Onderzoek: Texelaar gemiddeld positief over invloed toerisme Koningsdrama 2 Jan Drijverschool in sprookjessferen c teso Aluminium jut: wel de lucht, niet de woó Agenda .TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wou... I Bjikvan ger Fietsperikelen Spuitlicentie \\/at ik zeggen wou... Luilak 1 Qcslqqgi Golfwedstrijd in striemende hagel Dans en tone| in Question Plai Promsconcert Gemene heksen, geheimzinnige to venaars en bevallige elfjes, het was een illuster gezelschap dat vrijdag de Jan Drijverschool bevolkte. De Hoornder basisschool hield een fancyfair, die geheel in het teken van de sprookjeswereld stond. Bezoe kers kochten voor een rijksdaalder een strippenkaart, waarmee ze aller lei spelletjes konden doen die geïn spireerd waren op hetzelfde thema. Daarnaast werden toneelstukjes op gevoerd, werd er gedanst, was er een tekenwedstnjd, konden kinderen zich door een fotograaf laten vereeuwigen als heks of slachtoffer van een trol en waren diverse lekkernijen verkrijg baar, zoals nasi en gebakken vis. Met de opbrengst wil de school kleuren printers en een lammeerapparaat aanschaffen, alsmede wat spulletjes die het pand na de recente verbou wing weer wat gezelliger maken. (Foto Joop Rommets) Toerisme heeft een positieve invloed op Texel en draagt bij aan de leefbaarheid op het eiland. Maar ook: de economie van Texel is teveel afhankelijk van het toerisme. Aldus denkt een meerderheid van de Texelaars erover, althans volgens een onderzoek dat is gehouden door bureau Buiten (Bureau voor Economie en Omgeving) en de Wageningen Univer siteit, waarvoor 234 Texelaars zijn ondervraagd. Het onderzoek vloeit voort uit een duurzaam ontwikkelingsverdrag dat de Nederlandse overheid heeft geslo ten met Costa Rica. Dit resulteerde in een project waarvoor vergelijkend onderzoek wordt gedaan naar duur zame toeristische ontwikkelingen op Texel en het tropische Manuel Antonio op Costa Rica. Doel van het onderzoek is te komen tot strategieën voor duurzaam toerisme in beide gebieden. Hiervoor is onder de bevol king van beide gebieden een enquête gehouden en zijn gesprekken ge voerd met verschillende sleutel personen op het gebied van duur zame ontwikkelingen en toerisme. Voor de enquête werden steek proefsgewijs 520 mensen benaderd, van wie iets minder dan de helft mee werkte. Op de vraag hoe over het gemeen telijk beleid in algemene zin werd ge dacht. werd overwegend positief tot neutraal gereageerd. 46 van de Texelaars die reageerden (respon denten) dachten (zeer) negatief over het beleid. Bijna tweederde van hen zei dat de gemeente teveel door de vingers ziet (gedoogbeleid) en een inconsequent beleid voert. Enkelen vinden dat het gemeentebeleid teveel gericht is op toerisme en dat de 'ge wone' burger wordt vergeten. 47 Ondervraagden zijn niet te spre ken over het toeristisch beleid. Een kwart van hen zegt het jammer te vin den dat het aantal kampeerplaatsen daalt, jongeren worden geweerd en er door de bouw van hotels en recreatieparken teveel wordt gemikt op 'elitetoeristen'. Men is bang dat Texel door steeds grootschaliger toe risme haar identiteit verliest. Een kwart van de 47 verwijt de gemeente meer te doen voor de toeristen dan voor de eigen bewoners. Het wonmg- beleid is voor hen een heikel punt. De gemeente zou moeten zorgen voor passende woningen voor haar bur gers Spreiding van toerisme, teveel toeristen op het eiland en het slecht geregelde openbaar verover, wordt door een minderheid van deze groep als kritiekpunten aangegeven. Opmerkelijk is dat bijna tweederde van alle 234 