'Fijn om op deze manier zinvol mijn week te vullen' 3VO wil vooral aandacht voor verkeersonderwijs 10 Vrijwilligers op Texel 'Stichting kan niet zonder vrijwilligers!' |ÉL 'Er wordt té hard gereden op Texel' Martha Witte, vrijwilliger bij de SWOT: Henk Snijders van SWOT: .TEXELSE COURANT' Gelaagd (9^ V i Bierspecialisten vergaderen in 't Proeflokaal Milieuprijs GroenLinks naar vissers Rode Kruis Wat ik zeggen wou... Nogmaals: de OZB VRIJDAG 27 APRIL 2001 Als het over vrijwilligers gaat is ouderenzorg het eerste dat in mij opkomst. De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) werkt met ongeveer 130 vrijwilligers, waarvan er 65 betrokken zijn bij de warme maaltijdvoorziening. Martha Witte- Bakker (54) uit Den Burg zit er al ruim 10 jaar bij. Elke week zit ze een ochtend op het kantoor van de SWOT in de Buureton. In een dikke klapper houdt ze de admini stratie en beantwoordt ze de vele telefoontjes. Ze verstrekt informa tie over de mogelijkheden, zoals de meerkeuzemenu's en de dieet- maaltijden. Verder helpt ze met de boekjes, de kwartaaluitgave Ouder worden op Texel. 'Ik ben er via mi|n buurvrouw zomaar ingerold. Ze vroeg of ik haar een paar keer wilde vervangen. Het contact met de mensen is boeiend. Ik infor meer naar de reden waarom iemand zich opgeeft voor de maalti|den, en zo ontstaan vaak bijzondere gesprek ken. De warme maaltijd is een eerste levensbehoefte. Als mensen door ziekte of andere oorzaken niet meer kunnen koken, gaat het snel bergaf waarts. De gebruikers zijn meestal ouderen, maar ook gehandicapten, mensen met psychische problemen en alleenstaanden, die door ziekte of na een ziekenhuisopname geen maaltijd kunnen klaarmaken.' Ze is sceptisch over het groeiende aanbod van magnetronmaaltijden. 'Het zou een keuze moeten zijn, lang niet ie dereen is in staat om de magnetron te bedienen. Ik vind het niks voor mensen die erg vergeetachtig zijn, gevaarlijk zelfs.' 'Samen met mijn echtgenoot Hank heb ik ook een paar jaar maaltijden bezorgd en dat deden we altijd met veel plezier. De bezorgers eten tevo ren gezamenlijk soep, dat is heel ge zellig en bovendien kunnen knelpun ten dan meteen worden besproken. De mensen reageren vaak zo enthou siast als je aan de deur komt. Ik heb ooit eén keer een maaltijd uit mijn handen laten vallen. Alles lag in het gras! Degene voor wie het eten be stemd was stond voor het raam. La coniek deed hij de deur open en grin nikte "Geeft niet hoor meissie, ik heb nog wel een ressie..." Mijn man en ik vinden het zinvol om actief in het leven te staan, Hank heeft zich jarenlang bezig gehouden Werk waar je geen geld voor krijgt, maar wél respect en voldoening. Vrij willigerswerk is het cement van de maatschappij. Talloze organisaties, instellingen en verenigingen zijn afhankelijk van de inzet van vrijwilligers. Een deel werkt in georganiseerd verband, anderen zijn actief zonder dat daar een organisatie of instantie aan te pas komt. Vrijwillig werk is niet onder één noemer te vangen. Hulp bij eerste levensbehoeften; binnen verenigingen of op de scholen. Er is geen totaaloverzicht van te krijgen. Misschien maar goed ook, immers: bergen papieren en rompslomp zijn er al genoeg. De Verenigde Naties hebben 2001 uitgeroepen tot Het In ternationale Jaar van de Vrijwilliger! Hoog tijd dus voor een serie over Texelse vrijwilligers, die vertellen waarom ze hun werk belangrijk vinden. Interviewster Wil de Leeuw sprak met Martha Witte, actief bij de Stich ting Welzijn Ouderen Texel. informatiebalie die bij de mensen thuis komt en het legt verder geen enkele verplichting op. ledereen krijgt tevoren een telefoontje of het bezoek al dan met op prijs wordt gesteld. Maar de eerste reacties zijn erg po sitief.' Snijders is blij met het vorig jaar door de Welzijnsstichting. SWOT en de Sportraad ingestelde Lokaal Compli ment, waarvoor initiatiefnemer de Rabobank elk |aar leuke geldprijzen uitkeert. 