Zonaanbidders genieten van live muziek Texel krijgt steunpunt voor verslavingszorg Traumaheli in actie bij NIOZ Cjrocn '/tvarLr Jéxels 'm het hartL. .aatste bewoner van loeve Bleekerskoogh blokkeert oplevering Texeltruck: promotie met hoog rendement Texelse kapitein krijgt drie maanden vaarverbod TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER emeente heeft sleutel tot oplossing in handen Natuurkundige kunst m Sieme Zijm Beursplein 5 redt oefenpop Grote zoekactie naar vermiste zwemster (GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11599 DINSDAG 31 JULI 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: jpinbaan 6 791 MC Den Burg Jleloon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 i-mail: info®lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Michiel Dekker, tel. 31 96 76 of 06-11 29 32 27 /erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1.80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. yna 'Zmiru jirxrli a b<1 ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. on if al srfe ite dei jarten Koorn, voormalig eige- ar van appartementenboerderij jekerskoogh aan de Pontweg bij De Koog, probeert via een rt geding huurder Jan Geerlof te en verhuizen naar De pcksdorp. Koorn heeft de boer- rij verkocht aan Gerard Zoete- maar doordat Geerlof vast- udt aan het huurcontract kan iorn Bleekerskoogh niet opleve- met alle schadelijke gevolgen dien. Het hangt van het college of Geerlof vrijwillig meewerkt n zijn verhuizing. Vandaag voert iorn hierover een gesprek met gemeente. lom verkocht Bleekerskoog aan ■rard Zoetelief van de gelijknamige )F. Maar tot dusver kon de oude ei- Bj naar het pand niet 'leeg' opleveren, 20: ndat huurder Geerlof het niet wil ngt daten. Zoetelief vordert daarom ids 1 april per dag een boete van O.OOOr van Koorn, omdat per die feodum Bleekerskoogh 'leeg van huur- rs'opgeleverd had moeten zijn. Dit »am gistermiddag naar buiten in >n kort geding bij de rechtbank in mar Koorn had Geerlof dagvaard om een einde te laten iken aan de huurovereenkomst ieno{ or het appartement in de boerde- Koorn moet voor woensdag 1 au- stus (morgen) zekerheid hebben of rtatj «lof wil meewerken, omdat Koorn die datum een optie heeft op de egtj ning (prijs ƒ195.000,-) aan de kerstraat. Die kan Geerlof dan ren van Koorn. srlot, een overkanter, huurt sinds mari 1997 van Koorn een appar- ment in Bleekerskoogh. Geerlof oont te kort op Texel -zes jaar is lodzakelijk- om aan de gemeente- ;ecnteria voor maatschappelijke of nnomische binding te voldoen en us recht te hebben op een woning nder de minimale huurgrens van ƒ1.085,-. Koorn heeft er zoveel be lang bij dat de boerderij leegkomt, dat hij Geerlof ƒ50.000,- schadevergoe ding betaalt als hij meewerkt aan een directe verhuizing. De verhuurder wil zelfs de verhuis- en al gemaakte advocaatkosten van Geerlof vergoe den. Mocht de gemeente alsnog be sluiten dat Geerlof niet wordt ge doogd in de woning aan de Kikkerstraat, dan incasseert hij nog maals ƒ50.000,-. De huurder moeter dan wel voor februari 2003 uit zijn gezet. Daarna is Geerlof langer dan zes jaar woonachtig op het eiland en kan hij verder als Texelaar' door het leven. Geerlof wil niet direct aan de woningruil meewerken, omdat hij zeer achterdochtig is. Hij vindt dat de gemeente corrupt is en is als de dood dat de gemeente een overkanter niet gedoogt en hem straks uit zijn wo ning aan de Kikkerstraat zet. Als de gemeente stelt dat Geerlof in het huis in De Cocksdorp (Kikkerstraat 6j), dat een huurprijs heeft van ƒ850,-, mag wonen, dan verlaat Geerlof Bleekerskoogh en kan Koorn 'einde lijk' het complex leeg opleveren aan VOF Zoetelief. De president van de rechtbank, Joost van Dijk, begreep heel goed dat