ondervraagden aangeeft dat het gemeentebeleid moet veran deren Met name het voeren van een eenduidiger (handhavings)beleid en het uitbreiden van de woning voorraad voor de Texelse burgers worden genoemd. Tweederde vindt overigens dat de gemeente vol doende rekening houdt met de me ning van de Texelaars. Het jaarlijkse rondje langs de dorpscommissies, wordt als voorbeeld genoemd. Op vallend is dat slechts de helft van de respondenten het 'proces Texel 2030' zegt te kennen. Overkanters Dat 'overkanters' teveel invloed heb ben op de ontwikkeling van toerisme op Texel, is volgens bijna de helft van de ondervraagden niet waar. Een behoorlijk deel denkt daar neutraal over en een minderheid is het ermee eens. De stelling dat toerisme in het laagseizoen zou moeten toenemen, heeft net zoveel vóór- als tegenstan ders. Datzelfde geldt voor de stelling: toerisme versterkt de lokale identiteit. Volgens tweederde van de respon denten is de Texelse economie te af hankelijk van het toerisme. De stelling dat het slaapplaatsenplafond van 47.000 omhoog kan heeft slechts de steun van een kleine groep. Zeker tweederde vindt dat het toerisme bij draagt aan de leefbaarheid op Texel. En de helft vindt dat de bouw van hotels en bungalows ten koste gaat van natuur en milieu. Verdeeld zijn Texelaars ook over de vraag of toe ristisch ontwikkelingen goed zijn in gepast in het landschap. Dat vakan tiegangers overlast veroorzaken wordt onderschreven dooreen derde van de geënquêteerden. Dat het toe- Wanneer je kinderen te ver doorvra gen dan telt maar één antwoord: als ikzeg dat het zo Is, dan is het zo. Op het indringende woordje 'waarom"? klinkt slechts één weerwoord: daarom. Waarom daaromEn dan wederom: omdat ik het zeg. Zo ver rukkelijk simpel begint elke opvoe ding en ook elke macht. Als ouder dien je het te weten en vervolgens dien je te durven zeggen dat je het weet en vervolgens durf je het ook te zeggen alsJiet zo is, dat je het niet weet. Ik weet het ook niet, vraag het \e vader maar. Of: ik weet niet of je moeder er ook zo over denkt, dus overleg het eerst met haar. Kinderen raken soms de weg kwijt en bepa len al heel snel zelf wat er goed en slecht is. Wat er met en wel vertelt dient te worden. Sterker nog, soms moet je niet vragen, maar gewoon doen. De koningsdrama's zijn een uit vergroot hoofdstuk hiervan en daar leren we hoe macht en liefde nooit in eikaars verlengde lijken te liggen. Hoe er altijd het meten van krach ten is en soms gaat het zo ver dat je in blinde woede je hele familie doodschiet omdat niemand wil er kennen dat juist die geliefde jouw geliefde moet zijn. Bij koningszonen en dochters deugen die geliefden eigenlijk nooit. Het drama in Nepal schokt. Wie is de schurk, wie moet hangen? Of is er een verwarring van belangen, het landsbelang, het liefdesbelang, het gehoorzaam- heidsbelang, het aanpassings- belang? Wat is er eigenlijk aan de hand? De koninginnen en koningen bedoelen het allemaal zo goed wan neer ze de juiste en de bruikbare liefdespartners voor de aangewe zen troonopvolgers proberen te bepalen. Het lukt gewoon met. Ook in ons land met. Liefde laat zich niet dwingen. Liefde kruipt waar het met gaan kan. Stel dat onze kroonprins gewoon met zijn geliefde was ver dwenen en doodgemoedereerd er gens ver weg was gaan huwen, dan hadden wij met z'n allen niet zoveel gedonderjaag gehad over hoe nu alles verder moet. Want het blijft tobben, ook in ons koningshuis. Want er wordt met alleen verboden om de juiste geliefde te mogen heb ben, er wordt ook verboden om uit elkaar te