Cjrocn ^wartsjexelshet 'Museum is van groot belang voor toerisme' moties tijdens avond ver hinder luchtvaart Laatste hand aan rotonde Akenbuurt-Pontweg CINeNOVA Geblesseerde juf Elze en Marieke toch voor de klas overal ^«verkrijgbaar Geef ons volgende week de zak! Executieverkoop Havenmeester Gaslek bij Oostkaap T E X E LS E^COU RANT f K Gemeente Texel College voorspelt MJM gezonde toekomst Waar komt meierblis van Den Burg? Wielrijders botsen is weer voor slechts Palmpasen Onder de pomp Oudeschilder ibreker gestraft Inbraak in Koger winkel ERIOni loocr i LiviuLn iooi - iin, i i jua VRIJDAG 6 APRIL 2001 vertenties/abonnementen/bezorging: nbaan 6 11 MC Den Burg foon 0222 - 36 26 00 fax 0222 - 31 41 11 -schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws^tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Dinsdag 10 april vanaf 14.00 uur halen wij huis-aan-huis op heel Texel weer kleding en schoenen op ten bate van de bekende goede doelen. Zet u de zakken tijdig aan de straat? Graag goed dichtgebonden en niet overvol. Schoenen en kleding apart. Afgedankte brillen kunt u nu al inleveren bij de Hema, Rab, Garantmarkt C'dorp, Bakker Timmer De Koog, Elco Vermeulen en Goënga supermarkt. Maak er weer een succes van. Bij voorbaat dank! Rotaryclub Texel 'Een afschuwelijke wurging van wat eens een gezond bedrijf was door een bombardement van dagvaardin gen en vonnissen.' Aldus luidt het verwijt van Jeroen Drabbe, voorzitter van de Stichting Studio Texel, aan het adres van gerechtsdeurwaarder L.C. Vermeer-Lagerveld. Drabbe wil dat ze zich onthoudt van laster en smaad aan zijn adres en eist ƒ5.000,- scha devergoeding. Aanleiding is de executieverkoop in Studio Texel in Oudeschild, die maandag om 14.00 uur begint. Pagina 5 Nik Smit, de 25-jarige nieuwe haven meester van de passantenhaven in Oudeschild, is met watersport opge groeid. Hij was riviergids in Kaapstad, dive-master op Isla Margarita en stak in twee maanden de Atlantische Oceaan over met een zeilboot. Vanaf deze week heeft Smit zijn kantoor baan ingeruild voor een beroep waar bij hij meer buiten kan zijn. Texel is geen tussenstap. Dit is dé baan. Be drijfsleider van een nieuw op te zet ten haven: wat wil je nog meer?' Pagina 7 De Oostkaap bij Oosterend werd dinsdag ruim twee uur afgesloten voor alle verkeer. Dit gebeurde uit voorzorg, omdat een tractor van een landbouwbedrijf dat er gevestigd is een gaskraan kapot had gereden. Hierdoor ontstond een groot lek in de gasleiding. Monteurs van energie bedrijf NUON waren van circa 18.15 tot 20.30 uur bezig met reparatie- werkzaamheden. (Advertentie) C/nu 'Zwart 'Jiüfii ia ba bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van f-TV - tuttcotowfiinn 1 2 Enquête formulieren HIT FIlMKANAAl ISSTAUA TIEBEDRIJF DE GRAAF NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Waar komt de meierblis dit jaar? Die vraag houdt bewoners van Den Burg en omstreken bezig. Op het landje aan de Haffelderweg waar de brandstapel elk jaar wordt opgebouwd lopen schapen, waar voor de eigenaar een tent heeft gebouwd. Gezien de aanhou dende dreiging van mond- en klauwzeer ziet het er met naar uit dat die voorlopig het veld zullen ruimen. Een alternatieve locatie is nog niet gevonden. Land van vee boeren is verboden gebied en komt dus niet in aanmerking. Het moet dus een stuk openbaar ter rein zijn. De gemeente houdt zich aanbevolen voor suggesties. In de andere Texelse dorpen kunnen de meierblissen op de gebruikelijke plaatsen worden gehouden. Ech ter met die beperking, dat bij het opbouwen de regels omtrent mks in acht moeten worden genomen. Takken of andere rommel van boe renerven zijn dus taboe. Boeren mogen op hun eigen land wel zelf een brandstapel oprichten, mits zij dit melden bij de gemeente. Inmid dels heeft de gemeente er twintig geregistreerd. Vorig jaar waren dat honderd. Het bezoekersaantal van het Maritiem en Jutters Museum (MJM) moet een sprong naar 100.000 of meer kunnen maken. Onder meer doordat het museum kan meeliften op de verwachte toename van het cultuurhisto rische toerisme. Dat is de stellige overtuiging van het college, dat het museum toch een zogeheten budgetsubsidie wil geven, waarbij de gemeente randvoorwaarden zal scheppen en faciliteiten zal verlen gen. Dat staat in het eindrapport 'Een opstap naar museumbeleid voor de gemeente Texel', waarover de raad zich dinsdag buigt. Toen de raadsleden zich in maart in commissieverband over het museumbeleid bogen, leek nog geen sprake van zo'n jaarlijkse budget subsidie. Daarbij moet het museum ter vervanging van de raamsubsidies een bepaalde prestatie leveren, waar voor het subsidie incasseert. Inmid dels is het college om. 