Gemeente krijgt minder bezwaarschriften WOZ Blom stelt bouw Toekomst uit tot na beroepsprocedure oo Cjroen 'j/jwarL-Jexelhet harL, Tenten moeten leven schapen draaglijker maken Eerste plezierjachten in nieuwe passantenhaven Waarde onroerend goed ruim f3 miljard 'Woordenboeken Keyser en Jansen even hoog in achting' MKZ H3 i Blijft boot varen jij mkz-uitbraak? Cabaret-café gaat niet door O^der de pomp Website mkz mager bezocht Jury Tessels Dictee zet misverstand recht: GEMEENTE TEXEL Maatregelen Zie pagina 6 TEXELSE^COU RANT Meimaand Natuurmaand Mets Kunst in Zee WINNUBST OPTIEK KLAVER MAKELAARDIJ TAXATIES FINANCIERINGEN ONTEIGENINGEN Klaver Makelaardij B.V. iPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11567 TEXELSE VRIJDAG 30 MAART 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Be gemeente heeft in de afgelopen fijd ongeveer 250 bezwaarschriften Bver de taxatie voor de Wet waar- lering onroerende zaken (WOZ) Binnengekregen, waarvan de helft og niet zeker is, zo meldt een ^oordvoerder. Dat is een duidelijke aling in vergelijking met de ruim 300 ingediende bezwaren van brig jaar. De verschillen tussen Jlijgingen van de waarde van wo ningen lopen echter sterk uiteen, t meldt makelaar Paul van Heer- baarden. li totaal zijn 9915 ob|ecten ge oreerd, met een gezamenlijke aarde van ruim drie miljard gulden, art 200 objecten is de waarde nog iet vastgesteld. De gemeente voert e taxatie uit in het kader van de I0Z en levert de waardegegevens an de waterschappen (omslag- effing), en aan de Rijksbelastmg- ienst (huurwaardeforfait). 1 Januari [999 geldt als uitgangspunt voor de '0Z, waarvan hu de uitslag is ver- :henen Begin maart dit jaar viel bij Ike eigenaar van een onroerende lak een WOZ-beschikking op de leurrmat. Deze beschikking is geldig or het tijdvak 2001 -2004. Het bleek liet alleen veehouders, ook ireatieondernemers maken zich rote zorgen. 'Want stel je nu eens lor hier mkz uitbreekt, dat wordt ixel tot oorlogsgebied verklaard, aart de boot dan nog wel? Als die jorde kant gaat, dan kan de toeris- sche sector het wel schudden'stelt ndernemer Jan Stolk, die zich af- ■aagt of het noodscenario van de ameente hier wel voldoende reke- ng mee houdt. )e boot zal in de vaart bli|ven. Net s bi| veehouderijen elders in het nd, zal rond de besmette aehoudery(en) een cirkel worden etrokken, waarin wordt geruimd of raar beperkingen gelden. Dit heeft oor Teso vooralsnog geen beperkin- en tot gevolg', verzekerde een (oordvoerder van de gemeente gis- aren. 'Toeristen mogen blijven ko nen en gaan.' Stolk en ook andere lenstische ondernemers zijn er niet erust op. 'Als mkz hier echt komt, eeft de gemeente niets meer in te rengen. Dan gaat die boot gewoon an de kant. Want ik een cirkel van en kilometer rond de besmettings- aard wordt de noodsituatie van 'acht. Dan kan ik mijn zaken wel uiten en moet ik mijn medewerkers aar huis sturen. Geen verzekeraar ie dat risico dekt.' De restaurant- ouder ondervindt nu al problemen. :r is geen lamskoteletje meer te krij- in en de vleesprijzen vliegen de pan it. Willem Goenga, die al drie man aar huis heeft moeten sturen, heeft Heen nog wat importvlees.' abaret-café, het programma van P Barnard en Janien de Bruin, gaat anavond met door. Barnard heeft eze week een flinke griep onder de* den en heeft het programma dus et kunnen voorbereiden. De avond verschoven naar vrijdag 6 april. Dat is ook wat met die MKZ, WOZ, PKB en Nauta CD. - Moet je die afkortingen nou op zoeken in het woordenboek van Gelein of dat van dat Keyser? dat bij de meeste woningen een forse stijging was waar te nemen. Gemid deld lag de procentuele stijging op 37 procent voor woningen, en 27 pro cent voor niet-wonmgen. Er waren echter grote verschillen. Dit verschil is volgens de zegsman van de gemeente te wijten aan het feit dat er met een schone lei is begonnen. 