gaan. En ik hoor onze ko ningin al keurig uitspreken: Gewoon omdat ik het zeg'. Mijn gedachten komen met meer los van de geliefde in Nepal, die nu slechts een overlevende is van een koningsdrama zonder ooit koningin te worden of te zijn geweest. De ab solute bron voor een nieuw stuk van Shakespeare. Hoe moet deze vrouw verder leven? Hoe zal haar zoete wraak of haar grote lijden worden, wanneer ze aan de stilte voorbij zal zijn? Waarom schreef Shakespeare zoveel konings drama's? En waarom zitten wi|,ook in deze tijd, daar zo van te genieten. En vooral in te herkennen? Er is niets nieuws onder de zon, ook niet op Texel. Heel Texel zit er barstens vol mee. De Jutters slaan elkaar om de oren. De woningzoekenden mogen steeds langer wachten en bouwen steeds meer agressie op. De haven wordt met arendsogen zowel niet als wel ingericht, Tien voor Texel slaat alarm. Onvoorstelbaar leed voor alle partijen in het zwembad drama te De Koog. Doodlopende weg voor windenergie., terwijl we net over die streep proberen te ko men. Witte olifant ramt de Zeester. En op het Waalder koffieconcert werd er genoten van de kommer en kwel inspiratiebronnen in de liefde van de 17" en 18" eeuwse compo nisten. De ronde Texel is ook al met meer duidelijk. De excursie in de duinen heet' Liefde en dood in de Westerduinen'. Kortom de kat vreet de muis. De ooievaar vreet de jonge eenden. De spin vreet de vlieg. De meeuw vreet de mossel. De mens verdelgt de mierensporen op zijn aanrecht, vreet zijn spareribs. En vecht de liefde aan. Kortom ook op Texel is alles eigenlijk één groot drama. Dana Rover Onlangs las ik in de krant dat de ge meente van plan is maatregelen te nemen tegen het fietsgebruik in het centrum van Den Burg. Mogelijk zou er reeds dit seizoen een proef plaats vinden. Deze proef zou gaan gelden voor de Binrienburg en de Wever straat. Wie schetst mijn verbazing als plot seling blijkt dat aan de kop van de Kogerstraat (het begin van de voetgangerzonehet witte onderbord waarop de fiets staat afgebeeld, en de tekst 'fietsers toegestaan', is ver dwenen. Als bewoner moest ik hier uit concluderen dat voornoemde proef blijkbaar al van start was ge gaan en dat een ambtenaar de vrij heid had genomen de Kogerstraat ook bij de proef te betrekken Als bewoner van de Kogerstraat mag ik toch wel verwachten dat de ge meente mij enige voorlichting geeft over genoemde proef, de ingangs datum, welke straten erbij betrokken zijn, de duur van de proef en even tuele wettelijke gevolgen. Daarbij komt dat van mij als politieman zal worden verwacht dat ik deze nieuwe regel zal gaan handhaven. Blijkbaar wordt dat niet als belangrijk ervaren. In de huidige situatie (voetganger zone zonder dat fietsers zijn toege staan) kunnen bij ongevallen behoor lijke financiële gevolgen ontstaan omdat de betreffende fietser een on rechtmatige daad pleegt. Met andere woorden: de fietser hoort niet te fiet sen in de voetgangerszone. Naar aanleiding hiervan werd besloten een klacht neer te leggen bij de gemeente Texel en daaraan het verzoek gekop peld om als bewoner van een woning in de voetgangerszone in aanmerking te komen voor een fietsontheffing teneinde de woning te kunnen berei ken. Bij monde van een ambtenaar werd medegedeeld dat alleen gehan dicapten onheffing kunnen krijgen. Ja, die gehandicapten fietsen wat af in het centrum. Blijkbaar moet mijn partner met drie kleine kinderen en beladen met boodschappen maar zien onze woning te bereiken. Of be doelde de ambtenaar in kwestie soms dat ontheffing wordt verleend aan diegene die zich door deze maat regel gehandicapt voelt? Dit alles geheel in tegenstelling tot de winke liers hier in het centrum van Den Burg. De gehele dag rijden zij (soms met hoge snelheid) het centrum in en uit om wel of niet hun bedrijven te bevoorraden. Ook vrachtauto's van bedrijven van de overkant rijden da- risme alles overziend toch een posi tieve invloed heeft op het eiland vindt meer dan driekwart van de onder vraagden. Presentatie Gisteravond werden de resultaten van het onderzoek gepresenteerd in hotel De Lindeboom. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat slechts vijf van de uitgenodigde vertegenwoordigers van allerlei organisaties daarbij aan wezig zouden zijn, maar er waren er toch meer dan twintig, waaronder mensen van Tien voor Texel, Stich ting Duurzaam Texel, Horeca, WV, Werkgroep Landschapszorg, TVO, agrarische sector en TVL. Janine Caalders van het Bureau Buiten en René van der Duim van de Wageningen Universiteit hadden nogal wat moeite om hen te overtui gen van het nut van een onderzoeks project waarbij zulke totaal verschil lende gebieden als Texel en Manuel Antonio zijn betrokken, maar het was voor hen wel leuk te vernemen dat dit gebied in Costa Rica van Texel meer kan leren dan andersom. Met name het feit dat de recreatie op Texel een vooral lokale aangelegenheid is en met wordt gedomineerd door grote buitenlandse investeerders die door de overheid worden gesteund, is iets waar ze in Manuel Antonio, waar de bevolking weinig baat heeft van het toerisme, alleen maar van kunnen dromen. Maar het kan altijd nog (veel) beter. Op Texel is veel visie, maar dat heeft nog met geresulteerd in één breedgedragen toekomstideaal dat strikt wordt nagestreefd. Ook aan het consequent toepassen van de regels laat nog te wensen over. Verder zou de Stichting Duurzaam Texel zich met alleen moeten richten op duurzaamheid in ecologische zin, maar ook sociale aspecten moeten meenemen. Ook verdienen goed werkgeverschap, de toekomst van de landbouw in relatie tot het toe risme en lokale identiteit aandacht. Wat dat laatste betreft hadden de onderzoekers een aardig voorbeeld van Manuel Antonio te melden: een coöperatie die zich (ook) met toe risme bezig houdt en die zich onder scheidt door kleinschaligheid en lo kaal karakter, onder andere door het bouwen van recreatieonderkomens in traditionele bouwstijl. Voor het verlengen van de spuit licentie - die in de meeste gevallen tot het eind van dit jaar geldig is - moet een cursus worden gevolgd. Gebrui kers die deze cursus nog moeten volgen, kunnen contact opnemen met Dirk de Lugt, tel. 311281 gelijks op elk uur van de dag door het centrum. Er rijdt zoveel gemotori seerd verkeer door de voetganger zone dat er dagelijks zeer gevaarlijke situaties onstaan voor voetgangers en in het bijzonder voor kinderen. Maatregelen om het centrum zoveel mogelijk verkeersvrij te maken juich ik toe, maar wel in alle redelijkheid en billijkheid, en in overleg met hen die in het centrum wonen. Zij zijn de eerstbetrokkenen en behoren correct voorgelicht en behandeld te worden. D. van den Wijngaard, Den Burg. Het gewaardeerde en inspirerende stukje over Luilak in de Texelse Cou rant van 1 juni heeft jammer genoeg weinig succes geboekt. Gezien de slechte ervaring van verleden jaar, waarbij huis, zonwering en auto ern stig besmeurd werden, terwijl planten en bloemen in onze voortuin werden vernield, betrok ik dit jaar in de vroege luilakmorgen de wacht om onze dier bare bezittingen tegen vandalisme te beschermen. Om vier uur 's morgens, rustig TV kijkend, schrok