I fexel hoort tot de /oordeligste tien Uitzonderlijke belangstelling voor Taptoe RONDJE TEXEL FEEST op de Badweg Cf roen "ZwarC-Jexeh 'm het harL, Bruinvisschool krijgt exelse geschiedenisles Lepelaarsstand breidt uit en splitst zich op ■LIG Plaatselijke belastingen: Molenkoog heeft veiligheid nóg hoger in het vaandel Brouwer :a :acri Wolkje Geruststelling na rapportage brandpreventie Onder de pomp 5.554 boete voor drugsdealer TEXELSE^COURANT texfxseScovraxt Met Live-muziek BILL SOUSA'S Vanaf 9.30 uur van (jazz-dixielandband) Bar - Grill - IJsverkoop Hordifood Nèstle Bavaria Toorank «GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11588 VRIJDAG 22 JUNI 2001 idvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 791 MC Den Burg jlefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 -mail: mfo@lenr.nl 'erschijnt dinsdag en vrijdag sbVBH l4Cv w' lotton!^ huiin plein bedragen die moeten worden jegeven aan onroerend zaak- ssting, reinigingsheffing en ilrecht kunnen in de ene ge- ente wel twee tot drie keer zo gg zijn als in de andere. Dat el wat betreft deze plaatselijke astingen gunstig scoort was al ;end, maar nu is gebleken dat eiland in vergelijking met an- gemeenten nog voordeliger is rorden en zelfs is doorgedron- i tot de landelijke toptien, uiter- d gezien vanuit het standpunt de belastingbetaler. Onder de lerlandse gemeenten nam el de elfde plaats in, thans de ende. eénpersoonshuishoudens is het gunstiger: de vijfde plaats. Tot de leenten waar genoemde belastm- nog lager zijn horen Ameland de plaats) en Oostburg (eerste lts) Op Texel betaalt een irpersoons huishouden gemid- ƒ874,- aan OZB, reiniging en Igeld. In Roosendaal is dat 124,- en deze gemeente staat dan op de 333" plaats. Niedorp mtmet 1.440,- de 437" plaats in Bloemendaal met ƒ1.860,- de plaats. Buurgemeente Den Hei- hoort met zijn 157" plaats tot de dingen van de Bruinvisschool Xideschild waren maandag de ste klassen die Texelse ge- iedenisles, voornamelijk over eigen dorp, kregen, 's Och- ds kregen de groepen 7 en 8 klassikale les, 's middags ;de het werken in groepjes in dorp en de eindbespreking. iclusie is dat het lespakket wei aar nuttig is, maar voor de Dgste klassen van de basis- »ol misschien wat te eenvou- verhaal dat de kinderen 's och- is krijgen voorgeschoteld speelt «n 1900 en 1915 en gaat over het in van de Texelse schilderes iwtje de Wijn. In het stuk bezoekt Mei historische punten in Oude- 'd waarlangs later op de dag ook Juzzeltocht van de kinderen voert, lat de klas in vier groepen is op- iplitst vertrekken zij, iedere groep een begeleidende moeder, vijf aten na elkaar. Marja Zandee |t zes jongens onder haar hoede, formulier verwijst hen naar de en Daar mogen ze aan de hand een foto opschrijven welke ver- illen er zijn in vergelijking met tger. 'Er zijn nu grotere kotters', 'téén van de leerlingen. Uiteinde volgens hen de haven gro te zijn, was er vroeger een vis as en geen pleziervaart en zijn er leen houten boten meer. Bij res tant Het Pakhuis moeten verdie- en worden geteld en zijn de grote 'en op elke verdieping de kenningspunten van een pakhuis. 'Ii|ker is de vraag welke goede- enneen pakhuis als deze werden Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Michiel Dekker, tel 31 96 76 of 06-11 29 32 27 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. middenmoot en maar buureiland Vlieland hoort met zijn 407° plaats weer tot de dure gemeenten. Een en ander blijkt uit een vergelij kend onderzoek dat is ingesteld door het centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (COELO). De hoogte van de plaatse lijke belastingen heeft te maken met tal van factoren. Dat Texel laag zit heeft te maken met het relatief hoge bedrag dat aan toeristenbelasting en