Seld voor herhuisvesting dienst gemeentewerken Cjrocn "/wartsJexelsin het harL, Atelier kunstschilder door brand verwoest Rechter: Opduin schuldig aan dodelijk ongeval srhoging OZB beperkt tot twee procent extra ijfers moeten eind maken an 'geklets aan borreltafel' Externe bureaus Uitslag enquête irriteert Geldorp Trek(ker)vogeltje ïveel uitgaanders in De Koog na sloop Toekomst Pijpersdijk afgesloten Winkeldiefstal in Kogerstraat Armbreuk na sabotage rem Wel ruimte, nog geen geld school Den Burg Oost Wolkje Collecte TEXELS E^COU RANT VlBONNEf DUINKER MOTORSERVICE TEXELS E^COU RANT BEZORGER m/v ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11586 VRIJDAG 15 JUNI 2001 ,ertenties/abonnementen/bezorging: nbaan 6 11 MC Den Burg loon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 nil: info@lenr.nl schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Het inhuren van externe adviesbu reaus roept in toenemende mate weerstand op. 'De ervaring leert dat wat je van ver haalt met altijd lekker is', verwees Dick Drijver (Texels Be lang) tijdens de begrotings vergadering gisteren naar de breuk met bureau Striking. Pagina 5 omt geen verhoging van de lerend Zaken Belasting met keer acht procent, maar een nalige verhoging die beperkt tot in totaal vijf procent. Met lesluit gaf een krappe meer- eid van de gemeenteraad wet- jer Peter Bakker van financiën iravond tijdens de begrotings- idering de ruimte om de st gemeentewerken in een jasje te steken. De investe- circa ƒ8 miljoen moet on- leer worden betaald uit de Dat de raad geen geld be daar stelde voor de overige rprojecten was met name Bakker een teleurstelling. Na 7,5 uur vergaderen en negen amendementen kon bur ster Geldorp rond 23.25 uur rgadering sluiten. |ordt de suggestie gewekt dat we n middelen zitten, maar er zijn s aan de horizon, de Zalmsnip Ie waarschijnlijk moeten betalen leigenaars van vakantiehuisjes n nadeel van 400 000,- ople veren, ook zijn er onzekerheden ten aanzien van zorg en onderwijs. Er zijn al veel investeringen doorgeschoven naar 2003, bermverharding, de re constructie van de kruising Dorps straat De Koog en anderen. We heb ben geld geleend uit kanjerprojecten voor de financiering van 2002, onder andere voor de preventieve maatre gelen tegen mkz. Dat kan omdat we deze projecten daarna met die twee keer vijf procent willen financieren.' Een vurig pleidooi van een wethou der van financiën, in een redelijke welvarende gemeente, die naar eigen zeggen toch weinig armslag heeft. 'Voor 85 procent liggen de bedragen in de gemeentebegroting vast, de rest is beïnvloedbaar. Er zijn keuzes gemaakt door de politiek, voor zaken die echt nodig zijn. Maar er zijn ook tegenvallers: gemeentewerken wordt geconfronteerd met bovenmatige kostenstijging van materialen 8 tot 12 procent, de bouwkosten van de Strijbosschool rijzen de pan uit. Van daar dat voorzichtigheid is geboden en we als college de keus hebben gemaakt om de OZB te verhogen. Over wat voor bedragen praten we eigenlijk: voor een standaardwoning in twee jaar 17,24 euro.' Maar Texels Belang, CDA en de WD vonden de kostenverhoging voor de burgers veel te og. Frans Visman (D66) lanceerde een alternatief voor stel, om de trendmatige stijging van drie procent naar vijf te verhogen, dit in verband met de inflatie. Na een langdurige schorsing lanceerde Bak ker een aangepast voorstel: 'Het is van groot belang dat het gebouw van de buitendienst van de gemeente wordt gerenoveerd in 2002.' De brandweerkazerne, die toch zal ver huizen, wordt niet in het plan meege nomen, TB hield tot op laatste moment de boot af, totdat Bakker duidelijkheid gaf over de verwachte gelijkblijvende formatie bij gemeentewerken. We gens de urgentie van de renovatie ging uiteindelijk ook de meest hals starrige tegenstander, de WD, ak koord. Een andere tegenstander van de verhoging, het CDA, goot ook water bij de wijn. uitzondering van de OZB-verhoging voor de kanjerprojecten ging de raad over het algemeen akkoord met de voorstellen van het ge van b en W. (Foto Gerard Timmerman) Semeester Geldorp heeft zich rgerd aan de uitslag van de en- te van bureau Buiten, waaruit kdat veel Texelaars geen hoge op hebben van het dhavingsbeleid van de ge uite. Ze becijferde dat de ge- inte het afgelopen jaar 398 troles heeft uitgevoerd. 