Dntplaggen Bleekerij en Ploegelanden van start Hoppen 1 J" Nieuwe aanvaring Stichting Passantenhaven en gemeente a Vertrouwen is het sleutelwoord College wil af van erfpachtsituatie T'xiL'" TEXELSE COURANT" Mattenklopper voor burgemeester Alcoholcampagne Belangstelling voor crossloop trekt flink aan Echtpaar Kramer wint toernooi Nieuwe discipline bij Eilandschutters Cjtslaagd fölikv anger Rabobank iff n.- 'VS..1. DINSDAG 17 JULI 2001 ee weken geleden liepen er g koeien op de graslanden «gelanden en Bleekerij in De nnen. Sinds gisteren hebben pvels hun plaats ingenomen in weilanden. Staatsbosbeheer is start met de werkzaamheden van het grasland weer voch- heide en graslanden te ma- i, De sloten maken plaats voor e brede duinbeek en flinke de- van het weiland worden ge- gd, vertelt Erik van der Spek n Staatsbosbeheer. s kranen waren gisteren aan het ik. Een voor het plaggen en twee de bestaande sloten van riet en Jere troep te ontdoen. 'Als we ze ders zo dichtgooien heeft het ai zin, want dan kan het water der de grond in het riet nog blij- slromen', vertelt Van der Spek. oi het dempen van de sloten en aanleggen van een duinbeek et een landschap ontstaan met Kr meer een hoger grondwater- in de zomer. Volgens Van der ■k komt daardoor meer water rtukbaar voor de polder. En dat Iv/eer injde doelstellingen van Masterplan Water voor Texel, streeft een zo verstandig moge- gebruik van water na. Behalve de «teek worden ook een aantal tin aangelegd. Btsbosbeheer verwacht dat de nieuwe waterhuishouding ook voor meer vogels in het gebied zorgt. 'Nu komt alleen de scholekster hier voor. Ik verwacht straks ook grutto's, wulpen en kieviten. Voor hen is het hier nu nog te droog.' Hij verwacht ook de komst van de Sint Jansvlinder, het Bruine Zandoogje, de bruine kik ker en de watersalamander. Vanaf de Monnikenweg kunnen mensen straks bij een poel komen. Vanachter een ki|kscherm kunnen ze dan naar de dieren kijken. 'Het kijkscherm wordt ook toegankelijk voor mensen in een rolstoel.' Zaden De Ploegenlanden is, zo vertelt Van der Spek, sinds 1880 in gebruik ge weest als weiland. De Bleekerij sinds 1750. Het is de bedoeling dat het bovenste deel, de organische stof laag, op diverse plaatsen wordt ver wijderd, zodat schrale zandgrond weer aan de oppervlakte komt. Op een aantal plaatsen wordt bewust een flinterdun laagje van de organi sche stoflaag achtergelaten. Volgens Van der Spek wordt daarmee gepro- beerd om oude zaden uit de acht tiende en negentiende eeuw alsnog te laten ontkiemen. 'Bij oliehoudende zaden moet dat mogelijk zijn.' Staats bosbeheer heeft goede ervaring met het Moksloot-project waarbij ook nog oude zaden in de grond bleken te zit- kkom met de mattenklopper ach- fuaan als dat nodig is' liet bur- meester Joke Geldorp een paar 'eken geleden waarschuwend we it in de informatierubriek van de emeente. 'Da's mooi', dacht Piet itandaart en hij gaf de burgemees- gisteravond tijdens de ommissievergadering Bestuur en ligamsatie spontaan een matten- lopper cadeau. Niet bedoeld om eadwerkelijk meppen mee uit te den, maar juist om aan te geven bi er ook nog wel een stukje grijs ebied zit tussen zwart en wit. Grijs lied waarin nog overlegd kan 'den. 'Het is meer een ludieke lie', verklaarde Standaart. 'De Wgemeester is een vrouw met pit. treedt goed op.' De mattenklop- was daarom ook voorzien van e bloemetje. ildorp nam de mattenklopper portief in ontvangst. 