leperking dienstregeling haaks op Texels plan voor mobiliteitsketen 'Burger en scholier moeten zich roeren in lokale politiek' Kotter vist oude vaten hars op -LR- Oudste polderbewoner opent 125-jarig jubileum lomerdienstrooster van 30 naar 13 weken Semeente steekt 75.000,- n agrarisch natuurbeheer TEXELSE^COURANT BEZORGER m/v TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Rapportage meldkamer 'diep triest' Geen animo publieke rondvraag, maar: Drankrijder ramt auto's Night of the Proms m Oorlogsvlieger ■GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11587 I1 DINSDAG 19 JUNI 2001 Ir E X E LS E®9 COU RANT Ivertenties/abonnementen/bezorging: Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg Ipinbaan 6 1791 MC llefoon 0 |mail- mfo@lenr.nl '91 MC Den Burg 71J/7 1*L V^/ f ITi LlPt Li e-mail: redactie@texelsecourant.nl lefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 *-ƒ Wit J V V V f/f rtfl/ir FtF Buiten werktijd: Michiel Dekker, tel. 31 96 76 telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 J1exelsecourant.nl ikker, tel. 31 96 76 of 06-11 29 32 27 erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. (jtmm ^mtrL-Jirnth f btt kart. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Emmalaan, Hoorn- derweg, De Grie, Hemmerweg. Hier wonen ongeveer 25 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan. urrsiïttu I Langeveld de Rooy Spmbjjn 6 1791 MC Den Burg Texel Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 Lfrtc* ZwarL jixtli n bé kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAK HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. plan wordt meegenomen in de open baar aan te besteden vervoerscon cessie^), maar doordat die per 15 december 2002 operationeel moeten zijn. is de termijn tussen de wijzigin gen en het operationeel zijn van de nieuwe vervoersconcessie te kort. En volgens b en w is het ook zo dat er nog geen alternatieven zijn voor de wegvallende busdiensten, wat voor het college des te meer aanleiding was om bij GS te pleiten voor een uitzonderingspositie voor Texel. Ver geefs dus. Motie 'Door het uitgeven van een conces sie voor geheel Noord-Holland be staat het risico dat de kansen voor een samenhangend vervoers systeem op Texel worden ingeperkt en dat daarmee de service afneemt', stelde de Texelse fractie van GroenLinks in een motie die donderdagavond raadsbreed werd aangenomen. De motie pleit ervoor dat de provincie voor Texel een aparte concessieprocedure start en dat het Texelse mobiliteitsplan In het programma van eisen wordt opgeno men. Volgens wethouder Bakker heeft de provincie die toezegging gedaan. Hij heeft vooralsnog goede hoopt dat het goed zal komen met de Texelse plannen. Voor Het Noorden was het een gedenkwaardig weekend. Bewoners, oud-bewoners en belangstellenden kwamen bijeen om te vieren dat de polder precies 125 jaar geleden werd drooggelegd Daarvoor was bij Grietjeshoeve langs de Schorrenweg een grote tent neergezet, waarin met name de tentoonstelling van oud foto- en ander materiaal grote be langstelling trok. Maar voor het zover was, moest het jubileum eerst wor den geopend. Én die eer is door gaans weggelegd voor de oudste polderbewoner. Vandaar dat Jan van der Star (78) het lint mocht door knippen. Verderop in deze krant een sfeerbeeld van het feest. (Foto Geord Timmerman) besluit van GS om voor de hele ivincie één vervoersconcessie te geven en de zomer- rslregelmg voor het openbaar ,oer met ingang van volgend al te beperken heeft de Texelse nnen voor ketenmobiliteit er eenvoudiger op gemaakt. Een igend verzoek van Texel om het eiland een uitzondering te Ken, hebben GS naast zich rgelegd. In het programma van en zal wél rekening worden ge- jden met het mobiliteits- icept, hoewel de inhoud daar- nog niet bekend is. zomerrooster loopt nu van 1 april eind oktober, met ingang van art 2002 is die nog uitsluitend van ;ht tijdens de zomer-, herfst- en isvakantie. Buiten die periode zul- lijnen ven/allen en een aantal mdritten waarvan de bezetting p is, zal worden geschrapt. De uimgingsmaatregel levert een paring op van 570.000.