College nieuw A-blok werkt mee aan Marsweg Cf roe/i 7jwartsJ~exeh 'm het harL, Bittere primeur: dit jaar géén Schapenfokdag woonfrlain Westdorp mag woning toch niet aan toeristen verhuren ia verzoek bewoners ook riolering voor Westerweg )ndanks geringe afstand tot nieuwe woonwijk: Autokraak? TEXELSE^COURANT moerbeek niXVASli fflCöföRANT Nieuw Zeeland Nieuw Zeeland Brandwonden door explosie Opgepakt wegens beledigen agent Zaterdagavond geen rolstoelen in discotheek Geen subsidie tribune Texel '94 Herschijnt dinsdag en vrijdag 'Dat is niet in de haak', dacht een voorbijganger in De Cocksdorp, toen hij daar een man hardnek kige pogingen zag verrichten om een auto open te breken Hij waarschuwde de politie, die snel ter plaatse was en de kraker in de kraag greep. Ten onrechte, bleek toen, want de man - een inwoner van De Waal - kon aannemelijk maken dat hij probeerde zijn ei gen auto te openen, waarvan hij het sleuteltje erin had laten lig gen. (jna "Z*arL-Jixiti 4» b* tnn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. pGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11594 VRIJDAG 13 JULI 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 ,791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 >-mail info@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 irWestdorp van hoeve Dorpzicht sg zijn bedrijfswoning niet als kantiewoning verhuren. Dat ett de bestuursrechter in kinaar in een spoedprocedure paald, nadat de agrariër be- iaar had gemaakt tegen de langsom van 200 euro (ƒ440,74) r dag die de gemeente Texel m had opgelegd omdat hij de drijfswoning (met het adres engweg 19) in strijd met het be- ■mmingsplan Buitengebied aan eristen verhuurde. uitspraak was enigszins verras- nd. Westdorp won in februari nog n procedure bij de bestuursrechter Alkmaar, die bepaalde dat hij met n worden verplicht de bedrijfs- mmg voor permanente bewoning n te bieden. Maar gevolg van de xjste uitspraak is dat hij de woning niet als vakantiewoning mag verhu ren. Vreemd, vond zijn advocaat, mr. J.F. Verheijen, die betoogde dat van zijn cliënt niet kan worden verwacht dat hij de woning leeg laat staan. Voor permanente huur komt deze nauwe lijks in aanmerking, aangezien West dorp eerder al had becijferd een huur prijs van ƒ4000,- per maand te moeten vragen. Bovendien had bestuursrechter M. Zijpe in februari nog bepaald dat permanente bewo ning in strijd is met de milieuregels, omdat (te) dichtbij op hetzelfde ter rein een mestsilo staat. Volgens Ver- heijen zouden vakantiegangers geen bezwaar maken tegen een silo. Wat de overwegingen van dezelfde bestuursrechter Zijp zijn om het re creatief verhuren te verbieden, wordt pas later bekend gemaakt, als het vonnis schriftelijk is uitgewerkt Ze was afgestudeerd aan de agrari sche hogeschool te Dronten, had het predikaat ing. Veehouderij behaald en wilde aan het werk in haar beroep. Ze werkte een half jaar lang bij di verse uitzendbureaus in allerlei 'on interessante baantjes' tot haar oog viel op een advertentie in het vakblad De Boerderij: 'Melker gevraagd op koeienbednjf in Nieuw Zeeland'. Wilma Timmer (23) uit polder het Noorden pakte haar rugzak en ver trok. Vorige week keerde ze na een wereldreis van een jaar terug op Texel. Pagina 6 De sport zit hem in het bloed, zowel zijn vader als opa waren fervent zeilers. De 12-jarige Joris van Oeveren is 67" geworden in een lan delijke wedstrijd te Spanie. Hij be hoort hiermee tot de beste jeugdzeilers van het land. Vanwege zijn ontwikkeling vaart hij al enige tijd niet meer tussen leeftijdsgenoten. Op 5 september doet hij samen met de beste leden van zgn vereniging een gooi naar het nationale kampioen schap. Pagina 7 (Advertentie) mijl het rioleringsplan buiten lied pas in september in de «emissie komt, wordt begin vol- nde week al een start gemaakt el de riolering aan de Wester- >g. De bewoners hadden een irzoek aan de gemeente gedaan sarin zij pleitten voor een combi- tiemet de werkzaamheden voor I nieuwe fietspad. Wethouder i Bakker wilde hiervoor )00,- (99.831,65 euro) be- aaar stellen; de raad ging em akkoord. ize manier slaan we meer vlie- éen klap', pleitte Bakker. 