Texel bolwerk voor kieskeurige kikker 'Het liefst verkopen we alleen maar vis' teso Na jaar afwezigheid weer iriscopist op Texel Agenda .TEXELSE 2 COURANT' Radio Texel 1Q6.1 Twee brandjes op één dag Poppenkast in EcoMare Speurtocht feest Het Noorden Orgelconcert in Hoornder kerk Zwemmen de Duinpan Beursplein schiet charter te hulp Weekenddiens Texelse artsen VRIJDAG 13 JULI 2001 Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u Shopping (muziek) 21 00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 11 30 u Reggae on the move (muziek) 12.30 u. Triatlon. Rechtstreeks verslag van de kwarttnatlon die nabij Oudeschild wordt gehouden. Met reportages, achtergronden en gesprekken met deelnemers. 17 .00 u Wegdromen met een boek 18.00 u Muziek met Marco 19.00 u Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit Rooms- Katholieke kerk Den Burg 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00u. Natuurwi|zer 13.00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 15 00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Time travelling (muziek) 20 00 u Proefproject (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. Doopsgezinde kerk Den Burg 19 00 u. Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws). 20.00 u. Radio.Noordholland Brandweerlieden nemen een brandje in een bunker nabij de Tempeliersweg m ogenschouw. Brandweerlieden kwamen woensdag tweemaal in actie. Woensdagmorgen spoedden ze zich voor de tweede keer binnen een week naar camping Loodsmansduin, ditmaal nadat een hoop ruigte die vorige week vlam had gevat, nog nasmeulde. De ruigte wordt normaal gesproken na het sei zoen over het kampeerterrein ver spreid. om verstuiving tegen te gaan. Omdat dit afgelopen winter met no dig was geweest, was de hoop blij ver» liggen. Toen een alerte kampeer der woensdagmorgen rookont wikkeling waarnam, werd alarm ge slagen. Om met nogmaals door (Foto Gerard Timmerman) brand te worden verrast werd beslo ten de ruigte af te voeren naar vuil- overslag De Hamster. Woensdag avond rond 18.00 uur werden de spuitgasten gealarmeerd, nadat voorbijgangers rookpluimen uit een bunker in de Dennen nabij de Tempeliersweg zagen opstijgen, een kwajongensstreek waarmee de brandweer snel korte metten maakte. De poppenkastvoorstellingen 'Welterusten Jonas Jan' die EcoMare verzorgt, kosten in tegenstelling tot eerdere berichten ƒ5,- per persoon, een bedrag dat bovenop de 'gewone' toegangsprijs komt. De voorstellin gen zijn bestemd voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar en maximaal twee ouders of verzorgers. Er zijn Neder lands gesproken voorstellingen op dinsdag 17 juli, dinsdag 31 juli en woensdag 15 augustus en een Duitse op donderdag 2 augustus. Deze be ginnen in alle gevallen om 12.00 en 14.00 uur. Mevrouw F. Daalder-Kampstra uit Oosterend heeft de speurtocht ge wonnen die was uitgeschreven voor de feestelijkheden rond het 125-jarig bestaan van polder Het Noorden. Door alle opdrachten op te lossen, kwam ze tot de slagzin: '25 lustrums jong'. De winnares verdiende met deze prestatie een etentje voor twee personen in hotel-restaurant Prins Hendrik. De fauna van Texel wijkt af van die van overig Nederland. Algemeen bekend is dat bijvoorbeeld vossen, eek hoorns, veldmuizen, mollen en pad den hier niet voorkomen. Daar staat tegenover dat hier soorten leven die elders zeldzaam zijn, zoals de Noordse woelmuis. Het DNA van laatstgenoemd dier wijkt bovendien zodanig af van dat van woelmuizen elders dat je van een Texelse woel muis zou kunnen spreken. Soms heeft de afwezigheid van bepaalde soorten te maken