Vrijheid is leven zonder angst Dodenherdenking: vlag blijft halfstok Texel herdenkt bezetting Nederlands Indië Bevrijdingsdag Commissaris van de Koningin bezoekt Texel Melding van de maand Houd de meierblis schoon! Programma herdenking 4 mei Agenda Opening natuurmaand Kijk uit: smurfen van rechts... Informatierubriek van de Raadsvergadering dinsdag 8 mei Gemeente langs de dorpen nl gemeente Texel email@texel.r www.texel.nl gemeentehuis Nieuwe inwoners Citroenzuur is niet schadelijk Uitslag enquête tijdens festival .TEXELSE J2 COURANT Openingstijden en bereikbaarheid Eiland U hebt 'm inmiddels vast wel ge zien, het televisiespotje met Va der Abraham en de smurfen. De boodschap is duidelijk: vanaf 1 mei hebben alle bestuurders van rechts voorrang. Maar let op, niet alle smurfen van rechts hebben voorrang. De nieuwe regel geldt alleen voor bestuurders, dat wil zeggen motor voertuigen, fietsers, bromfietsers, snorfietsers. bestuurders van invalidenvoertuigen, een wagen, ruiters, geleiders van rij- of trek dieren of vee. Geen voorrang van rechts hebben voetgangers, skeelers, skaters en steppers Bo vendien geldt deze nieuwe regel al leen op gelijkwaardige kruisingen (ook T-kruisingen). dus niet op voorrangskruismgen of plaatsen waar de voorrang is geregeld met verkeerslichten, voorrangsborden of haaientanden. De voorrangsregel geldt ook met bij in/uitritten. Wilt u meer weten? Folders over de nieuwe regel zijn gratis af te halen in het raadhuis, alle dorpshuizen en de bibliotheek. Meer informatie is tevens te vinden op www.oeefhetdoor.nl. de website van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Op Texel hebben alle scholen een lespakket gekregen. De gemeente heeft spandoeken opgehangen om bestuurders te attenderen. Deze blijven tot half mei hangen. Verder proberen we door middel van ad vertenties iedereen te wijzen op de wijziging die voortaan als ,,de smurfenregel" door het leven zal gaan... De Texelse gemeenteraad vergadert op dinsdag 8 mei om 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: I.Opening en mededelingen 2. Vaststelling volgorde stem ming 3. Vaststelling besluitenlijst van 10 april 2001 4. Trouwlocaties 5. Voorbereiding van de Trilate rale Ministersconferentie in Esbjerg 6. Herhaling voorbereidmgs- besluit ten behoeve van saneringsproject 't Gouwe Boltje te Oosterend 7. Adviesnota Telecommunicatie Ruimte 8. Fonds "Kunst en Cultuur" 9 Aerotheater Texel 10. Voorjaarsnota 2001 IIVerlening bijdrage voor pro ject Meimaand Natuurmaand Texel 12. Post onvoorziene uitgaven 13. Ingekomen stukken en mede delingen a. Ingekomen stukken 14. Rondvraag 15. Sluiting Vooruitlopend op de raads commissies brengt de buitendienst van de gemeente in mei een bezoek aan alle dorpen. Bekeken wordt welke wensen er leven en welke klussen nog moeten worden uitge voerd. Bewoners met verzoeken ten aan zien van hun woonomgeving kunnen zich wenden tot hun dorps commissie. berichten Het gemeentehuis is geopend: morgen? van 8.30-12.30 uur. 's Middags Is het gemeentehuis (behoudens afspraak) gesloten. Het gemeentehuis is 's middags gesloten omdat de mensen die in het gemeentehuis werkzaam zijn op deze manier de lopende za ken efficiënt en adequaat kunnen afhandelen. De hedendaagse jeugd groeit op in vrijheid. Gelukkig wel. Maar reali seert men zich dat? Daarom is dodenherdenking zo belangrijk. Vooral voor de jeugd en die probe ren we er altijd nauw bij te betrek ken. Texel heeft ditmaal een extra eigen thema: de internering in de Jappenkampen in Nederlands Indië, de bijna vergeten oorlog. Gis teren hebben twee Texelaars, die deze afschuwelijke