Agrarisch studente tussen de koeien in Nieuw Zeelanc 'Bedrijf besloeg naar schatting 350 hectare SBB vindt borden brandgevaar zinloos Regels duidelijker onder de aandacht Veiligheid in centrum Den Burg Fluit en orgel in zomerconce TEXELSE COURANT" Ook rookverbod in kantine sporthal? Auto neemt heining mee Raad vóór samenwerking tussen wadden Zomerprogramma disco Jelleboog Schulpengat had problemen met besturing VRIJDAG 13 JU Ze was afgestudeerd aan de agrarische hogeschool te Dronten, had het predikaat ing. Veehouderij behaald en wilde aan het werk in haar beroep. Ze werkte een half jaar lang bij diverse uitzendbureaus in allerlei 'oninteressante baantjes' tot haar oog viel op een advertentie in het vakblad De Boerderij: 'Melker ge vraagd op koeienbedrijf in Nieuw Zeeland'. Wilma Timmer (23) uit polder het Noorden pakte haar rugzak en vertrok. Vorige week keerde ze na een wereldreis van een jaar terug op Texel. een apart huis voor de werknemers. In het begin was ik de enige vrouw tussen allemaal mannen. Best wel geschikte lui en ik heb nooit proble men gehad, maar ze zaten wel op een andere golflengte. En van schoonma ken hadden ze helemaal geen kaas gegeten, dat probeerden ze mooi naar mij toe te schuiven. Koken de den we in toerbeurt, maar als zij moesten koken kwam er veel frituur- goed en allerhande troep op tafel. Wel gevarieerd maar niet zo gezond. En 's avonds was het verplicht Ame- te verbieden, dus... Op het moment dat je voor de sprong staat, is het wel even slikken, maar toen ik eenmaal gesprongen was. vond Ik het gewel dig!' Een andere sensatie was Roturua, met zijn pruttelende modder en hoog spuitende geisers. En de paardrij- weekenden naar Matakana Island. 'Het eiland is eigendom van de Maori's en je moest je aanmelden om erheen te gaan. Alleen bij eb was het te paard te bereiken. Een keer was ik 'Ik zocht naar een baan waarin ik met de hele dag achter een bureau hoefde te zitten en ik wilde ook graag met beesten werken. Ik heb met voor niks veehouderij als studierichting gekozen. Helaas, het zat er gewoon even niet in. Best teleurstellend en het fabriekswerk dat ik deed om aan de kost te komen was ook met echt boeiend', kijkt Timmer terug op de tijd nadat ze haar studie had afgerond. 'Toen ik die advertentie in De Boer derij las, wist ik meteen: dit is het, hier ga ik werk van maken. Komt nog bij dat mijn ouders jaren geleden plan nen hadden om naar Nieuw Zeeland te emigreren. Je bent dan altijd meer geïnteresseerd in zo'n land. De kans dat je als vrouw een baan krijgt op een boerderij is klein, zeker in de hui dige tijd en ik wilde het in elk geval één keer in mijn leven gedaan heb ben. Als het niet in Nederland kon, dan maar over de grens. Een ander argument om het door te zetten was dat vrienden riepen: Wild plan! Dat doe je toch niet? Ik heb dan zoiets van: dat zullen we nog wel eens zien. Het was een heel gezanik om aan een werkvergunning te komen, maar dank zij de medewerking van de Christelijke Agrarische Hogeschool Dronten, die voor een oud-student nog wel eens wat wil doen, is het me gelukt. De telefonische kennismaking met de Nederlandse boer was oké en zo stond ik eind juni vong jaar opeens in Auckland.' De begintijd was gelijk de vuurproef voor haar doorzettingsvermogen. Al op de vijfde dag na aankomst op het melkveebedrijf kwam ze door toe doen van een wilde koe met een ge broken kaak in het ziekenhuis terecht. Aan teruggaan heeft ze echter geen moment gedacht. 