•Opbrengst RK kerk voor dorp Den Hoorn' Examinandi qsq krijgen diploma's .ieuwe Cocksdorper blusvoertuig veiliger en multifunctioneel Geslaagden ROC ifcXbLbfc j COURANT Andere wedstrijd bij wielerclub Collecte voor Roemenië Openingstijden van zwembad ilïFËM Bij het Regionaal Opleidingen Cen trum (ROC) Kop van Noord-Holland werden deze week de verschillende diploma's uitgereikt. Zo behaalden oorspronkelijk buitenlandstalige cur sisten het certificaat Nederlands als tweede taal. Een aantal van hen wordt dezer weken het staatsexamen Nederlands als tweede taal afgeno men. In verband met de sluiting van De Vogelmient als tijdelijke opvang, namen veel cursisten voortijdig af scheid. Enkelen kwamen speciaal voor de toetsweek terug naar het ei land. Het afronden van de cursus was voor deze cursisten belangrijk in ver band met eventuele vervolg cursussen. Verder kon Marga Zijm haar in de loop der tijd behaalde certificaten in wisselen voor het volledige MAVO- diploma, waarop louter achten. Ook het komend studiejaar zullen enkele cursisten trachten hun MAVO-di- ploma compleet te maken. De geslaagden zijn: Nederlands als tweede taal: Shahin Rezai, Ferry Gazwmi, Faten Ben Rhouma, Sima Chowdhurry, Silvania Miquel, Maria Tarff, Sarah Taghadozsi, Wazgen Sarkisian, Parandzem Sarkisian, Marta Halat, RashaAI Sheneid, Felicia Tay, Nasrin Sultana, Rzgar Rashal Ahmed, Ali Reza Naderi, Ali Alhubeibi, Omar Al Nakkash, Ahmed Al Humeary, Nicola Miller, Odie Mohammed Sulaiman, Zajnab Issejeva. Najib Rahguzar, Gevorg Harojan, Gulnara Kurbanova, Shapour Afrasiabi, Ovik Mouradian, Gosia Lach, Tom Sabados, Hajkush Bosinyan, Sher Atroshy, Erchan Zadikjan, Naomi Singh, Olga Jourtchenko, Joeri Kaladian, Maret Dzamukhanova, Zandy Kamaran. Spaans: Corrie Haarsma, Anneke Bremer, Tineke Terpstra, Lenie Steffen, Marijke Mulder, Anneke Bokma, Marianne Hilhorst, Dorinede Vries en Hennie van der Werve. Aard rijkskunde: Marga Zijm, Nel Witte en Corrie Postma. Nederlands: Corrie Postma. leerlingen van de school en wenste de geslaagden veel succes met werk of studie, ai dan niet aan de overkant. Hij vertelde dat zij zich, als het even zwaar ging, altijd moesten hennneren dat er overal Texelaars zijn. Aan hen zou je steun kunnen hebben, zo vond Bakker. Nadat ook Piet Postma namens de ouderraad zijn zegje had gedaan was het tijd voor het kunstzinnige ge deelte, De Armeniër Gor Katchykian speelde evenals vorig jaar piano, dit maal verbaasde hij de stampvolle burgemeester De Koninghal met twee stukken van Beethoven, overi- gens zonder de bladmuziek voor zich. Een aantal groepen van jongere leerlingen voerden hun acts op en de brugklasfilm, waarin leerlingen zich zelf als eersteklasser zien, werd ver- VERVOLG VAN PAGINA 1 scheiding tussen de woningen Mark- grave 1,3,5 en 7 en de Schoudieck. waardoor het verkeer op de Schoudieck minder overlast geeft. Bovendien vinden de bewoners van Markgrave 1 tot en met 9 en Schoudieck 4 tot en met 16 het be langrijk voor de privacy. Ze kijken lie ver op het groen dan bij elkaar naar binnen. Door de geplande watergang enkele meters op te schuiven in oostelijke richting (dus dichter bij Markgrave 1 tot en met 7) kan het geboomte in stand blijven. Dan verdwijnt natuur lijk wel het openbaar groen dat zich nu op de voorgestelde plek bevindt, maar dat zijn nog maar net geplante struikjes, dus geen groot verlies. TPYRI C DINSDAG 3 JULI 2001 De door Wielervereniging Texel ge organiseerde tijdrit over 24 kilometer, die voor vrijdag aanstaande op de kalender stond, gaat niet door omdat enkele