3ZB en toeristenbelasting in 2002 met 8 procent omhoog UCiL bruna f5. Cjroen !7 'wartsjexehm het harL, Loonwerkers mogen toch de landerijen op m H* Ridder Martin Warnaar hield juiste koers overal ^verkrijgbaar 25 i Ter financiering kanjerprojecten en museumbeleid: I Enquête over de lokale democratie Plan Jelle Lap (10): Tuinwal met gras in midden rotonde bestrijding, extra hydraulisch gereed- Drempels Schilderend verdwijnen in 2002 Maquette van Rede van Texel Drankrijder Goënga verkoopt wél lamskoteletten Voorjaarsweer gunstig voor schapen Verkoopster doet greep uit kassa Kunstroute Themakrant over huisvesting in de toekomst TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER HF De nieuwe is weer voor slechts 1 5." i 2. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11568 TEXELSE DINSDAG 3 APRIL 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. m de realisatie van zogeheten mjerprojecten (nieuwe huisves- ig gemeentewerken en welzijn- nstellingen, hulpverleningsdien en en aanpassing gemeentehuis) ogelijk te maken moeten xelaars de komende twee jaar •stien procent meer Onroerend tak Belasting (OZB) betalen. De eristenbelasting gaat naast de endmatige verhoging van drie ocent in 2002 met vijf extra pro nt omhoog. Dit laatste is nodig n de extra kosten van het useumbeleid te dekken. Die be- agen ƒ200.103,- of, omgerekend euro's, 90.956. Want voor het irst is de meerjarenbegroting die ethouder Peter Bakker gister- iddag presenteerde geheel weer geven in euro's. De wat minder routineerde rekenaars doen er ied aan de rekenmachine binnen ndbereik te houden. s gemeentelijk schatkistbewaarder esenteert wethouder Peter Bakker inancién) de raad een sluitend huis- udboekje. De begroting van _37 iljoen zal naar verwachting met een lerschotvan €49.000 worden afge- 3ten. 'Natuurlijk kan het achteraf iders uitpakken, maar doordat de imeente steeds nauwkeuriger igroot, pakt het verschil met het ïfinitieve resultaat steeds kleiner uit. at heeft als nadeel dat het over- ;hot, waarmee investeringen voor let volgend jaar kunnen worden af- 'gedekt, in de regel kleiner is.' Natuur- 'elke mogelijkheden zijn er om de kale democratie te verbeteren? m op die vraag een antwoord te ijgen, wendt de politiek zich chtstreeks tot de Texelaars. Ko- ende vrijdag krijgen de Texelse lishoudens een enquête thuis- zorgd waarin, een oordeel wordt ivraagd over het functioneren n de lokale democratie. De for- ulieren moeten vóór vrijdag 20 iril worden ingeleverd, bij de ge- sente, in de dorpshuizen of bij de iliotheek. ck Drijver als voorzitter van een idscommissie en wethouders die en lid meer zijn van de raad. Het n maar een paar veranderingen die ortvloeien uit de voorstellen van de mmissie Elzinga, die bedoeld zi|n de zeggenschap van de gemeen- aad te vergroten en de betrokken- id van de burgers bij de politiek te rgroten. meningen die uit deze volks- tdpleging naar voren komen, wil- i de politieke partijen gebruiken bij samenstelling van hun indidatenlijsten voor de verkiezin- n in maart 2002. Het betreft onder eer vragen over het functioneren inde raadsleden, het college van b i w, over welke kwaliteiten kandi- iat-raadsleden horen te beschikken het functioneren van politieke par- ïn. De vragenlijst, die geheel ano- 5m wordt ingevuld, kan ook worden levuld via de website www.texel.nl. ie er geen heeft ontvangen, kan :h tot de dorpscommissies, biblio- eek of de gemeente wenden. De itwoorden worden gepresenteerd lens het Festival van de Lokale imocratie, dat op nog nader te be ien datum wordt gehouden. ut ben Jelle Lap, 10 jaar en ik woon 1 Den Hoorn. Ik heb een idee om de Ttonde (Pontweg-Akenbuurt) te ver teren, Het is zo saai om alle roton- is hetzelfde te maken. Daarom 'cht ik het volgende: In het midden Jas met een tuinwal er omheen, met bet midden polyester koeien (of "Vantueel schapen).' Aldus de brief Pt tekening die bij wethouder -hilling op het bureau belandde. De istuurder neemt het schri|ven bij- inder serieus. 