Huurcontract oude stijl heeft langste tijd gehad Over variatie, flexibiliteit, woontorens en buitendijks I T T Eelman Van Heerwaarden P| Nu bij de U Rabobank: Texelstaete HihwtUêjf .TEXELSE COURANT" Stichting Wonen Texel kijkt voorbij de horizon Jan Duin:Nadruk op moderne architectuur' Advisering en bemiddeling bij aankoop en verkoop van onroerend goed Bij verkoop gratis bouwkundige rapportage Laag bemiddelingscourtage WAAROM WACHTEN TOT 2030? Coutinhotrofee Mkz IS AL UW VERZEKERINGEN ONDER ÉÉN DAK, VOOR NU EN LATER bij Gemiddeld j,.M in Nederland*: E E Meteen weten hoe dat voordeliger voor uitpakt? Bel dan 0800 - 0502 of maak uw persoonlijke berekening op www.rabobank.nl/wonen De grootste hypotheekverstrekker van Nederland. Rabobank DINSDAG 3 APRIL 2001 Meer mensen, die gemiddeld ouder zullen worden, een andere gezinssamenstelling zullen heb ben, hogere eisen stellen aan kwa liteit en luxe, niet al te veel huur willen betalen of de voorkeur ge ven aan een tussenvorm van huur en kopen. Aldus het toekomst beeld waarmee Jan van Andel, di recteur van de Stichting Wonen Texel (SWT), nadrukkelijk rekening houdt. 'Huizen gaan lang mee, en daarom moeten we goed inschat ten waar over twintig, dertig jaar vraag naar is.' Genoeg reden voor de Woningstichting om in samen werking met de gemeente te laten onderzoeken hoeveel en welke woningen er de komende tien tot twintig jaar nodig zijn. Over een maand of twee zal het onderzoek klaar zijn, waarna een brede dis cussie volgt en een gemeentelijk volkshuisvestingsplan kan worden gemaakt. De bevolkingsopbouw, gezins samenstelling, kwaliteitseisen en de hoogte van de lonen zijn factoren die van invloed zijn op de toekomstige vraag naar woningen. Vooruitlopend op de studie, die wordt uitgevoerd door bureau Companen, zijn nu al enkele trends waar te nemen, zoals de vergrijzing. Van Andel: 'Er zijn veel senioren die een woning zoeken. Ter wijl deze categorie nauwelijks in schrijft op de huidige senioren woningen die vrijkomen, zoals in Starkenburg. Deze woningen zijn enkele tientallen jaren oud en men ervaart ze nu als te klein. Veel oude ren willen graag een logeerkamer voor kinderen of kleinkinderen, zoals bijvoorbeeld in het vernieuwde Jan Dirksoord. Op het gebied van kwali teit moeten vraag en aanbod op el kaar worden afgestemd. Er komen meer senioren, die ook steeds langer zelfstandig zullen blijven wonen, maar dan liefst wel in de buurt van centrale voorzieningen. In het verle den was het zo dat des te ouder mensen werden, des te kleiner hun leefruimte. Van een vrijstaand huis, naar een aanleunwoning tot een ka mer in De Gollards. We zullen probe ren dat een beetje te doorbreken, want juist als je aan huis gebonden bent, is het prettig als je wat ruimte om je heen hebt. Jan Dirksoord zal overigens met de standaard zijn voor de toekomstige seniorenbouw. Om tegemoet te komen aan de diverse vraag, gaan we woningen bouwen waarbij de huurder deels zelf de m- nchting kan bepalen. Je moet denken aan een soort basiswoning, die naar keus is in te delen. In De Cocksdorp is. Er kan bijvoorbeeld interesse van uit een andere sector komen.' Een andere trend is de toenemende vraag naar kwaliteit. Van Andel: 'Hier ligt een spanningsveld. Aan de ene kant mag een huurwoning met te duur worden, maar men vraagt wél steeds meer kwaliteit. We zijn daarom voorzichtig geworden met het bou wen van kleine woningen, zoals de jongerenwoningen die de laatste tijd zijn neergezet. Er komen weliswaar steeds meer alleenstaanden, maar die geven wél de voorkeur aan een grote leefruimte, omdat ook