Antennebouwers door gemeente weggestuurd GEMEENTE TEXEL EN PR0V. HIER GEENBE D R LJ V ENTER REI Nj Watersport in verzet tegen 'megamolens •V(0ERR! EEN PIZ7/7/J Nog geen vergunning voor mast Persoonlijk én tweetalig... .TEXELSE J COURANT Jli^l1|)l>(_JfliL^JL-J( L_JL_JL ZÏLDCJl -JIJ HOPELOK ZOMDER VIS.' ^ai^L^LX3 LJ (JU IIIIIlli1|3 UL^UOLr^UJL^L£&LlJ>t^Jl)\_JL__JtJLJISJO 2l3L_)1_J(S lI)illII)l_Jur>L_J|l|>tJ L=3 1J|llll^WWW.TEXÊLCRRTOON.Mvv^eG.NL1CJ Bedrijventerrein Wat ik zeggen wou. Bedrijventerrein Bedrijventerrein (2) Verandering van spijs doet eten Bouwbedrijf Duin neemt plan Nauta Zwaanstraat over VRIJDAG 27 JULI 2001 VERVOLG VAN PAGINA 1 'ccent van de bewoners ook aan mocht de keus zijn: langs de aigeveldstraat of géén bedrijven- rrein, dan moeten de ondernemers ewillen bouwen maar elders op het tend hun heil moeten zoeken, ijuitbewoner Daalder heeft meer tgumenten die voor noordelijke uit leiding pleiten. 'Een bedrijventerrein el naast een woonwijk, dat is toch et meer van deze tijd? Denk maar ens aan eventuele geluidsoverlast, tade gifstoffen of brand. Bij wind thet noorden of noordwesten waait les het dorp in. Dat kan toch niet de edoeling zijn. Als je het ruimtelijk skijkt, gaat er aan de Langeveld- nateen waardevol stuk open land- fiap verloren.' Dat laatste is ook het Ml als het bedrijventerrein langs de ijkwordt uitgebreid. Daalder: 'Maar eer liggen de bedrijven een stuk ader van de huizen af en waaien ■entuele rook of giftige stoffen de ikover, al krijg je de indruk dat het fed tegenwoordig beter wordt be- diermd dan de mensen die er wo- Tijd om een prangende vraag w te leggen aan de verantwoorde- te wethouder: gaat het plan voor de itbreiding langs de Langeveldstraat "van tafel? Daan Schilling: 'Bij mijn ®en niet. Ik baseer me op de brief Meijdam in juli 2000 aan ons luiinle, waarin hij schrijft uitsluitend f de westelijke variant mee te wer ft 'Ik neem die brief héél serieus, si staat erallemaal heel duidelijk in. Wij gaan ervan uit dat we het naar het noorden niet redden. Die locatie heb ben we ook in het collegeprogramma staan, dus daar houden we ons aan.' Maar die nieuwe brief van Meijdam dan, waarin staat dat het provinciale standpunt niet onwrikbaar vastligt? Schilling: 'Die brief is niet aan de ge meente gericht, dus houden we vast aan de brief van juli.' Toch wil de wethouder wel erkennen dat de in houd van de brief aan Daalder, van wie hij een kopie heeft gekregen, kent. 'We gaan natuurlijk wel met de provincie om de tafel, dat moet in het kader van de artikel 10 procedure toch. Maar ik wil eerst van GS zelf horen dat ze afstand nemen van het woord 'uitsluitend', zolang dat niet gebeurt houden we vast aan uitbrei ding in westelijke richting.' 'Dit is nou een typisch staaltje van slecht onderhandelen door de ge meente', vindt Maria van der Spek (WD), wiens partij als enige tegen de aankoop van de grond aan de Lange veldstraat stemde. 'Het is jammer dat die mensen hun uitzicht kwijtraken, maar veel erger is dat de contouren van De Cocksdorp, gezien vanuit de richting van de Vuurtoren, verloren gaan.' Van der Spek verwijt Schilling dat hij met de gebroeders Saai, pach ters van het land langs de Stengweg, nooit serieuze onderhandelingen is aangegaan. 