Stralende afsluiting van Waalder Koffieconcert Duyfken sets sa for Netherlands Nieuw Luchtvaartmuseum wordt 'Siamese tweeling' 2 'i lui E Agenda .TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wou. Vier concerten Eper Bloaskapel Countrydansen in de openlucht Collecte ANGO Eierland Voorspeeluur Bingo voor 55+ ƒ10.-. 'Little Dove' DINSDAG 29 MEI 2001 Kommer en kwel in de liefde was voor vele componisten in de 17' en 18' eeuw een bron die hen inspi reerde tot het schrijven van de meest prachtige liederen en canta tes. Hiervan kon het publiek ruim schoots genieten tijdens het laat ste Waalder koffieconcert, dat zondag werd uitgevoerd door de sopraan Marian van der Heide en de clavecinist Jelte Hulzebos. Bei den zijn afgestudeerd aan het Gro nings Conservatorium en hebben inmiddels hun sporen verdiend in met name uitvoeringen van oude muziek, zowel solistisch als in ensembleverband. Op het programma stonden onder andere werken van Purceil, Handel, Vivaldi en Pignolet de Montéclair. Van laatstgenoemde werd een cantate uitgevoerd, gewijd aan de natuur, een toepasselijk thema voor Texel en spe ciaal voor deze gelegenheid uitge zocht, aldus de musici. Ondanks de ellende die de liefde met zich mee kan brengen, werd het geen droevige toestand in de tot concertruimte omgetoverde Waalder kerk, maar een aangenaam, sprankelend concert, waarin zowel Van der Heide als Hulzebos er uitstekend in slaagden het publiek te boeien. Van der Heide is gezegend met een stralend, helder en tegelijkertijd warm stemgeluid, waarmee zij glaszuiver vele nuances in de muziek aanbracht. Gaandeweg het concert werden de expressieve mogelijkheden van de teksten steeds meer uitgebuit en de dramatiek tot leven gebracht. Haar gevoel voor stijl en uitvoeringspraktijk van barok muziek was opvallend. Van der Heide werd zeer adequaat en gedegen op het clavecimbel begeleid door Jelte Hulzebos, die haar op bescheiden maar duidelijk aanwezige wijze volgde. Dat Hulzebos ook solo uitste kend op zijn instrument uit de voeten kan bleek uit de stukken voor clavecimbel, zoals de Trumpet Tune van Purceil en de bekende Air en toegangsprijs. Dit laatste is vooral ook te danken aan de musici, die - veelal gerekruteerd uit de kennissen kring van de organisatoren - bereid zijn tegen een geringe vergoeding op Texel op te treden. Dat na afloop van de concerten in het dorpshuis kof- fie/thee/hapjes worden geserveerd wordt - gezien de toestroom van de Sopraan Marian van der Heide en de clavecinist Jelte Hulzebos verzorgden zondag het laatste Waalder koffieconcert. Gavotte van Wesley, die overigens ook vaak worden uitgevoerd op het orgel. Bijzonder was het stuk 'Jupiter' van Forqueray, waarin het geweld van de elementen waarover deze Romeinse god het bewind voerde, bijna aanschouwelijk over het publiek werd uitgestort. Het fraaie twee-klaviers clavecimbel van Hulzebos is een kopie van een 18* eeuws instrument van de Frans man Goujon, dat in het museum van het conservatorium in Parijs tentoon gesteld staat. Het is het enige instru ment van deze bouwer dat de Franse Revolutie heeft overleefd: de overige clavecimbels van zijn hand zijn ver dwenen in het houtvuur vanwege het 'verdachte aristocratische luchtje' dat om die instrumenten hing. Het concert werd afgesloten met een spetterende cantate van Vivaldi, waarin de narigheid van de liefde wordt bezongen en de vele stemmin gen die zij teweeg kan brengen, zo als wanhoop, verwarring, opwinding, agressie. Marian van der Heide bracht dit stuk met verve: vol energie, virtuoos, krachtig en met overtuiging, schijnbaar moeiteloos bewegend in snelle loopjes en grote sprongen. Met het optreden van dit zeer muzi kale duo kwam een eind aan de tweede serie Waalder koffie concerten. Het blijkt dat de initiatief nemers, de dorpscommissie en en kele muziekliefhebbers uit De Waal. met hun formule de spijker op de kop hebben geslagen: het bieden van gevarieerde concerten van kwalitatief hoog niveau voor een relatief lage concertgangers - als een aantrekke lijke toevoeging ervaren. Liefhebbers bieden we alvast een blik in het programmaboekje van het vol gend seizoen: 16 september: Vocaal herenkwartel Sequens (muziek door de eeuwen heen). 