zij men sen over de vloer krijgen, thuis willen woners die een deel van prijs van een woning willen afkopen en over het resterende deel huur willen betalen, moeten dit ook kunnen. Mensen die in een huurwoning, in overleg met de woningstichting, op eigen kosten een verbouwing uitvoeren, bijvoorbeeld een constructieve verbetering van de keuken of badkamer waardoor de woonkwaliteit omhoog gaat, krijgen als ze de woning verlaten een rede lijk deel van deze meerwaarde terug. Het moeten dan natuurlijk verbeterin gen zijn waar ook de volgende bewo ner iets aan heeft. Aanpassingen die meer uit de persoonlijke voorkeur van men. Als Woningstichting bekijken we of het mogelijk is om huizen een stuk beneden de stichtingskosten of marktwaarde te verkopen aan star ters, maar wel onder voorwaarde dat als de woning wordt verkocht, de meerprijs wordt gedeeld met de stichting. Op die manier hebben star ters later wél de mogelijkheid om door te stromen en houden we ook breng betalen ze toch een lage huur prijs. Bij zo'n mengvorm tussen koop en huur snijdt het mes aan twee kan ten: de woning is voor ons financier baar en de bewoners hebben een huurwoning naar wens, die toch heel betaalbaar is.' ƒ100 miljoen De SWT bezit nu ruim 1200 lig. Nieuwe woonvormen en -get» den moeten worden uitgewerkt toekomstvisies. Het is natuurlijk aantrekkelijk om veel vrije sect; woningen te bouwen, want brengt veel geld op. Maar daarrr, ga je voorbij aan de wonmgbehoe onder mensen met lagere inkomei We zoeken een antwoord op vrag; J"'( als: hoeveel mensen zullen er dan? Buitendijks wonen. Nu nog een taboe, maar wellicht realiteit in 2030. starten we dit voorjaar met de bouw van dit soort huizen. Zo kunnen se nioren kiezen voor een badkamer en slaapkamer op de begane grond.' Spanningsveld 'Nieuwbouw heeft overigens ook een nadeel: we worden een beetje con current van onszelf. Mensen kiezen dan liever voor de nieuwste types en reageren niet op de wat oudere wo ningen. Overigens is het met zo dat elke woning na dertig jaar verouderd werken of hobbyruimte wensen.' Verbetering 'Ook het huren als contractvorm staat ter discussie. Een werkgroep bestu deert momenteel tussenvormen tus sen huur en kopen, die meer aanslui ten bij de vraag. Het standaard huurcontract zal verdwijnen en de overeenkomsten zullen meer op het individu zijn toegespitst. Mensen die een vaste huurprijs willen betalen, krijgen deze mogelijkheid Maar be de bewoner voortkomen, moeten vaak weer ongedaan worden ge maakt.' Starters 'Voor starters is het nu moeilijk om een huis te kopen, omdat ze te duur zijn. Als ze een woning huren, kunnen ze hun vermogen weliswaar laten groeien door te sparen of te beleg gen, maar ze profiteren niet van de waardestijging van het huis en kun nen dus niet of nauwelijks doorstro voor toekomstige starters betaalbare woningen. In de toekomstige uitbrei ding van Den Burg zullen wat ons betreft zoveel mogelijk van deze mengvormen tussen huur en koop worden gebouwd. Want het nadeel van de koopwoning in zijn huidige vorm is dat ze voor een bepaalde groep onbetaalbaar worden. Het is ónze taak een bijdrage te leveren aan de huisvesting van met name de groep met lagere inkomens, of dat nu in de vorm is van huren of kopen.' Huurkoop Om uit de kosten te komen zouden we voor een nieuwbouwwoning nu eigenlijk ƒ1.400,- moeten vragen. Maar de huurprijs ligt tussen de 800,- tot 900,-. Er moet dus geld bij. Nu is het zo dat 97 procent van onze woningen ook betaalbaar is voor de laagste inkomens. Ik kan me voorstellen dat dit percentage in de toekomst omlaag zal gaan. Er