'Emotie en objectiviteit vaak strijdig met elkaar' Met het oog op de toekomst I jwoonft lain 1/ooreen deskundig advies in 7 'Eilandelijke identiteit behouden' VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN Wethouder Peter Bakker: Texelaars onbewust steeds milieubewuster \LuminetteGordijn (l| Keukencentrum Texel .TEXELSE Architect Ronno Honing over wonen en energie: COURANT" Wonen op Texel: een blik vooruit Urgentiebeleid onder de loep Begroting I Hoge Moerbeek ADMINISTRATIES PROJECTBEGELEIDING ADMI ONDERSTEUNING Wonen in de toekomst! Bij ons vindt u gegarandeerde kwaliteit. WONINGINRICHTING MAARCO BOUW Voor uw ideale keuken hoeft u niet te wachten tot het jaar 2030 o niwn Het huis van de toekomst begint vandaag met een afspraak bij de vakman VERENIGDE SCHILDERS DINSDAG 3 APRIL 2001 Een heel groot deel van de Texelse bevolking geeft ook in de toekomst de voorkeur aan nostalgische bouw. Het is echter onmogelijk om twee heren te dienen: een woning hebben met energetische nul- laarde (volledige zelfvoorziening van energie) en het wonen in een stolpboerderij', omschrijft archi- lect Ronno Honingh een dilemma. Wonen is iets emotioneels en het mergieverhaal is iets objectiefs, pat is vaak strijdig met elkaar. ih sc. )e gemiddelde Texelaar wil volgens isti Honingh ook in de komende decen- na liever een huisje met een rieten ev |ak en een dakkapel, dan een uturistische woning die vooral ge- wjicht is op energiebesparing. Toch tullen er in de komende taren zeker wn die futuristische woningen ge- louwd worden, leder huis heeft mo- u» nenteel een Energie Prestatie Norm EPN). die gebaseerd is op het mergieverbruik van de woning. In de iabije toekomst wordt deze terug- tekoppeld naar de hele levenscyclus lande woning. Nu al wordt de norm lat de huizen zuiniger qua energie roeten zijn jaarlijks aangescherpt. Bij iet bouwen wordt al gelet op de zon- gging van dak en ramen om aan de IPN te kunnen voldoen. Daarnaast tijn er bekende energiebesparing- roddelen als hoogrendementsketel, ln9 lubbel glas, spouwmuur, etc. Het Dekomstbeeld voor 2030 is dat vanaf 3Pi Ie bouw tot aan het afbreken van het uiszelf m de eigen energiebehoefte Ws noet worden voorzien. Er wordt ge leken naar hoeveel energie het kost im bijvoorbeeld de bakstenen voor et huis te maken en hoeveel tocalorieén het kost om de bomen elaten groeien die voor het hout van Ie woning nodig zijn. Per materiaal lordt een honorering (punten- ysteem) gegeven, zodat het materi al met de laagste punten -waarbij de e lagste energienorm nodig is om te reduceren- het meest waarschijnlijk rardt gebruikt.' Ie gemeente heeft onlangs een be- osk gebracht aan een 'futuristische' lijkin Amersfoort, die voor zover de achniek nu mogelijk maakt aan de neigie-eisen van de toekomst vol ken. Honingh ziet dergelijke huizen iel in nieuwbouwwijken ontstaan, laarvindt dat dit met in het buiten- ibied doorgevoerd moet worden Ik wndt het vreselijk dat er op een lude stolpboerderij zonnepanelen irden geplaatst Zet er dan in imelsnaam een paal met mecollectoren naast', reageert hij ontwikkelingen die nu gaande zijn lp Texel zal volgens Honingh over irtig jaar nog steeds met historisch iet worden gebouwd. De ituristische woningen die in de ieuwbouwwi|ken komen, kunnen lens hem ook bij het Texelse land- lap passen, mits ze niet op het latteland gebouwd worden, let historisch gevoel bij woningen, it Honingh zelf ook koestert, is naar ijnmening bijzonder. 'Het fascineert iij wat het verschil in afweging is bij lensen als je woningen bijvoorbeeld irgelijkt met auto's. Het is toch reemd dat auto's wel uitgerust zijn iet een maximum rendement om zo goedkoop mogelijk van a naar b te rijden. Uit historisch oogpunt rijden er over de Pontweg met allemaal T- Fords.' Overigens vindt Honing dat er in de bungalowparken veel meer bespaard kan worden dan bij de met-toeris tische woningen. 'Ten eerst is hier geen sprake van historisch gevoel en daarnaast zijn mensen vaak veel min der zuinig met energie op vakantie dan wanneer ze thuis zijn. Er worden geregeld nieuwe huisjes (opnieuw) gebouwd en die woningen zijn steeds vaker het hele jaar door verhuurd. Als je het over energiebesparing hebt is deze markt voor Texel veel interes santer.' Bij het ontwikkelen van een nieuwe wijk zou de gemeente vol gens Honingh meer advies moeten vragen aan architecten of desnoods kunstenaars, omdat er zeker bij de rand van de wijken 'vaak maar wat wordt aangerommeld'. 