-. zomerrooster duurt in principe hen weken, die samenhangen met rakantieperioden. De dienstrege- omvat zes buslijnen. Lijn 17. 19 29 van 't Horntje naar De ksdorp en lijn 18 en 26 en 28 't ntje-De Koog, waarvan laatstge- tndeeen avondlijn is. Gedurende mterperiode vervallen twee lijnen Cocksdorp, onder andere de iddienst, dit omdat volgens G$ it ervaring gebleken dat net na en en de periode voor de herfst- antiede bezetting van de bussen is. De provincie stelt dat de ikomtaxi uitkomst kan bieden, alle lijnen, zowel in de winter- als zomerperiode heeft de provincie inschatting gemaakt van het aan- beladen' uren. De cijferaars van provincie komen in de zomer- jnode uit op 5.731 uren en tijdens winterdienst op 8.070, een totaal IH3.801 uur. Volgens de huidige dienstregeling worden er 17.054 ge reden. een besparing dus van 3.253 uur. Groepsvervoer Kritiek op de beperking door de pro vincie komt niet alleen bij de ge meente vandaan, ook medewerkers van Connexxion op Texel plaatsen kanttekeningen. 'Zo'n laatste rondje op de avond mag dan best wel eens slecht bezet zijn, dat neemt niet weg dat we ook buiten de paas- en herfst vakantie op het eiland met vervoerspieken te maken hebben. Er komen in de tussenliggende perioden bijvoorbeeld veel scholen op werk week naar Texel, en dat geeft best wel wat groepsvervoer', aldus Arie Blom van Connexxion. 'Ik denk dat de periodes die de provincie nu in het hoofd heeft, aan de magere kant zijn. Ik zou best eens een duidelijk vervoersconcept willen zien, maar ik moet helaas alles uit de krant lezen.' Mobiliteitsconcept Ook het Texelse college betreurt de voorgenomen beperkte dienstrege ling en de uitgifte van de concessies. B en w zijn al geruime tijd bezig met het ontwikkelen van een aangepast vervoerssysteem, dat specifiek is toegesneden op de Texelse situatie en dat vakantiegangers er toe moet bewegen vaker de fiets of het open baar vervoer te pakken. In dit mobiliteitsconcept worden innovatieve ideeën, zoals combina ties met de fiets, bus en taxi in ver werkt. Commissaris van de Koningin Van Kemenade en gedeputeerde Hen de Boer namen tijdens werkbezoe ken zelfs met waardering kennis van de ambitieuze plannen. Maar terwijl wethouder Bakker (Verkeer) nog be zig is geld bij elkaar te krijgen voor het maken van het vervoersplan, blokke ren GS de plannen via een andere deur. Texel wil nu dat het mobiliteits- gemeente stelt voor het jaar 11 een eenmalige bijdrage van •000,- beschikbaar voor het arisch natuurbeheer. De ge- enteraad stemde tijdens het jrotingsdebat donderdagavond eet een motie van die strekking door het CDA was ingebracht, t de bijdrage aan De Lieuw ektde gemeenteraad de gedu bde landbouwers een hart on- de riem. ep triest' luidde het oordeel van commissie Bestuur en Organi- ie over de rapportage van de Idkamer Noord-Holland Noord, is niet om vrolijk van te wor- i', aldus Corrie Heijne (Texels lang). schetst echt een somber beeld, deze manier krijg je niet veel ver ben in de werking van de meld- mer.' Het informatiesysteem wordt onvoldoende beoordeeld, twee- idevan het personeel is afgehaakt »ege conflicten en andere pro ven en de post blijkt zeer bereik te 'We kunnen veel leren over hoe "iet moet', aldus Martin Trap Jan Koolhof zei namens het k 'De voordelen en de efficiency de gemeente hiermee zou winnen 1 er met. Ze zijn gewoon vergeten de meldkamer met behulp van "tsen goed bereikbaar en goed W'onerend kan zijn.' Frans Visman vond het belangrijkste dat er ed met de uitkomst van de rappor- lewerd omgesprongen. 