De vaart naar de hemel Koninklijke onderscheiding voor reddingbootschipper Bruinvisschool doneert aan Tesselhuus Jo Engelvaart neemt afscheid bestuur KNRM Wat ik zeggen wou. Financiële steun medische post Charles Douma opvolger Groen Geslaagden VCA Flaneerkade Wat ik zeggen wou... Wat ik zeggen wou... Gemeente eindigt in middenmoot FNV-onderzoek Natuur beschermingswet Bedrijventerrein Wat ik zeggen wou. Gemeente laat archieffunctie onderzoeken OZB Blik vanger^ TEXELSE J"C0URANT i/gemeester Joke Geldorp speldt Jaap Groen bij zijn afscheid als reddingbootschipper de versierselen op die behoren bij zijn ko- iklijke onderscheiding. Kort daarvoor speldde zijn echtgenote Sienke hem een bronzen onderscheiding van de KNRM op, ter ere n 25 jaar inzet voor de reddingmaatschappij. In zijn loopbaan nam Groen deel aan 352 acties, waarbij 555 mensen behouden aan id werden gebracht. Gisteravond, tijdens de afscheidsreceptie in Hotel Den Burg, kreeg Groen van diverse kanten lof toegezwaaid, scheid van de KNRM neemt Groen niet, want hij volgt Jo Engelvaart op als lid van de plaatselijke commissie. Van collega-redders Groen een wandversiering met daarop de drie reddingboten waarop hij heeft gevaren. (Foto Geram Timmerman) ti gelegenheid van zijn 25-jarig ibileum en afscheid ais redder bij Koninklijke Nederlandse ïddingmaatschappij (KNRM) erd Jaap Groen uit De Cocksdorp steravond koninklijk onderschei- Hij werd ridder in de zesde aad van de Orde van Oranje assau. Volgens de voordracht inkt de 53-jarige Groen deze eer zijn grote verantwoorde- kheidsgevoel, vakkennis en na- urlijk overwicht waardoor hij een lorbeeld is voor de hele KNRM ixel. in Egmond aan Zee geboren ■oen die eigenaar en beheerder is camping De Robbenjager, kwam april 1976 in dienst als opstap- van de reddingboot van De icksdorp. Van juni 1979 tot april 81 was hij reserveschipper en ids april 1981 schipper. heer J.C. Groen is een uitste- de schipper met een even uitste lde staat van diénst', aldus IRM-directeur S.E. Wiebenga, die gemeentelijke voordracht voor de iderscheiding ondersteunde. 'On- irzijn leiding voelt een bemanning li veilig. Groen kent de zandban- nvoor de kust en de laatste veran- nngen daarvan omdat hij zich ortdurend op de hoogte stelt. Dik- jlsis hij op de vuurtoren te vinden ach te oriënteren en om op die amer zijn vrijwillig werk voor hon- irdprocent te doen'. Verder werd er or Wiebenga op gewezen dat oen ondanks de drukte op zijn mping kans ziet om de bemanning il veel enthousiasme te leiden. Hij Na 21 jaar lidmaatschap van de plaatselijke commissie van de Ko ninklijke Nederlandse Redding maatschappij (KNRM) nam oud-bur gemeester Jo Engeivaart gisteren afscheid, voorzitter S. Wiebenga om schreef het scheidend bestuurslid als een opgewekt lid van de plaatselijke commissie die beschikte over een flinke dosis relativeringsvermogen. Geen verkeerde eigenschap voor een bestuurslid dat moest meebeslissen over vervanging van redding vaartuigen, trucks, het reddingboot huis en andere gewichtige zaken. Engeivaart (74) voelde zich temidden van de stoere redders als een vis in het water en kon zich goed vinden in de ongecompliceerde structuur van de KNRM, waarbij hij nadrukkelijk streefde naar een efficiënte organisa tie. Als voorzitter van de plaatselijke commissie bedankte burgemeester Joke Geldorp Engelvaart voor zijn jarenlange bestuurlijke inzet. Binnen de plaatselijke commissie wordt hij opgevolgd door oud-reddingboot- schipper Jaap Groen, met wie na het overlijden van Cees Vlas een flinke dosis nautische kennis wordt binnen gehaald. let op de veiligheid van de boot en de trekker waarmee deze in het water wordt gereden en besteedt veel aan dacht aan training en onderhoud. Groen is voortdurend bezig met ver anderingen binnen