Met valhelm naar kermis 7 [he boys from Loenen 25 jaar op Texel Orgelconcert in Hoornder kerk Countrydansen Asielzoekertjes bewonderen eigen poppenfilm TEXELSE COURANT Wedstrijden motortrial Recreatief tennis n De Cocksdorp Wielrenners leveren strijd om clubtitel Goede prestaties Texelse ruiters Gedeputeerde komt praten over huisvesting Marius Banda verlaat brandweer TX 4 haalt oud roer boven water Nieuwe expositie EcoMare bijna klaar Cabaret-café Strandlopers blijven droog Nieuw lid rekenkamer Duo Van den Berg in Tusse de Banke VRIJDAG 20 JULI 2001 het terrein van MAB aan de jfdweg is zondag de derde motor- jvan het seizoen verreden. De 37 jlnemers namen het tegen elkaar m vijf klasses met oplopende eiiijkheidsgraad. MAB had in het cours een aantal non-stops inge- jwd om de deelnemers uit te da- in sommige klasses werd een loorlijke competitie verreden om hoogste plaats. In alle klassen, alve de gele, vielen ook Texelaars Ie prijzen lagen: Geel/Experts: 1 E Moerman. 2 A *.3. D Mooi. Rood/Senioren: 1N. Jonge- 2. R van Saane. 3. M Kortenhoeven jw/Jumoren. 1. S Vlaar. 2) T. Kuip. 3. P i Wit/Sportklasse: 1 E Dekker, 2 J van ne,3.S Dumeveld Pupillen: 1 Nick Rutten. esse Rutten. 3 Maarten Eelman de banen achter het Eierlandsche ns in De Cocksdorp vindt van za- dag 28 juli tot en met zondag 5 pstus een recreatief tennis- mooi plaats. Alle disciplines staan het programma: herenenkel, nesenkel, herendubbel, dames- sbel en gemengd dubbel. Deel- ne staat open voor recreatieve ussers én spelers met een .T8-pas die ten hoogste niveau [hebben behaald. Deelnemers aan enkelspel betalen ƒ20,- per per- het inschrijfgeld voor dubbel- irs is ƒ15,- per persoon. Inschrij- mogelijk tot en met dinsdag 24 via tel. 316 507. Leden van Wielervereniging Texel strijden zaterdag op de wielerbaan in Den Burg om het laarlijks club kampioenschap. Er wordt gereden in twee poules, die gelijktijdig van start gaan. In de A-poule, waarin 50 ron den worden gereden, wordt een sterk deelnemersveld verwacht. De vooral aan de overkant fietsende licentie houders Jordy Vinke, Erwin Goënga en Joost Bakker hebben geen andere verplichtingen. Zij zullen de strijd aan gaan met de net uit Frankrijk terug gekeerde leden die aan La Marmotte hebben meegedaan, een toertocht waarin onder meer de bekende berg Alpe d'Huez was opgenomen, In de B-poule, waarin 35 ronden op het programma staan, zal Jacco Vinke zijn vorig jaar veroverde titel probe ren te verdedigen. Door drukke werk zaamheden heeft hij met veel kunnen trainen, waardoor hij zeker concur rentie kan verwachten van John Daal der en Jan Kingma, terwijl Benno Dros als gevaarlijke outsider kan worden betiteld. Deelname is voorbe houden aan leden van de wielerclub. Het startschot klinkt om 16.00 uur. Het afgelopen weekend hebben le den van ponyclub de Kleppertjes en rijveremging de Waddenruiters deel genomen aan een concours in Schoort. Uitschieter was Laura Kager, die met de pony Flower In haar twee proeven in de B-dressuur maar liefst vier winstpunten behaalde (188 en 165 punten) en een eerste en een tweede prijs wist te bemachtigen. Zij is daarmee gepromoveerd naar de L1-dressuur. Tevens behaalde zij in de springrubriek klasse B een derde prijs door een foutloos parcours en 49.5 punten voor haar stijl. Roos Jongeneel behaalde in de L1- dressuur met haar D-pony Laska een derde en een vijfde prijs (168 en 159 punten) en daarmee twee winstpun ten. Marjolijn Smidt die met Jamorkus in de Z1-dressuur startte, liet zien dat ze goed mee kon komen door twee maal een vierde prijs te halen (tweemaal 178 punten). In de rubriek 'bestgaande rijpony', waarin de verschillende gangen van de pony worden beoordeeld. behaalde Marjoliin Smidt een tweede plaats bij de DE-pony's, en Ellen Blom met Quirida een tweede plaats bij de ABC-pony's. Ook de leden van de Waddenruiters behaalden verschillende prijzen en winstpunten: Gea de Ridder wist met 166 en 158 punten beslag te leggen op een tweede en een vierde prijs in de M1-dressuur en Evelien Duin wist zowel in de dressuur als In het sprin gen winstpunten te halen. Zij