Aankleding haven eerst liet bewoners bespreken bruna TX 2 vist motor op Cjroen '/warL-Jexels het hart., College breekt met bureau Striking 'We hebben ons exact aan opdracht gehouden' SUPER DE BOER Taxatie rijtuigen Fanfaremuziek in Taptoe Texel Evangelisatie Trekkerijbewijs Collegebesluit valt Striking koud op het dak Werkzaamheden aan Schans hervat TEXELS E^COU RANT Invloed toerisme Lokale democratie Gereformeerden en Hervormden na 150 jaar weer samen op weg Radio Texel ,gEr|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11585 DINSDAG 12 JUNI 2001 .dvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 791 MC Den Burg jlgfoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 .mail: info@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,80. abonnementsprijs 63,- per half jaar. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE plannen voor de aankleding van haven zijn in rustiger vaarwater and nu het college heeft gebro- i met onderzoeksbureau jking, dat in april het plan voor i pare/s op de kade lanceerde, iking heeft volgens wethouder Ier Bakker niet geheel voldaan i de eerste onderzoeksopdracht :ou bovendien teveel geld vra- ivoor het vervolgonderzoek. Na romer willen b en w eerst met deschild om de tafel om verdere komstplannen te bespreken, wuitlopend hierop heeft het col ede bouw van woningen op de ren van Oudeschild, de meest streden parel van Striking, al- ;l geschrapt. bi| de presentatie in Oudeschild ek dat de pretentieuze plannen iStnking omstreden waren. Blik- igerzou een doorzichtig complex met op de bovenverdieping de te maquette van de Rede van de ;el, een project dat een slordige imilioen gulden moest kosten en arvoor Oudeschilders weining en- usiasme konden opbrengen. Dat d overigens ook voor de geplande Aapping bij de huidige toiletten de jachthaven, waarin allerlei ac- erien zouden moeten plaatsvin- i De dorpscommissie, met wie tag met had gesproken, voelde 'gepasseerd. Maar de meeste (sten hadden betrekking op de «van huizen op de haven. Maar taker Michiel Walvis was nog niet psproken over zijn plannen, of hij fivereniging 'Tussen Wad en in' houdt zaterdagmiddag a.s. n taxatie van rijtuigen. Vanaf ,00 uur kunnen leden van de ver- iging de waarde laten bepalen ihun antieke, authentieke, ma- hon- of andere recreatie- uigen. e taxatie in de manege aan de Bnbuurt wordt gehouden in sa- nwerking met de Rabobank en ateur is Johannes van der Wal. Di- na afloop krijgt men het taxatie- iport, wat een officieel document imhet rijtuig via de Rabobank all i te laten verzekeren. Voor aan- Iding en nadere informatie tele- >n32751 6 (na 18.00 uur). de Groeneplaats in Den Burg Sint dinsdag 19juni om 19.30 uur >toe Texel, de jaarlijkse geza- «dijke zomershow van de lareorkesten, drumbands en jorettes van de drie muziek- enigingen op het eiland: Door len Kracht uit Den Hoorn, telsior uit Oosterend en het Ko- Nijk Texels Fanfarecorps uit a Burg. Na een gezamenlijke kling onder leiding van DEK-di- htTammo Lenting volgen eigen iredens, waarna tijdens de finale krachten weer worden gebun- l belooft, als vanouds, een geva- !;d muziekspektakel te worden, 'muziekstukken die bij een breed 'liek in de smaak zullen vallen. Zo Excelsior onder meer de tune 1 de populaire tekenfilmserie The istones, het bekende It's a long I lo Tipperary en de ook onder "balfans uiterst populaire klassie ke are the champions van 6en- KTF gaat op de Italiaanse 'metItalian Holiday en het volks- Unno di Mamely. terwijl DEK uit- dmet onder meer YMCA van The sSe People. De gezamenlijke finale lei stuk plechtiger, met het