Stappen in De Koog: even geduld aub Herberg De Eyercoogh naar 150 slaapplaatsen Cjrocn Tivartsjexeh 'in het harL, Wéér was het raak: bos en duin in brand L: kippenmest ondermijnt Texelse stuifdekregeling Als Panorama 24 bedden kleiner wordt: TEXELSE^COURAjNT SUPER DE BOER Uitbreiding museum Bewaarplaats Brand op camping veroorzaakt door smeulende sigaret Onkunde speelt jachten parten loeren; geen misbruik van vrijstelling College: status anden Boodtlaan omwisselen Aanvragen Raboton Huisvredebreuk of legale daad huiseigenaar? erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28.59 per half jaar. (jrta 2,'mtrL jnrli It b* bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Fojder verkrijgbaar op Spinbaan 6. GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11593 DINSDAG 10 JULI 2001 [jvertenties/abonnementen/bezorging: linbaan 6 91 MC Den Burg efoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 mail mfo0lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Ondanks bezwaren vanuit De Waal is het college van plan mee te werken aan de uitbreiding van een opslag ruimte van het Agrarisch- en Wagen museum aan het Groenewegje in De Waal. De familie Braspenning van Hotel Rebecca, Stichting Dorpshuis De Wielewaal en de dorpscommissie zijn fel gekant tegen de plannen Maar volgens b en w heeft de uitbrei ding nauwelijks invloed op het aan gezicht van Texels kleinste dorp. Pagina 2 De naam blijft hetzelfde, evenals de dienstverlening, de bedrijfsleider en de coöperatieve gedachte. Toch zijn er verandenngen. Ruim veertig jaar na de oprichting van de Coöperatieve Aardappelbewaar-plaats (CAB) is het bedrijf aan het Meiertebos in andere handen over gegaan. Per 1 juli zijn alle zestig ledenbewijzen eigendom van het Agrifirm (Cavo Latuco), de rechtsopvolger van de Aankoop centrale. Pagina 5 Een nasmeulende sigaret is de oor zaak van de brand die woensdag op kampeerterrein Loodsmansduin circa drie hectare duinterrein en zeven ten ten in de as legde. Dat is gebleken tijdens een verhoor waaraan de poli tie vrijdag twee 14-jarige meisjes uit Den Burg onderwierp. Eén van ben had een sigaret gerookt en kennelijk niet goed uitgemaakt Of en zo ja in welke mate er sprake is van strafbaar handelen moet nog door politie en justitie worden beoordeeld. In nauwe samenwerking met de collega's van Wieringen heeft De Zalm, de reddingboot van KNRM- station De Koog, zaterdagmiddag een groot jacht met vijf opvaren den vlotgetrokken van het wad bij boei M17 in het Malzwin, ten zuid oosten van 't Horntje. De opvarenden van het zeiljacht, de Elusion, hadden voor de aardigheid een slag buiten de boeien om willen maken, maar waren toen vastgelo pen aan de grond. De Zalm verrichtte 'spectaculair werk' door het jacht nog verder schuin te trekken, aldus een woordvoerder van de Wieringer schepen, de Narwal en de Johanna Margaretha, waarna de van een sterke motor voorziene Johanna Margaretha enn slaagde het jacht vlot te trekken Daarmee zat het werk van de redders er nog niet op. De opvarenden van de Elusion hezen het grootzeil en zetten koers richting Oudeschild. Zeker heidshalve gebeurde dat onder bege leiding van cje Johanna Margaretha. Vlak voor de haven wilde de schip per van het jacht zijn motor starten om rustig naar binnen te kunnen va ren, maar dat lukte niet, waarna er niets anders opzat dan opnieuw de hulp van de redders in te roepen. De Wieringers hadden druk werk, want eerder op de dag hadden ze een Duitse motorkruiser van een zand bank moeten trekken. De schipper was zonder navigatieapparatuur van betekenis op weg van Den Oever naar Texel en meende dat 'daar in het westen, bij