stoutens Henk de Ruyter coach van ZDH Zonnecentrale op dak van Texelse kerk Kwalificaties, primeurs,televisie en beloftes tijdens NK turnen Van Lubek moet voluit in Molenkoog Geknipt .TEXELSE ^7 couRANT M Janssen Zwaluw keert terug op oude nest Zonnebloem zoekt verplegenden met pit Initiatief van gereformeerden de zonnebloem® yganisatie Gymvereniging Texel vlekkeloos Eindstanden Tevoko Eiland Competitie 2000/2001 Texelaars skeeleren in Groningen Sportvissen Niet Prins Hendrik, maar Piet Kuiper Zeilreglement at ik zeggen wou... WINDMOLENS DINSDAG 12 JUNI 2001 Een Zwaluw keert terug op het oude nest. Komend seizoen vervult Henk de Ruyter de functie van coach bij het eerste elftal van ZDH. Hij zal daarbij nauw samenwerken met Ronald Biesboer, die trainer wordt. Het duo volgt Leen van Elk op, die na twee jaar een stapje te rug wilde doen. De Ruyter (1946) was in het begin van de jaren ne gentig al eerder als oefenmeester actief bij de club in Den Hoorn, waar hij zo'n 25 jaar lang in het eerste elftal voetbalde. 'Ik ga wel weg bij ZDH, maar ZDH is nog lang niet weg bij mij', zei De Ruyter toen hij in mei 1993 als 'mis ter ZDH' afscheid nam om trainer van Texelse Boys te worden. Hij hield woord, want tot vier jaar geleden - toen hij een been brak tijdens een partijtje zaalvoetbal - bleef hij in het recreatieteam van de Zwaluwen voet ballen. Tussendoor combineerde hij de rollen van speler en begeleider van het tweede elftal, dat halverwege de jaren negentig een jaar lang kon be staan dankzij de komst van een handvol voetballende asielzoekers naar Den Hoorn. In de afgelopen acht jaar was De Ruyter daarnaast trainer van de A-junioren van Texel'94 en de B-junioren van De Koog. Al vele jaren traint hij op maandagavond het G- team, 'werk' dat hij graag wil blijven doen. 'Die jongens zijn nogal gek met me. En ach, zo veel tijd kost het niet.' Niet te combineren met zijn nieuwe functie bij ZDH is de rol van grens rechter van het eerste elftal van Texel'94, die hij de laatste jaren ver vulde. Twee jaar geleden polste het bestuur van ZDH al eens zijn interesse voor een nieuw trainerschap, maar als beginnend ondernemer - De Ruyter runt samen met compagnon Peter van der Voort een metselbedrijf - durfde hij die stap destijds met aan. Nu de firma zich heeft bewezen als 'blijvertje' is dat anders komen te lig gen, terwijl De Ruyter zich ook niet te groot voelt om de verantwoordelijk heid bij ZDH te delen met Ronald Biesboer, die eerder alleen nog maar een pupillenteam in Den Hoorn onder zijn hoede had. 'Itcheb er veel zin in. En de samenwerking met Ronald zie ik best zitten', aldus De Ruyter. Hun rolverdeling ligt in grote lijnen vast. Biesboer verzorgt op dinsdag en vrijdagavond de training, de op stelling wordt in gezamenlijk overleg vastgesteld en op de wedstrijddag heeft De Ruyter de leiding. Ook Bies boer onderschrijft die opzet van harte: 'Ik wil graag bli|ven voetballen en dat valt met te combineren met het leiderschap tijdens de wedstrijd. Op zondag is Henk de baas en ben ik ge woon één van de jongens. En als Henk vindt dat ik als een krant speel en moet worden gewisseld, dan schik ik me daar zonder enig probleem in.' Het bestuur van ZDH is erg blij met de hernieuwde samenwerking. Voor zitter Jaap Lap: 'Henk heeft grote verdiensten gehad voor de club. Toen Leen van Elk aankondigde het wat rustiger aan te willen doen, dachten we direct aan hem. Uiteindelijk heb ben we voor Ronald Biesboer geko zen omdat we hoopten dat die door zijn enthousiasme wat twijfelaars zou kunnen overtuigen om bij ons te gaan voetballen. We vreesden daarna al leen een beetje dat Henk geen zin zou hebben in een gedeeld leiderschap, maar toen we opvingen dat hij daar geen bezwaar tegen had, hebben we hem direct gevraagd.