'Maar ik zal 'et schuwen hem te misbruiken. Mattenkloppers zijn minder overtui gend dan argumenten, maar het is een handig hulpmiddel als anderen zich niet houden aan afspraken. Standaart was de eerste Texelaar die gebruik maakte van de publieke rondvraag die sinds kort vanaf de publieke tribune gesteld kan wor den. Dat leverde politiek meteen onduidelijkheden op. Hans Roeper (PvdA) vond dat er niet duidelijk sprake was van 'vraag en ant woord', maar meer van opmerkin gen. Martin Trap (WD), Jan Koolhof (CDA) en Corrie Heijne (Texels Be lang) zeiden daarop dat de publieke rondvraag gerust breder van karak ter mag zijn Burgemeester Geldorp liet ook blijken dat de rondvraag niet beperkt hoeft te blijven tot slechts vraag en antwoord. De zojuist ver kregen mattenklopper bleef tijdens de plotselinge discussie overigens gewoon ingepakt op tafel liggen. VERVOLG VAN PAGINA 1 een contact. De uitslag van 'est is te zien op internet S&benwsterkerdanrirank.nll en in 'natte krant' die ter gelegenheid ''becampagne wordt verspreid. U'de voorlichters actief zijn hangt 'de locale en weersomstandighe- Jaf. Op Texel betreft kunnen ze tel zijn op de braderie, bij de H'pplaatsen van de discobus, op "oodcamping, op het jongeren site van camping Kogerstrand °P De Krim. Het team is twee keer 'dagen in touw. Dat lijkt niet veel boor de actiedagen deels te samenvallen met wisseldagen, Sn toch honderden verschil- iongeren worden ontmoet. Resultaat Stel moeilijk is voor te stellen dat 'Jbetrekkelijk softe aanpak effect ™|is uit onderzoek gebleken dat »el degelijk wat uithaalt. Jonge- "b met de voorlichters in gesprek geweest, zijn zich beter bewust Jun drinkgedrag en consumeren 5 bun vakantie ongeveer één t Sr minder dan leeftijdsgenoten "atzijn benaderd.... Maar liefst 83 lopers verschenen vrij dag aan de start voor de tweede Hoornder crossloop, georganiseerd door sportvereniging ZDH. Dat waren er ruim vijftig meer dan een week eerder, toen het drukkend warme weer veel trouwe deelnemers in de verleiding bracht om maar op een koel plekje in de schaduw te blijven. Er werden behoorlijke snelle tijden gerealiseerd. Felix Muhl uit Duitsland snelde bij de jongste jeugd in 3.32 minuten naar de winst in de wedstrijd over 1 kilometer. Zijn landgenote Heike Bienstein won de loop over 4 kilometer voor de oudere jeugd in 17.05 minuten Bij de mannen ging de winst wederom naar Marcel Boer- tien. Hij voltooide zijn race in 15.10 en was daarmee 25 seconden sneller dan vorige week. Harry Bakker werd in zijn 85ste crossloop tweede in 16.03 en was daarmee bijzonder on tevreden, zo liet hij iedereen weten. Een week eerder had hij in de bloed- hitte al een tijd van 16 06 gelopen en de Hoornder snelheidsduivel had onder deze zo veel betere omstan digheden verwacht tenminste een halve minuut onder die tijd te duiken. ^bosbeheer begon gisteren met het weggraven van twintigduizend kubieke meter grond van de Bleekerij en de Ploegelanden Dennen. (folo Hany de Grgaf) ten. In totaal laat Staatsbosbeheer de komende drie weken twintigduizend kubieke meter zand verwijderen. Iets meer dan de helft daarvan wordt ach ter de duinen bij het barbacue-terrein aan de Randweg gestort. 'Ook wordt een deel gebruikt om wandelpaden te verhogen die nu vaak te nat zijn.' Nog een deel van de grond gaat mogelijk naar speelweide het Vierkante Stuk aan de Ploegelanderweg. Ruiterpad Het ruiterpad, dat nu dwars door het gebied loopt, wordt een eindje ver legd. Paardrijders kunnen dan buiten de afrastering rijden die geplaatst wordt om begrazing tegen te gaan. Het verlegde pad loopt straks door de nieuwe duinbeek, zodat paarden door het water waden. In het gebied komt een nieuw wandelpad en een bestaand wandelpad wordt uitge breid Mensen kunnen daar of via stapstenen of via een bruggetje over het water lopen. Wandelen buiten de paden is en blijft verboden. Het graafwerk wordt verricht door Van Kaathoven uit het Brabantse Beek en Donk. Die kosten bedragen 360.000 gulden. De totale kostten van het project schat Van der Spek op