Bedden Panorama iogen naar Eyercoogh Irandweer werft nieuwe mensen WLTO belooft leden beter te informeren Eigenlijk is het zo gek niet te bedenken... cheepjes in fles in Maritiem Museum De pappa-raadsie leden Emoties lopen hoog op bij agrariërs WOT IE Eb IK OP MIJII G5H-. H\3 VERlflfiT r M6T PRHD VtR DE f =1 OCHTER DEURic Nieuw gezicht bij Texelse Courant Rabobank Telefoon 0222 36 99 21 .TEXELSE Snackwagens op terrein Toekomst COURANT WW.TEXELCflRTOON.riYWEfc.NL De redactie van de Texelse Cou rant is deze week versterkt met Jeroen van Hattum. Texel is voor deze uit Gelderland afkomstige journalist (Zaltbommel, 1972) een nieuw werkgebied. Van Hattum (geen familie van de huisarts) doorliep met succes de Acade mie voor Journalistiek en Voor lichting in Tilburg. Al gedurende zijn opleiding schreef hij artikelen voor nieuwsblad De Toren te Zaltbommel. De verslaggeving van de evacuatie van de Bommelerwaard na de hoge wa terstand in de Waal en de Maas in 1996 leverde zijn team de Prijs voor de Nieuwsbladjournalistiek op. Hij was actief bij de TV-krant Brabant Pers in Eindhoven en werkte als regiojournalist voor het Brabants Dagblad, editie Bommelerwaard, en Omroep Brabant in Breda. Zijn hart ligt in de lokale journalistiek, vandaar dat het sneller begon te kloppen toen er enige tijd geleden een plaatsje vrij kwam bij de redactie van de Texelse Courant. Van Hattum neemt zijn vak uiterst serieus. Want gebeurtenissen die op het eerste gezicht kleinscha lig lijken, kunnen binnen een kleine gemeenschap juist veel impact hebben, is zijn credo. Van Hattum heeft woonruimte gevon den nabij De Cocksdorp. (IM ADVERTENTIE) Trijntje Cornelia uit Oosterend is te zien op een expositie van scheepjes in flessen bij het Maritiem en Jutters Museum. ISv ^el met hout en touwtjes door fessemond. Met een pincet alle «delen op hun plaats brengen, tenslotte, voorzichtig de masten telen overeind zetten met touw- d® uit de flessemond hangen. de 55-jarige Bert Kruk uit "eningen moet het weinig meer opleveren. Vele mees- "dien in fles heeft hij op zijn "staan. Tot en met eind oktober 9rote en een paar kleine ^Pies in flessen van zijn hand te '"het Maritiem en Jutters Mu- "hOudeschild. De tentoonstel een overzicht van de ont- éing van vissersschepen door Pw heen. 'Bert Kruk heeft thuis te'shief staan, waar foto's van alle visserschepen in terug te vinden zijn', vertelt museummedewerker Gerrit Gerrits. In de flessen zijn een haringbuis, een bomschuit en diverse kotters te zien. Er zit een kopie bij van een Texelse kotter; de TX24 Trijntje Cornelia van W. van der Vis uit Oosterend. 'Die heeft een speciaal plekje gekregen in de vitrine', zegt Gerrits. Naast de fles ligt ook een foto van de TX24. Het schip werd tijdens de Tweede We reldoorlog gevorderd door de Duit sers. Het keerde daarna met meer terug op Texel. Een ander pronkstuk is een flesje van zes centimeter lang met daarin acht bootjes. Een foto van het flesje is opgenomen in het Guiness Book of (Foto Gerard Timmerman) Records. 'Op die foto is het afge beeld met een dubbeltje', vertelt Gerrits, 'dus ik heb er hier ook maar een dubbeltje bijgelegd.' Het is de eerste keer dat Bert Kruk exposeert in het juttersmuseum. Kruk groeide op bij de Scheveningse ha ven te midden van de visserij. Hij werkt in het archief van de visserij in IJmuiden en hij is vrijwilliger bij het Zee en Havenmuseum. Volgens Gerrits trekt de expositie veel belang stelling van bezoekers. 'Meer zelfs dan anders.' De expositie is deze maand en vol gende maand te bekijken van maan dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. In september en oktober is het museum op maandag gesloten. Sven Amende, financieel adviseur j Rabobank Texel 'Eigenlijk is het op financieel gebied zo gek niet te bedenken of u kunt ervoor terecht bij de Rabobank. We voeren niet alleen uw wensen uit, maar we geven vanzelfsprekend ook een gedegen advies. Wilt u meer rendement op uw spaar geld, eerder stoppen met werken, uw bedrijf verkopen..,? Neem tijdig contact met ons op We vertellen u graag hoe u uw wensen het beste kunt realiseren.' Texel IJHC mag 24 bedden verplaat- van