Over heggemus, flower power en een stiekeme koekoek F ■JTH Op excursie: 'Liefde en dood in de Westerduinen' .TEXELSE J couRANT Deuce verliest en degradeert Üf Krachttermen bij windsurfen Strokeplay Geslaagden DOS Eenzijdig kampioenschap Groot-Slem Ronde om Texel Samen sterk! F amilieberichten |I:B 0 Jantje Beton Moïse Izea i^lser had gestaan rondwandeling j0or meeuwenkolonie, was ik niet „bekomen, maar ik vond het hart stikke interessant', aldus een van jeexcursiegangers. Een zestiental Iieuwsgierigen liet zich zaterdag- vond in de Westerduinen bij een omantisch ondergaande zon voorlichten over de liefde en de jood. Onder snelle duikvluchten van nestverdedigende meeuwen sen spannende aangelegenheid. nnder aandachttrekkende benamin- [en heeft Staatsbosbeheer, met aan Jet voortouw PR-man Hannes Milder, yMok dit jaar weer een groot aantal ex cursies aangekondigd, één ervan is beliefde en de dood'. In de natuur (Jvaarin alles is gericht op voortplan ting en het doorgeven van genen, is llles geoorloofd. Ook het anderen Van het leven beroven. Natuur en ijËienselijk gedrag worden tijdens teze tocht op een smakelijke manier jepresenteerd, vermeldde de toe- ichting. Alleen voor stellen ouder dan Jvvaalf jaar. Best een nieuwsgierig hiMiakende formule, zou je denken. 'oor de eerste rondleiding kwam chter geen enkele aanmelding en tot rijdagmorgen was ook het doorgaan ian de tweede nog twijfelachtig. Toch ;on excursieleider Dick Schermer jaterdagavond met zestien man van itart 'Het is voor mij ook een try-out, Ie formule is bedacht en uitgewerkt joormijn collega Hans Milder, maar I kon vanavond niet, dus ga ik met mee. We zijn een beetje aan het ixperimenteren met excursievormen m ik wil het vanavond interactief joen, d.w.z. dat ik u ook vragen ga Stellen. We kunnen dan na afloop zien je het gaat en wat we zouden kun- en veranderen of toevoegen.' ichermer hing zijn rondwandeling op Li een zevental onderwerpen, zoals jaar zijn: de reis die een vogel moet jndernemen om op de plaats van stemming te komen, de partner- euze, monogame en polygame sek- uele relaties, de copulatie, de keuze lan de broedplaats, het tijdstip van toeden en de leeftijd van de vogels. Ie Westerduinen zijn bekend door de peeuwenpopulatie die daar zijn jcedsel grootbrengt, maar ook een Joot aantal andere vogels is hier te toveren. 'Kijk, daar wachtte ik op', egt hi| als we over de eerste duin omen. Een wulp. die geagiteerd pvliegt, 'Een wulp broedt al in april, Ius zijn legsel is al uitgekomen. Het jn nestvlieders en de kuikens, die as na een paar weken kunnen vlie- en, hebben zich hier wel ergens tus- DINSDAG 29 MEI 2001 stemgeluid. We doen een proef om te kijken of dat bij de mens ook het ge val is. Een van de mannen wordt ge blinddoekt en de vrouwen moeten om beurten een geluid nabootsen wat Schermer ze op een kaart laat zien. Wat later wordt er van rol gewis seld en het blijkt dat mensen het ook Excursieleider Dick Schermer geeft tekst en uitleg tijdens de excursie in de Westerduinen. iet eerste herenteam van tennis- 'Si ereniging Deuce heeft zaterdag in it ik ie laatste competitiewedstrijd met 0 verloren van Topspin uit Den leider. Terwijl de tegenstander :dlankzij deze uitslag kampioen erd, zakken de vorig jaar gepro- noveerde Texelaars terug naar de :rde klasse. xi erdei sen de struiken verstopt. Vossen ont breken op Texel en het is daarom op de grond wel aardig veilig, zolang er maar geen havik in de buurt is. Wulpen hebben het moeilijk in hun trek naar het broedgebied. Ze kunnen vastvriezen op een ijsschots, maar vooral voor de Franse kust is het ris kant. Daar wordt nogal eens op ze geschoten. Ze fourageren op het wad, waar ze met hun lange pincet snavel hun voedsel uit de bodem peuren. De wulpen, die veroordeeld zijn tot de duinen doen zich tegoed aan de bessen van de kraaiheide, die erg vroeg rijp zijn.' En dan opeens: 'Horen jullie dat?! Een graspieper. Kijk, daar gaat-ie. Zo meteen laat hij zich als een parachute naar beneden zweven.' Meeuwenkolonie We betreden de meeuwenkolonie door een, speciaal voor kinderen ge maakt poortje, om het spannend te maken. Hier is onze eerste ontmoe ting met de dood. Een |onge meeuw, die er al van vorig jaar ligt. Er is wei nig meer van hem over dan en paar botjes en wat veren. 'Half augustus vinden de ouders het welletjes met hun kroost. Ze laten ze dan aan hun lot over en de jongen moeten maar zien dat ze het redden. Ze scharrelen dan nog en kunnen nog niet goed vliegen. Op weg naar het strand, naar zijn eten, verdwaalt er wel eens zo'n pubermeeuw en dan komt hij om. Op zich is dat met erg, er zijn meeuwen genoeg en hij kan weer door anderen gegeten worden.' Zodra we de nes ten naderen, beginnen de meeuwen kabaal te maken. Het is al gauw een gekrijs van jewelste. Een paar erg opgewonden exemplaren onderne men snelle duikvluchten naar onze hoofden, maar gevaarlijk zijn ze niet. In tegenstelling tot een wulp of een kiekendief. Die kunnen héél agressief zijn. 'Kijk wel uit, ze schijnen op je kop te schijtenl', wordt er geroepen en haastig worden er capuchons over het hoofd getrokken. Hier en daar komt er inderdaad een fleer naar be neden. maar niemand wordt geraakt. De kleine mantelmeeuw en de zilver meeuw broeden hier gezamenlijk. De stormmeeuwen nestelen verderop. Over het algemeen zijn meeuwen niet de gezelligste buren van elkaar. Vooral de stormmeeuw verdraagt geen andere soorten in zijn buurt. De meeuw begint pas te broeden als zijn legsel compleet is, met drie groen/ bruin gespikkelde eieren. Meeuwen zijn doorgaans monogaam en vor men een gezin voor het seizoen. Maar sommige mannetjes hebben twee vrouwtjes en werken zich dan ook een ongeluk om beide nesten te verzorgen. 'Net goed', zegt een vrouw uit de groep 'moet-ie maar met zo stom doen.' Zo op het oog kun je geen verschil zien tussen een man netjes- en een vrouwtjesmeeuw. Meeuwen herkennen elkaar aan hun nog ver kunnen brengen op dit ge bied. Gerustgesteld dat we toch nog wel dicht bij de natuur zijn, vervolgen we onze wandeling. Zodra we voor bij zijn zitten de meeuwen weer op hun nest. De rust is weergekeerd. 