r r Wel knelpunten maar geen grote zorgen SF* Controle op brandveiligheid: Bloemenplukken aan de Maaikeduinweg .TEXELSE 4 C0URANT 3edrijvig/;<?z<i Wat ik zeggen wou. Wegomleggingen in de Dennen Varkensboer Beachdance bij paal 17 Ook politici willen af van erfpachtrecht oude passantenhaven College wil snelle oplevering van derde fase Mars Gevel besmeurd Drankrijders Vragen GL en WD over A-blok Anjercollecte Oud-burgemeesters bezoeken Texel G eslaagd Telefoon Vogelmient roodgloeiend na bericht in Telegraaf Qeslaagq Stamboek hoopt terugkeer fokda VRIJDAG 20 JULI 2001 Ingnd Uitgeest: 'Ik vind het leuk aparte plantjes te kweken die je verder op Texel niet kunt krijgen. (Foto Joop Rommets) Als haar opa (Frans Koorn) in de Slufter was wezen hoftrappen, werden de koppen van de vissen gesneden en tussen het zaad en de jonge plantjes gestoken in de tuin die oma (Lies Koorn) in de duinen bij de Krimweg had. 'Dat was tegen de koolvlieg, geloof ik. Ik mocht haar altijd meehelpen en had er mijn eigen stukje', herinnert Ingrid Uitgeest-Eelman zich. Drie jaar geleden kwam haar droom uit om ooit nog eens zelf een tuin te be zitten, toen ze bij haar huis aan de Maaikeduinweg een kwekerij an nex bloemenpluktuin begon. Er groeit nu genoeg om in de publici teit te treden. 'Kwekerij van met-alledaagse vaste planten en bijzondere bolgewassen', staat er op het kaartje van Uitgeest, die haar bloemenpluktuin Anemoonè heeft genoemd, naar de Griekse dochter van de wind. Geen opschep perij, want onder collega-tuin- liefhebbers begint ze al aardig naam te maken. 'In mei hadden we een verkoop aan huis van zaaigoed, een jarige plantjes. Ik had uitnodigingen verstuurd naar de leden van de tuindersclubs We zouden om tien uur beginnen, om kwart voor tien stond het weggetje vol en waren er al mensen bezig plantjes in te laden. Ik heb gezegd dat dat niet de bedoe ling was. Maar om kwart over tien was alles uitverkocht. Je gelooft het met, maar mensen die toen nog kwa men waren gewoon te laat. Mensen lopen soms gewoon kwijlend door de tuin. Tja, ik vind dat leuk, aparte plantjes kweken die je verder met kunt vinden op Texel.' Uitgeest leest alles wat los en vast zit en heeft ook veel eigen boeken over tuinieren. Maar ook uit ondervinding heeft ze veel geleerd. 'Ik wilde altijd al zo'n grote tuin, maar ik had er nooit de ruimte voor. Acht jaar geleden konden we een huis bouwen aan de Maaikeduinweg. Piet (haar man, red.) is behalve kottervisser ook bloem bollenkweker, net als zijn vader (Klaas) en zijn oom (Jan) In het be gin was ik blij dat hier gras groeide, maar na een paar jaar ben ik begon nen. Dat doe ik effe. dacht ik. Maar je moet eerst structuur in de grond zien te krijgen. Dat wilde ik nooit ge loven, maar het was wel waar, want het schoot allemaal met op. Het was strontnat, dus we hebben toch eerst maar eens gedraineerd. Daarna heb ben we er een flinke hoeveelheid koeienmest overheen gereden. En nu gaat het aardig.' Hoeveel soorten er precies staan, durft Uitgeest niet te zeggen 'Een stuk of veertig, vijftig, denk ik. Ik heb ze nooit geteld. Ik heb vooral veel vaste planten. Daardoor ben ik ten minste verzekerd van groei. Als je al les ieder jaar opnieuw moet inzaaien en er komt niks op. dan heb je alle maal lege plekken.' Nu. midden juli, staat de tuin in volle bloei en zijn belangstellenden wel kom Bezoekers krijgen een pluk- mand mee en een mes. En een ther mosfles met warm water en een theezakje. Meer mag met, want dan krijg ik last met de gemeente. Maar ik heb ook geen enkele behoefte om een soort verkapt horecabedrijfje te worden. Dit past wel in de sfeer, is een beetje Engels, een beetje trutten- muts. Ik zou het ook best leuk vinden als mensen in mijn tuin tussen de bloemen gaan zitten om alleen maar een boek te lezen. Dat het een soort stiltetuin wordt. En in het tuinhuisje liggen mijn tuinboeken, die mogen ze