I>olitieke zaken moeten in items worden gebracht' Gezelligheid troef op buitentoernooi Tevoko Peter Bakker wordt raadslid van het jaar Wat ik zeggen wou... OZB L TEXELSE J couRANT Surfers varen in Engeland Ruiters succesvol in Den Helder Surfmarathon afgeblazen iksleiders Eisse Kalk (voor) en Tessa van Daalen in gesprek met de eerste drie raadsleden. reksronde, Als ik het bericht in de Texelse Cou rant van 8 juni goed begrijp, is de extra OZB verhoging van 5% bo venop de trendmatige verhoging van 3% met voor één maar voor twee |aar bedoeld. Dit was tot op heden nog niet duidelijk, maar daar komen we dus nu achter. Voorts begrijp ik dat het College van B en W de gemeen teraad verwijt dat zij akkoord is ge gaan met alle pretentieuze plannen (de zogenaamde kanjerprojecten) en dat die raad dan nu met moet zeuren over de kosten daarvan. Dit lezende dringt zich bij mij dan toch de vraag op of de voltallige raad zich nou heeft laten meeslepen in de euforie van al die mooie plannen en zich niet heeft gerealiseerd dat aan al die plannen ook een prijskaartje hangt. Als de raad zich dit prijskaartje wel heeft gerealiseerd, zal zij ongetwijfeld ook een idee hebben gehad omtrent de financiële consequenties van al die fraaie plannen. En als die consequen ties inhielden dat de OZB gedurende twee jaar drastisch moest worden verhoogd, dan moet die zelfde raad nu geen ach en wee roepen en met krokodillentranen akkoord gaan met zo n verhoging. Want dat is dan ge woon volksverlakkerij. Het kan echter ook zijn dat die raad gewoon heeft zitten dutten en zich totaal geen voorstelling heeft ge maakt van die financiële consequen ties. Hoe het ook zij, uit de enquête over de lokafe democratie, waarin een oordeel wordt gevraagd over het functioneren van dit gemeentebe stuur, is één ding overduidelijk: de burgers van Texel, waarvan zelfs na verlenging van de inzendtermijn zo'n 90% het met eens de moeite waard vond om het enquêteformulier terug te sturen, zijn dit dilettanterige ge meentebestuur meer dan zat. Een college dat met geld smijt, dat per jaar voor miljoenen uitgeeft aan pe perdure adviesbureaus voor allerlei onzinnige adviezen die meteen on derin de bureaulade verdwijnen. Dat het liefst het hele eiland zou opoffe ren aan het toerisme zonder zich vijf tellen af te vragen welke belasting dit vormt voor de lokale bevolking. Dat denkt dat de bomen hier tot in de hemel groeien en meent dat elk begrotingstekort kan worden opge lost met weer een belasting verhoging. En een raad van goedwil lende maar incompetente amateurs het hardste applaus werd beloond en dus wie het raadslid van het jaar werd. Wethouder Bakker was vol gens het publiek het meest bekwaam en kon de beker mee naar huis ne men De formatie Tjazzel sloot de avond af, waarna Question Plaza - dus toch - om 03.00 uur werd geslo ten. Tekst en foto's Michiel Dekker sstion Plaza werd wethouder Bakker vrijdagavond tijdens atig bezochte Festival van de e Democratie tot raadslid van ar gekozen. Tijdens de avond en ook de uitslagen van de ste over het functioneren van lieden en politieke partijen isenteerd. De mensen die de [e hadden genomen om de éte in te vullen waren hard in jordeel over de bestuurders, dan de helft vindt hun optre- natig tot slecht. Andere con- is dat de politiek wel de bur- weet te vinden, maar dat rsom moeizamer verloopt. g 45 uur openden Pip Barnard men de Bruijn. ook presentato- m het Cabaret-café, het festival, namen zij de enquête en de leresse voor de lokale politiek hak, zodat de toon voor de rest eavond was gezet 'Op Texel is der voor zich en de burgemees- orons allemaal, maar eens in de aar stemmen is niet genoeg', De Bruijn. Ongeveer 800 formu- had de gemeente uiteindelijk mgen. Dat betekent een op- |t van zeven procent. Zo op het gezicht erg laag, maar later ilijken dat deze opkomst boven indelijk gemiddelde ligt. intro begon de eerste onder leiding van van Daalen en Eisse Kalk. Drie i verschillende politieke par- werden over de enquête-uitsla- ban de tand gevoeld. Maria van Spek (WD), Frans Visman (D66) (laas Modder (PvdA) beten het I. Over het feit dat een deel van levolking onze raadsleden niet weet te vinden spraken allen hun ver bazing uit. 