een half miljoen gulden. Tien koppels uit Oosterend en tien uit Den Burg streden zaterdag op de banen aan het Robbepad in Ooster end om het Texels kampioenschap jeu de boules. Onbetwist kampioen werden Joop en Ina Kramer van de organiserende vereniging. Zij behaal den 98 punten. Tweede werd het duo Wecky Sijtsma en Fup Zegers (Oosterend) met 88 punten, Gerda en Dirk Rijneker (Den Burg, 87) behaal den een derde plaats. In verband met de regen weden slechts vier games gespeeld, een vijfde werd afgelast. Ronald Witte werd met 225 punten overtuigend eerste bij de donderdag gehouden wedstrijden van hand boogvereniging Eilandschutters. Hij werd op ruime afstand gevolgd door Gert Jan Schoorl met 210 punten, Willem Vlas moest zich met 205 pun ten tevreden stellen met een derde plaats. In de tweede klasse eiste lemelda Witte-van Heerwaarden een eerste plaats voor zich op (204), ge volgd door Jaap Jager (201) en Ben Moor (173). De enige deelnemer in de derde klasse was Edo Rutten. Hij was. met 167 punten, dan ook verze kerd van een eerste plaats. Bij deze wedstrijd werd een voor de Texelse vereniging nieuwe discipline ingevoerd, waarbi| van een afstand van 25 meter met slechts één pijl op een blazoen van 60 cm werd gescho ten (doorgaans worden drie pijlen geschoten). In het zuiden van het land is deze vorm van boogschieten erg populair, maar ook de afdeling Noord-Holland organiseert jaarlijks een competitie 25 meter 1 pijl. Na de wedstrijd van afgelopen donderdag werd besloten deze discipline ook op Texel in te voeren. De 25 meter 1 pijl wordt in het vervolg op donderdag avond geschoten, de 18/25 meter 3 pillen blijft onveranderd op de dinsdagavond. Karin Dekker uit Purmerend was in 22.08 de snelste dame. De Duitser Klaus Laqua won de wedstrijd over 8 kilometer in 34.07, maar moest zijn meerdere erkennen in de snelste ve teraan, Volmar Muhl. De vader van de winnaar van de mimloop realiseerde een tijd van 31.32. Vrijdag staat de derde Hoornder crossloop op de agenda. Deze gaat om 19.30 uur van start op het voet balveld van ZDH De gemeente houdt zich bij de fi nanciële afwikkeling van de her inrichting van de haven niet aan de afspraken. Dat zegt de Stichting Passantenhaven Oudeschild (SPO), die claimt hierdoor ernstig financieel nadeel te ondervinden. Maar volgens wethouder Peter Bakker (Financiën, Werken en Mi lieu) bewandelt het college exact de afgesproken weg. 'De ge meente is geen zak geld waarbij als je er tegen aanschopt er weer een paar knaken uitrollen.' Het is niet voor het eerst dat een aan varing ontstaat tussen de pleziervaarders en de gemeente. Vorig jaar gebeurde dat naar aanlei ding van de vraag of er één of twee havenmonden moesten komen. Maar nadat de SPO en de Watersportvereniging Texel de ge meente en de subsidieverstrekker ervan overtuigden dat Oudeschild beter af was met één havenmond, werd eendrachtig de schouders ge zet onder de herinrichting en sprak de SPO de bereidheid uit om positief en constructief mee te werken en te denken over de nieuwe jachthaven. Maar wel onder voorwaarde dat de gemeente garant zou staan voor de kosten van de verplaatsing van de haven van Watersportvereniging Texel en dat ook de kosten van de verplaatsing van de passantenhaven niet voor rekening van de SPO zou den komen. 