periode in de geschiedenis aan den lijve hebben ondervonden, over hun ervaringen gesproken met leerlingen van ba sisscholen, waarna we bloemen hebben gelegd bij het monument op de algemene begraafplaats. Deze plechtigheid in het kader van 'adop teer een monument' is een uitste kende traditie en ik ben ervan over tuigd dat we daardoor jaarlijks meer jongeren zien bij de herdenking op 4 mei. Het programma daarvan vindt u elders op deze pagina. Die dag zal de Georgische gevolmach tigde minister en de Georgische ambassadeur in de Benelux om 16.30 uur een ceremonie bijwonen op de begraafplaats der Georgiérs. Ik ben daar ook. Een leuk moment rond deze tijd van het jaar is de jaarlijkse uitreiking van de koninklijke onderscheidingen. En als u deze krant leest is bekend welke Texelaar 'm uit mijn handen heeft ontvangen. Een geweldig moment, als we de betrokkene met een smoes naar het raadhuis lok ken en daar "overvallen" met de welverdiende hulde. Tegenwoordig kan iedereen personen die veel doen voor de maatschappij voor dragen voor een lintje. Na beoorde ling op lokaal niveau buigt het ka binet van de Commissaris van de Koningin zich erover, waarna het kapittel in Den Haag het laatste woord heeft. Als ik de versierselen opspeldt, doe ik dat in mijn rol als "verlengstuk" van het rijk. Ik draai voor deze gelegenheid de zegel aan de ambtsketen om, zodat niet het wapen van Texel, maar het wapen van het Koninkrijk der Nederlanden aan de voorkant zit. Tijdens mijn vakantie bereikten me de berichten over de MKZ-uitbra- ken in Nederland. Ik heb veel waar dering voor de wijze waarop mijn vervangers in samenwerking met plaatselijke deskundigen deze zaak voortvarend hebben opgepakt. Met dit crisisteam wordt bekeken wat voor maatregelen nodig zijn ten aanzien van evenementen zoals bij voorbeeld de Ronde om Texel. Maar al met al zijn het de boeren die het weer voor hun kiezen krijgen. Voor enkele van hen wordt het een kwes tie van overleven, helemaal nu ons het bericht bereikte dat de Texelse agrariërs met op het rijk hoeven te rekenen voor een vergoeding na de geleden waterschade. En dat terwijl er nog geld in de pot van de over heid zit! Bijzonder teleurstellend, na alle in spanningen die het Texelse ge meentebestuur en de eilandelijke afdeling van de WLTO zich hebben getroost om dit voor elkaar te krij gen. Dit eiland kan niet zonder boe ren. Het zijn de medevormers van ons mooie landschap. En je moet er toch niet aan denken hoe het ei land eruit zou zien zonder koeien en schapen? De Texelse identiteit staat op het spel. De burgemeester, C.J Geldorp-Pantekoek. Het landelijke thema van doden herdenking is dit jaar "vrijheid is le ven zonder angst". Texel geeft daar een eigen invulling aan door de be zetting van het voormalige Neder lands Indië door de Japanners te memoreren. Twee Texelaars die deze vreselijke tijd aan den lijve hebben ondervonden zullen hun medewerking verlenen Het Texelse gemeentebestuur vindt het belangrijk dat deze bezetting onder de aandacht komt. Lange tijd is het overschaduwd door de ver schrikkingen in eigen land tijdens de Tweede Wereldoorlog Maar ook aan de andere kant van de wereld bol hadden mensen het moeilijk en het is goed om ook daar eens bij stil te staan. Er zijn landelijk nieuwe instruc ties uitgevaardigd voor het vlag gen tijdens dodenherdenking op 4 mei. Was het voorheen zo dat na de twee minuten stilte om 20.00 uur de vlag officieel van halfstok naar de top werd gehe sen om de bevrijdingsdag in te luiden, nu blijft de vlag halfstok. Er was veel commentaar op de 'oude' ceremonie, die stamt uit de periode voor invoering