'Een erg leuk idee, fl hij heeft opgedaan tijdens een kantie in Portugal. Het wordt aan merkt als ingekomen stuk en ik zal idee in het overleg met het col- e bespreken. lijk kan het ook tegenvallen. Het aan tal toeristische overnachtingen kan teruglopen, waardoor de gemeente minder toeristenbelasting incasseert of de uitkering van het rijk kan tegen vallen. En het is niet ondenkbaar dat de gemeente opdraait voor een mo gelijk grondsanenng van de oude vuilstort. Het Masterplan Water, dat in juni verschijnt, en waarin de kwali teit van het grondwater wordt be sproken, zal meer duidelijkheid ver schaffen. Ook de riolering van het buitengebied, waar 1.100 woningen en bedrijven moeten worden aange sloten, vergt een flinke investering. Momenteel is het zo dat alleen als de aansluitkosten meer dan ƒ40.000,- bedragen, aansluiting niet verplicht is. Het betreft echter slechts mogelijke tegenvallers, (waar het vooralsnog niet naar uitziet) en biedt de ge meente begroting een solide aanblik. De algemene reserve stijgt naar €4,5 miljoen en als andere potjes hierbij worden opgeteld heeft de gemeente zelfs ruim zes miljoen euro achter de hand. Belastingverhogingen De meer dan trendmatige belasting verhogingen zijn volgens Bakker met teveel gevraagd 'Texel hoort tot de drie gemeenten in Nederland met de laagste OZB-belasting. Met de ver hogingen zijn overigens niet alle extra kosten die de kanjerprojecten met zich meebrengen gedekt. Om schoksgewijze verhoging van de las ten zoveel mogelijk te beperken, is ervoor gekozen de OZB nu al met vijf procent extra te verhogen, waarmee €79.412 beschikbaar komt. Her huisvesting van de buitendienst van gemeentewerken, die in 2002 op de kalender staat, vergt een investering van 3.630.242, ofwel een jaarlijkse last van 172.436. Aan de nog in het bedenkstadium verkerende plannen met de huisvesting van gemeente werken (gepland in 2003) hangt een prijskaartje van €007.560, ofwel een jaarlast van €95.294. Een nieuw hulpverleningsgebouw (planning 2003) kost €1.474.786, waarmee de jaarlasten op €142.941 komen En herhuisvesting van de gemeente, waarbij het college vooralsnog uit gaat van een verbouwing, kost w €8.168.044 euro, ofwel €657.981 per jaar, waarmee de totale jaarlasten van de kanjerprojecten op ruim één mil joen euro komen. Voor €732.855 is nog geen dekking voorhanden. Voor de twee andere kanjerprojecten, het fietspad Westerweg en de her- Inrichting van de haven, is reeds dek king gevonden. Overige investeringen De kanjerprojecten zijn niet de enige investeringen die op het programma staan. Modernisering van het vast goedsysteem vergt €134.773 en voor communicatieapparatuur is €60.761 gereserveerd. Door de hoge ambities wordt een aantal plannen vooruit geschoven. Zoals een tweede draagbaar bassin voor brand- schap, opleidingskosten officieren en sirenes voor rampenbestrijding. Hier mee is een totaalbedrag van circa 83.000 gemoeid. Verder besteed de gemeente meer aandacht aan het Lees verder pagina 7 De Rede van Texel, inclusief de gou den driehoek Oudeschild, de Schans en de Wezenputten, is volgend jaar te zien op een maquette van 25 bij 6 meter. Deze wordt gemaakt ter gele genheid van het 400-jarig bestaan van de VOC, dat in 