'Ik P dat dankzij deze cijfers het llets aan de borreltafel op- dt.' iorp herinnerde eraan dat de ge- We per 1 maart 2000 een tavingsambtenaar heeft aange- 1. 'Op dat moment waren er 138 tredmgen geconstateerd. 84 wan zijn er inmiddels afgehan- en in 27 gevallen is een tchnjvingsprocedure gestart. En >in er alweer dertig zaken bijge komen.' Ten aanzien van de brand preventie in de horeca wees ze erop dat 52 publieksgevoelige zaken zijn gecontroleerd en dat er naar aanlei ding daarvan diverse aanschrijvingen de deur zijn uitgegaan. 'Vandaag kreeg ik er weer vijftien op mijn bureau die ik moest ondertekenen.' De afde ling Milieu heeft 360 controles uitge voerd, waarvan in het buitengebied 150, In 75 gevallen werd een overtre ding geconstateerd. Voor de verkeershandhaving had Hans Roe pers (PvdA) weinig goede woorden over. Hij brak een lans voor het aan kondigen van snelheidsmetingen door de politie. 'Dat is volgens mij de enige effectieve manier op het rijgedrag van de Texelaar positief te beïnvloeden.' Roel Terpstra in de Prins Hendrik- polder zag wekenlang een winter koninkje zijn schuur in en uit vlie gen en vroeg zich af waar het nest zat. Terps tra, een echt vogel liefhebber, kon echter mets vin den. Tot hij enige tijd geleden zijn trekker naar buiten reed om te maaien. Op de plaats waar deze had gestaan lag vogelmest. Na der onderzoek wees uit dat het vogeltje het nest op het rem- mechanisme van de trekker had gebouwd en daar haar jongen had uitgebroed. Zo te zien waren deze net uitgevlogen. De ontdek king was een verrassing, temeer omdat Terpstra wekelijks met de trekker zes kilometer naar zijn schapen op de Hogeberg reed. Elke keer dat hij remde moet het nestje met inhoud via het rem- mechanisme op en neer zijn ge gaan. ™s maken zich zorgen over de lemende drukte in Koger laansgelegenheden, als gevolg tie sloop van De Toekomst, "centratie van de mensen in de gebleven zaken heeft ertoe 'tb dat sommige ondernemers "eg op de avond hun deuren 'en, dit tot ongenoegen van Renders die niet meer naar bin- hinnen. Burgemeester Gel- P deelt de zorgen en zei dat 'end seizoen streng op de vei- etdsmaatregelen zal worden "ntroleerd. 'llsnu nog vroeg in het seizoen, ''boe moet dat als er straks dui- dmensen extra in De Koog rond- college aan om met de horeca in ge sprek te gaan en lanceerde het idee om een bus te laten rijden waarmee het surplus aan uitgaanders in De Koog naar de cafés in Den Burg kan worden gebracht. Het idee sprak de burgemeester wel aan, mits de ge meente betrokken wordt in het over leg. Het plaatsen van een grote tent in de badplaats sprak Van de Spek minder aan. 'Dat geeft maar geluids overlast.' Om de uitgaanders positieve aflei ding te bezorgen pleitte Van der Spek ervoor de schutting in de Dorpsstraat te beschilderen met bijvoorbeeld grafitti. Ze werd op haar wenken be diend. De Lubertischool heeft toege stemd in het verzoek van de ge meente om de schutting te verfraaien. Frans Visman maakte zich er sterk voor om de geslaagde proef in de winterperiode ten aanzien van de 2- 4 regeling. 'Want dan heeft het ver trekkende uitgaanspubliek toch meer gelegenheid zich te spreiden.' In verband met de aanleg van een pijpleiding door de firma Drijver is de Pijpersdijk tussen de Nieuwlander- weg en het Mienterglop van 18 juni tot en met 29 juni overdag tussen 7.30 en 18.00 uur gesloten. In een kledingzaak in de Kogerstraat te Den Burg hebben twee onbekende vrouwen meerdere kledingstukken gestolen. Zij kwamen rond 14.00 uur binnen en ontvreemden twee spijker broeken, twee glitterjurken en een glittershirt. Aangezien de eigenares het vermoeden had dat de twee vrou wen uit het asielzoekerscentrum kwamen is zij met de politie pols hoogte gaan nemen, hetgeen niets opleverde. De schade bedraagt 245,-. Een