'Terwijl je het bedrijven terrein die kant op best kunt uitbrei den, zonder de natuur schade te be rokkenen. Het antwoord van gedeputeerde Meijdam aan Daalder is een goed voorbeeld van hoe je dankzij wat druk en doorzettingsver mogen wél resultaat kan bereiken.' Het lijkt erop dat de mensen uit De Cocksdorp gelaten afwachten wat er gebeurt met de landerijen aan de Langeveldstraat, maar dit houdt de gemoederen wel degelijk bezig. Het is niet niks als de rust van het landle ven en het ruime zwerk plaats moe ten maken voor de Ziekte Des Schuurs (ZDS), die inmiddels ons hele land lijkt te hebben aangetast. Arthur Oosterbaan kan er niet bij dat 'dorpsgenoten elkaar blijven frustre ren'. Welke dorpsgenoten bedoelt hij precies? Zij die de bedrijven plaatsen, of degenen die door die bedrijven worden bedreigd? Moeten niet juist degenen die een bedrijf voor ander mans neus neerzetten hun geweten onderzoeken? Het gaat inderdaad om inkomsten, maar hoe is het met de waardedaling van de huizen in de Langeveldstraat als die plots tegen over een schurendiarree komen te staan? Wie frustreert nou wie? De gemeente in Den Burg zit ver 'ach ter de Rugediek'. Van deze kant af gezien is het zó ver dat, als bijna het hele dorp 'nee' zegt, dit kennelijk niet wordt gehoord. Of - erger - dat men wellicht de mening van een stel Durpers niet serieus neemt. In Oude- schild is plaats, maar dat vindt men te ver. Maar hoeveel Cocksdorpers, zeg maar alle, moeten voor alles en nog wat - een boek, een onderbroek en wat al met meer - naar Den Burg? Zelfs het postkantoor verdwijnt. Niets in te ver voor de Durpers. Hoeveel moeten elke dag naar hun werk en school elders op het eiland reizen? En zou een stel 'jonge starters' dat dan met kunnen? Zijn alleen bedrijven zaligmakend? Kan het dan niemand wat schelen dat koren- of aardappelvelden en alles wat daarin en daarvan leeft, moeten verdwijnen? Daarover zou Arthur Oosterbaan zich - vanuit Groen Links - eens zorgen moeten maken. Geld, dat is de heilige koe, maar waar moet het met Texel naartoe? Riet de Wit, De Cocksdorp. Het is momenteel nog heel plezierig over de velden in de richting van de vuurtoren en de Waddendijk te kijken. Wie heeft er zo'n uitzicht? We horen het vaak als 's zomers toeristen langs ons huis lopen. Ze vinden het een uitgelezen stek. Terecht, vind ik. Ze ker in de zomermaanden als de ka nonnen zwijgen en de bommen vei lig in hun bunkers liggen opgeborgen Maar o jee, wat hangt er nu weer voor onheil in de lucht? Weg mooi uitzicht. Nog even en we kunnen hier genie ten.van loodsen die tot in de hemel reiken. Ik vraag mij in gemoede af met welk doel toentertijd een dorps commissie in het leven is geroepen. Naar men zegt om gerichtere, effi ciëntere en directere lijnen tussen de gemeente en de dorpsgemeenschap te onderhouden. Te luisteren naar wat er in het dorp leeft en speelt Nu is er goed geluisterd en heeft de dorps- )e gemeente is maandag opgetreden tegen een bedrijf dat ip het punt stond op het bedrijventerrein aan de Langeveld- jtraat in De Cocksdorp een antennemast op te richten, jmdat er geen bouwvergunning voor was afgegeven, werd iet werk stilgelegd en het bedrijf moet onverrichterzake iaar het vasteland terugkeren. jet ging om een mast van meer dan I7 meter waarin de antennes zullen ■orden opgehangen van de ilecommumcatiebedrijven Telfort, jutchtone en op termijn mogelijk ook jen. Het is een tijdelijke voorziening, lie afhankelijk van de ervaringen op «rmijn door een definitieve mast zal (orden vervangen Omdat het be- temmmgsplan een mast van deze ioogte met toestaat, moet een arti- iei 17 