die grote gebouwen' Oudeschild moest liggen. En op de terugtocht van de tweede actie stuit ten de opvarenden van de redding boten bij de Malzwin 17 wederom op een vastgelopen jacht. (Advertentie) vindt het college dat de zaak moet worden rechtgezet. Dit betekent dat nummer 48 alsnog aan de woning voorraad zou worden teruggebracht en dat Boodtlaan 68 de status van tweede woning krijgt. Hierdoor is het noodzakelijk dat de Huisvestings verordening wordt gewijzigd en dat de al eerder verleende onttrekkingsvergunning wordt inge trokken. jens GroenLinks zetten boeren lippenmest over hun landerijen jden de uitzonderingsregeling irdoor Texelse boeren op zand- iden met drijfmest mogen dekken op het spel. Dat ge- de onder meer afgelopen don- lag op een perceel grasland de Hallerweg, waardoor Den g in de stank kwam te zitten, over kwamen bij de gemeente stuk of twaalf klachten binnen, irvolgens de agrariërs is geen ike van misbruik, omdat het jden van vaste mest op gras- in heel Nederland is toege- n. per die zijn grasland donderdag irde kippenmest liet rijden, deed adat hij van de gemeente een had ontvangen, waarin werd eld dat als de hoop kippenmest er dan vier weken op het land zou »n, er bestuursrechtelijke maatre- i zouden worden getroffen. In vertrouwen dat door de voor deregenbui de penetrante stank en minimum beperkt zou blijven, rhet pakte anders uit. 'Het lijkt alsof we in Brabant zitten', ver- rdde een bewoner van Den Burg mtatie over de benauwende kdie dinsdag boven de residen- iig, voorval maakt duidelijk dat ver- llende akkerbouwers die de enmest hebben afgenomen, zich hebben gerealiseerd dat dit bin- üree weken over het land moet len uitgereden (tenzij de mest is slagen op een vloeistofdichte ,wat doorgaans niet het geval verplichting waaraan op Texel veel bekendheid is gegeven, sis de gemeente om de eenvou- reden dat op het eiland geen tredingen plaatsvonden. Nu het begint te knellen, heeft het col- de twee weken allereerst ver- dtot vier weken, een termijn die door officier van justitie zal wor- aangehouden. De gemeente 'debetrokken agrariërs brieven nurd, waarin bij overschrijding de termijn wellicht een dwang- wordt geriskeerd. Maar verschil- e boeren hebben al aangegeven dat ook de termijn van vier weken voor hen niet haalbaar is, omdat ze midden in het groeiseizoen niet over braakliggend land beschikken waar over de mest kan worden uitgereden. De fractie van GroenLinks verwijt de betrokken landbouwers onverant woordelijk gedrag. Ze verwijzen naar de zogeheten stuif dekregeling, die door het Rijk destijds zodanig ruim is geformuleerd, dat ook mest die niet voor dit doel be stemd is over het land mag worden gereden. Dit uitsluitend omdat de handhaving van de regeling anders te ingewikkeld zou worden Burge meester Van Rappard bepleitte de uitzondering destijds met volledige instemming van de gemeenteraad, zonder daarbij in te schatten welke bijkomstigheid de regeling zou kun nen hebben. 'Als onder dit mom nu kippenmest van elders wordt ge bruikt in juni en juli, dan wordt hier mee de geest van de uitzonderings positie waarvoor we ons sterk hebben gemaakt, ondergraven door een paar handige ondernemers, die het eigen winstbejag laten voorgaan', schrijven Jaap Vlaming en Arthur Oosterbaan van GL in hun brief aan het college, waarin ze b en w vragen een standpunt in te nemen. Maar volgens de landbouwers is de kritiek van GL onterecht, omdat het uitrijden van vaste mest over grasland, zoals op Texel is gebeurd, in het hele land is toegestaan. De landelijke regel is dat als dit op bouwland gebeurt, de mest direct moet worden onder gewerkt. Dankzij