De vriendin van mijn broer 'Constant bezig met het verbeteren van fokkerij' Texelse imkers willen geld voor experiment Waterschap Blikvanger TUXhLSH J couRANT Annemarie van der Linde vijfde op NK dressuur 'Parasiet natuurlijk bestrijden' Zonnepanelen op dak nieuw EcoMare Sportvissen Zolderverkoop Strijbosschool Viskotters naar Golf van Biskaje Westerlaken en Bakker winnen Krokusrit MAB Vervoersverbod schapen verlengd tot en met 26 maart Bisdom: kerk Diek verkopen jiVirn lemarie van der Linde en O'Partout Texel naar de het Nederlands 'Het is een werelddier. Weer bleek dat O'Partout talent had want opnieuw werd er op de eerste plaats beslag gelegd. Het vierjarige paard is dan ook een afstammeling van het dier waar Anky van Grunsven nfimenteel op rijdt. Op het Nederlands kampioenschap, dat m Ermelo werd gehouden, werd met de vijfde plaats een prima pres tatie neergezet. Het leuke volgens Van der Linde was dat alle vier de juryleden haar een winstpunt toeken den. 'Dat is toch een compliment.' Niet voor niets stond in het jury rapport van de Noordhollandse kam- pêenschappen te lezen: 'In de klasse M1 was er echter maar één uitschie- t« Annemarie van der Linde reed haar proef heel secuur, met veel cadans. Ze heeft in O'Partout een goed paard en weet heel goed waar ze mee bezig is.' In de paardensport zijn er vier mogelijke klassen, waar van Van der Linde in de tweede reed. Het paard van Van der Linde is af komstig uit de eigen fokkerij die de familie bezit. 'O'Partout is een kind van merrie Corita. Corita bleek een toppaard en een hele goede fok- merne te zijn, want O'Partout is al haar derde afstammeling die op het Nederlands kampioenschap reed.' Terwijl Van der Linde vertelt, rijdt bui ten net één van haar dochters op een paard langs. De paardensport is een familiegebeuren, ledereen rijdt paard, en allemaal op eigen fokproducten. internet wanneer er een vervoersverbod voor paarden uitging, maar dat verbod kwam met. Dus kon den we laatst naar Zwolle voor een hengstenshow.' Van der Linde herin nert zich nog een grappig voorval. 'Acht jaar geleden werd er in onze fokkerij een prachtig bont hengstje geboren. Dat dier verkochten we via de Prinsjesdagveiling in West- Beemster. Toen ik in Zwolle liep kwam ik die hengst opeens tegen. Het was een schitterend dier gewor den.' De fokkerij neemt een belangrijke plaats in bij de prestaties op toer nooien. 'We zijn constant bezig met hoe we kunnen verbeteren. Als de paarden oud genoeg zijn, gaan ze naar de keuring. Daar willen wii dat ze het hoogst haalbare keurmerk ver dienen. Als dat is gelukt gaan we ze berijden. Hopelijk halen ze goede prestaties, en na ongeveer vier jaar weet je welke dieren goed genoeg zijn. Alleen de paarden die zich heb ben bewezen komen terug in de fokkerij.' Het is voor de familie Van der Linde helaas onmogelijk om alle paarden te berijden. Er moeten wel eens dieren worden verkocht. 'Zo'n paard wordt eerst geheel door een dierenarts geröntgend. Als we een paard verko pen is dat soms best moeilijk, je hecht je wel aan de dieren.' Een groot voordeel is dat alle paarden OCD-vrij VERVOLG VAN PAGINA 1 zullen onderzoeken. Timmer: 'De bij- eerkomsten zijn een goede methode geweest om de knelpunten binnen de verschillende watersystemen in beeld te.krijgen. Grote maatregelen zullen meer tijd vergen, maar een aantal kleinere ingrepen kan wellicht al vóór het nieuwe oogstseizoen worden getroffen Extra pomp Het waterschap bekijkt momenteel of Iwmogelijk is een extra pomp aan tföchaffen, die bij calamiteiten snel kan worden ingezet. De afwezigheid ■rvan maakte in november een isemactie noodzakelijk, waarbij de hpcapaciteit van de gemalen met Jtig procent werd verhoogd. De ttie kwam snel op gang, maar door |afstand die moest worden over- 1 en doordat de transporten vast Ikten in de files gingen er toch ftbare uren verloren De actie heeft het waterschap in totaal/323.800,- aan externe kosten opgeleverd, zo blijkt uit een notitie die vrijdag wordt besproken tijdens de vergadering van het polderbestuur. Het betreft het transport van pompen, (de)montagekosten, de huur van noodpompen en mankracht. In totaal kwamen zo'n zeventig personen in actie, waarbij de medewerkers van de gemeente nog met eens zijn mee geteld. Texel kan niet uit de voeten met het soort pompen waarmee elders in het gêbied van Hollands Kroon wordt ge werkt, omdat het water hier met lange pijpleidingen over de dijk moet wor den gepompt. 