ook inkijken Als mensen klaar zijn, dan kijk ik hoeveel ze hebben geplukt en dan bereken ik een prijs. Als ze willen, kunnen ze daarna een boeket van hun bloemen maken. Maar ze kunnen ook kant-en-klare boeketten krijgen. Dat wijst zich vanzelf, het moet allemaal nog een beetje groeien.' Bij controles in horeca- en logies- bedrijven, scholen, dorpshuizen, winkels, club- en andere gebou wen op brandveiligheid zijn geen knelpunten aan het licht gekomen die hebben geleid tot sluiting van bedrijven of instanties. Wel werden bij 71 bedrijven kleinere tekortko mingen geconstateerd, zoals vluchtdeuren die naar binnen open gaan of defecten aan de verlichting boven de nooduitgang. De inspectie omvat zo'n 250 bedrij ven en instanties waar zich regelma tig grote groepen mensen ophouden en die een zogeheten zware gebruikersvergunning moeten heb ben. In 169 gevallen is voldaan aan de eisen en kon de vergunning wor den verleend. Maar in andere geval len nog niet. Tekortkomingen werden geconstateerd in gebouwen die zijn neergezet in een tijd dat er ten aan zien van de brandveiligheid andere voorschriften golden. Toen er bijvoor beeld niet werd gekeken naar de draairichting van draaideuren. Maar ook komt het voor dat de noodde- uren niet zijn voorzien van deugdelijk hang- en sluitwerk. Verder is er wel sprake van onjuist gebruik en uitvoe ring van rook- en brandwerende ka nalen. De controleurs stuitten ook op versiering en bekleding die niet wa ren voorzien van een brandwerende laag. In andere gevallen was de jaar lijks verplichte controle van blus middelen achterwege gebleven. Hier voor bestaan gespecialiseerde bedrijven, maar gebleken is dat ze met allemaal even bonafide zijn. Wie wil weten of een bedrijf betrouwbaar is, kan contact opnemen met de brandweercommandant. Bij grote bedrijven kwam het voor dat een ontruimingsplan of personeelsinstructie ontbrak Sinds de raad in maart beslont dat vakantiehuizen die aan zes tot negen mensen plaats bieden ook aan de brandveiligheidseisen moeten vol doen, is hiervoor een (lichte) gebruiksvergunning verplicht. Het betreft zo'n duizend recreatie woningen, die over een rookmelder, noodverlichting en blusmiddelen moeten beschikken. De gemeente brengt hiervoor circa 217,- in reke ning, maar groter zijn de kosten die de eigenaars van de vakantiehuizen moeten maken. In de wetenschap dat de huisjes in het hoogseizoen zijn verhuurd en dat er nu geen installateurs aan de gang kunnen, zal de gemeente bij de controle op de naleving coulantheid betrachten. Ondernemers met vragen kunnen terecht bij de brandweer commandant Als gevolg van de werkzaamheden voor het natuurontwikkelingproject de Ploegelanden en Bleekerij sluit Staatsbosbeheer een aantal wegen en paden in de Dennen de komende weken af. Het gaat hierbij onder meer om een deel van de Randweg, die in twee richtingen door grote vrachtwa gens wordt gebruikt voor het trans port van grond. Het weggedeelte dat wordt afgesloten betreft het gedeelte tussen de Ploegelanderweg en het Reuverslandweg. Hetzelfde geldt voor een deel van het fietspad dat van de Randweg naar paai 15 en het blindenpad loopt. Dit kan niet worden gebruikt omdat Rijkswaterstaat vrij komende grond gebruikt om een zwakke plek in de zeewering te ver stevigen, op de plek langs de bos rand waar het fietspad loopt. Het fietsverkeer naar paal 15 wordt vanaf de Botgrasweg omgeleid via een bospad naar de Biesboschweg Vanaf daar kan het fietspad weer worden gebruikt. Personenauto's uit de richting De Koog worden omgeleid via de Ploegelanderweg en Reuverslandweg, vrachtverkeer via Ploegelanderweg en Rozendijk. Het blindenpad kruist op zó veel plaatsen het werk(verkeer) en de omleidingen dat een veilig gebruik door visueel gehandicapten niet mogelijk is. Bneven van leun Bonen vcrsntvoordctijLbnd van de rcdaeoe In het Algemeen Dagblad las ik een artikel over een varkensboer