'Ze kunnen best even van hun eieren af, maar twee keer per dag een excur sie door de kolonie vinden wij wel het maximum wat we ze kunnen aandoen,'aldus Schermer. Paar- en zorggedrag De ene vogel is de andere met. Ook in paargedrag verschillen ze behoor lijk. Houdt de kievit meer van een snelle wip, de kemphaan maakt er een heel spektakel van met zijn mooi opgezette kraag. De vrouwtjeskemp haan weet instinctief: hoe mooier de haan, hoe gezonder en sterker hij is en hoe minder parasieten hij heeft Ze kiest dan ook de mooiste voor het gezondste nageslacht. De andere kant van het verhaal is: hoe mooier de vogelman, hoe minder hij aan zijn nageslacht doet. Hij steekt alle ener gie in zijn mooi zijn. Een mooie man heeft veel vrouwen en dumpt ze zo dra de klus is geklaard. Aan het eind blijft hij alleen achter. Je ziet in de duinen dan ook veel 'soosplekken' waar eenzame mannetjes wat zielig bij elkaar zitten. Heel anders is het met de ganzen gesteld. Zij vormen een liefdespaar voor het leven. De kiekedief houdt er weer heel andere ideeën op na en ook wat zijn broedgedrag betreft is hij anders. Hij begint al te broeden zo dra er één ei in het nest ligt. De drie eieren komen dan ook ongelijk uit en het hangt van het aantal muizen en andere jonge vogeltjes in de omge ving af, hoeveel kleine kiekediefjes er groot worden.(kiekedief - kuikendief). Muizen hebben een driejaarscyclus. Ze leven in steeds groter wordende matriarchale groepen en ineens in het derde jaar, als de groep heel groot is, verdwijnen ze zomaar. Een soort zelf vernietigingsproces om inteelt te voorkomen? Hoe het ook zij, in een goed muizenjaar worden er veel kiekendiefjes groot, i n een slecht jaar redt alleen nummer één het. wie het meeste kabaal maakt en zijn snavel het verst openspert, krijgt het meest te eten. Hier geldt de macht van de sterkste. Het seksuele gedrag van de heggemus slaat alles. Zo onopval lend en kleurloos als het vogeltje is, zo losbandig gedraagt hij zich. Een mannetje heeft meerdere vrouwtjes en het vrouwtje meerdere mannetjes. 'Ze flower-poweren er op los,' zoals een meneer uit Aalsmeer lachend opmerkt. 'Jaren-zestig-vogels Koekoek De koekoek met zijn gezellige roep houdt er stiekeme streken op na. Te lui om zelf haar kroost groot te bren gen, scheept zij er anderen mee op en. zij doet dat heel vernuftig: twee koekoeken vliegen achter elkaar over het nest van bijvoorbeeld een gras pieper. Ze hebben een beetje het voorkomen van een roofvogel en de graspieper vliegt er achteraan om ze te verjagen. Terwijl ze de één najaagt, legt de andere gauw het ei in haar nest. Bij het uitkomen van de eieren, drukt het explosief groeiende koekoeksjong de kleine gras piepertjes uit het nest en knjgt het rijk alleen. Iedere koekoek heeft haar ei gen waardvogel. Zo zal de ene koe koek altijd haar ei in het nest van een graspieper leggen, terwijl de andere kiest voor een grasmus of een karekiet. Ter illustratie van het een en ander heeft Schermer een paar mooie kleu renfoto's meegenomen van parende vogels. 'Dit zijn dus erotische foto's, als ik het goed begrijp?' vraagt een excursieganger voor alle zekerheid. En wat later vertelt hij dat hij op de prikkelende benaming van de excur sie afgekomen was. 'Als er had ge staan rondwandeling door de meeuwenkolonie, was ik zeker niet meegegaan. Maar ik vind het hart stikke interessant. Het is beslist de moeite waard. In de maanden juni en juli gaat deze excursie iedere dinsdagavond van start om 20.00 uur. Info: EcoMare tel. 317 741 Tekst en foto Corrie Timmer sd> letkortstondige verblijf in de tweede isk! Jasse is volgens de spelers niet al- de< een te wijten aan het niveauverschil, lat inderdaad soms eenvoudigweg e groot was. Ook blessures en pech peelden een