'Landbouw heeft wel genoeg rampen gehad' Kinderdagverblijf 'semi-permanent' op voormalig trainingsveld Texel'94 Cjroen TjwarLrJexeh het harL, Voeten vegen bij de poort naar Texel DUINKER Veehouderij houdt de adem in Cocksdorper jeugd plant eigen 'Bulderbos' (jnder de pomp Thema tentoonstelling GS akkoord met huizen asielzoekers VW en TVL gaan meer samenwerken Exploitatieplek prostitutie nog niet bekend PKB Waddenzee Waterschap 'Folder Heraut pure oplichterij' TEXELSE^COURANT MOTORSERVICE Agrarische cursussen Plattelands vrouwen Klif 12 en 23 JT TEXELSE VRIJDAG 23 MAART 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: _,pinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. komen steeds meer grijze Vutters in de raad - Dan trekken we toch een blik jong politici open Alleen als dat Echt Texelse Producten zijn! zal geen nadelige gevolgen hebben voor het pedagogisch personeel. Voor de medewerkers van de admi nistratie zal er echter minder werk zijn, aangezien dit centraal wordt geregeld in de nieuwe organisatie. Voor de betrokken werknemers wordt een 'sociaal plan' opgesteld. Ook vindt nog overleg plaats met de vak bonden. De gemeente belooft de ouderraad van het kinderdagverblijf en de werkbesturen van de peuter speelzalen geregeld op de hoogte te houden van de nieuwe ontwikkelin gen, zoals ook eerder al is gebeurd. Wat voor rol er na de reorganisatie voor de ouderraad zal zijn wegge legd, staat nog niet vast. Op verzoek van de organisatie Lokaal Compliment en omdat 2001 is uitge roepen tot het jaar van de vrijwilligers, heeft de jaarlijkse thematentoon stelling van de gemeente als thema 'vrijwilligers' gekregen De tentoon stelling vindt plaats van vrijdag 16 juni tot en met maandag 2 juli in 'Tusse de Banke' op de Groeneplaats. Po tentiële deelnemers kunnen zich aan melden bij de afdeling cultuur op het gemeentehuis, tel. 362121. De provincie gaat akkoord met de bouw van 59 asielzoekers woningen nabij Den Burg. Ook het COA wil meewerken, maar moet voldoen aan 'keiharde voorwaar den'. Wethouder Daan Schilling (Texels Belang) constateerde dat er veel haken en ogen aan het plan zitten. Schilling meldde dat de gemeente een gesprek met de COA heeft ge had, waann zij te kennen hebben gegeven zich met in te zetten voor de manier van opvang zoals het nu wordt geregeld. 'We willen dit met meer, ook de huisartsen begonnen te klagen over de werkwijze. De ge meente wil geen ongewenste groe pen meerSchilling pleitte voor nor male huisvesting voor de asielzoekers, hij wil af van de barak ken. De COA staat hier met onwelwil lend tegenover. Het maximum aantal asielzoekers op Texel waarop is inge zet ligt rond de 350 mensen. Het plan is volgens Schilling om on geveer vijftig huizen neer te zetten. De provincie gaat hiermee akkoord, en De Stichting Wonen wil de wonin gen exploiteren Ook de COA wil meewerken maarzij bleken 'aan kei harde voorschriften' te moeten vol doen 'In een eerste gesprek bleken er veel haken en ogen aan het plan te zitten. Zo zit er een nchtlijn van tien jaar aan vast', aldus de wethouder. 'Voorlopig moeten we afwachten.' De VW en de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) gaan intensiever samenwerken. Uit gangspunt van het plan IW 2005 is dat de VW meer maatwerk aan logiesverstrekkers gaat leveren. De eilandpromotor zou hen kun nen verlossen van hun administra tieve taken, waardoor ze zich meer op hun gastheerschap kunnen concentreren. Een werkgroep van de WV en TVL gaat analyseren aan welke service de verhuurders behoefte hebben en te gen welke kosten bepaalde werk zaamheden kunnen worden uitge voerd. Met name voor kleine logiesverstrekkers zou dit een uit komst zijn. Tijdens hun afwezigheid kan de eilandpromotor telefoontjes aannemen, e-mails beantwoorden, folders versturen en 'eigen' boekin gen administratief afhandelen. De WV verzorgt voor tientallen bedrijven een vermelding op het internet. Ver der wordt bekeken hoe en in welke mate de logiesverstrekkers hun ser vice kunnen verbeteren en of er be hoefte is aan cursussen of een kwaliteitsgarantie. Het is nog niet bekend waar een eventueel prostitutiebedrijf zich zou mogen vestigen. Er moet zorg vuldig worden gekeken naar 'wat passend' is, vinden de raadsleden die dinsdag vergaderden over het prostitutiebeleid. Maria van der Spek (WD) pleitte voor exploitatie in een 'heel ver buiten gebied, op een paar honderd meter van bewoonde gebouwen.