'We n naast het fietspad gelijk de frastructuur verbeteren. De erkers zullen veilig kunnen wer- ant de weg is toch al afgeslo- at we de weg straks niet meer toeven te halen is het grootste eel, je voorkomt verzakkingen ■af. We besparen zo bijna DO,- (18.151,21 euro). In eerste tie wordt alleen het benodigde ïstelsel onder de grond aange- het pompsysteem en de etrie volgen later.' iatste stuitte in de raad op enig t. 'Het systeem moet zo snel ilijk effectief worden gemaakt,' Jan Koolhof (CDA). Dick Drijver Is Belang) 'We kunnen niet al leen het begin doen, dan kan ie be ter gelijk alles afmaken. Zowel de mensen als de gemeente hebben daar voordeel bij.' Hij denkt dat het riool zich via de belasting weer terug verdient. Het werk zal worden uitge voerd door KWS uit Heerhugowaard. de hoofdaannemer van het fietspad. 'Die hebben daar toch al de juiste mensen en het materiaal', aldus Bak ker. Er was spoed geboden bij de klus, want binnen afzienbare tijd staat de asfaltering en het leggen van beton bi| de Westerweg op het programma. 'We zi|n nu nog bezig met het vast stellen van de verordening, dat moet snel voor elkaar We hebben nog een lange en kostbare weg te gaan.' Deze kosten komen op één rekening met het fietspad. Een 25-jarige vrouw uit Meerkerk is dinsdagavond ernstig gewond ge raakt toen zij op kampeerterrein Kogerstrand in De Koog een gas- flesje verwisselde. Toen zij een nieuw gasflesje op de brander monteerde, is er vermoedelijk gas vrijgekomen en ontstond een explosie. Hierbij liep de vrouw voornamelijk tweedegraads brandwonden op. Traditioneel beeld op de eerste maandag in september: keurmeesters die lammeren aan een kritisch oordeel onderwerpen. (Foto vch*t Te*e/s* Courwt) Het hing al een tijdje in de lucht, maar gistermorgen hakte het be stuur van de vereniging Texels Schapenstamboek in Noord-Hol land de knoop definitief door: de Schapenfokdag die maandag 3 september zou worden gehouden, gaat niet door. Voor het eerst sinds mensenheugenis zullen er op de eerste maandag in september geen schapen zijn te zien op Groeneplaats in Den Burg. 'Een ramp', omschrijft voorzitter Jan Zwagerman het niet doorgaan van het evenement waarvoor elk jaar pro fessionele en beroepsmatige fokkers uit alle windstreken naar het eiland komen. 'De fokveedag is een stukje reclame voor het vak, een gelegen heid voor fokkers om kennis uit te wisselen, een sociaal gebeuren, folk lore en vooral een oud cultuurgebruik. We begrijpen er mets van. Ik heb ge beld met zo'n beetje alle naaste me dewerkers van minister Brinkhorst, van beleidsmedewerkers en juridi sche adviseurs tot het hoofd van de Rijksdienst voor Vee en Vlees. Maar allemaal zeiden ze hetzelfde: dat er geen schapen bij elkaar mogen wor den gebracht, omdat ze het risico op de verspreiding van mkz te groot. En dat terwijl alle Texelse schapen mkz- vrij zijn.' Belangrijkste dag Na zijn laatste telefoontje met het ministerie van Landbouw zonk Zwagerman helemaal de moed in de schoenen. 'Ook voor volgend jaar zie ik het somber in, want het is nog maar de vraag of de Schapenfokdag in 2002 en de jaren erna wél mag door gaan. Ze stellen zóveel regels in het vooruitzicht. De dieren moeten op vloeistofdichte vloeren worden ten toongesteld, de veewagens moeten ter plaatse worden ontsmet en ga zo maar door. Als er een paar jaar geen keuring wordt gehouden, dan bete kent dat zo goed als zeker het einde van het Texelse schapenstamboek. Er zullen steeds meer fokkers afha ken. Die eerste maandag in septem ber is voor onze vereniging de be langrijkste dag.' De liefhebbers die het traditionele reisje naar Texel toch in ere houden, zullen toch met helemaal voor niets komen. Als alternatief zullen de schapenfokkers bezoeken in op za terdag 2 en zondag 3 september op hun erven de toppers uit hun eigen stallen tentoon stellen. 'Want we mogen de schapen dan wel niet bij elkaar zetten, we mogen ze wel laten zien', aldus Carlo Veeger, voorzitter van de Texelse Schapencommissie, die het zorgelijk inziet voor zijn sec tor. 