'We zijn opnieuw gestart met het taxeren van onroerende zaken. De markt bepaalt de waarde van wonin gen, hierdoor kunnen grote verschil len optreden.' De gemiddelde waarde Mond- en klauwzeer en het al of met enten daartegen mag dan gespreks onderwerp nummer één zijn, veel steunbetuigingen heeft het vee houder Erik Bakker van de Pontweg, voorvechter van inenten, nog niet gekregen. Welgeteld werd zijn website (http://home.hetnet.nl/- ahbakkerOI/index.html) 120 keer bezocht en werden 50 adhesie betuigingen achtergelaten. 'En de meeste daarvan waren zelfs nog af komstig van de overkant', aldus Bak ker. die constateert dat het wemelt van de mkz-website's. 'Het wordt hoog tijd dat die worden gebundeld.' van een Texelse woning is niet be kend bij de gemeente De afhandeling van de toenmalige 1300 ingediende bezwaarschriften verliep chaotisch. Inmiddels blijkt alles - in clusief de hoger beroepen - te zijn afgehandeld. Van Heerwaarden ziet grote verschil len met de vorige taxatie, van 1 ja nuari 1995: 'Ik zie percentagestij gingen van zeven tot twaalf procent ten opzichte van de vorige keer, maar ook van zestig tot tachtig procent, en zelfs boven de honderd.' Toch denkt hij dat de gemeente naar tevreden heid is geslaagd in het waarderen van woningen. 'Volgens mij is er een reéle taxatie gemaakt. De markt heeft niet stilgestaan, ik denk dat Texelaars er aan moeten wennen dat ze rijker zijn geworden Ze zijn blij als hun huis meer waard is geworden, maar als er belasting over moet worden betaald met meer. Dat is menseigen, maar het klopt niet.' Maar het systeem waar de WOZ mee werkt, is volgens Van Heerwaarden niet van deze tijd 'De wet taxeert één woning uit een gro ter blok, en geeft het gehele blok dezelfde waarde. Terwijl er in een woning misschien net een nieuwe cv- ketel, badkamer en keuken zijn gezet. Mi|n collega's en ik gaan bij een taxa tie anders te werk', aldus de make laar. Schapenhouders doen er in deze moeilijke tijden alles aan om het le ven van hun dieren een beetje draag lijk te maken. Zoals Piet en Jan- Willem Bakker van hoeve De Waddel aan Westergeest, die door de nood gedwongen gisteren een tent in hun land hebben opgezet, zodat de scha pen hun lammetjes met onder de blote hemel ter wereld hoeven te brengen. 'Wat we ook proberen, we krijgen geen ontheffing om de dieren die moeten lammen naar de boerde rij te brengen. Ze zeggen in Den Haag doodleuk: 'Die schapen kunnen ook wel buiten lammen.' Ze hebben er geen idee van hoe koud het 's nachts is. We zitten in een hele moeilijke si tuatie en zijn echt niet de enige. Ik hoor dat de schapen van Piet Verberne in Spang, een echte top fokker, in het weiland tegenover zijn boerderij lopen. Alleen, de weg zit er tussen. Maar de dieren mogen niet oversteken. Uit nood gedwongen waakt die man - hij is 75 jaar - in een schapenboet. Daar zijn toch geen woorden voor.' Net als elders, leeft de buurt erg mee met Bakker. Aannemer Martin Visser plaatste voor Bakker gisteren belan geloos een tent en vandaag wordt een nog groter exemplaar geplaatst. 'Want we moeten toch wat. Het is evengoed nog behelpen. Er is bij voorbeeld geen stroom. We lopen 's nachts met een zaklantaarn van het ene naar het andere weiland. Rita en Jan Huizinga van de Zwerfsteen aan het Doolhof waren zo vriendelijk om hun schapenboet beschikbaar te stellen. Dat ben ik bijzonder blij mee. Daar passen toch weer een stuk of tien twaalf hokjes in. Maar deson danks gaat er nog veel mis. Er heb- De bouw van het multifunctionele horecacomplex 'De Nieuwe Toekomst' was voor het afgelopen najaar aange kondigd, maar na de sloop deze winter ligt het enorme ter rein braak en is er op de hoek Dorpsstraat-Badweg geen spoor van bouwactiviteit te bekennen. Projectontwikkelaar en horecaondernemer Tijs Blom uit Eemnes wacht met de bouw totdat de bij de gemeente ingediende bezwaren en eventuele verzoeken aan de rechter zijn afgehandeld. 