Kan het misschien een kratje minder? A Cjroen '^warL- Jexels in het harL, De Koog nog niet toe aan verlenging an de sluitingstijden mÊm. ml 5 PiSIF^ Graven naar verleden op Bleekerij Rustig weekend Alcohol-zomercampagne van start wtsmSBÊÊ m FHB enbare orde 'goed beheersbaar', maar: Vinterregeling' horeca blijft van kracht *4* SÉ,V' P v'-v.ife J!* m WI 1 J uitgaanscentrum van De Koog MAB-club m Aanvaring Dressuurevenement Zangdiensten in De Cocksdorp Illegaal kamperen TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Politie neemt imitatiewapen in beslag ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11595 DINSDAG 17 JULI 2001 ertenties/abonnementen/bezorging: ibaan 6 MC Den Burg loon 0222 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 ail: infoOlenr nl schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. iroef van afgelopen winter bij de cafés een uur langer iten open blijven wordt welis- als geslaagd ervaren, het zal orlopig niet toe leiden dat ook het zomerseizoen zo'n verlen- wordt overwogen. 'Ik vraag u literst zorgvuldig met deze litvorming om te gaan', rea- le burgemeester Geldorp als vesp gestoken op opmerkin- van Frans Visman (D66) en n Trap (WD), die zinspeelden ventuele verruiming van de rse openingstijden. Een eva van de openbare orde in De gedurende de afgelopen weken, leerde volgens de po- bat de openbare orde goed «rsbaar is. Maar de nieuwe echef Pluimert constateerde lat het echte hoogseizoen nog beginnen. denkt de politiek al veel verder ilt. De voltooiing volgend jaar )e Nieuwe Toekomst zou wel een mooie gelegenheid kunnen m ook in de zomer over een 2-4 mg na te denken', dacht Visman ip. En volgens Trap zou een van bijvoorbeeld een weekend mooie testcase zijn. Maar beiden Meerden ook dat zomer en win- luitgaansgebied totaal met met rte vergelijken zijn. Zo beperkte lappen zich afgelopen winter izakelijk tot Den Burg en ver- it het uitgaansleven zich 's zo- Iraditioneel naar de badplaats. Is het al nodig wordt gevonden eventueel een besluit over te bi. dan zal er eerst met de be- rs, ondernemers en andere be- ngroepen uit de badplaats moe- icrden gepraat. 'En vooral met Dlitie', drukte de burgemeester weetal op het hart. 'Want open lig tot vier uur betekent dat de iroef met ruimere openings- ii voor de horeca in de winter- ide wordt als geslaagd be- ivvrd en zal daarom in een litieve regeling worden omge- jj lis de raadscommissie voor «t uur en organisatie daar geen «flemen mee heeft. De regeling van 2 tot 6 uur mogen geen rtAekers meer worden toegela- van 3 tot 6 uur mag geen mu tileer worden gemaakt en tus- 4 en 6 uur moeten alle lekers het bedrijf hebben ver en moet de exploitatie zijn aakt. college vindt dat de winter ing (dus voor de periode 1 no- osr tot en met 31 maart) defini- an worden naar aanleiding van lerwegend gunstige ervaringen le bedrijfstak, de politie en de eente zelf de afgelopen winter opgedaan. De Stichting trc cabelangen De Koog en icabelangen Den Burg zouden gzien dat genoemde sluitingstij- tet héle jaar gaan gelden. De ing Texel van Horeca Nederland zich (nog) niet in die zin uitge- jsJ®n, maar is tevreden over de met de wintersluitingstijden. uitzondering van de fracties van WA en het CDA is de politiek gis- 'W akkoord gegaan met verlen- ',an de sluitingstijden in de win- ®dat deze proef algemeen als 339d wordt beschouwd. Waarbij •billende partijen zich wel afvroe- waarom de dorpscommissies ""i advies waren gevraagd. 'De [ran afgelopen winter had in de v alleen betrekking op Den "raar die heeft geen dorps- "ssie', verdedigde burgemees- Geldorp. Maar dat was iets ["ukkehjk door de bocht, vond Roeper (PvdA), die signalen Stegen over nachtelijke onrust Waalderstraat en aan de en dat deze bewoners ten- om een reactie had moeten gevraagd. Maar al met al was 'citaat positief geweest, con- pe burgemeester. agenten, maar ook de dorpswachten, tot half zes bezig zijn. Er moet dus een extra beroep op de manschap pen worden gedaan en het is nog maar de vraag of dat mogelijk is. Ter wijl het, een paar uitzonderingen daargelaten, juist zo goed gaat in De Koog', prees Geldorp het gedrag van de uitgaanders, maar ook de wijze waarop de horecaondernemers hun verantwoordelijkheden hebben op gepakt. 