'De vrij staande kasteeltjes die daar neerge zet worden, passen vaak met in de omgeving. Het kavel is meestal te klein, zodat ze teveel op elkaar staan. Hierdoor wordt het een onsamenhan gend geheel. Daarnaast moeten we er op Texel op letten dat er met teveel prefabwoningen gebouwd worden. Je ziet steeds meer dat in het buiten gebied oude woningen worden afge broken en dat hiervoor in de plaats huizen worden gebouwd die ie overal in Nederland tegenkomt. Houdt ook hier het Texelse in ere', waarschuwt de architect. De ontwikkelingen tot het jaar 2030 op Texel zijn voor verschil lende organisaties een uitgangs punt geweest om een toekomst visie op te stellen. De aftrap hiervoor werd genomen door de VW, die voor de ontwikkeling van de recreatie voor de langere ter mijn een rapport liet schrijven. Er bleek in bredere kring behoefte te zijn aan een toekomstvisie. Ook agrariërs en dorpscommissies wil den een blik vooruit werpen. Daar naast werden de economie en leefbaarheid in het toekomstlicht geplaatst. Het resultaat is een grote stapel plannen, die gebun deld moet worden, waarvoor de gemeente het bureau Arcadis in de arm heeft genomen, die eerder werkte aan het Beheers- en Inrichtmgenplan voor het Natio naal Park. Dit bureau heeft de op dracht gekregen een structuurplan voor de langere termijn te maken voor Texel. Welke richting Texel ook uit gaat, wonen blijft een noodzaak, nu en in de toekomst Reden voor de Texelse Courant een ronde te maken langs perso nen en instanties die direct betrok ken zijn bij de toekomstige huis vesting. Texel wil in 2030 in de eigen energiebehoefte voorzien. Een blik in de glazenbol levert dit beeld op. 'Onbewust worden Texelaars steeds milieubewuster. Het milieu is niet meer iets waar groeperingen al actievoerend aandacht voor vra gen, maar steeds meer een van zelfsprekendheid die bij bijna ie dereen leeft. Dit zal zeker ook in de woningen van de toekomst merk baar zijn', beziet wethouder Peter Bakker (Milieu) het wonen in de 21#,c eeuw. Hij ziet het gebruik van energie als be langrijkste verandering in de wonin gen van de toekomst 'Veel Texelaars hebben zich al opgegeven voor het gebruik van groene stroom. Op dit moment is dit nog wat duurder dan de reguliere stroom, maar in de toe komst zal het verschil verdwijnen.' Naast de energieverbeteringen in de woningen zelf, ziet hij ook dat de omgeving van de woningen duurza mer wordt ingericht. Dit houdt in dat er in de wijken niet alleen harde ma terialen worden gebruikt. 'Het regen water dat nu valt, verdwijnt in een put, komt in het riool, wordt gezuiverd en als er teveel is wordt het in de Wad denzee geloosd. Er is een veel betere mogelijkheid door naast de verharde oppervlakten in een wijk (straten, parkeerterreinen, stoepen) meer on verharde stukken te scheppen', aldus Bakker. Grasvelden en plantsoenen moeten ervoor zorgen dat er meer capaciteit komt om regenwater te bergen. Bakker: 'Ondanks de vele regen van de laatste jaren zakt de grondwaterstand nog steeds. Daar naast fleurt een dergelijke ingreep de wijken op. Er ontstaat meer natuur, waarop meer beestjes afkomen. Dit houdt een wijk levendig. Ik voorzie dat in de nabije toekomst meerdere wijken op deze manier worden inge richt, want het scheelt veel energie en het bespaart veel geld.' Bakker ver wacht dat het regenwater dat in de dakgoten terecht komt steeds meer zal worden gebruikt, bijvoorbeeld voor het doorspoelen van het toilet, het wassen van de auto en zelfs voor de was. 'Regenwater is kalkarm, veel zachter dan het water dat uit de kraan komt. Er zijn reeds speciale filters op de markt die het regenwater voor de wasmachine kunnen zuiveren.' Om ook in de toekomst voldoende ruimte te houden om te bouwen, moet er volgens Bakker niet te ver uit elkaar gebouwd worden. 