procedure worden gevoerd. In it kader daarvan was de aanvraag het raadhuis ter visie gelegd. Er «amen bezwaren. De indieners krij- en maandag de gelegenheid om ezetoete lichten tijdens een hoor- jtting, waarna b en w volgende week insdag een besluit nemen lover was het dus nog lang met toen e oplegger met de onderdelen van Ie mast zondag arriveerde, maandag evolgd door nog twee auto's, een Jekraan en een groep medewer- ers. De gemeente werd getipt en elette dat met het werk werd begon- en. lenvan de mensen die bezwaar heb- 0i tegen de mast op deze plaats is Ie aan de Langeveldstraat wonende Ine Daalder. Hij meent dat de mast r.erbodig is en dat de antennes net id op een bestaand hoog ge euw zoals de kerktoren of de vuur- iien kunnen worden aangebracht. Ij is cynisch over het tijdelijke karak- van de bouwvergunning en meent il het verleden heeft bewezen dat s gemeente maar al te vaak 'tijde- ke'situaties blijft gedogen zodat ze ifnitief worden. Andere bezwaar- akers tillen vooral zwaar aan het izondheidsrisico dat de radiostra- van antennemasten voor omwo nden zou opleveren. De gemeente it er vanuit dat hiervan geen rake is, zich baserend op adviezen de Gezondheidsraad. Meer aanvragen Meer telecommunicatiebedrijven hebben de gemeente vergunning gevraagd voor de bouw van antenne masten. Alvorens te kunnen beslis sen moesten door de gemeenteraad regels worden vastgesteld met als belangrijkste doel het aantal masten zo beperkt mogelijk te houden met het oog op het landschap en toch een redelijk dekkende mobiele telefonie mogelijk te maken. Om zeker te we ten hoe ver men kon gaan bij het opleggen van beperkingen werd ad vies ingewonnen bij een onafhanke lijk technisch bureau. Het beleid is erop gericht de aanvragers min of meer te dwingen om samen te wer ken: meerdere antennes in één mast of op een bestaand ander hoog ob ject. Verplicht samen In verband met dat laatste krijgt Ben Nederland B.V. géén toestemming voor een mast van 28 meter op het adres Vuurtorenweg 86. Het bedrijf is doorverwezen naar concurrent Telfort voor het gezamenlijk gebruik van de eerder genoemde mast die Telfort op het bedrijventerrein aan de Lange veldstraat wil neerzetten C 2000 Naast de antennes die nodig zijn voor de mobiele telefonie van diverse be drijven, moeten op Texel ook drie zo genaamde C 2000-masten worden geplaatst te behoeve van het nieuwe veiligheidsnetwerk van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. De door de ge meenteraad vastgestelde regels staan toe dat deze worden gezet op het bedrijventerrein in Oudeschild, de Nikadel in De Koog en op of bij de Eierlandse vuurtoren. In overleg met de betreffende ministeriële instantie (ITO) zijn de plekken inmiddels pre cies aangegeven. In Oudeschild komt de 53 meter hoge mast zo ver moge lijk van het agrarische gebied zodat hij zo weinig mogelijk het landschap domineert en op een zodanig punt dat het resterende terrein nog goed verkoopbaar is. In verband met de kans op storing mocht de mast met te dicht bij een windmolen komen. De gekozen plaats ligt op 345 meter van de dichtstbijzijnde windmolen (van Schagen) achter De Hamster. Het wordt een vrijstaande mast, dus zon der tuien waardoor bewoners van de bedrijfswoningen in de buurt niet bang hoeven te zijn voor geluid dat ontstaat als wind op de tuidraden staat. Sirenemast In De Koog wilde ITO de C 2000-mast plaatsen in de bosjes bij de kartingbaan, maar het