'O nee. dat kun je jezelf met aandoen. Ik zou mezelf bij het tandenpoetsen niet meer in de spiegel durven aankijken als ik bij een strootje op de weg meteen zou om keren.' Ze leefde twee maanden op soep en pap, maar hield vol. De aardige boer bleek in de praktijk minder aardig. De beloofde vrije tijd werd voortdurend ingetrokken, zon der dat er iets tegenover stond. 'Ik had helemaal geen tijd om een so ciaal netwerk op te bouwen, werkte me te pletter voor een lullig loontje en van mooie beloftes kun je niet eten. Nou viel dat laatste evengoed al niet mee met een mond vol ijzerdraad. maar zelfs daar had hij iets over te katten: ik had te lang merk met eten. Ze besloot iets anders te zoeken. Niet zo'n gemakkelijk besluit, want ont slag nemen betekende ook dat zij haar onderdak kwijt was en zich in het onbekende moest storten. 'Ik was daar geestelijk eerst nog met aan toe en ben zo langer gebleven dan me lief was. Ik had er de smoor in, want ik was tenslotte gekomen om over het boerenvak daar te leren en het inseminatieseizoen stond voor de deur. Ik had mijn persoonlijke doel stelling niet gehaald. Balen! Maar op een dag was ik het gewoon zo zat. dat ik mijn tas in de auto heb gezet en ben gegaan Via een advertentie in een plaatselijke krant kwam ze op een melkveebedrijf terecht met 550 koeien en 1000 stuks jongvee. Er werd gemolken in open visgraatmelkstallen. 'Ik heb daar 's morgens vroeg veel kou geleden. Het weer in Nieuw Zeeland is heel wisse lend, je kunt per dag door vier seizoe nen gaan. Het is dus zaak om op je kleding te letten voor je van huis gaat.' De koeien in Nieuw Zeeland lopen het hele jaar door buiten De bodem bevat van nature weinig mi neralen, een reden waarom de koeien tweemaal per dag tijdens het melken gedrencht worden. Ze krijgen dan via een knijppistool een mmeralenstoot in de bek toegediend. Een koe geeft er 3000 a 4000 liter melk, tegen een Nederlandse koe 8000. Toch loont het niet om via krachtvoer de melk- gift te verhogen. Jongvee vraagt te veel aandacht op het melkbedrijf en wordt daarom uitbesteed aan bedrij ven in de heuvels op goedkopere grond, waar ze vrij kunnen weiden. Kuilgras en hooi wordt gewonnen voor de warme tijd, als het gras slecht groeit. 'We joegen de koeien na ie dere melkgang in een andere, verse wei, zodat na twee weken het hele bedrijf rondgegraasd was. Ik schat dat het bedrijf waar ik werkte zo'n 350 hectare besloeg De afstand van de wei naar de melkstal was soms zo groot, dat de eerste helft van de koeien al gemolken was, wanneer de tweede helft arriveerde. Per keer waren we zo'n vier uur aan het mel ken. Best saai op den duur. Voor het ophalen van het vee, vooral in heu velachtig gebied, kun je niet zonder een goeie hond Op ons bedrijf stond 'Down under and upside down'- de ansichtkaart die Wilma Timmer vanuit Nieuw Zee land aan familie en vnenden op Texel stuurde. rikaans worstelen kijken op tv. Ik kreeg het idee dat er in Amerika alle dagen geworsteld werd.' Geitenmelken Tussendoor werkte Timmer ook een paar weken op een geitenfarm. 'Ik werd door mijn boer uitgeleend aan de buurman, omdat de boerin daar hoogzwanger was en met meer kon meewerken op het bedrijf. Dat was een ontzettend leuke periode. Aar dige mensen en een vrouw die gezel lig voor me was. Het melken van die 220 geiten was ook met zo arbeids intensief als 550 koeien en zo kwam ik ook nog eens aan wat ander werk toe. Het enige werk dat me niet be viel was het afmaken van de kleine geitjes. Ze waren niks waard en moesten zonder al teveel kosten op geruimd worden. Ik heb één keer met zo'n beestje in mijn handen gestaan, maar ik kon het met de genadeslag geven en heb het verder aan de boer overgelaten Geiten zijn leuke bees ten en bovendien erg aanhankelijk én jaloers. Als je de één aanhaalt, wil de ander ook geaaid worden. Al mijn T- shirts zijn door ze aangeknabbeld om aandacht.' Intussen had ze kennis gemaakt met een andere Nederlandse backpacker en zei ze de farm gedag om wat meer van het land te gaan zien dan alleen koeienstaarten en springende geiten. 