hoekje van het geblakerde interieur van de studio met schilderijen die door hitte en vallend hout zijn vernietigd. Donderdagochtend vroeg woedde brand in de woning van de kunst schilder John Patrick Erskine aan het Gerritslanderdijkje. Interieur en inboedel van de woonkamer annex studio gingen daarbij geheel verlo ren. Tenminste twintig schilderijen werden een prooi van de hitte. De schade loopt in de tienduizenden guldens. De in Ierland geboren en in Noord- Engeland (Sunderland) opgegroeide Erskine woont en werkt sinds twee jaar op Texel. Het huis, dat hoort bij een complex van vijf recreatie appartementen op het voormalige bungalowterrein Venneman, huurt hij van Vakantieburo Kobeko. De alleen wonende kunstenaar was rond één uur 's nachts naar bed gegaan. Rond half zes werd hij wakker en rook een brandlucht. Toen hij naar de woonka mer annex studio liep werd hij door rook en hitte tegengehouden. Onge veer op hetzelfde moment zag de voorbij komende vakantieganger Hans Jürgen Borchert rook opstijgen uit het dak van het appartementen gebouw. Omdat het eerst uit de schoorsteen leek te komen, vond hij dat niet verdacht maar toen hij ook rook zag komen uit de ramen en het hout van de daklijst sloeg hij alarm door een van de huurders te wekken. Dat was J. Molenaar uit Zuid Oost Beemsterdie via '112' de brandweer waarschuwde. Explosie Het had met langer moeten duren want op dat moment was in het platte dak van het gebouw een gat ontstaan en was een der grote vensters gebar sten. Daardoor was het al een uit slaande brand die bij het windstille weer een kaarsrechte zwarte rookko lom veroorzaakte. Kort daarvoor had zich een explosie voorgedaan, waar schijnlijk veroorzaakt door gas uit het hout van het schrootjesplafond dat in het smeulende beginstadium van de brand was vrijgekomen en tot ontbranding kwam toen zuurstof toe trad. De brandweer had het vuur bin nen enkele minuten onder controle en binnen een half uur daarna gedoofd. Er was rookschade ontstaan in aan grenzende vertrekken van de woning en in een appartement, waarin de volgende week huurders zouden ko men. Die huurders krijgen nu een ander onderkomen en de kunstschil der kan voorlopig in het appartement wonen. Het gebouw en het bijbeho rende meubilair waren verzekerd (Foto 's Hany de Graaf) maar de schilderijen, verf en andere persoonlijke eigendommen van Erskine niet. De nog in takt zijnde spullen uit de niet verbrande delen van de woning zijn opgeslagen in een container, die door Hans Zijm van de hulpverleningsorganisatie 'Salvage' op het erf is gezet. Open haard De oorzaak van de brand is nog met met zekerheid vastgesteld, maar zou te maken kunnen hebben met de open haard die de vorige avond nog had gebrand. Het appartementengebouw met de woning is in de jaren zestig en zeven tig in fasen tot stand gekomen. Het werd grotendeels eigenhandig ge bouwd door de toenmalige bungalowexploitant Jan Venneman (nu 78) uit De Koog. Twee jaar gele den verkocht hij het aan Kobeko. John Erskine was aan het werk voor een nieuwe expositie die op 7 juli zou beginnen. Gezien de vele schildenjen die verloren zijn gegaan is het met waarschijnlijk dat de tentoonstelling doorgaat. De brandweer gebruikte persluchtmaskers bij de bestrijding van het vuur. De rechtbank in Alkmaar verwijt di recteur Cees den Ouden (40) en hoofd technische dienst Johan Bruggeling (37) van Hotel Opduin dood door schuld als gevolg van het noodlottig ongeval in het zwembad van Hotel Opduin. Daar bij kwam op 2 maart 2000 de 12- jarige Bernard Lubbers om het le ven. De rechter veroordeelde hen conform de eis tot een voorwaar delijke celstraf van drie maanden. Het hotel zelf kreeg conform de eis een boete van 25.000 gulden opgelegd.Voormalig directeur van Hotel Opduin, Harry Wuis (56) werd vrijgesproken van dood door schuld. Wuis werd vrijgesproken omdat hij volgens het vonnis niet op de hoogte is geweest van het eerdere defect in januari 2000 en de reparatie. Hij was op dat moment op familiebezoek in Afrika en daardoor niet leidingge vend. Wuis kreeg