'Hoe ga ie al deze problemen op de goede verder?', vroeg hij zich af. "leleuillehouder Joke Geldorp gaf "deze zorgen ook te hebben en zei ®9 te zijn met het zoeken naar 'lossingen in overleg met de be kkenen. De bijdrage komt nadat staatssecre taris Faber van LNV, tegen de wil van een meerderheid van de Tweede Ka mer, voor dit jaar geen budget be schikbaar stelt voor het agrarisch natuurbeheer. Daarmee dupeerde ze de 160 leden van de vereniging De Lieuw, die op 3400 hectare agrarisch natuurbeheer toepassen. In totaal werd gerekend op een budget van ƒ400.000,-. In een enkel geval leiden boeren hierdoor een schade die op loopt tot ƒ40.000,-. Door het wegval len van de subsidie hebben veel akkerbouwers hun bloemrijke perceelsranden inmiddels omge ploegd en zijn ze de akkerranden weer gaan spuiten. Een ontwikkeling die alom wordt betreurd en die, naar wordt gevreesd, het streven tot het behoud van 4000 hectare grasland in gevaar zal brengen. Het toch al be perkte vertrouwen van de boeren in de rijksoverheid is door het uitblijven van de bijdrage verder in de verdruk king geraakt en het is maar de vraag of - als er volgend jaar alsnog geld komt - alle leden van De Lieuw op nieuw bereid zijn agrarisch natuur beheer toe te passen. De bijdrage van de gemeente is bij lange na niet genoeg om het verlies te compense ren, maar de politiek hoopt wel dat het een impuls zal geven ermee door te gaan en een signaal at te geven richting Den Haag. Ook de provincie heeft een bedrage toegezegd, maar over de hoogte bestaat nog geen duidelijkheid. Over de vraag of het ministerie van LNV volgend |aar wél met geld over de brug komt, bestaat nog steeds onduidelijkheid. Donderdagavond stemde alleen raadslid Gerard Weijers van Texels Belang tegen de Texelse bijdrage. Hij vindt dat Texel met mag opdraaien voor de fouten van andere overhe den. (Advertentie) Voorzitter van de raadscommissie Bestuur en Organisatie Dick Drijver voelt er voor om burgers de mogelijkheid te bieden onderwer pen voor raadscommissies aan te dragen. Hij kreeg bijval van de ver schillende commissieleden, waar bij Hans Roeper (PvdA) zelfs voor stelde een vast agendapunt te maken van de ontwikkelingen om trent de commissie Elzinga. De burgers zelf lieten de publieke rondvraag gisteravond onbenut. 'Ik denk dan aan een schriftelijke in breng van de burgers die zij eventueel nog nader kunnen toelichten tijdens de raadscommissie', zei Drijver. 'Er zijn dan twee mogelijkheden De eer ste, waar mijn voorkeur naar uitgaat, is dat burgers alleen onderwerpen aandragen. De tweede is dat zij een compleet plan uitgewerkt bij ons op de tafel doen belanden.' Hij heeft er contact over gehad met één van de leden van het burgerplatform, die tot nu toe een klankbordfunctie heeft. 'Die stond er positief tegenover en zou de anderen inseinen.' Jan Koolhof (CDA) meldde dat hij ondanks zijn eerdere cynisme tegen over het Elzinga-concept toch nieuwsgierig was geworden en kon zich in het plan vinden, evenals Jaap Vlaming (GroenLinks). Deze vond dat op de middelbare school al een be gin gemaakt moest worden. 