ik plotseling op dooreen spetterende, harde klats op het raam naast me. Een flinke klodder boter bleek met kracht op het glas gegooid. Geïrriteerd en boos rende ik naar buiten, een wandelstok meegrissend voor mogelijke zelfver dediging. Een groep jongens was bezig alles met kluiten boter, eieren en wie weet wat nog meer, te beko gelen Ik riep: 'Hebben jullie genoeg zakgeld om levensmiddelen te kopen en te misbruiken?' Eén van de bel hamels riep terug: 'Zo'n kuipje kost maar 69 cent, er zijn zakken vol van dat spul en het is toch luilak!' Ik zwaaide dreigend met mijn stok; de groep hield afstand en ging door met smijten op huizen en auto's. Het werd een echte beestenbende. Ons gezin bestaat uit vrouw (72 jr, hartpatiënt), oom Frits (ruim 94 jr, 100% oorlogsin valide) en mijzelf (man 75 jr). Ik ben nog redelijk fit. Wij gunnen de jeugd graag een traditionele luilak met veel lawaai, zondermeer. Echter, wat er nu gebeurt, zoals de hierboven beschre ven smeerlapperij en/of het treiteren van bejaarden, daarover zijn wij boos en zeer teleurgesteld. Op de bewuste ochtend liep ik nog even naar een bejaarde dame toe, die hoofdschuddend en vol onbegrip op het voetpad voor de rij bejaarden huisjes stond midden in een laag van stuk gesmeten eieren en boter- klodders en wat dies meer zij aan zwijnerij. Ik sprak haar een paar be moedigende woorden toe. Later zag ik buren druk bezig met moeite hun eigendommen te reinigen. Een bui tenlandse toerist was vloekend ruim een uur bezig zijn fraaie auto weer in Dinsdag 12 juni: De muziekschool houdt van 19.00 tot 20.00 uur een voorspeeluur in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. Er zullen diverse slag werkers te beluisteren zijn. De toe gang is gratis. Om 19.30 uur schuiven Texelse politici in het gemeentehuis aan voor de reguliere raads vergadering. In Cinema Texel draait The Mexican (aanvang 21.00 uur). Woensdag 13 juni: In Cinema Texel draait Men of honor (aanvang 21.00 uur). Donderdag 14 juni: In Dorpshuis De Hof in De Koog begint om 19.30 uur een avond sportief bridgen. Deelname ƒ5,- per persoon. Extra raadsvergadering over de gemeentebegroting. Aanvang 14.00 uur. In Cinema Texel draait 'The Mexican' (aanvang 21.00 uur). Vrijdag 15 juni: Tot en met 2 juli vindt in 'Tusse de Banke' op de Groeneplaats de jaarlijkse thematentoonstelling van de gemeente plaats. Het thema dit jaar is; 'vrijwilligers'. Om 19.45 uur begint op het adres Bernhardlaan 147-a een lezing over de nieuwe reglementen voor zeilwedstrijden, georganiseerd door CKZ. Toegang kost ƒ10,-, leden van CKZ hebben gratis toe gang. Het Texels Christelijk Manna muziekvereniging Excelsiore mengd zangkoor Soli Deo( verzorgen in de bollenschuu| Wim Trap aan de Achtertu Oosterend een 'Proms cor, Aanvang 20.00 uur. De kaarte inmiddels uitverkocht. t In Cinema Texel draait 'M tnc he na honor' (aanvang 21.00 uur). Zaterdag 16 juni: Het Regionaal Opleidingen trum (ROC) houdt tussen 11 16.00 uur open dag in Den (Haringvlietweg 10) en Si (Zuiderweg 15). Veerdienst Teso onderhoud! dag en zaterdag tussen 9.3:1 en 16.05 uur halfuurdiensten dag is de tweede boot van ll uur tot 20.00 uur in de vatrf maandag van 9.35 tot 16.0s| Reizigers vanuit Den Helder! nen vrijdag tussen 13.00 en :l uur een half uur wachtti|d| wachten. Op Texel is dat he' val tussen 10.00 en 12.00 uu| Hoogwater te Oudesd Di. 12 0.10 en 13.01 Wo. 13 0.44 en 13.3# Do. 14 1.35 en 14.il Vr, 15 2.20 en 15.0» Za. 16 3.10 en 16 31 Zo. 17 4.57 en 17.4! Ma. 18 6.25 en 18.4:1 Di. 19 7.36 en 19.3:| Aan het strand is het ongeveer