Rapport: groei ontwikkeling Texelse streekproducten Landbouwers tegen verhoging winterpeil Cjrom Twartsjexelsin L. Kwestie slachtplaats toch voor de rechter Van pallets tot eilandje voor broedend visdiefje Reuzenpaling spoelt aan bij Ceres Geding dat niemand wil? TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER EUR0MASTER S3 Gewest steekt 250.000,- in passantenhaven Tropisch Excelsior m Halve Marathon Sponsorloop atletiekbaan Waterschap overweegt aanschaf noodpomp Website mogelijk uit wraak gehackt )PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11562 DINSDAG 13 MAART 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80. abonnementsprijs 63,- per half jaar. yrlWWKÏvi'i-r ■vKtiftBp! Cjna Jnrii Im ba Jon. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Dt EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Slager Aad van Heerwaarden heeft het college van b en w voor de rechter gedaagd vanwege de bouwvergunning die aan zijn buur man Henk Hennink op De Vang in Oudeschild is verleend. Van Heer waarden is bang dat toekomstige bewoners van de dienstwoning behorend bij metaalbewerkings- bedrijf Weldershop Texel kunnen gaan klagen over de geluids overlast die zijn slachtplaats ver oorzaakt, terwijl de gemeente hem heeft toegezegd dat er op dit stukje bedrijventerrein géén wo ningen zouden verrijzen. Dat het zover heeft kunnen komen dat Van Heerwaarden naar de bestuursrechter is gestapt, is een verrassende ontwikkeling. De ge meenteraad heeft het college vorig jaar alle (financiële) vrijheid gegeven om met Van Heerwaarden en Hennink tot een oplossing te komen, omdat de gemeente een ernstige fout heeft begaan. Aan de ene kant is Van Heerwaarden toegezegd dat er geen mensen in de nabijheid van de slacht plaats zouden komen wonen - de klachten van omwonenden waren juist de reden dat hij destijds van de Maricoweg in Den Burg naar Oude schild is verhuisd - terwijl aan de andere kant is verzuimd het ter plaatse geldende bestemmingsplan dicht te timmeren voor de bouw van dienstwoningen. Toen Van Heerwaar- den's buurman Hennink een bouw vergunning aanvroeg, kón het college die daarom niet weigeren Van Heer- waarden zag het angstbeeld opdoe men dat de geschiedenis zich zou herhalen. Niet dat hij dacht dat Hennink of zijn gezinsleden zouden gaan klagen, maar niemand kan ga randeren dat het pand voor altijd in dezelfde handen blijft. Toekomstige bewoners zouden met de milieu wetgeving in de hand eventueel slui ting van de slachtplaats kunnen af dwingen. Wethouder Daan Schilling van Ruimte en Wonen is compleet verrast door de aangekondigde rechtszaak 'We hebben vele gesprekken ge voerd en er zijn in mijn ogen afspra ken gemaakt. Ik dacht dat we eruit waren.' Van Heerwaarden zegt dat er nog tijd over is om alsnog tot over eenstemming te komen. 'Maar nu staat er tenminste wat druk op de ketel. Het duurde allemaal zo lang. Er werden over en weer voorstellen ge daan en weer van tafel geveegd. Ik hoop dat de rechtszaak de impasse doorbreekt.' Ook Schilling is optimis tisch. 'Is de rechtszaak op 18 april? Dan hebben we nog wel even de tijd.' Hennink wilde geen commentaar geven op de kwestie. De wintermaanden lenen zich uitste kend voor zomerse klanken, zo bleek zaterdagavond in dorpshuis De Bij enkorf in Oosterend, waar het fanfareorkest en de percussiegroep van Excelsior het publiek trakteerden op Caribische ritmen en swingende melodieën uit andere exotische oor den. Pagina 3 De 20e editie van de Halve Marathon van De Waal is zaterdag gewonnen door Lutz Lohse. Directe concurrent Geordie Klein uit Den Helder kon het tempo van Lohse net over de helft van de race niet meer bijhouden en haakte af Bij de dames bleek Ingrid van Lubek na 21,1 kilometer de snel ste. Pagina 4 De jeugd van Atletiekverenging Texel gaat deze week de deuren langs om sponsors te werven voor de loop die zaterdag wordt gehouden en waar van de