'Als Texel over een ei gen noodpompzou beschikken; kan die in noodsituaties snel worden in gezet en kunnen we de zaak beter in de hand houden. Ook met het oog op de toekomst, want de verwachting is dat het in de herfst steeds natter zal worden. Maar ook als een gemaal plotseling defect raakt, zoals op 12 december in de PH-polder gebeurde, kan er snel worden ingegrepen.' We zijn precies eén jaar en één maand na elkaar geboren Mijn broer en ik. 'Je zat me op de hielen, ik kreeg niet genoeg ruimte. Jij ver sloeg me in alles', zucht hij vaak. Ik knik genadig. Het tegenspreken heb ik afgeleerd als zinloos. Ik heb één broer en om zijn nek hangt een ge bruiksaanwijzing. Op die gebruiks aanwijzing staan drie punten: 1zeg niet wat ik moet doen; 2) ik heb al tijd gelijk: 3) ik heb met niemand iets te maken. Vooral met punt 2 ben ik veel bezig geweest in het leven. Maar mijn strijd is ontaard in gemak zucht. Oké, jij denkt dat je altijd ge lijk hebt en ik denk er het mijne van. Zelfs dat zeg ik niet meer. Toch houd ik zielsveel van mijn broer. En hij van mij. Volgens mijn vader zijn wij Jut en Jul en geschapen om eikaars messen te scherpen. Wij blijven zijn weerbarstige kinderen. 'Gaan jullie Texelaars ook nadenken over lokale democratie?', sist mijn broer door telefoon. 'Natuurlijk gaan wij helpen denken en zo ver schuift er veel in de politiek.' 'Mijn God', fluistert hij in mijn oor, 'zet op de vragenlijst of ze weten wie dat bord "Eiland van de Heiland" heeft neergezet en wie het dient weg te halen Het is een stoorzender. Zet erbij, nieuw voorstel: deze zand hoop is van Maria Magdalena. Of dit kippenhok is van Hans Kok Het lijkt me een goed voorbeeld om de be trokkenheid uit te testen. En wie beslist er dan wat.' Het is namiddag, het landerige uur tussen borrel en maaltijd, met de werkdruk nog in je hoofd 'Ik heb trouwens een nieuwe vriendin', bromt mijn broer, 'en we komen morgen.' Hij hangt op zonder een antwoord af te wachten. En ik be sluit om niet van deze vriendin te houden. Er zijn al zoveel vriendinnen geweest en ik heb al zoveel verlief den met elkaar zien klinken, waar van er dan één mijn broer was. Ik ben het zat. Ik begrijp dat ze alle maal weer verdwijnen, en ik heb veel in huis gehad om mijn broer te troosten of om hem streng toe te spreken over zijn geveinsde onver schilligheid. Hij komt maar, hij doet maar, hij eet maar, hij klinkt maar. Ik investeer niets meer en ik pieker er met over om nog van iemand te gaan houden. Dus kom ik aanstel lerig laat thuis en draal in de gang voor ik de deur openzwaai. Ik zie geen hoogblonde schoonheid, geen geraffineerde brunette, geen uitdagende zakenvrouw met grote bellen, zoals de laatste was ge weest. Aan de tafel zit een muizig meisje met vlechtjes. Ze schuift met een pennetje krassend over een groot wit vel papier en kijkt mij wa zig aan. alsof ik door mijn binnen komst in mijn eigen huis haar eigen lijk stoor. Haar wenkbrauwen gaan omhoog en ze bekijkt mij alsof ik van een andere planeet ben neerge daald. Ik schat haar met ouder dan zeventien, terwijl mijn broer de vol heid van de middelbare leeftijd heeft bereikt. 'Dit is Leda', zegt mijn broer, die in de grote stoel bij het raam zit en ijverig een pijp stopt. Hij komt overeind neemt mij liefdevol in zijn armen en wijst naar mijn echtge noot. 'Bart en Leda hebben er al een partij schaak opzitten en Leda heeft glansrijk gewonnen, dus Bart is ner gens meer.' 'Glansrijk', knikt Bart, 'Leda blijkt een genie te zijn.' 'Zo', zeg ik. Soms is een mens heel erg blij met een woord als 'zo'. Ik geef Leda een hand, ze geeft me een genadiglijk knikje en gaat verder met krassen op het grote witte vel. 