van de aanwezig heid van andere. Als op Texel vossen waren, zou het er voor de lepelaars slecht uitzien. Een enkele keer vestigt zich een bepaalde diersoort op Texel en weet het hier uit te houden, zoals de groene kikker. Dit dier kwam voor 1994 op Texel niet voor en nu kun je ze overal zien en horen. Een minder gewone kikkersoort die het op Texel goed doetis de heikikker (Rana arvalis). Elders in het land wordt hij steeds zeldzamer, mede als gevolg van grootschalige ingrepen in het landschap, verdroging en verzuring, zodat hij op de Rode Lijst van be dreigde diersoorten staat. Ze mogen niet verstoord of gedood worden. Uit een onderzoek dat in 1999 werd uitgevoerd in opdracht van de provin cie Noord-Holland blijkt dat Texel een waar bolwerk is van heikikkers. De dieren houden zich vooral op in de Muy, de zuidelijke delen van de Westerduinen, De Geul en de Mok- Heikikker. sloot Dat ze hier bij honderden wor den gezien en de grootste heikikker- populatie van Noord-Holland vormen heeft te maken met de ingnjpende maatregelen die Staatsbosbeheer enkele jaren geleden nam. om de duinen natter en gevarieerder te ma ken. Uit de Texelse polders is het dier vrijwel verdwenen. Heikikkers zijn gebonden aan laag vochtig terrein. Open water hebben ze alleen nodig voorde voortplanting. Als dit water is verzuurd zoals op veel plaatsen in het land gaan de eieren verloren door schimmels. Als de kieskeurige hei kikker goed gedijt, is dat een aanwij zing dat het met het milieu goed zit. Het is overigens niet uitgesloten dat de heikikker het op termijn weer moeilijk krijgt op Texel. Sommige natuurliefhebbers vrezen dat ze op de terugtocht worden gedwongen door concurrentie van de eerder ge noemde groene kikker, die zich nog steeds explosief uitbreidt. Kees Verkerk, organist te Amster dam, geeft donderdag 19 juli een concert in de hervormde kerk van Den Hoorn. Op het programma staan werken van Antonio de Cabecon, Lambert Chaumont, Alex. Guilmant. Louis Vierne, Cam. Saint-Saens en Joh. Kapteijn, terwijl Verkerk ook een eigen improvisatie ten gehore brengt. Het concert begint om 20.00 uur, de toegang is vrij. Zwemster Simone de Wit is zondag tijdens een langebaanwedstrijd in de Slotervaart in Amsterdam als acht tiende van de drieëndertig deelne mers uit het water gekomen. Zij vol tooide de 1000 meter vrijeslag in 15.31.34 minuten. Zaterdag doet ze als zwemster van één van de estafetteteams mee aan de Texelse kwarttriatlon. 'Rode poon is heerlijk, maar heeft een heel eigen smaak. Poon smaakt eigenlijk erg naar vis. Eet je voor het eerst vis, is het rode poon en vind je het niet lekker, dan eet je waar schijnlijk nooit meer vis. Toch is het best een populaire vis. Met het Havenfestijn, een paar jaar geleden, bakten we buiten voor het restaurant rode poon. De mensen stonden te dringen voor de kraam. Binnen een uur waren we alles kwijt. Dat waren toch zo'n vijfhonderd ponen.' Vis is de specialiteit van Ruud Bak ker (31), kok en samen met echtge note Tineke Kossen ('van bakker Kossen') eigenaar van Havenzicht. Volgens traditie zou je kunnen zeg gen, want het echtpaar vormt de vierde generatie Bakker sinds het bedrijf in 1909 door Thijs Bakker en Cornelia Zijm werd opgericht. En op een locatie als deze - op de haven van Oudeschild - ligt het op z'n minst voor de hand om vis in de gerechten te verwerken. 