'We zijn doorgedrongen tot Queens- town, ergens benedenaan op het Zuidereiland. Bungeejump paradise! Dat moest ik natuurlijk even doen. Een paar jaar terug met Oosterend Present mocht het niet van mijn moe der, maar hier was ze niet om het mij in de branding wat aan het spelen met de golven, toen er vanuit een vliegtuigje een telefoontje kwam naar de leiding op het strand dat er aan de andere kant van het eiland een school van driehonderd haaien gesignaleerd was. De meeste haaiensoorten eten wel geen mensen, maar het is toch beter om het zekere voor het onze kere te nemen en weer het strand op te gaan. We sliepen in de open lucht rondom een houtvuur. Rondom ston den onze natte sokken en schoenen op stokken in het zand gestoken om te drogen. Gaaf!' In de laatste maand van haar verblijf in Nieuw Zeeland is ze nog een keer teruggekeerd naar het geitenbedrijf om de boer en boerin een paar we ken vakantie te gunnen. 'Ik stond er helemaal alleen voor en dat was best een uitdaging. Behalve geiten had den ze ook een koppel jongvee waar een grote Jersey buil bij liep. Toen het koppel een keer uitbrak, ben ik heel lang bezig geweest om ze weer bin nen de omheining te krijgen. Er steeds voor zorgend dat er een draad tussen mij en de opdringerige stier bleef. De geiten zonder hond opha len was onmogelijk. Het was even een toer om de hond te sturen, maar ik heb met zachte hand zijn hart we ten te winnen en na een dag of vier liep het gesmeerd. De boer en boe rin zijn goede vrienden geworden en in Australië, waar ik in februari naar toe ben gegaan, kreeg ik geregeld e- mailtjes waarin ze vroegen hoe het met me ging.' Het was Timmers bedoeling in Au stralië te paard vee te drijven, zoals Staatsbosbeheer ziet geen heil in het plaatsen van borden met de oproep om in de natuur voorzich tig te zijn met vuur. Naar aanleiding van een verzoek van de gemeente, die zelf al een tekst had bedacht, liet SBB-man Jaap van Groenigen weten dat dergelijke borden eerder negatief dan positief werken om dat het kwaadwillende personen op een idee kan brengen met alle gevolgen van dien. Staatsbos beheer Noord-Holland heeft de borden bosbrandgevaar dan ook niet meer in gebruik. Ook een rook verbod in natuurterreinen wordt ongewenst gevonden. 'In het ver leden is door Staatsbosbeheer bij droge perioden zo'n verbod inge steld, waarbij door middel van sur veillance werd toegezien op het naleven ervan. Daarbij bleek dat dit eerder leidt tot het snel wegwer pen van brandende sigaretten om verbaliseren te voorkomen dan tot een beter gedrag'. Barbecuen op het speciaal daarvoor aangewezen terrein aan de Randweg kan wat SBB betreft ook gewoon doorgaan. Door de inrichting van dit terrein en de loofbomen er omheen is de kans op brand minimaal. Op andere plaatsen in het bos is barbecuen verboden. Het SBB-per- soneel let daarop, vooral bij brandgevaarlijk weer. Het college was door deze reactie nogal teleurgesteld en is begonnen met het zelf verspreiden van brandgevaarwaarschuwingen. Een uitgebreide tekst met een kleurige en ludieke tekening wordt sinds woens dag verstrekt aan recreatiebedrijven met het verzoek deze onder de gas