-Met zijn erva ring kan hij een hoep voor ons bete kenen. Bovendien is Henk gewoon een prima vent.' Lap is niet bang dat De Ruyter en Biesboer de twee spreekwoordelijke kapiteins op één schip zijn die elkaar naar het leven zullen staan. 'Het zijn twee heel verschillende mensen, dat is waar. Ronald is altijd enthousiast en laat weten dat hij er is, Henk is een stuk rustiger. Maar ze zijn helemaal gek van voetballen en ze weten waar ze aan beginnen. We hebben goede afspraken met elkaar gemaakt en ik weet zeker dat ze het belang van ZDH allebei voor ogen hebben, dus ik heb er alle vertrouwen in dat het gaat lukken tussen die twee. Volgens mij gaan we een mooi seizoen tege moet.' "Ook ik doe mee als vrijwilliger" Bel: (076) 564 63 62 Den Burg - De gereformeerde kerk van Den Burg op Texel krijgt een zonnecentrale op het dak van de kerk. Het opmerkelijke initiatief is mogelijk geworden doordat energiebedrijf Nuon samen met de gemeente Texel een actie is begon nen om het aantal gebruikers van natuurstroom te vergroten onder de naam Texel duurzaam. Elk Texels huishouden dat zich daarvoor aanmeldt, mag een verenigingsgebouw aanwijzen waarop éénderde vierkante meter zonnepanelen zal worden ge plaatst. Ook de Gereformeerde Kerk van Den Burg meldde zich als gegadigde aan en kon dus door consumenten worden gekozen. 37 eilanders kozen voor het godshuis. Dat betekent dat er minimaal twaalf panelen op de kerk komen. De kerk eindigde op een aantal van twintig verenigingsgebouwen op de derde plaats qua 'popula riteit'. Alleen de bibliotheek en de basisschool De Fontein hadden meer aanmeldingen. Het mes snijdt voor de gerefor meerde kerk aan twee kanten. De kerk levert een bijdrage aan het opwekken van schone stroom en haar eigen energierekening daalt. ,,De panelen blijven eigendom van Nuon, de elektriciteit die ze opwekken komt echter ten goede aan de gereformeerde kerk. De zonnepanelen worden namelijk 'netgekoppeld'. Dat wil zeggen dat als ze te weinig stroom opwekken, het supplement van het elektri citeit wordt gehaald. Wordt er te veel stroom opgewekt, dan wordt die aan het net geleverd waarbij de elektriciteitsmeter van de" kerk terugdraait", aldus predikant M. Roepers in het blad Kerk Milieu Eén vierkante meter zonnepa nelen levert ongeveer 80 kilowatt^ uur per jaar aan elektriciteit. Via het kerkblad en de Zondagsbnef die tijdens de erediensten in dé kerk wordt uitgedeeld werden dé' kerkleden gewezen op het belang van duurzame energiebronnen Roepers - een voormalig Sne- ker die sinds 17 januari 1999 een duobaan op Texel heeft met zijn echtgenote ds H D. van Zessen J meent dat met de realisatie van dé^ zonnepanelen en de keuze voof duurzame vormen van energie* „het rentmeesterschap serieu^ wordt genomen". „Er wordt een direct verband gelegd tussen kerk, en milieu." Scriba Ria van der Slikke is zeer blij met de 37 aanmeldingen. „De panelen komen op het verenigings gebouw van de kerk. Dat heelt een plat dak. De panelen leveren onge veer 960 kilowattuur per jaar op. Omgerekend is dat een bedrag van* 330 gulden. Het is niet een heel groot bedrag, maar toch maar weef een paar honderd gulden Dat geld hoeft niet in de collectezak De Gereformeerde Kerk van Den Burg, opgericht in 1948, heeft 380 leden „Ons kerkgebouw is nog niet zo oud Ik denk dat dat ook meespeelt Op een monumen tale hervormde kerk plaats toch je. minder snel zonnepanelen." Postbus 2100. 