Toneelvereniging Zuid-Eierland vervult sociale functie met verve Agenda teso Texelse .TEXELSE 2 COURANT' Lezing boeddhisme ^yat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou. Texelaar? Schaduwraad Bijbellezing Pandora Cursus stemvorming Vrouwen in de politiek Ruilbeurs Discussieavond over windmolens DINSDAG 13 MAART 2001 Tweemaal ruim honderd toeschouwers werden vrijdag en za terdag in buurthuis Bethel door toneelvereniging Zuid-Eierland getrakteerd op een genoeglijke avond. Daarmee voldeden de acteurs in feite al aan hun verplichtingen, want het gezelschap werd vorig jaar voornamelijk heropgericht om het sociale leven in de polder een impuls en de gerenoveerde voormalige kapel wat meer financiële armslag te geven. Maar de toneelspelers deden veel méér. Met een minimum aan ervaring brachten ze een alleraardigst blijspel op de planken. Toneelvereniging Zuid-Eierland mag met recht bijzonder worden ge noemd. Jarenlang was ze één van de vaste gebruikers van Bethel en de verhalen over de immer loeiende ka chel, de knusheid, de nog voor de pauze door wolken sigarenrook aan getaste atmosfeer en de acteurs die bijna door het steeds slechter wor dende podium zakten zijn inmiddels legendarisch. Toen een flink aantal oudgedienden enkele jaren geleden besloot te stoppen, leek de vereni ging ten dode opgeschreven. Maar het comité dat alle krachten in de polder bundelde om Bethel van de ondergang te redden en dat vervol gens alles in het werk stelde om de voormalige kapel z'n functie als buurthuis terug te bezorgen, nam geen genoegen met die situatie. En kele oude en vooral veel nieuwe krachten werden gemobiliseerd en dat leidde vorig |aar tot een tweetal drukbezochte voorstellingen. Ge noeg reden om er met hernieuwd en thousiasme tegenaan te gaan, zou je denken, maar opnieuw gaf een groot aantal leden te kennen niet door te willen gaan. Want toneelspelen is leuk, maar wie een goede uitvoering wil afleveren moet maandenlang veel tijd in repetities investeren, om nog maar te zwijgen van de uurtjes die thuis gaan zitten in het instuderen van een rol. En dus zag het er wéér somber uit voor Toneelvereniging Zuid-Eierland. Voor even althans, want Kees Hooyschuur, lid van het redding comité van Bethel én toneel liefhebber, pakte de telefoon en tij dens een rondje bellen zei de één na de ander 'ja' op zijn vraag of ze niet eens zouden willen meespelen. Dat ging wel enigszins ten koste van de ervaring. 'We hebben zeven spelers die nog nooit op het toneel hebben gestaan. Maar ze doen allemaal vre selijk hun best en doen het eigenlijk best goed', vertelde een enthousiaste Hooyschuur voor aanvang in zijn welkomstpraatje. Alleen Mies Zoete lief, Lmdy Stroo, Ank Hooyschuur en Marion de Graaf speelden al eens eerder toneel, zo liet hij de verslag gever weten. Dat de rekensom daar mee met helemaal klopte - geen elf maar tien spelers betraden de plan ken - deed er weinig toe en tekende alleen maar de geestdrift van Hooyschuur, die zijn missie helemaal zag slagen. Bethel is sinds januari tweemaal per week gebruikt als oefenruimte, terwijl de uitvoeringen tweemaal volledig uitverkocht waren. 'Geen mens koopt aan de zaal een kaartje. Ze hebben allemaal telefo nisch al besproken', aldus Hooyschuur. 'Op die manier komen toch heel wat mensen naar Bethel. Verder hebben we hier bingo's, de jeugdclub, de vrouwenclub en noem maar op. Je merkt nu ook dat de pro testanten en katholieken onder de ouderen steeds minder moeite heb ben om samen de drempel over te gaan. Dat was eerder helemaal niet zo vanzelfsprekend. Het bleef voor hen toch een kerkgebouw.' Ook fi nancieel draait Bethel prima. 