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks) wil geen opzichtige reclame, en geen exploi tatie in de buurt van scholen of asiel zoekerscentra. Oosterbaan had con tact opgenomen met gespecia liseerde instanties: 'Uit onderzoek blijkt dat een café of een discotheek heel wat meer overlast veroorzaakt dan een hoerenkast.' Frans Visman (D66) en PvdA'erHans Roeper vonden dat zorgvuldig moest worden gekeken naar wat passend is. Als het weinig aanstootgevend is, gaan beiden akkoord. Jan Koolhof (CDA) heeft het liefst geen reclame of felle lampen. Hij gaf te kennen so wieso met hebben ingestemd met het plan, als het nieuwe landelijke wets voorstel er niet was geweest. Geen van allen noemde een mogelijke exploitatieplek. Het mag met zo zijn dat de plaatse lijke, normale economische ontwik keling, de huisvesting en de recrea tie belemmerd worden, terwijl de grote bedreigingen voor het wad als natuurgebied met van de eilanden komen, maar van de overkant. Het zijn de grote industrieën en de Haagse ministeries van Defensie en LNV die de natuur tot nu toe de groot ste schade hebben toegebracht. Al dus reageert het college van b en w op het voorgenomen Rijksbeleid voor het waddengebied Pagina 5 In verband met MKZ heeft het water schap bedrijfscontroles en -bezoe ken voorlopig opgeschort. 'Pure oplichterij', zo noemt Theo Franchimon uit Den Burg de folder die hij deze week in de bus kreeg van boekhandel De Heraut uit Rotterdam. Daarin biedt het bedrijf een 'exclu sieve geslachtsbeschrijving' aan van de Franchimons, alsmede een fami liewapen en een aanvullend boekje over stamboomonderzoek. All-in- prijs: 99,95. 'Een vriend van mij heeft op het internet ontdekt dat het een malafide bedrijf is. Ze zijn door de rechtbank berispt en moesten met deze activiteit stoppen, maar ze gaan gewoon door. Ik wil de Texelaars waarschuwen dat ze er vooral met intrappen.' Franchimon heeft inmid dels aangifte gedaan bij de politie, (Advertentie) (yr*v# T^rt-Tirril Ivf hurl. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. sxelse veehouders zijn zeer be- >rgd over het uitbreken van iond- en klauwzeer, wat rampza- I ge gevolgen zou hebben voor de ixelse veestapel. 'Ik heb héél wat udere veehouders aan de tele- lon gehad, die de epidemie in de ■stiger jaren nog hebben meege- laakt. Ze hebben een doem- j :enario voor ogen', verwoordde lljl |LTO-voorzitter Jaap Hin de angst m van de veehouderijsector. Volgens flat scenario is het niet ondenkbaar flat de hele Texelse veestapel ver- loren zou gaan. 'We onderschatten _iret z'n allen nog steeds de Besmettelijkheid van deze ziekte', hamert dierenarts Ton Domhof op het naleven van de voorschriften. Het ruimen van veehouderijen is een Ihrikbeeld dat velen voor ogen Staat. Er staat veel op het spel. Waar- levol melk- en ander rundvee en [fctuurlijk schapen. Het eiland is de Bakermat van het Texelse schapen- ras en wordt alom geprezen wegens de hooggekwalificeerde fok- bedrijven. met in de weilanden en Schuren uiterst kostbaar genetisch materiaal. Hin: 'De ziekte hoeft zich ,maar in een paar gebiedjes te mani- Jksteren en het is de doodsklap voor de veehouderij op Texel.' Een gege ven dat inmiddels is opgepikt door de landelijke media, die gisteren door Hin te woord werden gestaan. 