kogerstaete' past raai in straatbeeld Cjroen Twartsjexels 'in het harL, Autocrossers buitelen over elkaar heen Verplaatsing gasopslag kent haken en ogen Macabere vondst bij aanleg fietspad Westerweg TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Bar De Rog a Seizoensbedrijf Brutale dieven snel ingerekend Urker visser (22) komt om na elektrische schok Ongeval op kermis Schuurbrandje snel geblust Agent krijgt rake klappen Koopman deel bedrijf aan Eelman -GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11597 DINSDAG 24 JULI 2001 r E X E LS COU RANT Idvertenties/abonnementen/bezorging: [pinbaan 6 791 MC Den Burg elefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 i-mail mfo@lenr.nl ■erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. tmeling 'Kogerstaete' en 'Het Gouden Boltje' aan de Dorpsstraat. (Foto Horry do Gros/) <jnn m lm kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 Geronk van motoren, rokend auto- zoekers naar het terrein aan de waagde. Een uitgebreide reportage mobielen, rondvliegende graszoden, Genteweg trok. Een evenement staat verder in deze krant botsingen, buitelingen, zon en stof waarbij de snelheden hoog opliepen, <r°t°s vormden ingrediënten van de eerste de bolides over elkaar heen buitelden autocross die zondag zo'n 3.500 be- en zelfs een haas zich op het circuit Het voornemen van de gemeente om een gasopslag van een perceel van Dirk Roeper van hoeve Aken- buurt te verplaatsen naar een ter rein van de voormalige Rode Zee aan de Veenselangweg heeft meer voeten in de aarde dan het college lief is. Roeper heeft te kennen ge geven een schadevergoeding op zijn plaats te vinden, maar over de hoogte zijn de partijen het nog niet eens. In 1966 verleende de gemeente een hinderwetvergunning aan Bakker's Ijzerhandel voor het inrichten van de gasopslag, een functie die het tot op de dag van vandaag hield. Maar nu grondeigenaar Roeper er onlangs een nieuwe loods heeft gebouwd, vindt de gemeente de locatie minder geschikt als gasopslag. De schuur staat namelijk te dichtbij de gas flessen, een situatie waarvan de ge meente - zeker na de ramp in Enschede - af wil. En dat terwijl Roe per de schuur nog extra stevig bouwde en brandvrij materiaal ge bruikte, waardoor steeds werd aan genomen dat aan de voorschriften werd voldaan. Dat zou wellicht het geval zijn, ware het niet dat Roeper wel eigenaar is van de ondergrond van het depot is, maar geen houder van de opslagvergunning. Die staat namelijk op naam van Shell Gasspirit BV, dat het perceel huurt en voor de verspreiding van de gasflessen ge bruik maakt van de diensten van Hielke Bruining. Toen de gemeente de bouwvergun ning verstrekte, werd er ten onrechte vanuit gegaan dat Roeper wél vergunninghouder was, waardoor ten aanzien van de afstand van schuur en opslag andere eisen gelden. Nu dat met het geval is, staat de schuur te dichtbij. Het college vond de oplos sing in het sluiten van een huur overeenkomst met Bruming voor een stuk terrein op de voormalige vuilstort aan de Veenselangweg, waarvoor inmiddels een aanvraag voor een milieuvergunning in behandeling is genomen. Het beëindigen van de opslag op Akenbuurt is voor het col lege reden om te willen meewerken aan een schadevergoeding. Ge noemd wordt een bedrag van 7.500,-, maar dat aanbod heeft Roeper tot dusver afgewezen. In een telefonische reactie wil de on dernemer, gezien de procedure waarin hij verwikkeld is geraakt, over de kwestie eigenlijk niet meer kwijt dan dat het een 'gecompliceerde warboel' is. Om precies te weten welke schade hij lijdt, heeft hij dit voorgelegd aan zijn accountant, dat verklaart waarom hij vooralsnog met akkoord gaat met het genoemde be drag. Het is niet uitgesloten dat het wel eens een stuk hoger zou kunnen uitpakken. Lees verder pagina 5 Oud-horecaman Piet Zijm pakt zijn oude beroep weer op. Samen met partner Celine de Graaf gaat hij Bar De Rog in De Cocksdorp