Fietspadenplan gemeente tost meer dan ƒ18 miljoen t ~r). 'Inde Soete Suyckerbol' wordt landelijke keten t irutter Gieles groet •pvolger Ravenstijn College wil natuurgebied ontsluiten Hoornder snoepwinkeltje is groot succes .TEXELSE Geen subsidie voor 2 Havo A COURANT NIET PRRTEN MET DE PERS 11 UIT DE WEG MENSEN DIT IS EEN WEDSTRUD EN IK BEN DE HRRS'.j SHOT-VER-DORIE JT US§C£10° fU AL MOET IK KRUIPEND OVER DE FINISH'. WWW, TEXELCRRTTXXttHWEB.NL Meer blauw op straat Dringend verzoek: niet paardrijden Bedrijvi gheid Fancyfair in Lubertischool VRIJDAG 30 MAART 2001 (et college heeft het fietspadenplan voor de komende tien iren geactualiseerd en daarbij niet gekeken op een miljoen leer of minder. De aanleg van nieuwe fietspaden en de erbreding van bestaande zal in het komende decennium 18,2 miljoen opslokken. Er wordt uitgegaan van forse fi- Bnciële bijdragen van de provincie (ƒ11,5 miljoen) zodat e gemeente 'slechts' 6,7 miljoen uit eigen zak hoeft te ■talen. De investeringen moeten de verkeersveiligheid, ireikbaarheid en recreatie dienen, en het fietsgebruik sti jlleren. venaan het prioriteitenlijstje van t college staat de aanleg van het :spad tussen Den Burg en Den lorn Langs de Akenbuurt en Isterweg wordt het pad in fasen igelegd. Met het eerste deel - tot i de Fonteinsweg - wordt binnen erf begonnen en als alles goed gaat irdt het nog dit jaar voltooid. Vol- ns planning zal het hele traject in |03 gereed zijn. Met de aanleg Sórdt vooral verbetering van de Ikeersveiligheid voor langzaam rkeer beoogd De Westerweg ordt intensief gebruikt en automo- ifisten schuwen er niet het gaspe- il diep in te trappen, immer twee op de lijst is de Grens- in de Dennen. Het nieuwe fiets- tti moet aansluiten op de be- ande paden langs de Rozendi|k en Kweekerijweg. Aan de Grensweg bindt zich een aantal bungalowpar en en naast een veiligheidsmaatre ten behoeve van het toeristische :sverkeer op de smalle weg tussen Rozendijk en het Irntslanderdijkje, kan het fietspad een recreatieve voorziening wor- aangemerkt. Bij de verbreding an het fietspad langs de Ruigendijk. at De Koog en de rotonde bij De ïehoek verbindt, gaat het vooral om I veiligheid. Over het tweeëneen- Ive meter smalle pad gaat fiets- •keer in beide richtingen en dat It tot gevaarlijke situaties en onge- ;ken. Het pad wordt verbreed tot ie meter. Langs de Califormëweg en het strandslag naar paal 17 vindt het col lege een fietspad gewenst omdat er met name in de zomer sprake is van een grote verkeersintensiteit op de smalle wegen.Voor een deel ligt het fietspad er al De aanwezigheid van EcoMare en de bungalowparken in de Dennen en het achterliggende polderland, is een extra reden om het fietspad op nummer 5 van de prioriteitenlijst te zetten Natuurgebied In weerwil van de wens van de amb telijke segtor Ruimte en Wonen heeft het college besloten om natuurgebie den voor recreanten te ontsluiten, door onder meer een schelpenpad langs het Eierlandse kanaal op het fietspadenplan te zetten. Het pad botst met de landschaps- en natuur waarden van het nog afgesloten ge bied. Er treedt versnippering van het landschap op en de rust van weide vogels zal door het fietsverkeer wor den verstoord. Om deze redenen werd eerder afgezien van een wandelroute door het gebied. Aan de geplande fietspaden langs de binnendijken van de Prins Hendrikpolder en Noorderdijk (tussen Zaandammerdijk en Eendenkooiweg) kleven soortgelijke bezwaren, die zul len moeten worden afgewogen tegen de vergroting van de recreatie mogelijkheden. Er is nog alle tijd voor een stevige discussie met de ge