'Wat oudere boeren vertelden mij verhalen over de uitbraak In de zestiger jaren waar je met vrolijk van wordt. Het kan op dezelfde dag de kop opsteken in Den Hoorn én in Oosterend Oud-veehouder Marius Witte van Wezenspyk (72) kan erover meepra ten. 'Ik weet nog van vóór de oorlog. Toen had je geen preventieve maat regelen Ik denk dat héél Texel het toen wel heeft gehad. Soms ver dween het even en stak het later weer de kop op. Op Sint Marcus hadden we tien koetjes op stal. De één na de ander kreeg het. Ze waren wel een week of vier ziek. In die tijd vraten ze niets en dronken alleen water. Ze kre gen het niet allemaal gelijk, dus het kon wel een maand of vier tot vijf voortwoekeren. Het was een rampza lige rit. Er gingen altijd wel een paar koeien dood en van de dieren die het overleefden bleef niet veel meer over dan scharminkels. Schapen konden iets meer hebben. Voordat je het goed en wel in de gaten had waren ze kreupel. En ze kregen blaren op de tong, vandaar dat we het toen tong- blaar noemden Mond- en klauwzeer was zo'n groot woord. Afmaken werd toen niet gedaan. En ontsmetten ge beurde heel primitief. Als je het had kreeg je zo'n bordje voor je bedrijf. Twee van mijn zoons hebben een veehouderij, maar mij zul je er niet zien. Voorzorg is nu ontzettend be langrijk. Ik hoop dat ze de haard snel vinden. Want het doet wel zeer als in één klap alles wordt afgemaakt. De landbouw heeft wel genoeg rampen gehad.' De aangekondigde cursussen voor de verlenging van spuitlicentie 2 en voor het tractorrijbewijs voor 16-jari- gen gaan als gevolg van de maatre gelen om de verspreiding van mond en klauwzeer tegen te gaan voorlo pig niet door. De leden van de Texelse afdelingen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hoeven maan dag niet naar Schoorl af te reizen om de jaarvergadering van de provinciale werkgroep bij te wonen. De bijeen komst gaat vanwege de uitbraak van mond- en klauwzeer met door. Uit angst voor het uitbreken van mond- en klauwzeer zijn op Texel en in Den Helder woensdag ver strekkende maatregelen geno men. Naast landelijke voorschrif ten, zoals het verbod op elke vorm van veevervoer, mest, voer en melk en het rijden met paarden - en waarop de politie streng zal toe zien - passeert elk vervoermiddel bij het naderen van de veerboot een ontsmettingsbad met een citroenzuuroplossing. Boerener ven zijn verboden gebied, melk en afval worden bij boeren niet meer opgehaald en honden moeten aan de lijn. Meer over de mkz-maat- regelen elders in dit nummer. (Foto MKSoel DokMeO De aanbouw die Cor van Heer waarden aan theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn heeft gerealiseerd kan de toets der kritiek ruimschoots door staan. 'Nu heb je écht de mooiste zaak van Texel', stak een collega restauranthouder de loftrompet over desmaakvolle uitvoenng en innchting. Pagina 2 ;en beetje kort door de bocht' en el wat plotseling', oordeelden ierard Weijers (Texels Belang) en laas Modder (PvdA) op de ikendmaking om het voormalige iningsveld van Texel'94 aan de lingerweg aan te wijzen als icatie voor de tijdelijke huisves- g van het kinderdagverblijf en de itenschoolse opvang. Hun colle ts van de raadscommissie Wel- Jjn - en later ook zijzelf - reageer den veel enthousiaster, want het project kost de gemeente Texel geen cent. e plannen zijn een gevolg van de jspecties die de brandweer en an- re deskundigen onlangs hielden in gebouwen aan de Burdetstraat en laarbij ernstige tekortkomingen 'erd geconstateerd. Zo ernstig dat Jt de kortst mogelijke termijn naar n oplossing moest worden ge- icht. constateerde Catalpa. de lan- lijke organisatie die binnenkort de iken van de Stichting Kinderopvang ixel (SKT) overneemt. Weliswaar Is |e overname nog met geheel in kan- in en kruiken, de voorbereidingen irlopen zo soepel dat de gemeente, KT en Catalpa afspraken dat de eoogde nieuwe eigenaar van de kin- eropvang alvast z'n verantwoorde- kheid zou nemen. let