'We zijn al uit de schulden. Er moeten alleen nog twee leningen van mezelf en ie mand anders van het comité worden terugbetaald.' De toneeluitvoenng was een succes. Dat lag vooral aan het enthousiasme van groep, die inderdaad nogal on ervaren oogde. Zo zag er het allemaal wel eens wat statisch uit. De spelers kwamen meestal op vanaf links, waar de voordeur was gesitueerd, maar bleven vervolgens een beetje beslui teloos naast elkaar staan en verzuim den door te lopen, waardoor de rech terkant soms ongebruikt bleef. Dat was nog niet eens zo erg geweest, ware het met dat de toeschouwers die helemaal links in de zaal zaten daardoor geregeld geen zicht hadden op de gebeurtenissen. Bekend is ook van beginners dat ze elkaar netjes laten uitspreken, vergetend dat men sen elkaar in de werkelijkheid ook voortdurend in de rede vallen. Maar het gebrek aan ervaring had ook z'n charmante kant. Zo gebeurde het een paar maal dat een speler die z'n tekst kwijt was dat ruiterlijk toegaf, in plaats van z'n gebrek te maskeren met een trucje. Het verhaal van 'Nonnen over de vloer!' had niet zoveel om het lijf. Het speelt zich af in 'Het Reekalfje', een klem hotelletje op de Veluwe. Het wordt gerund door herbergier Dolf en zijn vrouw Diewertje, die nogal eens bekvechten, maar duidelijk ook erg van elkaar houden Kind aan huis zijn er postbode Betsie Blom en boeren zoon Antoon, die op de nominatie staat het familiebedrijf over te nemen maar vindt dat hij door vader en vooral moeder nog te veel als kind wordt behandeld. Om te bewijzen dat hij heel goed in staat is zichzelf red den, trakteert hij zijn ouders op een verblijf in het hotel, maar vergeet daarbij dat ze vanuit de bruidssuite zicht hebben op de boerderi|. Twee opmerkelijke gasten zijn Marietje en (non) Cecilia Trip, twee zussen die van de notaris te horen krijgen dat ze een kasteeltje erven, mits één van hen binnen een jaar is getrouwd, en die om enigszins onduidelijke rede nen besluiten hun habijt en burgerkle ding voor een paar dagen te ruilen. Een derde gast is Henry, een student biologie die voor zijn scriptie de hele dag op zoek is naar vogels en voor wie de vrouwelijke postbode als een blok valt. Zelf blijkt hij echter heel andere plannen te hebben Eerst poogt hij Cecilia Trip te versieren, niet wetend dat ze een non is, en wanneer dat niet lukt ziet hij zijn kans schoon haar te chanteren. Het plot is onver mijdelijk: Marietje Trip en boerenzoon Antoon vallen elkaar in de armen, postbode Betsie besluit student Henry nog een kans te geven en Cecilia Trip kan met de erfenis einde lijk haar droom nog eens een 'eigen' klooster te beginnen werkelijkheid laten worden. Sterspeler van de avond was Frans van Thienen, die zich in de rol van herbergier Dolf ontpopte als de Rotterdamse neef van Frans Pieterse van De Karseboom Van Thienen, die zich als 'pensioenmigrant' vorig |aar in Eierland vestigde, beschikt met al leen over een bijzonder sappig ac cent, maar demonstreerde ook ui terst 'natuurlijk' spel Hij schonk drankjes in, wapperde met zijn dien doek en converseerde met gasten alsof hij nooit iets anders heeft ge daan. Dat hij nooit eerder op een podium heeft gestaan, was eigenlijk niet te geloven. Mies Zoetelief had als Dolfs eega Diewertje een veel minder prominente rol, maar was tegelijker tijd zonder twijfel de