Storm veranderde Noorden icht dagen in zandwoestijn iEZOCHT: SUPPORTERS in O "@1 Steun uw club en win prachtige prijzen! TT '10 - 1-1-2 <5) F amilieberichten P 50 jaar Frans Haarsma bestuurde eerste trekker in de polder .1 EX ELSE J CouraNT (C 1 SUPPORT ACTIE Meer geld voor uw club! 25 jaar getrouwd DINSDAG 12 JUNI 2001 udere Texelaars zullen het zich ,g herinneren. De storm tijdens !t voorjaar van 1941, die met ime polder Het Noorden acht igen lang in een zandwoestijn randerde. Sloten stoven vol en t land van Veldheim kwam cen- neters omhoog. Het was het eer- e jaar dat de familie Haarsma uit enthe, een gezin met veertien ideren op Grietjeshoeve boerde, sn rampjaar, het kostte mijn va ir zeker tienduizend gulden', al- is de inmiddels 81-jarige Frans larsma, die na al die tijd te heb- n gezwegen zijn bittere herinne- igen aan de Russenoorlog wil jsgeven. larsma was telg uit een redelijk wel- rend Drents boerengezin. 'Mijn der had een boerderij van vijftig ;tare Ik weet nog dat er in 1936 ind- en klauwzeer in onze stal uit- ak. In éen week tijd gingen er vijf n onze beste koeien de grond in. epidemie duurde een jaar. Van de ;tig koeien bleven er uiteindelijk intig gezonde over. Die gingen mee ar Texel en toen er een aantal ja- J later op het eiland tongblaar uit- k, kregen onze dieren het met; de ren waren er immuun voor gewor- i.' Maar in de tussenliggendr pe- '^Rde, speelde zich héél wat af. 'Op .1 nei 1940 moest mijn vader van zijn lerdenj Toen er op 10 mei de oor- '9 guitbrak, kon hij bijna nergens an- ,1 rs terecht. In het blad De Boerde- werd echter hoeve Labora in land aangeboden. Mijn vader had lare griep en zei tegen mij; "Ga jij lar op de fiets naar Texel." Ik was in 20 en ben richting de Afsluitdijk ifietst. Ik weet nog dat ik bij ilsivard verschrikkelijke dorst kreeg dacht: verderop drink ik wel wat. sar daar lag alles in puin. Onderweg lam ik de graven van gesneuvelden jen. Pas in de Wieringermeer kon rat te drinken krijgen, het heeft me nooit zo lekker gesmaakt als in. Ook Den Helder lag zwaar on- vuur. Ik moest er overnachten, deed geen oog dicht. Toen ik de Igende dag eindelijk in De iksdorp was, werd ik weer naar Haag gestuurd om de eigenaar spreken te krijgen. We konden ive Labora huren, maar toen we en wel de gewassen hadden lezaaid, werd de huursom die we Idden betaald weer teruggestuurd. 'igens de oorlog gaat de huur niet stond er in de begeleidende lef. Gelukkig stond boerderij ietjeshoeve in Het Noorden te huur, eigendom was van een Katwijkse Ier De toenmalige wethouder irlevliet bemiddelde voor ons en ig voor elkaar dat we er mochten iren. Op voorwaarde dat het hele m naar de openbare school ging, idat die te kort kinderen hadden, waren katholiek en met de veer- kinderen uit ons gezin erbij zou dat probleem uit de wereld zijn. Wij hadden er geen moeite mee. Ik zat eerst nog in de kost bij Cor Witte van De Bemes. Ik kocht meteen een trekker, een McCormick 212. Ik kocht hem van Hoogerwerf, destijds de Baron van Het Noorden genoemd, die in 1934 de eerste trekker had in de polder. Via smid Jacob de Graaf schafte ik een zelfbinder, een wied en een zaaimachine aan en ging er mee aan het loonwerken. Het moest, want op de boerderij was het geen vetpot. De eerste ramp overkwam ons al in hét eerste jaar. Toen we in het voorjaar van 