opbrengst ten goede komt aan de aan te leggen kunststofbaan. De geldschieters betalen voor elk ronde die de jonge atleet in een half uur loopt. Het traject voert over de Groeneplaats en door het park en meet ongeveer 250 meter. Het start schot wordt om 11 00 uur gelost door Jook Nauta. (Advertentie) heid om de slootkanten te maaien. Met als gevolg dat de doorstroming te wensen over laat, zoals ook afge lopen herfst het geval was. Geopperd werd om in ieder geval langs de hoofdwaterlopen schouwpaden aan te leggen, zodat er al vroeg kan wor den gemaaid. Anderen vonden dat de capaciteit van de gemalen, die op Texel nu al aanmerkelijk hoger is dan aan de overkant, moet worden ver groot. Nu de boeren hun bevindingen op papier hebben gezet en overhandigd aan het polderbestuur, ligt de bal bij het waterschap. De bestuurders zeg den toe de technische mogelijkheden tot verbetering van de waterafvoer te Lees verder pagina 5 Ie ontwikkeling van Texelse treekproducten zal een duidelijke roei doormaken. Dat is één van de onclusies in het rapport treekproducten op Texel. Daar- aast wordt gesproken over een uidelijk belang voor de Texelse conomie, in de vorm van omzet n werkgelegenheid. Ook vormen Ie streekproducten een soort pro- lotie voor Texel als vakantie-ei- md. Dinsdag 20 maart wordt het apport om 19.30 uur in de raads- aal aan de opdrachtgevers gepre- enteerd. treekproducten op Texel is in op- racht van de gemeente, Stichting timulering Texels Product, Vereni- ing Texelse Producten Promotie en tichting Waddengroep uitgevoerd, let onderzoek, waaraan 37 bedrijven lee werkten, werd gedaan door de Dichting Waddengroep en was ver- leeld over drie onderdelen: alge- lene informatie over Texelse Ireekproducten, daarna economi- che informatie en tot slot de mening an de bedrijven over samenwerking iet andere streekproducenten op exel. Ie totale omzet van de 32 bedrijven ie gegevens wilden verstrekken, omt op ongeveer 21,7 miljoen gul- en. De toekomstverwachting van 24 an deze bedrijven is dat dit bedrag aat stijgen. Toch zijn er tien bedrij en die kampen met onduidelijk heden of onvrede op het gebied van Echt Texels Product. De richtlijnen voor het gebruik van het keurmerk zouden niet consequent gebruikt worden en ook zou er slechte con trole zijn. Als promotie-ideeën voor Echt Texels Product zien zij onder an dere gelijke behandeling, originelere promotiemogelijkheden en landelijk gezamenlijk opereren op bepaalde gebieden. Echt Texels Product komt in aanmer king voor een landelijk keurmerk: het Erkend Streekproduct. Maar van de ondervraagde ondernemers zeggen er 24 geen behoefte te hebben aan een landelijke erkenning van echt heid. Zij denken met dat het keurmerk een meerwaarde kan betekenen voor de verkoop van hun product. In totaal voeren acht bedrijven een duurzaamheidkeurmerk op hun producten, bijvoorbeeld EKO. De meeste bedrijven ondervinden geen enkel knelpunt van de regelgeving bij productie, verwerking of verkoop van hun streekproduct. Enkelen gaven aan de gemeente als zeer soepel te ervaren. Wat vooral uit het rapport naar voren komt is het belang van Texel bij de streekproducten van Texel. Hier wor den indirecte omzet en werkgelegen heid, beiden op Texel zelf, als belang rijkste criteria genoemd. Aanbevelingen doet het rapport ook. Als eerste staat het ontwikkelen van een positief beleid richting het plat teland genoemd. Een voorbeeld hier van is verbreding van de landbouw. Verder moet er een duidelijke regel geving komen aangaande huis verkoop - veel bedrijven hebben een eigen winkeltje - en andere activitei ten rondom plattelandsvernieuwing. Ook is het promoten van de Texelse streekproducten van groot belang. De gemeente kan hier volgens het rapport een belangrijke rol in spelen door bijvoorbeeld gasten Texelse producten aan te bieden. Ter afslui ting moet worden gestreefd naar meer onderlinge samenwerking Er moet duidelijker