het station, reke ning houdend met ontwikkelingen op scheepvaartgebied. Hij had een be langrijk aandeel in de aanschaf van een nieuwe boot en de verbouwing van het boothuis. Aan de voordracht waren verslagen toegevoegd van enkele reddingsacties waarbij Groen betrokken is geweest. Zoals het zoe ken naar vermiste wadlopers in au gustus 1976, het zoeken bij zwaar weer naar een overboord geslagen jachtvaarder en het redden van een andere opvarende van hetzelfde jacht op 29 juli 1988. Verder het in veilig heid brengen van het jacht Shanty dat op 6 juli 1993 met motorpech dreigde te stranden. Soms moesten Groen en zijn mede redders de eigenlijke redding overla ten aan collega's van andere stations, zoals op 6 november 1999 bij een zware zuidwesterstorm. Twee Duitse jachten hadden hun masten verloren en dreigden op de Vliehors te stran den. Groen zat er met zijn Beursplein 5 het dichtste bij maar vond het on verantwoord om de gronden binnen te varen. De boot had op dat moment al twee keer vol water gestaan door inslaande grondzeeën De opvaren den van het jacht Time for Sidney werden toen gered door de veel gro tere Jan van Engelenburg van Ter schelling. De KNRM oordeelde dat Groen door zijn terughoudendheid blijk had gegeven van goed zeeman schap. «ntuele tekorten die komende mer ontstaan bij de Stichting ïdische Post De Koog, mogen een maximum van ƒ13.000,- irden gedekt door de gemeente, ivendien mag de stichting het- Ifde bedrag tegemoet zien voor it verlies van vorig jaar. Het be ltin beide gevallen een inciden- e bijdrage, waaraan geen rech- kunnen worden ontleend. Dat ilde een meerderheid van de idscommissie Welzijn, die lensdag in vergadering bijeen s. commissieleden hadden weinig cussie nodig om tot hun besluit te «en. Algemeen werd erkend dat medische post van groot belang ioor het toerisme op Texel en dat gemeente om die reden in nood gevallen bereid moet zijn bij te sprin gen. Arthur Oosterbaan (Groen Links) stelde daarom voor de gemeente jaarlijks voor maximaal ƒ13.000,- garant te laten staan, maar de andere partijen vonden dat te ver gaan en meenden dat een eventueel verzoek ieder jaar opnieuw moet worden be studeerd. De opvatting dat de stichting op den duur in staat moet zijn zichzelf te bedruipen, werd wél algemeen ge dragen. Ook door het stichtings bestuur, dat bij monde van huisarts Willem Vos uitlegde te streven naar een sluitende begroting, maar dat Charles Douma (35) uit De Cocksdorp volgt Jaap Groen op als reddingbootschipper. Douma werd in 1988 als opstapper ac tief bij station De Cockdorp en werd vorig jaar, toen bekend werd dat Jaap Groen zich zou terugtrekken, bevorderd tot reserveschipper. daarvoor een verhoging van de tarie ven noodzakelijk is. Om die reden is samen met verzekeraar Univé bij het Centraal orgaan Tarieven Gezond heidszorg een nieuw tarief aange vraagd. Hoewel goede hoop bestaat dat dit verzoek wordt gehonoreerd, is het vrijwel uitgesloten dat dit al voor de komende zomer gebeurt, vandaar dat bij de gemeente om een garant stelling was gevraagd. deelnemers aan de cursus Basis- Sgheiij (VCA), die de afgelopen ken in hotel Den Burg werd gege- door de Nedcon Groep uit euwijk, hebben hun diploma ge ld Deze cursus was bedoeld voor Anemers van bouwbedrijven of liaan gerelateerde bedrijven. De deelnemers werden door twee himatoren getoetst over 38 vra- met voornoemd resultaat, geslaagden zijn: R.J. Vonk, J. de 'M, K J. Veenbaas, K.J. van der J.AM. Commandeur, G. tsse|s, G Banda, C.L. de Lussanet la Sablonmère, P. Vrijdag, FR. 'Aman, J.P.A. Ran, R. van der 'dan, R.A.L van der Maden, T.J. Jijenbosch, C. Bruin, M. Pijper, Sp Commandeur, G. Terpstra, J van der Voort, H.J. de Ruyter, N de Ruyter, S.A Visser, S J.F. "e. W.A. Terpstra, J. Hooge- nn9. H J Groen, R. Marei, T.D. "ne'S Bakker, J.D. de Wit, G. de A-W. van Dooyeweerd, H.K. van ®vaaden, W.J.M. van de Kamer, M Wiggers, B.V.N. de Graaf. 