'Ze kunnen nog wel even voortuit, want er zijn héél wat Texelaars die zich belangeloos en meestal geruisloos inzetten.' Nona Westerlaken is aan Noorderhooftcollege te Alkmaa slaagd voor het diploma patrcr allroundkapster. Zij is mome werkzaam bij Cocky's Kapsalon Vrijwilligster Martha Witte houdt voor de SWOT de administratie bij en beantwoordt te lefoontjes. met de voetballerij en ik heb al sinds mijn jeugd een sterke drang om be hulpzaam te willen zijn. Dat zal wel te maken hebben met het grote gezin waaruit ik kom.' Met maar liefst acht broers en twee zussen woonde Martha vroeger op hoeve Jonkers- bergen. 'Als ik uit school kwam, moest ik meteen flink meehelpen Je kon niet aan de kant staan en toekij ken.' Ze glimlacht bij de herinnering. 'De ouderenzorg spreekt me erg aan.lk hoop dat ik later zelf ook op die manier geholpen word. Mijn moeder is 83 en woont nog zelfstandig. Met liefde geef ik haar extra zorg en ik verzorg nog iemand anders in mijn omgeving. Daarmee heb ik het best druk en soms begrijpen mensen niet (foto March Hainan) dat je dan ook nog onbetaald werk doet. Maar het is een bewuste keuze. De spirit van de zelfstandig wonende ouderen spreekt me erg aan. Kijk, je kan wel kritiek hebben op de politiek, maar ik ben er van overtuigd dat de meeste mensen toch wel op allerlei terreinen hun best doen. Ik leg nega tieve reacties naast me neer. Ik vind het fijn om op deze manier zinvol mijn week te vullen. Daarbij hebben we ook nog een paar kleinkinderen en daar willen we ook zo veel mogelijk van genieten. Ik weet zeker dat er nog steeds genoeg mensen zijn die op deze manier hun tijd besteden. Ik vind het in ieder geval doodgewoon!' Wil de Leeuw Veel activiteiten van de Stichting Welzijn Ouderen Texel zouden niet mogelijk zijn zonder de inzet van vrijwilligers. De stichting krijgt hulp van ruim 130 vrijwilligers, die bij veel zaken betrokken zijn. Twee beroepskrachten, Henk Snijders (projectleider) en Rosa Harbers (medewerker) leiden de talrijke projecten. Zoals het boekje Ouder worden op Texel, dat op 1550 adressen wordt bezorgd. Een opsomming van de activiteiten van de SWOT: Engelse les, biljarten, dansen, muziek, zang, klaverjassen, sjoelen, gym, creatieve activiteiten, computer, kook- en internetcursus, soosactiviteiten, warme maaltijd voorziening, alarmering, klusjes dienst, huishoudelijke dienst, verstel werk. tuinonderhoud en partnerbezoek. Snijders: 'Zonder de vrijwilligers zouden geen warme maaitijdvoorziening of huisbezoeken aan 75-plussers denkbaar zijn. Veel hulpverlenende activiteiten zijn opge zet, om mensen langer zelfstandig te laten wonen. Negentig procent van alle ouderen woont zelfstandig. Deze door de overheid gewenste zelfstan digheid is mooi. maar vaak voor de senioren én de mantelzorg (familie en burenhulp) met altijd even gemakke lijk.' Vrouwen De vraag is of het in deze tijd met steeds moeilijker wordt om vrijwilli gers te werven. 'Gelukkig niet. In de praktijk lopen mensen die de veertig zijn gepasseerd meestal keihard aan tegen de problemen van hun ouder wordende ouders. Dan nemen ze het besluit om zich hiervoor in te zetten. De vrijwilligers maken weer nieuwe mensen attent op onze stichting.' Harbers: 'Het is logisch dat men daar op jongere leeftijd, wanneer velen de opvoeding van kinderen combineren met een baan, absoluut nog niet aan toe is. Als je wat ouder wordt, komt het vanzelf dichterbij.' Snijders be aamt dat vrouwelijke 50-plussers veel werk verzetten. 'Vrouwen zijn wel in de meerderheid in deze sector. Maar onder de maaltijdbezorgers zijn er ook veel mannen.' De beroepsmatige thuiszorg en de vrijwillige hulpverlening zitten elkaar volgens Harbers, die van oorsprong verpleegkundige is, niet in de weg. 