'Ze houden zich bijvoorbeeld keurig aan de openingstijden. En als je door de Dorpsstraat loopt valt het op dat er geen aanplakbiljetten han gen voor happy hours.' Bereden politie Een constatering die werd bevestigd door de nieuwe politiechef Pluimert, die zojuist zijn eerste Texelse zomer- overleg had afgerond Na veertien dagen hoogseizoen constateerde hij dat het 'rustig' was gebleven en dat er in De Koog een prettige sfeer hing. 'Afgezien van wat kleine incidenten hebben zich geen problemen voorge daan. De openbare orde is goed beheersbaar en hanteerbaar en er zijn goede afspraken te maken met dorpswachten en portiers.' Als het echte hoogseizoen losbarst zal ook de bereden politie zich in de bad plaats weer laten zien. Ditmaal zullen ze zich niet alleen ophouden in de Dorpsstraat, maar patrouilleren ze ook langs gevoelige routes, zoals de Ruijslaan en de Brink. Maar tegen sluitingstijd zullen ze zich toch vooral aan de kop van de drukke Dorps straat ophouden. Bij de handhaving letten agenten en dorpswachten vooral op het drinken van alcohol op straat, wildplassen, vernielingen en andere misdragingen. Maar ook zal er scherp worden gekeken naar het ver handelen van drugs, verzekerde de burgemeester. Geluiden over onder bezetting bij de politie, als gevolg van de herindeling in drie regiodistricten in de provincie, drukte Pluimert de kop in. 'Daar is geen sprake van. Begin dit jaar zijn er twee agenten van het eiland verdwenen, maar inmid dels zijn er weer twee ingestroomd. Na de herindeling is Texel ingedeeld bij het district Kop van Noord-Hol land. Dat maakt het mogelijk om mensen effectiever uit te wisselen.' Recherche Maar dat leidde er tot dusver slechts toe dat de enige rechercheur op Texel is toegevoegd aan het team dat de aanslag op de burgemeester van Stedebroec onderzoekt. 'Maar het eiland zit toch niet zonder recher cheur?', vroegen bezorgde raadsle den zich af. Pluimert stelde gerust dat het recherchewerk nu wordt gedaan door een andere politieagent, afkom stig uit de geüniformeerde dienst, wat praktische denkers de conclusie deed trekken dat er ergens een man netje minder moet rondlopen. 'En wat als er 's nachts een rechercheur no dig is?', vroeg Jan Koolhof (CDA) zich af. Dan komt er volgens Pluimert ver sterking uit het district, maar dan wel de volgende morgen, want recherchewerk is doorgaans geen nachtelijke aangelegenheid Maar mocht zich de noodzaak toch voor dien, dan wordt een rechercheur ingevlogen, verzekerde de burge meester. Pluimert besloot zijn verhaal met de constatering dat de politie op Texel weliswaar moet roeien met de riemen die het heeft. 'Maar dat is op Texel nooit anders geweest. Alleen als ik nu o/ti hulp bel, dan krijg ik die ook.' Johan Reydon, Cor Hoogenbosch en Irene Maas bij hun graafwerk in de Bleekenj. Ze zijn deze dagen op zoek naar sporen uit het verleden. (Foto Harry da Graaf/ Het klooster dat al dan niet in vroe gere tijden op de Bleekerij zou heb ben gestaan, verwachten Irene Maas en Johan Reydon niet aan te treffen. Wel waren de twee gisteren in het weiland op zoek naar andere over blijfselen uit het verleden. Uit twee vers gegraven sleuven in het land schap haalden ze diverse scherven en oude spijkers naar boven. Ook groeven ze bakstenen op en vonden ze in de grond twee paalgaten van een oud gebouw. 