van de zo mertijd. In die jaren was het al bijna donker aan het einde van de plech tigheid en werd de vlag meestal kort erna binnengehaald. Door de zo mertijd zit er nu een uur tussen en blijft de vlag langer zichtbaar Een vlag in top op de avond van dodenherdenking, terwijl op vele plaatsen nog kransleggingen en andere plechtigheden plaatsvinden, gaf aanstoot. Tevens werd de regel niet unaniem opgevolgd en waren op verschillende plaatsen nog wel vlaggen halfstok te zien. Dat gaf een onaangename discrepantie. Besloten is nu om aan alle verwar ring officieel een eind te maken. Voor de bevolking zal het weinig uitmaken. De meeste mensen lie ten de vlag op 4 mei toch al half stok hangen tot het tijd was deze binnen te halen. Bevrijdingsdag wordt in Nederland nog maar eens in de vijf jaar als feestdag gevierd. De laatste keer was vorig jaar, dus nu is 5 mei pas weer in 2005 een officiële vrije dag. Dit jaar valt de bevrijding echter op een zaterdag en zijn de meeste mensen dus toch al vrij. Omdat er geen sprake is van een officiële feestdag, zijn van over heidswege uit geen feestelijkheden georganiseerd. Dat wil echter niet zeggen dat er die dag mets is te doen op het eiland. In de agenda van deze krant of het Meimaand Natuurmaand magazine vindt u tal van activiteiten. Nog even en dat kunnen ze worden aangestoken. Op 30 april gaan op Texel ruim 100 meierblissen in vlammen op. Het slechte weer van de laat ste tijd hindert de opbouw van de brandstapels behoorlijk. Op sommige plaatsen heeft de ge meente rijplaten neergelegd, terwijl op andere plekken diepe sporen in het veld niet kunnen worden vermeden. Ook zijn op verzoek van dorps commissies enkele afrasterin gen geplaatst om het ver waaien van materiaal tegen te gaan. Zoals al eerder bekendgemaakt, is voor Den Burg toch nog een alternatieve locatie gevonden aan de Hallerweg, op het terrein van Werner Dros. Het veld dat voorheen werd gebruikt wordt momenteel bevolkt door scha penden lammetjes die wegens de mond- en klauwzeermaatregelen nietmochten worden vervoerd. In verband met de MKZ-dreiging verzoekt de gemeente iedereen op het terrein van de meierblissen te blijven en zich niet In naburige weilanden te begeven. Op alle blissen is geverfd hout aangetroffen. Dit valt echter on der de "verboden stoffen" en wordt, voor zover mogelijk is, verwijderd. Op drie brandstapels moest door de gemeente wor den ingegrepen nadat er plastic kratten, zeilen, hele inboedels en zelfs tempex platen met teer- houdend dakbedekkingmateriaal was aangetroffen. Het is helaas zo dat sommige Texelaars de meierblis beschouwen als een makkelijke manier om van over bodige troep af te komen. En daarbij wordt met altijd aan de gevolgen gedacht Zo zijn er ko zijnen met kapot glas aangetrof fen. Spelende kinderen op het terrein liepen daardoor grote ri sico's, terwijl achterblijvend glas later problemen kan opleveren als de wei weer voor vee wordt gebruikt. Inmiddels zijn ook weer vele hut ten verrezen tussen het afval hout. Sommige bouwwerken zijn bepaald spectaculair, maar ze zijn lang niet altijd zonder gevaar. Zeker niet als ze dicht bij de weg of een sloot staan. Ouders doen er goed aan een oogje in het zeil te houden. Het is bijna tien jaar geleden dat Commissaris van de Koningin J.A. (Jos) van Kemenade een of ficieel werkbezoek aan Texel bracht. Omdat er verschillende zaken zijn waarover het gemeen tebestuur met hem van gedach ten wil wisselen komt de CdK op vrijdag 11 mei opnieuw naar het eiland. Op de boot wordt Van Kemenade begroet door burgemeester Gel dorp en TESO-directeur Wortel. Gesproken wordt over de plannen