'Het Maritiem Museum blijft een voorziening met een groot belang voor het toerisme. Het lijkt derhalve redelijk om met name een belangrijk deel van de in vesteringen ten laste van het toe risme te brengen', motiveren b en w. Maar wil het museum levensvatbaar zijn, dan is er volgens het college meer nodig dan alleen geld. Naast een uitbreiding en kwaliteits verhoging van de collectie moeten volgens het rapport verbeteringen aangebracht worden in de vaste ten toonstelling, en dienen regelmatig wisselende tentoonstellingen te wor den aangeboden. Ook de winkel en horecavoorzieningen vragen drin gend om verbetering. Het beheer van het museum en het educatieve aan bod moet professioneler, waarvoor extra middelen nodig zijn. Hoeveel subsidie het museum kan verwach ten is nog niet bekend Om de kwaliteit van de Oudheid kamer in stand te houden, stelt het college voor een vast deel van de budgetsubsidie voor de Stichting Texels Museum (EcoMare, MJM en de Oudheidkamer) voor laatstge noemde te reserveren. Het Luchtvaartmuseum komt in aanmer king voor een (eenmalige) investeringssubsidie, maar geen jaar lijkse bijdrage. Het college betwijfelt of de collectie over de Russenoorlog er ook in de toekomst thuis hoort. 'In dien wordt besloten tot de vorming van een Historisch Museum Texel, dan past deze collectie daar ook in.' Als het zover komt, dan wil de ge meente het beheer van het gemeen telijk deel van de collectie ter discus sie stellen. Mochten de jutters besluiten te ver huizen naar de directe omgeving van de vuurtoren, dan komen ze in aan- Lesgeven met het been op de stoel en de kruk binnen handbereik. Het is deze week realiteit op de Jacob Daalderschool in Oosterend. 'Het li|kt wel alsof er hier een geheimzinnig virus rondwaart', aldus juf Elze Albers. 'Het begon met Gijs (Afman, red.), die met een hernia in het Am sterdamse Slotervaartziekenhuis is merking voor een eenmalige subsi die. De jutters krijgen geen cent als Flora het hoofdkwartier blijft. Om dit mogelijk te maken, stemt de raad dinsdag over een ex artikel 19-proce- dure, waardoor het agrarische blok een maatschappelijke bestemming krijgt. Het huis zal als dienstwoning worden aangemerkt en er komt een ontsluiting op de Californieweg. opgenomen. Woensdag ging ik op het schoolplein door mijn enkel en mijn collega Marieke den Draak werd getroffen door een zweepslag.' Toen pogingen om tijdelijk vervangers te vinden vruchteloos bleken, restte de dames geen andere keus dan met handicap en al voor de klas te gaan zitten. 'Want anders dan zouden we Een aanrijding tussen een fiets en een scooter die woensdag op het fiets pad langs de Pontweg plaatsvond, leek aanvankelijk geen letsel tot ge volg te hebben. Toen één van de wielrijders enige tijd later toch onwel werd, werd de hulp van de ambu lance ingeroepen. de leerlingen naar huis moeten stu ren en dat is wel het laatste wat we willen. Lesgeven vanuit de stoel was even wennen, maar we redden ons prima. De kinderen zijn zeer behulp zaam. Van het brengen van de koffie tot het aanreiken van de telefoon.' zie pagina 4 (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL ferst theater in de huiskamer, iv kunst in huis, wat volgt?' Meierblis in de achtertuin? straf die tegen een 41 -jarige mbre- uit Oudeschild was geëist, een kstraf van 240 uur en zes maan- cel, is door de rechtbank in maar conform de eis aangeno- i. De verdachte brak onder in- id van verdovende middelen srdere malen in bij buren en ken- len, en stal naast geld ook rook- aren persoonlijke bezittingen. Een il van deze mensen had hem vaak loipen bij problemen. Officier van itie Steinhaus noemde eerder de 'aken al 'klerestreken'. Woensdag dde de rechtbank het de man ral kwalijk te nemen dat hij men- bestal, die hem zo vaak hadden olpen. xafgegaan door de SOS Band De Koog gaan kinderen uit De sksdorp en omgeving en andere angstellenden zondag om 12.00 bij het Eierlandsche Huis van j ft voor een palmpasenoptocht, slnemers worden uitgenodigd i mooi versierde palmpasenstok e te dragen. Na afloop is er voor er kind een verrassing, jeugd van De Waal vertrekt op telfde dag om 13.15 uur bij pshuis De Wielewaal, waar na 10P limonade wordt geschonken. zo mm mogelijk overlast te veroorza ken. In feite gaf hij aan dat binnen de grenzen van wat mogelijk is alles wordt gedaan. 