Duizend 'gluurders' op kunstroute Waantij Kunst in Zee krijgt vorm 160 Dieren op Jazzdansdag Dat verschoven uur blijft dwars ligget J EXELSE 2 COURAN1 Wat ik zeggen wou... OZB Proefpersonen Palmpasen Agenda teso Nieuw filmkanaj Open dagen R( ,dte wï om J fflik vanger DINSDAG 3 APRIL 2001 'We lopen allemaal met een enorme smile op het gezicht rond', verwoordt Eric Hercules de grote tevredenheid die heerst bij Waantij, de kunstenaarsgroep die verantwoorde lijk was voor de kunstroute In Situ. Onder het motto 'Kunst gluren bij de buren' konden bezoekers afgelopen weekend een kijkje nemen in veertien tot kunstwerken omgetoverde huizen en tuinen in Den Burg. Er werden 645 passe-part- outs verkocht en aangezien vaak hele gezinnen op één zo'n kaart liepen en de bewoners, de suppoosten, andere vrij willigers en de elf kunstenaars zelf niet hoefden te betalen, namen naar schatting een kleine duizend mensen kennis van het project. Niek Slijdennk en Dirk Breedveld bewonderen het kunstwerk voor hun huis. (Foto Joop Rommets) dat het aantal poëten gering was en dat om die reden ten slotte ook schrij vers van verhalen toestemming had den gekregen hun werk voor te lezen. 'Dat is jammer, maar geen ramp', vonden organisatoren Joke de Boer en Veronica Bos. 'Voor zo'n initiatief moet je rustig drie jaar uittrekken. Als mensen nu horen dat het geslaagd was, komen er volgend jaar weer meer en zo breidt dat zich uit.' Het zou best kunnen dat hun voorspelling uitkomt, want nu al was Question Plaza gedurende de hele zaterdag middag redelijk gevuld, terwijl de bezoekers over het algemeen vol lof waren. Dat gold ook voor de muzikale intermezzi van de zangeressen van Sencillia, die werden begeleid door Jug Bros. Hoewel In Situ er strikt genomen los van stond, behoorde de kunstroute tot de meer geslaagde onderdelen van Kunst in Zee. De bekende litera toren Adriaan van Dis en Connie Pal men trokken een uitstekend gevulde discotheek Question Plaza, de bonte expositie van beeldende kunst van professionele kunstenaars en gevor derde hobbyisten in Tusse de Bank kende een flinke toeloop en ook de straatartiesten mochten zich on danks het gure weer op zaterdag ver heugen in een flinke belangstelling. Die onderdelen mochten echter tot het standaardrepertoire van de ma nifestatie worden gerekend. Dat gold zelfs voor het Open Podium, waarbij Texelse dichters de kans kregen met eigen werk voor het voetlicht te tre den. Dat een jury onder leiding van Theun de Winter hun werk beoor deelde, was een nieuwtje, maar voor het overige overheersten hier toch de bekende gezichten. Zo behoort win naar Peter Lock tot het vaste gezel schap dat in de afgelopen jaren op trad tijdens voorleesmiddagen in De Twaalf Balcken. Bovendien viel op Marcel Wernand maakte een bijzondere act van zijn voordracht bij het Open Po dium. (Foto March Hainan) Dat laat onverlet dat de leden van de groep Waantij werkelijk hun nek had den uitgestoken. Zijzelf - Caroline Serton, Dimitri Gazan, Eric Hercules, Ineke Kuiper en Patrick Tanghe - hadden samen met zes bevriende kunstenaars - Geert Engels, Piet Vos. Etyen Wery, Hubert Bergmann, Elly Werdler en Els Kingma - veertien huizen en tuinen in Den Burg gebruikt om er kunstwerken van te maken. Centraal stond het idee dat de wer ken iets moesten zeggen over de locatie en dat ze er in feite met los van konden worden gezien. Zo was Tanghe aan het werk gegaan in de woning van Dirk Breedveld en Niek Slijderink, een homoseksueel stel dat pal tegenover de rooms-katholieke kerk woont. 