uit Hei en Boeicop (bij Culemborg) die zijn varkens aan de kant deed en op de plaats van de schuur een particulier woon- en verzorgingstehuis voor be jaarden wil bouwen. Een goed idee. Bedenk eens wat de boeren op deze manier voor goeds kunnen doen. De mensen gaan steeds minder vlees eten en melk drinken (zelf eet ik macrobiotisch) en na de MKZ-crisis volgt weer een heleboel ander ge donder. En de verzorging- en ver pleegtehuizen hebben lange wacht tijden. Zo staat mijn man al twee jaar ingeschreven voor een plaats in de Gollards. En om voor een verpleeg huis in aanmerking te komen, moet je al heel veel mankeren, geen gerust stellende gedachte. De echtgenote van de boer uit Hei- en Boeicop heeft twintig jaar ervaring in de senioren- zorg en ook de man wil meehelpen. De ouderen kunnen wat in de tuin scharrelen en hun kippen of geit hou-' den. Gezellig, wie volgt. Jenny Ribbens, Den Burg. Onder leiding van Catherina van Beurden van Sportschool Texel werd zondag voor de eerste maal dit sei zoen een sessie Tai Bo Beachdance gehouden Dit wordt tot en met 19 augustus iederezondag van 10.45 tot 11.30 uur herhaald. Deelname is gra tis, voor meer informatie: Krista Koorn, tel. 317439. Een vurig pleidooi van voorzitter Jook Nauta ten spijt, ziet het er toch naar uit dat de Stichting Passantenhaven Oudeschild af stand moet doen van het erfpacht- recht voor de oude passanten haven, wil het in aanmerking komen voor de bijdrage van een half miljoen gulden van de ge meente en het fonds Kop of Munt. Raadsleden toonden zich hierover gisteravond opvallend eensgezind, maar adviseerden wethouder Bak ker (Financiën, Werken en Milieu) wel om eerst nog eens om de tafel te gaan met de SPO om er in goed overleg uit te komen. Want hoewel gemeente en SPO beide beweren hetzelfde doel (een kwalitatief hoogwaardige passanten haven) na te streven staan de partijen Alle woningen in de derde fase van De Mars zijn al geruime tijd opge leverd, maar het terrein in het mid den van de wijk is nog steeds een rommeltje. Bewoners ergeren zich er al tijden aan, des te meer reden voor de gemeente actie te onder nemen. Wethouder Bakker kon digde gisteravond aan dat de ge meente aan de hand van het bestek controles gaat uitoefenen. Maar Bakker liet ook blijken dat hij de verantwoordelijke projectontwikke laar MO Project met kan dwingen om het beoogde trapveldje, dat nu plaat selijk de aanblik biedt van een stort plaats, op orde te brengen. 'Want hij hoeft de wijk volgens het contract pas eind 2002 op te leveren.' De kwestie werd aangekaart door raads lid Klaas Modder (PvdA), die had ge hoord dat een geschil tussen het aannemersbedrijf en de projectont wikkelaar er de oorzaak van was dat het er plaatselijk nog steeds een rommeltje is. Wethouder Bakker be loofde dat MO Project aan de hand van een inspectie op de tekortkomin gen door de gemeente op de tekort komingen zou worden gewezen. 'Des te sneller het in orde wordt gemaakt, des te sneller kan de wijk worden overgedragen. Daar heeft iedereen baat bij.' Mochten er als gevolg van nalatigheid door de ontwikkelaar on gelukken gebeuren, dan kan volgens Bakker de ontwikkelaar hiervoor aan sprakelijk worden gesteld. Ondernemer Jan Wmnubst van de gelijknamige optiek aan de Groene- plaats in Den Burg probeert de be schilderingen waarmee vandalen de gevel van zijn zaak besmeurden te verwijderen. Na veel moeite lukte dat. maar daarmee ging ook een deel van de verflaag verloren. 