25 november: Via Cordes (vocale en instrumentale muziek uit Renais sance en Barok) 24 februari: Trio Vilde Katshke (Jiddisje verhalen met joodse klezmermuziek) 2 juni: Annette Saatrübe (Zuid-Ame- rikaanse liederen en poëzie) Tekst en foto: Lida Wels De Eper Bloaskapel, een gezelschap van 18 muzikanten, geeft komend weekend op verschillende locaties op het eiland optredens. Deze duren circa anderhalf uur, waarbij Egel ander, Beumische en populaire mu ziek wordt gespeeld. De ouverture klinkt vrijdagavond om 20.30 uur in restaurant Bos en Duin, zaterdag speelt het gezelschap vanaf 14.00 uur op het terras van restaurant De Smulpot in de Bmnenburg. Zondag start om 12.00 uur een optreden op de haven van Oudeschild. Het laat ste concert klinkt maandag vanaf 11.30 uur in de Koger Dorpsstraat. Als vervolg op de succesvolle dans- middagen van afgelopen winter in dorpshuis 't Skiltje heeft de Hillbilly Dance Club voor zondag eerste pink sterdag een - wat de organisatie noemt - Open Line Dance Outdoor georganiseerd. Aangezien de vereni ging ook lessen verzorgt in De Waal, vindt het openluchtspektakel ter af wisseling plaats op het grasveld te genover dorpshuis De Wielewaal. Beginnend of gevorderd, danslustigen van alle leeftijden kun nen op een houten dansvloer van 170 vierkante meter het line dance beoe fenen. Wie met deze manier van dan sen wil kennismaken, kan vanaf 14.30 uur meedoen aan een work shop, waar een eenvoudige dans wordt geoefend. Voor de allerklein sten verzorgt de westernpaintfokkerij Indian Summer Range (van de Hoornderweg) tegen een kleine ver goeding ponyritjes. Een uitgebreide stand van ISlE's Country Western Stuff uit De Cocksdorp en enkele oldtimers dragen bij aan de sfeer. De middag duurt van 13.00 tot 17.00 uur. Deelname kost ƒ5,- (gratis voor kin deren). Voor de jaarlijkse collecte, die in de week van 11 tot en met 16 juni wordt gehouden, zoekt de Algemene Ne derlandse Gehandicapten Organisa tie (ANGO) nog collectanten. De op brengst van deze collecte is bedoeld als aanvulling op bestaande fondsen en voorzieningen. Het komt al te vaak voor dat mensen met een handicap buiten een regeling vallen of voor extra, onvoorziene, kosten komen te staan. In dat geval biedt de ANGO uitkomst. Vrijwilligers die voor dit doel de deur langs willen, kunnen tijdens kantooruren contact opnemen met het hoofdkantoor in Amersfoort, tel. 033-4653213. In oorlogstijd verbleef is als kind enige tijd bij familie in de Eierlandse polder. Samen met mijn neef en nicht ging ik naar een openbare school aan de Hoofdweg in Midden-Eierland. Ik hennner mij de tweewielige karren op de Postweg, waarop wij meereden met de Georgiërs. Dit voorjaar was ik weer even terug in Eierland. Het was bijzonder te er varen dat er zo weinig is veranderd. Hierdoor was het met moeilijk be kende plaatsen terug te vinden en me in die periode in te leven. Ik heb ge probeerd herinneringen aan en het weerzien met Texel vast te leggen in een gedicht. Weer zie ik duinen vastbesloten tussen zee en polderland een plek met uitzicht op herinnering Ook toen de schapen haast te mooi om waar te zijn met dat doorzichtige van nevel en de vertedenngvan vrede Vanaf een duintop ki/kend naar Zuid-Eierland weet ik nog hoe Georgiërs de paarden wendden bij het prikkeldraad mij Russisch leerden vloeken maar ook het woord voor vrede Ik probeer terug te denken hoe het land toen schreeuwde en men maar niet zoals de duinen tussenbeide kwam Intussen is de wereld niet vergaan maar ook dit voorjaar gaat het toch weer over vrede Fedde Beijert, Leeuwarden. In de voorspeelruimte van de muziek school houden leerlingen dwarsfluit, keyboard en slagwerk samen met het accordeonensemble een voorspeel avond. Het concert duurt van 19.00 tot 20.00 uur en is gratis toeganke lijk. Publiek wordt vnendelijk verzocht niet voortijdig de zal te verlaten. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt woensdag een bingomiddag voor Texelse senioren. Naast de prij zen die met het bingoën zijn te win nen, worden tussentijds vragen ge steld, waarmee ook prijzen zijn te winnen. De middag wordt gehouden in De Buureton in de Molenstraat en begint om 14.00 uur. Deelname kost Het vertrek van de replica van de Duyfken naar Nederlandse wateren heeft ook de aandacht van de Australische pers getrokken. De reis van de 'Little Dove', zoals de naam van het schip wordt vertaald, 'maakt deel uit van de 400ste verjaardag van 's werelds eerste multinational, de 'Dutch United East India Company'. Het knipsel, met de sfeervolle kop 'Homeward bound' werd is afkomstig van Hans van Heerwaarden uit Bushbury, West-Australië (voorheen Gasthuisstraat 9). Dinsdag 29 mei: In Cinema Texel draaien Men of honor (aanvang 20.00 uur) en The Mexican (20.30 uur). Woensdag 30 mei: In de Buureton (Molenstraat 2, Den Burg) begint om 14.00 uur een bingomiddag voor senioren. Deel name kost ƒ10,-. Het kinderkoor van de muziek school verzorgt van 17.00 tot 17.45 uur een optreden in zwem bad Molenkoog. In de voorspeelruimte van dorps huis d'Ouwe Ulo in Den Burg houdt de muziekschool van 19.00 tot 20.00 uur een voorspeeluur. Om 19.30 uur begint in het raad huis een extra commissie vergadering. Agendapunten: re sultaten van het extern onderzoek huisvesting welzijnsinstellingen en de financiële consequenties van het nieuwe museumbeleid. Het Reikicentrum in Den Burg be gint om 20.00 uur een informatie avond over de Reikicurus die op 15,16 en 17 juni wordt gehouden. In Cinema Texel draaien 102 echte Dalmatiërs (aanvang 13.30 uur), Men of honor (20.00 uur) en The Mexican (20.30 uur). Donderdag 31 mei: De Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden verzorgt in sa menwerking met de Stichting Wel zijn Ouderen Texel een voorlichtingsmiddag o,, slechthorendheid. Locatie is Buureton (Molenstraat 2, Burg), aanvang 14.00 uur. In Dorpshuis De Hof in De Koj begint om 19.30 uur een avo,-, sportief bridgen. Deelname js per persoon. In buurthuis Bethel in Zin; Eierland begint om 20.00 uuree klaverjasdrive. In Cinema Texel draaien 102 ecfi Dalmatiërs (aanvang 13.30 uu Costa (16.00), Miss Congenial! (16.00 en 19.00 uur), Exorcist 2® (19.00 uur), Men of honor (21.3 uur) en The Mexican (21.45 urn) Vrijdag 1 juni: Om 20.30 uur start in restaura Bos en Duin aan de rand vano Dennen een optreden van de Ep Bloaskapel. In Cinema Texel draaien 102 ecir Dalmatiërs (aanvang 13.30 uy Costa (16.00), Miss Congenial (16.00 en 19.00 uur), Exorcist2® (19.00 uur), Men of honor (21J uur) en The Mexican (21.45 uun Hoogwater te Oudeschil Di. 29 1.10 en 13.34 u Wo. 30 2.15 en 14.35 Do. 31 3.14 en 15.45i Vr. 01 4.40 en 17.04ii. Za. 02 6.00 en 18.05 u Zo. 03 7.20 en 19 14a Ma. 04 8.20 en 20.25 a Di. 05 9.16 en 21.25a Aan het strand is het ongeveer een uuree der hoogwater De zon komt 31 mei op: 5 24 uur en gaat onder om 21.48 uur 29n eerste kwartier; 31 mei doodtij s'.'f - By Carmelo Amalfi THE Frcmanile-built replica «hit? Duyfken sails from Sydney toaay on a 12-monrh ïourr.cy to reach the Netherlands io time for Queen Beatrix's binhdftv on April 30. 2002. The Little Dove's 18,200- built several years ago The jour ney the longest ever rc- cnac'.meni voyage made by a Dutch Age of Discovery rcpltca ship is a joiat venture of the Frcm.mtlc-bascd foundation and Dutch-based Stichting Duyfken VOC 2002 Nederland Benno van Tilburg, chairman o^heNcthcrland^goug^^^ oughly tested after 8 miles of sailing in AuitrJi Indonesian waters Mr Cocks said thit ik consisted of 16 Austnte Dutch adventurers wbo s« joined by more Dutch o Jakarta. Conditions on board De voorgenomen uitbreiding van het luchtvaartmuseum op het Vliegveld Texel zal gepaard gaan met een duidelijke tweedeling. In de nieuwbouw van 30 x 17 meter komt alles wat op de (Texelse) luchtvaart betrekking heeft waardoor het bestaande gebouw in zjn geheel beschikbaar komt voor de collectie over de Opstand van de Georgiërs, de depor tatie van 800 mannen en jongens naar Assen en andere zaken die te maken hebben met de periode 1940-1945 op Texel. Feitelijk worden het twee musea die van elkaar afhankelijk zijn en als één geheel worden geëxploi teerd. Wel zullen ze via een 'sluis' met elkaar worden verbonden zo dat de bezoekers vrijelijk van het ene naar het andere museum kun nen lopen. Voorzitter Theo Witte van de Stichting Luchtvaart Mu seum Texel sprak zaterdag van een 'niet te scheiden Siamese twee ling'. Thans