rol. Waar het vorig jaar oms 'net wel' was, was het dit jaar feeds 'net met'. Zo moesten Emile ieyser en Simon Brand soms verstek lil idgt ran dan stel nen«aten gaan en werden sommige par- jen op het nippertje verloren. Zo fond Hans Geus zaterdag in een w<7 ange en zenuwslopende enkelpartij en net 6-4, 1-6 en 5-3 voor, maar ver- 9® Mr hij de laatste set toch nog met 7- 5. Ook Simon Brand speelde een driesetter. Nadat hij de tweede set met maar liefst 6-0 had gewonnen, hervond de tegenstander zichzelf, om de wedstrijd alsnog naar zich toe te trekken. Albert Scholl en Emile Keyser kwa men er met aan te pas. Uit tactische overwegingen waren zij op de velden twee en één aan de sterkste spelers van Topspin gekoppeld, om Geus en Brand meer kans te bieden een punt in de wacht te slepen. Deze 'opofferingsactie' mocht echter niet baten, want beiden verloren in twee sets. Ook in de dubbelwedstrijden wilde het niet lukken. Scholl en Geus verloren in twee sets, Keyser en Brand boden één set langer verweer. Voor alle heren geldt dat ze het groot ste deel van de competitie goed heb ben gespeeld. Het was echter niet genoeg om zich in de tweede klasse te handhaven. Volgend jaar moet Deuce in de derde klasse bewijzen dat de promotie van vorig jaar geen toevalstreffer was. Dat moet gebeu ren zonder Emile Keyser, die voor een halfjaar naar het buitenland vertrekt. veil gee Je 'eertien Texelse windsurfers hebben 'sterdag bij Dijkmanshuizen op het neuwe materieel van de club onder- riltgekregen van twee trainers van nationale bond. Nuttig voor leder en, zo was de algemene opinie, 'ent terwijl de beginners werkten si het onder de knie krijgen van de 'asisprincipes, leerden de meer er- aren beoefenaars de fijne kneepjes an de sport, om zo nog nét iets be ar op hun plank te staan, de ervaringen konden zondag al in rraktijk worden gebracht, toen de terste clubwedstrijd werd gehouden, ooral de klasse van de Formule Indsurfing Raceboards gaf veel ~W te zien. Adriaan van ijsselberghe. Klaas Jan van der Vis r' Evert Monsma wonnen alledrie tnvan de vijf manches en deelden |ezege, maar Douwe Monsma, Arie :tlenk en Joost Schoots gaven tarweinig op het 'supertrio' toe. In klasse Big Techno-groot ging de ie naar Ron Broersma. Jacob 'ePer, Dorian van Rijsselberghe en erl Jan de Wit eindigden op respec- 'avelijk de tweede, derde en vierde llaats. Ook de deelnemers in de klasse Big Techno-klein weigerden voor elkaar onder te doen. De strijd lust was zelfs zó groot, dat de surfers elkaar bij de boeien geen centimeter ruimte cadeau deden, waardoor massale aanvaringen meer regel dan uitzondering waren. Daarbij vlogen allerlei krachttermen door de lucht, maar na de wedstrijd werd de vrede steeds weer snel getekend. Uiteinde lijk bleek Martijn Kooiman het suc cesvolst. De enige dame. Eva van Zoonen, eindigde op de tweede plaats. Marcus Bakker werd derde. Na afloop stonden nog drie manches slalomvaren voor kleinere boards op het programma. Hierin toonde Klaas Jan van der Vis zich het meest bedre ven. Adriaan van Rijsselberghe vero verde de tweede prijs. Gert Jan de Wit werd derde. Op de Texelse golfbaan werd zondag over achttien holes het kampioen schap strokeplay voor personen bo ven 23 jaar gespeeld. Daarbij vond geen handicap-verrekening plaats en elke hole