komt een steeds grotere tussengroep die best wat te besteden heeft, geen koopwoning 'oude stijl' wil, maar wel kwaliteit. Denk maar aan oudere mensen die hun eigen woning verko pen en een deel van de opbrengst in hun nieuwe woning stoppen. Die mensen zouden een deel van het vermogen dat vrijkomt uit het eigen huis in hun nieuwe 'huurwoning' kun nen steken, zodat die wat luxer kan worden. Maar dankzij de eigen in woningen.Van Andel verwacht de komende tien jaar toe te groeien naar zo'n 1500 huizen.Uit een technische inventarisatie en een marktanalyse is gebleken dat de SWT voor renovatie, vervangende nieuwbouw en gewone nieuwbouw in de periode 2005 tot 2010 zo'n honderd miljoen gulden moet investeren. Van Andel: 'Hiervan is ruwweg dertig procent (nog) niet financierbaar. Maar een tekort bij de stichting mag geen beperkende fac tor zijn voor de toekomstige huisves ting. Om aan voldoende middelen te komen kunnen we op zoek gaan naar een partner. Er zijn in Nederland woningcorporaties die een overschot hebben en waarmee we zouden kun nen samenwerken. Dat soort ontwik kelingen zie je elders in het land ook ontstaan.' De verwachting is dat de nieuwbouw ten oosten van Den Burg over een jaar vijftien de Marsweg heeft bereikt. 'We moeten oppassen dat we daarna niet wéér een nieuwe schil om het dorp heen bouwen. Want zo'n groot verstedelijkt gebied is een aanslag op het landelijke karakter van Texel. In de toekomst moeten we uitkijken naar alternatieve woonlocaties. Een woonboulevard in De Koog vind ik nog niet zo'n gekke gedachte, 't Horntje biedt grote mogelijkheden. Wellicht moet je in die hoek een stukje van de Waddenzee benutten, al ligt dat vanuit de milieuvisie gevoe- Texel wonen, hoe is de leettijdsc ;,pat bouw, de gezinssamenstelling enh liggen de inkomens? Uit dat so )e gegevens hopen we de toekomsti woningbehoefte te kunnen afleid; na Dan weten we bij benadering hoev dak en van welke soort woningen we utu te weinig of teveel hebben en kunri we het gat proberen te vullen.' Ondergroni Om de ruimte beter te benutten nvj je in nieuwe wijken zoveel mogd ondergronds gaan parkeren. Ws ook ouderen zullen in de toekom steeds vaker een auto hebben. Volgens de laatste WOZ-taxatie he de Woningstichting een bezit v jgt ƒ250 miljoen. Maar dat geld zit ve m in de huizen. De vraag is of er ini ,ej toekomst veel huurwoningen in verkoop gaan, zodat er geld vt nieuwbouw vrijkomt. 'Gezien detc nemende vergrijzing ligt het nietvAj^ de hand dat we bestaande woning dicht bij voorzieningen voor senion zoals Starkenburg, zullen verkop jjet Die locaties zijn aantrekkelijk vo ouderen. Maar op andere plekte waar dat belang met speelt, slud het niet uit.' :ull< ner EPI me lab gek' fan igg' n IUIS noe ;ekt Op de vraag hoe dé woning van 2030 er uit moet zien, heeft make laar Jan Duin geen pasklaar ant woord. 'De persoonlijke omstan digheden bepalen welk soort huis iemand wil.' De tijd dat er een hele wijk van dezelfde soort woningen wordt gebouwd, zoals in de 99 in Den Burg, is wat Duin betreft ge schiedenis. 'De vraag is nu al héél divers en dat zal in de toekomst verder toenemen. Daarom moet ook het aanbod zeer gevarieerd zijn. Van ruime vrijstaande wonin gen tot woontorens. Want er is veel vraag naar woningen met een mooi uitzicht. Veel mensen willen verder wegkijken dan hun eigen beeld scherm.' 