'Er wordt gedacht over het bouwen in hofjes, die aan de voorzijde uitkomen op een gemeenschappelijk groen parkje met bijvoorbeeld bankjes. Een dergelijke constructie is tevens goed voor de sociale omgang in de buurt. Daar naast willen we bevorderen dat er in plaats van de lelijke schuttingen die nu bij veel nieuwbouwhuizen staan, een natuurlijkere afscheiding wordt gebruikt in de nieuwe wijken. Hierbij moet je denken aan afscheidingen van bijvoorbeeld gevlochten wilgen- takken.' De gemeente gaat volgens Bakker actief toezien op het plaatsen van erfscheidmgen. Bij de ontwikkeling van wijken wordt in de toekomst meer rekening gehou den met de plaatsen waar oude kre ken en geulen waren. Bakker; 'Op deze plaatsen komen nu ook water partijen. Dit gebeurde in het verleden niet altijd, waardoor er later vaak waterproblemen ontstonden. Dit was onder meer het geval in het eerste gedeelte van De Mars, waar water partijen dicht werden gegooid om er huizen op te bouwen zodat het wa terzijn natuurlijke weg met kon gaan. Het herstellen van deze fouten kost veel geld, maar hier hebben we ze ker van geleerd. Hier geldt overigens dat waterpartijen in de wijken niet al leen nuttig zijn. maar de wijk ook ver fraaien...' Waar een tekort aan woningen heerst, is een urgentiebeleid no dig. Dus ook op Texel. Deze rege ling, voor personen die met voor rang een woning toegewezen krijgen, is onlangs veranderd. Vol gens de oude regeling van enkele jaren geleden kwamen veel men sen hiervoor in aanmerking. Om praktische redenen is de ge meente hier van af gestapt. Wet houder Schilling: 'Vroeger kreeg je al gauw een urgentieverklaring. Wanneer bijvoorbeeld een stel uit elkaar ging, werd degene die het huis uit werd gezet al gauw als ur gent geval betiteld. En zo zijn er nog talloze voorbeelden te noe men. Omdat dit de spuigaten uit liep, stelde de urgentieregeling in de praktijk niet veel meer voor. le der urgent geval moest evengoed lang wachten, omdat er vele wachtenden voor hen waren.' De nieuwe regeling houdt in dat alleen mensen die uit hoofde van hun functie verplicht op het eiland moeten wonen voor de urgentie regeling in aanmerking komen. Het betreft functies als burgemeester, politiecommandant, gemeentese cretaris en hoofden van scholen. Daarnaast geldt de regeling ook voor mensen met medische ur gentie, als het tenminste om heel schrijnende gevallen gaat. De basisscholen, die moeite heb ben met het werven van leerkrach ten, pleiten voor een regeling waarbij onderwijzers urgentie ver krijgen. Het college heeft voorals nog besloten in de huidige strenge aanpak geen verandering te bren gen. Schilling: 'De huidige regeling werkt tot volle tevredenheid. De problemen ten aanzien van het tekort aan onderwijzend personeel zijn mij bekend, maar dit geldt ook voor verplegend personeel en gemeenteambtenaren. Als je voor deze categorieën een uitzondering gaat maken, zitten we zo weer in de oude situatie, waarin er van de vijfhonderd woningzoekenden, vierhonderd urgentiegeval zijn.' Schilling geeft toe dat hij aanvan kelijk wat moeite had met de nieuwe regeling, maar ziet er nu een streng doch rechtvaardig sys teem in. Overigens moet iemand die een urgentieverklaring krijgt iedere aangeboden woning ac cepteren, anders wordt de rege ling voor de betreffende persoon ingetrokken. Schilling heeft de in druk dat ook de Texelaars steeds meer begrip hebben voor het nieuwe systeem. Hoe wonen Texelaars in het jaar 2030? Een vraag die niet makkelijk te beantwoorden is. 'Dertig jaar vooruitkijken is niet echt mogelijk, maar dertig jaar terugkijken wel. Er is de laatste drie decennia enorm veel veranderd op Texel. Alle dor pen hebben een totaal ander aan zien gekregen, met name Den Burg en De Koog zijn ongelofelijk veran derd. Toch heeft Texel veel van zijn eigen eilandelijke identiteit weten te behouden en het is van groot belang dit ook in de toekomst te bewaren.' Aldus omschrijft wet houder Schilling van volkshuisves ting een belangrijk uitgangspunt van de gemeente. Voor wat betreft het wonen op het eiland heeft de provincie Den Burg als groeikern aangewezen. De echte uit breiding van de woningen moet hier dus plaatsvinden. In Oudeschild is ook nog iets mogelijk, omdat dit dorp een industrieterrein heeft. In de rest van de buitendorpen mag zeer be perkt gebouwd worden en alleen voor de eigen bevolking. Tot nu toe mocht in deze dorpen in tien jaar tijd vijf procent van het bestaande aan tal woningen bijgebouwd worden, maar dit wordt veranderd in slechts één procent. Om de dorpen heen heeft de provincie een denkbeeldige lijn getrokken, waarbinnen de nieuw bouw moet plaatsvinden. Bij de buitendorpen komt deze lijn vlak langs de grens van de huidige bebou wing te liggen, er kan dus niet 'in de wei' gebouwd worden. De uitbreidingsgebieden in Den Burg lig gen voor de komende 14 jaar zo goed als vast. 