Brandweer stap over op piketdier Nieuwe winkel Tomahawk breed en grensverleggend Bedrijvigheid 1-1-2 F amilièberichte TEXELSE 2 COURANT Weer reuring achter historische gevel Schoutenhuys bedrijvigheid Weekendienst Texelse artsen Supers de Boer blijven bij Laurus Radio Texel Qf),! teso Voor professioneler bluswt a Verkoop kaartjes bij TESO verder geautomatiseerd VRIJDAG 20 JULI 2001 Het gebruik van Het Schoutenhuys aan de Kantoorstraat in Den Burg, de schakel tussen Question Plaza en De Lindeboom, beperkte zich tot dusver tot feesten zoals Ouwe Sunderklaas en het Bluesfestival. Maar dat gaat veranderen. Sinds deze week kan er tijdens de maan dagse markt en de folklore op woensdag achter de historische gevel van 1611 een kopje koffie worden gedronken en wordt een eenvoudig hapje geserveerd. Maar daar zal het met bij blijven, ver telt bedrijfsleider Eveline Verswij- veren, die dit onderdeel van het Lindeboomcomplex samen met haar man Danny runt. Zodra het seizoen achter de rug is, gaan de deuren een tijdje dicht en wordt het interieur to taal op zijn kop gezet. Met uitzonde ring van het historische wandschot in de Schoutenzaal dat nog uit huize Brakenstein komt. Het Schoutenhuys krijgt volgens de uitbaatster een sfeervolle, warme inrichting, in de stijl van de Gouden Eeuw. In de Schou tenzaal wordt een specialiteiten restaurant gevestigd en in het voor ste gedeelte komt een eetcafe. De gasten zullen worden bediend vanuit een centrale keuken, waarin ook de maaltijden voor restaurant De Linde boom worden bereid. Omdat de ca paciteit van de huidige keuken voor dat doel ontoereikend is. wordt de keuken aanzienlijk uitgebreid. De ver bouwing hangt samen met een opwaardering van het Lindeboom complex, dat inmiddels onder leiding staat van Jan Bakker, die ook de di rectie voert van hotel Greenside in De Koog, het bedrijf waarmee de fami lie Stiekema in 1999 een samenwer kingsverband is gestart. De twee supermarkten van Super de Boer in Den Burg en De Koog blijven op de nominatie staan om omgebouwd te worden tot Konmar. De twee supermarkten horen niet bij de 94 winkels die supermarktketen Laurus vorige week verkocht aan concurrent Sperwer Holding. Dat heeft eige naar Jan Ravenstein van de twee supermarkten desgevraagd laten weten. De 94 Edah's en Supers de Boer die Laurus vorige week van de hand deed, zijn niet meer betrokken bij de operatie van Laurus om honderden supermarkten om te bouwen tot Konmar-supermarkt. Volgens Raven stein staan de Supers de Boer in Den Burg en De Koog voor volgend jaar september bij Laurus op de planning om omgebouwd te worden tot Konmar. Hij laat in het midden of hij Uitsluitend in spoedgevallen, van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbenpad 2, Oosterend, tel. 318234. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. daar enthousiast over is. 'Ik heb me er nog niet in verdiept.' Seizoensuper De Seizoensuper aan de Dorpstraat in De Koog, voorheen de Spar, wordt volgens Ravenstein geen Konmar. De winkel is alleen in het hoogseizoen geopend om de Super de Boer aan de Nikadel te ontlasten. 