'Waarom zou je veranderen, als het goed loopt? Er komen hier veel herhalingsgasten. Texel is niet Texel als we niet in Havenzicht zijn ge weest, vertelde een Duits echtpaar gisteren nog. En je hoort vaak dat als Texelaars aan elkaar vragen waar je lekker vis kunt eten, dat ze dan Havenzicht noemen. De mensen ko men voor de vis. We hebben tien twaalf soorten op de kaart staan, tegen drie soorten vlees. Sommige gasten vinden het jammer dat we geen lamsvlees hebben. We denken er wel over om dat op de kaart te zetten. Maar |e loopt dan ook het gevaar dat ze straks allemaal lams vlees willen. Het liefst verkopen we alleen maar vis. Daar zijn we hele maal op ingesteld.' Voor Bakker stond al van jongs af aan vast dat hij in het bedrijf van zijn (voorjouders zou stappen 'Als kind stond ik al vaak in de keuken. Ik hielp ook wel vóór, achter de bar. Glazen spoelen en drankjes inschenken Maar kok trok me toch het meest aan.' Op de middelbare school koos hij na twee algemene jaren voor de opleiding consumptief, die toen voor het eerst in Den Burg werd gegeven. 'Het was een heel grote groep. We werden zelfs opgesplitst in twee klassen.' Nadat hij zijn diploma had behaald, werkte hij een seizoen lang bij La Casserole in De Koog, om daarna een tien weken durende stoom cursus te volgen aan de culinaire vakschool in Groningen. 'Tot dan toe was ik niet meer dan leerling, daar Ruud Bakker is kok en mede-eigenaar van restaurant Havenzicht, dat al vier ge neraties lang familiebezit is: 'Je kunt al les willen veranderen, maar het moet wel herkenbaar blijven.(Foto Joop Rommets) word je zelfstandig werkend kok. Hoewel. Het meeste leer je in de praktijk. Op school leer je niet hoe je stressbestendig moet zijn. Maar het was keihard werken en heel veel studeren. Je moest een kalf hele maal kunnen ontleden en van elk on derdeel vijf dingen noemen die je er van kunt maken. Het meeste ben ik al weer vergeten. Omdat ik het hier niet nodig heb. Wij krijgen het vlees geportioneerd binnen.' Na een seizoen kok te zijn geweest bij de familie Boswinkel in 't Pruttelhuus, moest Bakker in mili taire dienst. 'Ik wilde er graag kok worden, maar luisteren doen ze er niet. Ik werd pontonnier, moest een beetje in een bootje varen. De laat ste maanden belandde ik achter de bar. Dat had tenminste nog een beetje met mijn vak te maken.' Vervolgens kon de Oudeschilder te recht in het restaurant van Loods mansduin, een winter lang als lelierooier bij Hans Witte van hoeve Rozenhout - 'ik had geen zin om in de WW te gaan' - en een zomer bij De Smulpot. Eind 1991 werd Bakker kok in Havenzicht. 'Misschien wat eerder dan gedacht. Ik had nog wel wat willen rondkijken. Maar ook toen was het in de horeca een probleem om aan koks te komen. Bij ons stond mijn moeder in de keuken. Ik kon haar moeilijk laten stikken, dus toen ben ik maar thuis gaan werken. Uiteindelijk was dat altijd al de be doeling geweest.' In 1992 kwam partner Tineke de ploeg versterken, in 1996 werden ze medefirmant en in 1998 nam het tweetal het vaandel over van vader Theo en moeder Tiny. Om het aan tal zitplaatsen te vergroten, besloten de nieuwe eigenaren direct het pand te verbouwen. Er kwam een serre aan, de keuken werden grondig ge moderniseerd en in plaats van don ker hout van de plint tot aan het pla fond koos het tweetal voor lambrisering. Maar verder veran derde er relatief weinig. Tot opluch ting van Bakker senior - die niet erg gerust was op de goede afloop - en van vooral de vaste cliëntèle. 'Bij de opening hoorde ie de mensen al op de trap aan elkaar vragen hoe het er boven uit zou zien. Gelukkig bleken we nog steeds kleedjes op tafel te hebben liggen. Dat wilden we zelf ook hoor. Je kunt alles willen veran deren, maar het moet wel herken baar bli|ven.' Tegenwoordig telt het bedrijf twintig tafels en achtentachtig stoelen. In de drukke tijden staan een kok, een hulpkok en twee afwashulpen Ruud bij in de keuken. Tineke wordt in de bediening geholpen door vier krach ten, waarvan er twee een volledige baan hebben. De gasten bestaan vooral uit ouderen - van wie sommi gen al tientallen jaren hun visje op de haven eten - en jonge gezinnen. 