vaste deelnemers in verband met de deelname aan de toertocht La Marmotte verhinderd zijn. Daarom is besloten om de tijdrit te vervangen door een koppeltijdrit. Op vrijdag 27 juli zal nu een gewone tijdrit worden gehouden in plaats van de eerder £en vgn actievoerende buurtbewoners wijst de plaats aan waar de watergang zou kunnen komen zodat het groen trecntsj in geplande koppeltijdrit. stand blijft. Op de voorgrond de bestaande vijver. ir°f° karn oa Graan geld dat beschikbaar komt bij verkoop van de rooms- kerk aan de Diek in Den zou niet helemaal in de kas de RK parochie Texel moeten maar een 'Hoornder' be- |emming moeten krijgen. Dat is e mening van Anneke Dijk-Bak- |ér uit Den Burg, die zegt dat daar- kor goede historische redenen n aan te voeren. [em Den Hoorn geboren en getogen die de geèchiedenis van het pheeft bestudeerd, herinnert er in dat het geld (ƒ8.600,-) waarvoor f kerk in 1923 werd gebouwd, he- I door de kleine RK gemeen- iapvan Den Hoorn is betaald. 'Het destijds een probleem om de tjdelen bijeen te krijgen, In 1918 ken er al plannen voor de bouw van de kerk, maar het heeft vijf jaar geduurd voordat het geld er was. De voorvechters, zoals Cornells Willemszoon Bakker deden een drin gend beroep op de gemeenschaps zin. Dat had tenslotte succes want de Hoornders gaven méér dan ze kon den missen en wisten 5.000,- bijeen te brengen. Verder kwam het finan cieel rond toen mensen voor niets materialen beschikbaar stelden en zelf daadwerkelijk aan de bouw mee werkten. Ook hebben diverse paro chianen sierraden afgestaan. Anna Bakker-Commandeur en andere vrouwen schonken zelfs hun gouden kap, waarvan de kelk van de kerk werd gemaakt'. Anneke Dijk kan een acte tonen waar uit blijkt dat ook de grond waarop de kerk is gebouwd door de eigenaars is geschonken. Agatha Bakker en haar broer Willem stonden het terrein van 800 vierkante meter af aan het kerkbestuur en bedongen als enige tegenprestatie dat zij van het achter ste gedeelte, dat onbebouwd zou blijven, levenslang het vruchtgebruik zouden hebben. De RK parochie heeft uiteraard het recht om met het geld dat voor de kerk wordt gevangen te doen wat zij wil, maar volgens Anneke Dijk-Bak- ker zou het getuigen van respect voor de mensen van tachtig jaar geleden als de opbrengst ten goede van de lokale gemeenschap zou komen. Ze heeft ook al een idee over de wijze waarop: 'Tenminste een flink deel van de opbrengst zou gegeven kunnen worden voor de restauratie van de Hervormde kerk van Den Hoorn. Als tegengebaar zou het hervormde die geslaagd zijn, kregen vrijdag avond hun diploma uitgereikt. Nadat de examinandi onder muziek van de Boerenkapel binnen waren gekomen legde rector Henk de Vries de link met Terry Fox, een kankerpatiënt uit Ca nada die ondanks zijn ziekte bleef volhouden (zondag werd de Terry Fox Run verlopen, een hardloopwedstrijd waarbi| geld voor kankeronderzoek wordt ingezameld) Hij vertelde de afscheid nemende scholieren dat zij net zo door moesten zetten als Terry. De Vries daagde hen uit ook hun steentje bij te dragen aan de strijd tegen de ziekte en mee te lopen tij dens de wedstrijd. Het slagingspercentage op De Hoge- berg ligt hoog. Op het vwo haalde 98 procent van de leerlingen het fel begeerde diploma, op de havo oude stijl 86 procent (hier deden maar ze ven leerlingen examen), op de havo nieuwe stijl 95 procent, op de mavo 96 procent en op het vbo 94 procent. 