'Jongens, ontzettend bedankt na mens de kinderen - en volwassenen - van het Tesselhuus', zei voorzitter Jan Bloem nadat hij een symbolische cheque ter waarde van ƒ750,- ont ving uit handen van groep 7 en 8 van de Bruinvisschool uit Oudeschild. Het bedrag is een kwart van de opbrengst van de Paasmarkt, een soort fancyfair, die de (hele) basisschool enige tijd geleden hield. Op deze markt verkochten de kinderen spul letjes en organiseerden ze spelletjes. Het grootste gedeelte van de op brengst werd besteed aan audio-ap- paratuur, een kwart ging naar het goede doel. Bloem toonde zich ver heugd en benoemde de leerlingen tot Bncvcci »«n k/o' Builen «Erimwooidclijkhud van <k mUzwc Uit oogpunt van de verkeersveiligheid en om wildparkeren tegen te gaan moet er volgens de wethouder een flaneerkade op de haven komen. Verkeersveiligheid is één ding, een flaneerkade iets heel anders. Veel goedkoper is het om bij de opgangen van de haven een bord met een snelheidsbeperking te plaatsen. Vol gens de wethouder is het nodig voor de verkeersveiligheid, maar naar mijn informatie heeft er zich nog nooit eEn ongeluk voorgedaan ten gevolge van de wildparkeerders. De wethouder spreekt van wildparkeerders, maar ter plaatse is geen sprake van een parkeerverbod. Van Dale spreekt over 'flaneren' als 'doelloos rond slenteren', maar al die mensen op de haven hebben een doel. VermoedElijk wordt hier, door een flaneerkade te realiseren, de planK mis geslagen. Aan de andere kant van het Marsdiep, in Den Helder, is een flaneerkade gerealiseerd, waar nauwelijks of geen gebruik van wordt gemaakt. Weggegooid geld. Ook leent het klimaat zich er negen maan den van het jaar met voor om te flaneren en is de bevolking van Noordwest Europa er niet de mens naar om te flaneren. Dit zijn doelbe wuste mensen. Met vele anderen ben ik van mening daT de haven de haven moet blijven en dat mag best wat rommelig en chaotisch zijn; dat heeft wel charme en geeft de haven zijn eigen sfeer Daarnaast moet er natuurlijk alterna tieve parkeergelegenheid worden gecreëerd als het parkeren op de huidige plek verboden of onmogelijk wordt gemaakt. Je gooit toch ook je oude schoenen niet weg voor je nieuwe hebt gekocht. Tevens wil het college ƒ900.000,- subsidie geven aan het Maritiem Museum om het aantal bezoekers boven de 100.000 te krijgen, wat in houdt dat er voor het museum drie procent geparkeerde auto's bijkomt. Waar moeten deze mensen nu parke ren als het aantal parkeerplaatsen eerst wordt verminderd? De praktijk zal zijn dat al deze mensen hun auto in het dorp neerzetten en daar zitten ze in Oudeschild nu juist niet op te wachten. In het voorseizoen komen veel mensen naar de haven omdat het dan vaak nog geen strandweer is en juist nu gaan we aan een her inrichting werken. Zover ik weet zou de herinrichting van het haventerrein de tweede fase zijn waarover door de raad nog een besluit moet worden genomen. Maar nu blijkt deze her inrichting het laatste staartje van de eerste fase te zijn. En volgens de aan wezigen bij het overleg tussen ge meente en betrokken zou zijn aange geven dat de plannen niet meer kunnen worden teruggedraaid, daar er sprake was van een raadsbesluit. Maar door de raad is nog geen be sluit inzake de herinrichting geno men. Ook zou zijn aangegeven dat de herinrichting niet wordt betaald uit de middelen voor de eerste fase, maar waarvan dan wel? Om de burger meer bij de lokale po litiek te betrekken, moet er volgens Elzmga dualisme worden ontwikkeld. Nu treedt de bevolking van Oude schild dualistisch op en wordt er ge zegd 'op iedere plank die je in Oude schild verspijkert, komt een reactie.' Uit de