hardwerkende maar innemende gastvrouw. Een glansrol speelde ook Lindy Stroo, die als de aanstellerige Marietje Trip ook wel eens een paar dagen non wil zijn, maar blijft glimla chen en zwaaien naar aantrekkelijke mannen. Omdat zus Cecilia vindt dat haar zware bril haar er met aantrek kelijker op maakt, besluit ze die maar helemaal met meer op te doen. Daar door ziet ze echter vrijwel niets meer en de manier waarop Stroo dat de monstreerde was erg knap. Ze greep voortdurend mis en vooral het con trast tussen haar verleidelijke glim lachjes naar de mannen en het direct daarop volgende knijpen met haar ogen werkte op de lachspieren. Ank Dinsdag 13 maart: Diverse ensembles strijden tijdens een voorspeelavond in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg om een plaatsje in het ensemblefestival, dat op zaterdag 7 wordt gehou den. Het programma begint om 18.45 uur; de toegang is gratis. Vanaf 19.30 uur houdt Marjolein Woerlee een informatie-avond voor iedereen die met reiki wil ken nismaken in Reikicentrum Texel, Molenstraat 91Voor meer infor matie. tel. 312965. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de maandelijkse verga dering van de gemeenteraad Mevrouw drs. Ch. Rodrigues Pereira, deskundige op het gebied van de Hebreeuwse taal en de midrash, houdt voor het Leerhuis het vervolg van haar lezing 'De dromen van Jozef'. Locatie Is de Vermaning in de Kogerstraat in Den Burg, aanvang 20.00 uur. De afdeling stambomen van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de banke. In Cinema Texel draaien O Brother, where art thou? (aanvang 20.30 uur) en Hannibal (21.00 uur). Woensdag 14 maart: Om 19.30 uur begint in het ge meentehuis een extra (openbare) vergadering van de raads commissie Welzijn en Onderwijs. Enig onderwerp is het gemeente lijke museumbeleid. In het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp komt de afdeling De Cocksdorp-Eierland van de NBvP/ Vrouwen van Nu bijeen om te luis teren naar reisverhalen van de da mes Van der Lubbe en Bonte koning. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien 102 echte Dalmatiërs (aanvang 13.45 en 16.00 uur, Nederlands ondertiteld), What women want (14.30 uur) en O Brother, where art thou? (20.30 uur). Donderdag 15 maart: In hotel De Pelikaan aan de Pelikaanweg begint om 20.00 uur een discussieavond over de wen selijkheid van windturbines. De zaal is open vanaf 19.30 uur. De afdeling Texel van het Neder landse Rode Kruis komt om 20.00 uur in het eigen gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg bijeen voor de jaarvergadering. De afdeling Verzamelaars van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur voor een ruilbeurs bijeen in Tusse de Banke. In Cinema Texel draaien Hannibal (aanvang 18.45 en 21.30 uur), What women want (19.00 uur) en Ik ook van jou (21.45 uur). Vrijdag 16 maart: Het bestuur van het waterschap Hollands Kroon komt om 9.45 uur in het stadhuis van Den Helder bij een voor een openbare vergade ring. Op de agenda staat onder meer de notitie 'Wateroverlast Texel november 2000'. De boeddhistische non Kaye Miner geeft in De Aleph In Den Burg een lezing over het Tibetaans boeddhisme; aanvang 20.00 uur. De toegang bedraagt ƒ15,-. In theater Klif 12 in Den Hoorn treedt de cabaretgroep Niet Schie ten! op met het programma Nood lot. Aanvang 20.30 uur. Entree 22,50 ('vriendenprijs' ƒ17,50). In Cinema Texel draaien Hannibal (aanvang 18.45 en 21.30 uur), What women want (19.00 uur) en Ik ook van jou (21.45 