'Het heeft weinig zin om de aannemer met groot materiaal van de overkant te laten komen zolang de mogelijkheid bestaat dat de bouw wordt stilgelegd', zegt architect Jan Visser, die Bloms belangen behartigt. Tegen de bouw van het mega- complex is door een drietal Koger on dernemers bezwaar gemaakt bij de gemeente. Rein Stam, Reimer van Veen en Cor Kuip keren zich tegen de komst van de disco, de restaurants, de cafés en het hotel, omdat er naar hun inzichten geen markt voor is en de bestaande etablissementen hun omzet drastisch zullen zien afnemen, waardoor op termijn leegstand dreigt in de Dorpsstraat. De gronden waarop zij hun bedenkingen tegen de reeds afgegeven bouwvergunning baseren, zijn echter vooral procedureel en formeel van aard. 'De gemeente vond dat zij voor de bouw een artikel 19-lid 2-procedure kon voeren. Maar die lichte variant is be doeld voor kleine inbreuken op het bestemmingsplan. En het gaat hier toch om een megaproiect waarvoor je toestemming aan Provinciale Sta ten behoort te vragen', zegt Stam. Volgens hem is het geplande hotel met 27 tweepersoons kamers ille gaal, maar de gemeente zegt dat het bestemmingsplan die ruimte biedt door de 55 slaapplaatsen waar Frits Langeveld in het 'oude' Toekomst hotel recht op had. Stam: 'De ge meente gooit het op overgangsrecht, maar wij vinden dat het gaat om een compleet nieuwe situatie, waarop dat niet van toepassing is.' Een meer materiële tegenwerping geldt de discotheek. Blom wil zich houden aan de door de ondernemers verlangde grens van maximaal 600 bezoekers, maar die denken dat er van die toezegging niet veel terecht komt als de tussendeuren naar de aanpalende kroegen in het bouwplan blijven zitten. Stam: 'Als je die opent krijg je feitelijk een discotheek met een oppervlakte van 1400 vierkante meter Uitgaande van de gebruikelijke norm van 1,6 bezoekers per vierkante meter, kom je op 2200 bezoekers. Blom stelt echter dat het om aparte bedrijven gaat. Als dat zo is, waarom moeten die tussendeuren er dan ko men?' Het protest van de ondernemers zal naar verwachting niet eerder dan eind april door de gemeentelijke beroeps- en bezwaarschriftencommissie wor den behandeld, waarna het college een besluit moet nemen. Dat kan eventueel worden aangevochten bij de rechter, die een voorlopige voor ziening kan toewijzen die de bouw opschort of, als die al is begonnen, stillegt. 'Als het nodig is zullen we zeker naar de rechter stappen', zegt Stam. Inmiddels is bekend wie De Nieuwe Toekomst zal bouwen. Het is aanne mer Teernstra uit Heiloo, die voor Bloms onderneming TBZ ook het 'middeleeuwse' kasteel bij Almere heeft neergezet. Ondanks de inge diende bezwaren zou de aannemer kunnen beginnen, want de bouwver gunning is verleend en het beroep heeft geen opschortende werking. 'Maar Teernstra zal met eerder aan de slag gaan totdat zeker is dat we in één keer door kunnen bouwen', zegt architect Jan Visser, die het complex samen met zijn collega Tjaard Hoeksema ontwierp. 