'De schapenhouderij is op het moment de gebeten hond', verwijst hij naar de maatregelen die Bnnk- horst eerder deze week uitvaardigde, maar gisteren alweer versoepelde. De mkz-preventie. in combinatie met andere negatieve ontwikkelingen, doet de motivatie van de schapen houders geen goed. Dick Kikkert; 'De aardigheid raakt eraf. De stemming van de fokkers lijdt er onder, ze ko men minder vaak bij elkaar. Alsof er een koude sanering aan de gang is.' Een 23-jarige inwoner van Den Burg vond het in de nacht van woensdag op donderdag in de Dorpsstraat in De Koog nodig twee surveillerende agenten grove beledigingen toe te roepen. Die konden dit niet waarde ren, waarop hij werd aangehouden en naar het politiebureau gebracht. bedrijf.' De vraag is of er niet een plek was te vinden die minder omstreden is? Schilling: 'We hebben verschil lende percelen bekeken, maar het ene was te lang, het andere te breed en het derde lag te dicht bij een na tuurgebied. We hebben ook gekeken of hij niet terecht kon op een erf van een boer die ermee stopt. Maar die blijven in de regel op hun plaats zit ten. En anders moet je er duur aan en welke startende ondernemer kan dat opbrengen? Bij ruimtelijke ordening kunnen we veel, maar niet de econo mie regelen. Een plaats op het bedrijventerrein in Oudeschild? Zui ver agrarische activiteiten zijn daar niet eens toegestaan. Als boer zou ik het ook met willen. Hun land ligt ver spreid over het hele eiland en dan zit ten ze aan de Marsweg mooi cen traal. Ze willen gewoon weg van de Maricoweg. Eigenlijk kwam alleen dit stuk in aanmerking. Ze zitten daar bovendien in agrarisch gebied en wij zien er geen dikke bezwaren in Een gemeente die een gedegen toekomstvisie ontwikkelt, ook voor het buitengebied, en toch toestemt in de bouw van een agrarisch bedrijf op steenworp afstand van een toekom stige woonwijk, is dat wel met elkaar te rijmeri?, luidt de vraag aan de wet houder. 'Jawel. Als gemeente hebben we immers met elkaar afgesproken dat we de landbouw in de benen wil len houden. Dan moet je agrarische ondernemers ook de ruimte bieden. Maar als de gemeenteraad er grote problemen mee heeft, dan zal dat wel blijken.' Wat overigens niet wil zeg gen dat de bestemmingswijziging au tomatisch aan de raad wordt voorge legd, omdat het een binnenplanse wijzigingen betreft, waarover het col lege zonder de raad kan beslissen. Er is wel goedkeuring van de provincie nodig. Voorafgaand hieraan ligt de voorgenomen bestemmingswijziging ter inzage bij de gemeentelijke afde ling Ruimte en Wonen en kunnen burgers er nog een week lang op rea geren. MB9emeente is van plan mee te ^Btken aan een nieuw agrarisch H wwblok (A-blok) langs de Mars- W t9. voor het agrarisch en loon- prkbedrijf van de familie Witte de Maricoweg. Opmerkelijk, int weliswaar ligt het bouwblok op redelijke afstand van Den "9i het toekomstige bedrijf ligt h de rand van de nieuw te reali- 'en woonwijk De Volmolen, ten •sten van de residentie. sWitte en bedrijfsopvolger Marco >l hebben alle reden om een deel het bedrijf te willen verhuizen, 'co: 'Hier aan de Maricoweg, aan "rand van het parkeerterrein langs tonhardlaan, is het eigenlijk geen toen meer voor ons. Vrijwel elke aandag staat het vol met auto's en "hdeze tijd ook op woensdag. Ze órden zelfs aan twee kanten van de D neergezet. Als wij er met grote 'chmes langs willen, dan gaat dat Het gebeurt regelmatig dat we vespullen de avond van tevoren al ■nderand van Den Burg plaatsen, dal we de volgende ochtend met haan de slag kunnen.' Er is nóg treden om naar een andere locatie ''kijken. 'We komen schuren te We hebben opslagruimte nodig "onder meer de aardappelrooier, 1 combine en een bietenrooier. gebruiken de schuur ook Je opslag van aardappels, '■""bollen en andere producten en '"werking daarvan. Daarvoor is 881 Plaats als we de grote machi- stuit halen. Maar dat is natuur ton werken. Bovendien liggen er Er werden ook subsidies toegekend Zo krijgt de Zweefvliegclub ƒ29.443,- (13.360,65 euro) om een gecrasht motorzweefvliegtuig te repareren. De Welzijnsstichting ontvangt voor de nieuwe ondergrond van de skatebaan. die al enige tijd weer in gebruik is, 52.955,- (24.029,93 euro). De Watersportvereniging wordt gesteund met ƒ51.985,- (23.589,76 euro) ten bate van de kano- en de jollensteiger. Voor de benodigde middelen wordt geput uit het budget 2001 voor investeringssubsidies. Dat bevat vol gens het college nog ƒ32.985,- (14.967,94 euro), voldoende om de gehonoreerde aanvragen te bekosti gen. Overzichtkaartje. Het gearceerde deel is de voorgenomen uitbreiding aan de oostkant van Den Burg, het vierkante aan de overzijde van de Marsweg is het nieuwe A-blok voor de firma Witte. Zelfde problemen? Maar is Witte niet bang dat hij bij een bedrijf aan de rand van de voorgeno men stadsuitbreiding in de toekomst met dezelfde problemen wordt ge confronteerd? 