college heeft besloten dat de bestaande sirene- mast naast het garagebedrijf op het parkeerterrein moet worden vervan gen door een nieuwe mast waarin zowel de sirene als de C 2000-anten- nes komen. Bij het beoordelen van de mogelijk heden voor een mast op of bij de vuurtoren werd duidelijk dat een mast op de toren niet kan omdat de C 2000-antenne en de radar van de vuurtoren elkaar storen. Er komt nu een aparte mast op de uiterste hoek van het parkeerterrein. Omdat deze locatie binnen de primaire waterkering ligt, is ook goedkeuring nodig van Rijkswaterstaat. Wat betreft de drie C 2000-masten hebben b en w principebesluiten ge nomen aan de hand waarvan de aan vrager met kans op succes de bouw vergunning kan aanvragen. Voor het verlenen van die vergunning (in de vorm van een vrijstelling) is een arti kel 19 procedure nodig, dus met de mogelijkheid dat mensen er bezwaar tegen kunnen maken. i bord op het beoogde bedrijventerrein langs de Langeveldstraat (uitbreiding in westelijke richting) laat aan duidelijkheid niets te 0 Ver. (Foto Gerard Timmorman) Gabriele Wickbold. hypotheekadviseur Rabobank Texel 'Een persoonlijk contact met de cliënt vormt de basis van mijn werk. Daardoor ben ik in staat maatwerk te leveren en krijgt u uiteindelijk de hypotheekvorm die het beste bij u past. Daarbij komt het mooi uit dat ik oorspronkelijk uit Duitsland kom en dus tweetalig ben. Zo kan ik ook Duitse klanten in hun eigen taal adviseren als het om bijvoorbeeld de financiering van hun recreatiebungalow gaat.' Rabobank Telefoon 0222 36 99 22 Texel De Stichting Passantenhaven Oudeschild en de Watersport vereniging Texel hebben zich ge keerd tegen de voorgenomen bouw van twee grote windturbines in de plaats van de bestaande vier kleinere. Men wil dat de huidige turbines zo snel mogelijk verdwij nen en dat er in de buurt van de haven geen nieuwe worden ge bouwd. Vorig jaar stemde de Stichting Passantenhaven nog in met een ont wikkeling waarbij de vier molens zou den worden vervangen door éen nieuwe grote molen op de noordpunt van het passantenhavengebied, maar dit standpunt is nu verlaten, zo blijkt uit een brief van de stichting aan b en w. Reden is dat de plezier- vaarders die van de haven gebruik maken de huidige molens als hinder lijk, storend en onveilig ervaren. De molens zijn daardoor een bedreiging van de toeristische kwaliteit van ha ven en omgeving. Door de bouw van een 'megamolen' die sterk in de om geving zal domineren kan dat alleen maar erger worden. De dorps commissie van Oudeschild heeft zich bij dit bezwaar aangesloten en heeft voorgesteld om de bestaande molens van de haven te verwijderen en de twee nieuwe grote molens el ders te bouwen. B en w hebben ge antwoord dat zijn geen logisch ver band zien tussen de wijziging van het standpunt en de daarbij aange voerde argumenten. Niet de ge meente maar het NUON streeft naar vervanging van de huidige molens door twee grotere. Het NUON kan met worden gedwongen de huidige molens op te ruimen.Verder wordt erop gewezen dat twee grote molens minder lawaai maken dan de be staande vier kleine, zodat de situa tie zal verbeteren. Het beleid ten aan zien van de toelating van windmolens is zowel bij de ge meente als bij de provincie nog in de maak. Plaatsen op Texel waar de gemeente windmolens toelaatbaar acht zijn naast het havengebied van Oudeschild de dijk van de Prins Hendrikpolder en de binnendijk van polder Het