woonforensenbelasting binnenkomt, het grote aantal recreatiewoningen, een hoge uitkering uit het gemeente fonds en het gemeentebeleid dat erop is gericht om bij belastingheffing de eigen inwoners zoveel mogelijk te ontzien. Wethouder Peter Bakker van financiën wijst er bovendien op dat de plaatselijke belastingen de afge lopen jaren nooit meer dan trend matig zijn verhoogd en dat Texel veel subsidie van hogere overheden heeft kunnen ontvangen door plannen voor fietspaden e.d. vroegtijdig klaar te hebben. Uit het COELO-onderzoek blijkt ook dat in Nederland het gemid delde tarief van de toeristenbelasting ƒ1,45 per persoon per nacht be draagt. Texel is met zijn tarief van ƒ1,35 dus zeker geen uitschieter in ongunstige zin. Het weer was zeer vriendelijk, maar waar al die mensen vandaan kwamen zal altijd wel een raadsel blijven. Feit is dat de Taptoe - de jaarlijkse geza menlijke presentatie van de Texelse fanfarekorpsen - zich dinsdagavond in een uitzonderlijk grote belangstel ling mocht verheugen. Naar schatting vijftienhonderd belangstellenden kwamen naar de Groeneplaats om te horen en te zien wat de muzikanten en de majorettes van de Christelijke Muziekvereniging Excelsior uit Oosterend, het Koninklijk Texels Fanfarecorps uit Den Burg en Door Eigen Kracht uit Den Hoorn voor hen hadden voorbereid. Dat was van een prima niveau, was de algemene opi nie. Het organiserende Contact orgaan voor Zang en Muziek voer er wel bij. Bij de rondgang met collecte bussen deed menigeen een royale greep in zijn of haar portemonnee. (Foto March Heiirten) Toeristen die tussen april en oktober naar Texel komen, hoeven geen slechtweerverzekering af te sluiten. Daar verdient alleen de verzekeraar maar aan. Maar vanaf de herfst vakantie is de paraplu onmisbaar voor elke toerist. Aldus enkele con- clusiës op het donderdag gehouden weercongres, die bevestigen wat de meeste Texelaars al lang weten: Op Texel schijnt de zon vaker dan elders. Toch voelen onze weermannen en - vrouwen er niets voor om het wolkje boven Texel weg te halen. Omdat het grafisch zo leuk staat. Pagina 5 De rapportage over de brand preventie heeft de leden van de raadscommissie voor Bestuur en Organisatie behoorlijk gerustgesteld Uit de controles bleek dat horeca gelegenheden 'vnj goed' aan de ge stelde eisen voldoen. 'Gelukkig is het zo uitgepakt en zijn de resultaten positief', zei Jan Koolhof (CDA). Frans Visman (D66) zei blij te zijn dat ook in hoogseizoen onverwachte controles worden uitgevoerd in horeca-gele- genheden. Corrie Heijne (Texels Be lang): 'Ook de bedrijven zelf nemen het blijkbaar bijzonder serieus, ge tuige de medewerking die er werd verleend aan de controles.' (Advertentie) opgeslagen. Graan en meel staan snel op het papier maar dan wordt het lastig. Vis wordt weggewuifd ('Nee joh, dat blijft toch nooit goed') en ook kauwgom en cocaïne worden fout gerekend door de anderen. Hoe Het Pakhuis beschermd wordt tegen de zee is duidelijk: met hoge trappen, kademuren en 'zandzakken natuur lijk.' Bij De Traanroeier wordt Jaap Bakker van het Maritiem- en Juttersmuseum gevraagd waar de molen is gebouwd (Zaandam) en waarvoor deze werd gebruikt ('Vroeger om graan te malen en later voor elektriciteit'). Met her dringende verzoek niets tegen an dere groepen te zeggen, begeven de leerlingen zich naar hotel de Zeven Provinciën, waar admiraal Michiel de Ruyter gelogeerd zou hebben. In het hotel, dat vernoemd is naar het schip van De Ruyter, bevindt zich de kamer die voor 10 cent bekeken kon worden omdat de admiraal daar altijd sliep. De vraag is welke straten naar be langrijke zeehelden vernoemd zijn, 'Heemskerckstraat, Barentszstraat, De Ruyterstraat, Trompstraat', dreunt de groep feilloos de vier gevraagde namen op. Na een bezoek aan de kerk en 't Buurtje leidt de weg, waar bij elk huis belletje-druk wordt ge daan, naar de dijk. Daar wordt onder andere de betekenis van het woord VOC gevraagd. 