ten te verspreiden. Een vergrote en geplastificeerde uitvoering van het zelfde geschrift wordt bij campings e.d. op het publicatiebord bevestigd of in het terrein opgesteld. De tekst: 'Burgers en toeristen. Het is vakantie en Texel geniet met volle teugen van het mooie weer. Echter met dit weer ligt ook het ge vaar van brand en ongevallen bij brand op de loer. De bossen, de dui nen en de heide zijn kurkdroog met alle risico's van dien. Brand veroor zaakt door een achteloos wegge gooide peuk of een lucifer, een (kamp)vuurtje stoken op een 'domme' plek, een uitgeklopte pijp maar ook een stukje glas of iemand die dacht: het heeft 'pas'nog gere gend, dus het luistert met zo nauw. De branden van de laatste tijd zijn daar een voorbeeld van. Allemaal menselijke dingetjes die nie mand vreemd in de oren klinken. Als vanzelfsprekend is het gebruikelijk dat bij mooi weer een groot aantal mensen juist de genoemde gebieden opzoeken voor ontspanning en af koeling en/of ontspanning. Tenslotte is Texel bij uitstek geschikt om bui ten te bivakkeren en te genieten van de natuur. Nu, maar ook in de toe komst. Brand, met alle risico's van dien. dient dan ook in de natuurge- bieden te worden voorkomen. Een natuurbrand, wellicht veroor zaakt door de drie O's, te weten: ONVOORZICHTIGHEID, ONDES KUNDIGHEID EN ONWETENDHEID. Daarom roept de gemeente en de brandweer Texel de burgers en toe risten op om zich bewust te zijn van het risico dat een natuurbrand met zich meebrengt. Denk a.u.b. aan de volgende slogan: natuur is veel te fijn voor vuur' Het college vindt het gewenst dat er een rookverbod komt in de kan tine van sporthal 'Ons Genoegen'. De kantine is echter in particulier beheer. Met de beheerder zal daarom in overleg worden getre den. Volgens artikel 11 van de Tabakswet kan de beheerder worden gelast een rookverbod in te voeren, maar het college wil daar eerst over praten. Van ambtelijke zijde was overigens geadviseerd geen rookverbod in de kantine na te streven omdat het on haalbaar zou zijn. Een stringent rookverbod geldt al di rect wel voor alle andere gemeente lijke ruimtes, voor zover die voor pu bliek toegankelijk zijn. Dat betreft het raadhuis, het gebouw van de buiten dienst aan de R.RKeijserstraat, de sporthal Ons Genoegen (exclusief de kantine) en de Beatrixzaal. Een 28-jarige man uit Bussum raakte gisteravond rond 22.00 uur op de Ruigendijk nabij de rotonde in de slip, verloor de controle over zijn auto en raakte van de weg. Op zijn remweg sleurde hij vijftig meter heining mee. Het voertuig raakte zwaar bescha digd aan de voorzijde. Na het college heeft nu ook een meerderheid van de raad uitge sproken vertrouwen te hebben in een vergaande samenwerking tus sen de verschillende wadden eilanden. Door het voorstel aan te nemen wordt voor dit doeleinde een bedrag van 40.000,- (18.151,21 euro) beschikbaar ge steld. Alleen de WD stemde tegen. 'We zijn een Noordhollands eiland en dat wil len we blijven. We moeten geen waddengemeente worden en uitkij ken dat Texel geen opvangsituatie voor de rest van de waddeneilanden DJ's van wereldfaam draaien de ko mende weken in discotheek de Jelleboog, dat een gevarieerd zomer programma heeft samengesteld. Het spits wordt donderdag 19 juli afgebe ten met de eigen drive-in-show van het populaire televisie- en radiosta tion BNN. Medewerking wordt ver leend door onder anderen DJ Cor, die zijn platen anders draait in het Cooldown Café, éen van de meest trendy horecagelegenheden in Am sterdam. DJ Astrid, bekend van de televisieprogramma van TMF en het megadansfeest