uur). Om de te verwachten drukte de baas te kunnen, zet veerdienst Teso vrijdag tussen 9.35 en 16.05 uur twee boten in. Er is in die pe riode ieder half uur een afvaart, zowel vanaf Texel als vanuit Den Helder. De afvaarten van 10.05 uur vanuit Den Helder en van 13.35 uur vanaf Texel zijn echter uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Teso verwacht geen wachttijden. Hoogwater te Oudeschild Di. 13 11.05 en 23.24 u. Wo. 14 11.30 en 23.44 u. Do. 15 11.37 en - u. Vr. 16 0.26 en 12.00 u. Za. 17 0.34 en 12.40 u. Zo. 18 1.10 en 13.44 u. Ma. 19 2.10 en 15.06 u. Di. 20 3.20 en 16.14 u. Aan het strand is het ongeveer een uut e der hoogwater. De zon komt 22 maart op om 6.37 uur en gaat onder om 18.55 uur. 16 maart laatste kwartier; 18 maart doodtij. Het kersverse liefdespaar Marietje Trip (Undy Stroo) en Antoon Grundel (Marcel van der Sar) wordt ernstig toegesproken door 'zuster' herbergiersechtpaar Dolf (Frans van Thienen) en Diewertje (Mies Zoetelief) luistert nieuwsgierig mee. Cecilia Trip (Ank Hooyschuur). Het (Foto Joop Rommots) Hooyschuur speelde Cecilia Trip en deed dat zoals een non betaamt: bedachtzaam, met trage gebaren en een zalvend stemgebruik. Spectacu lair was het niet, maar een snel typetje had hier dan ook volstrekt misstaan. Brendan de Graaf - door Kees Hooyschuur gestrikt toen hij als installateur op diens vakantiepark aan het werk was - had een bedrijf lang de tijd nodig om als toneelspe ler te wennen. Aanvankelijk oogde hij erg zenuwachtig en praatte hij zó snel dat menigeen in de zaal hem niet zal hebben verstaan. Maar hij herstelde zich alras en maakte als gemenerik zelfs behoorlijk wat indruk. Tegen speelster Annika Kooger was als postbode Betsie Blom wel direct op dreef, al liet ze zich wel eens meesle pen in het korte en snelle taalgebruik van De Graaf. Maar dat ze tot over haar oren verliefd was op de biologie student, maakte ze overtuigend dui delijk. Ook van Marcel van der Sar was nau welijks te zien dat hij geen toneel ervaring heeft. Zijn stotteren klonk zeer geloofwaardig en de wat klagelijke gesprekken die hij - al dan niet met een biertje erbij - met de herbergier voerde over zijn domi nante moeder en zijn gebrek aan er varing met het vrouwelijk geslacht, zou in elk café gevoerd kunnen wor den. Henk van Slageren en Marion de Graaf hadden kleine maar vakkundig gespeelde rolletjes als zijn vader en moeder, terwijl Jelle de Boer slechts even was te bewonderen als de no taris. De in Australië geboren boed dhistische non Kaye Miner geeft vrij dag een lezing over het Tibetaans boeddhisme in yoga- en meditatie centrum De Aleph in de Weverstraat. Miner is sinds elf jaar non en sinds anderhalf jaar werkzaam in een boeddhistisch centrum in Amster dam. Het thema van de lezing (die in eenvoudig en begrijpelijk Engels wordt gegeven) is 'Transforming of the mind' Daarbij wordt gesproken over manieren om met problemen om te gaan, gebaseerd op praktische (boeddhistische) levenslessen en de methode van 'gedachten- transformatie'. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt ƒ15,- Voor meer inlichtingen: Arien van Erkelens, tel. 319449. BrwvtD vm> lezen Builen veranrwwjrdelijUirid «n Je rei Bneveo ven lezen a verantwoordelijkheid va Met enige verbazing heb ik in uw krant van vrijdag 9 maart gelezen, dat Nelie Vinke een Texelaar is, en Christa Wortel een niet-Texelaar. Wat zijn uw criteria? Wanneer ben je een Texelaar en, nog interessanter, een niet- Texelaar? Christa Wortel woont al enige jaren op heteiland, is econo misch gebonden en helemaal inge burgerd, maar volgens u toch een met-Texelaar. Ik ben in 1970 op Texel komen wo nen, woon en werk nu al 30 jaar op het eiland en voel mij op en top Texelaar. Maar nu ga ik toch twijfelen. Mag Ik mijzelf wel zo noemen? Hoor ik er wel bij? Is het terecht dat ik mij hier thuis voel en mij verbonden voel met het eiland en de bewoners? Vin den de (Texelse of met-Texelse?) jour nalisten van de Texelse Courant dat wel goed? Hebben de 'echte' Texelaars een streepje voor? Is ie mand die op Texel geboren is en al jaren aan de overkant woont een Texelaar? Is iemand die op Texel ge boren is uit overkantse ouders een niet-Texelaar? Waarom verstrekt u deze informatie? Ik wacht met spanning af in welke categorie ik volgens u thuishoor. Joke de Boer, De Koog Naschrift redactie: Aan de gevoelige kwestie over wie Texelaar is en wie niet, waagt de re dactie zich niet. De tegenstelling zo als deze in het artikel is geschetst, bleek tijdens het interview en is met instemming van de kunstenaressen zo beschreven. Leden van de Texelse Schaduwraad kunnen tot vanavond half acht hun stem uitbrengen over de voorgeno men aanbouw aan het gemeente huis, die onderdak moet bieden aan ondermeer de servicebalie. In de Schuilhut in De Koog wordt op de zaterdagen 17 en 24 maart een bijbellezing gehouden, waarbij vra gen als de zin van het leven worden behandeld in het licht van de bijbel. Sprekers zijn de evangelisten Ludwig Trieling en Wim Reuvekamp, de lezin gen beginnen om 15.00 uur. Na de kranten, raads- en commissie stukken te hebben gelezen, kan ik mij niet aan de indruk onttrekken dat er steeds weer net iets anders uit ed gemeentelijke doos van Pandora te voorschijn komt. In april 2000 gaat de raad accoord met een publieksbalie, conform het rapport van Ernst Young, waarin wordt aangegeven dat deze balie inpandig gerealiseerd wordt. Vervol gens komt het verzoek aan de raads commissie om te beslissen over een noodgebouw van 1,6 miljoen gulden ten behoeve van een publieksbalie. Deze noodvoorziening is een gebouw van zo'n 500 men bedoeld als huis vesting van zo'n dertig medewerkers. Vervolgens blijkt het hier te gaan om een noodgebouw voor een 'Centrum voor Werk in Inkomen' (350 m en een 'publiekbalie' (150 m Ten be hoeve van in totaal dertien medewer kers. In de komende raadsvergadering wordt de raad verzocht accoord te gaan en een krediet beschikbaar te stellen voor het plan van aanpak voor de organisatie van een publieksbalie, groot ƒ528.000,-, wat met eerst in een raadscommissie ter beoordeling is geweest. En waarom hier geen drie offertes? Er zijn net zoveel argumen ten voor als tegen te bedenken. Tevens wordt de raad verzocht accoord te gaan met een nood gebouw van ƒ1,6 miljoen, maar dit maal niet voor 500 m maar van 775 mDit betekent dat de calculatie voor het kleinere gebouw met klopt, of dat het gebouw geen ƒ1,6, maar ƒ2,1 miljoen gaat kosten Aangegeven wordt dat de overige ruimte noodza kelijk is om het ambtenarenkorps met meer dan tien procent uit te breiden. Wat een jaarlijkse extra last van 1,2 mil|oen betekent. Gemeente Texel, hoe bedoelt u: vol gens de commissie Elzinga bottom up. Niks bottom up, maart top down. Voorts wil ik alle raadsleden voor de komende vergadering veel sterkte en wijsheid toewensen. Piet Standaart, Den Burg. Speciaal voor mensen die in een koor zingen, maar ook voor andere belangstellenden die meer willen weten over de werking van