'We gaan dit jaar eerst maar eens bezien hoe dat loopt.' Volgens hem blijft de winkel dit jaar geopend tot na de herfst vakantie. Verder wil hij nog met al te veel zeggen over de toekomst van de Seizoensuper. Voor de Spar-wmkels in Den Hoorn en Oudenschild hebben de verkopen van Laurus geen gevol gen. De Spar is via de keten Klaver Randstad wel onderdeel van Laurus, maar de winkels zijn niet betrokken bij de ombouwoperatie tot Konmar. De keten Klaver Randstad staat ove rigens nog wel te koop. Tomahawk boots more, een win kel met indiaanse en Amerikaanse kleding en spullen, heeft vorige week in de Waalderstraat te Den Burg zijn deuren geopend. Volgens eigenaren Allard de Chavonnes Vrugt en Clarck de Boer is er ge noeg vraag naar de artikelen die zij verkopen. 'Er was een Amsterdam mer die zei dat dit in de Kalver- straat thuishoorde, zoiets is er niet in Noord-Holland.' Tomahawk is baandoorbrekend, vinden beiden, het huisvest namelijk ook de eer ste smartcorner op Texel. Vijfjaar geleden ontstond bij De Boer het plan voor een eigen zaak. 'Ik liep in Maastricht bij toeval een indianen- winkel binnen. De uitstraling van het pand sprak me enorm aan. Ik raakte gefascineerd door de indianencultuur en het idee voor zo'n winkel heeft me nooit meer losgelaten. Vijf jaar heb ik er niks mee gedaan, tot ik via mijn vrouw Allard ontmoette. Het bleek dat hij thuis ook allemaal mdianen- dingen had. Ik kon mijn baan van wege een ingeklapte long niet meer fulltime uitoefenen en hij had een beetje genoeg van zijn klusbedrijf.' De Boer vroeg De Chavonnes Vrugt een week na te denken over het plan voor een winkel. 'Maar de volgende dag stond ik al bij hem op de stoep. We hebben samen een concept be dacht en het uitgevoerd.' Het resultaat, dat met hulp van enkele vrienden binnen één week was ge realiseerd, mag er zijn vinden de ei genaars. 'De meubelen zijn geïmpor teerd uit Mexico. Het hout daarvan is bewerkt met schapenvet, om die speciale kleur te krijgen. Die kasten zie je alleen in westernfilms. De vloer is van kleine steentjes gemaakt en er zijn Maya-patronen ingelegd. De toonbank hebben we zelf gemaakt. Er is ons al meerdere keren gevraagd hoeveel die kostte en waar je die kon kopen. Ook het logo hebben we zelf gemaakt.' Onder de naam van de winkel staat boots more. Het more is volgens De Boer belangrijk. 'We zijn geen indianenwinkel. Je kunt hier al lerlei Amerikaanse dingen kopen en spullen die er van zijn afgeleid Er is veel vraag naar. Ik ken veel mensen die op zo'n soort winkel zaten te wachten, 'De laarzen die wij verkopen zijn van het beste merk: Sendra. We hebben het identieke paar dat Keanu Reeves droeg in de film The Matrix en die van Arnold Schwarznegger in Terminator. Ook René Froger en Marco Borsato lopen erop. Daarnaast verkopen we kleding die vooral linedancers zal trekken. Verder hebben we wereld muziek, replica's van tomahawks en messen, beeldjes uit bijvoorbeeld de Mayacultuur, een kruidenhoek met veertig soorten thee en wierook, ac cessoires als neusstukken en sporen voor de laarzen, sieraden van de Hopi-indianen en kettingen van bot ten. Alles wordt door groothandels uit Amerika geïmporteerd. We maken zelf ook sieraden, het is erg breed allemaal.' Naast de traditionele spullen ver koopt Tomahawk ook voorwerpen die van de culturen zijn afgeleid. 'Ge wone kettingen met kleine surfbordjes eraan zijn erg populair.' Dan is er de smartcorner. 