'Een gemiddelde van 95 procent', sprak De Vries trots en roemde de 'slaaggarantie', die de OSG volgens hem kan bieden. Wethouder Peter Bakker sprak na mens het gemeentebestuur Hij com plimenteerde de medewerkers en 12juni 1923 legde pastoor Hubertus W.J. Hoosemans de eerste steen van de R.K bijkerk van Den Hoorn met assistentie van zijn collega's van Oudeschild en De Cocksdorp. (Foto uit do collectie von Anne 8akkor, Den Hoorn) kerkbestuur de kerk ook voor katho lieke erediensten beschikbaar kun nen stellen. Het lijkt me leuk dat Hoornders die in het huwelijk treden, in die kerk de trouwmis kunnen laten opdragen. Dat past ook bij de oecu menische gedachte' Anneke Dijk heeft de laatste tijd vooral bij gesprekken met Hoornders de indruk gekregen dat het idee wel eens zou kunnen aanslaan. Ze wil het daarom voorleggen aan het RK kerk bestuur, maar doet dat liever niet al léén. Wie adhesie wil betuigen kan met haar contact opnemen: telefoon 322672. Pastor Eduard Moltzer van de RK parochie Texel onthoudt zich nog van commentaar, maar zegt bereid te zijn het voorstel aan het kerkbestuur voor te leggen. Van de familie Dogger slaagden er maar liefst dne. Naast Maarten, die hier de felicita ties in ontvangst neemt, wisten ook zijn broers Pieter en Wouter hun diploma te beha- l°n- tFeao'a Manui naman) Alle medewerkers van De Hogeberg sloten de avond af door de geslaagden een afscheidslied toe te zingen W nieuwe blusvoertuig van De Cocksdorp. IFolo Daan Koopman) de ladder kantelt nu zichzelf, wat een groot arbeidsgemak oplevert. Veel aandacht is besteed aan de veiligheid van de brandweerlieden. De zitplaat sen zijn voorzien van gordels, in ge val van nood is er perslucht aan boord en er zijn geen scherpe obsta kels in de wagen. Nieuw is dat de auto is uitgerust met allerlei soorten reddingsmateriaal, waarmee bij ver keersongevallen beknelde slachtof fers kunnen worden bevrijd. Bijko mend voordeel is dat het pneumatische gereedschap meer dan de helft minder weegt dan de oude spullen. Een stuk veiliger en prettiger werken dus voor de brandweerlieden uit De Cocksdorp en omgeving, die overi gens nog wel wat versterking zouden kunnen gebruiken. Burgemeester Joke Geldorp had zaterdag, tijdens de presentatie van de nieuwe brandweerauto bij het Eierlandsche Huis, de eer het nieuwe blusvoertuig in gebruik te mogen nemen. Met suc ces bestreed ze een vuurtje. The Singers of the Lord, die twee weken geleden optraden in de rk kerk te Den Burg, hebben met hun col lecte 533,70 (242,18 Euro) bijeenge bracht. De opbrengst gaat naar de noodlijdende bevolking van Roeme nië. toond. Jaap Dros las de uitlatingen en uit spattingen van verschillende leerlin gen voor. Zo heeft Jeffrey Zijm zich twee maanden als R.J. van Binsbergen voorgedaan, zonder dat een docente daar achter kwam. 'We wisten niet wat we hoorden toen we vóór de les opeens twee minuten stil moesten zijn', was Michiel Drijver bij één docent opgevallen. Nelleke Kok 'In de brugklas maakte ik mijn huis werk nog.' Na de pauze, waarin de door de leraren aangeboden hapjes veelal buiten werden genuttigd volgde de diploma-uitreiking. Ter af sluiting zongen de medewerkers van de OSG, onder leiding van docent Nils Lely, de geslaagden toe vanaf het podium. Het betreffende terrein is op dit mo ment nog eigendom van MÓ-projekt, Dit projektontwikkelingsbedrijf heeft Tatenhove B.V. in Oudeschild al op dracht gegeven om de watergang te graven.Tatenhove laat desgevraagd weten dat hij met het karwei zal be ginnen zodra hij eraan toe is. 