'Ik heb van wethouder Schilling begrepen dat het verkeer van en naar de nieuwe woonwijk niet over de Marsweg komt en dat de huizen met de voorgevel in de rich ting van Den Burg worden gebouwd. Bovendien zetten we de schuur zo ver mogelijk bij de weg vandaan.' Op de vraag hoe groot die afstand is tot de weg, moet Witte een exact ant woord schuldig blijven, maar gezien de geschetste ligging van het A-blok kan de schuur niet al te ver van de geplande bewoning komen. Aanvankelijk had Witte de schuur aan de andere kant van de Marsweg wil len bouwen, maar die grond is nog niet zo lang geleden verkocht aan de Sabrina Egberts, die afgelopen week met haar groep uit Groesbeek in het Tesselhuus ver bleef, werd zaterdagavond gewei gerd in discotheek De Metro. 'Op zaterdagavond is het onverant woordelijk om mensen in een rol stoel een horecagelegenheid in te laten. Ook voor onze andere klan ten, maar vooral voor henzelf', rea geert exploitant Hans de Ridder. 'Doordeweeks zijn ze altijd welkom, daar heb ik goede afspraken over gemaakt met het bestuur van het Tesselhuus. Maar op de drukst be zochte avond van de week is het te vol. Die mensen kunnen zelf in geval van nood geen kant op', aldus De Ridder. 'We laten wel eens een rol stoel toe op zaterdagavond. Maar die waren veel mobieler dan de kinderen die in het Tesselhuus verblijven.' Egberts, die zich op de avond zelf teleurgesteld toonde, denkt daar na derhand anders over: 'Het is erg jam mer, maar heel begrijpelijk. Ik snap dat we op dat tijdstip niet met zo'n grote groep mensen kunnen aanko men. Het is alleen jammer dat zeven volwassen jongens niet even lekker kunnen stappen.' aardappels in een machineschuurdie met is geïsoleerd, wat in een strenge winter problemen kan geven. Daarom willen we een machineberging bou wen aan de Marsweg.' Witte heeft een derde argument om een deel van het bedrijf te verhuizen. De schuren staan weliswaar op een bedrijven terrein, wegens klachten van bewo ners van de Maricoweg, heeft de noodslachtplaats de deuren moeten sluiten. 'We willen ons bedrijf veilig stellen. Nu is het nog zo dat onze buren tijdens onze werkzaamheden met klagen over geluid, maar hoe zal dat in de toekomst gaan? De menta liteit van de mensen is aan verande ring onderhevig.' gemeente, in verband met de voor genomen uitbreiding van Den Burg. 'De 3,5 bunder die we aan de andere kant van de weg hebben is de enige grond die we in eigendom hebben. Het licht mooi centraal op het eiland, duseen ideale plek voor een bedrijf.' De beoogde grond heeft nu nog een agrarische bestemming, categorie 3, dus met 'landelijke, natuurlijke en cultuurhistorische waarden', zoals staat te lezen In het bestemmings plan buitengebied. Het klinkt als een zware omschrijving, maar een nieuwe agrarisch bedrijfsblok past daarin volgens de gemeente prima. Toch zou het niet de eerste keer zijn dat de aanwezigheid van agrarische of an dere bedrijvigheid nabij woonhuizen problemen geeft. Moet kunnen Wethouder Daan Schilling; 'Het be drijf komt toch een stukkie van de weg te liggen. Dat moet kunnen. Toen Witte zijn land aan de gemeente ver kocht, hebben we beloofd dat we hem zouden helpen om te zoeken naar een geschikte locatie voor zijn Texel '94 krijgt geen ƒ45.000,- (20.420,11 euro) voor een tribune en dakgoten voor het clubgebouw. Dat heeft de gemeenteraad dins dag in navolging van het college- besluit beslist. 'Bij het bedrag, dat destijds voor de verhuizing be schikbaar is gesteld, waren dakgo ten en een tribune inbegrepen. Dat zijn normale onderdelen van zo'n plan', vond wethouder Nel Eelman.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1