een ui der hoogwater De zon komt 20 junio 5 17 uur en gaat onder om 22.03 uur l laatste kwartier; 16 juni doodtij. normale staat te brengen. Hij snapte niets van het onaangename gedoe. Op de vele collectes, lotenverkopers en jeugdige inzamelaars voor hun clubs, reageren wij altijd met een gulle gift. Ook met Sintemaarten le ven wij van harte mee en delen ruim schoots lekkers uit. Tot slot wil ik graag een beroep doen op goedwil lende mensen, onder wie ouders, le raren en verenigingbestuurders, om hun invloed aan te wenden het luilak- feest weer tot de oorspronkelijke vie ring terug te bren gen. Mocht dat onverhoopt mislukken, dan lijkt het me goed de naam 'Luilak' om te do pen in het zo veel ten onrechte ge bruikte woord 'vuilak'. A. Weitz, De Koog. De 27 deelnemers aan de maand- wedstrijd van de Texelse golfclub werden afgelopen zondag geplaagd door striemende hagelbuien. Daar door werd het putten op de wit- behagelde grens extra bemoeilijkt. De maandbeker van groep 1 werd ge wonnen door Jan Mevius met 40 stablefordpunten. Tweede was Bart Medema (38 punten), derde Menno Schuijl (38). Bij groep 2 eindigde Hans van Maldegem met 34 punten op een eerste plaats, tweede werd Hans Bakker (32), en derde Aja Coutinho (29). Laatsgenoemde was een van de drie dames die de barre weersom standigheden trotseerden. De longest drive bij de heren werd geslagen door Hans de Leeuw, bij de dames door Elfriede van Schendel, die ook de neary bij de dames sloeg. De neary bij de heren werd geslagen door Hans Vlaming. Verder werden ondanks de weersomstandigheden maar liefst zeven birdies geslagen. Edwin Smit (23) uit Den Burt de Hogeschool van Arnk Nijmegen, faculteit Techns Bouwkundig Ingenieur afgesi op het inzichtelijk maken vana gelijke toepassing van traral isolatiematerialen (TIM) in gen gebouwen. In Nederland ist nog onbekend zonne-ea systeem. Ter afsluiting van het cursusjar ven de afdeling dans en dram de Muziek- en Dansschool zaS een presentatie in Question fl Op het toneel verschijnen street-, jazz- en klassieke dans! toneelleerlingen. De voorstel':: gint om 18 30 uur en duurt toti veer 21.00 uur. De toegang is? In zijn loopbaan als jutter vond Cor Ellen honderden flessen(posten), maar zo'n bijzondere als deze had zelfs de oude meester nog nooit aan getroffen. Ter hoogte van de oude waterfabriek vond ik een fles van alu minium. Uit het opschrift Dankzka Vodka viel op te maken dat er wodka in heeft gezeten, die was gedestil leerd in Denemarken, en nog wel met goedkeuring van het Deense hof. Veel meer dan de geur van het geest rijke vocht kon Ellen niet opsnuiven, want de fles was tot de bodem toe leeg. Nieuwsgierig geworden waagde de Oosterender er een brief aan, die hij verstuurde naar de Deense destillateur, waarin hij mel ding maakte van de opmerkelijke vondst. Die toonde zich blij verrast en meldde dat de wodka wordt verkocht op vijftig verschillende plaatsen. 'Dus toch best bijzonder dat zo'n fles nu net op Texel aanspoelt', aldus Ellen, die van de fabrikant een compleet productoverzicht ontving. (Foto Gerard Timmerman) Voor het Promsconcert - dat Excelsior, Soli Deo Gloria en het Texels Christelijk Mannenkoor vrijdag verzorgen in de bollenschuur van Trap aan de Achtertune in Oosterend - wordt parkeerruimte gecreeerd op een stuk land naast de begraafplaats. Parkeren op het terrein zelf of langs de weg is niet toegestaan. De zaal gaat open om 19.15 uur. het concert begint om 20.00 uur. De toegangs kaarten zijn reeds lang uitverkocht.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2