'De partijen op Texel zijn juist heel laagdrempelig,' vindt Vis man, die denkt dat het wel meevalt met de onbekendheid van raadsle den. Van der Spek was het met hem eens: 'Als ik door Den Burg loop word ik heel vaak aangesproken door men sen.' Volgens Modder kan er een betere communicatie plaatsvinden tussen de raadsleden en de bevol king. Op welke manier dat zou moe ten gebeuren wist hij met. Van der Spek: 'Ik zou in ieder geval tijdens de commissievergaderingen meer volk op de publieke tribune willen zien.' Gespreksleider Kalk noemde de reacties van de bestuurders defen sief, waarop Van der Spek het pro bleem neerlegde bij de lokale media. Volgens haar wordt de informatie onjuist of onvolledig door de pers gepubliceerd en is dit de oorzaak van de al dan niet mindere communica tie tussen burgers en politiek. Dit kwam haar op een felle reactie van de aanwezige pers te staan. Tijdens het betoog van één van de raadsleden klonk muziek, ten teken dat het ge sprek over was. Vervolgens werd hen door Janien de Bruijn 'ter stimulering van de loslippigheid' een fles drank uitgereikt. Toen volgde het eerste deel van de verkiezing tot raadslid van het jaar. Ter introductie moest het publiek ra den wie de raadsleden waren en welke partijen zij vertegenwoordig den. De enige hapering werd ge maakt bij Piet Standaart, die aspirant raadslid was en dus minder bekend. Soms werd geprobeerd raadsleden op het verkeerde been te zetten, maar de meesten trapten daar niet in. Zo werd Maria van der Spek ge vraagd in welk jaar Texel onafhanke lijk werd Peter Bakker kreeg de han den op elkaar door op de vraag 'hoe laat moeten we hier vanavond weg zijn?' te antwoordden met '4.00 uur', waar één uur eerder juist was ge weest. Vervolgens had Pip Barnard vijftien foto's paraat van wegen die eigenlijk niet bestaan. De raadsleden moesten de plaats van het bord op schrijven. Zo bestaat het Maxima- plein in Oosterend, de Jean Ie Grand Boulevard bij de haven van Oude- schild en het Ja Ja Wie pad naar de ijsbaan te Oosterend. Hierna zorgde het trio Dubbel en Dwars, onder lei ding van Loes Bakker voor - vooral tango - pauzemuziek. Na de pauze heropenden de twee presentatoren van het Caberet-café door hun vertrouwde commentaar te leveren en met een lied af te sluiten. 'Lokale democratie is als tandbederf, het begint met kiezen. Of het is als Pinksteren, je verheugt je er elk jaar weer op maar het valt steeds tegen.' Na de verschillende spelen bleken Peter Bakker, Maria van der Spek, Martin Trap, Dick Drijver en Nel Eelman te zijn overgebleven voor de volgende ronde. Zij kregen moeilijker vragen voorgeschoteld, die in het begin bijvoorbeeld over het gemeen tehuis gingen, maar via logies- verstrekking en zwembaden bij de strandbewaking belandden. Midden in de quiz maakte een toeschouwer gebruik van de zogenaamde interruptiemicrofoon, die aan het be gin van de avond midden in de zaal werd neergezet en diende ter onder breking van de spreker. Het publiek mocht tenslotte meedenken, daar was de avond voor bedoeld. Hij merkte oplettend op dat Janien de Pip Barnard overhandigde Peter Bakker de trofee waarna hij zich raadslid van het jaar mocht noemen. Bruijn heen en weer liep langs de rij. Zo kwamen de eerste en de laatste in de rij meer aan de beurt en hadden dus meer kans om te winnen. Dit bleek achteraf een onnodig gegeven, want Peter Bakker en Maria van der Spek hadden al zoveel punten uit de vorige ronden gehaald, dat zij so wieso met meer in te halen waren. Tijdens de tweede gespreksronde zaten Arthur Oosterbaan (GroenLinks), Corrie Heijne (Texels Belang) en Jan Koolhof (CDA) met elkaar om de tafel. Heijne conclu deerde dat er zeer weinig mensen op een politieke avond als deze waren gekomen en noemde verschillende oorzaken. 