ver diende een vijfde prijs in het B-sprin- gen. Overige prijzen en winstpunten: pony's B-dressuur: Leonie van Schaik met Echika, 3e prijs, 164 pnt. M2-dressuur: Ellen Blom met Quirida, 1e prijs, 154 pnt. B-springen: Leonie van Schaik, 3,5 fout, 1 winstpnt., Priscilla Noorlander, 4 fout, 1 winst punt. Paarden L1-dressuur: Petra Dijker met Nikita, 158 pnt., L2-dres- suur: Marian van der Geest met Pro- mis, 165 pnt, Evelien Duin met Gabrie, 163 pnt, Nancy Wetsteen met Jeperelle, 157 pnt., M1-dressuur: Eva van der Linde met O'Cocksboy Texel, 4e prijs, 158 pnt, Charlotte Boeyen met Lianos, 5e prijs, 158 pnt., M2- dressuur: Annemarie van der Linde met O'Partout Texel, 2e prijs, 168 pnt. Springen oefenparcours: Marian van der Geest, 1 e prijs, 0 fout. stijl 50 pnt. Gedeputeerde Mr. H.M. Meijdam (WD) komt woensdag 17 oktober naar Texel. Hij gaat met het gemeen tebestuur praten over het eilandelijke huisvestingsprobleem, mede veroor zaakt door krappe contingentermg waardoor er minder huizen kunnen worden gebouwd dan er werkelijk nodig zijn. Waarschijnlijk zullen aan het gesprek ook de fractievoorzitters uit de gemeenteraad meedoen, even als betrokken organisaties zoals de Woningstichting. Marius Banda (54) uit Den Burg neemt afscheid van de Texelse brandweer. Ter gelegenheid daar van wordt woensdag a.s. in hotel De Lindeboom van 17.00 tot 18.30 uur receptie gehouden. Banda heeft 31 jaar lang deel uitge maakt van het korps maar vindt het nu welletjes. De laatste jaren had hij de rang hoofdbrandmeester en trad op als waarnemend commandant Als zodanig wordt hij opgevolgd door de 38-jarige Theo Kuip uit Den Burg, die sinds september 1990 aan de Texelse brandweer is verbonden. Organist Bert Koelewijn geeft dins dag een concert in de hervormde kerk van Den Hoorn. Op het pro gramma staan werken van onder anderen Stanley, Handel, Bach, Haydn en Young. Het optreden is het vijfde in een serie zomeravond concerten, georganiseerd door de Raad voor het zomerwerk van de Texelse kerken. De in 1953 in Spakenburg geboren Bert Koelewijn behoort tot de meest trouwe medewerkers van de Texelse zomeravondconcerten. Ook buiten het eiland geniet hij bekendheid als organist, pianist, koordirigent en arrangeur. In 1979 behaalde hij een graad voor Hammondorgel bij Emiel Simoms van het Utrechts conserva torium, waar hij een jaar later de op leiding voor kerkorgel afrondde, dit maal bij Kees van Houten. Na een studie bij Matthijs Verschoor aan het conservatorium te Hilversum verwierf hij in 1989 ook het pianodiploma. Daarnaast volgde hij de Gehrels Zomercursus en diverse dirigenten cursussen. Koelewijn is dirigent van enkele koren, waarvan ook CD's zijn uitgebracht. Als dirigent en organist treedt hij geregeld op in het buiten land. Zo was hij in Tsjechië en Enge land en driemaal in Canada. Sinds 1974 is Koelewijn als docent verbon den aan de Regionale Amersfoortse Muziekschool. Zijn optreden in het Hoornder kerkje begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Na afloop wordt gecollecteerd ter bestrijding van de kosten. Ie jongens van het vaste land, die Jimen naar het Kogerstrand. O el, we misten jou zo...' Het zijn |e eerste zinnen van een lied dat I mannen uit Loenen aan de [cht, tussen Utrecht en Amster- i, op cd gaan zetten. Als 15-ja- e jongens kwamen zij voor het I met hun tentje naar Texel «der de zelfverzonnen naam The s'rom Loenen. 25 Jaar later ko- nze allemaal nog steeds naar I eiland. Voor vooral Texelse fenden hebben zij een feest ter ie«an dit jubileum georganiseerd. Kee boys zitten in de muziek en Ibben het lied De Vriendschap ge- Jangeerd', vertelt Jan Mooy. 'Het is melodie van een onbekend Itali- s nummer. We gaan het met zijn i m de studio inzingen en dan Nt het in een oplage van ongeveer jnderd exemplaren uitgebracht. Die I's gaan we verspreiden onder de Velse horecagelegenheden. Daar- |«st hebben we ook een website maakt: www.theboysfrom- Kren.nl. Daarop kan je allerlei foto's J «lormatie over de boys vinden.' allemaal wat overdreven, maar dat is het volgens Mooy niet. 