'We zijn aardig ingespeeld op kinderen. Het eten staat bij ons altijd snel op tafel. En nemen de ouders eerst een voorgerecht, dan krijgen de kinderen alvast hun eten. Als ze klaar zijn, dan kunnen ze zich uitleven in de speel hoek. Zolang het niet te gek wordt, mogen ze ook best even rondlopen. Grotere kinderen gaan vaak buiten spelen, want vanuit de serre kunnen ouders ze prima in de gaten houden. En na het eten mogen ze in de keu ken met de ijsmachine zelf hun ijsje maken. Dat vinden ze prachtig.' Visstoofschotel (voor vier personen) 500 gram zalm 500 gram kabeljauw 100 gram gekookte mosselen 100 gram gekookte kreeftgarnalen versgemalen peper, zout nootmuskaat schepje visbouillon 50 gram boter Snij de (gefileerde) zalm en kabel jauw in stukjes. Roer alle ingrediën ten goed door elkaar. Bakker doet ze in vervolgens in een zak, trekt deze vacuüm en 'stoomt'ze in tien minu ten gaar met een steamer. 'Daardoor trekt de smaak het beste in het vocht.Wie het zonder steamer moet redden in de keuken, kan de ge mengde ingrediënten ook in een pan met een beetje water doen en ze in tien minuten gaar stoven. Serveren met gekookte aardappels en een boterjus. Gasten van Havenzicht krij gen er ook wortels, witlof, boontjes en sla bij. Het gerecht is door Bak ker zelf ontwikkeld en staat sinds 1995 op de kaart. 'Een echte hard loper Gasten kiezen het vaak omdat er zo veel soorten vis in zitten. Vrijdag 13 juli: In Cinema Texel draaien Spy kids (aanvang 13.30 en 19.00 uur), Shrek (13.45,16.00 en 18.45 uur), Pearl Harbor (15.30 en 21.00 uur) en Dude, Where's my car (21.30 uur). Zaterdag 14 juli: Om 14.00 uur begint bij Dijkmans huizen de achttiende editie van de Texelse kwarttriatlon. De snelste deelnemers worden rond 15.45 uur aan de finish bij dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild verwacht. Op golfbaan De Texelse wordt vandaag van 16.00 tot 17.00 uur en woensdag van 11.00 tot 12.00 uur een introductieles gegeven. Deze kost 25,-, inclusief gebruik van materiaal. Opgave via tel. 316539. In de NH kerk van De Koog begint om 20.00 uur een (Duits gespro ken) dia-avond over Texel. Toe gang 2,50. In Cinema Texel draaien Spy kids (aanvang 13.30 en 19.00 uur), Shrek (13.45,16.00 en 18.45 uur), Pearl Harbor (15.30 en 21.00 uur) en Dude, Where's my car (21.30 uur). Zondag 15 juli: Op de parkeerplaats van zwem paradijs Calluna wordt van 9.00 tot 13.00 uur een kofferbakmarkt ge houden, georganiseerd door IJs club De Koog. Een officiële trainer van het Ko ninklijk Nederlands Watersport Verbond verzorgt surftrainingen bij Dijkmanshuizen voor volwassenen en kinderen. Deelname kost 25,- De windsurfclub stelt planken be schikbaar. Wie wil meedoen, moet zich uiterlijk om 10.00 uur in het clubhuis melden. Op het grasveld tegenover dorps huis De Wielewaal te De Waal be gint om 13.00 uur een country- en westernmiddag in de open lucht. Dansers kunnen uit de voeten op een houten dansvloer van circa 170 vierkante meter. Deelname kost ƒ5,-; kinderen hebben gratis toegang De organisatie is in han den van Hillbilly Dance Club en de beheerders van het dorpshuis. Jan Bei]ert, voorzitter van tennis vereniging Deuce, opent om 13.30 uur de zeventiende editie van het jaarlijkse Tesseltoernooi, waaraan dit jaar 200 tennissers