'Er is zó veel te doen te genwoordig. Politiek is dan één van de saaiere zaken. Het is helemaal moeilijk om mensen ook nog in bestuursfuncties te krijgen. Daar naast gaan jongeren studeren aan de overkant. Die kunnen dus niet actief zijn in de Texelse politiek.' Ook vond zij dat er in de politiek met items ge werkt moest worden om het interes santer te maken, een voorstel dat door haar tafelgenoten werd toege juicht. 'We moeten dus niet de plaat sing van een windmolen op de agenda zetten, maaralleen: windmo lens.' Koolhof begon met het tegen spreken van zijn WD-collega dat de schuld van een falende communica tie bij de pers zou liggen. Hij zag vooral bij ouderen interesse voor de lokale politiek. 'We hebben hier op Texel 170 leden, dat is vrij veel maar het zijn vooral ouderen. Jongeren hebben tijdgebrek en haken af.' Oosterbaan zei de uitslag van de enquête zeker mee te nemen in het partijprogramma met het oog op de naderende verkiezingen. 'De bevol king moet weten op welke ideeën zij stemmen als ze op een partij stem men. Ik wil de bevolking bij deze op roepen met ideeèn te komen.' Dat moest volgens Heijne geen probleem zijn, als het ging om benadering van raadsleden. 'In een kleine gemeen schap is het makkelijk om raadsleden te benaderen en van onze kant om je ogen open te houden.' Nadat Dubbel en Dwars voor de tweede keer speelden, ging Tessa van Daalen in conclaaf met burge meester Joke Geldorp over het func tioneren van de dorpscommissies. 'Zij moeten met elkaar een structuur vormen waarmee zij belangen uit hun dorp naar voren brengen naar het college. Dan komt het op de investeringslijst, en een jaar later is het wel of niet gerealiseerd. Om dit geheel te versnellen gooien we er een servicebalie tegenaan.' Geldorp oor deelde hard over Den Burg. 'Het is dom om geen dorpscommissie te hebben en dat is hun eigen schuld. De gemeente heeft daarvoor overi gens geen verantwoordelijkheid.' In de toekomst zullen de dorps commissies zich bezig houden met zaken als leefbaarheid, huizen bou wen en toerisme voorspelde de bur gemeester. Op de vraag wie de beste dorpscommissie had gaf Geldorp met het antwoord dat de gespreks leidster had willen horen. 'Ik kijk wel uit om me met politiek te bemoeien. Ze zijn allemaal de beste en Den Burg moet snel meedoen. De Welzijns- stichting zou bijvoorbeeld een push in de juiste richting kunnen geven.' Het slot van de avond was de finale waaruit het raadslid van het jaar zou bekend worden. Janien de Bruijn gaf de twee deelnemers een stelling waarbij het draaide om de Vismarkt, dat een gezellig, knus pleintje moest worden terwijl de Groeneplaats vol gebouwd werd met woningen. Bak ker diende het plan te verdedigen waar Van der Spek tégen was. Het publiek besloot uiteindelijk wie er met Stuurlijk gaat het om het volleybal, maar de gezelligheid zou el eens een even belangrijke drijfveer kunnen zijn voor die 144 om elk jaar naar Texel af te reizen voor dat tweedaagse ktakel. Ook het toernooi van het afgelopen weekend paste in de lange reeks van toernooien waarnaar lang werd ekeken en waarover lang wordt nagepraat. het de dertigste of de mdertigste keer? Daar bleek het lopen weekend verwarring over istaan Feit is dat het eerste grote van de TExelse VOIIeybal in 1971 werd gehouden, was in de Burgemeester De dus was het geen buiten- 'Maar het was destijds wel 1 erg mooi weer. Daarom zeiden laten we het de volgende r buiten houden. Zo is het geko- zeggen Piet Keijzer en André Vliet, de nog zeer krasse or- die aan de wieg stonden J altijd zonnige spektakel, tweetal, dat belast is