1941 het land had den bewerkt, ging het stormen. Eierland, de PH-polder maar vooral Het Noorden veranderden acht da gen lang in een zandwoestijn. Drijf- mest om mee te stuifdekken was er toen niet en alle sloten stoven dicht. Boerderij Veldheim kwam zelfs vijf centimeter omhoog. We teelden dat seizoen zeven bunder aardappels voor De Lugt, nou de piepers rolden gewoon met de wind mee. Het werd een verschrikkelijk slecht jaar, het kostte mijn vader meer dan ƒ10.000,- voor die tijd een gigantisch bedrag. Maar ook in de seizoenen daarna vie len de oogsten niet mee. De gewas sen groeiden op dat klapzand niet hard en als het droog werd kwam het zout in de grond omhoog. Bij Het Zwin glom het ervan. Daar groeide niks. Het eerste jaar oogstten we ze ven mud gerst van een bunder. Ter wijl we gewend waren aan veertig tot vijftig mud. Een enorme teleurstelling. Later zaaiden we het land van Grietjeshoeve in met gras en gingen we meer vee houden. We hadden dertig melkkoeien en dat ging prima. Het was gewoon geen bouwland. Mede dankzij het loonwerk konden we het hoofd boven water houden. Ik ging met de zelfbinder over héél Texel, maar ook schijfeggen en ploe gen, met die trekker deed ik alles. Ik reed ermee op ijzeren kooiwieien. Ik stoomde ook aardappelen, zodat de boeren die langdurig konden bewa ren en aan het vee voeren. En ik werd vertegenwoordiger voor contractteelt van onder andere graszaad. Tijdens de bezetting reed er dwars over het land van Grietjeshoeve een treintje, dat liep vanaf de steiger bij Oost naar Vlijt, voor de bevoorrading van het vliegveld. Er werden onder andere graszoden mee aangevoerd. Door die rails werd het hele land ka pot gereden. Ook dat heeft een he leboel geld gekost.' 'In die oorlogsdagen was het een grote drukte op Grietjeshoeve. We waren zelf al met ons zestienen, we hadden vier onderduikers en nog twee hongerkinderen uit Amsterdam. We zaten elke dag met 23 mensen aan tafel. De onderduikers schilden de aardappels. Ook ik was onderge doken. Maar op een gegeven mo ment werd de zaak verraden. Er Doe dan mee met de Support Actie: van uw jaarlijkse donatie tan 25 gulden gaat niet minder dan 20 gulden naar uw vereni ng. Van het resterende bedrag organiseert de Support Actie 'ee maal per jaar een grote loterij. £tK uutMfaft ook de (jrote C&dxudte www.supportactie.nl - tel. 013 - 455 28 25 gatenkaas, m linzen 1,1 kaas met gaten, -2. menselijk onderkomen. Waardigheid "ont in een huis net stenen muren. 1 u ons mee bouwent Giro 6261. Habitat for Humanity ^«formatiebel 023-5474814 hulic b kwam een razzia en ze hebben twee onderduikers gevonden. Zelf was ik toen al gevlucht. In ben naar wethou der Parlevliet gegaan, een promi nente NSB-er, bij wie ik gedurende de oorlog twee keer in de week over de vloer kwam. Ik bracht melk, boter, kaas of aardappels. Het hele huis zat vol met NSB'ers of Duitsers. Som mige Texelaars namen het me kwa lijk dat ik bij hem kwam, misschien n_g wel. Maar ik was geen NSB'er, katholiek en NSB dat ging immers met samen. Het klinkt misschien raar, maar het was voor mij gewoon een stuk brood. Parlevliet nam me mee naar Hotel Texel, waar twee nachten in de kelder heb gezeten, toen ik werd vrijgelaten. Parlevliet stond borg voor me.' Aan de Russenoorlog bewaart Haarsma bittere herinneringen. 