'De lasten en condities (inclusief baggeren) voor de SPO zullen in de nieuwe situatie niet wor den verzwaard, met uitzondering van een redelijke indexering en het in een redelijke verhouding doorberekenen van uitbreidingen', schreef de ge meente op 10 maart 2000 aan de SPO. Maar volgens SPO-voorzitter Jook Nauta handelt het college niet naar de intentie van deze brief. Toezegging Een terugblik: in de loop van de werk zaamheden bleek al spoedig dat de passantenhaven naar het PEN-bas- sm moest, omdat op de huidige plek tientallen ligplaatsen verloren gingen. Met als gevolg dat ook sanitaire voor zieningen te ver van de gasten ver wijderd raakten en moesten worden verplaatst. Maar verhuizing van ge bouwen maakt volgens de gemeente geen onderdeel uit van de eerste fase van de herinrichting, maar hoort bij de invulling van de kade, de tweede fase van het plan. Maar de stichting achtte uitstel van de verplaatsing niet verantwoordelijk. Uitgegaan werd van een herbouwwaarde van 650.000, een bedrag waarvoor de SPO aanklopte bij de gemeente. Hoewel de kosten niet waren begroot, toonde het college zich ga rant voor ƒ500.000,- (226,890,11 Euro), een bedrag waarmee de SPO akkoord ging. Een aanvraag bij het stimuleringsfonds voor de noordkop Kop of Munt resulteerde in een toe zegging van de helft van dit bedrag, zodat de gemeente zelf ƒ250.000,- moest ophoesten. Lening Maar er zit volgens de SPO een ad dertje onder het gras. B en w grepen de bijdrage aan om een aantal voor waarden te stellen. Zo werd overeen gekomen dat de SPO een uitstaande lening van ƒ335.000 (152.016,37) zou aflossen, met die restrictie dat als het aantal passanten beneden de 15.000 zou blijven, het tekort zou worden ge compenseerd. Een voorwaarde waarin de SPO zich kon vinden. An dere eis waarmee de pleziervaarders kunnen leven is dat de gemeente zich zou terugtrekken uit het bestuur van de stichting, omdat de SPO als een volwassen organisatie geacht wordt op eigen kracht te kunnen functione ren. Maar dat was nog met alles. Enige tijd geleden kwam de stichting in financiële problemen nadat de ge meente het voormalige PEN-bassin, het nieuwe onderkomen voor de pas santen, niet aan de stichting in SPO in erfpacht wilden geven, iets waarop Nauta en consorten, zich baserend op eerdere afspraken wel hadden gerekend, waardoor een solide on derpand voor de financiering verviel. Alleen dankzij een zeer coulante op stelling van de Rabobank, die genoe gen nam met een iets een lang lopende huuroptieovereenkomst voor het oude bassin als iets minder zeker onderpand, bleef de geldstroom en dus de bouw van het havenkantoor op gang. Een andere voorwaarde voor de gemeentelijke bijdrage, dat de stichting zou afzien van de rech ten van het eigendomsrecht van de voormalige passantenhaven met een aanzienlijk stuk walruimte, een erf pacht die tot 2038 zou gelden, was helemaal tegen het zere been van de SPO. Want juist dit recht geldt als onderpand voor de lening die nodig was voor de financiering van het 2,5 miljoen gulden kostende nieuwe havengebouw van de SPO. Maar volgens wethouder Bakker valt de gemeente mets te verwijten. 'We hebben van meet af aan duidelijk ge maakt dat de verplaatsing van de gebouwen met in de eerste fase is begroot. Wel de verplaatsing van de steigers en het op verzoek van de pleziervaarders omwisselen van de verenigings- en passantenhaven, waarvoor we zes ton hebben uitge trokken Want we hebben van begin af aan willen meewerken kwaliteits verbetering van de haven. Over het nieuwe havenkantoor hebben we geadviseerd om nog anderhalf jaar te wachten met de bouw, tot de tweede fase aan de beurt was. Maar de SPO is autonoom en besloot direct aan de slag te gaan.' Nauta: 'Dat moesten we wel zo hard lopen om de ge meente bij te houden. We moesten te sanitaire voorzieningen wel verplaat sen.' Bakker: 'Het wordt inderdaad een prachtig gebouw, maar er lag ook een ontwerp voor een kantoor van ƒ1,- miljoen. Maar toen ze de ge meente om een bijdrage vroegen. hebben we daar positief op gerea geerd, maar verbonden aan de bij drage wel een paar voorwaarden. Dat erfpachtrecht is absoluut niet nodig voor de financiering, de bank weet dat