het zowel voor Maar ten Koorn als voor Jan Geerlof een ongelukkige situatie is. Op zijn aan raden gaat Koorn vandaag met de gemeente praten om een woon vergunning los te krijgen voor Geer lof voor de woning aan de Kikker straat. Gaat dat mis dan wordt het kort geding maandag 6 augustus voortgezet en wijst de president von nis. Inmiddels is ook bekend dat Zoetelief Koorn in kort geding wil dagvaarden. Het bedrijf heeft ge dreigd de boeteclausule verhogen van ƒ10.000,- naar ƒ100.000,- per dag zolang de woonboerderij nog niet leeg is opgeleverd. Bovendien eist Zoetelief een miljoen gulden voor de al geleden schade. Op het Texelse strand is het de laat ste dagen goed toeven. De één heeft er een flinke wandeltocht voor over om op een rustig plekje neer te strij ken, anderen kruipen liever dicht op elkaar. Zoals zondag op het strand van paal 17, waar een ongekende drukte heerste. Over de volle breedte van het strand lagen de badgasten, soms schouder aan schouder. Zon, zand en zee waren dan ook niet het enige vermaak. Beachcafé De Buren, organisator van het Zomerfestival, had voor meer vertier gezorgd. Zo gaf Sportschool Texel een demonstratie beachdance, lieten de zusters De Wit van Barbers zien hoe wat je allemaal met haar kunt doen, had broer Wout het druk met het zetten van tatoeages en tekende een portrettekenaar zijn vingers bijna blauw. Switzer Texel verzorgde demonstraties kitesurfen en Bureau Zandbank had een klim- muur en een lasergame. Maar veruit de meeste badgasten gaven er de voorkeur aan om lekker te luieren Ze konden genieten van de aanstekelijke deuntjes die Jaap Dros' Small Buzz vanaf een boerenwagen ten gehore bracht. Organisator Mark Röpke liet zich na afloop tevreden uit over het verloop van het festival. 'Het is voor herhaling vatbaar.' (Foto Gerard Timmerman (at we al wisten is voor ons nu nog ndelijker geworden: de Texeltruck stmt een uitstekende toevoeging in de promotie van Texel als flea ensteneiland'. Aldus meldt Fnts jkstra uit De Koog als secretaris van Stichting Promotietruck Texel, 'er de eerste ervaringen met de tags vernieuwde truck. Hij doet il in de eerste editie van de vier keer n laar te verschijnen Nieuwsbrief sde stichting uitgeeft om de spon- uitO irs en andere betrokkenen en zate stagstellenden op de hoogte te suden van de ervaringen bij de eve- imenten die door de truck zijn be- icht. Dat gebeurt uit de eerste hand int de participanten van de stich- «9 vormen nu zelf de bemanning an de truck. Ze staan talloze men- ordk sn te woord die tijdens evenemen- op de opvallende combinatie af- nmen en zijn soms verbaasd over de agen die ze over Texel stellen, a blijken verbluffend veel mensen et te weten dat je makkelijk per auto sar Texel kan: gewoon naar Den elder rijden en aan boord gaan zon- er reserveren vooraf. De mannen sn de Texeltruck hebben ook ette- te keren verteld hoe je met het tabaar vervoer naar Texel gaat, °e bet met de wachttijden zit, wat m kaartje kost, hoeveel kampeer venten er op Texel zijn, welke spor tmogelijkheden er worden gebo- waar de mooiste plekjes zijn, dat !"iEcoMare méér kunt zien dan al- uss» ten zeehonden, dat er naast svgdlherbergen ook andere groeps- tammodaties zijn, dat er speciale giesmogelijkheden zijn voor invali- _®n' enzovoort. 