'Een vrijwilliger mag nooit een ver pleegkundige handeling doen. Onze wens is om een oppascentrale te starten.Dat zou een hele steun zijn voor mensen die thuis een zieke ver zorgen. Dan kunnen ze even een mid dag weg. Mensen die de dagelijkse zorg hebben over een zieke, zelfstan dig wonende ouder, die bijvoorbeeld op een wachtlijst staat. Dat is een zware belasting. Daarvan kun je be hoorlijk in de knel raken.' Lokaal Compliment Nieuw is het project Huisbezoek 75- jarigen. Het is de bedoeling dat alle mensen in het jaar dat ze 75 worden iemand op bezoek krijgen die infor matie verstrekt over allerlei zaken die van belang zijn voor senioren. 'Het is zo zonde, als niet optimaal gebruik wordt gemaakt van de mogelijkhe den', vindt Harbers, die zelf ook veel huisbezoeken aflegt. De vrijwilligers die dit doen, krijgen een uitgebreide scholing. Het project loopt inmiddels en het ziet er naar uit dat het een succes is. 'Het is een soort ■f jM m Des te kleiner de brouwerij, des te gastvrijer de ontvangst. Met die we tenschap kwam deze week een grote groep horecaondernemers naar Texel, die lid zijn van de vereniging Bijzondere Biercafés van Nederland. Ze hielden hun vergadering in het Proeflokaal van de Texelse Biei werij, aan de achterzijde van den malige zuivelfabriek. De exploit van de cafés profileren hun zakt ware bieroases die zich hebben wezen binnen de Nederlandsel cultuur en die een belangrijk! drage leveren aan de cultuur speciaalbier, zoals die ook doorj van der Weide (rechts) en zijn rn werkers wordjin gemaakt. Uitij voor de gastvrijheid ontving dei wer een bierpul van porselein. De milieuprijs die de Texelse afde ling van GroenLinks jaarlijks uit reikt aan een persoon, groep, ver eniging of instantie die een belangrijke bijdrage levert ter ver betering of instandhouding van het milieu op of rond het eiland, is dit jaar bestemd voor vijf Texelse visserijbedrijven. De jury, die onder leiding stond van raadslid Arthur Oosterbaan, heeft gemeend de vissers te moeten hono reren voor hun inspanningen om de Noordzee schoner te maken. De be drijven - de TX4, TX33, TX34. TX37 en TX48 (nu TX21) en t Helderse collega's - hebben h tiatief genomen om het afval dal hun netten krijgen in bulkzakte te slaan en mee te nemen naa thuishaven, om het daar ter ven king aan te bieden bij het betref; overslagstation. Voorheen wai gebruikelijk dat het afval, ds hoofdzaak wordt veroorzaakt doi internationale zeevaart, werd li gegooid in zee. Dat gebeuld plaatsen waar men kon venaia^^ dat het niet direct weer opgevi worden, zoals in de buurt vanij ken. die om beschadiging i netten te voorkomen toch al d visserij worden gemeden. De| vanmiddag door juryvoi Oosterbaan uitgereikt op del van Oudeschild. Jan Brouwer, zeven jaar bestuurs lid en secretaris van de Texelse af deling van 3VO (Verenigde Verkeers Veiligheid Organisatie), is sinds vorig jaar ook voorzitter van de vereniging. Samen met zes an deren - vertegenwoordigers uit elk Texels dorp, behalve Oudeschild, en politieman Nico Drenth - vormt hij het Texelse bestuur. Brouwer vertelt dat 3VO de komende tijd vooral aandacht wil besteden aan verkeerseducatie. 'Voorlichting van groep 1 tot en met het bejaar denhuis.' 'We vergaderen ongeveer één keer in de twee maanden met het Texelse bestuur', legt Brouwer de werking van 3VO uit. 'De bestuursleden ne men op voordracht van dorps commissies plaats bij de vereniging. Mensen die gevaarlijke verkeerssituaties in hun omgeving zien, kunnen het bij het dichtstbij zijnde 3VO-lid melden. Dit lid kaart het probleem aan in de vergadering en wij zoeken naar een oplossing. Die zeven mensen vormen trouwens een hele leuke groep, dat is ook belang rijk. Eens in de drie maanden hebben we overleg met wethouder Peter Bakker, De knelpunten worden be sproken en we evalueren de zaken. Daarnaast hebben we nog twee keer per jaar een districtsvergadering van Noord-Holland. Daar leer je van el kaar door ervaringen uit te wisselen. Zo kan een nieuwe, veilige verkeerssituatie tot stand komen.' 