'In de hoogste klassen zou je een balletje kunnen opgooien en vragen wat hun ideeën zijn.' Martin Trap (WD) wilde niet dat alleen de relatief kleine groep mensen van het burgerplatform ge hoord moest worden. 'Je moet de hele bevolking erbij weten te halen. Dit kan bijvoorbeeld zeer'goed door belangenorganisaties bij Elzinga te De TX68'Vertrouwen'van PieterAris van der Vis heeft bij Smith's Knoll voor de Engelse kust vier vaten hars opgevist. De meeste waren al aardig weggeteerd en versplinterd, zoals bemanningslid Jaap Boersen aan de fotograaf liet zien, maar één was nog goed als zodanig herkenbaar. Hoe oud de vaten zijn, bleek met zomaar te achterhalen. Vermoed wordt dat ze uit een scheepswrak afkomstig zijn. Duiker en amateur-onderwater- archeoloog Hans Eelman wijst erop dat van hars in combinatie met lijno lie harpuis werd gemaakt, een sfof die werd gebruikt om masten, raas, sten gen en andere scheepsonderdelen te bestrijken om ze van verrotting te vrijwaren en om ze licht te kleuren, bij wijze van versiering. Gemengd met pek werd harpuis ook gebruikt bij het breeuwen, het dichten van naden in de scheepshuid. De vaten zijn ge schonken aan het Maritiem en Jutters Museum. (Foto Ben Koning) betrekken Frans Visman zei namens D66 dat hier ook een taak bij de po litieke partijen ligt om het uit te dra gen naar de burgers. Hierop zei Corrie Heijne (Texels Belang) dat de media misschien wel een functie zou kunnen vervullen in de bekendheid van de mogelijkheden. Allen onderstreepten dat voor het plan veel ambtelijke ondersteuning nodig zal zijn. 'Zowel voor de burgers als voor de gemeente', aldus Drijver. Portefeuillehouder Joke Geldorp loofde het plan: 'Dit is een "expinmenteer-commissie". We gaan nu kijken of het lukt, of dat we op onze platte bek gaan.' Voorlopig kwam er tijdens de commissievergadenng van publieke inspraak weinig terecht. Er kwam nie mand opdagen 'Misschien dat we er nog meer bekendheid aan moeten geven dat de mogelijkheid er is', al dus Drijver. 'Ook tijdens een commissievergadering is reactie op een agendapunt mogelijk, mits het van tevoren even bij de voorzitter is gemeld:' Een onder invloed van alcohol verke rende 23-jarige man uit Den Burg heeft vrijdag in de vroege ochtend flinke schade veroorzaakt toen hij met zijn auto vanuit de Bernhardlaan deThijsselaan inreed. Hij raakte twee auto's die aan de linkerkant van de straat stonden geparkeerd, waarbij èén van de auto's tegen een derde auto werd geduwd, waardoor ook deze beschadigd raakte. De ver dachte, die bij controle 570 ug/l alco hol in zijn bloed bleek te hebben, meende dat zijn stuurinrichting wel eens defect kon zijn. De politie stelt een onderzoek in en maakte proces verbaal op. Voor een volledig uitverkochte schuur brachten muziekvereniging Excelsior, het gemengd koor Soli Deo Glona, het Texels Christelijk Mannenkoor, Small Buzz en solisten Gerrit Terwindt en Belinda van Diesen vrijdag een muziekfeest van hoog gehalte. Er was niets aan het toeval overgelaten en diverse vrijwilligers hadden da genlang gewerkt om dit groots opge zette evenement tot een spetterend spektakel te maken. Pagina 2 Op de terugweg naar Engeland ver ongelukte op 16 december 1943 een Amerikaanse bommenwerper. Acht bemanningsleden verlieten het toe stel per parachute Vier van hen land den in de duinen van de Nederlan den, één vliegenier, Eugene F. Darter, kwam in de Waddenzee terecht en overleefde het niet. Ter nagedachte nis en om duidelijkheid te verschaf fen kwam broer Michael deze week naar Texel en praatte onder andere met ooggetuige Phlip Stark. Pagina 7 (Advertentie)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1