4800 CC Breda Fa* (076) 564 63 00 Giro 145 Internet: http://www.zonnebloefn.nl E-mail: inloOzonnebtoem.nl Jaarlijks gaan zo n 6.000 chronisch zieke en gehandi capte vakantiegangers op pad met de Zonnebloem. Daarom zoeken wij verplegenden en ziekenverzorgenden om onze gasten zo'n onvergetelijke vakantie te bezorgen. Imsdag 29 mei zijn de laatste wed- trijden voor de eiland competitie olleybal gespeeld. De competitie 001/2002 gaat ongeveer vanaf half «ptember van start. Teams die dit al deelnamen aan de eiland- ®npetitie worden automatisch inge- ha; chreven voor volgend jaar. Teams Ie met meer mee willen spelen wordt nendelijk verzocht zich af te melden, lieuwe ploegen kunnen inschrijven °1 uiterlijk 31 augustus bij Willem Kamer, tel. 315194. Dames 2e klasse poule a: 1 Natuurwinkel 21-46 2 Keurslagerij Dros 21-41 3 Jozefschool 21-37 4 Wiersma Meubelen 21-37 5 De Krim 21 -29 6 Salon Martine/ de Oorzaak 20-9 Dames 1e klasse poule a: Haarstudio 20-42+1 Berlandsche Huis 20-37 3 Question 1 20-37 Wessels Ontwerpt! 20-34 JwperDrup 20-31 Hokanto 20-28 Dames 1e klasse poule b: "mmer's Bakkerij 2 Klif 12 3 Slagerij lepe de Boer )™esterlaken B&B/ v/d Vis/ Den Boer "SponshopTexel 1 21-43 20-39 20-31+1 20-30 21-28 20-12 Dames 2e klasse poule b: 1 Smash '68 23-35 2 Zeilmakerij 23-33 3 NBC Eelman Partners 11 -28 4 De Rival 22-24 5 Bar Sportief 23-25 6 Spar Goënga 12-13 7 Milly's 23-7 Heren 1e klasse: 1 Sportshop Texel 2 17-40 2 12 Balcken 17-38 3 Cocky's Kapsalon 17-29 4 Maarco Bouw 17-29 5 Paal 28/ De Krim 17-31 6 DGM 18-24 7 Kobeko 17-15 8 In Den Grooten Slock 17-14 Heren 2e klasse: 1 Texelse Autocentrale 16-25 2 W'tjewel 1 16-25 3 0SG 16-24 4 Tatenhove 1 16-23 5 Agrifirm 16-22 6TESO 16-21 7 Super de Boer 16-21 8 CVI 16-21 9 Paal 9 16-20 Gemengde klasse poule a: 1 't Gouwe Boltje 22-57 2 Langeveld de Rooij 22-54 3 NIOZ 22-41 4 Slagerij Beverdam 22-32 5 Rabobank 22-28 6 Ecomare 22-20 Gemengde klasse poule b: 1 Fitt 23-36 2 Prepress Center 23-32 3 Euroase 23-28 4 Question 2 23-27 5 W'tjewel 2 23-27 6 Tatenhove 2 23-21 7 de Zandbank 23-20 Sybe van der Zee, Ronald Kramer en Han Pastoor deden zaterdag in Gro ningen mee aan de vierde Noorder rondrit voor skeelers. Deze tocht voert langs de route van de bekende schaatsklassieker. De toertocht ging over 150 km, van Uithuizen via Gro ningen, Appingedam en Zoutkamp en weer terug naar het startpunt. Gestart werd om zeven uur 's ochtends: 's middags om half vier werden de meer dan honderd deelnemers feestelijk ingehaald in het centrum van Uit huizen. Voor de skeelertocht die zondag op Texel wordt gehouden zijn al meer dan zestig aanmeldingen uit het ge hele iand ontvangen. Aan de zesde wedstrijd om het club kampioenschap van de sportvis- vereniging deden zondag bij het Ankerpark in Oudeschild zeven vis sers mee. Met moeite wisten twee van hen een vis aan de haak te slaan. Map van der Zwaag ving een paling van 28 cm, Pierre