jeugdherberg Panorama leHogeberg naar een nieuw te iven accommodatie van jeugd- ierg de Eyercoogh aan de tweg. Dat advies gaven vijf van es politieke partijen tijdens de imissievergadering Ruimte, ien en Economie aan wethou- Daan Schilling. IJHC wil de huidige Eyercoogh end jaar slopen. In plaats daar- moet een nieuwe, grotere jeugd- ierg komen met 150 bedden. De ige accommodatie telt 106 bed- Uitbreiding met twintig bedden jeen probleem, volgens een lellingsmogelijkheid in het be- imingsplan mag de NJHC bij wbouw twintig nieuwe slaap- tsen scheppen. Daarnaast wil C 24 bedden van Panorama bevelen naar de nieuwe coogh zodat het aantal bedden op 150 komt. Dat laatste ligt lek gevoelig. Bij een eerdere si- e, toen slaapplaatsen van het ge- pte hotel De Koogerhoop werden uikt voor een nieuw hotel bij Tiparadijs Calluna, stelde de ge- nteraad dat zo'n overheveling nalig zou moeten zijn. Tegen s Roeper (PvdA) sprak zich als euit tegen het verslepen van de edden, omdat de gemeente nog i goed beleid heeft voor het ver- isen van bedden. Met de uitbrei ding van de twintig bedden had de partij geen moeite. Dick Driiver (Texels Belang) zei met het verslepen van de 24 leugdherbergbedden op zich geen moeite te hebben, maar hij worstelde met het verslepen in het algemeen. Hij stelde voor de ver plaatsing onder speciale voorwaarde te laten verrichten om nieuwe geval len verder af te kunnen houden. 'An ders kom je in een vacuum totdat er regelgeving is. Zoek dus een extra formulering hiervoor, bijvoorbeeld door te zeggen dat Panorama in een kwetsbaar gebied ligt.' Frans Visman (D66) zei zich in dit idee te kunnen vinden. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) zei dit geval ook goed te kunnen keuren, omdat de Hoge- berg nu ontzien wordt. Maria van der Spek (WD) stemde in met uitbreiding vanwege het voortbestaan van de Eyercoogh. De partijen hekelden het ontbreken van goed beleid voor het verslepen van bedden. Wethouder Schilling zei dat daaraan wordt gewerkt in een nog op te stellen recreatiebasisplan. Jan Koolhof (CDA) gaf de wethouder alvast een voorzetje. 'Onze fractie vind dat het verplaatsen van slaap plaatsen alleen mogelijk moet zijn binnen gebieden met hetzelfde post code.' Arthur Oosterbaan (GroenLinks) zei ook wel te voelen voor dat idee. Hij voegde toe dat bed den dan met naar een buitengebied versleept mogen worden. Een groep bewoners van de Vaargeul liet de commissieleden schriftelijk weten bezorgd te zijn over de uitbrei ding van de Eyercoogh. Zij vrezen toename van overlast. Van der Spek pleitte ervoor dat het geluid daarom aan de voorzijde, aan de Pontweg, zou moeten blijven. Oosterbaan stelde eveneens dat rekening gehou den moet worden met de achter buren. Hij vroeg ook aandacht voor de verkeerssituatie aan de Pontweg. 'Misschien kan er iets geregeld wor den, zodat het veiliger wordt.' Visman vond dat de inrit aan de Pontweg niet verplaatst zou hoeven te worden. 'Misschien kan de snelheid daar omlaag van 60 naar 50 kilometer per uur.' Gerard Bakker van Stichting Groepsaccomodaties Texel (GroeT) hield als inspreker de commissie leden voor dat ze eigenlijk naar een ideaalbeeld voor de toekomst zou den moeten kijken. De wens om de NJHC in de toekomst op Texel te behouden zou volgens hem een be langrijkere rol moeten spelen in de besluitvorming. Manager Anne van der Velden van beide jeugdherbergen liet weten dat één jeugdherberg op één locatie nog steeds de voorkeur heeft van de NJHC, maar dat zo'n locatie niet te vinden is op Texel. 'Het voorstel dat er nu ligt, is voor ons de minst slechte optie.' Oorspronkelijk was de NJHC van plan geweest de Eyercoogh volledig af te stoten en Panorama te vergro ten. Uitbreiding in het Hogeberg- gebied stuitte echter op weerstand. irandweer gaat nieuwe men- iroor het korps werven. Vol- sbrandweercommandant Dick geneel zijn er momenteel ze- vacatures. De brandweer gaat il mensen vanaf achttien jaar chrijven om te vragen of ze illiger willen worden. Ze richt daarbij op zowel mannen als men. Ook wordt er in septem- cen open dag gehouden. vis Jongeneel is de wervmgs- nodig om het aantal vrijwilligers él te houden. 