'Dat vond ik een opval lend gegeven, vooral omdat de kerk In een volgepakte bgm. De Koning hal werd zaterdag de uitvoering van de jaarlijks terugkerende Jazzdans dag gehouden Ongeveer 160 deel nemers, variërend van groep 3 tot en met groep 8, deden aan de dag mee. Zij werden voor hun optreden gehol pen door 50 vrijwilligers, waarvan het grootste gedeelte van de gym vereniging was. Het evenement, dat door de Jeugdraad van GVT werd georganiseerd, had als thema dieren. De kinderen werden verdeeld in vier groepen: vissen, kippen, honden en leeuwen. Ze draaiden in blokken een programma af dat bestond uit het zich in haar beleid altijd tégen de homoseksualiteit heeft gekeerd. Daar moest ik iets mee doen De uit het conservatief-katholieke Vlaanderen afkomstige Tanghe plaatste tegen over de woning en tegen de kerk muur een kapel, met een Marïa-figuur en twee blote mannenpoppen die aan haar voeten liggen. In het huis van Breedveld en Slijderink waren diverse kastjes te zien met beeldjes van stoere mannelijke torsen. 'Ik heb hier Maria verbeeld als de bescherm ster van de homo's', lichtte Tanghe toe. 'Je kunt dit werk met in zomaar een andere woning plaatsen, want dan verliest het z'n functie. Opvallend waren ook de nogal ouder wets aandoende jurken van Caroline Serton in het vroegere huis van de dames Dijt. 'Toen we in januari een rondje maakten en iedereen een voorkeur mocht uitspreken voor een locatie, wist ik zeker dat ik niet in het huis van de dames Dijt wilde expo seren. Ik was bang dat mensen toch alleen maar voor dat huis komen en niet voor jouw werk. Maar toen ik er eenmaal was, werd ik getroffen door de sfeer die er heerste En door de gordijnen die er hingen en die waar schijnlijk nog afkomstig waren uit de jaren twintig.' Vanuit de gedachte dat de dames nogal zuinig waren op hun spullen, gebruikte Serton de gordij nen om er jurken van te maken. 'Her gebruik: geheel in hun geest. Dat zouden ze vast hebben gewaar deerd', vermoedde Serton. In huize Sonnevanck verwees Ineke Kuiper met een enorme stapel bor den en schalen in een hoge hoekkast naar de gastvrijheid die er altijd heeft geheerst en met een met bladgoud beschilderd doek naar de rijkdom. Dimitri Gazan was geraakt door de serene stilte die de ongewone com binatie van oude en moderne meube len in een woning aan de Weverstraat ademde en had met teksten van Harold Pinter en J. Bernlef een hoor spel gemaakt dat de bezoekers in het donker moesten aanhoren en dat hen er op een pijnlijke manier op wees dat mensen vaak volledig langs elkaar heen praten. De kunstenaars waren soms zelf aanwezig om toelichting te geven op hun werk. Maar in de meeste gevallen werd dat gedaan door de suppoosten, leerlingen van OSG de Hogeberg die studiepunten verdienden voor het vak Culturele en Kunstzinnige Vorming én een door de Welzijnsstichtmg gesponsord zak centje van ƒ17,50 per dag. 