'Als we in hetzelfde tempo mogen doorbouwen als op dit mo ment door de provincie toegezegd is, hebben we tot ongeveer het jaar 2015 voldoende grond om woningen neer te zetten. Er zijn heel weinig gemeenten in Nederland die deze luxe hebben. Bij de meeste gemeen ten is de schaarste aan bouwgrond het grootste probleem, bij ons is de schaarste aan woningen een veel groter probleem. Het is schrijnend dat we van hogerhand niet de mogelijk heid krijgen om een inhaalslag te slaan in het aantal woningen dat we mogen bouwen. Het enige dat we willen is in de behoefte van onze ei gen bevolking te kunnen voorzien. Hiervoor moeten we op dit moment 450 tot 500 woningen bouwen in Den Burg', aldus Schilling. Huisvestings- deskundige Jan Commijs:. 'Als je kijkt naar de woningbehoefte in de andere dorpen, krijg je een heel ander beeld, omdat veel mensen (denk aan oude ren die slecht ter been zijn) liever in Den Burg wonen. Dit komt omdat in dit dorp alle centrumvoorzieningen aanwezig zijn.' In het tijdperk 1995-2004 mocht Texel in totaal 420 huizen bouwen, waarvan er nu nog ongeveer vijftig neergezet moeten worden. Er is ove rigens een meningsverschil tussen de provincie en de gemeente Texel over dit 'tegoed' De provincie rekent de woningen die in deze periode van tien jaar opgeleverd worden, terwijl vol gens de gemeente de huizen waar voor vóór 1995 reeds een bouwver gunning afgegeven is niet meegerekend dienen te worden bij dit getal. Hoe het provinciebeleid na 2005 eruit ziet is nu nog onbekend. Texel gaat er alles aan doen om de behoefte van de eigen bevolking voor wonen aan te tonen, zodat het woningnoodprobleem zoveel moge lijk opgelost kan worden. In samen werking met de Stichting Wonen Texel wordt gewerkt aan een onder zoek naar de toekomstige woning behoefte op het eiland. Over waar na het jaar 2015 gebouwd gaat worden tast Schilling nog in het duister. Hij laat de mogelijkheid om dan bij 't Horntje een dorp te bouwen open. 'We pinnen ons eerst vast op de uitbreiding van Den Burg Oost. Over wat er daarna moet gebeuren heeft het college het nog niet echt over gehad. Wanneer we in een later stadium onze toekomstvisie bespre ken zullen we deze mogelijkheid wel meenemen, maar of dit daadwerke lijk gaat gebeuren? Wie zal het zeg gen, niets is tenslotte onmogelijk.' VERVOLG VAN PAGINA 1 wegnemen en beheersbaar maken van oorzaken van onveiligheid zoals verscherpte controle van milieu-, bouw- en brandveiligheidseisen bij risico-objecten. Ten aanzien van handhaving van openbare orde is het beleid niet alleen gericht op repres sief optreden, maar ook (pro) actief, preventief en preparatief. 'Een effec tieve aanpak gaat verder dan bestrij ding van incidenten en vraagt de in zet van alle betrokkenen in de gemeentelijke organisatie, maar ook van de maatschappelijke organisa ties, de politie en burgers. Op het gebied van verkeer zal de bermverharding de komende jaren de nodige euro's opeisen, omdat de eenmalige impuls van €181.500 niet haalbaar bleek. Verder wordt reke ning gehouden met een bijdrage voor de aanleg van een noodopstelterrein nabij 't Horntje, waarmee in totaal €340.355 isgemoeid. Hierin worden ook van Teso en de provincie bijdra gen verwacht. Hogerstraat 8 - 14, Den Burg, telefoon 31 25 72 Joke de Boer Dorpsstraat 179 1796 CC De Koog tel 0222 -327171 0222 - 327177 specialisten in stofferen en inrichten Waalderstraat 6 1791 EC Den Burg VOOR NIEUWBOUW, VERBOUW EN ONDERHOUD Eigen timmerwerkplaats voor levering: Trappen Deuren Kozijnen Overige Ramen (speciale) opdrachten Uw WVOB aannemer voor kwaliteit, service en garantie. Spinbaan 12, 1791 MC Den Burg Tel 310655/Fax 310166 Kom vrijblijvend langs voir een stherpe p,ipl/rau,c Maricoweg 6 - 1791 MD Den Burg S 31 2447 nbva Bernhardlaan 174, telefoon 312315 Maricoweg 39, 1791 MD Den Burg, tel. 312138

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7