'Wat ben je aan het doen?', vraag ik, 'Ik denk na', zegt Leda, waarop Bart zich verslikt en daarna hart grondig met zijn pijp op de tafel tim mert. Ik vlucht naar de keuken, we derom blij dat we nooit aan een open keuken zijn begonnen. Al gauw verschijnt mijn broer, die met omslachtige bewegingen een fles wijn begint open te maken. 'Jij denkt dat we gaan proosten?', zeg ik nijdig. 'Ik noem je voortaan kinderlokker, ben jij nou helemaal niet wijs.' 'Het is een schaak vriendin', zegt mijn broer plechtig. 'Een platonische liefde, geheel ge richt op schaken. Jij denkt maar aan éen ding. Leda is een genie. Het gaat om andere dingen.' 'Je hebt gelijk', zeg ik. 'Het gaat altijd weer om andere dingen. Proost.' Dana Rover DINSDAG 13 MAART 2001 twee halfbroertjes en één volle zus ter van Olympic Jup, een beroemd paard in de Nederlandse paarden- wereld. 'Dat zijn toch potentiële top pers. Die krijgen al iets mee bij de ge boorte.' Mocht O'Partout worden verkocht, dan zal daar een fors be drag tegenover moeten staan. Niet alleen omdat het paard zo goed rijdt, maar ook omdat Van der Linde emo tioneel aan het paard gehecht is ge raakt. EcoMare heeft zich aangesloten bij de actie van NUON voor groene ener gie. Particulieren kunnen milieu vriendelijke stroom afnemen die wordt verkregen via zonnepanelen die op Texel onder meer bij verenigingsgebouwen worden ge plaatst. EcoMare heeft op de nieuw bouw ruimte voor vijftig vierkante meter aan zonnepanelen. Indien 150 particulieren intekenen op de stroom- leverantie, zal NUON de panelen bij EcoMare plaatsen. Maandag is in Question Plaza van 20.00 tot 21.30 uur een informatieavond over de ac tie 'Duurzame Energie'. Bij de asfaltmolen werd zondag de eerste wedstrijd om het kampioen schap van de Sportvisserclub Texel gehouden. Acht vissers (zeven senio ren en één junior) konden met anders concluderen dan dat de vangsten slecht waren. Jeugdlid Dennis Witte werd overall-wmaar met één vis van 18 centimeter, beste senior was Nico Tessel met twee vissen van in totaal 16 cm. De volgende wedstrijd wordt gehouden op zondag 25 maart bij het Lancastermonument, aanvang 8.00 uur. Dj» familie Van der Linde uit De Cocksdorp mag met recht piardengek worden genoemd. Elk gezinslid rijdt paard en allemaal op dieren die afkomstig zijn uit de ei gen fokkerij. Zoals O'Partout Texel, waarmee Annemarie van der Linde in haar klasse onlangs Noordhol lands dressuurkampioen werd en vijfde op het Nederlands Kam pioenschap. Een opvallende pres tatie omdat ze haar paard, een af stammeling van Partout, het paard van Olympisch kampioene Anky van Grunsven, pas een jaar berijdt. 'De eerste stap is het rijden van sdectiewedstrijden', vertelt Van der Linde 'Je mag er drie doen, maar twee zijn genoeg om je te kunnen plaatsen voor het Noordhollands kfinpioenschap. Ik heb er twee op OiPartout gereden en we wonnen beide wedstrijden. Toen mochten we naar het regiokampioenschap in Vwrmerveer. ledereen moest daar djjzelfde oefening doen, en de beste twee deelnemers plaatsten zich voor het Nederlands kampioenschap.' Ook O'Partout krijgt complimenten. 'Hij heeft echt een superkarakter, het dier leert heel snel Zijn bewegingen zijn soepel en met lichte commando's weet hij al welke bewegingen ge maakt moeten worden.' Dat bleek ook in Ermelo op het Nederlands kampioenschap, toen er veel belang stelling was voor het paard. 'Na mijn oefening vlogen de handelaren ach ter Wim aan. Of zij het paard niet als jeblieft mochten kopen. Maar ik wil O'Partout niet kwijt, het is een werelddier.' Helaas voor Van der Linde zijn voor lopig alle wedstrijden afgelast, van wege de heersende mond- en klauw zeer. Net nu zij en haar paard in vorm zijn, en de eerstvolgende wedstrijd op Texel zou worden gehouden. 'Wij hebben op onze manege een eigen bak, we kunnen dus blijven rijden. Maar in andere maneges lopen paar den van verschillende eigenaren door elkaar, en dat is wél gevaarlijk.' Ook waren er even problemen rond het uitzoeken van een geschikte hengst voor een merrie. 