'Voor het geld hoefje het niet te doen. Dan kun je beter een ander baantje hebben. Piet Vos riep achter het voormalige huis van Jan 'Plaatje' Bruin de verwoestingen van de oorlog in herinnering. na de bevrijding Hoewel ook dit werk duidelijk was verbonden met deze specifieke locatie, heeft de Histori sche Vereniging zich inmiddels geïn teresseerd getoond om het te behou den voor de herdenking op 4 mei. De andere kunstwerken zijn maandag weer afgebroken, van de muur ge haald of opgegeten. Voor Lottie Lugtmeijer en haar gezin was dat een opluchting, want de kunstenaars Etyen Wéry en Hubert Bergmann hadden dermate beslag gelegd op hun huis, dat ze er een paar dagen lang niet hadden kunnen wonen. Bewoners van huizen met werk van Ineke Kuiper, Patrick Tanghe en Eric maken van een decor, het maken van kleding, het oefenen van een dans en het worden geschminkt. Als muziek was toepasselijk gekozen voor onder andere de hitsingle 'Who Let the Dogs Out?', en de titelsong van de film The Lion King. Vanaf 10.00 uur waren de kinderen bezig met de voorbereiding. Om 17.00 uur werd voor het oog van fa milie en vrienden de geslaagde uit voering 'Flippa Flodderhoed' op de planken gebracht Maar wie schonk - tot vijf keer toe - die 160 bekertjes limonade in? Juist, de fotografe. (Foto March Hoynan) Toeschouwer Frans Haarsma schudt één van de steltlopende straatartiesten de hand. (Foto Joop Rommats) Maar je hebt er wat aan voor school en het is wel leuk ook. Ik had alleen niet gedacht dat het zo koud zou zijn', bibberde 4 HAVO-scholiere Malou Penha, die als eén van de weinige suppoosten buiten op haar post moest staan. Niet te missen waren de enorme pa nelen die Piet Vos uit Heemskerk had geplaatst achter de woning van wij len Jan 'Plaatje' Bruin, die in de Russenoorlog volledig werd ver woest. De panelen waren opgesteld rond de vijver en waren de binnen kant voorzien van spiegels en sterk uitvergrote foto's van het gebombar deerde huis en de Weverstraat vlak Hercules waren zó enthousiast over het werk. dat het mocht blijven staan. 'Wij voelen ons gesterkt in onze op vatting dat je vernieuwende kunst ook toegankelijk kunt maken voor een breed publiek', keek woordvoer der Eric Hercules gisteren tevreden terug op het initiatief. De leden van Waantij gaan binnenkort om de tafel om te evalueren, maar dat er een vervolg komt staat eigenlijk al vast. 'We zullen het alleen anders moeten organiseren De afgelopen weken ben ik met een paar anderen bijna fulltime in de weer geweest. En dat voor maar twee keer zeven uur. In Gent, waar zoiets al eens eerder is gehouden, konden de mensen drie maanden lang op zondag in de hui zen terecht. Dat vraagt misschien wat veel van de bewoners. Maar ik vind wel dat we hier een oplossing voor moeten vinden', aldus Hercules. De school voor voetreflexologie is op zoek naar tien proefpersonen die zich op zaterdag 7 april tussen 15.45 en 17.15 uur willen laten behandelen in het Maartenhuis in De Koog. Voor aanmeldingen en inlichtingen: Manda Bergsma, tel. 319708 Bij het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan gaat zondag om 13.00 uur de jaarlijkse palmpaasoptocht van de buurt vereniging Witte Kruislaan, Schoon oordsingel en Kogerstraat van start. Alle leerlingen van de basisscholen zijn welkom om mee te doen, vanaf ongeveer 12.45 uur lopen er paashazen waarbij kinderen met een palmpasentak een lootje kunnen ha len. Aan het eind van de tocht - die ongeveer drie kwartier duurt - kan dit lootje worden ingewisseld voor een traktatie. De tocht wordt begeleid door het KTF. Het college van B en W heeft in alle toonaarden laten weten dat de exor bitante stijging van de onroerend goedprijzen niet noodzakelijkerwijs zouden hoeven te leiden tot een ver hoging van de OZB. Met dit verhaal volgt het college de richtlijnen die