'Er moet op nieuw worden geschilderd.' De politie betrapte deze week meer dere automobilisten op het rijden onder invloed. In de nacht van zon dag op maandag werd op de Kogerweg nabij Den Burg een 20-ja- rige man uit Oudeschild aangehou den. De blaastest wees uit dat hij 525 ug/l alcohol in zijn adem had, waar maximaal 220 is toegestaan. Een 27- jarige man uit De Cocksdorp werd in de nacht van maandag op dinsdag op de Postweg gesnapt en een 50- jarige Amsterdammer moest zich even later op de Ruijslaan aan een controle van de politie onderwerpen. Zij bleken respectievelijk 515 en 415 ug/l alcohol uit te ademen. Alle over treders kregen een proces-verbaal. (Advertentie) Model 'Smart I persoons D. grootst* ipocioatzaak van Nederland in SLAAPBANKEN EN BEDKASTEN Permanente expositie van meei dan 80 slaopbanken en 8 bedkastenprogromma's in het betere genre, Slaapbanken en bedkasten In olie gangbare maten (1 en 2-persoons, twijfeloors en lits-iumeoux); Alle bedsysfemen; Proiectofdeling, Dealer van olie Europese topmeiken, Gratis bezorging door het hele land, Inclusief campings en tuincomplexen. Middenweg 109-113A, 1098 AH Amsterdam. Tel. (020) 6631161 Fax (020) 6631189. Uitgebreide klcurcntoldcr op aanvraag Prijs vanaf: f998,- De mogelijk komst van een nieuw A-blok aan de Marsweg heeft vra gen opgeroepen bij GroenLinks en de WD. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) zei tijdens de commissievergadering Ruimte, Wonen en Economie dat het A-blok op een ongelukkige plek terecht komt. Het nieuwe agrarisch bouwblok is pal tegenover het gebied gepland waar in de toekomst nieuwe huizen voor Den Burg gebouwd mogen worden. Burgemeester en wethouders zijn van plan mee te werken aan de ves tiging van het agrarisch en loonwerk- bedrijf van de familie Witte aan de Marsweg. Het bedrijf zit nu nog aan de Maricoweg, waar het kampt met overlast van geparkeerde auto's en ruimtetekort. Een woordvoerster van de gemeente liet weten dat de plannen volgens het bestemmingsplan buitengebied mo gelijk zijn Daarvoor moet de ge meente een artikel 11-procedure opstarten. 'We hebben goedkeuring van Gedeputeerde Staten nodig.' Wethouder Daan Schilling zei in een volgende commissievergadering te rug te komen op de plannen. De vijf verenigingen die de afgelopen week hebben gecollecteerd voor het Prihs Bernhard Cultuurfonds (het voormalige Anjerfonds), hebben ƒ3552,50 opgehaald. Hiervan is 1184,20 direct bestemd voor de kas van de deelnemende verenigingen. Burgemeester Joke Geldorp bevond zich woensdag in goed gezelschap. 45 leden van de sociëteit van oud burgemeesters uit Noord-Holland, die dit |aar het 35-jarige bestaan viert, brachten hun jaarlijkse ledendag door op het eiland. Onder hen de oud-Texelse burgemeesters Jo Engelvaart en Jaap Gutker. Het ge zelschap werd gastvrij ontvangen in de raadszaal, waar de huidige Texelse burgemeester hen bijpraatte over het eiland. 'Het besturen van Texel is een interessante bezigheid', vertelde Geldorp. Ze maakte haar gasten wegwijs in de Texelse begro ting, de ambities en ging de discus sie aan over de plannen van Elzinga, ten aanzien van de locale democra tie. Na afloop stapte het gezelschap in een touringcar, om het eiland te verkennen. Aan de Hogeschool Utrecht is der Schouwstra (27) afgestu als fysiotherapeut. Hij volgde jarige Verkorte Opleiding Fysioj peut. Zijn scriptie kreeg de til natuurlijke intelligentie van lichaam'. zoals het er nu naar uitziet nog steeds recht tegenover elkaar. 'We zullen een open dialoog niet uit de weg gaan, maar vinden het onplezierig dat b en w ons bij herhaling in een dwang positie willen brengen', wees Nauta op de strijdigheid met de nage streefde consensus. Maar de Texelse gemeenschap is er niet mee gebaat als delen van de haven in erfpacht zijn van derden, wierpen de leden van de raads commissie FWM hem tegen. 'Want als toekomstig eigenaar moet je slag vaardig kunnen opereren', vond Jaap Vlaming (GroenLinks). 