worden uitgedragen wat de verschillende organisaties en bedrijven voor elkaar kunnen beteke nen De toon die uit het rapport naar vo ren komt is een positieve, maar het kan allemaal nóg beter. Met goede voorlichting en stimulering van Texelse streekproducten kan het keurmerk groeien. Gevolgen zijn bij- yoorbeeld meer werkgelegenheid en een hogere omzet, de gemeente kan hier een belangrijke taak in vervullen. Toch zal er goed moeten worden ge luisterd naar wat de verschillende bedrijven willen. Hier en daar is êen kritische opmerking van de bedrijven te lezen. Door meer samenwerking zal er volgens het rapport op termijn zeker een positief gevolg te merken zijn op heel Texel. In de hoop dat er visdiefjes op zullen nestelen bouwden vrijwilligers van de Vogelwerkgroep zaterdag in de Westerkolk nabij de Zaandammerdijk twee kunstmatige eilandjes. De sterns hebben er ooit gebroed en nu stekelbaarsjes via de passage bij De Cocksdorp en het Eierlands Kanaal het meertje weer weten te vinden, is volgens kenner Giel Witte de kans groot dat de visdiefjes er wederom zullen neerstrijken. 'Ze broeden liefst op een rustig plekje, vandaar deze eilandjes.' Ze zijn gebouwd van vier aan elkaar gemonteerde pallets, die zijn afgedekt met gaas met daarop een mengsel van steenslag en schel pen. Om te voorkomen dat de jongen een prooi worden van roofvogels, is er in de hoeken een schuilplaats aan gebracht. Een muizentrapje zorgt er voor dat de jonge vogels gemakke lijk in en uit het water kunnen komen. Deze voorzieningen zijn aangebracht op basis van eerdere ervanngen. Of de visdiefjes komend voorjaar al op de eilandjes zullen neerstrijken, is af wachten. Witte: 'Wat ons betreft mag het ook een ander soort vogel zijn.' Liefhebbers met een goede verrekij ker kunnen de ontwikkelingen op de eilandjes binnenkort aanschouwen vanuit een vogelkijkhut die de Vere niging Natuurmonumenten, eigenaar van de Westerkolk, er van plan is te gaan bouwen. i*» g™» r™™™,, èxelse landbouwers willen onder |een beding dat het winterpeil in Ie sloten wordt verhoogd, zo blijkt lit een inventarisatie. Ze zijn bang oor een herhaling van de water- iverlastsituatie van afgelopen lerfst. Tijdens meerdere discus- ieavonden bespraken ze de oor aken en wisselden van gedachten iver mogelijke oplossingen. De in- entarisatie is vorige week aange raden aan het dagelijks bestuur an waterschap Hollands Kroon, lm in noodsituaties snel te kunnen iptreden overweegt het water- chap de aanschaf van extra rampcapaciteit. 'erhoging van het waterpeil in de 'inter maakt het mogelijk dat er in iet natte seizoen water kan worden lebufferd voor de droge zomer. Een iteressante gedachte waarover tordt gesproken in het Masterplan Vater Texel, waarbij vertegenwoordi- lers uit vele geledingen van de sa- lenleving over het Texelse water- leheer mogen meepraten. Toeval of iet. maar de voorlichtings- iijeenkomst over dit plan op donder- lag 9 november van het afgelopen lar was precies op de avond dat de egen in ongekend hoge hoeveelhe- len uit de lucht viel, met als gevolg :en ex-werknemer van de Lelystadse ranchisenemer van Holland Plaza is hogelijk degene die maandag de 'ebsite www.texelplaza.nl van Hugo 'urmer heeft gekraakt. De hacker liet pen spoor van vernielingen achter en perwees naar de website www.texel- plaza.com, een erotische site. Vol- pens ingewijden is de ex-werknemer pit op wraak op zijn voormalige werk gever. Die exploiteert in Lelystad de Plaatselijke variant van het concept 'an Holland Plaza. Vermoedelijk Pacht hij dat de website van Purmer eveneens bij Holland Plaza is aange sloten, maar dat is niet het geval. De Texelse 'vestiging' is eigendom van Bral Media. De vergissing is met ver wonderlijk: het verschil in naam tus sen de site van Purmer en Dral is slechts één streepje. Naar verluidt Probeert de ex-werknemer op alle Nederlandse Plaza-sites in te breken in er flinke schade aan te richten. dat de gemalen het hemelwater niet meer konden verwerken. De overlast leidde tot een enorme schadepost voor de landbouw, waarvan de volle omvang nog niet bekend is. Maar nu het voorjaar nadert en de eerste bloembollen boven de grond komen, komt er snel duidelijkheid. 