Wilhel- 15 als slotstuk. dele show duurt ruim een uur en 'd' georganiseerd door het ctorgaan voor Zang en Muziek. faker Andrew Albers geeft uitleg |*de te spelen stukken. De toe- 's gratis, maar om de kosten te ®n Wor<dt er gecollecteerd. Wie '6r been is. wordt geadviseerd 75 te komen, omdat er voor hen n°3 Banken beschikbaar zijn. werd er door Oudeschilders al op gewezen dat wonen op de haven geen goede combinatie vormde met bedrijvigheid, zoals het dokbedrijf. Striking redeneerde dat door de ver koop van grond voor woningen geld zou vrijkomen voor de financiering van onrendabele delen van de tien tallen miljoenen kostende aankleding van de haven. Maar ook het college voelt niets voor woningbouw op de haven. Wethouder Bakker: 'Wonen past niet op de haven, want daarmee belemmeren we de functie van werk- haven. Om wonen en werken ge scheiden te houden mogen er ook op het nieuwe bedrijventerrein in Oude schild geen huizen worden ge bouwd.' Volgens Bakker had Striking, naast de financiering door woning bouw, ook naar subsidie mogelijkheden moeten zoeken. 'Doordat ze dat hebben nagelaten, heeft Striking niet voldaan aan de onderzoeksopdracht.' Voorname re den om geen vervolgopdracht aan dit bureau te verstrekken was ook het forse prijskaartje. Het eerste onder zoek kostte Texel bijna 300.000 gul den. Bakker: 'Als we met de tweede offerte akkoord zouden gaan, zou dat de gemeente in totaal 500.000 gul den kosten. Dat is volgens ons veel te veel.' Van Striking is weliswaar afscheid genomen, woningen op de haven komen er met en over mogelijke sub sidie bestaat geen duidelijkeid, toch is het geld van het eerste onderzoek volgens Bakker met weggegooid. 'Het eerste rapport bevat best nuttige Het besluit van het college om niet verder te gaan met onderzoeks bureau Striking, is de onderzoe kers koud op het dak gevallen. Woordvoerder Michiel Walvisch: 'De donderdag na de presentatie avond in Oudeschild heb ik nog een positief gesprek gehad met wethouder Bakker. Hij zei dat hij héél tevreden was over wat wij hadden gedaan. We hebben zitten praten over het vervolg en dat we verder richting aan de ideeën zou den geven. Hij heeft ons gevraagd vrijblijvende offerte uit te brengen, wat we hebben gedaan. Sindsdien hebben we niets meer van de ge meente vernomen. We hebben nu uit de krant moeten lezen dat de gemeente niet met ons verder wil.' 'Het Texelse college heeft zich niet voldoende gerealiseerd wat het bij ons heeft aangeschaft. Dat wij als onderzoeksbureau een bepaalde werkwijze volgen. Inventariseren van uit een democratische proces. Het eerste traject betrof een interactief proces waarbij we met de bevolking zouden praten en ideeën zouden ver zamelen en dat wij die ideeën op een globale wijze financieel zouden on derbouwen. Daarvoor hebben we de ideeën voorgelegd aan architecten en ontwikkelaars, met het gepresen teerde parelsnoer als resultaat. Wij noemen dat de beginspraak. De vol gende fase is het verdiepen van de ideeën. Dat is een héél lang traject, waarbij onder andere met allerlei des kundige wordt gesproken. Met stedebouwkundigen over de plek van Evangelisten Ludwig Triling en Wim Reuvekamp houden op de zaterdag 16 en 23 juni bijbellezingen in dorps huis d'Ouwe Ulo aan de Wilhelmina- laan. De lezingen beginnen om 15.00 uur, er wordt geen collecte gehou den. Met de bloembollenoogst voor de deur is het denkbaar dat er onder de jeugd inde leeftijdgroep van 16 tot en met 18 jaar belangstelling bestaat voor het behalen van het trekker rijbewijs. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Dirk de Lugt, tel. 311281. bouwstenen waarop we verder kun nen borduren. Natuurlijk hebben de parels tot heftige reacties geleid, maar dat hebben we ingecalculeerd en dat mag dit bureau niet worden verweten. We hebben Striking echt met als pispaal gebruikt.' Volgens Bakker is het nu even tijd om pas op de plaats te maken. 'Er stond een grote ti|dsdruk op de herinrichting van de haven en dat is wel eens ten koste gegaan van een goede com municatie', verwijst hij naar recente protesten tegen de verkeersmaatregelen in op de haven. 'We moeten nu even de tijd nemen om in alle rust te kijken hoe we ver der moeten. De vakantieperiode breekt aan en dat is voor veel onder nemers een drukke tijd. Ik stel me voor dat we na de zomer om de tafel gaan met de dorpscommissie en ondernemrs uit Oudeschild om de plannen verder vorm te geven. Ik nodig het dorp van harte uit om dan ook zelf met ideeën te komen. Per slot van rekening zitten er 70 tot 80 ondernemers en dat zegt wel iets over de creativiteit en inventiviteit in het dorp. Daar moet toch iets leuks uit kunnen komen.' Toch is het vol gens Bakker niet de bedoeling dat Texel de plannen zelf gaat uitvoeren. 'We kunnen met alles zelf doen', geeft hij aan dat opnieuw een extern bu reau zal worden ingeschakeld. 'Het zou mooi zijn als we in 2002, tijdens de vienng van 400 jaar Oudeschild en VOC, een plan kunnen presenteren.' de parels en met architekten over de kosten. De derde stap is dat het pro ject aan de markt wordt aangeboden. Als de wethouder nu zegt dat hij ver wacht had dat we al tijdens het eer ste traject met financieringsmogelijk- heden zouden komen, dan verbaast mij dat ten zeerste. Wat moet ik te gen subsidieverstrekkers zeggen als de gemeente zelf nog geen stand punt over de financiering heeft inge nomen? Want juist dat is het eerste waar die naar vragen. Maar als de gemeente zich in zo'n vroeg stadium al financieel zou vastleggen, doe |e geen recht aan het democratisch pro ces. Ik had de wethouder best een lijstje met mogelijke subsidieverstrek kers willen overhandigen, maar in dit stadium heb je daar nog zo weinig aan.' Volgens Walvisch heeft zijn bureau zich precies aan de opdracht gehou den. 'In de offerte stond exact wat we zouden doen en dat hebben we ook gedaan.' Het steekt Walvisch dat zijn bureau wordt verweten dat bijvoorbeeld de dorpscommissie niet is gehoord. 'Wij zijn uitgegaan van een lijst die de ge meente voor ons heeft gemaakt. We zijn echt héél zorgvuldig te werk ge gaan, maar als buitenstaander kun je niet verwachten dat we iedereen op het eiland kennen. Dan moet je dus eerder de opdrachtgever verwijten dat ze niet volledig zijn geweest. Wat me bijna nog meer verbaast is dat nu wordt gezegd dat wij te duur zijn. Want wat is duur? Ik denk dat de gemeente straks duurder uit is. Wij hebben veel geïnvesteerd in het eer ste traject. Het is zonde van dat pro ces, wan het heeft veel tijd en geld gekost We hebben er vier maanden hard aan gewerkt. Het is ook jammer voor de Texelaars die er zoveel (vrije) tijd in hebben gestoken. Het eiland is een kleine gemeenschap, waarin men graag bereid is mee te werken. Er zijn immers verwachtingen ge wekt. Maar na dit merkwaardige be sluit heb ik zo mijn twijfels over het draagvlak voor dit proiect. Ik denk dat we ons vergist hebben in de ge meente Texel. Ze zijn minder profes sioneel dan we hadden ingeschat. De commerciële schade die we zelf lij den, is voor mij ondergeschikt. De gemeente zet zichzelf nu in een vreemd daglicht. Ik denk dat het col lege zichzelf in de voet heeft gescho ten.' De werkzaamheden aan de Schans, die eind november van wege de slechte weersomstandig heden werden gestaakt, zijn vorige week hervat. Eén van de bruggen, waarvan een deel ophaalbaar is, is afgemaakt en met een soortgelijke oversteek wordt deze week be gonnen. Hierna dient als laatste klus de buitenwal te worden geres taureerd. 