exploiteren. Het tweetal neemt de zaak over van Kees Swarthoff. al meer dan een kwart eeuw het gezicht van het fa meuze dorpscafé in de Kikkertstraat. Pagina 4 'Er zijn dagen dat het net is alsof de mensen buiten afspreken om alle maal gelijk naar binnen te gaan. Eens kijken hoe snel de keuken is.' De gast is grillig, weet kok Roel Buijs (30) sinds zeven jaar samen met partner Nelia Vlaming eigenaar van het res taurant op kampeerterrein Loods mansduin. Ze zijn van 1 april tot eind oktober open, maar tweederde van de omzet maken ze in juli en augus tus. Pagina 4 Amper drie kwartier nadat ze in De Koog op brutale wijze hun slag had den geslagen, liepen twee jonge die ven in Oudeschild alweer tegen de lamp. De jongens. 15 en 17 jaar oud en afkomstig uit de Noordhollandse gemeente Bergen, reden rond 18.15 uur op een bromfiets door de Dorps straat in De Koog en pakten er de jas van een wandelende man, die het kledingstuk over zijn schouder droeg. Ze wisten in de drukte te ontkomen. Rond 19.00 uur herkende een op de haven in Oudeschild surveillerende agent de rovers aan hun signalement dat hij even daarvoor had door gekregen. Ze werden aangehouden en overgebracht naar het politiébu- reau in Den Helder. De jas kon aan de eigenaar worden teruggegeven. Een 22-jarige visserman uit Urk is zaterdagmiddag in de haven van Oudeschild omgekomen tijdens reparatiewerkzaamheden in de machinekamer van de UK 246 Concordia. Het betreft de zoon van de schipper die met zijn familie twee weken op het eiland verbleef om er vakantie te vie ren. De Noordzeekotter was afgemeerd in de werkhaven nabij het dok, waar het schip een onderhouds beurt had ondergaan. Toen de man zaterdagmiddag bezig was om een zekering in het aggregaat te vervan gen, kreeg hij door onbekende oor zaak een elektrische schok, die een hartstilstand tot gevolg had. Toen ambulance en traumahelikopter na de melding om half drie arriveerden, bleek het slachtoffer al te zijn overle den. Een 17-jarige jongen uit Hilversum heeft aan de kermis in De Koog geen plezierige herinneringen overgehou den. Hij begaf zich zaterdagavond binnen de hekken van een snel- draaiende kermisattractie, terwijl deze in werking was. Hierdoor werd hij geraakt door twee bakjes, waar door hij verwondingen in het gezicht opliep. De longen werd per ambu lance naar het Gemini ziekenhuis overgebracht, alwaar een lichte her senschudding werd geconstateerd. Met de laatste boot keerde hij zater dagavond terug op het eiland. (Advertentie) brengt de Aalsmeerse bloemen vooral naar handelaren in het noor den van Engeland. 'Groot-Brittannië is een groeimaarkt. Het pond is duur, dus voor Britten zijn Nederlandse producten relatief goedkoop.' Op de terugtocht van zijn reizen, die door gaans een week of drie duren, neemt hij de vrachtwagen alleen voor een onderhoudsbeurt mee naar het Texel. Voor de firma Eelman Zn., dat zich voornamelijk bezighoudt met het ver voer van bloembollen, vee, stro en aardappelen betekent de overname een uitbreiding naar vier vrachtau to's. De brandweer rukte vrijdag uit toen rond 18.00 uur een melding binnen kwam over een brandje in een hou ten schuur van Blokdijk aan de Kadijksweg. Onbekenden hadden met vuur gespeeld, waardoor er rook naar buiten kwam. Brandweerlieden hadden de nasmeulende resten snel gedoofd. Een politieagent is zaterdag in de Dorpsstraat in De Koog gewond ge raakt toen hij er getuige van was dat een man een omstander lastig viel en hij tussenbeide wilde komen. De man keerde zich daarop tegen de agent en gaf hem enkele klappen, onderwijl beledigende taal schreeuwend. De vechtersbaas, een 36-jarige man met onbekende woonplaats, kon on danks hevig verzet worden over meesterd en overgebracht naar het bureau in De Koog. De politieman raakte gewond aan het hoofd en moest zich onder medische behan deling stellen. Hij heeft aangifte ge daan van belediging en mishande ling. gerieflijk