Schaarste aan personeel teistert elke bedrijfstak 'Het zijn meestal dezelfde mensen die op school helpen Vrijwilligers op Texel ieuwe urnenmuur in gebruik genomen Wind en regen teisteren }1e wandelronde om Texel .TEXELSE COURANT" Poolse schoonmakers en Oost-Duitse installateurs Robbert Boersen snelste in tijdrit Zeehonden alleen binnen borden jeslaagd Botsing op Skillepaadje Tentoonstelling De Vrijwilliger ROC houdt open dag Uet de bouw van een urnenmuur op je algemene begraafplaats in Den j is de vernieuwing van de be- Iraafplaats op de hoek Kogerstraat- jernhardlaan een feit. Op de urnen- werd al geruime tijd ingedrongen door de crematie- (erenigmg, mede omdat de uitstra- Lg van de oude urnenmuur niet reertot gebruik uitnodigde. De muur met 27 nissen sluit aan op het aan leggen van nieuwe urnen- en kind ergraven. Het college stelde bij de in richting het nieuwste deel van de begraafplaats, op het terrein naast de geallieerde graven, de voorwaarde dat die zoveel mogelijk moest aan sluiten bij het beeld van Texel. Zo is er steen gebruikt dat is bedekt met schelpen. Doordat het lang duurde alvorens deze stenen konden worden geleverd, liet de urnenmuur een tijdje op zich wachten. Inmiddels zijn een aantal nissen in gebruik genomen, maar nu de regels om as te ver strooien zijn verruimd, verwacht de gemeente dat de vraag naar een nis zal verminderen. (Foto Gerard Timmerman) e 31* wandelronde om Texel, die (aterdag werd gehouden, is onder larre omstandigheden afgewerkt, lodat 48 deelnemers voor de eind streep moesten afhaken. Ondanks e wind en regen trok het evene ment, dat werd georganiseerd Boor 't Gouwe Boltje, 350 deelne mers. Dit waren er zes meer dan let afgelopen jaar, toen de weer de wandelaars gunstiger lezind waren. ■if kilometer na de start 's ochtends f liet wachtlokaal van Teso, na aan- mst van de eerste boot, vielen er ndanks een lichte blessure heeft elrenner Robbert Boersen de vijfde dritvan het seizoen met overmacht iwonnen. Na de eerste doorkomst, jen hij er acht kilometer op had zit- n, had hij al een voorsprong van 20 econden op Jan Zijm. Na drie ron- En finishte hij met een voorsprong au 25 seconden in 36.17 minuten, en gemiddelde van bijna 40 kilome- per uur. Zijm werd tweede in .42, Theo Boom legde in 37.41 eslag op de derde plaats. Bij de ames was Natascha van der Vis 9.56) ongenaakbaar. De als tweede eeindigde Bettina Lósscher moest iet een tijd van 43.02 meer dan drie «nuten op haar toegeven. Ingrid van ubek werd derde in 43.25. Bij de mgste jeugd, die 4,3 kilometer reed, ras Ferry van der Vis in 9.57 de snel le. Thomas Boom (17.25) won inde alegorie rijders die de dubbele af tand aflegde. bij de Mok al zes wandelaars af. Zij zagen het niet zitten het grote eind door weer en wind af te leggen en staakten de strijd. Organisator Ben Roest vertelde achteraf: 'Vanwege de noordwestenwind was het hoog wa ter, en dat leverde problemen met de snelheid op.' Vijf wandelaars misten de boot en startten later. Toen zij bij de Slufter arriveerden was de brug al verdwenen. Een aantal van hen maakte de keus om te lopen, maar twee dapperen besloten de geul - met het water tot aan de nek - over te steken. Door de stormachtige omstandigheden was de post bij het monument aan de dijk bij De Cocksdorp toen al volledig uit elkaar gewaaid. Op het strand was het zwaar lopen door wind en regen. 