de Texelse stuifdek regeling hoeft dit laatste op Texel dus niet. Deze week vindt een gesprek plaats tussen de landbouw en het college, waarna zal blijken in hoeverre het college zal vasthouden aan de termijn van vier weken. Mogelijk is dat het college de zaak voor één keer door de vingers ziet, wellicht onder voor waarde dat met de boeren een convenant wordt afgesloten waarin wordt vastgelegd dat kippen- of an dere mest die niet bestemd is als stuifdek, niet meer wordt uitgereden zonder dat deze direct wordt onder gewerkt. college wil het besluit van de- iber 1988 om Boodtlaan 48 als enaamde tweede woning aan lerken weer intrekken. Bij het enen van de huisnummerlijst, ie lijd geleden, kwam naar vo- <tat dit eigenlijk nummer 68 st zijn. pand dat nummer 48 draagt is ntvan eigenaar verwisseld. Geen beiden heeft echter bij de ge- nte informatie opgevraagd om- Ide status van de woning. Bij de Mnmerwijziging in 1988 is het rschijnlijk fout gegaan en heeft '«ergeten het huis van de lijst met de woningen te halen. «Ie eigenaar heeft in een kwes- isdeze een informatieplicht naar '«uwe eigenaar, die op zijn beurt onderzoeksplicht heeft. Toch ommissie Raboton vergadert op !Ptember over de toewijzing van Slen. Aanvragen voor een sub- kunnen voor deze datum wor- ingediend bij de Rabobank. ei9enaar van een vakantie- «fement in De Koog heeft ^ochtend de huurders op straat Onder protest werden ook hun "onlijke bezittingen uit het huisje ®d en naar buiten gebracht. |"9heid over de naleving van het n lag kennelijk ten grondslag rigoureuze daad, meldt de De huurders, toeristen uit lieten het er niet bij zitten 'den op hun beurt aangifte van ■'edebreuk. De politie heeft de n onderzoek. Een week voor de bouwvak, de tra ditionele piek van het vakantie seizoen, is het in de Dorpsstraat in De Koog al dnngen geblazen. Zoals blijkt uit deze foto die zaterdagnacht kort na half één is genomen, die de rij wachtenden voor disco De Metro toont. Een avondje stappen door één van onze verslaggevers leerde dat het uitgaanspubliek zich niet gelijk matig wenst te verspreiden over de cafés en disco's, maar dat de ene zaak meer in trek is dan de andere. Niets nieuws onder de zon, ware het niet dat men in De Toekomst dit jaar niet terecht kan en de toeloop op de populaire zaken dit jaar wel erg groot is. Juist in een jaar dat de veiligheids regels extra scherp in de gaten wor den gehouden. Dus: voor elke klant erin, eerst eentje naar buiten, luidt het devies van de portiers. Geruststel lende gedachte is dat toen onze ver slaggever eindelijk naar binnen mocht in De Metro, hij constateerde dat hij via nooduitgangen snel naar buiten kon vluchten, ifouuwomo***, slaapplaatsen omdat het gevoel leeft dat het niet helemaal uitgesloten moet worden. Onderzoek naar de mogelijkheden om slaapplaatsen te realiseren op een andere plaats dan waar zich het recreatiebedrijf van de aanvrager bevindt, is dan ook één van de punten die in 1998 zijn neer gelegd in het collegeprogramma. Tot dusver is dat onderzoek echter met ingesteld. Gezien de politieke gevoe ligheid nemen b en w pas een principebeslissing als de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid zich heeft uitge sproken. Anders zou het een routine zaak zijn die b en w op eigen houtje kunnen afhandelen. Zwaar verouderd De NJHC wil de 'Eyercoogh' eind volgend jaar door nieuwbouw ver vangen omdat deze in 1959 ge bouwde groepsaccommodatie wat betreft kwaliteit uit de tijd is. Dat is een economisch haalbare kaart als tevens de capaciteit wordt opge voerd. Tegelijkertijd wil men 'Pano rama' inwendig aanpassen. Kamers met collectief sanitair krijgen