enquête over de lokale politiek blijkt dat de belangstelling hiervoor niet groot is, slechts zeven procent van de bevolking heeft gereageerd. Als het college zich zo opstelt als in Oudeschild, zal de belangstelling ze ker niet groter worden. En dat is niet wat Elzinga beoogt. Via democrati sche weg duren dingen soms langer, maar hiervoor hebben we met zijn allen gekozen. Piet Standaart. Den Burg. Burgemeester Joke Geldorp, voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM, overhandigt het vertrekkende bestuurslid Jo Engelvaart het beeldje van de redder. (Foto Garand Timmerman) De gemeente is in een onderzoek van de FNV, waar 208 collega-ge meenten aan meededen, in de mid denmoot geëindigd. Gemeente wees minimaal Sociaal, is de titel van dit onderzoek. Onder deze naam onderzoekt de bond regel matig in hoeverre het gemeentelijk minimabeleid voldoet aan een aan tal basisvoorwaarden. 'Als je kijkt naar de maat die de FNV langs bepaalde zaken legt, hebben zij een eigen beeld van wat sociaal is, en wat niet. Daar kan je natuurlijk van mening over verschillen', zegt Bernadette Nouwen, hoofd van de gemeentelijke sector Welzijn. 'Gezien het sociale beleid hebben we een hele acceptabele positie ingenomen bij het onderzoek. Maar als je puur let op het werk dat per individu wordt gedaan - en dan zijn we als kleine gemeente in het voordeel - zijn we zeer sterk', vindt zij. 'Er zijn een aantal punten die voor verbetering vatbaar zijn en waarnaar we moeten kijken. Daarom is het juist interessant om mee te doen aan de FNV-test De gemeente maakt het bijvoorbeeld mensen die een uitke ring willen en kwijtschelding vragen niet makkelijk. Dat verdient dus aan dacht, want zulke zaken dienen met bemoeilijkt te worden. We hebben het er nog niet over gehad, maar ik vind het de moeite waard om nog eens mee te doen.' Naar aanleiding van het artikel over het 'borden plaatsend college' op de Razende Bol: En weer staat die kletskoek in de krant: 'als het gebied onder de Natuurbeschermingswet komt, wordt hij afgesloten en is er geen recreatie meer mogelijk'. Onzin natuurlijk. De meeste gebieden in Nederland die onder de NB-wet vallen zijn gewoon voor (natuur- gerichte) recreatie toegankelijk. De beste voorbeelden liggen naast de deur of zelfs op Texel: de Waddenzee en de Hors Als het college dit gezegd heeft is het liegen. De Texelaars bang maken uit politieke motieven? Na tuurlijk weten die wel beter. Als de krant het bedacht heeft, is het ge woon stom. Waarom natuurbescherming door college en/of krant zo geregeld in een negatief daglicht gesteld moeten worden en natuurbeschermers ge frustreerd moeten worden, is ons een raadsel. Het doet afbreuk aan de geloofwaar digheid van onze volksvertegenwoor diging en de lokale krant! Sytske en Adriaan Dijksen, Den Hoorn. Naschrift redactie: de passage is ge baseerd op aan ons doorgespeelde informatie, die in dit geval kennelijk onjuist is. Brieves <10 leun Burte» vcncKwoardclijUBatf »«o dc radkXjc Gelezen in de Texelse Courant van 23 mei: 'Gemeente koopt grond voor uitbreiding bedrijventerrein in weste lijke richting, dus langs de Langeveld- straat'. Hierbij wordt dan voorbij ge gaan aan en langdurig geuite wensvanuit De Cocksdorp om even tuele uitbreiding in noordelijke rich ting te laten plaatsvinden. In een aan tal verklaringen wordt door b en w gezegd dat de provincie pertinent wil vasthouden aan wat in een zogehe ten structuurvisie is vastgelegd. Deze structuurvisie is niets anders dan een schetsplan in een eerste opzet, waarin deze uitbreiding is opgeno men, maar waarin zonodig zonder problemen een wijziging kan worden doorgevoerd. Dat wil dus zeggen dat van een officieel bestemmingsplan geen sprake is. Wat mij nu bevreemdt, is dat het college zich zo vastpint op een