de men selijke stem, of de basisbeginselen van de zangtechniek willen leren, houdt de Muziek- en Dansschool in april een cursus stemvorming. In acht lessen behandelt docente Claudia Reij ademtechniek, lichaams- en zangoefeningen en interpretatie van teksten. Daarnaast wordt gewerkt aan koorvorming door oefeningen en het opbouwen van repertoire, waar bij de cursisten kennis maken met verschillende stijlen als pop, jazz, klassiek en musical. De cursus begint op 10 april en wordt gegeven op dinsdagavond van 19.30 tot 20.30 uur. Voor opgave en inlichtingen: Muziek- en Dansschool, tel. 313493. WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG De regie was in handen van ft Zoetelief, die er door haar vakanS 'schuldig' aan was dat de spele twee weken minder de tijd hadds om te oefenen. Souffleuse Jannyo Ridder moest daardoor alert blijvr Grimeurs waren Brenda Vermuë Corina van Tunen. Dick van Hi waarden verzorgde het geluiden Ji Roeper en Kees Hooyschuur boi den het fraaie decor. Het is Hooyschuur met te hopen dat hij vi gend jaar opnieuw een compli nieuw gezelschap uit de hoge b moet toveren, maar voor de andi aanwezigen evenmin, want de bezi ting van dit keer is ongetwijfeld staat nog veel moois op de planl te brengen. Joop Rornmi Met als achterliggende gedach meer vrouwen in de politiek te betré ken, formeert een aantal samenwa kende vrouwenorganisaties lokafe niet-partijgebonden werkgroepen di een jaar lang campagne voeren M de rol van vrouwen in de politiek du delijk te maken. Het aantal vrouwe dat actief aan de politiek deelneerr is de laatste jaren namelijk gestaj neerd. Ligt het percentage vrouwe in de Tweede Kamer op 37%, nad laatste raadsverkiezingen is in Noord Holland het aantal vrouwen blijve steken op 28%. De samenwerkend instanties zien in de komende raad! verkiezingen een mogelijkheid d aantal omhoog te krijgen. Ter info matie wordt donderdag een bijeer komst gehouden in het raadhuis va Den Helder, die zal worden voorge zeten door Texels eerste burgera Joke Geldorp-Pantekoek. Deze bi eenkomst duurt van 12.30 tot 16.0 uur. Het project, met de naam 'Zij aan-zij', is nadrukkelijk niet politie gebonden. Aanmelden voor de stad manifestatie kan bij Heieen de Jon van het Noord-Hollands Participati Instituut, tel. 023-5319130, e-ma dejong @npi-nh.nl. Op de ruilbeurs van de afdeling vt zamelaars van de Historische Verer ging kunnen liefhebbers donderdi hun hart weer ophalen aan diver Texelse zaken, zoals bijgaande pre' briefkaart, waarop afgebeeld rooms-katholieke kerk van f Cocksdorp, op dat moment zond uurwerk of klok in de toren. De ru beurs begint om 20.00 uur en wol gehouden in Tusse de Banke. De voor- en nadelen van windenergie zijn onderwerp van een discussie over windmolens die donderdag avond in de Pelikaan wordt gehou den. De avond staat onder voorzitter schap van professor Han Brezet, die als hoogleraar aan de TU in Delft een neutrale rol wordt toegedicht. Spre kers zijn de heer Beurskens van het ECN, die bekend staat om zijn sym pathie jegens windenergie. Een heel ander geluid zal te horen zijn tijdens de voordracht van prof. Lukkes, die de naam heeft tegenstander van windmolens te zijn. Na de pauze is er ruimte voor discussie, maar niet uit gesloten is dat voor- en tegenstan ders al vóór aanvang de degens zul len kruisen. Daarvoor is alle ruimte, want de zaal is geopend vanaf 19.30 uur. De avond gaat officieel om 20.00 uur van start.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2