'Op de plek waar de gerestaureerde brug staat is een diep gat ontstaan. De restanten van de oude brug liggen nog her en der verspreid', vertelt des kundige Gerrit Gerrits. De palen zijn soms wel een halve meter dik. Het is niet zeker van welke periode de brug is. Er zijn in de loop van de geschie denis meerdere bruggen gebouwd en dit is waarschijnlijk één van de laat ste. Ik schat uit de negentiende eeuw, maar we wachten nog op de uitslag van de archeologen.' De bewuste brug was al sinds november in aan bouw. Een deel ervan was ophaal baar, net zoals in vroeger tijden. Rondom de brug zaten twee dijken, deze zijn inmiddels doorgestoken. Voor een tweede brug komen vol gende week archeologen naar het eiland. Zij gaan de grond op de plek waar de andere oversteek moet ko men onderzoeken Gerrits: 'Waar schijnlijk zitten daar evenals bij de eerste veel palen in de grond. Deze worden door middel van dendroch ronologie onderzocht. Dit is een ma nier om aan de weet te komen wan neer een boom is gekapt en dus wanneer de brug is gemaakt. Ook bij de nieuwe brug moeten de dijkjes worden doorgebroken.' Rondom beide bruggen zal de beplanting, zo als riet aan de waterkanten worden hersteld. Het laatste punt op de agenda is de buitenwai die gerestaureerd moet worden. 'Er zitten grote gaten en plekken in de wal. Het is dan ook een grote klus. Op de planning van Natuurmonumenten staat dat het geheel in september klaar is, maar ik vraag me af of we dat halen. Er is veel vertraging geweest door het slechte weer', zegt Gerrits. Momenteel maakt de gids een drukke periode door. 'Officieel doen we bij de Schans alleen rondleidingen op woensdagochtend. Maar in dit jaargetijde reserveren ook veel groe pen. Het is echt weer schoolreisjes- tijd. Ik doe er ongeveer vijf per week denk ik.' De Texelse scholen hebben de mogelijkheid om de Schans kos teloos te bezoeken. Dit is besloten omdat ook EcoMare en het Maritiem- en Juttersmuseum gratis kunnen worden bezocht. Op termijn zal het samengaan van beide gemeenten betekenen dat er in Oosterend minder kerkelijke gebou wen nodig zijn. De kerkgemeenten hebben hun bestuur toestemming gegeven om te onderzoeken of er planologische toestemming verleend kan worden om aan de Oesterstraat naast de pastorie een kerkelijk cen trum te bouwen. In dit centrum moet plaats kunnen zijn voor al het kerken- werk dat niet in een kerkgebouw kan plaatsvinden. Wanneer dit planolo gisch mogelijk is verwachten de kerkenraden hun gemeenten voor te stellen om hier een nieuw gemeenschapscentrum te stichten, de Maartenskerk als kerkgebouw in Oosterend aan te houden en de hui dige Gereformeerde Kerk en kerke lijk centrum en het gezamenlijk jeugd- gebouw te verkopen. (Advertentie) <7na ?wan. Jiitli It b* kirt. www.bruna.nl altijd actueel NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Toerisme heeft een positieve invloed op Texel en draagt bij aan de leef baarheid op het eiland. Maar ook: de economie van Texel is teveel afhan kelijk van het toerisme. Aldus denkt een meerderheid van de Texelaars erover, althans volgens een onder zoek dat is gehouden door bureau Buiten (Bureau voor Economie en Omgeving) en de Wageningen Uni versiteit, waarvoor 234 Texelaars zijn ondervraagd. Pagina 2 In Question Plaza werd wethouder Peter Bakker