'Ik zit nu 17 jaar in de organisatie, maar een ronde met deze omstandigheden heb ik nog niet eerder meegemaakt', aldus Hennie van Heerwaarden. Opvallend genoeg liepen veel deel nemers de zestig kilometer lange tocht in korte broek, zij het met regen capes daarboven. Het nieuwe fiets pad achter de dijk tussen Oudeschild en 't Horntje bood daarom een wat mistroostige aanblik. Een grauwe, regenachtige lucht en om de honderd meter een eenzame wandelaar. Een oudere, verregende binnenkomer vertelde: 'Lekker gelopen maar ik ben blij dat ik binnen ben.' Twee dames meldden blij te zijn dat het erop zit. De reden: 'Nu kunnen we nog net de boot van vijven halen, ons wacht nog een verjaardag.' Deelnemers die omstreeks 17.00 uur binnenkwamen hadden het nog het meest getroffen. Zij hadden 's middags geprofiteerd van een poos zonder regen. In de namiddag begon het echter weer onophoudelijk te regenen. Ongeveer een uur nadat de eerste binnenkomer, de heer Beers uit Zwaagdijk, was gearriveerd vertrok de laatste deelnemer net uit De Cocksdorp. Deze kwam uiteindelijk rond 20.00 uur binnen, ruim dertien uur na de start. Aan de tocht deden dit jaar 55 Texelaars mee. Nog altijd zijn er deel nemers die elke wandelronde mee hebben gedaan. De heren Dittrich en Van de Berg uit respectievelijk Lunteren en Lisse kunnen er geen genoeg van krijgen. Het vinden van voldoende en ge schikt personeel en die vervolgens te huisvesten baart een toene mend aantal ondernemers zorgen. Het probleem beperkt zich al lang niet meer tot de toeristische sec tor, ook bouw en andere sectoren kampen ermee. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI, voorheen het Arbeidsbureau) in Den Burg heeft zo'n 120 vacatures open staan, maar lang niet alle werkge vers richten zich tot deze instantie. Om het werk toch gedaan te krij gen, draaien ondernemers en hun medewerkers overuren of worden Oost-Duitsers in dienst genomen. Schaarste op de personeelsmarkt is niets nieuws, maar wel een verschijn sel dat in toenemende mate voor komt. Jook Nauta, voorzitter van Horeca Texel, heeft met de indruk dat de problemen dit jaar groter zijn dan anders. 'Veel ondernemers hebben een flink bestand met tijdelijke krach ten. Als ze goed zijn voor hun men sen, komen die graag terug.' Toch leert een praatje met mensen uit de horeca dat er moeilijk aan mensen is te komen. De wetswijziging waardoor medewerkers van niet-seizoen- bedrijven 's winters niet meer in de WW mogen, speelt volgens onderne mers een rol, al valt dit volgens een woordvoerder van het CWI wel mee. 'Volgens mij zijn de ondernemers er beter van op de hoogte dan de werk zoekenden.' Het management van Vakantiepark Sluftervallei, dat zestig krachten no dig heeft om in het seizoen het werk in de horeca, de winkel en andere afdelingen van het park te doen, haalt opgelucht adem. 'We zijn rond', meldt parkmanager Wim Westdorp. die eraan toevoegt dat het daar lange tijd niet naar uitzag, 'Het koste ons héél veel moeite om vaste krachten te vinden, maar via een uitzendbu reau hebben we uiteindelijk veel vakantiehulpen kunnen vinden. We hebben in een aantal gevallen zelfs néé moeten zeggen.' Probleem doet zich wel voor bij het schoonmaken van de ruim 260 bungalows nabij De Cocksdorp 'We hebben daarvoor een overkants bedrijf ingehuurd, maar dat slaagt er niet in voldoende mensen te vinden Dat werk moet al lemaal op vrijdag en maandag ge beuren. Soms verwachten ze met tachtig schoonmakers te komen, maar dan haken er op het laatste moment weer twintig af. Om de klus toch geklaard te krijgen, gaan de controleurs zelf maar schoonmaken. Maar door gebrekkige controle wordt het resultaat er met beter op. Nadeel is dat het niet het leukste en best- betaalde werk is en bovendien moet het in korte tijd gebeuren en alleen op de wisseldagen. Het lijkt wel of het probleem steeds groter wordt. Om het werk iets meer te spreiden heb ben we voor honderd bungalows de wisseldag naar maandag verschoven en dat bevalt uitstekend. Er is animo genoeg, al profiteren ze helaas niet van de tariefaanpassing van Teso.' Polen AB Service Uitzendorganisatie, die enige maanden geleden met de be middeling van Polen met een Duits paspoort