wij betrouwbaar met dat soort zaken om gaan. Wat heeft een bank nu aan een stuk water en een stuk dijk als onderpand. We hebben goede afspraken gemaakt en de bank is ermee akkoord gegaan.' Nauta: 'Zo ligt het niet, de bank eist zekerheid in de vorm van onroerend goed. Het is wel wat meer dan een stuk water en dijk.' Een woordvoer der van de Rabobank laat weten dat zolang de afspraken tussen de ge meente en de SPO met zijn afgehan deld, de zaken 'formeel niet kunnen worden geregeld'. Een eventuele ontbinding van de erf pacht voor de oude passanten haven is wat betreft de SPO alleen be spreekbaar als de stichting per saldo in een juridisch en financieel gelijk waardige positie komt. Nauta be roept zich op de erfpacht overeenkomst, waarin staat dat ontbinding alleen kan worden gevor derd als een belangrijk openbaar be lang dit noodzakelijk maakt, waarbij op onteigenmgsbasis een schade loosstelling moet worden bepaalt. Volgens Bakker is van zo'n belang zeker sprake. 'Als we als gemeente de haven overnemen, valt er niet te werken als we met allerlei verschil lende eigenaren hebben te maken. Dan komen we in een situatie dat als we ergens een plank willen verspij keren, we eerst iedereen om toe stemming moeten vragen dat werkt niet. Daarover hebben we toen we aan dit project begonnen geen onduidelijkheid laten. De SPO houdt een hoger tempo aan dan wij. Dat is prima, maar als ze dan ergens mis gaat, dan deugt de gemeente ineens niet. Terwijl wij onze afspraken nako men. Meer dan dat zelfs.' Maar Nauta is met van plan het erbij te laten. Hij beroept zich op de toe zegging van de gemeente, dat de exploitatiekosten voor de SPO niet zullen stijgen. Een aantal kosten is nog niet bekend. Zo bleek dat er door de ongunstige havenvorm min der boten aan dezelfde steiger kun nen afmeren, zijn er extra kosten ge maakt voor de tijdelijke voorziening en zijn in eigen beheer werkzaamhe den uitgevoerd voor de verplaatsing. 'Zodra wij onze inventarisatie gereed hebben zijn wij bereid over een rede lijke vergoeding te praten, in de geest van de eerder gemaakte afspraken.' Vooruitlopend hierop buigt de raads commissie Financiën, Werken en Milieu zich over de financiële voor stellen van wethouder Bakker. Aan de Hogere Europese Beroepen Opleiding (HEBO) te Den Haag is Anoeska Buijsman (26) uit Den Burg afgestudeerd binnen de vanant Be leid en Bestuur. Zij liep stage bij Vluchtelingenwerk (afdeling Den Hel der) en wijdde haar eindscriptie aan artikel 1F van het Vluchtelingen verdrag. Asizelzoekers knjgen met dit artikel te maken als zij worden ver dacht van oorlogsmisdrijven of schendingen van de mensenrechten Buijsman heeft haar scriptie in drie talen verdedigd, te weten het Engels, Frans en Spaans. Silvia van Beek (21) uit Oudeschild is het aan Cibap in Zwolle geslaagd voor de middelbare beroepsopleiding Vormgever reclame, Presentatie en Communicatie. Ze studeert verder aan de Kunstacademie in Breda in de richting Grafische Vormgeving. Wé gaan hoppen. Van eiland naar eiland. Want dat kan. We gaan het strand vergelijken, de garnalen, de boten en de witte wijn. We gaan af hankelijk van getij en van onze zin en we beginnen bij Sil en de Vriend schap en we eindigen weer bij Sil en hopen dat onze vriendschap over eind blijft, We gaan namelijk met onze eigen fietsen, met één spijker broek, één trui en één paar schoe nen en iets om in te zwemmen. Zelfs dat hoeft met, want op elk wadden eiland is naakt zwemmen toege staan, dus ballast. We willen zonder ballast gaan. Dus kozen we voor één boek mee. Niet te dik, niet te zwaar, wel spannend. Tot iemand op het onzalige idee kwam om geen boek mee te nemen. We zouden el kaar verhalen vertellen, op elk eiland één. Dat waren vijf maal drie is vijf tien verhalen. We zouden die verha len in de buurt van de verschillende vuurtorens vertellen. Dus geen boe ken mee, die verhalen zaten in ons hoofd. Weer minder ballast. Op Ameland had iemand van ons fantastische herinneringen liggen, vooral bij de jeugdherberg. We be sloten dus om vooral in die jeugd herberg te gaan slapen en dezelfde nachtelijke tocht te herhalen die ooit heel lang geleden had geleid tot een wending in het bestaan. 