2002 wordt ge vierd. Het schaalmodel zal in Den Haag worden onthuld door koningin Beatrix. Daarna zal het enige tijd te zien zijn in het Scheepvaartmuseum in Amsterdam, waarna de maquette naar de eindbestemming in Oude schild zal worden overgebracht. Daar zal het vermoedelijk een definitief plaatsje krijgen op de haven. Het maken van de maquette, waarbij de werkelijkheid dankzij computergestuurde mallen exact zal worden nagebootst, kost circa ander half miljoen gulden. De gemeente stelt zich garant voor tien procent van dat bedrag. Het schaalmodel past goed in de plannen voor de culturele aankleding van de haven, zoveel mogelijk in het teken van de VOC. De gehate verkeersremmers aan het Schilderend gaan verdwijnen. De bul ten verdwijnen bij de herinrichting, die eigenlijk in 2003 zou plaatsvinden, maar door de gemeente een jaar naar voren wordt gehaald. Dat gebeurt mede op verzoek van de bewoners, maar wordt in meerdere mate veroor zaakt doordat de herinrichting van de Koger Dorpsstraat, ter hoogte van het kantoor van De Boer, een jaar naar achteren is geschoven. Na de aanleg van de riolering is de grond nog niet voldoende bezakt, zodat herstrating nog met mogelijk is. Aan het Schilderend komt er in plaats van twee fietspaden vermoedelijk één fietspad. Het asfalt wordt vernieuwd en de verkeersdrempels verdwijnen. Om te voorkomen dat met te hoge snelheid wordt gereden, zal hier bij de inrichting rekening mee worden ge houden. In totaal is met de verkeersoperatie 435.762 gemoeid (Foto Gerard Timmerman) Op het Mienterglop werd een 32-ja- rige man uit De Koog zaterdag be trapt op het rijden onder invloed Een ademanalyse wees uit dat hij meer dan tweeëneenhalve maal de toege stane hoeveelheid alcohol had ge bruikt. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Lamskoteletten zijn nog wel degelijk te koop, en wel bij slagerij Goénga in Den Hoorn. Dit in tegenstelling tot een citaat uit de krant van vrijdag, waarin het tegendeel werd beweerd. 'Alleen importvlees. Ben je gek. Vlak voordat het vervoersverbod van kracht werd hebben we nog even snel wat dieren laten slachten, waar door we een flinke voorraad hebben. En al mijn personeel werkt nog. Want als ik ze naar huis stuur, dan zie ik ze met meer terug', aldus Willem Goénga. Creatief, stimulerend, innemend, vasthoudend, betrokken en een netwerker. Eigenschappen die worden toegedicht aan Martin Warnaar, directeur van De Krim, het vakantiepark waar deze Texelaar op de kop af een kwart eeuw werkzaam is. Alle reden voor een feestje, want in die 25 jaar groeide het park van een eenvou dig camping uit tot een hoogwaar dig vakantiecentrum dat qua om vang is te vergelijken met Centerparcs. Genoeg reden voor de koningin om Warnaar te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Toen Warnaar in 1976 aanvankelijk als beheerder-procuratiehouder aan de slag ging op De Krim, waren de commissarissen, die in die tijd als nachtwacht ook wel eens een rondje over de camping maakten, al lang blij dat ze iemand hadden gevonden. De toenmalige president-commissaris Theo Hoogerheide vertelde hem: 'Als je het niet redt, dan schoppen we je eruit en verder doe je wat je goed dunkt. Wij beoordelen je achteraf.' Warnaar mocht blijven. Later om schreef Hoogerheide hem als iemand die 'goed kan duwen, sturen, tactisch manoeuvreren en vooral wachten op het beste moment.' Loco-burgemeester Daan Schilling speldt Krim-directeur Martin Warnaar de decoratie op, behorende bij de titel Ridder in de Orde van Oranje Nassau. (Foto Gerard vmmermon Warnaar geloofde van begin af aan in de destijds door velen