voor een nieuwe boot in 2005 in relatie tot de wens van gemeente Den Helder om de veerhaven te verplaatsen. Na aankomst wordt een bezoek gebracht aan het Nioz, dat dit jaar 125 jaar bestaat. Er staan twee wetenschappelijke le zingen op het programma, evenals een rondleiding langs de nieuw bouw. In het raadhuis wacht Van Kemenade een lezing door profes sor H. Brezet van de TU Delft. Hij gaat praten over "Kennisinstituut Texel" (de mogelijkheid om meer we tenschappelijke instellingen naar het eiland te trekken) en de activiteiten van de Stichting Duurzaam Texel. De raadzaal was woensdagavond gevuld met inwoners die het afge lopen jaar op Texel zijn komen wo nen. Totaal hadden ruim 70 perso nen zich aangemeld voor deze jaar lijkse kennismakingsavond. Al surfend op de gemeentelijke website www.texel.nl vertelden bur gemeester en wethouders iets over zichzelf en hun beleid. Ook beant- Na de lunch wordt een rondrit ge maakt, waarbij uiteraard de ontwik kelingen rond de haven van Oude- schild in ogenschouw worden ge nomen. Met name de toekomst plannen rond de Reede van Texel, het VOC-verleden en de onder- waterarcheologie worden door wet houder Nel Eelman nader bespro ken. Om de plannen te visualiseren zal een bezoek worden gebracht aan fort De Schans en de bouwkeet op de haven. woordden zij diverse vragen. De nieuwe inwoners bleken o.a. nieuwsgierig naar de mogelijkheden op het gebied van huisvesting en vrijwilligerswerk. En natuurlijk het antwoord op de vraag "Waar komt de naam Texel vandaan?" Na een interessante spreekbeurt van directeur Jan de Leeuw van het 125-jarige NIOZ, werd het informele samenzijn afgesloten met een hapje en een drankje. Texel doet er alles aan om MKZ buiten de deur te houden. Matten met een citroenzuurverdunning lig gen klaar ter ontsmetting van auto banden, schoenzolen en honden pootjes. Maar, is dat spul niet scha delijk voor uw auto, wegdek of huisdier? Nee, luidt het antwoord van het ministerie van LNV Auto- lak, rubber en de huid van huisdie ren wordt niet aangetast door ci troenzuur. Ook wordt wel ontsmet met een natronloogoplossing, maar dat wordt door het ministerie niet aan geraden voor schoenzolen of die ren. Op de website www.minlnv.nl staat nadere informatie over de juiste wijze van ontsmetten. Hebt u nog meer vragen, bel dan met de MKZ-informatielijn, telefoon 0800 1556. Vanaf 15.30 uur is er een voor ie dereen toegankelijke bijeenkomst in de Raadskelder (de raadzaal is wegens huwelijksvoltrekkingen met beschikbaar). Wethouder Bakker houdt een verhaal over "mobiliteits concept Texel", het verkeers- en vervoersplan waardoor automobi liteit op het eiland wordt terugge drongen en een systeem van 'ver voer op maat' in samenwerking met de busdienst, taxibedrijven en fietsenverhuurders wordt opgezet. Leden van de gemeenteraad zullen zich mengen in een discussie over de bestuurlijke organisatie in Noord Holland, de gecombineerde huis vesting van politie, brandweer, am bulance etc. ('rood-wit-blauwe bri gade') en het experiment Elzinga, waarbij raadsleden het voorzitter schap van commissies op zich ne men. Na een diner met het college van B en W keert de CdK weer huis waarts. De herdenkingsbijeenkomst op 4 mei is ditmaal in de RK Kerk van Den Burg in plaats van in de NH kerk. Het programma van de bijeenkomst en de herdenking op de Algemene Begraafplaats te Den Burg luidt als volgt: 1 Vanaf 18.45 uur is de kerk open en wordt het orgelspel verzorgd door de heer D. Wassink. 2. 19.00 uur: opening door de burgemeester mevrouw mr. C.J. Geldorp-Pantekoek. 3. Muzikaal intermezzo verzorgd door mevr. I. Wassink, dwarsfluit. 