'Kun je je voorstellen hoe ontzettend demotiverend het is om tijdens zo'n avond dan toch zulke reacties te horen?' Een criticaster die zich afvroeg of er geen vliegtuigloze dag kon worden ingesteld, kreeg van De Bruijn als antwoord. 'In 2000 is het vliegveld meer dan 93 dagen dagen dicht geweest.' Toch gaf De Goeij aan nog veel hin der te ondervinden. Zij behoorde tot de zeven schriftelijke klagers die bij De Bruijn schriftelijk hadden ge klaagd. Via de milieuklachten tele foon waren er circa veertien binnen gekomen. Een aantal dat in de prak tijk hoger is omdat er volgens de wethouder per formulier méér klach ten waren ingediend. Luchtvaart sympathisanten die aanvoerden dat de kritiek afkomstig is van mensen die nog maar kort op het eiland wo nen en daarom geen recht van spre ken hebben, kregen van Bakker dui delijkheid over de vraag wie zich nu wel en wie zich geen Texelaar mag noemen: iedereen die op het eiland woont. Als de informatieavond iets duidelijk heeft gemaakt, dan is dat wel aan de commissie zelf geweest, die aan den lijve ervoer hoezeer het vliegveld en de perikelen daaromheen leven on der de Texelse bevolking, waarvan een groot deel niet begrijpt hoe de Tweede Kamer het recreatief vliegen verder aan banden wil leggen, terwijl toestellen van Defensie boven de Vliehors geen strobreed in de weg wordt gelegd. (www.Texelcartoon.myweb.nl) Een stukje langer, maar toch korter. Dat geldt voor de weg tussen De Koog en Den Burg, nu de rotonde Akenbuurt-Pontweg is opgeleverd. Nadat wegwerkers er gisteren de laatste hand aan legden (zie foto) mochten automobilisten er vandaag voor het eerst gebruik van maken Eerder deze week gold dat voor de vernieuwde kruisingen Kogerstraat- Akenbuurt en Nieuwlanderweg- Georgieweg. De officiële ingebruik name is voorbehouden aan gedeputeerde Hen de Boer (Wegen, Verkeer, Vervoer en Zeehavens), die hiervoor donderdag 19 april naar Texel afreist. Doorgaans als hij komt is er meer te vieren Zo ook deze keer. Hij verricht ook de starthandeling voor de aanleg van het fietspad langs de Akenbuurt. De Boer en zijn amb telijke gevolg nemen ook een kijkje op het vliegveld, waar onder meer wordt gesproken over de luchthaven, een extra parkeerterrein bij Teso en sub sidie voor het fietspad langs de Westerweg. Voorafgaand aan het bezoek praat de gedeputeerde met vertegenwoordigers uit Den Helder, Teso en de gemeente over verkeersontwikkelingen in de manne- Stad. (Foto Gerard Timmerman) leek dinsdagavond in het iveldrestaurant een informa- bijeenkomst te worden, waar de Commissie Geluidhinder jveld Texel uitleg zou geven de geluidsproblematiek rond vliegveld, de maatregelen en lachtenbehandeling. Maar het dde uit in een avond vol emo- waarbij de verhoudingen zoek waren. Alleen al het gegeven dat een handvol dat zich hevig stoort aan iegveldactiviteiten niet minder luchtvaartsympathisanten zich vond. •ergt moed om tegenover zo'n kritiek te spuien over de Toch namen Petra de van de stichting Luchtvaart- ir en haar medestanders geen voor de mond, wat leidde tot reacties die het fluister- ver overstegen. De geluiden afkomstig van sympathisanten Ie Stichting Vrienden van de Vlijt, letalsverhoudingen in de zaal overheen met die van de van beide stichtingen. Luchtvaarthinder 170 mensen rekent, heeft Vrien- de Vlijt er 1500. voorzitter van de commissie ihinder maakte wethouder Peter (er zich sterk om de indruk weg :men dat de commissie louter is iteld om het vliegveld de nek om raaien. Van luchthavenmeester e Bruijn kregen de aanwezigen iren welke maatregelen al zijn ge en om de overlast te beperken, het aantal vliegbewegingen al if begin jaren negentig aan ban- is gelegd en is gedaald van 00 naar 25.000, En dat het ont- digen van vliegbewegingen, met het aantal lesvluchten, De veel kopzorgen geeft en dat hij ds meer tijd moet besteden aan lapierwinkel. irook: hoe in het weekend hoger It gevlogen en de aanvliegroutes ter naar het vliegveld leiden, om Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken in een winkel in de Dorpsstraat in De Koog. Ze haalden er geld en telefoon kaarten uit de kassa en ontvreemd den tabakswaren De daders kwa men binnen door een tegel door het -■aam te gooien. (Advertentie) (Advertentie)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1