verguisde plannen met De Krim. Hij ontpopte zich als een ware ondernemer, die met meer plannen rondliep dan waar vanuit de markt op dat moment vraag naar was. En dat was nodig, want zonder de overredingskracht van Warnaar zou De Krim niet zijn huidige omvang hebben gehaald. Hij maakte er een gewoonte van de grenzen van het mogelijke op te zoeken. Zij eer ste daad was het vernieuwen van elektra op de camping en een herin deling. Hij verstond de kunst van het onderhandelen, met name met de lokale bestuurders die hij achter de grootschalige plannen met De Krim wist te krijgen, met als doel dit om te vormen tot een hoogwaardig recreatiebedrijf Of, zoals wethouder Daan Schilling het uitdrukte: 'Schip per Martin hield koers.' Warnaar ont popte zich als motor van de onder neming. waar in het hoogseizoen zo'n 200 mensen werken. Paul Krugers, president-commissaris van Recreatie Maatschappij De Krim, drukte het uit in cijfers: 'Toen Martin in 1977 begon, had De Krim een jaar omzet van ƒ420.000,-. Anno 2000 was dat ƒ15 miljoen, met een rende ment op het vermogen van acht pro cent Hij omschreef hem als een man van de grote lijnen, die er overigens door zijn commissarissen wel eens op moet worden gewezen dat het achter de komma ook goed moet zit ten en die wat Krugers betreft de ti tel 'Mister Krim' verdient. Warnaar maakte het recreatiebedrijf tot één waarvan de hele noordkop vruchten plukt. Warnaar de coach en team leider, die zijn enthousiasme op an deren weet over te brengen en hier voor over een uitgebreid netwerk beschikt. Maar ook iemand die een grote maatschappelijk betrokkenheid aan de dag legt, die zich uit in talloze bestuursfuncties in Texelse en overkantse organisaties Loonwerkers mogen toch de lan derijen van veehouders op om zaai-, plant- en andere voorjaars werkzaamheden uit te voeren. Aanvankelijk zag het hier, in ver band met eventuele besmetting van mond- en klauwzeer, niet naar uit. Onder grote druk van loon werkers en landbouwers is minis ter Brinkhorst toch door de knieën gegaan. Echter onder voorwaarde dat grote voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Loonwerkers mogen in principe het erf van veehouders niet op. Waar mogelijk moeten de tractoren vanaf de weg de betreffende landerijen op, waar de boer zaai-, poot-, ontsmettingsmiddelen en schone werkkleding klaar moet zetten. Direct contact tussen boeren en loon werkers is met toegestaan, de com municatie moet plaatsvinden via de telefoon. Het met naleven van de voorschriften kan de desbetreffende boer of loonwerker op een hoge boete komen te staan. Alleen bij acuut gevaar voor de ge zondheid van het vee, bijvoorbeeld als een koe in de mestkelder is te recht gekomen, mag een loonwerker het erf op, of als er geen andere toe gang is tot een te bewerken perceel. Naar nu bekend is geworden is een medewerkster van een kleding- en schoenenzaak in Den Burg twee weken geleden betrapt toen ze een greep uit de kassa deed. De eige naar had al langer verdenkingen, maar kon deze niet eerder hard maken. De vrouw, een inwoonster van Den Burg, is afgelopen week door de politie aan de tand gevoeld en heeft bekend. Volgens de eigenaar heeft ze een be drag ontvreemd waar 'je leuk van op vakantie kunt', maar een woordvoer der van de politie meldt dat er geen bewijs is dat het gaat om een bedrag van méér dan 'enkele honderden gul dens'. Na de ontdekking en een 'stevig ge sprek' met de verdachte, besloot de eigenaar aanvankelijk geen aangifte te doen. Hij kwam volgens eigen zeg gen terug op zijn besluit toen de vrouw plannen bleek te hebben om haar baas aan te klagen wegens valse beschuldiging en ze 'rare praat jes begon rond te strooien'. Daarop stapte hij toch naar de politie, die de verdachte afgelopen week zover kreeg een bekentenis af te leggen. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt en justitie is in kennis ge steld. De eigenaar van de winkel heeft haar op staande voet ontslagen. Kippen- of andere vaste mestsoorten mogen over de akkers worden uitge reden, onder voorwaarde dat het di rect wordt ondergewerkt. Het boven gronds uitrijden van drijfmest blijft verboden. Niet alleen de voorjaars werkzaamheden kunnen worden aangevat, de weersomslag is ook gunstig voor de schapen en hun pas geboren lammetjes. Dankzij het aan gename weer kunnen de veehouders de dieren sneller naar buiten laten en zijn de beperkingen beter hanteer baar. 'Ik krijg veel geruststellende sig nalen', zei Jaap Hin gistermiddag. Toch doen de WLTO en de gemeente er alles aan om incidenteel ontheffing te krijgen van het vervoersverbod, maar tot dusver tevergeefs. Boeren wordt ten strengste ontraden de voorschriften te overtreden Voor bedrijven met evenhoevige die ren geldt nog steeds dat bezoek van familie, vrienden of kennissen verbo den is. Ook vertegenwoordigers of andere beroepsgroepen zijn met wel kom. Kampeerboeren of andere logiesverstrekkers die evenhoevigen hebben mogen, zelfs al hebben ze maar eén geit of schaap, geen gas ten ontvangen. 'Nu het zo lang duurt, is de verleiding groot om wat makke lijker met de regels om te springen, maar dat moeten we dus beslist niet doen. Want de epidemie breidt zich nog steeds uit', waarschuwt wethou der Schilling. Wanneer een gastheer wegens mkz een boeking moet annuleren, is hij verplicht de huursom aan de gast terug te betalen. Een eventuele aan vullende schadevergoeding hoeft niet te worden betaald. De VW stelt zich Lees verder pagina 6 'We lopen allemaal met een enorme smile op het gezicht rond', verwoordt Eric Hercules de grote tevredenheid die heerst bij Waantij, de kunste naarsgroep die verantwoordelijk was voor de kunstroute In Situ. Onder het motto 'Kunst gluren bij de buren' konden bezoekers afgelopen week end een kijkje nemen in veertien tot kunstwerken omgetoverde huizen en tuinen in Den Burg. Pagina 2 Meer mensen, die gemiddeld ouder zullen worden, een andere gezins samenstelling zullen hebben, in hun woning hogere eisen stellen aan kwa liteit en luxe, met al te veel huur wil len betalen of de voorkeur geven aan een tussenvorm van huur en kopen. Aldus het toekomstbeeld waarmee Jan van Andel, directeur van de Stichting Wonen Texel (SWT), na drukkelijk rekening houdt. Voor reno vatie, vervangende en gewone nieuwbouw moet de stichting in de periode 2005 tot 2010 zo'n honderd miljoen gulden investeren. Hiervan is ruwweg dertig procent (nog) niet financierbaar. Maar een tekort bij de stichting mag volgens Van Andel geen beperkende factor zijn voor de toekomstige huisvesting. 'Om aan voldoende middelen te komen kun nen we op zoek gaan naar een part ner. Er zijn in Nederland woning corporaties die een overschot hebben en waarmee we zouden kun nen samenwerken Dat soort ontwik kelingen zie je elders in het land ook ontstaan.' Van Andel is één van de Texelaars die in deze krant zijn visie geeft op de toekomstige huisvesting. (Advertentie) WIJZIGING OPHAALROUTES HUISVUIL zie pagina 4 (Advertentie) CjntM ^mart-'Jisrl i n btt bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE o des www.bruna.nl altijd actueel NEE- sticker maar wel geïnteresseerd-7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. iMkSie

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1