'We verko pen bijvoorbeeld pijpen waar je ver dovende middelen in stopt, het is populair tegenwoordig. Dat deden de indianen vroeger ook met de vredes pijp. We zijn daarmee de eerste op Texel. Het is gedurfd ja, maar we ver kopen hier geen drugs, alleen de be nodigdheden. Ik denk dat er over enkele tijd meer winkels volgen, dan kijkt niemand er meer van op. Iemand moest gewoon de eerste zijn.' DAAR RED JE LEVENS MEE Daarna wordt een onbemand auto loket opgeleverd, met een computer die kentekens herkent en de lengte van een voertuig kan meten. Doel van de proef is de betrouwbaarheid van dit systeem te testen. Aansluitend wordt in een tweede autoloket de zelfde unit geplaatst, aangevuld met een verkoopterminal. Bij dit loket kan de bestuurder met 'plastic geld' (pin pas, creditcard of een TESO-klanten- kaart) betalen dan wel zijn auto(chip)kaart laten afwaarderen. Voertuigen die langer zijn dan 5,50 meter zullen nog wel langs een be mand loket moeten, evenals degenen met een aandeelhouderspas en au tomobilisten die contant willen beta len. Door de vervoersstroom op deze manier te splitsen, wordt de verwerkingscapaciteit op piekuren belangnjk verhoogd en de druk op de verkooploketten verminderd, ver wacht TESO. De voordelen zullen vooral merkbaar zijn vlak na de invoe ring van de euro en vanaf 2005, wan neer de Molengat wordt vervangen door een nieuw en groter schip. Verdere automatisering hangt af van het welslagen van de proeven. Vol gend jaar wordt besloten of er meer onbemande loketten worden ge plaatst. Streven is om de verkoop van kaartjes aan motorvoertuigen in 2005 via twee bemande en vier onbe mande loketten te laten plaatsvinden. Nu gebeurt dat via vier bemande lo ketten. Vrijdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00u Shopping (muziek) 21 00 u Radio Noordholland Zaterdag: 12.00 u. Reggaê on the move (muziek) 14.00 u. Radio Noordholland 16 00 u Wegdromen met een boek 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma) 18 00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9 00 u Klassiek op zondag 10 00 u. Kerkdienst vanuit NH-kerk Oosterend. SOW-dienst 11 00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u Autocross. Rechtstreeks verslag vanaf het terrein aan de Genteweg. 18.00 u. Time travelling (muziek) 20.00 u Proefproject (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. Doopsgezinde kerk Den Burg 19 00u Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphomca (klassiek) 19 00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u- Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20.00 u Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18 00u Country time (muziek) 19.00 u Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws). Vandaag: De Ronde om Texel, de schapenfokdag en de wachtrijen voor de cafés Dwaalgast Diet Verschoor leest een aflevering van het feuilleton 'Mosselweg 14' en de Sommeltjes spreken over na tuurlijke zaken Registratie van de voor stelling van zondag 22 juli aansluitend: Radio Noordholland Vrijdag 20 juli: Op het terrein van manege Aken- burg begint om 16.00 uur een dressuurevenement, waarvoor drie dressuurbanen zijn uitgezet en waarop tachtig combinaties star ten De toegang is gratis. In Cinema Texel draaien Spy kids (aanvang 13.30 en 15.30 uur), Shrek (13.45,16.00 en 18.45 uur), Bridget Jones's diary (19.00 en 21.30 uur) en Pearl Harbor (21.00 uur). Zaterdag 21 juli: Kustzeilvereniging Westerslag, ge vestigd op het strand bij paal 17, houdt vandaag en morgen van 10.00 tot 16.00 uur open dag. Be zoekers krijgen theoretisch onder richt en kunnen meevaren op een catamaran. Voor inlichtingen en aanmeldingen: Rob Souverein, tel. 314870. In de straten rond de grote kerk van Oosterend wordt van 10.00 tot 14.00 uur een rommeltjesmarkt gehouden. Ter hoogte van het gemaal bij De Cocksdorp wordt vandaag het Feest achter Diek gehouden. Het