in de hoogste regionen, van waar men vooral aan de westelijke kant van het complex een fraai uit zicht heeft over De Koog en omge ving. tl-, vries- en transportbedrijf C Koopman heeft wat betreft nenlands vervoer de vijftig jaar niet kunnen volmaken. Arie «pman heeft het transport van Hmbollen overgedaan aan de «a Leen Eelman Zoon aan de snselangweg. Hij is ook ge- ft met het vervoer van pvriesproducten. Koopman f zich nu toegelegd op het tport van bloemen vanuit Aal ter naar en door Engeland, transportonderneming met drie chtauto's levert handenvol werk "bat kan alleen als de gezond- 1 optimaal is. Maar als het wat ber wordt valt het met altijd mee. ondervond Koopman, die we- K9ezondheidsredenen twee van tie vrachtwagens heeft wegge nen daarmee een punt zette ach tte! vervoer van tuinbouw- en "eniproducten van en naar Texel, hlijk had hij die beslissing nog Voor zich uitgeschoven, maar het Unders. 'Tot twaalf jaar gereden d ik ook bloemen op Engeland, ■ontacten met de klant waarvoor 8(1 zijn altijd gebleven en toen we ftgsaan de praat raakten, zijn de «telingen in een stroomver- *"9 geraakt',vertelt Koopman, nsbroer Rudi ook als lijnrijder op island werkt. Het resulteerde erin de Texelaar met zijn d'twagencombinatie nu regelma- door het fraaie Engelse landschap r- waar hij overigens zelf heeft "sn constateren dat mond- en '"teer er steeds niet onder con- ls- 'Er liggen nog matten met jfnzuur op de veerhaven en er regelmatig uitbraken.' Hij Bij werkzaamheden voor de aanleg van het fietspad langs de Westerweg zijn nabij het Torenhuis menselijke resten aan de oppervlakte gekomen. Het betreft enkele schedels, onder delen daarvan en andere botten. Ze werden door Piet Blom van hoeve Vrij en Blij in de berm gevonden, op de rand van het terrein dat bestemd is voor het fietspad. Dat er tijdens het graafwerk iets dergelijks tevoorschijn zou komen is geen verrassing voor Texelaars met enige historische ken nis. Het is namelijk precies de plek waar ooit het dorp De Westen heeft gelegen, ook wel Westeynde, Wambese en Waminghe genoemd. Het oudste dorp van Texel, zo staat te lezen in 'Van het Clijf tot Den Hoorn', het boek van Cornelis de Jager en Willem J. Kikkert. De Westen was ooit een bloeiend plaatsje, dat aan het begin van de jaartelling ontstond aan de zuidelijke oever van de zogeheten Inham van Ente. De kern lag bij het huidige Torenhuis, dat zijn naam dankt aan de 28 meter hoge toren die er dertien eeuwen geleden werd gebouwd en die vanuit de verre omtrek zichtbaar was. De toren moet op de plek heb ben gestaan waar nu nog enkele hobbels in het land zichtbaar zijn. Door verzanding van de verbindingen naar zee en door onderstuiving ging het dorp rond 1500 ten onder. De toren, die door de Admiraliteit van de Zuiderzeesteden als baken van be lang werd geacht, bleef nog lang overeind. De doopsgezinde dominee Huizinga schreef in zijn dagboek over zijn beklimming van het obstakel op 31 juli 1846. Maar ruim 11 eeuwen nadat de kerk was gesticht, werd de toren in 1859 afgebroken. Het puin werd gebruik voor het verharden van de Hoornderweg. De nu gevonden botresten geven een indicatie over de plaats van de katholieke begraaf plaats die er ooit heeft gelegen, waar ook gelovigen uit Den Burg werden begraven. De Jager en Kikkert be schrijven hoe een Hoornder na de sloop van de toren het kerkhof wilde afgraven. Dorpsgenoten die zich daartegen verzetten speelden, ge huld in witte lakens, 's nachts op het kerkhof voor spook. Het werkte, want de Hoornder zette zijn werk niet door. Maar in 1888 werd het Westerkerkhof alsnog deels afgegraven en werd de grond, inclusief de beenderen als mest verkocht. Raadslid C. Zijm sprak op 28 juni van dat jaar met ver ontwaardiging over de manier waarop werd omgesprongen met de geraamten. Voorgesteld werd om de resten in één grote kuil te her begraven, maar dit werd als overdre ven afgedaan Een buurtbewoner had