met de wedstrijdleiding, vormt nog steeds de harde kern van de Tevoko-organisa- toren die de omvangrijke organisato rische klus elk jaar weer klaren. Ze zijn uiteraard zeer geroutineerd, maar toch is het telkens weer spannend. Zij hebben immers de weergoden niet in de hand al leek dat tot vorig jaar wél het geval. Het toernooi van 2000 moest echter worden afgelast omdat de meeste van de 18 velden van de speelweide aan de Ploegelanderweg door de regen onbegaanbaar waren geworden. Dit jaar was er letterlijk geen vuiltje aan de lucht. Vooral de zondag was een uitgesproken mee valler want de weerberichten waren onheilspellend. Maar zoals zo vaak was het op Texel vrijwel onafgebro ken zonnig terwijl het water op veel plaatsen elders in het land met bak ken uit de lucht viel. Droger Het risico dat de speelweide ooit weer eens onbruikbaar wordt door nattigheid, wordt binnenkort uitge bannen. Het nu tamelijk lage terrein wordt 30 centimeter opgehoogd. Staatsbosbeheer zal daarbij gebruik maken van de grond die straks over blijft bij de uitvoering van het natuur ontwikkelingsproject De Ploeg- elanden. De verwachting is dat zich op deze 'rijke' grond spoedig weer een goede grasmat zal ontwikkelen Voor het eerst kreeg Tevoko te ma ken met een probleem rond de uitrei king van de grote wisselbeker die in 1972 door het toenmalige verzekeringsconcern Ago beschik baar was gesteld. Die beker komt toe aan het team met het beste set gemiddelde, maar nu bleken er twee groepen te zijn met datzelfde hoge setgemiddelde: het damesteam derde klasse 'De Katers' uit Almelo en het herenteam eerste klasse 'Mijn hartje is zo blij'(l). Het probleem werd opgelost door de beker te gunnen aan het team dat het juiste antwoord gaf op de vraag: wat is de opper vlakte van Texel? Het antwoord 18000 hectare' werd goed gerekend, hoewel het boven hoogwater uitste kende gedeelte van het grondgebied van de gemeente in werkelijkheid een paar duizend hectare kleiner is. Koek en zoopie Dit jaar was de terreimndeling iets gewijzigd. Het gedeelte waar spelers en supporters hun consumpties ver orberen was verplaatst naar een rui mere plek, waar het ook laat in de middag nog zonnig was. Het was daar voortdurend druk en de koek en zoopie-mensen van Tevoko deden dan ook uitstekende zaken. De mee gekomen kinderen vermaakten zich op hetzelfde terrein met schminken en leefden zich uit op het spring kussen. Ook na de prijsuitreiking was het hier nog lang gezellig en heerste er zelfs een uitgesproken feest stemming. Er werd hartstochtelijk meegezongen met Frans en Lies en Een deelnemer legt een mooi resultaat neer op de glibberbaan: bijna de fotograat van de sokken. velen gaven zich over aan iets heel anders dan volleybal: buikglijden. Op een met water en afwasmiddel glib berig gemaakte grasbaan moesten de kandidaten na een aanloop een zo groot mogelijke afstatand op hun buik glijdend afleggen. Tevoko heeft de consumptieomzet overigens hard nodig, naast de inschrijfgelden (ƒ79,50 per team). Ook de opbrengsten van adverten ties in het programmablad zijn be langrijk. Gelukkig willen de horecaondernemers willen graag ad verteren omdat zij oog hebben voor de economische effecten van het toernooi. Het evenement lokt zo'n 1500 mensen naar Texel die voor een groot deel op De Bremakker kampe ren maar 's avonds opvallende drukte veroorzaken in strandpaviljoens en restaurants in de wijde omgeving van het toernooiveld. (foto's Horry cfe Graal) volle gang op één van de 18 velden. die zich laten meeslepen in de waan van alledag of zitten te dutten en dan telkens voor een fait accompli wordt gesteld. Dat zo'n gemeentebestuur, dat weliswaar een geduldig oor heeft, maar vervolgens toch haar eigen zin doordrijft, en als enige credo pot verteren en belasting heffen heeft, geen breed draagvlak meer heeft bij de Texelse bevolking is de