3VO heeft op Texel negentig leden, al zijn de meesten passief betrokken bij de vereniging. 'Dit jaar hebben we maar geen jaarvergadering gehouden en de jaarverslagen naar de mensen toegestuurd. De opkomst bij dat soort bijeenkomsten ligt rond tien procent, terwijl er toch duidelijk ideeën leven. We krijgen veel brieven van leden én niet-leden over onvei ligheid op de buurt. Vorige week belde een vrouw uit Den Burg, ze stoorde zich aan het feit dat er een spandoek met "rechts gaat voor" op een kruispunt hing waar voorrang door middel van borden werd gere geld. Als je daarbij nadenkt heeft ze gelijk. Het zou voor verwarring kun nen zorgen.' Inmiddels zijn de span doeken verwijderd. De ideeén voor de voorlichting zijn volgens Brouwer klaar. 'De gemeente overlegt nog over de financiën, voor elk plan is geld nodig. De komende drie jaar wordt er waarschijnlijk een fors bedrag voor educatie uitgetrok ken. B en w zijn zich nog aan het beraden.' Voor de jongste klassen heeft 3VO een theater in gedachten. 'Het is een toneelstuk van drie kwar tier waarbij kinderen worden betrok ken. "Pas op muis", gaat over een clown die wegloopt uit het circus en veilig door het verkeer moet zien te komen. Voor groep zeven en acht is er het jaarlijkse theoretisch examen, en zijn we bezig met de actie "acht naar één". Basisschoolverlaters fiet sen met ouders of leraren naar hun nieuwe school en kijken onderweg welke verkeersomstandigheden ze tegenkomen. Het uitzetten van cir cuits op scholen lijkt ook aan te slaan Daarbij willen we een parcours op schoolpleinen maken waar kinderen overheen fietsen. Ze mogen zelf de wegen uitzetten, net wat ze willen, haaientanden mogen er ook bij.' Vol gens Brouwer heeft het ministerie twintig minuten verkeersles per week op de basisscholen staan. 'Maar ik denk dat weinig Texelse scholen dat redden.' Op de OSG meldt Brouwer meerdere activiteiten dan de vertrouwde alcoholsimulator, die elk jaar terug komt voor de tweede klassen van de Hogeberg. 'We leveren ook informa tie voor lessen over alcohol en drugs in het verkeer. De school mag daar zelf een invulling aan geven, ik geloof dat het tijdens maatschappijleer wordt behandeld.' In samenwerking met de Algemene Nederlandse Ouderen Bond (ANBO) en de Stich ting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) organiseert 3VO Texel verkeerslessen per fiets. Samen met een soort in structeur fietsen de ouderen door Den Burg, achteraf vertelt de bege leider wat voor verbetering vatbaar is. Ook de asielzoekers worden bij de educatie betrokken. Brouwer: 'Zij krij- 'Bijna de helft van de automobilisten rijdt voor de Wielewaal te hard.troie mkiwi Oa"nn gen een video te zien, in makkelijk Nederlands taalgebruik vanwege de verschillen, waarin de Nederlandse verkeersregels worden getoond.' 3VO Texel is met Teso in overleg over folders. 'Er zijn veel mensen die den ken dat op het eiland andere ver keersregels gelden. Daarom zou ie dereen bij de loketten een drietalig foldertje moeten krijgen met de regels rond dorpen.' Het lijkt Brouwer zinvol om een auto te water-cursus in het zwembad te geven. 'Wie weet hoe je jezelf zo moet bevrijden? Het moet op het eind van het seizoen gebeu ren, want dat water kun je achteraf niet meer gebruiken.' 3VO organiseert de komende jaren in samenwerking met de gemeente ook veel activiteiten omtrent het verkeersveiligheidplan. Zo worden er opnieuw elk kwartaal snelheids controles gehouden. 