is gestart, heeft een aantal van deze mensen inmiddels bij twee Texelse logiesbedrijven onderge bracht 'Het zijn Polen die in een vroe ger deel van Duitsland woonde en die hier dus legaal aan de slag kunnen. Straks werken er via ons twaalf op Texel', aldus bemiddelaar Fokke-Jan de Visser. Inclusief Nederlandse krachten werken er via zijn bedrijf in verschillende sectoren 25 tot 35 men sen op het eiland Niet goedkoop De schaarste aan personeel laat zich ook merken in de installatiebranche. Bij de firma Veltkamp werkt een Oost- Duitser, en waren er tot voor kort meerdere aan de slag. VEM heeft er drie in dienst. Toon van Beek: 'In het voorjaar heerst er bij ons altijd piek- drukte, omdat veel klussen vóór het seizoen klaar moeten zijn. We werken nu aan verschillende projecten op de haven, maar ook in de woningbouw, appartementen, in het Eierlandsche Huis en noem maar op. Andere jaren kregen we altijd hulp van uitzend krachten uit Friesland, maar dit jaar kregen we nul op het recest. Zelfs een fax naar alle uitzendbureaus uit de Gouden Gids leverde mets op. Toen werd ik gebeld door een gebeld door uitzendbureau uit het oosten van het land dat een vestiging is van een Duits bedrijf en dat informeerde of we personeel uit Oost-Duitsland konden gebruiken. Daar is momenteel weinig werk, omdat dat vaak wordt gedaan door goedkopere Russische en Poolse krachten. De Oost-Duitsers blijken goede vaklieden te zijn en doordat ze al een tijdje in Nederland werken zijn ze vertrouwd met de techniek en de taal. We huren ze in omdat het werk anders blijft liggen en niet omdat het zo goedkoop is, want als je alles optelt kost het net zoveel als wanneer je een Nederlander aan het werk hebt. We redden het zo net.' Woonruimte Een woordvoerder van de firma Velt kamp uit zijn zorgen over de toe komst. 'Vroeger stroomden jongeren vanaf de technische school het be drijfsleven in, om bijvoorbeeld bij installatiebedrijven aan de slag te gaan. Toen ik nog op de LTS zat kon je er bijvoorbeeld nog metselen leren. Maar die opleiding hebben ze er we gens gebrek aan belangstelling uitge gooid. De jeugd heeft steeds minder belangstelling voor het technische vak. Dus zal het vinden van vaklui een steeds groter probleem worden. Ter- VRIJDAG 8 JUNI 2001 wijl het aanbod van werk alleen maar groeit.' Er is nog een belangrijk probleem: het vinden van geschikte huisvesting. 'Bij het CWI melden zich héél wat men sen van de overkant, die op Texel aan de slag willen. Want het is voor veel mensen toch bijzonder om op een eiland te werken. Maar er zijn weinig werkgevers die hen onderdak kunnen bieden. Dat wordt steeds lastiger.' Van Beek van de VEM heeft zijn tij delijke krachten'kunnen huisvesten in een huisje van Euroase, maar andere ondernemers vissen achter het net. Er zijn gevallen bekend van bedrijven die in principe akkoord zijn met een overkantse medewerker, maar toen het onderwerp wonen ter sprake kwam werd er, als gevolg van de ge stegen huizenprijzen en het ontbre ken van beschikbare huurwoningen, alsnog een streep door de overeen komst gezet. Maar het CWI consta teert ook dat al kunnen alle bednjven die krachten zoeken een woning aan bieden, er toch met voldoende krach ten zijn om alle vacatures te vervul len. Late overtocht Omstandigheden waaraan ze bij het CWI mets kunnen veranderen. 'Vorig jaar zijn we nog een wervingsactie voor personeel in de horeca gestart, maar dit jaar heeft Horeca Texel niet op ons aanbod gereageerd', aldus een zegsvrouw. 'Ho, ho, het ligt even anders', ligt Nauta toe. 