ook vanuit Den Haag worden gegeven bij de algehele herwaardering van het onroerend goed. De woningprijzen zijn weliswaar flink gestegen, iets waar de gemiddelde eigen woning bezitter overigens niet wijzer van wordt, maar door een gelijktijdige verlaging van de tarieven zou dit zo danig gecompenseerd worden dat de totale opbrengst van de OZB met slechts 3% zou stijgen. Aldus het college. Maar wat schetst mijn verbazing als blijkt dat voor mijn woning, waaraan behalve de algehele waardestijging geen extra waarde is toegevoegd, de OZB net maar liefst 12,7% is geste gen? Een snelle navraag bij enkele willekeurige huiseigenaren leert mij dat ik niet de enige ben die wordt geconfronteerd met een vier maal hogere OZB-stijging dan de door het college gesuggereerde 3% stijging. En dan heb ik het nog met gehad over een stijging van 3,7% voor de reinigingsrechten en de 8,9% voor de rioolrechten. Wat de OZB betreft, is er volgens mij een drietal conclusies mogelijk: 1. Het college heeft met haar 3%- verhaal bewust een verkeerde voor stelling van zaken gegeven om daar mee een al te grote stortvloed van bezwaarschriften te beperken. Als dit Dinsdag 3 april: Om 19.30 uur begint in het Vliegveldrestaurant een voor lichtingsavond over geluidhinder door de kleine luchtvaart. Belang stellenden kunnen er met al hun vragen terecht. Om 20.00 uur begint in De Witte Burcht in de Molenstraat een open klaverjasdrive ten bate van het goede doel Deelname kost ƒ7,- per koppel De FNV Vrouwenbond organiseert een bijeenkomst in de Buureton; aanvang 20.00 uur. De avond wordt verzorgd door het eendags- bestuur, dus het is een verrassing wat er gaat gebeuren. In Cinema Texel draaien Cast away (aanvang 20.00 uur) en Ik ook van jou (20.30 uur). Woensdag 4 april: In Cinema Texel draaien What women want (aanvang 14.30 uur), 102 echte Dalmatièrs (15.00 uur). Cast away (20.00 uur) en Ik ook van jou (20.30 uur). Donderdag 5 april: In buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien Ik ook van jou (aanvang 19.00 uur), Cast away (21 00 uur) en Proof of life (21.30 uur). inderdaad zo is, dan is dit een zeer kwalijke zaak waarbij het vertrouwen dat de burger in dit college stelt, ern stig wordt geschaad. 2. Die hele hertaxatie, die veelal vanaf de stoeprand met de losse pols is uitgevoerd, is gewoon een farce. Maar dan wel een die behalve voor de OZB. ook consequenties heeft voor het huurwaardeforfait en de water schapslasten. 3. Men heeft bewust een aantal on roerend goedobjecten te laag ge taxeerd waardoor de aldus ontstane tekorten moeten worden gecompen seerd door de particuliere woning bezitter. Dit in de wetenschap dat die toch geen duidelijk inzicht heeft in de totale omvang van deze materie. In dat geval wordt de eerste conclusie bevestigd omdat, met het verhaal over de 3% stijging van de totale OZB-opbrengst, het college op zijn minst de suggestie heeft gewekt dat voor onroerend goed waaraan geen andere dan de algemene waarde stijging is toegevoegd, de OZB met niet meer dan 3% zou stijgen. Mocht het college nou toch nog tot een andere conclusie komen, dan zou ik die heel graag willen verne men. Intussen zou ik, om mij een zo duide lijk mogelijk beeld van deze materie te kunnen vormen en om een even tueel gemeenschappelijk bezwaar schrift tegen deze gang van zaken met feiten te kunnen onderbouwen, graag van zoveel mogelijk particuliere woningbezitters willen