'We keken steeds op zijn. Van der Linde verklaart: 'OCD is momenteel paardenziekte nummer 1 Het is een afwijking in één van de gewrichten van het paard. De ziekte is erfelijk, maar geen van onze paar den heeft het. Dat is ideaal want de verkoop van een paard kan hierop afketsen.' Het zijn niet alleen dressuurpaarden die Van der Linde op de fokkerij heeft. 'We hebben ook springpaarden, maar ik vind zelf dres suur leuker.' Momenteel heeft de fokkerij zes drachtige merries in de stallen staan, maar als alles meezit zijn het er vol gend jaar tien. Met camera's en zen ders worden de paarden in de gaten gehouden. 'We hebben een zender op de rug van één van de drachtige merries vastgemaakt. Op het mo ment dat het dier gaat liggen, klinkt er bij ons in huis een bel. Dan kijken we op een televisiescherm dat met een camera verbonden is. Als het dier gaat slapen is er niks aan de hand. Maar als ze gaat liggen om te beval len, hollen we met zijn allen naar de stal.' In die stal staan momenteel Om wat extra financiële armslag te hebben om het binnenkort te renove ren en uit te breiden gebouw te kun nen inrichten, houdt de J.P. Strijbosschool zaterdag een 'zolder verkoop'. Op deze rommelmarkt worden allerlei oude schoolspullen aangeboden. De mooiste stukken - waaronder schoolplaten, wand kaarten, lees- en lesboeken, stem pels en dia- en filmprojectoren - wor den geveild. De oudste materialen zijn van ruim voor de Tweede Wereld oorlog. De zolderverkoop wordt ge houden in het schoolgebouw (Oorsprongweg 41Midden-Eierland) en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De veiling begint om 14.00 uur. De TX 38 van de firma Betsema uit Oudeschild is uitgevaren richting de Golf van Biskaje. De vissers gaan voor de zuidwestkust van Frankrijk een deel van het contingent aan tong opvissen, waarop de Nederlandse vloot in de jaren '80 de rechten heeft verkregen. Sindsdien is het onge bruikt blijven liggen. Nu de Noordzee gedeeltelijk is afgesloten ter bescher ming van de kabeljauw, is het erg druk met kotters op het nog geo pende deel. Mede om die reden is de TX 38 richting Frankrijk opgestoomd, waar de kotter volgens plan van avond laat arriveert. De mannen blij ven twee weken van huis om daarna voor een weekend terug te keren. In totaal denkt schipper Guido Betsema dat er zes weken in de Golf van Biskaje gevist zal worden. In april krijgt de TX 38 gezelschap van de TX 94 van de firma Boersen, eveneens uit Oudeschild. De circa 25 Texelse imkers willen de alom gevreesde varroamijt op een natuurlijke manier te lijf gaan. In 1998 richtte deze parasiet een waar slachtveld aan onder de bijenvolken, maar reeds toen be sloten de imkers de mijt niet met chemische middelen te bestrijden maar langs natuurlijke weg. Door grond aan te kopen en in te zaaien met gevarieerde bloemensoorten, willen de imkers hun bijen zo sterk maken dat de varroamijt geen vat op ze heeft. Het geld moet van de overheid komen, maar die weigert het experiment te financieren. De regie over het experiment is in de loop der tijd meer en meer bij advies bureau Fortmond uit het Overijsselse Olst komen te liggen. Fortmond spant zich namens de Imkervereni ging Texel in voor het binnenhalen van subsidie bij de landelijke en Eu ropese overheid. De pogingen strandden, en ook voor de Alkmaarse bestuursrechter kreeg het bureau nul op het rekest. Gisteren diende het hoger beroep in deze kwestie voor de Raad van State in Den Haag. Inzet van het geding was de weigering van de minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij om het Texelse bijenproject te subsidiëren. 'We verwachten er eigenlijk niet zo veel van', zegt Dick Schermer na mens de Texelse imkers. 