'Misschien is dit wel een potje dat Reinoutje Jelles heeft laten vallen', zegt Maas terwijl ze paar gevonden scherven uit een emmer pakt. Reinoutje Jelles was een vrouw die volgens de archieven samen met Jan Bos omstreeks 1730 op Bleekerij heeft gewoond. Van de periode na 1750 was volgens Maas in archieven niets meer terug te vinden over het gebouw. Staatsbosbeheer gaf toestemming om in het landschap te graven naar het verleden. Dat gebeurt onder su pervisie van Gerrit Gerrits, de Texelse correspondent van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek (ROB). Staatsbosbeheer zelf is sinds gisteren ook aan het gra ven. Zij verwijdert grond van Bleekerij en het aangrenzende de Ploeg- elanden voor een natuurproject. De aanwezigheid van de restanten van het klooster is volgens Reydon een 'schimmig verhaal' waar met te veel waarde aan gehecht moet wor den. Wel is er volgens hem in de mid deleeuwen een kloosterorde ge weest. Maas laat vanuit een sleuf meteen weten dat dat geen orde van de tempeliers is geweest. Reydon vertelt dat het monniken waren uit het Friese Ludingakerke. Zij hielpen on der meer mee bij de landbouw. Hij wijst er nog op dat het klooster ook wel eens een uithof zou kunnen zijn geweest. 'Dat is een deprendance van een klooster.' Cor Hoogenbosch, voormalig eige naar van het weiland, nam gisteren ook een kijkje bij het spitwerk in de Bleekerij. Volgens Maas wist Hoogenbosch vertellen dat hij vlak na de Tweede Wereldoorlog nog stenen had verwijderd die toen uit het gras lagen. 'De stenen lagen in de weg bij het maaien. Het is toch wel jammer dat ze toen zijn weggehaald.' Derge lijke stenen worden nu alsnog uit de grond gehaald. De komende dagen wordt verder gegraven naar het ver leden. Het uitgaanscentrum van De Koog heeft een weekend achter de rug waarin zich geen grote problemen voordeden ten aanzien van de open bare orde achter de rug. De horecagelegenheden werden welis waar druk bezocht, maar de bezoe kers gedroegen zich op straat over het algemeen rustig en de 'afvoer' voltrok zich geleidelijk en gediscipli neerd. Dat valt te lezen in een pers- bencht van de politie, die spreekt van 'een gezellige sfeer'. Er waren maar een paar dissonanten Vier mannen werden in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt op het plassen op straat en werden voor die overtreding bestraft met een boete van ƒ100.-. Een andere man werd bekeurd omdat hij graffity spoot. Vakantievierende jongeren drinken vaak extreem veel. Jon gens slaan per dag gemiddeld 22 glazen bier achterover. Tijdens een negen dagen durende vakantie komt dat neer op zes kratten. Het staat vast dat dergelijke hoeveelheden op den duur schadelijk zijn voor de gezondheid, naast de kans op ongelukken en de door de drank veroorzaakte of aangewakkerde agressie in de cafés en op straat. Dat geldt ook voor Texel, misschien in nog sterkere mate. Niet alleen jonge vakantiegangers gaan zich daar aan alcohol te bui ten, ook de Texelaars zelf weten er raad mee. Meer dan eens constateerde de politie dat bij vechtpartijtjes en andere ordeverstoringen in het seizoen naar verhouding veel Texelse jongeren waren betrokken en altijd was alcohol in het spel. Dorpsstraat-Badweg. Beide platen richten vooral de aandacht op de agressie die het gevolg kan zijn van overmatig drinken. De ene geeft een beeld van een ruzie op straat; de an dere is het portret van een jongen die blijkbaar met een kapot bierglas in het gezicht is geslagen. 'More drinking, less thinking' of in beter Nederlands: 'Drank maakt meer ka pot dan je lief is'. Grotere tegenpolen zijn haast niet denkbaar. Henri van Maldegem, jaren lang het boegbeeld van de Motor-, Auto- en Bromfietsclub (MAB), een doener en een makkelijke prater met het hart op de tong, tegenover Jan Nico van der Ploeg, de bescheiden man achter de schermen, bedacht zaam en bedreven in het delegeren van taken Ze vormen de gaande en komende voorzitter van de MAB- club. Pagina 2 De gemeente houdt zich bij de finan ciële afwikkeling van de herinrichting van de haven met aan de afspraken. Dat zegt de Stichting Passanten haven Oudeschild (SPO), die claimt hierdoor ernstig financieel nadeel te ondervinden. Maar volgens wethou der Peter Bakker (Financiën, Werken en