vernemen hoeveel de OZB-stijging in hun geval bedraagt. Dit kan aan mij schriftelijk worden doorgeven, maar het mag ook tele fonisch en dan bij voorkeur tussen 14.00 en 23.00 uur. En de concrete vraag is: hoeveel OZB betaalde u vorig jaar en voor hoeveel bent u nu aangeslagen. Volgens de heer Van Heerwaarden moeten Texelaars nog even wennen aan het idee dat zij door de hogere Vrijdag 6 april: In de Lubertischool in De Ko wordt van 16.00 tot 20.00 uurs fancy fair gehouden In Cinema Texel draaien Ik ooki jou (aanvang 19.00 uur), C away (21.00 uur) en Proof ol (21.30 uur). In verband met répara) werkzaamheden is ms. Schulp gat tot vrijdag 6 april uit de vaj Tot die tijd vaart ms. MolengatJ dienstboot. Door de kleinere c citeit van de Molengat vrachtverkeer 's morgens vroe; Den Helder rekening houden n wachttijden. Om de drukte baas te kunnen zet TESO kon weekeinde enkele malen tvij boten in, om in die periodes v gens een halfuursregeling te vat Dat gebeurt vrijdag van 9.35 fl 20.05 uur en zaterdag van 9.351 16.05 uur. Toch moeten automjf listen op vrijdag in Den Heldertil sen 13.00 en 16.00 uur weilij een half uur wachten. Hoogwater te OudeschJ 15.35' 17.40 18.54 20.16 20.551 21.54 22.44 23.24 Aan het strand is het ongeveer een uun der hoogwater. De zon komt 11 april op 6.51 uur en gaat onder om 20 30 uur. 8 h' volle maan, 10 april springtij. 'dei n et •en riac Lit nzi Di. 03 3.10 en Wo. 04 5.20 en Do. 05 6.35 en Vr. 06 7.55 en Za. 07 9.15 en Zo. 08 10,16 en Ma. 09 10.55 en Di. 10 11.35 en taxatie van hun woning weer rijke geworden, maar dan zullen zij e blij mee zijn. Welnu, mijnheer Heerwaarden, ik moet inden even wennen aan die nieuwe rijln Maar uw gedachte dat ik das mee ben, is een faliekante misva De enige consequentie van mijr genomen rijkdom is, dat ik st meer belasting ga betalen. Want t iet d< ren als ik mijn woning zou verkc ,ej - moet ik bij de aankoop van eei dere woning weer extra betalen die toegenomen rijkdom. Dusl het ook draait of keert, de enig uert werkelijk van mijn toegenomen dom profiteren zijn makelaars, rissen en niet te vergeten de b ting. pul Ine n, v iooi s,i» lerl mi iafi J.A. Does, Oostd Met een prijsvraag waarmee eer| abonnement is te verdienen, mtr ceert kabelexploitant Drijver gende week het nieuwe filmk CineNova. Op dit kanaal zijn betaling - 24 uur per dag doorlo films te zien, zonder onderbrek door reclame. Een abonneme het nieuwe filmkanaal kost rondd gulden per maand. Voor meerii matie: Kabeltex, tel. 315411. De MBO-sectoren van het ROC den dinsdag open huis. Op het; gramma staan onder mee rondte gen door de diverse gebouwi (praktijk)lokalen, waar ook infoi wordt verstrekt over de andereg dingen. Van 18.30 tot 21.00 uu' belangstellenden welkom bij de sse toren Economie, Drs. F. Bijlwei iel'9 Gezondheidszorg en Wei Timorlaan 45; Techniek Sportlas en Zeevaart, Nieuwe Diep 20.1 'e9. meer informatie over de open de tls,r andere opleidingen, tel. 616166. iet ekle Hei k pi ver< ze tgen rac iep isti; irdei We hebben het allemaal weer onder vonden. Dat ene uur vroeger blijft dwars liggen. Terwijl wij allemaal doen alsof het wél zeven uur is, is het gewoon zes uur en wil ik mij minstens nog drie keer omdraaien. Ik wil mijn droom afmaken, ik wil mijn dag programma nog niet wil voelen en ik wil al helemaal met belangstellend zijn over het gegeven van prachtig ochtendrood. Laat mij. Dat gezeur of we nou vooruit