staat het materiaal over de Georgische opstand nog temidden van de luchtvaart collectie, wat minder gewenst is omdat de 'Russenoorlog' weinig heeft te maken met de Texelse luchtvaarthistorie. De plek op zich zelf is wel gelukkig gekozen, want een belangrijke fase van de ge vechten speelde zich af rond het vliegveld in Eierland. De afgelopen jaren is voortdurend gebleken dat de Georgische collec tie grote aantrekkingskracht uitoefent op het publiek. Over de rampzalige 'Russenoorlog' op Texel is elders in het land weinig bekend. Wie ervan hoort wil er meer van weten. Van de 15.500 bezoekers die het nu nog kleine museum jaarlijks trekt, komen er naar verhouding veel voor dit on derwerp. Daarom wil het museum bestuur de uitbreiding van dit onder deel en het opvoeren van de kwaliteit ervan tot speerpunt van beleid ma ken, tegelijk met het uitbouwen van de luchtvaartcollectie in de nieuw bouw. Die luchtvaartcollectie zal in de nieuwe vleugel, waarvoor het ont werp van architect Louis Uriot inmid dels definitief is, vooral met grote stukken kunnen worden uitgebreid. Spin De replica van de Fokker 'Spin' die het museum al geruime tijd in bezit heeft, zal hier tot zijn recht komen. Dat de huidige schuur van 'Sint Marcus' geen ideale opslagplaats is. bleek toen men het toestel onlangs naar buiten bracht. Er lag een hoop takken op, afkomstig van nestelende kraaien. De Spin krijgt nu in opgevou wen gedaante een voorlopige plek in de hangaar van het vliegveld. In de nieuwbouw komt ook de 'Drone' (on bemand doelvliegtuig) en curiositei ten zoals de straalmotor van een Starfighter en de grote stermotor van een Antonov-2 vliegtuig. Ook het hier na te bouwen Vliegkamp De Mok op Madurodam-schaal (40 m2) vormt een belangrijke uitbreiding van de collectie.Verder komt er een werk plaats, bewust voorzien van glazen wanden zodat de museumbezoekers de vrijwilligers in actie kunnen zien. De zolder van de zeven meter hoge nieuwbouw zal worden ingericht als archiefruimte, die voldoet aan de wettelijke archiefvoorschriften. Het gemeentelijk beleid biedt vol doende mogelijkheden voor de plan nen: verder groeien is toegestaan. Volgens Witte zal er met mate gebruik van worden gemaakt. Het luchtvaart museum blijft een typisch lokale at tractie. 'We streven geen landelijke uitstraling na'. Sponsors nodig Het 'verzetten van de bakens' werd zaterdagmiddag door Witte toege licht door Witte toegelicht voor een groep genodigden. Het was onder deel van een feestje ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van het museum en het was ook bedoeld als motivatie van oude en nieuwe spon sors. Dank zij die sponsors en door de inzet van vrijwilligers heeft het museum tegen naar verhouding lage kosten een mooie attractie van de grond gebracht en ook de uitbouw zal zo moeten worden aangepakt om het financieel haalbaar te maken. Witte had een speciaal dankwoord voor de firma Van Doesburg die zich bezig houdt met het inrichten van tentoonstellingen en aan het museum veel afgedankte expositiematerialen heeft gegeven. Ook Wim Kalkman uit Den Helder werd waarderend toege sproken omdat hij zijn op de Georgische opstand betrekking heb bende fotocollectie aan het museum heeft afgestaan. Kalkman stelde di rect daarop nóg een daad: hij sok een drinkhoorn, die hij onlangstM van een delegatie Georgiërs diei bezoek aan Nederland bracht De overige activiteiten die museumbestuur zaterdag had g; ganiseerd ter gelegenheid var derde lustrum trokken mede darr| het ideale weer veel belangsW den. Voortdurend dromden mei rond de Fokker Spin-replica en bjf Starfighter en de Antonov 2 die binnen bekeken mochten wot vormden zich rijen wachtenden willigers zorgden dat het in go: banen liep en deden ook hun bestt nog wat voor het museum te verf nen. Zoals Siep Zijlstra die p zaken deed met het aan de r brengen van zakjes klinknagels elektronische en andere onderdo van vliegtuigen. De genodigden luisterend naar voorzitter Theo Witte. MB Xy. -5F Vrijwilliger André Ran geeft toelichting bij de 'Spin Vooral jonge bezoekers wilden graag even achter de stuurknuppel van de Starfighter (Tofo s Harry da Graaf) zitten.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2