moest worden uitgespeeld. Na een spannende strijd werd Willem Speelman kampioen met 80 punten. De tweede plaats was voor Menno Schuijl (82), de derde plaats voor Piet Bij hondensportvereniging DOS werd onlangs door acht deelnemers het examen Uithouding Vermogen ge houden. Hierbij wordt twintig kilome ter met de hond gefietst, waarna de conditie van de voetzolen wordt be keken. Keurmeester was regio- commissaris Spies. Alle acht deelne mers legden het examen met goed gevolg af. Honden van DOS waakten 's nachts over de veiligheid van de kramen van de Texelfair en maken ook deel uit van de beveiliging van de Ronde om Texel. De geslaagden zijn Henri Hamaker met de mechelaar Ascha van Fort Oranje, Martine Kra mer met de dobermann Pasja van de Bielshoeve. Fnts Androg met de dobermann Aik Akira van de Bielshoeve, Anne van Kemper met de heidewachtel Joepie van de Braak- manslanden. Elmar Huisman met de bouvier Jody van de Borderhoeve, Yvonne Vlaming met de retrieverkruising Shiva. C. Hulsteijn met de Hollandse herder Bette van Nmeshof en Rob Meeuwisse met de Duitse herder Nikie van de Keeliehof. De strijd om het clubkam pioenschap bij bridgeclub Groot- Slem was, evenals voorgaande ja ren, eenzijdig. De heer Hogewind werd met mevrouw Bakker-Kuip werden met een straatlengte voor sprong op de concurrentie kam pioen. In 25 weken, verdeeld over drie pe rioden. werd er gestreden om de ti tel. Vooral in de laatste periode wa ren er weinig of geen uitvallers. Toch bleken Hogewind en Bakker-Kuip uit eindelijk te sterk voor de andere deel nemers. De tweede plaats was voor het constant scorende echtpaar Klip. De derde plek werd opgeëist door de heren Wessels en Hoogerheide. Tijdens de ledenvergadering werd afscheid genomen van mevrouw Van Beek en de heer Hogewind als be stuursleden. Nieuw in het bestuur werden gekozen mevrouw Schuyl en de heer Elzinga. W. Schuijl (84). Eerste dame werd Maria Buschgens met 92 slagen, tweede werd Margreet de Graaf met 98, één slag minder dan Elly Boorsma die met 99 slagen de derde plaats bezette Longest drives waren er voor Reina Speelman en Arthur van Schendel, neary's voor Margreet de Graaff en Willem Speelman. In de vooraankondiging over de ac tiviteiten tijdens week voorafgaand aan de Ronde om Texel is een ver keerde datum geslopen. Om aan elk misverstand een eind te maken: het 24"" rondje Texel wordt gevaren op zaterdag 23 juni. Help Jantje Beton projecten te realiseren die kinderen de kans geven zich op even wichtige en speelse wijze te ontwikkelen Dat is goed voor hen en voor uw eigen woon- omgevingl Meer weten? Neem ook eens een kijkje op onze site www.jeugdfonds nl Dit was-mijn keus. Niemand is hier schuldig aan. Ik tel de uren tussen morgen en vandaag en kom steeds weer bedrogen uit. Het duurt steeds langer voor de maan de lucht verlaat. Zo kon ik niet verder gaan. Verbijsterd en intens verdrietig geven wij u ken nis van het plotseling overlijden van onze lieve moeder en oma Janny Roelfina Plaatsman-Boon weduwe van Gerrit Pieter Plaatsman a Texel, 30-5-1934 Tel (030) 244 70 00 Word donateur: giro 1247 t Texel, 23-5-2001 Jaap en Jeannette Janny en Hedar Pnscilla, Alicia Maarten en Yolande Marcel. Suzanne Gerrit Jan en Gerda Samantha. Patrick Theo en Carolina Oost 56 1794 GR Oosterend