'We willen er uiteraard onze medewerking aan ge ven, maar doordat het CWI er kenne lijk geen geld meer voor heeft, zou den wij nu moeten meebetalen. Dat kan toch niet de bedoeling zijn.' Het CWI signaleert wél dat terwijl Texel zit te schreeuwen om arbeids krachten, in Den Helder veel mensen werk zoeken 'Maar dan komt het probleem van de boot om de hoek kijken. Het zou helpen als die 's avonds wat langer doorvaart.' De bemiddelende rol van het CWI zal er in de nabije toekomst heel anders uit gaan zien. Via een speciale website worden ondernemers en werk zoekenden met elkaar in contact ge bracht. Vooruitlopend op de aanpas singen in de organisatie van de arbeidsvoorziening is het personeels bestand op het voormalige arbeids bureau teruggebracht van zes naar twee personeelsleden. Van de watersporters is het nog on duidelijk, maar de zeehonden op de Razende Bol respecteren de Doorweekte wandelaars gaan de controlepost café 't Vooronder te Oudeschild binnen. Hierna volgden de laatste kilometers richting Nioz-kantine. (Foto Mxtvet Dekker) onderden ouders, grootouders nandere vrijwilligers helpen mee P de basisscholen. Zitting in de uderraad en medezeggen- «hapsraad, kan een goed leerpro- 4S zijn om bestuurlijke ervaring P te doen. De talrijke activiteiten Pde scholen moeten worden on- ersteund door vrijwilligers. Ilse Iets (26) uit Den Burg past drie eer per week op de overblijf- inderen en is daarnaast vrijwillig otief op school. Volgens leer- 'achten én kinderen is ze een offe moeder'. eterm leesmoeder is een wat ach- taald begrip. Heden ten dage zijn el ook vaders, opa's en oma's en deren die het leuk vinden zich nut- Itemaken op scholen. Vooral om- al veel ouders werken, blijven eeds meer kinderen tussen de mid- !9 op school en eten daar hun bo- "ttammetjes. Dat kan alleen als er doeg oppasmoeders zijn. Dit werk ordtuiteraard gewoon betaald. Het een dienst voor de ouders. 'Ik Wit dat het vrijwilligerswerk was', Wise, getrouwd met Rudi Mets en ®eder van de vierjarige Joey. 'Ik D°rde vorig jaar dat ze oppas sers zochten en het leek me Temeer omdat mi|n zoontje naar kleuterklas ging. Óp die manier on ik al een beetje kennismaken met «school. Ik ben voorzichtig begon- r J16' e«n middag, maar nu is het Li,66' Per week en heb ik er een leuk baantje aan. Twee en soms drie moeders passen op ge middeld dertig kinderen van vier tot twaalf jaar. We geven ze drinken en na het eten mogen ze buiten spelen. Er zijn altijd leerkrachten op school, maar in principe storen we ze niet tij dens hun middagpauze. Het is altijd heel gezellig, ik geniet er van.' Elke dinsdagmiddag doet ze de hele middag spelletjes met de kleuters van groep 1'De juf kan met 31 kin deren onmogelijk extra aandacht geven. Mijn zoontje zit nu nog met zo lang op school, dus hoe het in de hogere klassen gaat weet ik niet. Wél ben ik van plan om de komende ja ren veel te helpen op school. Tot nu toe vinden Joey en ik alles prachtig.' Op de werkavonden voor het - on langs gehouden - kunstfeest was Ilse ook van de partij. 'Het viel me op dat de ene keer veel ouders kwamen helpen en de andere keer bijna nie mand. Heel wonderlijk.' Ze hielp ook mee met de voorbereidingen van de toneelavonden. 'Hartstikke leuk, ze maken er veel werk van. We hebben de verkleedkleren gewassen en er moesten veel dingen gemaakt wor den Je kan je op allerlei manieren nuttig maken op school en je leert ook veel kinderen kennen. Ik snap best dat mensen die thuis hele kleine kinderen hebben zich niet wekelijks willen vastleggen. Ik zou dat ook niet doen. Het valt op, dat je meestal de zelfde mensen ziet die van alles doen op school. Dat schijnt ook op andere scholen zo te zijn.' Ilse is nu oppasmoeder, maar haar eigenlijke beroep is heel bijzonder. Ze is boerenhulp. Ze volgde het leerlmgenstelsel van de landbouw school en was het enige meisje van haar klas. Ze werkte op de boerderij 'Nieuwe Schild' van Klaas en Mary Eelman. 