'We houden de stille hoop dat we vóór de zomer kun nen beginnen.' Als het straks mooi weer wordt, is er een grote kans dat zand vanaf het braakliggende terrein de uitgaans- straat inwaait. Daarom heeft de stich ting Horecabelangen De Koog de gemeente gevraagd om een schut ting om het perceel te (laten) plaatsen en de bodem af te dekken. De maat regelen moeten tevens voorkomen dat uitgaanspubliek in het zand gaat ravotten, of erger. Horecaondernemer Koos Ruiter van het tegenovergelegen café Le Berry heeft niet zo'n behoefte aan een schutting voor de deur, 'Ik maak er liever een tijdelijk, gezellig terras van met wat houten vlonders, schermen en parasols. Hopelijk willen de buren meedoen.' ben net nog een paar enterlingen gelamd. Bij die éénjarige schapen gaat dat allemaal wat moeizamer. Ik was net te laat en trof drie dode lam metjes. Daar baal ik verschrikkelijk van. Er zijn ook beestjes die gewoon van de kou het loodje leggen. Want ik heb niet overal stroom om een warmtelamp op te hangen. En ik vrees dat het de laatste niet zullen zijn. Normaal gesproken, als ze geen stress hebben en de omstandighe den beter zijn, gaat het prima. Maar nu moeten we er héél veel zorg aan besteden Er moeten van de 600 schapen nog 200 enterlingen lam men en, ondanks dat we hulp heb ben, kunnen we niet overal tegelijk zijn. Ik heb er voor de komende tijd een héél hard hoofd in. Maar het kan nog erger, als hier echt mzk uit breekt. (foto Micfuel Dekteer) (Advertentie) De jury van het Tessels Dictee heeft net zoveel waardering voor het woor denboek van Gelein Jansen als de vertaling die in 1951 door Keyser is geschreven. Dat zegt juryvoorzitter Gré Dros naar aanleiding van de aan kondiging van het dictee, waarin Piet Schneider vertelde dat de Historische Vereniging (HV) dat van Keyser hoger in achting zou hebben. Die laatste opmerking berust volgens Dros, te vens actief lid van de Dialectgroep van de HV, op een groot misverstand 'De enige reden waarom we dat van Keyser gebruiken is omdat een Texels-Nederlands woordenboek is en dat van Gelein Nederlands-Texels. Gevolg is dat als je het boek van Gelein een Texels woord wilt opzoe ken, bijvoorbeeld akkerdere, en je weet niet dat dit overeenkomen be tekent, je dat met kunt vinden. Bij de beoordeling van de spelling van de woorden neemt de jury wél het woord.enboek van Jansen als uit gangspunt. 'Het boek van Keyser is eigenlijk een proefschrift, een stan daardwerk waarin een uitgebreide spellingwijzer is toegevoegd Hij han teert tamelijk oud woordgebruik en dat is voor de meeste gewone Texelaars nauwelijks te begrijpen Voor het dictee gaan we uit van een eenvoudige, doch hanteerbare spel ling. We laten dus wat puntjes en streepjes weg, hoewel je er natuurlijk niet helemaal buiten kan.' Aan een kwalitatieve beoordeling van de twee woordenboeken waagt Dros zich met. 'Ze zijn gewoon anders. Gelein heb ik hoog zitten. Hij was jarenlang voorzitter van de HV en was de mo tor achter de dialectgroep, waann we gesprekken in het Texels voeren, stukjes uit oude kranten werden voor gelezen en zo. Het is een gemis dat hij er na vijftien jaar om gezondheids redenen mee heeft moeten stoppen.' (Advertentie) De planning is uiterst krap, maar toch heeft het er alle schijn van dat de vernieuwde haven van Oudeschild op tijd, dus vóór 1 mei. zal worden opgeleverd, een deadline die moet worden gehaald om voor de vele mil joenen uit Brussel in aanmerking te komen. Op sommige onderdelen lo pen de werkzaamheden vóór. andere zaken vergen wat meer tijd. Een beetje vertraging op bepaalde onder delen was volgens de gemeente wel te verwachten, want het betreft meer- werk. Niettemin begint de nieuwe haven hier en daar al vorm te knjgen. Zoals het voormalige koelwater bassin, dat als passantenhaven in gebruik wordt genomen. De eerste plezierjachten zijn afgemeerd, ook al zijn ze eigendom van leden van Watersportvereniging Texel die nog met in hun eigen haven terecht kun nen. (Foto Gerard Timmorman) Qna ^marL Jhrrii tt bd hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: -xA "T drogisterij [DIO parfumerie NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) MAKELAARDIJ BV Dé agrarische makelaar Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp Telefax 0226-414008 414009 nv

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1