vrijdagavond tijdens het matig bezochte Festival van de Lokale Democratie tot raadslid van het jaar gekozen. Tijdens de avond werden ook de uitslagen van de en quête over het functioneren van raadsleden en politieke partijen ge presenteerd. De mensen die de moeite hadden genomen om de en quête in te vullen waren hard in hun oordeel over de bestuurders. Meer dan de helft vindt hun optreden ma tig tot slecht. Andere conclusie is dat de politiek wel de burger weet te vin den, maar dat andersom moeizamer verloopt. Pagina 5 De TX 2 'Willem' van de firma Vonk uit Oosterend heeft afgelopen week een vliegtuigmotor uit de Tweede We reldoorlog opgevist. De vangst werd gedaan nabij Smit Knol, een vis- gebied onder de Engelse kust. De motor is afkomstig van een Duits jachtvliegtuig type Juncker, zo weet een zegsman Het exemplaar wordt overgebracht naar het luchtvaart- De begrotingsvergadering van de gemeenteraad, die donderdag vanaf 14.00 uur in het gemeentehuis wordt gehouden, wordt rechtstreeks uitge zonden via Radio Texel (106.1 FM). De uitzending wordt alleen tussen 18.00 en 20.00 uur onderbroken voor de reguliere programmering. Om 18.00 uur wordt Country Time uitge zonden, om 19.00 uur het Cabaret museum op het vliegveld. Van inzit tenden of andere gegevens is nog niets bekend, dit wordt nog uitge zocht. Misschien worden er voorwer pen als militaire naamplaatjes gevon den. Op de foto bekijken belangstellenden de motor nadat deze voor de visserijcoörperatie aan Wal iS geZet. (Foto Bon Koning) café van afgelopen zondag. Hierna wordt (eventueel) de uitzending van de begrotingsvergadering hervat. Sinds enkele weken is de lokale om roep een programma rijker: elke zon dag tussen 15.00 en 16.00 uur ver zorgt Frans van Thienen het programma 'Frans gaat het doen met toppers van toen' met fragmenten uit opera en operette en verder veel evergreens en andere muziek 'uit de oude doos'. 150 Jaar nadat in Oosterend Gere formeerden en Hervormden ieder hun eigen weg gingen hebben ze elkaar weer volledig gevonden. Kerkenraden van de Hervormde Waddengemeente - Texel (De Cocksdorp, Oosterend, Oude schild) en de Gereformeerde Kerk van Oosterend hebben tijdens de op 8 juni gehouden gemeente vergadering de instemming van de gemeentes gekregen met het voor stel om een federatie te gaan vor men. Vanaf september zal al het kerkenwerk gezamenlijk worden gedaan. De federatie krijgt als naam: Samen op Weg Wadden gemeente Texel. Aan deze beslissing ging een lange weg van steeds intensievere samen werking vooraf. Het begon 25 jaar geleden met het samen stichten en exploiteren van een gezamenlijke Jeugdgebouw en de samenwerking van de jeugdclubs. Vanaf 1 januari 2000 werden alle kerkdiensten geza menlijk gevierd en werd ook de be stuurlijke samenwerking geïntensi veerd. Vanaf september zullen de kerkenraden volledig samen worden gevoegd. En met het begin van het nieuwe seizoen, de startzondag in september, zullen de gemeenten als een Samen-op-Weg gemeente door het leven gaan. Of de federatie op dat moment ook al in juridische zin een feit zal zijn is nog niet helemaal zeker. Het besluit van beide gemeenten moet nog door de provinciale synode worden goedgekeurd. Een volledige fusie is nog niet mogelijk, want hier voor moeten eerst de kerkverbanden op landelijke schaal zover zijn Voor de praktijk maakt dit geen wezenlijk verschil, wel voor de administratie. Eind vorige week werden de twee dijkjes aan weerszijden van de brug doorgestoken zodat de slotgracht in ere werd hersteld. (Foto Btrt Koning)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1