evenement duurt van 12.00 tot 24.00 uur. Het Oudeschilder Visserskoor maakt een tournee over Texel en brengt op zes locaties ongeveer een half uur lang zeemansliederen ten gehore. Het programma is als volgt: 13.30 uur. Den Hoorn (plein bij Goénga); 14.30 uur. Den Burg (Vismarkt); 15.30 uur. De Waal (ho tel De Weal), 16.30 uur, Oosterend (Kerkstraat); 17.30 uur, De Cocksdorp (Holy Markt); 19.30 uur, De Koog (Dorpsplein) Op golfbaan De Texelse wordt vandaag van 16.00 tot 17.00 uur en woensdag van 11.00 tot 12.00 uur een introductieles gegeven. Deze kost 25,-, inclusief gebruik van materiaal. Opgave via tel. 316539. Leden van Wielervereniging Texel strijden vanaf 16.00 uur op de wielerbaan in Den Burg om het clubkampioenschap In dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend begint om 20.30 uur een countrydansavond. De entree is vrij. In Cinema Texel draaien Spy kids (aanvang 13.30 en 15.30 uur). Shrek (13.45,16.00 en 18.45 uur). Bridget Jones's diary (19.00 en 21.30 uur) en Pearl Harbor (21.00 uur). Zondag 22 juli: Om 11.00 uur begint in de serre van De Lindeboom Cabaret-café, waarin de plaatselijke actualiteit wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn. Zomergast is schrijfster Diet Verschoor; de toe gang is gratis. Zo'n 120 coureurs verschijnen om 12.00 uur aan de start van de eer ste autocross van dit seizoen. Locatie is de baan aan de Gente weg nabij Oosterend, aanvang 12.00 uur De entree bedraagt ƒ15,-; kinderen tot en met 12 jaar betalen 7,50. De Neptunes treden vanaf 14.00 uur op in de Worsteltent aan de Smitsweg aan de rand van de Dennen. De band speelt soul, Latin, rhythm blues en boogie- woogie. In de hervormde kerk in De Cocksdorp wordt van 19.30 tot 20.30 uur een zangdienst gehou den, met medewerking van muzi kanten. Toegang gratis. In Cinema Texel draaien Spy kids (aanvang 13.30 en 15.30 uur), Shrek (13.45,16.00 en 18.45 uur), Bridget Jones's diary (19.00 en 21.30 uur) en Pearl Harbor (21.00 uur). Maandag 23 juli: In de NH kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel. Toegang ƒ2,50. In manege Akenburg begint om 19.30 uur een bridgednve, georga niseerd door bridgeclub Slem. Inlichtingen bi| me Brans, tel. 312 252. Schaakclub En Passant ho café 'De Twaalf Balcken 20.00 uur een schaakavo worden korte partijtjes (vL tjes) gespeeld, waarbij is rot kan aanschuiven. Deelnai n 1 kosteloos. In dorpshuis d'Ouwe Ulo Burg begint om 20.00 ui open klaverjasdrive. Dee kost 7,50 per koppel. Dinsdag 24 juli: ee Om 20.15 uur begint in deNijn van Den Hoorn een concert! ganist Bert Koelewijn. Tc gratis, inzameling na afloop art: Veerdienst TESO zet ge twee boten in en verzorgt der half uur een afvaart, zow uit Den Helder als vanaf Tex gebeurt vrijdag (vandaa maandag van 9.35 tot 16.1 ,ur zaterdag van 8.35 tot 15.05 zondag van 16.35 tot 20.0 Automobilisten moeten so: kening houden met wachl Zaterdag moet in Den Held sen 9.00 en 17.00 uur m anderhalf uur worden gews op Texel tussen 10.00 en 12. een half uur Nadere informs worden verkregen via tel. 369 600 of info@teso.nl. heeft ook een eigen w www.teso.nl. av Hoogwater te Oudes Vr. 20 8.55 en 21 Za. 21 9.56 en 22. Zo. 22 10.46 en 23 Ma. 23 11.36 en Di. 24 0.16 en 12. Wo. 25 0.47 en 13 Do. 26 1.15 en 13 Vr. 27 1.50 en 14 Aan het strand is het ongeveer eer der hoogwater De zon komt 20 ju 5.42 uur en gaat onder om 21 47 ui nieuwe maan, 22 juli springtij; 27j- kwartier. Texel doet mee aan een regeling van brandweerkorpsen