'De zaak sluimert een beetje op de achter grond. Maar als Fortmond het geld weet los te krijgen zullen we ons op nieuw moeten bezinnen op het plan.' Dat komt erop neer dat de imkers her en der verspreid over het eiland stuk ken grond aankopen en er bloemen De Krokus(oriëntatie)rit van de MAB-club is zaterdagavond ge wonnen door Dirk Westerlaken in de B-klasse en Rob Bakker in de C- klasse. Bakker was de enige die foutloos bleef. Alle zeventien deel nemers bereikten de finish. Dirk Slik en Anne de Vries, die de nt hadden uitgezet, hadden er een niet al te moeilijk opgave van gemaakt. Wél zaten er een paar 'instinkers' in. Het eerste probleem waarmee de rijders in de B-klasse te maken kre gen, was het lage huisnummer dat in de Thijsselaan tussen de hoge num mers zat, waardoor enkele deelne mers direct al in de fout gingen. Een volgend probleem was het rondje over het parkeerterrein van de NBC Minister Brinkhorst van Landbouw heeft het vervoersverbod voor scha pen. dat gisteren zou aflopen, ver lengd tot en met 26 maart. Vervoer van geiten is wel toegestaan, dit om dat gebleken is dat er geen geiten vanuit Engeland naar Nederland zijn vervoerd. Voor het vervoer van drachtige schapen naar de boerderij blijft een uitzondering gelden, mits uitzaaien. 'Door een toename van de variëteit in meeldraden worden de bijen sterker. De varroamijt heeft dan mogelijk geen vat meer op de bijen. Texel is een mooi, geïsoleerd gebied om te experimenteren, maar daar is geld voor nodig.' Hoe het met de conditie van de bijen volken staat, kan Schermer nog niet vertellen. 'Ze beginnen nu langzaam uil te winteren, zoals wij dat zeggen. De eersten verlaten de kasten en gaan op zoek naar bloesems. De ko mende weken moet blijken hoe de volken de winter zijn doorgekomen.' In juni 1998 bleek de gevreesde varroamijt tegen de verwachting in toch het eiland te hebben bereikt. Nadat de bloedzuigende parasiet, die ziektes overbrengt, in de jaren '80 in grote delen van Nederland veel schade had aangericht, werd Texel gesloten voor overkantse bijen. Daar door bleef Texel gespeend van nieuwe bijenrassen en is de 'gewone' zwarte bij de enige soort die de imkers op het eiland houden. On danks de maatregel sloeg de mijt ook hier toe en richtte de parasiet onder vrijwel alle imkers een slachting aan. De schrik sloeg hen om het hart, maar vorig jaar kwamen de volken 'normaal' uit de winter. Inmiddels is de vereniging voor agra risch natuur- en landschapsbeheer De Lieuw enkele jaren actief en neemt het aantal bloemensoorten toe. 'Een gunstige ontwikkeling voor de bijen. Ik hoop dat wij als imkervereniging kunnen samenwerken met De Ueuw', zegt Schermer. Mogelijk is dan het experiment minder nodig dan voor heen of hoeft dat maar op kleine schaal te worden uitgevoerd. aan de Keesomlaan. Of ze dit nu wel of niet deden, ze kwamen altijd weer op de goede route, maar sommigen waren wél een paar strafpunten rijker. Via de Westen kwamen ze weer te rug in Den Burg, waar de tijdcontrole was en daarna ging het via Spang en de Nesweg naarfinishplaats Ooster end. De uitslag werd bekend ge maakt in restaurant Strends End. Dirk Westerlaken bleek 35 straf punten te hebben verzameld (30 pun ten en 5 minuten). Ingrid Hennink werd met 67 strafpunten (60 7) tweede, terwijl Marcel Bakker (120 3) beslag legde op de derde plaats. Rob Bakker schreef de rit in de C- klasse op zijn naam (0 8), vóór Kees Zoetelief (30 8) en Ans en Jessica (ook 30 8). Ingrid Hennink gaat in de strijd om het kampioenschap aan de leiding in de B-klasse met 38 pun ten, terwijl Bill Grisnigt met 28 pun ten de sterkste puzzelaar is in de C- klasse. het transport wordt aangemeld en onder toezicht plaatsvindt. Vervoer van rundvee mag alleen rechtstreeks van boer naar boer plaatsvinden of rechtstreeks van bedrijf naar slacht huis, waarbij sprake moet zijn van een geregistreerd traject. Texelse vee houders kunnen volgens WLTO-voór- zitter Jaap Hin slecht uit de voeten met deze maatregel 'Het betekent in de praktijk dat veel slachtvee met van het bedrijf komt.' In navolging van het besluit van de R.K. Parochie Texel in mei 2000 om de kerk Diek 22 in Den Hoorn af te stoten, heeft nu ook het bisdom toestemming gege ven voor verkoop van het ge bouw. De kerk, die al sinds tien jaar nauwelijks meer een functie vervulde, stamt uit 1923 en heeft een achterliggend terrein van 800 m2. Wat er met de kerk gaat ge beuren, is nog onduidelijk. De parochie wil vooralsnog geen nadere informatie loslaten. De rooms katholieke kerk op Diek In Den Hoorn biedt al enige tijd een verlaten aanblik. (foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5