'Dat zou bij wijze van spreken vandaag of morgen kunnen zijn'. Toch lijkt het zo snel niet te kunnen want de kap- vergunning die nodig is voor het rooien van de bomen is nog met ver strekt en zelfs nog met aangevraagd. Een woordvoerder van MO-projekt meent evenwel dat dar laatste niet hoeft omdat de kapvergunning is in begrepen bij de aanlegvergunning, afgezien van de vraag of een kap vergunning nodig voor bomen met een stam van minder dan tien centi- In zwembad Molenkoog zwemmen leerlingen voor de eerste keer dit sei zoen af voor de diploma's A, B en C. In verband hiermee zal het bad vanaf 16.45 uur gesloten zijn voor alle an dere activiteiten. Toeschouwers zijn uiteraard wel welkom. Om 17.00 uur begint het afzwemmen voor het di ploma A. om 18.00 uur voor B en om 19.00 uur voor C. Met ingang van maandag 9 juli gaat de zomerdienstregeling van start. Dat betekent dat alle zwemlessen, be halve die voor volwassenen, 's och tends worden gehouden en dat het baantjes zwemmen om 8.00 uur be gint in plaats van om 8.30 uur. meter. Bij de gemeente wordt daar echter anders over gedacht. Hein van Daalen van de afdeling Grondzaken die belast is met de afhandeling van kapvergunnmgen zegt dat in elk ge val vergunning nodig is. Zijn collega Warner Schreurs van de gemeente lijke buitendienst voegt daar aan toe dat dit zelfs geldt voor boompjes die juist zijn geplant. Belangnjker is echter de vraag of de gemeente wil meewerken aan de bestemmingswijziging die nodig is om de geplande watergang op een andere plaats te mogen graven. Wet houder Daan Schilling 'We zijn niet bij voorbaat afwijzend. We zullen het verzoek van de buurt serieus bekij ken'. randweerlieden uit De Cocks- orP en omgeving beschikken zaterdag over een hyper- 'odern blusvoertuig. Dankzij de ieuwe mercedeswagen krijgen de Mgasten uit het noorden van het 'land de beschikking over het dub- iele aan bluscapaciteit. De Durpers i rebben ook een primeur: het is de *rste bluswagen op Texel die is 'fgerust met hulpverlenings- 'ateriaal. 1 oude auto waarmee de brand- 'eerlieden uit De Cocksdorp bran- I'r min het gebied ten noorden van de U|gendijk en Oosterend bestreden aleert uit 1984. Het voertuig heeft shulpverleners in al die jaren nooit 'desteek gelaten, maar zo langza- letiand voldeed de wagen met teer. De snelheid liep terug, de bevoorraad was beperkt en de ®j)en was dermate volgepropt met i™ngsmateriaal, dat het voor de fanning aan de krappe kant werd. ™sndien voldeed de wagen met Peeraan de arbo-eisen en was het «duig boekhoudkundig afgeschre- genoeg reden voor de raad om eor geruime tijd geleden contact op te nemen met een gespecialiseerd bedrijf dat voor een bijzonder vrien delijke prijs een demonstratiemodel aanbood dat in alle opzichten aan het programma van eisen voldeed. Een aanbod waarvan de gemeente graag gebruik maakte. Maar de vlieger ging met op, want deze onderneming ging failliet. Vervolgens werd dezelfde or der bij het bedrijf BTS uit Den Helder geplaatst, een onderneming met deels oud-medewerkers van het fail liete bedrijf en die dus over vol doende knowhow beschikt. Enige nadeel was dat de gemeente naast de aanvankelijk geboden korting greep. Het nieuwe voertuig is uitgerust met een grotere hoeveelheid bluswater en twee hogedrukspuiten, waarmee een eerste aanval op het vuur kan worden ondernomen. Aan boord zijn ook meerdere lagedruk spuiten, waarbij het water met dikkere slangen wordt aangevoerd. Bij de bouw is in hoge mate aandacht besteed aan de vei ligheid en de werkomstandigheden van de brandweerlieden. Brandweer ladders en slangen hoeven niet meer met halsbrekende toeren tevoor schijn worden gehaald, het rek voor

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5