Trance Energy, treedt vrijdag 27 juli op. De absolute toppers zijn Lock 'n' Load en DJ Team, house-DJ's die de eerste plaats in de hitparades bereikten met de num mers 'Blow ya mind' en 'House some more'. Nadat zij al optredens in de hele wereld hebben verzorgd, is de Jelleboog op vrijdag 3 augustus aan de beurt. Daarnaast organiseert de discotheek een Rocknight. Tijdens dit mini-fes tival, dat op zaterdag 21 juli wordt gehouden, maken diverse bands van Texel (onder meer Deluge) en de over kant (The Butcher) hun opwachting. Tijdens het Hollands Festival, dat zaterdag 11 augustus in de Texelse residentie wordt gehouden, pakt de Jelleboog uit met erotische acts, ter wijl de bezoekers 'oud-Hollandse prijzen' voor hun drankje betalen. De optredens beginnen steeds om 22.00 uur. De toegangsprijzen varië ren en worden nog nader bekend gemaakt. Een kaartje voor de drive- in-show van BNN kost ƒ10,-. wordt', vond Maria van der Spek. Dit werd beaamd door andere raadsle den, maar die wilden niet zo ver gaan om het voorstel af te keuren. 'Je moet streven naar samenwerking met zo wel Noord-Holland als de wadden eilanden,' zei Jan Koolhof (CDA), Frans Visman (D66): 'Maar een cen traal kantoor in Leeuwarden zie ik niet zitten. Dat moet op één van de eilan den komen. Ik denk dat we met onze know-how en ruimte Texel kunnen aanbieden.' ze in cowboyfilms had zien doen. Ze ging daarbij niet onbezonnen te werk. Als vrouw alleen moet je toch wat voorzorgsmaatregelen nemen, zo re deneerde ze. Ze volgde een korte cursus Work in the outback, waann ze leerde paardrijden (wat ze overigens al goed kon), met machines omgaan en heiningen zetten De cursus zelf had ze niet echt nodig, maar bijko mende voordeel - naast de veiligheidsaspecten die aan de orde kwamen - was de bemiddeling bij het zoeken naar een werkgever. Het viel tegen. Timmer werkte vijf weken lang op een groot katoenbedrijf, waar ze de katoen in grote balen met de af meting van een container moest per sen. Saai werk, waarin ze de hele dag onder een zeiltje in de zon boven op de machine hendels zat te bedienen. 'Ik heb wel eens gedacht: wat doe ik hier eigenlijk.' In the outback Het wachten was op dé baan, maar toen deze eindelijk verscheen, zei ze 'm met een week weer vaarwel. 'De boer woonde helemaal alleen met zijn honden en zijn paarden op een out- backstation. En hij was sociaal totaal gestoord. Hij deed geen mond open en ik moest maar raden wat er van me verwacht werd. Hij liep zomaar de deur uit en ja, moest ik er dan ach teraan of moest hij iets halen en kwam hij zo terug? Geen idee. Ik ben al met al één middag aan het vee- drijven geweest. Toen we de tweede dag met een bijl achterin de auto ver weg de bush in gingen, heb ik met al mijn haren op scherp gezeten, lettend op markeringspunten in het land schap om in geval van nood terug te kunnen. Ik had aan de ene kant de geruststelling van het uitzendbureau dat hij betrouwbaar was. maar je kunt toch nooit weten. Ik wilde weg, maar moest tot zondag wachten eer hij me naar de dichtstbijzijnde bushalte, vijf tig kilometer verderop kon brengen.' Na nog een negatieve werkervaring besloot ze dat het nu genoeg was en heeft de resterende twee maanden trekkend doorgebracht. Eerst langs de oostkust omhoog tot Townsville, toen overdwars naar Alice Springs en naar de beroemde heilige rots van de Aboriginals, Ayers Rock. Of Uluru, zoals de oorspronkelijke bewoners hem noemen. 