wel een boete op gelegd van 1500 gulden omdat hij als directeur de wet Hygiëne en Veilig heid Zwemgelegenheden heeft over treden. Deze overtreding heeft be trekking >op het verbod dat er onder het wateroppervlakt een opening heeft gezeten. Den Ouden en Bruggeling werden wél schuldig bevonden aan het mis drijf, omdat zij het defect in januari 2000 met zorgvuldig hebben verhol pen. In januari werd vastgesteld dat het deksel van de afzuiging van de jetstreaminstallatie in de vensterbank lag. Den Ouden en Bruggeling had den toen besloten het deksel vast te lijmen. Gelijk na het noodlottige on geval bleek het deksel wederom in de vensterbank te liggen. De jongen was zittend op de bodem van het zwem bad met zijn arm 'vacuum' vast gezogen in het gat onder de water spiegel. Volgens het vonnis had het duo contact moeten zoeken met de leverancier van de jetstreaminstallatie en ook navraag moeten doen bij de lijmleverancier. Ook stelt het vonnis dat 'geliimde breuken altijd extra kwetsbaar zijn'. Ook wordt het duo verweten de reparatie niet te hebben getest met de jetstreaminstallatie in werking. De rechtbank heeft in de veroordelin gen rekening gehouden met het on herstelbaar leed wat de familie van het slachtoffer is aangedaan en dat het ongeval grote beroering heeft veroorzaakt. Maar de rechtbank woog ook mee dat het ongeval de verdachten zeer heeft aangegrepen. Opduin, Den Ouden en Bruggeling moeten de ouders van Bernard Lubbers totaal 19.115 gulden smartengeld betalen Omdat Wuis niet direct verantwoordelijk is gesteld, hoeft hij niet mee te betalen. Rita Hendriks, werkzaam op de mu ziekschool te Den Burg, is woensdag in het ziekenhuis geraakt nadat de remmen van haar fiets onklaar waren gemaakt. 'Op het moment dat ik wilde stoppen kwam ik ten val. Ik moest naar het ziekenhuis waar bleek dat mijn elleboog was gebroken, die heb ik dus nu in het gips. Ook is mijn pols ontzet.' Hendriks vraagt zich af of de dader(s) enig idee hebben waar zij mee bezig waren en roept oogge tuigen op zich bij de politie te melden. Het nieuwe bestemmingsplan Den Burg houdt weliswaar rekening met de bouw van een nieuwe school in Den Burg Oost, van het stichten een nieuwe school zal het voorlopig nog niet komen. 'Daarvoor voldoen we bij lange na met aan de normen', aldus wethouder Nel Eelman (Onderwijs), die aangeeft dat in geval van een nieuwe school Texel zelf opdraait voor de kosten Over eventuele ver huizing van bijvoorbeeld de Thijsseschool repte ze niet met, maar een nieuwe gedachte is het aller minst. Vandaar dat het college heeft besloten er binnen het bestemmings plan ruimte voor vrij te houden. De belangrijkste feiten over klimaats veranderingen, het broeikaseffect en El Nino worden in beeld gebracht tij dens een klimaatsexpositie die van maandag 18 tot en met maandag 25 juni wordt gehouden in Vakantiepark De Krim. De gratis toegankelijke ten toonstelling is gemaakt door het KNMI en houdt verband met het weercongres dat op donderdag 21 juni wordt gehouden. Pagina 5 De Maag Lever Darm Stichting orga niseert van 17 tot en met 23 juni haar jaarlijkse themaweek. Dit keer staat de lever centraal. Behandeling van de 30 bestaande soorten leverziekten is moeilijk, vaak ontoereikend en kost baar. Een levertransplantatie is vaak de enige levensreddende ingreep. De stichting heeft voor nieuwe behandelmethoden en medicijnen hard steun nodig. Daarom gaan collectanten deze week de straat op om een bijdrage te vragen onder het credo 'Zonder lever geen leven.' (Advertentie) (jv*a /manjixrit ia ba hort. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: \jMecharns3t>e b. NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) grKi /mart'Jiidi ia bet ban. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Emmalaan, Hoorn- derweg, De Grie, Hemmerweg. Hier wonen ongeveer 25 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin baan. Longeveld 4 dc Rooy Spinbaan 6 1791 MC Oen Burg - Texel Telefoon 0222 367600 Fa* 0222-314111 uirttutu

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1