'Texel is de rode draad in onze vriend schap, we hebben er veel meege maakt. In de latere jaren gingen ook Liefhebbers van countrydansen kun nen zaterdag in dorpshuis De Bijen korf te Oosterend met de beentjes van de vloer. Er worden zowel be kende als minder bekende nummers ten gehore gebracht. De dansavond begint om 20.30 uur, de entree is vrij. voor de boys, ongeacht relaties, werk en levens. We kennen elkaar allemaal vanaf de kleuterschool of lagere school.' The boys trom Loenen veranderden in de loop van de tijd hun vakantie bezigheden. 'In het begin waren we druk met vakantieliefdes en daarna waren enkele boys hard aan het werk Kinderen van asielzoekers bewonde ren de film waarvoor ze zelf de pop pen en de decorstukken maakten. Ze deden dat van geïmproviseerde middelen,zoals stukjes karton, hout en knopen. De jeugd speelt achter de schermen de hoofdrol in een filmpje dat vorige week werd opgenomen in asielzoekerscentrum Noorderbuurt. De opnames zijn het initiatief van Bert Plagman, bekend als Tommy uit Sesamstraat, die de opnamen in het Texelse centrum ook als een proef beschouwd voor soortgelijke films met kinderen in vluchtelingenkampen is Oostbloklanden of Afrika. Omdat spreken over de soms gruwelijke din gen die ze hebben meegemaakt de getraumatiseerde kinderen zeer moeilijk afgaat, stimuleerde Plagman de jeugd tot het maken van poppen en andere voorwerpen, waardoor de kinderen toch hun verhaal deden. De film die hij hiervan maakte, werd op genomen en gemonteerd met kost bare apparatuur die belangeloos be schikbaar was gesteld door René Geurtsen, sinds kort eigenaar van galerie Het Posthuys in De Koog. Het is de bedoeling dat het filmpje, net als de opnamen die nog in het buitenland worden gemaakt, via Kindernet wor den uitgezonden. (Foto Garand Timmerman) De boys vroeger... echtgenotes of vriendinnen het voor afgaande weekend mee. maar één week is alleen voor de boys. Die ene week per jaar wordt gereserveerd (Foto's archiot Tho f> in de horeca, zoals bij de Camel Club (Paal 21), Riche (De Wijsneus) en De Kuip. Daar hebben we veel mensen ontmoet die ook op ons feest komen, bijvoorbeeld Henk-Jan Klok. Hij staat ook op' meerdere foto's. Het uitgaansleven was waar we voor kwamen. Pas na een jaar of vijftien zijn we Texel gaan ontdekken, in plaats van alleen De Koog.' Ook het onderkomen veranderde van een tentje op het Kogerstrand. naar een gezamenlijke villa op de Orchismient. De boys zagen ook De Koog als bad plaats veranderen. 'Ja... Wat kan ik er over zeggen. De meesten van ons kwamen nooit in die explosieve uitgaansgelegenheden. Ik heb er geen mening over, andere mensen vinden het namelijk wel leuk.' Na deze week voor de 25° keer op Texel vakantie te hebben gevierd zul len The boys trom Loenen nog wel een aantal jaren terugkomen. Mooy: 'Zo lang iedereen steeds weer mee wil blijven we komen.' Of zoals de laatste regels van het lied De Vriend schap luiden: 'De jongens van het vaste land, verlaten nu het Kogerstrand. Om er weer terug te keren...' Waren het kort geleden nog eeuwen oude kapmessen uit voormalig Ne- derlands-lndië die van de zeebodem werden gevist, ditmaal deden vissers het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild een oud roer cadeau. Het werd binnengebracht door de TX4 van de firma Van der Vis (zie foto), die het metershoge houten object 25 mijl ten westen van Texel hadden opge vist. De exacte ouderdom van het roer kan slechts worden geschat, maar vermoed wordt de het ergens uit de achttiende of de negentiende eeuw dateert. (Foto Boft Konngl Het inrichten van de nieuwe EcoMare-expositie 'Leven op een eiland' is nu zo vergevorderd, dat het publiek er ingaand het komende weekend in kan worden toegelaten. Het model van de wolharige neus hoorn staat op zijn plaats, nagenoeg alle op Texel voorkomende vogels zijn in geprepareerde toestand te zien en er is een stand die gaat over de eilandbiologie van Texel die typisch is doordat bepaalde dieren en wel of juist niet voorkomen. Ook de bewoningsgeschiedenis heeft aan dacht gekregen. In de serre van De Lindeboom vindt zondag weer het maandelijks Caba ret-café