'Het is wel leuk, maar dit is veel te makkelijk', onderstreept één van de leerlingen wat de ande ren denken. Als afsluiting dient de groep een tekening van de haven te n Badjuffen en -meesters in zwem bad Molenkoog zullen de komende maanden op onaangekondigde tij den worden bespied door een con troleur van een onafhankelijk bu reau, die de veiligheid in ogenschouw neemt. Dat gebeurt in opdracht van de gemeente, die prijs stelt op een objectief oordeel over het openbare zwembad. De controle maakt deel uit van een maken, net zoals Souwtje de Wijn dat in vroeger tijden deed. Deze week zijn ook de groepen 5 en 6 begonnen met het project. 'Een be tere leeftijdscategorie voor een les pakket op dit niveau, denk ik', aldus leraar Johan Bokma. Het lespakket is in ieder geval in de smaak gevallen bij de leerlingen. De lesmap ziet er ver zorgd uit en is door deskundigen sa mengesteld. Gelem Jansen, 't Lant van Texsel, Arjan Trap en Martina Jimmink maakten het pakket waar de Bruinvisschool een soort proefklas voor is. De verschillende foto's die het geheel opfleuren zijn afkomstig uit de archieven van het Maritiem- en Juttersmuseum en de gemeente. Tot 2004 is een planning gemaakt waar binnen de lespakketten voor de ove rige dorpen worden vervaardigd. Als eerste vervolgstap zal een lespakket voor Den Hoorn (2001/2002) worden ontwikkeld, daarna is het de beurt aan Oosterend (ook 2002). wolkje boven Texel op "'weerkaart houdt de gemoe- M wel bezig. kill je dat het na dat weer ":n9res zal verdwijnen? mij is het eenvoudiger I™ "et eiland te verplaatsen. pakket maatregelen dat voortvloeit uit het nieuwe veiligheidsplan voor zwembad Molenkoog, dat een sa menwerkingsverband is aange gaan met Calluna. Ongelukken die - met alleen op Texel - de afgelopen tijd in zwembaden plaatsvonden, hebben- ertoe geleid dat de overheid de regels voor de zwembaden heeft aangescherpt. Aan toezicht ontbrak het niet in Molenkoog, maar afgezien van een calamiteitenplan met een nood scenario, stond er niets op papier, een eis die sinds kort wel wordt ge steld. Omdat er in Molenkoog op het gebied van veiligheid al veel was ge regeld, voldeed het in het algemeen om de bestaande situatie op papier zetten. Waar het aan schortte was voldoende toezicht tijdens het schoolzwemmen, want volgens de nieuwe regels moeten er dan ook zweminstructeurs zijn die op de recreatiezwemmers letten. In het veiligheidsplan is daarin inmiddels voorzien. Om deze onderbezetting op te vangen zijn de werktijden van de bestaande medewerkers uitge breid met vijftig tot honderd uur. Con trole op handhaving van de veiligheidsvoorschriften is een taak van de gemeente, maar doordat de gemeente hiervoor een onafhankelijk en gekwalificeerd bureau inhuurt, wordt de schijn van betrokkenheid vermeden en komt het bad bij een goed oordeel in aanmerking voor een certificaat van goed toezicht. Een kopie van het veiligheidsplan wordt verstuurd naar zwemparadijs Calluna, met wie de gemeente een samenwerkingsverband is gestart. Met enkele eenvoudige aanpassen is het plan aan te passen aan de om standigheden in Calluna. Het samen werkingsverband omvat meer dan de veiligheid. Omdat het zwemparadijs aan de Schumakersweg vooral in de winterperiode veel aanloop heeft, kan er een uitwisseling van medewerkers plaatsvinden tussen Molenkoog en Calluna. Ook op andere gebieden kunnen beiden elkaar versterken, is de redenering. 