voorlopig schetsplan (overigens dateert dit plan van jaren her). Kennelijk is het zo dat wat door de provincie wordt gedicteerd, door b en w wordt geslikt (over openheid in de politiek gesproken, maar dit ter zijde). Bij vragen hierover verklaarde wetfiouder Schilling het zonde te vin den hier nog meer energie in te ste ken, 'want dat is trekken aan een dood paard'. Deze lauwe reactie van uit de Texelse politiek op de wens vanuit De Cocksdorp is onacceptabel. Me dunkt, de argu menten zijn sterk genoeg om je er als politiek, met alleen de wethouders, maar de hele raad, voor in te span nen. In 1981 heeft zowel provincie als b en w een eerste aanzet gegeven tot het uitbreiden in noordelijke richting door het bouwen van de rioolwater zuivering. Dit kan gezien worden als de meest noordelijk begrenzing van het bedrijventerrein. Door de grotere afstand, de richting en de overheer send westenwind, geeft noordelijke uitbreiding de minste kans op proble men met betrekking tot stank, geluid en calamiteiten Dus bij deze doe ik een dringende oproep aan de poli tiek: word actief en trek dat dode paard in noordelijke richting. A. Daalder, De Cocksdorp. Er mankeert nogal wat aan de wijze waarop de gemeente Texel zijn archieven beheert. Het is no dig dat achterstanden worden weggewerkt, dat verbeteringen worden doorgevoerd en dat decentraal opgestelde archieven worden bewerkt en gaan voldoen aan de eisen van de archiefwet. Ook moeten de archieven worden voorbereid op de komende digitalisering van de informatie zo dat de stukken via het scherm kun nen worden geraadpleegd en dient een geautomatiseerd systeem voor archivering te worden inge voerd. De gemeente had al 75.000,- op de begroting staan voor het uitvoeren van deze verbeteringswerkzaam heden. Daar komt nu nog 27.725.- bij voor een zogeheten quick-scan (kort onderzoek) die zal worden uit gevoerd door het bureau Cap Gemini Ernst Young. Daarbij zal de be staande archieffunctie worden ge analyseerd en wordt alles wat voor verbetenng in aanmerking komt, in kaart gebracht, ook wat betreft de efficiency van de dienstverlening. Bncvca vao lezen. Bunco »erur»-jorrVli)Ffy»1 vu dt redactie Volgens de Texelse Courant van 8 mei jl. verzet de gemeenteraad - op Groen Links na - zich in meerderheid tegen een extra verhoging van de OZB van 5% voor het jaar 2002, bo venop de trendmatige verhoging van 3%. Het coolege trapt de bal welis waar heel handig terug door te stel len dat de raad dan maar moet aan geven in welke plannen het mes moet worden gezet, maar dat riekt naar chantage. In het fraaie boekje 'Begroting in een oogopslag', dat wij allemaal in de bus hebben gekregen, lees ik echter dat die extra verhoging van 5% al in de begroting is opgenomen. Als recht lijnig denkend burger ontkom je dan niet aan de indruk dat de raad daar gewoon voor joker zit. En dat is toch iets om eens in het achterhoofd te houden als er bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen weer een beroep op u wordt gedaan. J.A. Does, Oosterend, ambassadeurs van het Tesselhuus. Hij sprak de hoop uit dat ze zouden opscheppen tegen hun vriendjes dat zij iets voor hun gehandicapte leeftijdsgenoten hadden gedaan en zo anderen stimuleren ook iets voor het Tesselhuus te doen. De 29 kinde ren en docent Johan Bokma verdien den'een applaus voor zichzelf.' - Het is hemelvaartdag. De vaart naar de hemel. Ten eerste is het stralend weer op deze dag, ten tweede ruikt de lente zo verdacht sensationeel dat de erotiek als een spinrag over alles hangt wat groeit en bloeit, ten derde lijkt het alsof iedereen een injectie po sitivisme heeft ondergaan Alleen de paarden blijven nerveus. Ooit hebben zij besloten collectief nerveus en sterk en onberekenbaar te zijn. Wij mensen moeten iets te temmen hebben. Want