'Als het op wonen aankomt, vragen mensen steeds meer ruimte per in woner. We krijgen meer spullen en moeten dat allemaal kwijt. Kinderen willen tegenwoordig een ruime ka mer. En een garage of berging van veertig vierkante meter, tegenwoor dig het maximum, is eigenlijk te klem. Wie daarin een auto parkeert kan er haast niets anders meer kwijt. De ge wenste indeling is afhankelijk van de gezinsomvang. Gezinnen met kinde ren vragen meerdere kamers, terwijl éen- en tweepersoons huishoudens de voorkeur geven aan minder, maar grotere vertrekken. Daarom is zo'n wi|k als de 99 in feite achterhaald. Het zijn allemaal eengezinswoningen met dezelfde indeling, die in veel gevallen niet aansluit op de diverse vraag van tegenwoordig. Ik zou het overigens jammer vinden als de Woning stichting dit soort huizen zou afsto ten en de kopers met het onderhoud zou opzadelen. Bovendien zal er ook in de toekomst veel vraag zijn naar huurwoningen. Denk maar aan be drijven, die hun personeel willen on derbrengen. Het slopen van oude woningen biedt de kans om er iets fraais voor te la ten terugkeren, waarbij de nadruk op de moderne architectuur zou moeten liggen. Het hoeft echt niet in de stijl van de achttiende eeuw, met zadel dakjes en geveltjes. Dat zou geschiedvervalsing zijn. Onze huidige architecten doen toch niet onder voor die van vroeger? Ze kunnen tegen woordig ook mooie en functionele gebouwen ontwerpen. Liefst zonder lage verdiepingen, met een schuin aflopend plafond, zoals in het verle den wel is gebeurd. Dat is erg on praktisch, vooral voor mensen met een wat grotere lengte. Het leidt tot de bouw van dakkapellen, wat begrij pelijk is, maar natuurlijk met de be doeling van het ontwerp. Ook voor deuren en plafonds moet bij nieuw bouw voldoende hoogte worden aangehouden.' Flexibel Wat voor soort woningen en van welke omvang in de toekomst ook worden gebouwd, de indeling moet waar mogelijk flexibel zijn, vindt Duin. 'Er zijn best constructies te bedenken waarbij de tussenwanden makkelijk verplaatsbaar zijn, zodat de indeling kan worden aangepast aan de wen sen van de bewoners van dat mo ment.' Wat betreft de invulling van toekom- VASTGOED BEMIDDELING I Nikodcl 31-33, 1796 BR De Koog Telefoon (0222) 314065 of 0653 890000 Wij hebben de trends van vandaag in huis.' vouwgordijnen 1 in betuieens 1 gordijnpanelen stige nieuwbouwwijken drukt Duin de plannenmakers op het hart zorgvul dig om te springen met de beschik bare ruimte. 'Elk huis dat je bouwt kost ruimte. Als we in dit tempo door gaan, zitten we over dertig jaar wel licht tot de Marsweg en komt De Waal wel erg dichtbij. Maar denk nu eens anderhalve eeuw vooruit. Gaan we dan ricntmg Oosterend? Texel moet zich serieus afvragen of we die kant opwillen. Is het niet beter om meer woningen te clusteren. De acht huurwoningen voor starters in de derde fase van De Mars zijn een goed voorbeeld. Veel woningen op relatief weinig grond in een woonvorm die aansluit op de vraag vanuit een be paalde groep. Jammer dat er niet meer van zijn gebouwd. Ik denk dat we in de toekomst zelfs de lucht in moeten Woontorens van een verdie ping of vijf, zes. De politiek zal nu die keuze moeten maken.' Gevarieerd 'Er zal altijd vraag zijn naar vrijstaande woningen, twee-onder-één kap of ander vormen van laagbouw, met name vanuit de koopsector. Daarvoor moet dan ook plaats worden gereser veerd. Deze woonvormen vragen veel ruimte. Als je andere woningen in de vorm van hoogbouw realiseert, kun je in een beperkte ruimte best mooie dingen maken, waarin het fijn wonen is, met een prachtig uitzicht op de omgeving. Veel mensen willen geen eigen groen, maar wel een ge meenschappelijk plantsoen. De Vijfde Nota Ruimte Ordening heeft met voor mets als titel 'Ruimte maken, ruimte delen'. Hoogbouw biedt voldoende mogelijkheden voor