'Op een zondag begin april 1940 meldde zich een Duitse officier bij Grietjes hoeve, met de mededeling dat er de volgende dag vier kanonnen op het erf kwamen te staan met een vlammenwerper. We mochten er blij ven wonen, maar er kwamen zestien Duitsers in huis om de kanonnen en vlammenwerpers te bedienen. Vanaf ons erf schoten ze de boerderijen in Het Noorden en Eierland in brand. Op boerderij Lucrosa hebben ze héél wat granaten afgevuurd. Maar ondanks de rieten kap wilde de boerderij maar niet branden. Dat kwam doordat die boer vee in de schuur hield. De gra naten smoorden in de mest...' Haarsma moest van de Duitsers mu nitie, vlees, groenten, eten- en drink waren vervoeren. Maar ook gewon den en doden. 'Ik weet nog dat er op de dijk tussen Eierland en Het Noor den een Duitse officier liep met der tig Duitse soldaten. Mijn vader zei: net zag ik nog twee Russen. Op een DAAR RED JE LEVENS MEE Frans Haarsma was de eerste boer in Het Noorden met een trekker. gegeven moment hoorden we een mitrailleursalvo. Alle 31 mannen rol den als kegels van de dijk. Later moest ik ze met paard en wagen op halen. Ik moest ze naar hoeve Klein Zeeland brengen waar een vrachtwa gen stond, die al half vol zat met lij ken. Ze werden geladen als pakken hooi. De lichamen werden afgedekt met zeilen en verscheept met de Dokter Wagemaker. De Duitsers haal den onze boerderij overhoop en die rode commandant uit De Cocksdorp, een rotvent trouwens, vond mijn motorfiets. Hij startte hem en de motor liep meteen. Hij vertrok en zou hem later ophalen om te gebruiken. Ik dacht: die rotmof zal niet rijden op mijn motorfiets. Ik trok de magneet ontsteking eraf en gooide die in de regenput Achteraf een stomme ac tie, maar ik was 21 en woedend. Toen die commandant terug kwam wilde de motor natuurlijk met starten en hij gaf mij de schuld. Ik zei dat mijn kleine broers en zusjes ermee aan het spelen waren geweest, maar daar trapte hij niet in. Hij zette me voor de muur en drie soldaten moesten me doodschieten. Ik vond het erg voor mezelf, maar veel erger voor mijn vader en mijn moeder die erbij ston den. Maar toen ze zouden schieten sprong er ineens een oude officier voor me en zei: "Schiet mij eerst dood en dan die jongen, want die is niet schuldig.' Die consternatie was mijn redding. De commandant zei: 'Ik ga nu naar De Cocksdorp. Als ik te rugkom en die motor doet het nog niet, dan schiet ik hier alles stuk.' Toen zijn we met het hele gezin ge vlucht naar de molen en naar De Bemes. Ik ben naar Parlevliet gegaan, maar hij kon niets voor me doen. Ik ging terug naar mijn vader en tegen de avond besloten we maar naar Grietjeshoeve terug te gaan, want de (CoOpctte F Haarvna. Den Burg) koeien moesten immers worden ge molken Toen we er aankwamen stond die oude officier ons al op te wachten. Hij was zelf boer en had ons al verwacht. Hij zei: 'Ik kan jullie feli citeren want de commandant is van morgen op de Oorsprongweg dood geschoten door de Russen. Dat was onze redding.' Toen we twaalf jaar op Grietjeshoeve hadden geboerd en kregen we ineens bericht dat de eigenaar de boerderij had verkocht en dat we moesten ver trekken. We weigerden ons er bij neer te leggen en brachten de zaak voor de hoogste rechter in Arnhem, maar helaas verloren we. Jammer, want door de ruilverkaveling in de vijftiger jaren zou het polderland een