4. Voordracht door leerling(en) van de basisschool. 5. Voordracht door leerlingen van de OSG De Hogeberg. 6. Muzikaal intermezzo verzorgd door mevr. I. Wassink, dwarsfluit. 7. De heer R. Lutke Schipholt en mevr. T. Deege-Brommersma ver tellen over hun ervaringen onder de Japanse bezetting in voor malig Nederlands-lndië. 8. Muzikale afsluiting verzorgd door het Texels Vrouwenkoor. 9. 19.30 uur: begin stille tocht naar de Algemene Begraafplaats aa de Kogerstraat, met omfloerste trom door het Koninklijk Texels Fanfarekorps. 10. Rondgang over de Algemene Begraafplaats, gevolgd door: a. kranslegging bij het kunstwerk "De Levensboom", geschonken door Georgië aan Texel; b. kranslegging bij het monument voor de Geallieerden "Crossol Rememberance"; c. verzamelen bij het voorgedeelte van de begraafplaats; d. enkele koralen gespeeld door het Koninklijk Texels Fanfare korps; e. Last Post door het KTF; f. 20.00 uur: 2 minuten stilte; g. reveille door het KTF; h. kranslegging bij het monument "De Goede Herder" door de burgemeester en de oud-verzetsmensen; i. mogelijkheid tot het leggen van bloemstukken door de overige aanwezigen. 11Afsluiten herdenkingsbijeenkomst door de burgemeester. 12. Gezamenlijk zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus, onder begeleiding van het KTF. 13. Einde herdenkingsbijeenkomst. De vergaderingen van de raads commissies worden om 19.30 uur gehouden in het raadhuis, tenzij anders vermeld. Deze bijeenkom sten zijn openbaar toegankelijk. Maandag 21 mei commissie Be stuur Organisatie Dinsdag 22 mei commissie Ruimte, Wonen Economie Woensdag 23 mei commissie Wel zijn Onderwijs, aansluitend com missie Financiën, Werken en Milieu (in verband met Hemelvaartsdag op donderdag 24 mei). Op dinsdag 1 mei wordt de Mei maand Natuurmaand officieel geo pend door wethouder Peter Bakker, geassisteerd door 'meester Thijsse' en zijn vrouw. Dat gebeurt om 13.30 uur in restaurant De Worsteltent, waarna een interessant programma volgt met voordrachten van schrij ver Koos van Zomeren, weerman Peter Timofeeff en komische verha len van Marjo Dames. Deze bijeen komst is voor iedereen gratis toe gankelijk. Vanaf 15.00 uur vertrekt tevens een excursie onder leiding van 'Thijsse', waaraan gratis kan worden deelgenomen. Op deze dag is van 10.00 tot 16.00 uur tevens de doe- en kijkdag bij het Turfveld. Het is het startsein voor een maand vol activiteiten die de gevarieerd heid van de Texelse natuur in al haar facetten toont. In het natuurmaand- magazine dat gratis is af te halen bij de VW staan alle evenementen overzichtelijk vermeld. De MKZ- dreiging heeft voor enkele kleine wijzigingen in het programma ge zorgd. Alleen het land lopen en dè open dagen bij de mini ponyfokkerij van Frans Vos kuil zijn afge last. De kijk- dozendag van de fotokring en het sportief wan delen voor 50 plussers hebben gewijzigde start- Tot en met afgelopen dinsdag la den de enquêteformulieren overt functioneren van de gemeentere worden ingeleverd of ingevuld» de gemeentelijke website. Volg* een eerste schatting waren c 700 exemplaren ingeleverd, betekent dat veel Texelaars moeite hebben genomen hunfl ning kenbaar te maken. Een vlia tige blik leerde dat volgens rtë dere inzenders nog wel wat w verbetering vatbaar is. De uitslagen worden de komen tijd verwerkt en bekend gentë tijdens het festival voor de lofc democratie dat begin juni wo gehouden. plaatsen. Verder gaat alles ge^ door. Voor nadere informatie kur contact opnemen met VW Te (tel. 314741of kijken op de wet: VRIJDAG 27 APRIL 2001 (advertentie)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 12