de Kroon een bot van 26 cm. De volgende wedstnjd wordt gehou den op 24 juni aan boord van De Rival. Vertrek om 10.00 uur precies. nieuwe plannen. Hij noemt dat ech ter geen subsidie maar een 'donatie van de overheid uit het C02 reductie fonds'. Ik weet ook wel dat Shell zich bezig houdt met duurzame energie maar dat gaat om zonnecellen. Prima! Maar Shell produceert géén windmo lens. Bakker vindt dat er terecht wordt geïnvesteerd in windmolen energie want, zegt hij: 'Een hoge in vestering daarin is geen probleem, zolang die maar zijn geld opbrengt, inclusief subsidies en belasting voordelen'. Dat is dus zi/n manier van economisch denken, maar met de mijne. Bakker gaat zelfs zo ver dat hij het Texelse landschap wil moderniseren met groepen windenergiemolens. Hij weet en kent (zijn) mensen die ver stand hebben van landschappen. Voor windenergieman Bakker gelden alleen de voorstanders van wind energie als de echte deskundigen, de rest is voor hem oud en afgeschre ven, ondeskundig, laat zich beïnvloe den, wordt niet serieus genomen of maakt zich belachelijk. Dat geldt dan voor ondergetekende, econome Pauline van de Ven (Noord-Hollands Dagblad), economisch publicist Nic. van Rossum (Elsevier), ir.Hans Halkema met zijn succesvolle carrière en jarenlange ervaring in de elektrotechniek, en vele anderen waaronder mensen van de Techni sche Universiteit Delft. Kijk even naar de website van de TU: (www.delftinteoraal.tudelft.nl) en lees de artikelen 'Het gevecht rond de windmolens' en 'Nogmaals wind energie'. leder van ons heeft zo zijn opvattin gen, elkaar overtuigen doen we toch niet. De tijd zal het leren. Ik hoop ai- leen dat het ongerepte, mooie en unieke Texelse landschap mag blijven zoals het is. Dus géén windmolens! Hier laat ik het graag bij. Piet Wit Alkmaar Oplettende lezers maakten de redac tie er attent op dat op twee foto's bij het verhaal over polder Het Noorden andere personen staan dan uit de ons ter beschikking staande informatie naar voren kwam. De naam van de familie voor het Prins Hendrikhotel blijkt niet Dekker te zijn, maar Jans sen, De foto is gemaakt in 1929 en vlnr. poseren (de nog in leven zijnde) Agnes Vonk-Jansen met de hond Puk, Trijntje Janssen, Jaap Janssen en Gerrit Janssen, destijds eigenaar van (een deel) van het hotel. De foto waarvan werd aangenomen dat die genomen was tijdens een bezoek van Prins Hendrik, betreft wellicht een herdenking van die gebeurtenis. De 88-jange Tinus Vlaming uit Oosterend herkende in 'Prins Hendrik' de onmis kenbare trekken van wijlen Piet Kui per. En Cor Ellen wist tenslotte te melden dat niet Grietjeshoeve maar boerderij Groningen voor een pond tabak van eigenaar zou zijn verwis seld. De impact van de Texelse actie voor groene stroom is groter dan menig een denkt. Aldus blijkt uit een artikel uit het Fries Dagblad, dat schrijft over de energiecentrale op het dak van de Gereformeerde kerk in Den Burg In samenwerking met de KNWV houdt de Cocksdorper Kustzeil- vereniging (CKZ) vrijdag een lezing over het wedstrijdreglement voor zeilwedstrijden 2001 -2004. De lezing is met name bedoeld voor wedstrijdzeilers en organisatoren, maar is toegankelijk voor alle belang stellenden. De lezing wordt gehou den op het adres Bernhardlaan 147- a, aanvang 19,45 uur. De toegang bedraagt ƒ10,-, leden van CKZ heb ben gratis toegang. In zwembad Molenkoog