'Ik had geluk. Vijf da gen nadat ik er geweest was, werd de rots voor drie weken taboe verklaard uit respect voor de dood van een aboriginalleider. Je zal toch maar he lemaal van de andere kant van de wereld komen en dan niet op de rots mogen. Dat zou balen zijn!' 'Weet je dat Nederlanders zich af en toe zeer ergerlijk gedragen in het bui tenland? Dan wil je er even niet bij horen. Ik wil sowieso geen Neder lands spreken in het buitenland, om dat je je dan gelijk isoleert van de rest. Als je in een hostel Nederlands praat, spreken anderstaligen je niet aan en blijf je in die Nederlandse denkwe reld. Daar was ik niet voor gekomen, dus probeerde ik Nederlanders zo veel mogelijk te ontwijken In Adelaide kwam ik in een hostel een andere vrouw tegen en ze stelde zich voor als Lisa uit Nederland. Voordat ik erover had nagedacht, zei ik: Wilma. from Danmark. Ja, en toen moest ik dat natuurlijk volhouden Vooral goed om mijn accent denken. Ze vroeg naar een bepaalde stad in mi/n land, waar ze over gehoord had. Ik heb maar gezegd dat ik op school met uitblonk in topografische kennis. Een ander eng punt was een Duitse menukaart die we ergens tegenkwa men. Welke klanken zijn voor een Deen moeilijk om uit te spreken? vroeg ze. Voor de vorm ben ik hier en daar maar wat over woorden gestrui keld. En voor het geval dat ik me in een onbewaakt ogenblik zou vers preken, heb ik verteld dat mijn vader oorspronkelijk uit Nederland kwam en mijn moeder via een uitwisseling had ontmoet en zo in Denemarken was blijven hangen. Ik moest mijn Nederlandse achternaam toch aan nemelijk maken. Je moet constant op je hoede zijn. Zo was er in de keuken van het hostel een smijtpartij met eten geweest en andere Nederlandse backpackers waren daar verontwaar digd over aan het discussiëren. Ik moest natuurlijk net doen of ik er niks van verstond en wachten tot Lisa het voor mij vertaalde Bovendie» alleen reageren op wat ze va en niet op de rest van het verh intussen doorging. Best trick Maar als je al een paar dagen! bent, kun je niet ineens tem zou die ander zich behoorlijk gen voelen en we hadden hel leuk. Juist omdat alles in het) ging en we daardoor een goe tact met de Australiërs hadde President De laatste twee weken van Ti wereldreis, die in totaal een j geduurd, waren voor Amerika, waar ze haar zes oude neefje voor het eerst ii lijve bewonderen kon. Ze s ren in de Blue Mountains even langs Het Witte Huis om dent Bush uit een helikopter stappen. Erg wennen was weer aan de rechterkant van moest ri|den. 'En nu is het naar een passende baan veehouderijsector. Liefst als genwoordiger of adviseur, wa lopig heb ik wel genoeg gemolken/vertelt ze, om zich af te vragen: 'Of val ik toch v Nederlandse koe?' Vorige week bij terugkeer op de TESO-boot: Voorlopig heb ik wel even genoegt» gemolken. De straten van Den Burg moeten onder alle omstandigheden bereik baar zijn voor voertuigen van de brandweer en andere hulpverle ners. De gemeente zal de puntjes nog eens op de i zetten door naast de bestaande voorschriften zoals die zijn neergelegd in de Algemene Plaatselijke Verordening een aan vullende regeling voor het centrum van Den Burg in de publiciteit te brengen. De regels hebben betrek king op het plaatsen van uitstallin gen, borden en andere objecten op, aan en boven de weg. Nauw keurig wordt aangegeven wat wel en niet mag op het gebied van bor den, uitstallingen, terrassen, vlag gen, zonneschermen en parasols en ook wordt aangegeven hoe (snel) te werk moet worden gegaan bij het laden en lossen van goede ren. Het gemeentebestuur zal de ondernemersvereniging van Den Burg en de folklorestichting na drukkelijk bij deze actie betrekken door de regels nog