reeds opdracht gekregen om de botten te verzamelen en opnieuw te begraven. Kennelijk niet grondig, want nog jaren nadien werden resten van mensen gevonden en kwamen kinderen bij het Texels Museum aan zetten met botten uit De Westen. Menselijk resten kwamen ook tevoor schijn toen tientallen jaren geleden de huidige Westerweg werd aangelegd. Het is dan ook met waarschijnlijk dat de plek waar Blom de schedels vond de exacte plaats is waar de lichamen ooit ter aarde zijn besteld De ge raamten waren met meer intact, het was alsof de botten en schedels al eerder waren opgegraven en een stukie verder weer onder de grond zijn gespit. Zoals ook nu weer zal gebeuren. (Foto Gerard Timmerman) Dorpsstraat van De Koog is Lier geworden door het zojuist Eebruik genomen hotel 'Koger- Jete'. Vooral door de dakhelling de betrekkelijk kleine schaal Lt het gebouw uitstekend bij het [grenzende hotel 'Het Gouden jtje'. Itstgenoemd gebouw, vroeger Tja', was sedert de dertiger jaren [markant en beeldbepalend pand. J vanuit de richting Den Burg de «plaats binnen reed, had er direct [gezicht op, wat op heel wat an- [tkaarten tot uitdrukking is ge fit. Door de toevoeging van Igerstaete' heeft het totale com- L die rol versterkt overgenomen. Jde hotelgedeelten met hun ge- Ipelde entree worden beheerd en Irploiteerd door Geert Ellen en zijn Kiw, eigenaars van 'Het Gouden Bje'. 'Kogerstaete' is tot stand ge acht door de in firmantschap ope- snde Ed Momberg en Jelle Meijer het Twentse Borne. De twee had ji elkaar ontmoet bij de ontwikke- [vanhet park 'Waddenstaete' aan jsrandweg. Ze maakten gebruik liiet recht dat het bestemmings- tbood tot uitbreiding van het aan- Ibedden van 'Het Gouden Boltje' Teen extra uitbreiding van 25% krachtens de inmiddels welbekende vrijstellingsmogelijkheid die b en w kunnen geven om kwaliteits verbetering van bestaande objecten een behoorlijke rentabiliteit te geven. Luxe 'Kogerstaete' wordt door de initiatief nemers prestigieus genoemd. Dat is niet teveel gezegd want de 12 suites (met één of twee slaapkamers) en 7 hotelkamers ademen qua ruimte, uit voering en inrichting duidelijk luxe, al vindt men die ook in enkele andere recentelijk tot stand gekomen ac commodaties op Texel. De hotel kamers zijn inmiddels door de VOF Kogerstaete verkocht aan een belegger. Van de suites zijn er nog zeven te koop. De goedkoopste met één slaapkamer komt op ƒ375.000,- (exclusief btw) en de duurste op ƒ449.500,- waarbij gedurende de eerste vijf jaar de garantie wordt ge geven dat bij verhuur jaarlijks tenmin ste 6% van dat bedrag wordt ontvan gen. De suites doen sterk aan volwaardige appartementen denken, maar zijn toch echt hotelsuites met een kleine kitchenette in plaats van een keuken. Kamers en suites zijn verdeeld over de begane grond en drie verdiepingen. Per lift komt men Eigen ontwerp 'Kogerstaete' is in eigen beheer ont worpen door B&M Projektadvisering, zoals ook is gebeurd met het park 'Waddenstaete'. Volgens Marcel Uriot van B&M is dat echter geen wet van Meden en Perzen. Meer dan eens is het voorgekomen dat het ontwerp van projecten wordt uitbesteed aan een Texelse architect. Uriot heeft in dit geheel zijn eigen vastgoed- bemiddelingsbedrijf 'Texelstaete' aan de Nikadel dat de verkoop van de suites in handen heeft. De bouw van het nieuwe hotel werd in bouw- teamverband uitgevoerd bij door het Friese bedrijf Burggraaff. De werk zaamheden gingen in februari van start en op 15 juli kon het gebouw volgens plan in gebruik worden ge nomen. Er werd gewerkt met beton elementen, wat erg snel ging. De buitenmuren werden traditioneel ge metseld, wat in dit geval door Burggraaff was uitbesteed aan het Texelse metselbedrijf Vooruyt. Ver dere bouwteampartners waren de Verenigde Schilders, loodgieterbedrijf Veltkamp, VEM (elektra), CVI (verwar ming) en Tatenhove (grond- tuin- en straatwerk).

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1