college heeft nu 1500 vierkante leter op het voormalige voetbal- omplex van Texel'94 aan Catalpa legewezen om de plannen uit te unnen voeren. Er wordt een vergun ing verstrekt voor maximaal vijfjaar, tdat de organisatie ruimschoots de tijd heeft om een definitieve oplossing te kunnen verwezenlijken. Hoe de gebouwen op het voetbalveld er pre cies uit komen te zien, staat nog niet vast. Wél is zeker dat ze ruimschoots aan alle eisen zullen voldoen en dat ze in dit opzicht vergelijkbaar zijn met de eveneens 'semi-permanent' ge noemde aanbouw die bij het ge meentehuis verrijst en waarin onder meer de publieksbalie wordt gehuis vest. Bezorgd Gerard Weijers (en in mindere mate collega Klaas Modder) was duidelijk geschrokken van de voortvarendheid waarmee de gemeente en Catalpa hun plannen realiseren. Bezorgd in formeerde hij tijdens de vergadering van de raadscommissie Welzijn naar de financiële consequenties voor de gemeente. Wethouder Eelman kon hem geruststellen. 'Catalpa is een autonome organisatie, die verant woordelijk is voor haar eigen plannen en zelf de kosten draagt. De ge meente heeft slechts een advise rende en begeleidende rol.' Weijers verwijt dat de plannen 'kort door de bocht' zijn, wees ze verontwaardigd van de hand. 'Ik heb u steeds van alle ontwikkelingen op de hoogte gehou den. En nadat duidelijk was gewor den dat de huidige gebouwen niet langer voldoen, hebben we met z'n allen geconstateerd dat er snel een oplossing moest komen. Dat hebben we gedaan en nu zegt u dat we ge haast te werk gaan.' De andere commissieleden prezen de plannenmakers voor hun alerte reactie en dachten alvast hardop mee over een definitieve locatie voor de kinderopvang. Modder vond de plek waar tot vorig jaar sportzaal De Ferrever stond een goede mogelijk heid. 'Daar is een grote parkeer plaats, die op tijden van de aan- en afvoer van de peuters niet wordt ge bruikt, Bovendien ligt die plek aan één van de uitvalswegen. Dat is een voordeel, omdat veel kinderen van buiten Den Burg komen.' Jan Kool hof (CDA) noemde De Ferrever juist 'niet logisch', gezien de woningbouw in Den Burg-Oost. 'Dan moeten de kinderen straks van wel heel ver ko men.' Zonder voorbeelden te noe men meende Jaap Vlaming (GroenLinks) dat 'andere zaken' be ter op hun plaats zijn op de locatie De Ferrever. Overdracht De overdracht van de activiteiten van de SKT naar Catalpa zal volgens stre ven samenvallen met de ingebruikname van de huisvesting op het voormalige terrein van Texel'94 (in oktober of november), maakte wet houder Eelman bekend. 'Catalpa kan in deze tijdelijke huisvesting de kin deropvang gestalte geven op de wijze die zij voorstaat. De huidige gebouwen maken dit niet mogelijk.' Zoals het er nu naar uitziet worden twee aparte BV's opgericht: één voor de kinderopvang en één voor het peuterspeelzaalwerk. De overdracht De jeugd uit De Cocksdorp en omge ving nam woensdag de schop ter hand om de omgeving rond hun nieuwe basisschool op te fleuren. Op Boomplantdag plantten ze een boomsingel van sierheester éri bos goed, zoals krent, Gelderse roos. liguster, berk en vuilboom. Een afwis selende beplanting, waarin vogels en insecten zich thuis zullen voelen. De leerlingen werden bijgestaan door onderwijswethouder Nel Eelman, die bij een eerdere plantdag, een jaar of vier geleden, Durpers van de wijs bracht door te voorspellen dat er een nieuwe basisschool zou komen. 'Nu die er staat, krijgt ook de omgeving de aankleding die het verdient.' Ter wijl de bomen aan de grond werden toevertrouwd, vlogen hoog in de lucht de straaljagers. Jan Driehuis: 'Het is alsof we ons eigen Bulderbos aan het planten zijn.' Emma Koorn (4) en Wouter Krab (12), de jongste en de oudste leerling van bassischool Durperhonk helpen onderwijswethouder Nel Eelman bij het planten van een berk. <Fo'° G<?ra,d Timmerman)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1