'De koeien voeren en mel ken, dat soort werk. Laatst heb ik nog geholpen toen de pinken naar buiten mochten.' Het boerenwerk vindt Ilse het mooiste wat er is. Op het land werken, grasmaaien en daarna op een tractor het gras schudden. De schapen langs de dijk water geven, omdat daar geen wateraansluiting is. Ze vindt het allemaal fantastisch 'Als boerenhulp wordt je ingehuurd bij ziekte of vakantie De boeren zijn daarvoor verzekerd. Maar het is geen werk wat ik kan doen nu Joey nog zo klein is, ik wil zoveel mogeli|k van hem genieten. Bovendien werkt mijn man fulltime in een garage in Den Helder. Je snapt dat ik de afgelopen tijd met de mkz-crisis aan het nieuws gekluis terd zat. De boeren hebben al zo veel tegenslag, daarom is het ook met makkelijk om werk te krijgen op een boerderij.' Ilse is daarom blij dat ze het naar haar zin heeft op de Thijsseschool. Ze beschouwt het als een leuke en leerzame fase. Niet al leen voor haar zoon, maar ook voor zichzelf. Tekst Wil de Leeuw Werk waar je geen geld voor krijgt, maar wél respect en voldoening. Vrij willigerswerk is het cement van de maatschappij. Talloze organisaties, instellingen en verenigingen zijn afhankelijk van de inzet van vrijwilligers. Een deel werkt in georganiseerd verband, anderen zijn actief zonder dat daar een organisatie of instantie aan te pas komt. Vrijwillig werk is niet onder één noemer te vangen. Hulp bij eerste levensbehoeften; binnen verenigingen of op de scholen. Er is geen totaal overzicht van te krijgen. Misschien maar goed ook. immers: papieren rompslomp is er al genoeg. De Verenigde Naties hebben 2001 uitgeroepen tot het Internationale Jaar van de Vrijwilliger. Daarom deze serie over Texelse vrijwilligers, die ver tellen waarom ze hun werk belangrijk vinden. Interviewster Wil de Leeuw sprak met Ilse Mets, oppasmoeder op de Jac. R Thijsseschool in Den Burg. Arie Huisman uit Den Burg heeft de diploma's VCA-1 en VCA-2 behaald. Hij volgde hiervoor een opleiding bij het Instituut voor Veiligheid en Milieu te Coevorden. Huisman is werkzaam bij Heydaal BV. Ilse Mets tijdens haar werk als oppasmoeder. 'Het is altijd heel gezellig, ik geniet er van. (Foto March Het/nen) waarschuwingsborden die het col- legeerop15mei plaatste. De dieren blijken alleen binnen het gebied dat afgebakend wordt door de vijftien borden aan land te gaan. Op tweede pinksterdag heeft de strandvonderij in de persoon van Hans Eelman het zeehondengebied geïnspecteerd Hij zag kans bijgaande foto te maken. Op het Skillepaadje, tussen Den Burg en Oudeschild, raakte een 51-jarige vrouw uit Oudeschild vrijdag rond 16.15 uur gewond toen ze van haar fiets werd gereden door een 20-jarige man uit Den Burg, die haar tegemoet kwam in zijn auto. De vrouw werd met vermoedelijk een hersenschudding en kneuzingen overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. De politie verklaart, 'gelet op het smalle en landelijke karakter van de weg', een onderzoek naar de snelheid van de auto te verrichten. Volgende week vrijdag opent in de gemeentelijke expositieruimte 'Tusse de Banke' de thematentoonstelling 'De Vrijwilliger'. Zo'n twintig Texelaars tonen werk dat op dit thema is geïn spireerd. De tentoonstelling is te be zichtigen tot en met 2 juli, op werk dagen van 13.30 tot 16.30 uur en op zaterdag en zondag van 10.30 tot 16.30 uur. De officiële opening vindt plaats op vrijdag 15 juni, om 16.00 uur. De sector educatie van het ROC Kop van Noord-Holland is klaar voor het cursusjaar 2001-2002. Op zaterdag 16 juni van 11.00 tot 14.00 uur orga niseert de stichting in het gebouw aan de Haringvliet 10 te Den Helder een open dag. Het ROC biedt cursus sen aan voor alle leeftijdscategorieën ongeacht welke vooropleiding. Voor meer informatie kan de brochure aan gevraagd worden, tel. 0223 - 613452.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 11