meenteraad, want deze fietspaden behoren met tot de meest urgente. Ook de verschillende dorps commissies krijgen de gelegenheid hun wensen en bezwaren te uiten. Zij worden uitgenodigd om in te spreken tijdens de raadscommissie vergadering Ruimte en Wonen van april. Ruim 33 km erbij Het is het vijfde fietspadenplan in successie. Het vorige dateert van april 1996 en sindsdien is er tien ki lometer fietspad aan het areaal toe gevoegd. Van het prioriteitenlijstje resteren alleen nog de paden langs de Westerweg en Grensweg. Op dit moment telt Texel 125 kilometer fiets pad. Wanneer het geactualiseerde fietspadenplan gerealiseerd wordt, zal daar ruim 33 kilometer aan zijn toegevoegd Oosterend ngs de Oosterweg en Koningsweg bijl Oosterend moet met name voor kwetsbare fietsende scholieren In aparte rijbaan komen. Daarnaast elt mee dat met de aanleg een genoeg complete, fietsverbjnding. jtstaat tussen Oosterend en de Iddendijk en een ontbrekende nakel wordt ingevuld tussen het sten en westen van het eiland. Het besluit om klas 2 Havo A f50.000,- te geven om een pad voor mindervaliden te maken op het strand bij Paal 17, is voorlopig van de baan. Het college van b en w heeft het plan teruggenomen om dat het niet weet waar het geld vandaan moet komen. In juli 2000 zijn twee klassen van OSG de Hogeberg bezig geweest met het project Leefbaar Texel. De bedoeling hiervan was dat de leerlingen door het lanceren van een idee, inzicht zouden krijgen in de wettelijke en politieke besluitvorming, die nodig is voordat zo'n idee kan worden uitge- .voerd^-Klas 2 Havo A opperde het plan een pad voor mindervaliden aan te leggen langs de strandhuisjes bij Paal 17, waardoor de bereikbaarheid zou verbeteren. eel mensen vragen mij: goh, stop Jjleral mee? Maar ik heb sinds m'n fstiende in de supermarkt- fanche gewerkt. Ik heb er veertig ar opzitten, veel mensen halen at niet eens.' Ton Gieles houdt tee op. Zaterdag staan hij en fn vrouw Tineke voor het laatst de anten te woord in hun super- arkt aan de Nikadel. De Super De aer-vestiging gaat een dag later |fer in handen van kruidenier Jan avenstijn, die in Den Burg reeds en Super De Boer drijft aan de Jgelenzang. Ik ben nu 55. Ik heb een mooi huis net een mooie tuin en een mooie iuto, waarin ik nog amper heb gere ten. In de zomer draai je hier in De loog weken van tachtig uur. Ik heb lowat voor twee levens gewerkt. Het tordt nu tijd voor andere dingen. Een ietie genieten van het leven en dan naar eens zien. Misschien gaan we |U wel in de zomer op vakantie. Toch ten ik niet van plan om op m'n lau- iren te rusten. Wat ik ga doen? Ik jb mets bijzonders op het oog De J zal het leren.' Ton Gielës had geen directe aanlei ding om zijn lier aan de wilgen te han gen. Een paar jaar geleden zei zijn vrouw tegen hem: '2001dat is een mooi jaar om te stoppen.' Het bleek zo uit te komen. Het lag in de lijn der verwachtingen dat hun dochter de zaak zou overnemen, maar die stu deert aan de universiteit en heeft an dere carrièreplannen 'In d'r hart wilde ze het heus wel. Maar het ge zonde verstand zei haar dat ze een andere weg moest bewandelen. Daar heb ik alle begrip voor. Je weet na tuurlijk ook nooit welke partner ze zal treffen. Als die er met achter staat, hoef je er met eens aan te beginnen. Want het is geen baan van negen tot vijf. Ook je vrouw moet alle zeilen bij zetten en begrip hebben voor je on gebruikelijke arbeidsuren. Alleen redt je het met. We zgn 31 jaar gelukkig getrouwd, maar als Tineke niet volop had meegewerkt, hadden we dat nooit gehaald. Tja, en toen kwam dit op mijn pad.' Gieles doelt