Milieu) bewandelt het college exact de afgesproken weg. Pagina 5 Op het terrein van manege Akenburg worden vrijdagavond van 16.00 tot 20.30 uur dressuurwedstrljden ge houden. Er zijn drie dressuurbanen uitgezet, waarop in totaal tachtig combinaties van start zullen gaan. Dit onder kritisch toezicht van juryleden Tessa van Daalen, P. Beets en mevr. D Bakker, van wie de twee laatste van de overkant afkomstig zijn. De toegang is gratis. In de hervormde kerk van De Cocksdorp worden tot en met eind augustus elke zondag van 19.30 tot 20.30 uur zangdiensten gehouden, waaraan wordt meegewerkt door verschillende koren en muzikanten. Belangstellenden kunnen zelf een lied uitkiezen, dat kan worden mee gezongen. De toegang is gratis. In het bos langs de Ruyslaan werden zaterdagmorgen drie toeristen aan getroffen die er een tent hadden op gezet, Ze werden gewekt, bekeurd en naar een camping verwezen. (Advertentie) Het plechtigheidje voltrok zich in aan wezigheid van de campagneleiding en de tien jonge voorlichters die de vakantievierende jongeren op allerlei plaatsen gaan opzoeken om met hen van gedachten te wisselen over alcoholgebruik onder het motto 'Ben jij sterker dan drank?' Onder de voor lichters zijn deze keer twee Duitsers, zodat ook de Duitse jongeren goed bediend kunnen worden.. De voor lichters zijn zodanig getraind in het benaderen en het omgaan met hun doelgroep, dat ze bijna altijd positieve reacties krijgen. Openhartig en be hoorlijk indringend kan worden ge sproken over de aantoonbaar ern stige gevolgen van excessief alcoholgebruik, vooral in de vorm van (blijvende) schade voor de hersenen. Het doen van een spelletie, zoals een kennistest inzake de effecten van alcoholgebruik, is vaak het begin Lees verder pagina 5 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De politie heeft na een tip van een ge tuige zondagochtend op de Pontweg een 19-jarige man uit Wilnis aange houden die een bedrieglijk echt imitatiewapen in bezit had. Hoewel hij niemand ermee had bedreigd, is het bezit van een dergelijk voorwerp strafbaar. Nadat hij was verhoord en een proces-verbaal had gekregen, is de man op vrije voeten gesteld. De Alcohol-zomercampagne die za terdag in De Koog officieel van start ging, heeft als doel de excessen op het gebied van alcoholgebruik terug te dringen. Het is een activiteit van de Brijderstichting in samenwerking met het Nederlands Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziekte preventie (NIGZ), waarop Texel voor het vierde achtereenvolgende jaar inhaakt. Dat gebeurt op kosten van de gemeente, Recreatiestichting Texel, Vakantiecentrum De Krim en Horeca Nederland. Belang De medewerking van laatstge noemde organisatie wekt bij sommi gen verbazing omdat vooral de natte sector van de bedrijfstak geacht wordt hun klanten zoveel mogelijk te willen volgieten, maar dat berust op een misvatting. Exploitant Rein Stam' van café De Kuip en tevens vertegen woordiger van de Stichting Horecabelangen De Koog; 'Als de actie bedoeld zou zijn om jongeren tot geheelonthouders te maken, zou den we er niet aan meewerken. Maar hier gaat het om het tegengaan van buitensporig alcoholgebruik. Wij heb ben er alle belang bij dat het gezellig blijft in onze bedrijven. Wij stellen dus geen prijs op jongeren die zich vol komen lam zuipen en die binnen of op straat gaan vechten of rotzooi schoppen'. Wethouder Nel Eelman: 'Het is een gezamenlijke verantwoor delijkheid'. Posters Stam viel dan ook niet van zijn geloof toen hij zaterdag samen met wethou der Eelman het officiële startsein voor de Alcohol-zomercampagne gaf. De officiële handeling bestond uit het aanbrengen van twee posters op de 'Toekomst-schutting' op de hoek Geassisteerd door jeugdige voorlichters brengen wethouder Nel Eelman en horecaman Rein Stam de eerste posters aan op de schutting rond het braakliggende Toekomst-terrein. l*"0 Grna1)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1