'Een aantal men- aegint op leeftijd te geraken. Tot zestigste kun je nog elk jaar dis- atievoor ze aanvragen, maar er teen moment dat je in de proble- komt.' Officieel moeten da/eermensen stoppen als ze 55 9eworden. Ze kunnen doorgaan :e60 worden, maar dan moeten kkjaar opnieuw een keuring aan- en. irandweer op Texel telt 43 vrijwil- 0e ondergrens ligt volgens geneel op veertig. 'We houden kling met een opkomst- centage van vijftig procent. Je altijd mensen die met kunnen, zijn of wat dan ook.' De wervingsactie is het resultaat van overleg tussen Jongeneel en het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Burgemeester Joke Geldorp pleitte tijdens de commisievergadering be stuur en organisatie ook voor meer mensen bij de brandweer. Volgens haar stuitten aankomende vrijwilli gers soms op aarzelingen van werk gevers. Die weten dan niet goed hoe ze moeten omgaan met een werkne mer die plotseling al het werk laat vallen als hij of zij opgeroepen wordt. Geldorp; 'Aan hen vraag ik wat ze verwachten als hun bedrijf in brand staat. Dan verwachten ze toch ook meteen alle hulp. Er komt geen lege tankauto voorrijden die uit zichzelf begint te spuiten.' De burgemeester toonde zich voorstander van meer vrouwen bij de brandweer. Vanuit de jeugdbrandweer kan de brandweer al rekenen op versterking. Jongeneel: 'Er zijn er twee doorge stroomd en een derde staat op het punt om over te stappen.' De jeugd brandweer telt negen leden. In sep tember, als de opleidingen van de jeugdbrandweer weer beginnen, ko men daar volgens Jongeneel een paar kinderen bij. Op het terrein van de gesloopte Toekomst heerst vanaf deze week weer reuring. De gemeente heeft ondernemers Nikos (de Griek) en Gerard Schuiling vergunning ver leend voor het plaatsen van twee snackwagens. Hiermee wordt het verdwijnen van enkele eetzaakjes gecompenseerd. Met de sloop van de Toekomst ver dween volgens de gemeente ruim de helft van het aantal ontnuchterings zaken in de badplaats, een situatie die wel eens nadelig zou kunnen uit pakken voor de openbare orde, zo wordt gevreesd. Reden voor het col lege mee te werken aan het tijdelijke alternatief. Een andere snackwagen, die op het Dorpsplein, betreft een reguliere standplaats. Omdat de vei ligheid van wandelaars met is gebaat bij de elektriciteitskabels die over het dorpsplein lopen, mag de kraam tij delijk worden verplaatst. De aanvoer van stroom vormt ook een probleem voor de snackwagens op het terrein van de Toekomst, in dit geval omdat de exploitanten er deze week niet in slaagden een stroomverbinding tot stand te brengen. De omliggende zaken hadden namelijk niet vol doende capaciteit. -v /t/i) De (Westelijke) Land- en Tuin bouworganisatie (W)LTO stelt zich veel te meegaand op, waardoor minister Brinkhorst van Landbouw alle gelegenheid krijgt om de ene na de andere desastreuze maatre gel uit te voeren. Het waren harde verwijten die Tjerk Doornenbal dinsdagavond over zich heen kreeg tijdens een bijeenkomst van rundvee- en schapenhouders. De secretaris van de afdeling veehou derij van de WLTO bleef rustig en verdedigde het beleid met overtui ging, al moest hij toegeven dat het heeft geschort aan de communica tie, waardoor leden niet wisten waar ze aan toe waren. Zo'n zeventig Texelse WLTO-leden hadden zich dinsdagavond in hotel De Pelikaan verzameld om te worden geïnformeerd over het rapport Wijffels, het nieuwe ammoniakbeleid en de bestrijding van mond- en klauwzeer. Maar zoals te verwachten viel, was het omstreden beleid van minister Brinkhorst het gesprek van de avond. Hoewel Texel zelf niet werd getroffen door mkz, ondervinden de agrariërs op het eiland nogal wat be lemmeringen van de maatregelen die ervoor moeten zorgen dat zo'n epi demie nog eens kan uitbreken. De meest impopulaire maatregel - om schapenhouderijen iedere vier weken door een veearts te laten controleren en de kosten van deze inspecties voor rekening van de boeren te bren gen - werd vorige week al snel weer ingetrokken, maar genoeg om de gemoederen tot bedaren te brengen was dat met. 