variatie. In Til burg is een flat ontworpen waarin elke woonlaag anders is ingericht. En als je de woontorens met in Den Burg wilt, misschien passen ze wel in een nieuwe woonkern, die je bijvoorbeeld bij 't Horntje zou kunnen stichten. Vanuit de hogere verdiepingen kijk je over de bomen heen en heb je uit zicht op zee. En waarom zouden we met buitendijks bouwen? Een nieuw bouwwijk als 't Mieland is best mooi, maar veel uitzicht hebben de bewo ners met. De mooiste huizen staan in feite aan de achterkant van het dorp. Als we de huizen aan de andere kant van de dijk hadden gebouwd, op een kunstmatig aangelegde boulevard, dan hadden de mensen uitzicht ge had op zee. Vakantiehuizen worden op de mooiste locaties gebouwd, waarom onze eigen woningen dan niet? Een deel van die ruimte benut ten is beter dan het volbouwen van de open plekken in de dorpen.' Aan een al te precieze voorspelling over het toekomstige prijspeil van de woningen waagt Duin zich niet. 'De eerste woningen die ik zo'n 30 jaar geleden verkocht, kostten circa 33.000,-. Dat was toen een enorm bedrag. Maar diezelfde woningen zijn nu tien keer zo duur. Alleen zijn de salarissen in die tijd geen tien keer over de kop gegaan. Toch is het een misverstand dat de woningen op Texel zo duur zijn.' De cijfers geven hem gelijk: uit de taxatie voor de WOZ, met als ijkmoment 1 januari 1999, zou blijken dat een woning op Texel toen gemiddeld ƒ300.000,- waard was. Het landelijk gemiddelde waarvoor een woning in die periode van eigenaar verwisselde was ƒ304.140,-, zo blijkt uit statistieken van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. Sinds die tijd zijn dev nmgen landelijk gezien gemiddelo procent in waarde gestegen. Duin denk dat het op Texel iets rustiger; he is gegaan.'Bosi Op golfbaan de Texelse werd zi de eerste wedstrijd over achttien] les gespeeld, voor het bepalei de handicap van de 38 leden vi club. Er werd in stablefordpi geteld, en gespeeld om Coutinhotrofee, beschikbaar g; door de eerste voorzitter. Uitslag: Categorie 1 (handicap 0 tot 26, Vernon Hughs 45; 2. Jan Winnubst 41,3. Schuijl (De Koog) en Piet Schuijl (Den Burg| Categorie 2 (handicap 26,5 tot 45): 1, Reyers 41; 2 Carla Kager 40, 3 Jongebreur 36,Longest dnves: Jaap Hoed raad en Carla Kager, neary's. Henk van der/ en Margreet de Graaft VERVOLG VAN PAGINA 1 beschikbaar om andere accorra datie voor de betreffende gaste» vinden. De gastheer wordt verzc- zijn gasten en de VW tijdig te inS meren. De eilandpromotor benadt dat voor Texel geen negatief re advies is afgegeven, dus dat alles ten welkom blijven, met of zoi huisdier. Een eenzijdige annulen door gasten behoeft niet door betreffende gastheer te wori gerestitueerd. Speciaal voor Du; gasten bestaat een informal nummer, tel. 0211-5188012. gastheer kan bij de VW een tekst opvragen, die in het Nederlai en Duits is opgesteld. HOvjtfrSTftAAT 7 - I VERFSPECIALIST LIJSTENMAKERIJ SCHILDERSBEDRIJF TEIC'OON J12305 Op zoek naar een Kuis? Of uw eigen huis (of vakantiehuis) verkopen? Kijk voor de actuele stand van zaken op www.detexelsemakelaars.nl «HM I MlJ Vismarkt 7,Den Burg telefoon (0222) 313 555 e-mail info@detexelsemakelaars.nl Vliestraat 1 1794 AT Oosterend Tel. 0222 -318221 assurantiekantoor BREMER i.. NVA assurantieadviseur Rente Spaarhypotheek 5 jaar vast (met Nationale Hypotheek Garantie): eet ne la ve ffia» leb 'Ik |udi ton her |onr P° Dp' lerti Bron: Vereniging Eigen Huis, Amersfoort Rabobank Texel. Joke Lagerveld, Cabnele W'ickbold en Marja Goslinga. tel. 36 99 23. I

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6