deelnemen. Op het crossterrein van de MAB aan de Hoofdweg begint om 13.00 uur de derde clubtrial, dit keer in samenwerking met Trial Club Obdam. Aan de start verschijnen ook enkele nationale toppers. En tree vrij. In de tuin van De Worsteltent aan de Smitsweg bij de Dennen zingt Ewout Adriaans vanaf 14 00 uur bluesballads. In Cinema Texel draaien Spy kids (aanvang 13.30 en 19.00 uur), Shrek (13.45,16.00 en 18.45 uur), Pearl Harbor (15.30 en 21.00 uur) en Dude, where's my car (21.30 uur). Maandag 16 juli: In het gemeentehuis vergadert de raadscommissie voor Bestuur en Organisatie. Aanvang 19.30 uur. Bridgeclub Groot-Slem houdt een bridgeavond in manege Akenburg, nabij Den Burg. Aanvang 19.30 uur. Inlichtingen bij mevrouw Brans, tel. 312 252. In de NH kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel. Toegang ƒ2,50. Schaakclub En Passant houdt in café De Twaalf Balcken vanaf 20.00 uur een schaakavond. Er worden korte partijtjes (vlugger tjes) gespeeld, waarbij iedereen kan aanschuiven. Deelname is kosteloos. In dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive. Deelname kost 7,50 per koppel. In Cinema Texel draaien Spy kids (aanvang 13.30 en 19.00 uur). Shrek (13.45.16.00 en 18.45 uur). Pearl Harbor (15.30 en 21.00 uur) en Dude, Where's my car (21.30 uur). Dinsdag 17 juli: In EcoMare begint om 12.00 en om 14.00 uur een poppenkast voorstelling voor kinderen van 41/ m 8 jaar. In het gemeentehuis vergadert de raadscommissie voor Ruimte nen en Economie Aanvangj uur. De afdeling Texel van de ty houdt in De Pelikaan vanal}; uur een bijeenkomst voorn, vee- en schapenveehoudersi derwerp van gesprek vormen der meer de maatregelen de (en worden) genomen in hett van de mkz-crisis. Spreker isj Doornenbal, secretaris vans, deling veehouderij van de V(j Om 20 15 uur begint in de RKi van De Cocksdorp een cog van Helma van den Hoek (i en Henk Gijzen (orgel). Toet gratis, inzameling na afloop' In Cinema Texel draaien Spyi (aanvang 13.30 en 19 00 i Shrek (13.45,16.00 en 18.45i Pearl Harbor (15.30 en 21,00 en Dude, where's my car (2 uur). Veerdienst TESO zet de komj dagen geregeld twee boten r verzorgt dan ieder half uur a vaart, zowel vanuit Den Helde vanaf Texel. Dat gebeurt vry (vandaag) en maandag van tot 16.05 uur, zaterdag van 8.3: 15.05 uur en zondag van 16.ï 20.05 uur. Desondanks moj automobilisten rekening hou met wachttijden. Zaterdag kin deze in Den Helder tussen li en 15.00 uur oplopen tot een Nadere informatie kan worden kregen via tel. 0222 - 369600a mail info@teso.nl. De veerd» heeft ook een eigen wets www.teso.nl. Hoogwater te Oudesct Vr. 13 0.50 en 13.55 Za. 14 1.30 en 1415 Zo. 15 2.10 en 15.10 Ma. 16 2.57 en 16.20 Di. 17 4.50 en 180! Wo. 18 6.40 en 19.04 Do. 19 7.55 en 20,2 Vr. 20 8.55 en 21.28 Aan het strand is het ongeveer eenu; der hoogwater. De zon komt 20 juSq 5 42 uur en gaat onder om 21.47 uir laatste kwartier. 15 juli doodtij Even leek het erop dat de Beursplein 5 de eerste echte actie van dit jaar zou kunnen boekstaven, nadat dinsdagmorgen een charterschip van de bruine vloot in het Amsteldiep aan de grond was gelopen. Normaal ge sproken is het vlottrekken een klusje voor de reddingboot van Den Oever, oop maar door de ondiepte leek die met in de buurt te kunnen komen. Door dat de Texelse collega's over een speciaal koelsysteem beschikken waardoor de motor ook bij heel Wei nig diepgang op de gewenste tempe ratuur blijft, werden ze te hulp geroe pen. Maar onderweg kregen de Texelaars het sein dat de redders uit Den Oever het karwei al hadden ge klaard. Uitsluitend in spoedgeval van zaterdag 8.00 tot maan: 8.00 uur: Dokter W. Vos, Haffelderv.fi Den Burg, tel. 312023. Een jaar nadat Peter Vijverbergh uit Steenwijk was gestopt als iriscopist kreeg drogisterij Etos nog altijd aanvragen voor behan delingen binnen. Vanaf woensdag 18 juli werkt zijn opvolger Marijke Slik één keer per maand boven Etos. De voorgeschreven medicij nen kunnen patiënten meteen af halen bij de drogisterij. 