temmen zul len wij. Ik herinner mij mi|n tergende vragen van zeer lang geleden. Wie gaat er naar de hemel op Hemelvaart En waarom? En waarom gaan wij niet? En waarom zijn we allemaal vnj van daag en waarom gaat er vandaag dan niemand naar de hemel? Waar is die hemel eigenlijk precies? En waar is de hel? Is die hel echt alleen voor hele slechte mensen zoals neef Tony? Mijn ouders deden verantwoorde po gingen om de bijbel in kort bestek en voor kinderogen en -oren tot iets verteerbaars terug te brengen Ik her inner me alleen maar dat alles goed kwam, dat God liefde was en dat wij op de wereld waren om die liefde uit te dragen, en wanneer dat gebeurde was er hoop Daar moest ook ik mijn best voor doen Met die boodschap trapte ik op een klein rood fietsje ach ter hun grote fietsen aan. Want op hemelvaartdag was het een traditio neel dauwtrappen. Na een tijdje lagen zij te lezen en waren voor een hele tijd niet bereid tot antwoorden. Onderwijl lag ik op mijn rug in de wei en staarde naar de hemel, die nog altijd ver en onbereikbaar was en in een geheim zinnig wonderlijk blauw gehuld. Ik verbeeldde mij God te zien zitten op een onmetelijke troon, geflankeerd door engelen in gouddraad versierde gewaden, en ik was er van overtuigd dat hij mij zag zitten. Dus vliegerde ik met overgave en bond briefjes aan mijn vlieger: Lieve God, wil ye suiker strooien in plaats van regen, dan weet ik zeker dat ye bestaat Lieve God, waar stort je die Heilige Geest uit? Lieve God, ik bid nu al heel lang of het goed is dat mijn pop levend mag worden, waarom gebeurt dat niet? Ik bid heel mooi en altijd op mijn knieén en ik heb het vaak erg koud. De dreun kwam veel later. God zou in ons zelf zitten en wij allen zouden een beetje God zijn. Zo werd mij met veel overtuiging uitgelegd. Dat kwam hard aan. De illusies en de schitte rende beelden die ik daarna moest afschaffen waren bijna niet te verwer ken. En heel stiekem handhaaf ik mijn sprookjes-God, die gewoon zorgt dat alles goed komt. Want niemand weet tenslotte iets zeker, en die gedachte windt mij heel vaak op. Mijn God woont nog steeds boven alle vliegers, leest geamuseerd de briefjes van kin deren en onderwijl strooit hij kwistig zo nu en dan wat engelen in het rond om onze verbeelding te prikkelen. Verschil moet er blijven. Maar op deze hemelvaartdag in 2001 lijkt alles een beetje samen te vallen. Er loopt een vriendelijke man langs de dijk die mij vrolijk toeroept: Wat een goddelijke dag! Ik beaam en we kunnen zo samen verder het eiland rond in onze drang tot verkondiging Mijn kleine nichtje komt op bezoek en stelt mij meesterlijke vragen: Waarom denk jij dat jij bestaat? Waarom is er meer zand dan water? Waarom hou jij van iemand? Is God ook een baby geweest? Ik begnjp opeens weer heel goed waarom er kinderen bestaan en ook waarom zij vooral altijd weer moeten komen. De kleinkinderen van de geboortegolfgeneratie worden geboren, dus is er weer veel zeker heid. Nadat ik met mijn kleine nichtje het strand onveilig heb gemaakt en zij in mijn armen inslaapt terwijl ik te gen mijn strandhuis leun, belt mijn broer op de mobiel. Het gaat hem zeer zeer goed. zegt hij. De schaak vriendin heeft hij de deur uitgezet. Ze was te ingewikkeld en nu lacht het leven hem toe. Hij heeft geleerd om alleen te zijn, zelfs op hemelvaartdag. Weet je nog hoe godvergeten vroeg wij ons bed uit moesten voor die zeld zame dauwbeleving? Ik beaam dat ik het weet. Hij hangt bulderend van de lach weer op. Vervolgens staar ik naar de zee en zie zeven zwanen op een rij in volle gratie over de golven dob beren. Een volmaakt beeld. Aan mijn vlieger hoeven geen briefjes meer. Ik heb inmiddels iets begrepen. Dana Rover DINSDAG 29 MEI 2001 I

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5