op het aanbod van con cern Laurus (eigenaar van het Super De Boer-concept, onderdeel van Vendex) om zijn zaak over te nemen Qr- De klas nam veel obstakels snel, het geldprobleem blijft echter spelen. De stand van het fonds toeristische in frastructuur is momenteel f15.000 negatief. De reden dat het college het punt opnieuw in overweging neemt is dat het toch brood in het plan ziet, en wil proberen het geld elders vandaan te halen. Paardensportverenigingen doen een dringend beroep op ruiters en menners om geen buitenritten te maken. Dit in verband met het risico op verspreiding van mond- en klauw zeer. Een verbod geldt al voor paar den op bedrijven waar ook evenhoevigen worden gehouden, maar als dat met het geval is dan mag er wel worden gereden. Om verwar ring te voorkomen én uit solidariteit wordt ook deze eigenaars gevraagd met te rijden. en door te verkopen aan Jan Ravenstijn, met de bedoeling om de winkel aan de Nikadel binnen twee jaar om te toveren tot een Konmar- supermarkt. Ravenstijn neemt ook de Spar aan de Dorpsstraat van Jan Daalder over, die met pensioen gaat. Dat filiaal zal alleen zomers open gaan, als er topdrukte heerst. Ravenstijn is 48 jaar en wil nog zeker een jaar of vijf doorgaan. 'De aan koop van deze winkels is eigenlijk bedoeld voor mijn dochter en haar man. Die hebben aan de overkant een supermarkt en willen dolgraag naar Texel. Zij zullen mij in De Koog opvolgen, en Paul en Pien Esselman zullen de scepter zwaaien over de winkel in Den Burg. Ik blijf op de ach tergrond aanwezig, voor de boekhou ding en de administratie. Ik hoop dat ik ze de ruimte kan geven en het kan opbrengen me niet meer met de su permarkt te bemoeien als ik 70 jaar ben.' Het echtpaar Gieles is zaterdag de hele dag in de winkel aanwezig om van hun trouwe klanten ('We zullen ze missen') afscheid te nemen. De kof fie en cake staan dan klaar. Kees Klaassen voor het pand in de Weverstraat, waaraan momenteel hard wordt gewerkt om het straks dezelfde authentieke sfeer te laten ademen als zijn snoepwinkeltje in Den Hoorn. (Foto joop Rommel Een landelijke franchiseketen van snoepwinkels, op dezelfde pittoreske wijze ingericht en met dezelfde ouderwetse klant vriendelijkheid geleid als 'Inde Soete Suyckerbol', hun winkel tje in Den Hoorn. Dat is het doel van Kees Klaassen en Marjo lein Withuis, wier vorig jaar geopende bedrijfje zó goed loopt, dat ze ervan overtuigd zijn dat uitbreiding op grote schaal ver antwoord is. 'We willen binnen vijf jaar vijfentwintig winkels ope nen, verspreid door heel Nederland.' De eerste is op 3 mei aan staande een feit, wanneer er op het adres Weverstraat 33 in Den Burg één in gebruik wordt genomen. e kruidenier komt, de andere gaat. Ton Gieles (links) begroet zijn opvolger Jan Ravenstijn. (Foto Borl Bosch) 'Mensen blijken in deze snélle tijden een ongelofelijke behoefte te hebben om even de stress van hun schou ders te halen en rustig de tijd te ne men om boodschappen te doen. In een winkel waar je van de deur naar je fiets wordt geholpen en waar je nog eens een verhaal te horen krijgt, waargebeurd of met', vertelt Kees Klaassen. In april vorig jaar baarden hij en part ner Marjolein Withuis opzien door een snoepwinkeltje te openen in Den Hoorn, dat vroeger vele kleine zaak jes telde, maar waar de familie Goënga met haar supermarkt als enige nog bestaansrecht leek te heb ben. Op de locatie waar de families Pool en Wijngaarden decennialang een melkhandel dreven en wijlen Gerrit Coevert enige jaren zelf- gefabriceerde drankjes schonk in zijn proeflokaaltje, herleefden de jaren dertig. Langs de wanden van Inde Soete Suyckerbol staan de stop flessen met ulevellen, babbelaars, stroopsoldaatjes en ander ouderwets snoepgoed hoog opgetast. Weeg schaal, kassa en de granieten toon bank doen onmiddellijk denken aan Ot en Sien. En met hun schort, stof jas en klompen blijven ook de onder nemers in stijl wanneer ze de lekker nijen in ouderwetse puntzakken scheppen. Het initiatief sloeg aan. 