stuk opknappen. Maar daarvan hebben we op Grietjeshoeve dus niet meer kunnen profiteren...' Gerard Timmerman 80% voor de verentgtngl D« Grote Oubacoe zorg; al 29 jaar dat clubs en vereregxigen eft naiaar extra geld in kas krijgen Het is een succesformule. Waarbfl ma* befet 8096 van de opbrengn van de kxen- verkoop in de dubkas terecht kom Methode; voor 1.20 koopt u een lot en voor 6,- verkoopt u het. Dat is 4,80 pure winst voor uw did). Ook üw lotenkopets vallen in de prijzenI Natuurlijk kopen mensen in de eer ste plaats een lot om uw verere- ffng te steunen. Maar da is reet aües: ze maken ook kans op de hoofdprijs van 200.000 giiden be lastingen. mooie reizen of één van de vele geldprnren met een totale waarde van 1,8 mdjoen gulden leder tot geeft ook nog recht op leuke konin gen bij een aan tal bedrijven. Meld u aan! De Grote Oubactie brengt voor het Nederlandse vereregingdeven jaar lijks zo'n IS miljoen gulden op Da® om doet uw dub toch zeker ook mee? Vraag de informatie OtOTC CLUBACTIt Postbus 90100. SOOO U man let 01) - 455 21 25 Na een kort ziekbed is overleden mijn moeder, onze oma en moe Suzanna Johanna Sernee weduwe van Jacob Comelis Koopman op de leeftijd van 86 jaar Koos Nanda, Jacco Maartje Texel 10 juni 2001 Naalrand 31Den Hoorn. Moeder is thuis opgebaard. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 12 juni aan huis en na de begrafenis in "Ons Huis", Herenstraat 35 te Den Hoorn. De uitvaartdienst zal worden gehouden op woensdag 13 juni om 13.30 uur in de Her vormde kerk van Den Hoorn, waarna de begra fenis op het kerkhof aldaar zal plaatsvinden. Correspondentie-adres: Naalrand 17, 1797 AM Den Hoorn. In vrede kan ik mij ter ruste begeven en aanstonds inslapen, want Gij alleen o Here, doet mij veilig wonen. Psalm 4:9 Verdrietig om haar heengaan, maar vervuld van fijne herinneringen, delen wij u mede dat de Here tot zich heeft genomen, mijn lieve vrouw, onze moeder en oma Minnie de Vries - Knol echtgenote van Lolke de Vries o Leeuwarden, 29 oktober 1925 t Den Burg, 10 juni 2001 Den Burg: L. de Vries Pieter en Janneke Gea en Henk Kleinkinderen en achterkleinkinderen Willem van Beierenstraat 36, 1791 GV Den Burg. Donderdag 14 juni is er van 19.30 tot 20.30 uur gelegenheid tot condoleren in „De Poort", achter de Gereformeerde kerk, Elemert 1 te Den Burg. Vrijdag 15 juni wordt om 14.00 uur in bovenge noemde kerk de dienst van Woord en Gebed gehouden, waarna we moeder begeleiden naar haar laatste rustplaats op de Algemene begraafplaats aan de Kogerstraat. In plaats van bloemen liever een gift aan de Leprastichting, Postbus 95005,1090 HA Amsterdam, Giro 50500. Dag Ik zag een kuikentje, dat bij zijn moeder zat. Onder haar vleugels, waar het veilig zat, tegen regen, tegen zonneschijn. Heer, zo wil ik bij u zijn. Oma Nooit meer met u samen op zondag koffie drinken. Lieve Oma, we zullen u nooit vergeten. Liefs van Mandy. Roël en Aron Rust zacht. Moeder de Vries Benno, Marjan, Erik, Pieter, Inke, Anne-Maartje, Gijs, Lola en Jim De Heer heeft thuisgehaald onze lieve zuster, schoonzuster en tante Minnie de Vries-Knol Onze gedachten zijn bij Lolke en de kinderen. Blokzijl: S. Knol N. Knol-Eelman Leeuwarden: B. Nicolai-Knol Neven en nichten Thuisgehaald door haar hemelse Vader onze schoonzuster en tante Minnie de Vries-Knol Moge de Here