Noorden. (IM ADVERTENTIE) commissie zich samen met de dorps bewoners unaniem uitgesproken vóór uitbreiding van het bedrijven terrein in noordelijke richting en heeft de gemeente hiervan in kennis ge steld. Wanneer echter puntje bij paaltje komt, blijkt dat de gemeente geen enkele moeite doet deze oplossing bij de provincie te bepleiten. En dat de gemeente - dwars tegen de wensen van de bewoners in - de oude, eigen zinnige koers blijft varen en uitbrei ding van het bedrijventerrein tóch langs de Langeveldstraat wil laten plaatsvinden Het dorp wil echter geen bedrijven terrein in de Langeveldstraat. Dat is met een enquête onomstotelijk vast komen te staan. Waarom dan toch deze onzalige grondaankoop? Moest Daan Schilling politiek nog even sco ren? Volgend jaar zit hij prinsheerlijk in Den Hoorn van zijn pensioen te genieten en heeft hij ons hier opge zadeld met een foeilelijk bedrijven terrein. Het hele dorpsgezicht is dan naar de knoppen. Bovenal vind ik het heel triest voor de direct-aanwonen- den, die hier al tientallen jaren vrij en blij wonen en nu op hun oude dag tegen allerhande monsterlijke bouw sels aan gaan kijken Begrijpen doe ik het in ieder geval niet. Hoe mag er zo direct tegen het dorp aan gebouwd worden? Afgezien van Defensie, mag niemand een an der overlast bezorgen. Daar zijn strenge milieuregels voor, waaraan een ieder zich te houden heeft. Je kunt echter op je vingers natellen dat hier overlast van zal komen. Hoe dit alles zal aflopen, is mij nog met duidelijk. Vooralsnog doe ik een Wilde planten tieren welig op de plek waar ooit discotheek en nachtbar Question stond. Bouwbedrijf Duin is de nieuwe ei genaar van het terrein aan de Zwaanstraat waar voorheen disco theek en nachtbar Question stond. Kees Duin heeft de grond én het plan om er huizen te bouwen ge kocht van Jook Nauta. Wanneer de eerste spade precies in de grond gaat, is nog niet duidelijk. 'Zo snel mogelijk', laat Duin weten. Het plan van Nauta, dat de bouw van drie woningen behelst, blijft volgens Duin 'min of meer' in tact. Grote wij zigingen zijn er volgens hem niet te beroep op de 'jonge ondernemers' die dit alles hebben aangezwengeld om zich nu ook duidelijk uit te spre ken voor een terrein aan de noord kant. Want dat zij de mensheid hier wat aandoen, staat buiten kijf Rietje ten Brug. De Cocksdorp. (Foto Joop Rommets) verwachten: 'Elke koper heeft zijn eigen wensen. Daar proberen wij re kening mee te houden.' De nieuwe eigenaar is 'in gesprek' met enkele gegadigden, maar wie interesse heeft, kan zich nog bij hem melden. Volgens omwonenden wordt het hoog tijd dat de bouw gaat beginnen. Sinds Question anderhalf jaar gele den werd gesloopt, ligt het terrein er onaangeroerd bij. De wilde planten tieren er welig en de hekken die er omheen staan, kunnen met verhinde ren dat katten in de grond graven om hun behoeften te doen, terwijl ook al ongedierte is gesignaleerd. Mocht Duin enn slagen de te bouwen huizen zonder ingnjpende wijzigingen te ver kopen, dan staat weinig een snelle start van de werkzaamheden in de weg. Aanvankelijk had het bestuur van Caritas bezwaar gemaakt tegen de bouw, omdat de vrees bestond dat de Witte Burcht, waarvan deze rooms-katholieke instelling eigenaar is, bij grondwerkzaamheden zou ver zakken. Door enkele bouwkundige voorzieningen te treffen, zijn deze bezwaren inmiddels komen te ven/al len.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5