hield ZPC TX 71 zaterdag de onderlinge wed strijden. Er werd gezwommen op de onderdelen borstcrawl, rugcrawl, schoolslag en vrije slag. Prominente deelnemer was Oympisch triatlete Ingrid van Lubek. Met de mededeling dat ook deze Olympische triatlete ooit in Molenkoog haar eerste baan tjes trok stak zwemjuf Ria Keijser jon gere zwemsters een hart onder de riem. De jeugd streed een heftige strijd. Van grote moed getuigde Karin Zwanenveld, die het als enige dame tegen Van Lubek opnam. Beide da mes gaven elkaar op de vlinder-, rug en schoolslag geen duimbreed toe. Op haar specialiteit, de vrije slag, trok Van Lubek echter aan het langste eind en greep de overwinning. Op de foto poseert ze temidden van de ove rige winnaars in de verschillende ca tegorieën van de onderlinge wedstrij den. Niet op de foto winnares Simone de Wit, die tijdens het NK-turnen de prijzen moest uitreiken, (FoioMMmn«,n«» es gekwalificeerden voor de WK- jrnen, twee primeurs, de compli- ienten van de Koninklijke Neder- indse Gymnastiek Unie en een ilgebreide reportage op prime me tijdens Studio Sport. Dat wa- en de meest opmerkelijke resulta- en van het Nederlans Kampioen- chap turnen voor heren zaterdag n zondag in sporthal Ons Genoe- en, dat een vlekkeloos verloop ende. We komen graag nog een eer terug, en dat is een belofte', Idus ladyspeakster Suze chreuder, tevens lid van de roductgroep turnen heren van de NGU, na afloop van de prijs- itreiking op zondag. et organiseren van een Nederlands ampioenschap is niet zomaar wat. at Gymnastiek Vereniging Texel eze eer te beurt viel had verschil lede oorzaken. Ten eerste hadden eïexelse turnenthousiastelingen al erder laten zien een groot evene- lentaan te kunnen. Daarnaast sprak jxels als locatie het NK de KNGU ijzonder aan. En, niet in de laatste aats, waren er de contacten in de iderlandse herenturnwereld, onder- juden door onder andere Nico loteren Gerrit Verhoeve, die regel- iatig zijn te vinden op evenementen an de vastewal. Een en ander resul- lerde in een tot in de puntjes gere- isseerd kampioenschap, waar de [eer van begin af aan positief was. at er geen Texelse turners aan de lestellen verschenen mocht de pret iet drukken. De stemming bij trai ers, turners en organisatie zat goed Slechts de genodigden uit de NGU-hoek leken wat somber te kij- m. Bij hen brak het pijnlijke besef De winnaars van het NK turnen kregen hun medailles uitgereikt door meisjes in Texelse klederdracht. Texel had zondag een primeur: de Pegasus, de vervanger van het paard, werd in Ons Genoegen geïntroduceerd. Op de foto maakten de beste turners van Nederland er hoge sprongen mee. aanwezig was genoot met volle teu gen en kon het met gemak opbren gen om de prijsuitreiking tot het einde toe bij te wonen, telkens ondersteund met een welgemeend applaus. Het herenturnen kan deze stimulans goed gebruiken en zal er ongetwijfeld een tijd op kunnen teren. door dat ze op de verkeerde paarden hadden gewed. Wegens geldgebrek binnen de KNGU was er namelijk voor gekozen om de komende vier jaar al het geld richting het dames- turnen te sturen. En dat terwijl de heren op de goede weg zijn. Een week eerder was immers via een kwalificatiewedstrijd in Beekbergen de limiet behaald voor WK-kwalifica- tie. Voor het eerst in tien jaar zal er weer een Nederlandse herenploeg aanwezig zijn op de WK. Studio Sport Op Texel