'Over het alge meen wordt er op Texel té hard gere den. Er zijn een aantal geijkte punten, bijvoorbeeld voor de Wielewaal in De Waal langs. Uit metingen blijkt dat bijna de helft van de automobilisten daar te hard rijdt. Ik vind die nieuwe snelheidsregeling prima. Dertig kilo meter per uur in alle Texelse dorpen, alleen de ring Beatrixlaan-Bernhard- laan blijft vijftig kilometer per uur. Het moet tussen de oren komen, mensen halen idioterie uit. Er moet geattendeerd worden op veiligheid in het verkeer. Kijk eens naar de OSG, hoe rond het gebouw wordt gereden met auto's en fietsen. Dat kun je niet veranderen, maar het zou wél verbe terd kunnen worden.' Brouwer zegt zeer blij te zijn dat de gemeente be lang hecht aan de mening van 3VO. 'Het is goed dat wij erbij betrokken worden, je hebt écht inspraak. Op een gegeven moment werd onze mening over de aanleg van het fiets pad langs de Westerweg gevraagd. Toen zijn adviseurs naar Texel geko men om het plan te keuren.' Jan Brouwer is met zijn 3VO-collega's druk bezig het Texelse verkeer te ver beteren. 'Idealisme? Nou, dat niet. Maar ik wil me sterk maken voor een betere verkeerssituatie.' De organisatoren van evenementen die een beroep willen doen op vrijwil ligers van het Rode Kruis, dienen vóór 7 mei contact op te nemen met M. Goeman, tel. 320977. Bulten rtrantwoordelijUieid vi De wijze waarop OZB wordt geheven is een tamelijk ondoorzichtige en het is dan ook niet zo eenvoudig om een juist beeld te krijgen van wat de ge meente bedoelt als zij verklaart dat de totale OZB-opbrengst met niet meer dan 3% zal stijgen. Op de eerste plaats is het zo, dat er verschillende tarieven worden gehanteerd voor woningen en onroerend goed zijnde niet-woningen. Voor deze laatste categorie moet men denken aan een schoolgebouw, een bibliotheek, een kerk. een sport hal, maar ook een restaurant, een winkel of twintig bunder weiland. En omdat de economische waarde van deze tweede categorie meestal achterloopt op die van woningen is een zogenoemde tariefdifferentiatie ingevoerd waardoor het tarief voor deze laatste categorie hoger is dan dat voor woningen. Die tarief differentiatie is aan een maximum gebonden en dit is voor 2001 vastge steld op 38%. Maar een gemeente kan binnen die marge daarvan afwij ken. Zo heeft de gemeente Texel ge kozen voor 29,5% en voor 2001 de beide tarieven vastgesteld op ƒ5,16 en 6,67 per ƒ5000,- economische waarde (bewoners plus eigenaren- gedeelte) voor respectievelijk wonin gen en niet-woningen. In 2000 waren die tarieven respectievelijk 6,87 en ƒ8,22 per ƒ5000,- economische waarde en deze zijn dus in het kader van de excessieve waardestijging voor 2001 verlaagd. Nu is de waarde van een woonhuis met een beetje goede wil nog rede lijk te bepalen, want deze worden regelmatig verhandeld en dit biedt het nodige houvast. Maar wat is nou, even los van de historische en reli gieuze waarde, de economische waarde van een kerkgebouw? Dat is maar net wat een gek daarvoor geeft. Een aantal jaren geleden werd in Amsterdam een kerk verkocht voor 1,-. Maar het slopen, puin afvoeren en bouwrijp maken van de grond kostte vele miljoenen. Wat is een ge meentehuis waard dat op de nomina tie staat om te worden gesloopt? Toen de gemeente enkele jaren ge leden voor ruim zes miljoen de trotse eigenaar werd van een failliet zwem paradijs wilde zij daar voor elke prijs wel vanaf. En hoe ligt de scheiding tussen woning en niet-woning bij een winkelwoonhuis, of bij een agrarisch bedrijf met woonhuis opstallen en tien bunder land? Niet zelden is zo'n waarde puur fictief en is bij de taxa tie van gecombineerd onroerend- goed een scheiding tussen woning en overige objecten vaak moeilijk vast te stellen. In dit grijze gebied is dan ook nog wel eens wat te verdie nen. Nu zal volgens