eens met hen te bespreken alvorens ze vast te stellen. Een en ander is het gevolg van de geruchtmakende 'testrit' die op de eerste folkloredag in de centrumstra ten is gemaakt met de brandweer auto in aanwezigheid van burge meester Geldorp, brandweer commandant Jongeneel en ambtenaar Oosterdijk. Zoals bekend stuitte de wagen herhaaldelijk op kledingrekken, reclameborden, kramen en zonneschermen, vooral in de Weverstraat, Hogerstraat en Binnenburg. Na afloop konden be stuursleden van de ondernemers vereniging niet anders dan erkennen dat diverse leden in de fout waren gegaan. Beloofd werd dat ze zullen worden opgeroepen zich beter te gedragen, maar ook werd de ge meente gevraagd de regels nog eens op papier te zetten zodat iedereen precies weet waaraan hij toe is. Dat laatste werd toegezegd, hoewel de regels grotendeels al zijn opgenomen in de Algemene Plaatselijke Verorde ning die bij iedereen bekend kan zijn. Zwak punt van de verscherpte aan pak is dat gecontroleerd moet wor den of iedereen zich ook werkelijk aan de bepalingen houdt. Wie moet dat doen? Het college is daar nog met uit. De Schulpengat van Teso kende: week problemen met de bestu Een defecte toerenopnemer t het manco, volgens woordvot Rint de Vries. 'We merkten er zon middag voor het eerst iets van, het gebeurt wel eens vaker l bleek dat er meer aan de hand en dat de besturing niet meer te trouwen was. Het onderdeel dal vangen moest worden hadder niet op voorraad. Van dinsdaj woensdag hebben we de boel»: te repareren. Overdag were Molengat ingezet.' Door het ontstonden geen wachttijden. Fluitiste Helma van den Hoek en organist Henk Gijzen verzorgen dinsdag in de RK kerk van De Cocksdorp het vierde zomer avondconcert uit de serie die wordt georganiseerd door de Raad voor het zomerwerk van de Texelse werken. Zij brengen werken van onder anderen Babell, Pachelbel, Stanley en Albinoni ten gehore. Zoals gebruikelijk in de serie hebben de uitvoerenden hun sporen wel ver diend. Helma van den Hoek stu deerde blokfluit aan de conservato ria van Den Haag en Utrecht en volgde daarnaast masterclasses bij de bekende fluitist Frans Brüggen. Lesgeven, repeteren en optreden zijn de wekelijkse werkzaamheden van Van den Hoek, die solistisch is ge specialiseerd in hedendaagse blokfluitmuziek. Zij speelde in het blokfluitensemble Recordate en treedt geregeld op met het Brederode Consort, dat onder leiding staat van Henk Gijzen. Gijzen studeerde orgel- en kerkmu ziek bij Evaristos Glassner en Klaas Bolt aan het Sweelinck Conservato rium te Amsterdam. Hij behaalde de acten muziekonderwijs B en sols voor orgel en het diploma kert ziek. Tevens studeerde hij orge Elly Kooiman, koordirectie bij Pasveer en orkestdirectie bij A Kersjes. In 1979 werd hij op 24-p leeftijd winnaar van het Nat® Orgel Improvisatie Concours. I cantororganist van de Grote Kr Vianen en docent orgel en k dirigent aan de Streekmuzieksd te Alphen aan den Rijn, waar N dirigent verbonden is aan het B» ode Consort en het muziekstil koor. Met deze ensembles voed vele koorwerken met oé begeleiding uit, waaronder de K Messe van J.S. Bach. Soliste' toen de beroemde Engelse sop' Emma Kirkby. Als orgeldoce" Gijzen ook betrokken bij het cur> werk van de Commissie voor Kerkmuziek. Dirigent is hij naf COV 'Com nu met sangl1 Sassenheim. Hij werkte meeaJ' verse CD-opnames en comport* kerkmuziek voor koor en orgel Het concert in De Cocksdorp bS om 20.15 uur. De toegang istf' Aan het eind wordt gecollectee» de kosten te bestrijden.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6