'Bij erfpacht sta je als gebruiker iets sterker, maar ook een langdurige huur overeenkomst biedt de SPO zeker heid', oordeelde Frans Visman (D66), die adviseerde het contract 'water dicht' te timmeren en bij de notaris te laten vastleggen, een suggestie die ook door Anja van der Heide van het CDA werd gedaan. Come Heijne (Texels Belang) wilde eerst wel eens weten wat er nu precies vóór, op en na 10 maart 1999 was afgesproken, de dag waarop de gemeente toe zegde dat de kosten van de verplaat sing niet voor rekening van de SPO zouden komen. Nauta nam het misverstand uit de weg dat de stichting door de bouw van het 2,5 miljoen kostende haven kantoor in financiële problemen is gekomen, maar wees wel op de waarde van de erfpacht. 'Daarop kun je hypotheekrecht vestigen, wat niet kan bij huurkoop, bevestigde Frans Visman. Maar het verzoek van Nauta om de onderhandelingen over het erfpacht uit te stellen en wel akkoord te gaan met de bijdrage van een half miljoen, ging de D66'er te ver. Als compromis adviseerde hij om tot een intentieverklaring te komen, waarin de SPO verklaart afstand te doen van de erfpacht en waarin staat dat de details op een later tijdstip worden uitgewerkt. Om elkaar toch te vinden, werd afgesproken dat vooruitlopend op het definitieve besluit van de raad over deze zaak, de SPO en de ge meente eerst met elkaar om de tafel te gaan. De telefoon in asielzoekerscentrum de Vogelmient stond woensdag roodgloeiend nadat De Telegraaf had gemeld dat bewoners het terrein op last van de rechter binnen twaalf uur moesten verlaten. Maar het artikel berustte op een misverstand, aldus de leiding van het centrum. 'De be woners wisten al in januari dat dit centrum per 1 augustus zou sluiten. In maart, mei en juli zouden steeds 90 asielzoekers naar andere centra wor den verhuisd. We verwachtten pas volgende week een fax, maar toen er deze week al bericht kwam dat er bewoners worden overgeplaatst, zijn er kennelijk toch wat mensen ge schrokken. Maar dat dit binnen twaalf uur moet gebeuren, daar is geen sprake van. Voor een paar mensen die op vakantie zijn, krijgen we zelfs uitstel.' Het bericht in De Telegraaf leidde tot tal van telefoontjes van an dere media. Het centrum sluit op 3 aug officieel de deuren, waarna de afbraak van het park snel zal starten. Dennis Schouwstra (24) u Burg is afgestudeerd aan de U school Alkmaar. Hij volgde dev; Management, Economie en Zijn afstudeerproject voltooide! RAB in Oudeschild. Karin Witte-Polman (45) en Dijker (28) zijn in Amsterdam slaagd voor het diploma assi drogist. Beiden zijn nu bevoegs de drogist bij diens afwezighe vervangen. Aansluitend is Dijka opleiding tot zelfstandig drogist gonnen. Beide dames zijn werta bij drogisterij-parfumerie EtosTe Den Burg. IJl eni m ier< (at Ui jet teil wt tsf IC •he to o jeli ptf oil op nti na s f ei ed I Niels Dubbelt (19) uit Eierland de NHA, een instituut voor ft studie, geslaagd voor de HAVO-d certificaten aardrijkskunde en schiedenis. Burgemeester Joke Geldorp toont de oud-burgemeesters uit Noord-Holland naar amotSKeien. Ilona van der Vis (20) uit Oostera is aan de Helicon Opleidingen, de| derlandse Hippische Bero opleiding te Deurne, geslaagd KF Paardensport, een 4-jarige Mj sportopleiding. Momenteel iszj] Drachten werkzaam bij het f Paardensport Centrum. Willem Houwing (39) uil Cocksdorp, werkzaam Aannemingsbedrijf Kooger en i Ridder, is in Alkmaar geslaagd het aannemersdiploma. De jaarlijkse Texelse schapenfo* op de eerste maandag van sepf ber is definitief afgelast, maar he gamserende Texels Schapenst boek in Noord-Holland hoop! terugkeer van het evenement in2t 'Graag willen wij dan ook va" diensten gebruik maken', sd stamboeksecretaris D. Reijneaa'1' college van b en w. Het staat ira® dels vast dat het gemeentel zich krachtig zal inspannen voo rugkeer van de fokdag, omda^ een 'Texels' evenement is in detë zin van het woord, dus met cultuurhistorische betekenis. OP moment lijkt een actie voor h* van de fokdag niet zinvol ornd* verbod om veemarkten en daa^ te vergelijken evenementen te cj niseren, keihard is. Maar als h' Europa de MKZ-krisis achter o* is, komen de kaarten misschim ders te liggen.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 4