'Zo'n veiligheidsplan is mooi, maar wordt er ook geoefend, en hoe zit het met de taakverdeling. Want als je moet reanimeren, kun je niet gelijktij dig de hulpverlening bellen', vroeg een kritische Gerard Weijers (Texels Belang). Wethouder Eelman ant woordde: 'Eens per jaar wordt er ge oefend en de taakverdeling is gere geld, ieder medewerker heeft ervoor getekend dat hij of zij bekend is met de inhoud.' Een 22-jarige inwoner uit Tuitjenhorn die in de periode van 1 februari tot 14 juni harddrugs dealde in De Koog, is in het kader van de Plukze-wetgevmg veroordeeld tot 5.554,- boete. Mocht hij dit met binnen de gestelde termijn kunnen betalen, dan volgen eerst vijftig dagen cel. Eerder kreeg hij van de officier van justitie al een voorwaardelijke gevangenisstraf en een werkstraf. Justitie stelt dat de man ƒ4.300,- aan de handel in co caïne heeft verdiend, plus nog eens 1.254,- aan XTC. Er werd in eerste instantie ƒ14.000,- tegen de man geëist, maar na een nieuwe bereke ning werd dit teruggebracht. yrw» "Ttmrt-.Jnti i ia be ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: y^udio ^^^ideo rJelecom NEE- sticker maar wel geïnteresseerd"7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. gegeven antwoorden op. Leraar De lepelaarsstand op Texel is sinds vorig jaar explosief gestegen. Schatte Staatsbosbeheer het aan tal nesten in de Geul vorig jaar nog op zo'n 85, voorzichtige ramingen wijzen nu op 139 broedsels, een recordaantal. Bijzonder is ook dat het natuurgebied niet één kolonie meer telt, maar twee. Mogelijk als gevolg van de hoge grondwater standen, hebben de vogels zich opgesplitst in twee ongeveer even grote groepen. De 'nieuwe' kolonie heeft zich gevestigd in een voor publiek onzichtbare vallei, vlakbij de oude locatie, die vanaf de uit kijkpost aan de Mokweg wél goed kan worden bekeken. Staatsbosbeheer kan de onverwacht grote toename (nog) niet goed verkla ren. Mogelijk dat hoge grondwater standen elders in het land de lepel aars hebben doen besluiten op Texel een droger plekje te zoeken. Maar ook de bedreiging door vossen kan een rol spelen, vermoedt boswach ter Erik van der Spek. Deze roofdie ren zorgden er halverwege de jaren negentig voor dat de lepelaars van het Zwanenwater bij Callantsoog massaal op de vlucht sloegen en in groten getale neerstreken in de Geul, waar tot dan toe zelden of nooit iepel aars broedden. 'Het zou ook nog kunnen dat veel jonge vogels van toen nu geslachtsrijp zijn', gist Van der Spek, die komend najaar, wan neer ook de tellingen van elders in Nederland bekend zijn, meer over de oorzaak van de groei verwacht te kunnen zeggen. Opvallend is dat veel leden van de grote kolonie in de Muy, jarenlang dé kolonie op Texel, een paar jaar gele den hebben besloten zich aan te slui ten bij hun soortgenoten in de Geul. Terwijl de kolonie in de Geul sinds dien ieder jaar groeit, met uitzonde ring van vong jaar, is de stand in de Muy vrij constant. Dit voorjaar zijn er vijftien nesten geteld. De hoeveelheid in de Geul en de Muy samen vormt ongeveer vijftien procent van het to tale aantal broedsels in Nederland. Een vierde 'Texelse' kolonie broedt buitendijks, op de Schorren, eigen dom van Natuurmonumenten De lepelaars hebben al volop jongen, al zitten enkele laatkomers nog op hun eieren. Tijdens het slechte weer van enkele weken geleden zijn de jongen die te groot waren om onder moeders vleugels te schuilen ge sneuveld. De grootste jongen uit de grondnesten konden overleven door bij elkaar te kruipen. De slachtoffers vielen vooral onder de vogels in de boomnesten. Lepelaars kunnen op veel plaatsen op Texel worden gezien. Vanaf de uit kijkpost bij de Mokweg zijn bijna al tijd vogels te zien die van of naar één van de kolonies vliegen. (Advertentie) Moeder Marja Zandee schrijft de door de leerlingen Johan Bokma kijkt toe. (Foto Michtoi Oekkor)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1