bleken vooral de turners uit de drie steunpunten Heerenveen, Amsterdam en Rotterdam tot top prestaties in staat en wisten ook dit keer met gemak de WK limiet te pas- pJT ,,ninpnQ voor de camera's van Studio Sport demonstreerde Mark van Roon anderhalve salto met hele schroef, een huzarenstukje dat nog niet seren. te presiai es aie oge eerder word gepresteerd en wellicht de geschiedenis Ingaat als de Van Roonrot. irato-% vum Ht&mt bondscoach Ruud Jacobs voor 85 mogelijk was gemaakt door de ge weldige organisatie die de GVT. had neergezet. Alles klopte tot in de punt jes en bovenal heerste er op de vloer een geweldig goede sfeer. Zaterdag besliste Alkmaarder Yvo Bennenk de strijd met een punten totaal van 50,5. Jeroen Hardon (Rot terdam) werd tweede met 49,4 en Mark van Roon derde met 48,95 pun ten. Zondag werden de toestelfinales ge houden. Het evenement kreeg nog meer uitstraling door de aanwezig heid van een televisieploeg van de NOB. Tijdens prime time werden in Studio Sport een zestal geweldige oefeningen getoond, waarbij het voor de organisatie een prettige bijkom stigheid was dat een aantal sponsors duidelijk in beeld kwam. Als klap op de vuurpijl viel Texel twee Yvo Kamp in spektaculaire hoeksteun op de brug. primeurs ten deel. Mark van Roon turnde de Van Roonsalto (twee keer in de wedstrijd en twee keer extra na afloop van de wedstrijd voor de ca mera' s van studio sport). Deze an derhalve salto met hele schroef is niet eerder door een turner uitgevoerd. Als hij deze sprong tijdens het WK goed uitvoert gaat deze salto zijn naam dragen. Hij zal daarmee de eerste Nederlander zijn die zijn naam geeft aan een turnonderdeel. De andere primeur was de introduc tie van de Pegassus. Voor het laatst werd er tijdens het NK over het paard gesprongen en werd het nieuwe springtoestel geïntroduceerd. De pegassus, ontwikkeld door de Neder landse toestelfabrikant Janssen en Fritsen, biedt meer mogelijkheden voor turners en turnsters en zal in de toekomst het springpaard langzaam uit de gymnastiekzalen verdringen. Het publiek dat talrijk op de tribunes tid-Texelaar Cees Bakker uit eerhugowaard, professioneel aan- anger van windenergie, reageert iherp op mi|n betoog dat wind- nergie een doodlopende weg is. Hij peelt kwetsend op de man, zonder al hij zijn verhaal met nuchter en utelijk cijfermateriaal onderbouwt, ndergetekende en ir. Hans Halkema ndthij gepensioneerden, die uiteen aormalig energietijdperk komen en ie alleen maar een rem zijn op de uidige energieontwikkeling. Blijk- laar vindt hij dat die ontwikkeling al en maar wordt begrepen door voor- I landers van windmolens met hun mdenergieaandeel van 0,7 in de lederlandse elektriciteitsvoor- ienmg! Als je de zestig ruim bent epasseerd tellen kennis en opge bouwde werkervaring niet meer mee de windenergielobby, tenzij je na- indijk hun standpunten deelt. ,|(j te discussie over windenergie zou Hang verleden tijd zijn geweest als onder druk van lobby en politiek één subsidiegeldstromen van de verheid richting windmolens waren estuurd. Nee, zegt windaanhanger akker, we hebben al vanaf 1995 eén subsidie meer. Echter, enkele 'mea's verder in zijn verweer spreekt liizich zelf fors tegen, want dan ver- teldt hij dat zijn windmolenproject (ennemerwind' subsidiebedragen eeft weten te verwerven voor

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7