'Bij deze therapie kunnen mensen zichzelf genezen.' 'Bij iriscopie onderzoek ik de iris van de patiënt. Hieraan kan ik de aanleg van iemand zien en ik kan kijken wat de ziektes en of deze chronisch zijn.', verklaart Slik de methode. Kees-Jaap Van der Kooi, wiens vrouw Aaf de drogisterij runt: 'Ze levert goede kwa liteit, dat is een belangrijke reden dat zij hier komt werken. Wij hebben er als Etos in principe weinig mee te maken, mensen kunnen alleen tele fonisch of in de winkel een afspraak maken voor een consult bij Marijke. Maar stel dat je één of andere kwak zalver aanneemt, dan wordt de dro gisterij er wél op aangekeken. We moesten dus een bekwaam iemand hebben.' Op haar beurt is Slik ook blij met Etos. 'De producten die worden voorge schreven kunnen beneden meteen worden afgehaald, of in sommige ge vallen worden besteld. Die middelen zijn veelal homeopatisch, kruiden op basis van planten of biochemisch zout.' Slik is in meerdere therapieen opgeleid, zodat zij ziektes op ver schillende manieren kan diagnosticeren. 'Reflexologie en acupressuur zijn er twee. Door druk op bepaalde plekken uit te oefenen, bijvoorbeeld op meridianen, kan ik blokkades in het lichaam opheffen. Ook aan de lichaamshouding en het gelaat van iemand valt zó ontzettend veel te zien. Zo kan ik met meer mogelijkhe den aan de hand van verschijnselen de diagnose bevestigd krijgen.' Slik genoot haar opleiding deels in Duitsland en in Nederland. Beide ke ren werd zij onderwezen door Rolt Kaiser, een 70-jarige specialist die lesgeeft aan een medische faculteit bij onze oosterburen. 'Bij de Duitsers is natuurgeneeskunde. zoals iriscopie, zeer populair. Hier in Neder land is dat wat minder, er zijn maar tussen de 140 en 180 iriscopisten in heel Nederland. Natuurgeneeskunde wordt steeds populairder omdat er vaker wordt aangetoond dat iets werkt.' Van der Kooi: 'In de drogiste rij krijgen we ook steeds meer homeopatische - fytotherapeutische - middelen. Ik verlang van mijn per soneel dat ze meegaan met de ont wikkelingen en zich niet alleen tot de basiskennis beperken.' 'Dit betekent niet dat deze middelen niet schade lijk kunnen zijn', vult Slik aan. 'Als het niet is voorgeschreven kunnen ze vervelende dingen veroorzaken. Een K kwaal kan door het gebruik vz homeopatisch middel erger w Het kan zijn dat de dosis vera moet worden, maar het kand dat het lichaam nog aan dehor heid moet wennen.' Slik is verbonden aan de gra: chiropractiepraktijk van Nedette Emmercompascuum, de ge schappelijke weidegronden Emmen. Hier werken allerlei» listen op het gebied van ns geneeswijzen samen. 'Ondera: een Brain Stimulating Method-t peut (BSM). Dit is erg onM maar de resultaten zijn verbluffi komen allerlei verschillende ten. Kinderen met getraumatiseerde mensen en lende hartpatiënten.' Het leuü het werk is volgens Slik dat hé hetzelfde is. 'Iedere keer is hé een uitdaging om een kwaal handelen en uiteindelijk helpl genezen. Ik sprak laatst mil iriscopist van 79 jaar. Eigen® ze dat ze op haar tachtigste dag moest stoppen, maar hl was zo leuk.' Marijke Slik onderzoekt de Iris van Kees-Jaap van der Kooi in de behandelkamer boven Etos.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2