzoekers in het deel van de Russische is, omdat er Igens het vonnis sprake is van it college ziet niets in de vervan- ig van de verouderde brug aan Langeveldstraat in De I icksdorp door een duiker, zoals 1 meentewerken heeft voorge leid. Een duiker is weliswaar edkoper maar b en w opteren |or een nieuwe brug. Mogelijk mt er een loop-fietsbrug en srdt overig verkeer omgeleid. brug bij het gemaal aan het einde n de Langeveldstraat in De icksdorp staat min of meer op in- >rten. De houten draagconstructie zodanig verouderd en aangetast t het volgens Gemeentewerken nwege de grote veiligheidsrisico's verantwoord is de brug nog langer belasten. Zwaar vrachtverkeer sg er inmiddels niet meer overheen. brug is één van de weinige rkeersbruggen die de gemeente in heer en onderhoud heeft. De brug n 1993 door het toenmalige Water- hap Texel aan de gemeente over dragen. Na een grondige inspec- kwamen onlangs ernstige ibreken aan het licht, ndat de brug veel wordt gebruikt met het oog op de route waarin zij t. pleit Gemeentewerken voor een elle vervanging. Reparatie loont ïper de moeite omdat er zoveel oet gebeuren dat het praktisch op in vervanging neerkomt. De dienst :lt voor om de brug te vervangen Jor een duiker. Omdat er even ver- rap ter hoogte van de Kikkertstraat >k al een duiker ligt, zou die op deze ek niet misstaan. Aanleg van een Jiker is bovendien relatief goed- iop: ƒ120.000,-. Het college van b w vindt dit echter geen fraaie op- ssing en wil de brug vervangen lor een nieuwe brug. Gedacht irdt aan een brug voor fietsers en indelaars waarbij het overige ver- er wordt omgeleid. De mogelijkhe- :n worden nader onderzocht, aarna b en w een besluit nemen. Moniek Somers, Peter Timoffeef. Jan Wolkers en Piet Paulusma, iedereen bemoeit zich tegenwoordig maar met het weer op Texel. Leefde Kees van der Werf nog maar. schaarse huisvesting en omdat de vrouw zonder recht of titel in Neder land verblijft. Een dag na haar asiel aanvraag, 10 juli vorig jaar, is door de autoriteiten al negatief op haar ver zoek beslist. Omdat zij echter hoog zwanger was mocht zij de bevalling uit humane gronden in Nederland af wachten. De vrouw kreeg toen te horen dat zij tijdelijk, tot zes weken na de beval ling, in een opvanghuis mocht verblij ven. Een permanent verblijf in Neder land werd onmiddellijk uitgesloten, want, zoals de rechter het formu leerde: 'Ook het hebben van een kind is geen nieuwe grond voor toelating in Nederland.' Volgens rechter Stam heeft haar 30-jarige partner en vader van het kind geen enkele kans om in Nederland te mogen verblijven. Zijn verblijf in het opvangcentrum op Texel is volgens het vonnis zonder recht of titel, of zoals de advocaat van het COA, N. Saanen afgelopen maandag stelde, 'illegaal'. Hij woont er in het onderkomen van de vrouw, die nu weg moet. De vonnissen, in het nadeel van de Russische, werden toevallig geveld op de Dag van de Internationale Rechten van de Vrouw. De raadscommissie Welzijn en On derwijs komt woensdag om 19.30 uur voor een extra vergadering bijeen. Het enige agendapunt is het toekom stige museumbeleid, het daarmee samenhangende externe onder zoeksrapport van LAgroup en de reacties van de betrokkenen. Voor de Raad van State diende gis teren het 'administratief kort ge ding' dat de firma Gebroeders Zegers tegen de gemeente heeft aangespannen vanwege de verle ning van een milieuvergunning aan het nieuwe varkensbedrijf van de firma Wijtten. De drie gebroeders Zegers wonen aan de overkant van de beoogde varkensmesterij op Postweg 154 en vrezen voor stank en geluidsoverlast. Volgens de familie Zegers wordt on voldoende afstand gehouden tussen het varkensbedrijf en hun eigen be bouwing De normen zoals neerge legd in de richtlijn Veehouderij en Stankhinder zouden niet in acht wor den genomen. Indien hun stolp boerderij in de toekomst wordt voor zien van recreatie-appartementen, zouden ook hun gasten hinder van Wijttens stallen kunnen ondervinden. Volgens de gemeente blijven die ech ter ruim binnen de aanvaardbare grenzen. De dichtstbijzijnde boeren woning ligt op 106 meter, terwijl in de richtlijn 98 meter is voorgeschreven; voor burgerwoningen bedragen die afstanden respectievelijk 222 en 156 meter. Het zal menigeen niet zijn ont gaan: de klok van de rooms ka tholieke kerk in Den Burg is al enige tijd kapot. Vorige week lie pen de wijzers weer een aantal etmalen na te zijn gemaakt. Maar het antieke slingeruurwerk, dat stamt uit het begin van de 19° eeuw, heeft opnieuw schade op gelopen. Volgens pastor Moltzer is het moeilijk te zeggen wanneer de reparatie uitgevoerd wordt, aangezien niet duidelijk is wat er mis is met de kerkklok. Tot die tijd zal de kerk het zonder uurwerk moeten stellen. Het luiden kan