plaats, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Jamen de Bruijn. Ditmaal met onder meer aandacht voor de Ronde om Texel en de schapenfok- dag, maar ook voor de asielzoekers en de wachttijden voor de cafés. Dwaalgast Diet Verschoor leest een aflevering van het feuilleton Mossel- weg 14 en verder is er veel muziek te beluisteren, op eigen teksten en op tekst van Huib 'de Rijmelaar' Fenijn. Cabaret-café duurt ongeveer een uur en begint om 11.00 uur Ondanks de onheilspellende donkere wolken die zich even verderop boven de Slufter samentrokken, bleef het tijdens de tweede De Krimstrandloop in de omgeving van paal 28 vrijwel droog. Het was afnemend tij en op een strook dichtbij het water was het goed lopen. De wedstrijd over 8 ki lometer werd een prooi voor Helmut Schweer uit het Duitse Osnabrück, die een tijd van 32.00 minuten liet noteren. Hij had een behoorlijke voor sprong op nummer twee, Erik Tavenier uit Emmeloord, die finishte in 33.29. De strijd bij de veteranen werd in 34.05 gewonnen door René Moerland uit Westzaan. Texelaar Pierre Bonnet werd in deze catego rie tweede in 34.45. De snelste vrouw was de 16-jarige Duitse Jana Schweer. die met haar tijd van 35.14 aardig in de buurt van haar winnende vader bleef en meer dan twintig man nelijke concurrenten te snel af was. De 14-jarige Jan Stuursma uit Kiel Windeweer, zondag nog als tweede geëindigd in de strandduincross in De Koog, duldde niemand voor zich en won de wedstrijd over 4 kilome ter in 16.41. Snelste meisje in 20.35 was de 13-jarige Leonie Hijne uit Krommenie. Bij de jeugd tot en met 12 jaar was de overwinning voor Valerie Mülder uit Bonn. Zij raffelde de 1200 meter af in 5.25. De snelste jon gen was Mark Moerland uit Westzaan, die een tijd van 6.09 op de klokken bracht. De volledige uitslag staat op de website van de organisa tie: www.avtexel.net. W. Koelemeij uit Anna Paulowna die onlangs werd benoemd tot lid van de gemeentelijke rekenkamer van Texel heeft zijn functie om privé-redenen alweer neergelegd. Zijn plaats wordt ingenomen door F. van der Lee uit Nieuwe Niedorp. Net als Koelemeij is Van der Lee oud-gemeentesecreta- Vanaf woensdag exposeren de ge broeders Jan Piet en Leo van den Berg olieverfschilderijen en houten sculpturen in de gemeentelijke gale rie 'Tusse de Banke'. De tentoonstel ling duurt tot vrijdag 3 augustus en is elke dag van 14.00 tot 17.00 uur ge opend. Jan Piet van den Berg uit Uffelte is autodidact, en volgde lessen bij beeldhouwers als Omer Giellet en Ole Langerhorst. In het begin werkte hij alleen met hout, later is daar klei- en gietwerk bijgekomen. Hij heeft inmid dels zeventien exposities achter de rug. Zijn broer Leo, die sinds een jaar op het eiland woont, experimen teerde veel met teken- en schilder technieken. Hij maakt fantasie schilderijen. waarbij vooral de vrolijke kleurstellingen opvallen. De meeste schilderijen nemen veel plaats in, maar zullen door hun njkheid aan kleuren niet snel vervelen. De expositie van de gebroeders Van den Berg valt door omstandigheden samen met de eerder aangekondigde expositie van Dimitri Gazan en Ene Hercules. Toen bleek dat de expositieruimte dubbel was geboekt, werd besloten samen te werken, in plaats van één van beide exposities uit te stellen. Dat de galerie daardoor erg vol wordt, was volgens de kun stenaars alleen maar een uitdaging de ruimte op een nieuw manier in te richten. Voorzichtigheid lijkt voorop te staan bij deze dne dames op de kermis in De Koog. Niet alleen op de fiets, maar ook in de Beach Polyp wordt de fiets- helm op het hoofd gehouden. Het kan natuurliik ook dat de dames zo graag in de attractie wilden, dat ze gewoon de tijd niet namen om de helmen even af te zetten. De kermis duurt tot en met zondag. Van de partij zijn attracties als de Deca Dance, botsautootjes, gok- kramen, een schietkraam en een reuzerad. Kinderen kunnen ook in de draaimolen of alvast hun nj- vaardigheid testen op de aanwezige mini racebaan. Woensdagavond was er vuurwerk. Tot en met zondag is er kermis in De Koog

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7