of ach teruit gaan in de tijd doet er al hele maal niets toe. Zowel achteruit als vooruit voelt verkeerd. Dit ene ver schoven uur brengt mij uit evenwicht. De beschuit en thee op bed smaken nog met. Mijn tandenborstel is ner gens te vinden, mijn kat miauwt met zoals anders, mijn klok grijnst mij aan en wil door mijn handen worden bij gesteld. Alle klokken grijnzen mij aan wanneer ik mij vol tegenzin op de weg begeef. Al die kerktorens zijn fout. Of eigenlijk goed. maar toch weer fout. Ik raak de draad kwijt. Ik vraag mij af wie het begrip tijd heeft uitgevonden. Ik weet heel goed hoe dat zit. Ik wil het niet weten. Alle geboden en verboden rollen voor mij uit als ik de boot oprijd, nog net op tijd! Op een haar na gehaald. Ik maak een grimas naar mijn horloge. Onder de koffie stel ik het bij. Wat een onzin. Nooit helemaal precies, altijd iets voor, zodat er altijd iets meevalt. Daarna mijn autoklok, mijn klok in de werkkamer, mijn andere horloge in mijn bureaula. Mijn klok in de werk- keuken. Ik wist niet dat ik zoveel klok ken had. Naarmate ik vooruit zet, voel ik meer hoe vroeg het eigenlijk is. Bij mij lopen alle klokken met kleine va riaties. Ik weiger de gelijkmatigheid van de tijd. Mijn klokken hebben een eigen karakter. 'Acht uur is acht uur', zei mijn moe der altijd. 'En acht uur betekent met tien minuten over acht.' Daar kan je moeder met tegen. Dan is zij onge rust. Dan krijgt zij buikpijn. En dat heb jij dan gedaan. Mijn zusjes straalden. Ze wezen eensgezind in mijn richting. Ik had het altijd gedaan. Ik hield niet van tijd, ik vergat de tijd, ik vond tien minuten over acht net zo goed acht uur als acht uur precies acht uur was. Mijn ouders dachten daar anders over. Er waren rake straffen. Er wa ren grote ontduikmanoeuvres. Uitein delijk werd ik het kind dat geen ge voel voor tijd had. Eenmaal volwassen heb ik al heel snel mijn werk zo ingericht dat ik baas ben over mijn eigen tijd. Dit na een martelingentijd die 'schooljaren' heetten, waarin het spijbelen en aan schuiven in de bank gelijk opgingen. Ik heette toen 'geen-land-mee-te- bezeilen-kind'. Het deerde mij niet ,want hoe tijdloos, hoe meer ik precies wistl laat het was. Dit niet alleen ten zien van het peilen van stemmirM Zal ik nog even wegblijven of maar gaan? Soms is een onverw ommetje een uitkomst. Wanneer vakantietijd aanbreekt, gaat als ste mijn horloge van de pols. Ik weer dat het mij nu helemaal meer uitmaakt hoe laat het is. En is ook zo. Ik leef op de zon, op maan, ik leef van de wind en ik si ar rr naar de sterren. Maar het gekfc eds wanneer iemand mij vraagt hoe' het is, dan weet ik het precies. Hs heel vaak tien over acht, het is' )ens heel vaak tien voor tien, maar d: n rr toeval. Zonder horloge en zoi kerkklok weet ik exact de tijd te palen. Hij is er dus gewoon in ged vooral bij mij, het kind dat alti|d kont tegen de krib smeet en hoog de toren blies 'laat mij vrij'. Ik bt zeker van dat mijn zusjes abso' geen benul van tijd meer heb! wanneer zij hun horloges afleg? Erger nog, dat zullen zij niet doen voelen zich nergens meer zon B(s zo'n idioot tikkend kreng. Het blijf dwars zitten, dat verschoven uu begrijp de zin met. Ik wil de zin begrijpen. Dana Rover •esti m, >mei iser iter it de sten irwii ten; ruin gel kkm tier ikk 'en. do i c< hole ma. erg, n de nAa els ties r kv itinii grj laid* xela

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2