nu eigen sanitair en het aantal kamers wordt teruggebracht. Oorspronkelijk was de NJHC van plan om de 'Eyercoogh' helemaal af te sloten en 'Panorama' aanzienlijk groter te maken. Daarte gen kwam veel verzet omdat uitbrei ding van de toeristische accommo datie uitgerekend in het land schappelijk meest kwetsbare Hoge- berggebied onaanvaardbaar werd gevonden. Het huidige plan komt dus duidelijk aan dat bezwaar tegemoet. Hoofdvestiging De herbergen 'Panorama' en de 'Eyercoogh' boeken jaarlijks 33000 overnachtingen. Slechts 1500 daar- van'hebben betrekking op jongeren, dus de oorspronkelijke doelgroep. De 'Eyercoogh' heeft geen centrale ver warming en is mede daarom 's win ters buiten gebruik. De verwachting is dat de 'Eyercoogh' na de nieuw bouw hoofdvestiging zal worden die het hele jaar open is, terwijl 'Pano rama' 's winters gesloten blijft. 'Panorama' werd 70 jaar geleden als jeugdherberg gesticht op initiatief van Teso en later voor een symbolisch bedrag aan de NJHC overgedaan. Het oorspronkelijke gebouw was een voormalige Texelse stolpboerderij, die in 1960 werd vervangen door het huidige gebouw, dat in 1987 werd gerenoveerd. De capaciteit groeide van 60 via 80 naar 140 slaapplaatsen. De 'Eyercoogh' werd in 1959 gesticht door de Katholieke Jeugdherberg Lees verder pagina 5 Het college is bereid mee te werken aan vervanging van de thans 101 bedden tellende 'Eyercoogh' aan de Pontweg bij Den Burg door een nieuwe herberg met 150 bedden. Dat is mogelijk als de andere NJHC-herberg 'Panorama' op de Hogeberg 24 slaapplaatsen kleiner wordt en als gebruik wordt gemaakt van de vrijstellingsmogelijkheid om 20 extra bedden te creëren als daar kwaliteitsverbetering tegenover staat. Er worden dus 24 bedden van 'Pano rama' overgebracht naar de 'Eyercoogh', wat het geval tot een kwestie maakt omdat het overbren gen van bedden politiek omstreden is. De laatste keer dat de gemeente raad akkoord ging met zo'n transfer was bij het toestaan van hotelbouw bij zwemparadijs 'Calluna', waarbij gebruik werd gemaakt van de slaap plaatsen die overbleven na de sloop van hotel 'De Koogerhoop' in De Koog. Bij de discussie hierover in de gemeenteraad is nadrukkelijk gesteld dat hier sprake was van een bijzon dere situatie waar geen precedent werking vanuit zou gaan, met andere woorden: andere recreatieonder nemers die iets dergelijks willen zou den zich met kunnen beroepen op het geval Calluna. Toch was daarmee het laatste woord nog met gezegd over de (onwen selijkheid van het verplaatsen van In tegenstelling tot grote delen van overig Nederland is op Texel nog steeds geen regen van betekenis gevallen. De kans op bos- en terreinbranden blijft daardoor groot. Zaterdagavond was het op nieuw raak. Om kwart voor negen werd vuur ontdekt in de deels be boste 'Seetingnollen' achter de Ruyslaan, ter hoogte van het 'paadje van Schoo' naar Paal 18. Toen de brandweer met drie blus- wagens arriveerde stonden de lage dennen op de grens van bos en duinen in lichterlaaie en stond ook de duinvegetatie in vlammen. Het optreden van de brandweer, ge holpen door tientallen vrijwilligers die met vuurzwepen uit tegenstelde rich ting werkten, had direct het gewenste resultaat. Omdat er deze keer weinig wind stond was het vuur in de den- Lees verder pagina 5 Vrijwilligers leverden een gewaardeerd aandeel in de bestrijding van het vuur. De foto toont hoe ze aan de westzijde van het vuur de vlammen tot staan brengenterwijl de brand weer uit tegengestelde richting oprukt en zich vooral bezig houdt met het doven van brandende bomen. IFoto Harry ar Graai)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1