'De schade lijkt ernstig tegen te vallen', constateert WLTO-voorzitter Jaap Hin. Discussie Des te meer reden voor de landbou wers om gehoor te geven aan de uit nodiging van standsorganisaties om deel te namen aan een discussie over het waterbeheer, maar dan vooral vanuit agrarisch oogpunt bezien Geert Timmer, heemraad bij het waterschap: 'Mensen die in een be paald bemalingsgebied wonen ken nen als geen ander het gedrag van het watersysteem. We hebben toen gezegd: laten we dat per bemalingsgebied. uitgesplitst in schouwgebieden, in beeld brengen.' De hoge opkomstcijfers van de drie discussieavonden tonen aan dat het waterbeheer volop leeft, met name in de polder Eierland. Hin: 'Vooral daar laat de waterafvoer veel te wensen over. Eierland is destijds buiten de ruilverkaveling gebleven, waardoor de capaciteit om snel water te kun nen afvoeren te wensen overlaat.' Maar ook de boeren uit gebieden die afwateren op gemalen Krassekeet, Dijkmanshuizen en De Schans hiel den pittige discussies. 'Er is gepraat over de invoering van een zogeheten dynamisch waterpeil, waarbij gebruik wordt gemaakt van in hoogte verstel bare stuwen. En over peilverhoging, om water te bufferen voor de zomer en om de invloed van zout kwelwater tegen te gaan. Een aantal boeren staat welwillend tegenover experi menten in de zomer, maar men is zeer terughoudend over verhoging van het winterpeil.' Schouw Kritisch werd gesproken over de schouwverplichting, die afgelopen herfst niet door iedereen naar beho ren is nageleefd, waardoor proble men met de doorstroming ontston den. Volgens een aantal boeren moet het waterschap overtreders sneller op de bon slingeren. Doordat in de herfst op een aantal percelen vaak nog gewassen, zoals suikerbieten, op het land staan, was er geen mogelijk- Renée Smal en Fanny Kraaijenstein van EcoMare tonen een dode congeraal (Conger conger) die een lengte heeft van 160 centimeter en een gewicht van 12,6 kilogram. De zeepaling spoelde aan op het zoge heten Ceresstrandje, waar de paling vrijdag werd gevonden door Leo Bakker uit Oudeschild. Het dier was toen al dood, maar nog niet zo lang en nog volledig intact. Congeralen zijn een zeldzaam verschijnsel aan de Nederlandse kust. De laatste melding kwam in 1998 van Ameland Ze ko men vooral voor bij rotsige kusten langs de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee en in het noorde lijk deel van de Noordzee Om te paaien trekken congeralen naar de Azoren, maar anders dan gewone palingen trekken ze niet naar zoet water. Het zijn roofdieren die zich voeden met bodemvissen en kunnen wel tweeëneenhalve meter lang wor den. De zeepaling gaat voor weten schappelijk onderzoek naar museum NatUrallS in Leiden. (Foto GPranJ Ttmmermsnl Het Gewest Kop van Noord-Holland stelt ƒ250.000,- beschikbaar voor herinrichting van de passantenhaven in Oudeschild Het geld is afkomstig uit het fonds Kop eri Munt, waaraan de gemeente Texel ook zelf een bij drage levert. 'Door herstructurering van de vissenj- en jachthaven wordt een belangrijke impuls gegeven aan de recreatieve mogelijkheden van de haven', motiveert het Gewest de bij drage. Met het project is 18 miljoen gemoeid, geld dat voor het grootste deel afkomstig is van de EU, de pro vincie en de gemeente. De her inrichting valt onder de maatregel 'bedrijfsomgeving en toerisme' van het programma Kop en Munt. Voor de bouw van nieuwe voorzieningen, zoals toiletten, douches, afvaleiland en steigeruitbreidingen, waarmee in totaal ƒ850.000,- is gemoeid, is met succes een bijdrage aan het Gewest gevraagd.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1