's Zomers vormden zich soms rijen wachten den, maar ook buiten het hoogsei zoen en de vakanties mocht het win keltje zich in een grote belangstelling verheugen. 'We hebben veel te dan ken aan de Texelse logiesverstrek- kers. Die maakten ongevraagd re clame door hun gasten op het bestaan van ons winkeltje te wijzen. Met succes. Niets ten nadele van bedrijven als de Hema en Blokker, want die hebben we ook nodig op Texel, maar mensen vinden het leuk wanneer ze ergens winkeltjes aan treffen die ze thuis niet hebben. Een grote verscheidenheid aan kleine particuliere zaakjes met veel aan dacht voor hun eigen uitstraling wordt erg gewaardeerd.' Gouden formule Al na een paar maanden drong het besef zich op bij Klaassen en Withuis dat ze wel eens een gouden formule konden hebben bedacht. Klaassen besloot zijn baan als vertegenwoor diger bij uitgeverij Langeveld en de Rooy op te zeggen, want in combi natie met zijn activiteiten als entertainer-zanger Kees 'Tesselaar' verzorgt jaarlijks enige tientallen op tredens door het hele land - bleek de snoepwinkel steeds minder ruimte te laten voor zijn 'gewone' werk. Samen met Arend, zijn oudste broer, begon Klaassen de mogelijkheden voor uit breiding te onderzoeken. Idee is nu om ieder jaar een paar winkeltjes te openen, met een totaal van vijfen twintig binnen de komende vijf jaar. Dat gebeurt met de franchiseformule, wat wil zeggen dat ze worden gerund door zelfstandige ondernemers, die weliswaar eigenaar zijn maar zich moeten houden aan de voorwaarden van de Klaassens op gebied van stijl, kleurstelling en assortiment. De zaak jes gaan allemaal Inde Soete Suyckerbol heten. 'Ons winkeltje in Den Hoorn dient als referentie. Iedere winkel gaat daar zoveel mogelijk op lijken. Om dat te bereiken, gebruiken we dezelfde aannemers als hier. Johan Tromp maakt de kasten en de schappen en doet het overige timmerwerk, André Smit doet het smeedwerk, het glaswerk en de zonnewering komt van schilders bedrijf Graaf uit De Cocksdorp, Gertha Wessels doet de sier- schildering en samen met Grabowski het reclamewerk, Langeveld en de Rooy en ABC Design doen het druk werk en - niet te vergeten - Ed Vermeulen levert de klompen, want daar moeten alle medewerkers op lopen. Jaap Kooger is onze adviseur. Die heeft een enorme kennis van winkelinteneurs van vroeger. Boven dien verzamelt hij die spullen. Samen hebben we al aardig wat geheime adresjes. Verder bezoeken we aller lei beurzen en moet je gewoon goed je ogen open houden. En we merken dat we veel goodwill hebben. Men sen komen in bruikleen oude klokken brengen, stopcontacten van bakeliet. Ze vinden het alleen maar leuk dat hun oude spullen weer gebruikt wor den.' Dit jaar worden buiten Texel in ieder geval twee winkeltjes geopend, zo is de bedoeling. De voorbereidingen voor een vestiging in Meppel zijn al in een ver gevorderd stadium. Welke de andere plaats is, wil Klaassen nog niet zeggen. 