'Welke wending', riepen we nieuwsgierig, maar degene die met deze herinne ringen behept was zei niets en staarde glazig voor zich uit. 'Mis schien daart, klonk het zwak. Een ander uit ons groepje had zich ooit verloofd op Vlieland. Gehuld in witte lakens en bezegeld met zeewier en fijn zand had het toenmalig stel zit ting genomen aan de branding en de ringen romantisch om de vingers geschoven, lekker ver weg van de familieleden, die allemaal tegen waren. 'Ik zal die plek precies terug vinden', zei de verloofde van toen, 'en ik zal jullie precies laten weten wat er voor vreselijks daarna ge beurde.' We knikten ernstig en vroe gen of het toch niet beter bij alleen 'verhalen' kon blijven. 'Sommige verhalen moet je doen', beweerde de persoon in kwestie. Daarna staarden we alledrie glazig in het niets. Ik zelf had iets met Ter schelling. Ik zei dat ik daar ooit in werkelijk bijna paradijselijke om standigheden een houten kasteel op het strand had gebouwd, samen met mijn kinderen. We waren er dne volle dagen alleen en op een waan zinnig mooie zandvlakte aan bezig geweest. Het bouwwerk leek op een romantische stijl, betoverend, ik had er nog foto's van. Dit kasteel zou ik terugvinden, zo dacht ik plot seling. De anderen knikten meewa rig. Of ik wel eens van eb had ge hoord. van vloed misschien, van stormen, van spnngvloed, van wan delende duinen. 'Het moet er nog staan', zei ik. 'In ieder geval zal ik jullie vertellen wat er die avond ge beurde bij dat kasteel.' Het was een soort overval, iets uit de ridder romans, het was de hel na het pa radijs. Ik hou van drama. Ik bekeek hun reactie enigszins vorsend. Ze haalden gelaten hun schouders op. 'We zullen het horen', zei er één bijna onverstaanbaar. 'En ik neem Schiermonnikoog voor mijn rekening', snerpte de stem van de jongste uit ons groepje en een onbedaarlijke sniklach welde op. 'Wat ik daar gedaan heb, jongens het is werkelijk met na te vertellen, op dat grasveld, dat scherp gesne den gestrekte gazon in het midden van het dorp, het enige dorp, jullie weten hetwel. daarhebik... heb ik...' 'Ssst', riepen we, 'we zijn nog niet weg. Dat verhaal hoort op Schiermonnikoog. Ssst.' De reis begint op Texel. En in mijn huis. Er wordt een stevige maaltijd en een nog steviger ontbijt ver wacht, zodat we even vooruit kun nen. De rugzakken zijn vrijwel leeg, want we houden niet van sjouwen. Regenpakken blijven thuis, we moeten de regen niet naar ons toe halen door hem te verwachten. Handdoeken stelen we van het strand, fototoestellen houden we ook thuis, want de verhalen zitten in ons hoofd. Waddenverhalen! We gaan hoppen. Of we blijven gewoon op Texel, want daar heeft niemand iets over te melden. En dat klopt niet. Dana Rover (IM ADVERTENTIE) Anneke van der Velde, cliëntadviseur Rabobank Texel 'Als het gaat om financiële dienstverlening willen mensen precies weten waar ze aan toe zijn En terecht! Niet voor niets roepen cliënten daarbij onze hulp in. Sleutelwoord voor mij en mijn collega's is daarom 'vertrouwen' Dat wil wat ons betreft zeggen dat u er altijd op kunt rekenen dat uw bankzaken niet alleen vriendelijk en discreet, maar vooral deskundig worden behandeld. Een plezierige gedachte A Texel Telefoon 0222 36 99 45

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5