ondubbel zinnige uitkomst van deze enquête. Het probleem is evenwel, dat bij de volgende gemeenteraads verkiezingen, met misschien hier en daar een kleine wijziging, dezelfde poppetjes weer op dezelfde lijsten staan. J.A. Does Oosterend Zes Texelse windsurfers hebben afgelopen weekend in Hiere Bay te Engeland één van de vier wedstrij den op Formula Boards in de North Sea Cup gevaren. In deze interna tionale wedstrijd verzekerde Adriaan van Rijsselberghe, onge acht de uitslag van de laatste race in Frankrijk, zich van het Europees kampioenschap. Ook de broers Evert en Douwe Monsma wacht een hoge klassering. De reeks wedstrijden op de Formula Boards zouden vergeleken kunnen worden met wat voor het voetbal de Champions League. Deze wedstrijd was erg duur en daarom gingen er minder Europeanen richting de an dere kant van het Kanaal. De Texelaars maken deel uit van een selectie talentvolle Noord-Neder landse surfers, die alle vier de wed strijden meedoen. Het weer was zaterdag erg goed. De zon scheen op het kiezelstrand en er was - helaas voor de surfers - geen wind. Zondagochtend werden de sporters gewekt door een enorme hoosbui met veel wind en dus blijde gezichten. Er werden vier wedstrijden gevaren waaraan achttien jeugdigen zich staande probeerden te houden. Adriaan van Rijsselberghe presteerde het om vierde overall te worden en daarmee eerste in de jeugdklasse. Christiaan Snouck Hurgonje - geen Texelaar - werd tiende, Evert Monsma dertiende en Douwe Monsma vijftiende. Donan van Rijsselberghe werd onderweg ziek en kon vanaf de kant de verrichtingen van zijn teamgenoten gadeslaan. Evert Monsma voer als één van de weinigen alle wedstrijden. Velen vie len uit door kramp of materiaalpech. Adriaan van Rijsselberghe brak zijn mast en giek en maakte een kostbaar weekend van de reis naar Engeland. Leuk om te zien was de totaal ver schillende instelling van de organisa ties in verschillende landen. Zo blij ken de Engelsen zeer beleefd maar is contact met iemand van de orga nisatie in België zeer moeilijk. Tijdens de volgende race in Frankrijk wacht de Texelse surfers een chauvinistisch volk, dat alles voor succes van de eigen sporters doet. Voor de Kleppertjes en Wadden- ruiters die zondag deelnamen aan het Kringconcours in Den Helder was dit de eerste dressuur- en spring- wedstrijd na de mkz-cnsis. Ook zijn de dressuurproeven vernieuwd, wat voor de ruiters wel even wennen is. Lonneke Kikkert won met 154 pun ten een eerste prijs in de klasse M2 voor pony's. In de klasse Z1 -dressuur paarden behaalde Bea Dekker met Léhar met 177 punten een vierde prijs. Dorothé Koorn won met Koro een derde prijs in de M2-dressuur (150) en in de klasse M1-dressuur was er een derde prijs voor Eva van der Linde (157), en een vierde voor Charlotte Boeyen 161). Marian van der Geest won met Promis een derde prijs (158) in de L1-dressuur en Evelien Duin behaalde met Gabrie in beide L1 -proeven een winstpunt (156 en 158) en mag nu door naar de L2- klasse. Ook behaalde zij een winst punt in het B-springen door het par cours met slechts één vallend balkje af te leggen. Gebrek aan wind was er de oorzaak van dat de organisatie van de surfmarathon Den Helder-Texel vice versa de overtocht zondagmorgen afblies. Een bitter besluit voor zo'n vijftig deelnemers die naar Lands End in Den Helder waren gekomen, maar wegens de matige wind die was voorspeld restte de organisatie geen andere keus. Ondanks dat de wind later die dag nog flink aantrok, bleek het een juist besluit, aldus een kenner Want de plankzeilers zou den geheid met te grote zeilen zijn vertrokken, waardoor ze door de begeleidende vaartuigen later als nog aan land hadden moeten wor den gesleept. 'Maar het in veiligheid brengen van zoveel surfers tegelijk, zou een ondoenlijk karwei zijn ge weest.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5