'Eerst moeten we rond zijn, ook met de betreffende ge meente, Maar je moet denken aan bijvoorbeeld Den Bosch, Kampen, Leiden. Gouda, Haarlem. Plaatsen met een historische binnenstad. En met een gemeentebestuur dat daar oog voor heeft en ze zoveel mogelijk in takt wil houden.' Patatje De eerstvolgende winkel die wordt geopend is er echter één op Texel, in Den Burg. Daar zag het niet naar uit. Toen hij een paar maanden geleden op een zondagmiddag onder het eten van een patatje in de kiosk op het Turfveld aan de praat raakte met col lega-ondernemer Martin Tromp, die hem polste of hij geen belangstelling had om een winkeltje op het adres Weverstraat 33 te beginnen, wees Klaassen zijn aanbod aanvankelijk resoluut van de hand. 'Ik heb hem verteld dat we het veel te druk had den met onze voorbereidingen aan de overkant. Maar daarna gingen we op vakantie en toen heb ik toch maar eens gebeld om erover te praten.' Het pand dat Tromp in de aanbieding had, was tot voor kort een woonhuis. 'Hij was op dat moment al een tijdje bezig het te verbouwen tot een win kel. Er was al behoorlijk wat gebeurd, maar hij kon zijn plannen gelukkig nog aanpassen. Dat was nog niet eens zo gemakkelijk, want tussen de balken liepen al allemaal elektra- snoeren. Er zou een gipsen plafond tegenaan worden gemaakt. Maar ja, dat wilden wij nu persé juist niet.' Ook deze winkel, waaraan momen teel nog flink wordt getimmerd, gaat veel op het 'voorbeeld' in Den Hoorn lijken Maar gezien het grotere vloer oppervlak is er genoeg ruimte om behalve allerlei snoepsoorten ook koffie, thee, specerijen, erwten, bo nen, meel, suiker en andere ouder wetse grutterswaren in het assorti ment te hebben. 'Het idee is hetzelfde Onze snoep betrekken we bij een bedrijfje van vier broers, die een fabriekje hebben maar af en toe nog snoep maken zoals hun vader deed. Daar betalen we even méér voor, maar we krijgen wel de kwali teit die we willen hebben. Voor de koffie zijn we bij een branderij ge weest. Daar hebben we échte koffie gehad en dat proef je. Ze vertelden ons daar dat koffie in de fabriek één minuut wordt gebrand en daarna gemalen in vacuüm getrokken zak ken verdwijnt. Dat is het ergste dat er is, want goede koffie dankt z'n smaak aan de zuurstof die ertussen zit. Bo vendien moet je koffie eigenlijk wel twaalf minuten branden. Wij gaan de koffie straks in kleine silo's bewaren en ter plekke voor de klant malenWe adviseren ook hoe mensen goed kof fie kunnen zetten. En we zijn van plan om wat exclusieve Braziliaanse en Colombiaanse soorten in ons assor timent te hebben. Dat zijn top-koffies. die je nergens kunt kopen. Thee heb ben we in klassieke bussen Ook sui ker verkopen we in losse zakken. De bedoeling is om meel te verkopen dat is gemalen door de molen in Oude- schild.' Collega s Klaassen en Withuis krijgen naar ei gen zeggen veel positieve reacties van collega's uit Den Burg. 'Daar doe je het met voor, maar het is toch leuk. Ik hoop een beetje dat onze winkel aanstekelijk werkt en andere onder nemers inspireert. Niet dat ze persé allemaal op de klassieke toer moeten, maar wél dat ze wat meer werken aan een eigen sfeer. Aan een identiteit die anders is dan wat je in de rest van het land ziet.' De Lubertischool in De Koog houdt op vrijdag 6 april een fancyfair ten bate van de school. Tijdens 'de dag, die duurt van 16.00 tot 20.00 uur, zijn er voor de kinderen activiteiten als spellen, schminken en grabbelen georganiseerd. In het restaurant zijn de nodige dranken en maaltijden af te halen. Ook vindt een verloting plaats, met als hoofdpnjs onder an dere een rondvlucht voor twee perso nen. De opbrengst van de fancyfair wordt besteed aan leesboeken voor de bibliotheek en het niveau lezen, cassetterecorders en eventuele uit breiding van het computernetwerk.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5