de gemeente de to tale OZB opbrengst met met meer dan 3% stijgen. De meest logische gedachtengang is dan om voor ieder een de OZB met 3% te verhogen, zoals dit ook met de reinigings rechten (3,7%) en de rioolrechten (8,9%) is gebeurd. Met 3% verhoging kan iedereen nog wel leven en dan hoeft er geen dure hertaxatie plaats te vinden en hoeven er ook geen hon derden bezwaarschriften te worden afgehandeld en is niemand ontevre den. Maar die hertaxatie moet nu eenmaal van het Rijk omdat deze ook voor andere belastingen als basis dient en een onroerendgoed kan ook een toegevoegde waarde hebben gekregen doordat er bijvoorbeeld een garage is bijgebouwd. Bij het vaststellen van de OZB tarie ven voor 2001 is de gemeente ervan uit gegaan dat de waarde van wonin gen gemiddeld met 37% is gestegen en die van niet-woningen met 27%. Om u nou te tonen hoe gelijk, gelijk is, gaan we een paar rekensomme tjes maken. Daarbij gaat het niet om exacte bedragen maar louter om een voorbeeld. Stel: we hebben volgens de taxatie van 1995 een woning van ƒ100.000,- en een niet-woning van ƒ100.000,-. Volgens de tarieven van 2000 (ƒ6,87 en 8,22) was de OZB voor de wo ning 100.000 5000 x 6,87 ƒ137,40. En voor de met-woning is dit 100.000 5000 x 8,22 ƒ164.40. De totale opbrengst OZB is dan 137,40 164,40 ƒ301,80. In 2001 zijn de tarieven respectieve lijk ƒ5,16 en ƒ6,67. Volgens de gemeentelijke inschatting is de waarde van de woning met 37% ge stegen. De OZB voor de woning is dan 137.0005000 x 5,16 ƒ141,38. Volgens dezelfde schatting is de waarde van de niet-woning met 27% gestegen. De OZB voor de met-wo ning is dan 127.000 5000 x 6,67 ƒ169,42. De totale opbrengst OZB is dan 141,38 +169,42 ƒ310,80. De stijging var de totale opbrengst OZB is 310,80 - 301,80 9,- en dit is met meer dan 3% van de totale op brengst OZB van vorig jaar. De ge meente heeft dus gelijk! Maar wat nu als de waarde van woningen niet met 37% is gestegen maar met ge middeld 51%, zoals van dieet! ren die zich bij mij hebben gen En dan kan een ambtenaarts sector middelen (vroeger ge afdeling financiën) wel verklarr er ook woningen zijn die veel in dan 37% in waarde zijn Maar als daar waardestijgingen meer dan 100% tussen zitten kan men met recht en reden I» hebben over de betrouwbaarhet de taxatie die in 1995 voor veel' is uitgevoerd door het bureau K< uit Soest, en over de taxatie ei weer is uitgevoerd. En als diet; ambtenaar verklaart dat als eent tie in het verleden wat hoog u: deze door de gemeente werd ge) maar dat dit nu met meer mag begin ik me ook af te vragen me! voor malversaties de gemeente toen nog meer bezighield en» aldus bevoorrechte personen stanties dan wel waren? En wat nu als zou blijken ds waarde van met-woningen eens met 27% maar bijvoorbeeld slechts 16% is gestegen? Ws waarde van een kerk of brandweerkazerne is in de afgeh vijf jaar met geen dubbeltie ges'; Dan ziet het rekensommetje volgt uit: OZB voorde woning 151.000: x 5,16 ƒ155,80. De OZB vot niet-woning is dan 116.000S 6,67 ƒ154,74. De totale opbif OZB is dan 155.80 154.' 310,54. De stijging van de OZB 310,54 - 301,80 8,74 en de wederom niet meer dan 3% te1 zichte van vorig jaar. Dp genu heeft dus,weer gelijk. Maar int» heeft wel een enorme verschuiving plaatsgevondene niet-woningen naar de partm woningen. En daarin schuilt nou cies de essentie van mijn be» Het probleem is echter dat ttt alleen met een gedegen accour onderzoek zou kunnen aantonf omdat geen enkele partia woningeigenaar zich de koster zo'n onderzoek kan veroorlover het de gemeente sieren als zij, kader van openbaarheid van be en de alom geprezen democfc' ring van de lokale politiek, eem dige openheid van zaken m kwestie zou geven. JA» Ooste' 0| 0| 0| 0| 0| :0 ii.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 10