in het ge west Kop van Noord-Holland om leidinggevenden bij de brandweer met elkaar te delen. De zes poli tieke partijen gaven hun goedkeu ring aan dat systeem tijdens de commissievergadering bestuur en organisatie. In het gewest zijn niet voldoende opgeleide officieren van dienst aan wezig. Een officier van dienst (ovd) is de brandweerman die leidingge vende is als de brandweer uitrukt. Door de piketregeling moet er in het gewest straks altijd een officier van dienst beschikbaar om leiding te ge ven bij het blussen van grote branden of bij andere calamiteiten. De brandweer op het eiland krijgt ook een eigen piketregeling. Drie mensen draaien straks bij toerbeurt een week piketdienst. Volgens brandweer commandant Dick Jongeneel draaien nu al twee mensen mee in de piketregeling, de derde is bijna klaar met de opleiding. Tot die tijd neemt Jongeneel zelf nog om de drie weken waar als officier van dienst. Als de brandweer op het eiland moet uitrukken krijgt in eerste instantie een van de drie eigen ovd'ers de opera tionele leiding in handen. Is er sprake van een grote brand, een ongeval met gevaarlijke stoffen of een ongeval met veel gewonden, dan komt de opera tionele leiding in handen van com mandant Jongeneel. Is hij niet aan wezig, dan kan volgens df regeling een beroep worder op de dienstdoende ovd-e overkant. Jongeneel: beroep doen op de overkarL code 695 dan weten ze da aanwezig ben. Als er een wordt gedaan met de code weten ze dat ze met mate) een piketfunctionaris moete 'h uren. ■jk< Burgemeester Joke Geldorp zijn met de voorkeur van de partijen om samen te werke overkant. 'Uw keus is een sli rug van de collega's van hel Dit zet een streep onder solidariteit.' De kosten vand aan de gewestelijke piketn voor de eigen piketregeling jaarlijks 192 669 gulden. Vi wordt ook een wagen a; waarmee de dienstdoende| het eiland kan rijden. Jongi wagen gaat met van het eil Volgens Jongeneel is de kaï leiddinggevende van de w: eiland komt het grootst. De hij voor ondersteuning naar kant wordt geroepen, is tó moet de calamiteit daar we vang van Enschede hebb vaak in de praktijk een beroe leidinggevende van de ove worden gedaan, is vok brandweercommandant me gen. Voor uw belangstelling en medeleven bete het overlijden van mijn vrouw, onze moed oma ALI BUIS - BOON zeggen wij u onze welgemeende dank. 'es Texel, juli 2001 Voor de blijken van belangstelling en metf de vorm van brieven, telefoontjes en kaart aanleiding van het overlijden van mijn broi J.P. NOORDIJK mijn hartelijke dank. Texel, juli 2001 C. Stoepker - NcchlJr Miug 1202 Clarck de Boer Imet tomahawk) en Allard de Chavonnes Vrugt achter de zelfgemaakt toonbank. CAB te Alphen aan de Rijn, leve rancier van het huidige kassa systeem op de veerhaven in Den Helder, heeft deze week van TESO opdracht gekregen om de tweede fase in de automatisering van het verkoopsysteem uit te voeren. Het gaat om enkele proefopstellingen met onbemande loketten, die ko mend najaar operationeel zullen worden. Als eerste wordt in oktober een zo genoemde tourniquet met een inge bouwde chipkaartlezer geplaatst. Deze kan worden gebruikt door hou ders van een personen(chip)kaart, die zo direct toegang tot de vertrekhal krijgen, zonder dat ze langs de be mande loketten hoeven. De tourniquet is niet geschikt voor kortingkaarten, zoals kinderkaarten, Pas 65-kaarten, en ook niet voor aan deelhouders- en scholierenpassen

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2