gewoon doorgaan. Stefan Visser uit Oudeschild met het paginagrote artikel in de krant Farsunds Avis over zijn flessenpost die aanspoelde op een Noors strandje. Nik Smit uit Naarden wordt de nieuwe havenmeester van de passantenhaven. Smit (25), die met ingang van 1 april aan de slag gaat in Oudeschild, wordt in die hoeda nigheid bedrijfsleider van de Stich ting Passantenhaven Texel (SPT). Tot zijn taken behoort het beheer van zo'n 250 ligplaatsen, die wor den aangelegd in de nog in aan bouw zijnde passantenhaven in het voormalige PEN-bassin. Jaarlijks meren er in Oudeschild zo'n 16.000 toeristische pleziervaartuigen af, met aan boord rond de 50.000 watersporters. De nieuwe haven meester kan een groot deel van zijn werk doen vanuit een nieuw, multi functioneel havengebouw, dat moet bijdragen aan een aantrekkelijke wa tersport. Smit was één van de zestig sollicitanten die reageerden op de vacature van havenmeester, onder wie een groot aantal Texelaars. Vol gens Jook Nauta, voorzitter van de SPT, betrof het merendeels goed ge motiveerde kandidaten met affiniteit voor de watersport. 'Er kwamen er een stuk of twaalf bovendrijven met wie we een gesprek hebben gehad. Voor sommigen zou het eigenlijk een stap terug in hun carrière betekenen, een soort afbouwperiode. Maar als bestuur van de stichting gaven we de voorkeur aan iemand die aan het be gin van een loopbaan staat, zoals'Nik. Hij is afgestudeerd aan de HEAO en heeft een buitengewoon grote affini teit met de watersport. Als kind al voer hij met zijn ouders naar de Ne derlandse en Duitse waddeneilanden en hij heeft, gedeeltelijk in zijn eentje, een overtocht over de Atlantische Oceaan gemaakt. Hij heeft een boot, die nu nog in Naarden aan het Gooi meer ligt, maar die hij zal meenemen naar Texel.' Om het project 'Meimaand natuur maand' niet alleen buiten het eiland te promoten maar ook In de straten van Texel zelf, schrijft de organisatie een wedstrijd uit waarbij onderne mers worden uitgedaagd in mei de leukste 'natuurmaand-etalage' in te richten. De bedoeling is dat daarin met alleen aandacht aan de Texelse natuur wordt besteed, maar ook een verwijzing wordt gemaakt naar de activiteiten die in mei worden georga niseerd. Meer informatie hierover staat in het speciale magazine dat vanaf eind maart gratis wordt ver spreid, onder meer als bijlage van het bekende tijdschrift 'Grasduinen'. Ondernemers die aan de wedstrijd willen meedoen, kunnen zich tot 15 april aanmelden bij Lottie Lugtmeijer of Alette Vink van VW Texel, tel. 362 532 of 362 531Een deskundige jury bezoekt tussen 1 en 31 mei de deel nemers, waarna in juni de winnaar wordt bekendgemaakt. ter van amateur-historicus Klaas Uitgeest, die de gevraagde gege vens opstuurde. Adrie Vonk: 'Moet je je voorstellen: vanaf Smitsknol drijft die fles naar een zandstrandje in Noorwegen, dat voor het grootste deel uit rotskust bestaat waarop die fles onherroepe lijk te pletter zou zijn geslagen. De Noor die hem vindt stuurt een brief naar Bert Visser, dte werkt bij de re der met wiens vrouw die man heeft gecorrespondeerd. Hij denkt nu op z'n minst dat iedereen op Texel el kaar kent.' De Noor stapte met het verhaal naar een plaatselijke krant, die het, inclusief een foto van de vin der, de Elverhöi en de TX 2 pagina groot publiceerde. "V T5 .V,X;-v^, '-VAvovViov Bert Visser, opvarende van de TX 2, gooide eind vorig jaar in de Smitsknol, vlakbij Engeland, een fles overboord. De fles bevatte een tekening die door Vissers oudste zoontje Stefan (5) was gemaakt, met een Engelstalig briefje dat zijn moeder had geschreven. Een maand of drie later viel er bij de fa milie Visser in Oudeschild een brief op de deurmat, die afkomstig was van de vinder van de fles. Die bleek te zijn aangespoeld op kust van Noorwegen. Laat nu uitgerekend de vinder, Torbjörn Larsson-Fedde, een jaar eerder correspondentie hebben gevoerd met Ineke Vonk, de vrouw van Adrie Vonk, de eigenaar van de kotter waarop Stefans vader vaart. Ineke: 'Het is stom toeval. Die Noor deed naspeuringen naar de bark Elverhöi uit zijn woonplaats Farsund, die in 1889 op de Texelse kust strandde.' Het schip vertrok op 23 september van dat jaar met een lading van 4288 vaten hars vanuit Brunswick, raakte uit de koers en strandde tijdens een vliegende noordwesterstorrrj in november op de zuidpunt van De Hors en sloeg te pletter. 1655 vaten hars spoelden aan op Texel, evenals onder andere het naambord van het schip. De tien opvarenden vonden allen de dood. Om hierover meer aan de weet te komen nam Larsson-Fedde contact op met het Martitiem en Juttersmuseum in Oudeschild, waarna de brief met vragen via-via terechtkwam bij Ineke Vonk, doch-

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1