De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden. Lieve oma Bedankt voor de keren dat we op de schommel en wipwap hebben gezeten. Bedankt voor de speculaas en limonade. Bedankt voor de mooie herinnering. Priscilla en Alicia Nu kunnen we niet meer in een huussie slapen of genieten van uw zelfgebakken speculazen. Samen met de „Brum" op stap of eitjes rapen. Nu is het kaarsje voor altijd uitgeblazen. Dag lieve oma van Texel Lieve oma Plaatsman, U hoeft niet bang te zijn. oma U gaat met dood, oma Alleen oude oma's gaan dood U met oma, u niet. Rust zacht lieve oma Plaatsman Samantha en Patrick Met verslagenheid hebben we vernomen dat plot seling van ons is heengegaan onze lieve zus, schoonzus en tante Janny Roelfina Boon weduwe van G.P. Plaatsman Hiltje L. Smidt-Boon Jacob Th. Boon Nel Boon-v.d. Beek neven en nichten Je hebt je strijd gestreden, Dat je nu je rust mag vinden. Intens verdrietig om het plotseling overlijden van mijn lieve schoonzus Janny Plaatsman-Boon Nooit meer effies bellen Nooit meer een bakkie Nooit meer samen een reissie Nooit meer Wat zal ik je missen. Dat de kinderen en kleinkinderen de kracht mo gen vinden om dit grote verlies van hun moeder en oma te verwerken. Aaltje Rozendaal-Plaatsman Een leven van Ups en Downs, Maar deze stnjd was niet te winnen. Wij zijn zeer geschokt en verdrietig om het plotseling overlijden van onze lieve tante Janny De herinnering blijft. Wij wensen onze neven, nichten en kinderen de kracht toe om dit grote verlies van moeder en oma te dragen. Thea en Tieme Janny en Alfred Wij zijn geschokt door het plotseling overlijden van onze buurtgenoot Janny Plaatsman Wij wensen familie en vrienden veel sterkte toe. Het buurtschap Oost: Fam. Kraak Nel de Smidt Kees Dijkema Fam. Daalder Fam. de Jong Fam. Dijker Fam. Kuiper Eckard en Nanda Boot Gemma en Fam. Betsema Jacco Kooger Mevr. Commijs Fam. S. de Smidt Kees en Ellen Witte Gon Enuma Jan en Ingrid Faas Jaap Verhoeve Jan Vonk Nel Koorn-Kikkert Fam. Kapplusch Mevr. Drost Mevr. Kooger-Brouwer Fam. Wintermans Fam. Kiewiet Fam. Van Dijk Fam. Huberts Fam. Brouwer C. van Bladel Fam. Van Tatenhove Henny Koning Fam. Boonman Fam. Zegers Fam. Leegwater Cees Mosterd Jan van Liere Fam. Van der Wees Fam. Van der Vis Guurtje Roeper Bertus Plaatsman Fam. C. Vonk Bert Vonk Fam. Brans Mevr. C. Vonk Fam. Van der Steeg Fam. Barhorst Fam. Koopman Fam. Platenburg Pieter Aris van der Vis Fam. Eelman Els van Ierland Fam. Menkveld Wim en Fam. Verweij Yvonne de Smidt Op zaterdag 9 juni a s. zijn onze ouders Piet en Janny Hopman-Bakker 40 jaar getrouwd. Dit vieren wij met een familiereünie Aansluitend is er voor eenieder gelegenheid tot feliciteren van 17.00 tot 19.00 uur in de feesttent bij Ongeren 7. Mede namens onze ouders van harte welkom. De kinderen en kleinkinderen Rust zacht. Marcel en Suzanne Dolgelukkig zijn wij met de geboorte van 26 mei 2001 Dochter en zusje van Jaap en Mireille Eelm an-Kager Chimène Bernhardlaan 105 1791 XC Den Burg 0222 - 512292 Voor bezoek graag even bellen. Liefde Gods, in kinderogen Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze zoon Tammo Tjaart Hij is geboren op zaterdag 26 mei 2001 om 18.26 uur. Jan en Mirjam Oudman Zeebries 21 1791 HL Den Burg 0222-320512

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3