Lolke, kinderen en kleinkinderen tot troost zijn. Broek op Langedijk: C. Romijn Hemelum: R. de Vries-Visser Sneek: D. de Vries Oude Haske: W. de Vries Koudum: A. de Vries-de Vries Warns: J. Grouwstra-de Vries Neven en nichten Den Burg, 10 juni 2001 Toch nog onverwachts is van ons heengegaan tante Minnie Wij wensen Ome Lolke en de kinderen en kleinkinderen heel veel sterkte Doede en Ineke de Vries Geeske en Henk Rouwenhorst Piet en Agatha de Vries Klaas en Alie de Vries Anne en Gerda de Vries Jan en Wil de Vries Neven en nichten Een dagje Texel Zal nooit meer hetzelfde zijn Zonder u, lieve tante Minnie Rust zacht. Nely Vol van goede herinneringen hebben wij af scheid moeten nemen van onze buurvrouw Minnie Thea en Sieb Jan en Greet Corry en Ben El en Roel Coby en Bart Tinie en Cees Marie V ft Vijf maanden na het heengaan van moeder, delen wij u mede dat moegestreden en verlangend naar het einde, onze vader, grootvader en overgrootvader is overleden Lambertus Ofrein weduwnaar van Gertrud Weidenfeld Met droefheid maar dankbaar voor wat hij voor ons is geweest denken wij aan hem terug. Diever, 26-12-1922 Den Burg, 9-6-2001 Beekbergen: Karla en Hans Apeldoorn. Lara en Johan Demi, en Stefan Den Burg: Jo en Dirk Ronald en Agnes Beau Texel, 9 juni 2001 Jan Dirksoord 4, 1791 GP Den Burg. Vader is overgebracht naar het uitvaartcentrum Texel, Bemhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren woensdag 13 juni van 19.30 - 20.30 uur in het uitvaartcentrum en na de crematieplechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op donderdag 14 juni om 13.00 uur in het cre matorium te Schagen, Haringhmzerweg 3. Correspondentie-adres: Buytengors 106, 1791 WS Den Burg. Hartelijk dank voor uw belangstelling en medeleven bij het afscheid van CLEMENTINA MATHILDA KEMPENAAR-VONK Haar kinderen Texel, juni 2001 1976 Uitnodiging Eind juni zijn we 2001 We vinden het gezellig daarop een glaasje te drin ken met familie, vrienden, kennissen en collega's. We doen dit op zaterdag 16 juni a.s. van half drie tot vijf uur, in het restaurant van Bosch en Zee, Dorpsstraat 233-235, net buiten De Koog Marjan en Hendrik van Aken Na 8 weken verpleegd te zijn in het 'Gemini*, hen ik terug op Texel en verblijf in het verpleeghuis, waar ik door de medewerkers op prettige wijze ben ontvangen. Aan allen die op enigerlei wijze hun belangstelling toonden 'Hartelijk dank!' K. Bouwman-de Vries Verpleeghuis "Texel" Hollewal 2, 1791 GH Den Burg. Jan de behanger wordt vrijdag Dankbaar en zeer blij zijn wij met de geboorte van onze dochter en lieve zusje Lorena Margaretha Nelda Texel, 10 jun i 2001 Arco en Eveline Garritsen-van Arnhem Axel en Eduard Beatrixlaan 14 1791 GC Den Burg S 311775 Wij zijn blij en gelukkig met de geboorte van onze dochter en zusje Chantal Maartje Zij 'isgeboren op 10 juni ZOO 1, om 11.57 uur, weegt 3850 gram en is 51 cm lang. Ruud, Anneke en Michel Dros Molenstraat 77, 1791 VK Ven Burg. S 0Z22-315563. Anneke en Chantal rusten van 12.30 -15.00 uur. Bezoek graag tijdens de kraamdagen. Hierbij danken wij u hartelijk voor uw be langstelling bij viering van het 50-jarige huwelijksfeest van Marie en Dirk Timmerman op dinsdag 29 mei 2001. Het was een onvergete lijke dag. Marie en Dirk Timmerman, kinderen en kleinkinderen

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3