'Is er een grotere boef denkbaar dan Brinkhorst? Het heeft geen zin om verder te onderhande len met zo'n minister', vond een geë motioneerde Henk van der Star, die Doornenbal later ook nog vroeg of hij Brinkhorst verantwoordelijk achtte voor de zelfmoord van tien agrariërs elders in het land. Doornenbal wilde met ingaan op Van der Stars vraag, maar deze had zelf zijn conclusie al getrokken en beloofde dat hij Brink horst de 'strot zou afsnijden' als hij hem tegenkwam. Blijven praten Anderen wilden zo ver niet gaan, maar verschillende aanwezigen pleit ten ervoor een daad te stellen en von den dat de LTO de contacten met de minister moest verbreken. Doornen bal vond dat geen goede suggestie en memoreerde dat LTO-bestuurders in een ander geval al eens boos van de onderhandelingstafel waren weg gelopen. 'Een paar weken later zaten we er al weer. We moeten wel blijven praten, een andere keuze hebben we niet.' Die verzuchting leidde tot een boze reactie bij Willem 'de Sheik' Bakker, die eerder al cynisch had gevraagd hoeveel leden de LTO er de afgelopen maanden bij had gekre gen. 'Daardoor word je juist ingepakt. De minister gaat gewoon door', aldus Bakker. Doornenbal sprak zijn bewe ring tegen en verwees naar de inge trokken maatregel om schapen houderijen elke vier weken door een veearts te laten bezoeken. 'De minis ter is behoorlijk terug in zijn hok.' De WLTO-bestuurder betoogde dat on derhandelen en blijven meepraten de beste manieren zijn om de eigen be langen te verdedigen en verwees daarbij naar de vakbonden, die de harde lijn al jaren geleden hebben afgezworen. 'De FNV is ook met meer de organisatie van stoere jongens en harde vuisten, want met dat beleid hebben ze geen succes gehad.' An dere door Brinkhorst aangekondigde regelingen om mkz tegen te gaan - steekproefsgewijs bloedonderzoek onder alle lammeren van één bedrijf die bij de slachtplaats worden aan geleverd en bloedonderzoek aan de grenzen - worden overigens wél door de LTO gesteund. Veemarkten Een ander heikel onderwerp vormden de veemarkten, die grotendeels zijn gesloten. Alleen slachtvee mag er nog worden aangeleverd, maar onder voorwaarde dat de dieren direct daarna worden gedood Vee dat met wordt verkocht, mag niet meer mee naar huis worden genomen, waar door de eigenaar ten slotte wel ge dwongen is zijn dieren voor een zacht prijsje te verkopen. 'De handelaren blijven de hele dag weg en komen tegen vijven nog eens binnen, want dan gaat het vee bijna voor niks weg', schetste een criticus. Voor alle an dere transacties met vee zijn de boe ren afhankelijk van individuele handelaren, die bijvoorbeeld een koe bij het ene bedrijf aankopen en deze bij een ander weer verkopen. Ook die situatie drukt de prijzen, terwijl kwaadwillende handelaren door on derling prijsafspraken te maken he lemaal goedkoop uit zijn, zo betoog den verschillende aanwezigen. Een extra complicatie op Texel is de droogte die er 's zomers nogal eens optreedt, legde Piet Bakker (van De Waddel) uit, waardoor het moeilijk kan worden om alle schapen van genoeg eten en drinken te voorzien. 'Dan moeten de lammeren snel weg kunnen. En dat kan alleen als je de markten open gooit voor weidevee', aldus Bakker. Collega Frans Koorn vond dat de LTO veel te gemakkelijk akkoord was ge gaan met het sluiten van de markten en beschuldigde de organisatie ervan een beleid te voeren dat is bedacht door varkenshouders, die al sinds lange tijd weinig of geen dieren meer verhandelen op de markt en dus weinig last hebben van de sluiting. 'LTO wordt met bestuurd door varkenshouders. Ons beleid is dat van het hele bestuur', reageerde Doornbal, die duidelijk moeite had om zijn gehoor te overtuigen en ten slotte ook het boetekleed aantrok. 'We hebben opzeggingen gehad, al zijn het er veel minder dan wordt be weerd. Het zijn er in ieder geval min der dan honderd. Maar we proberen met allemaal in contact te treden om nog eens uit te leggen wat we gedaan hebben en welk beleid we voorstaan. Niet al onze leden hebben steeds VRIJDAG 20 JULI 2001 begrepen waar ze aan toe waren en dat mogen we onszelf aanrekenen. Wij moeten beter communiceren met u. En daar gaan we hard aan werken.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5