'We kunnen dan ook eiwloscluderen dat de kracht van de tltruck vooral is gelegen in het op "tae verstrekken van vóór-informa- tan potentiële Texelbezoekers', us Dijkstra. De vernieuwde -xeltruck is na de presentatie in De '°°9 anderhalve maand op de weg ^eest. De wagen stond op 23 en 4 juni op het terrein van de oude tanewerf in Den Helder, waar ter 'egenheid van het Historisch Weekend een oldtimershow werd gehouden, er kwamen 35000 men sen op af. Hans Witte en zijn echtge note ontvingen in de truck vooral veel mensen die vanuit Den Helder een dagje op Texel wilden gaan fietsen, een bezoek aan EcoMare wilden brengen of de volgende vakantie op het eiland wilden doorbrengen. Daar Lees verder pagina 5 Texelaars met drank-, drugs- of an dere verslavingsproblemen kun nen vanaf volgend jaar op het ei land zelf terecht voor hulp. De Brijder Stichting, een centrum voor verslavingsproblematiek in Noord- Holland, opent in 2002 op Texel een steunpunt voor verslavingszorg. De gemeente trekt er 84.000 gul den voor uit. Het steunpunt wordt in eerste instan tie voor twee jaar ingericht. Tijdens die periode wordt bekeken of het zin vol is permanent een steunpunt voor verslavingszorg op het eiland in te richten. Volgens wethouder Nel Eelman richt het steunpunt zich straks op zowel jongeren als volwas senen. Niet alleen alcohol- en drugs verslavingen worden aangepakt. 'Het wordt breder opgezet. Het kan ook om bijvoorbeeld medicijnverslaving gaan.' De komst vindt zijn oorsprong in het jeugdbeleid. Het steunpunt is volgens de wethouder een 'schakel' die nog miste in hulpverlening aan jongeren. Een deel van het jeugd beleid is gericht op preventie. De wethouder wijst op onderzoek waar uit gebleken is dat veel jongeren op Texel stevig kunnen drinken en expe rimenteren met drugs. 'Jongeren hebben hier veel geld, omdat ze wer ken in de horeca, de bloembollen of de detailhandel. Daar beginnen ze vaak al mee voordat de vakantie be gonnen is. Doordat ze veel geld heb ben, kunnen ze ook veel besteden als ze uitgaan. De penode waarin ze drin ken of experimenteren met drugs kan dan soms net te lang duren.' Hoeveel mensen tot de potentiéntele doelgroep van het steunpunt beho ren, durft Eelman niet te schatten. Texel kent volgens haar een harde kern van tien tot vijftien zwaar aan de alcohol verslaafde personen en een groep die daar omheen cirkelt. De hulpverlening richt zich straks vooral op die laatste groep. 'Die kunnen we bereiken.' Het bedrag van 84.000 gulden is bestemd voor de komende twee jaar. Tijdens de raads vergadering over de begroting van 2002 heeft de raad ermee ingestemd. Als over twee jaar de voorkeur van de betrokken partijen uitgaat naar een permanent steunpunt, wil de wethou der een jaarlijkse bijdrage voor het steunpunt laten opnemen in de be groting. Locatie De gemeente en de Brijder Stichting zijn in gesprek over de locatie van het steunpunt en de vraag wie het gaat bemensen. Eelman ziet het graag nabij d'Ouwe Ulo in Den Burg komen, omdat Bureau Jeugdzorg en het Jeugd Informatie Punt daar ook ge vestigd zijn. 'Maar het is aan de Brij der Stichting om op zoek te gaan De wethouder hoopt dat een hulpverle ner van Texel wordt aangetrokken. 'Iemand die bekend is met de situa tie.' Eelman erkent dat hulp vragen op het eiland voor mensen een drem pel kan zijn, omdat het minder ano niem is dan in Den Helder. «3 Een 26-jarige man uit Made is vrijdag middag ernstig verbrand geraakt toen een bus met het organische op losmiddel thinner, waar hij mee werkte, ontplofte tijdens werkzaam heden bij het NIOZ op 't Horntje. Hij was bezig in een kleine waterkelder in het aquariumgebouw, de experimenteerruimte van het insti tuut. Toen de man vermoedelijk een sigaret opstak vatte de thinner vlam en veroorzaakte een steekvlam. De werknemer van het bedrijf Hogedruk- techniek Zuid-Nederland BV (HZN) wist de brand zelf nog te blussen, maar liep tweede- en derdegraads verbrandingen op aan zijn linkerarm en been. Het slachtoffer werd nadat ambulancepersoneel eerste hulp had verleend met de opgeroepen trauma- helikopter vervoerd naar het brandwondencentrum te Beverwijk. Zijn huidige toestand is stabiel en onder controle. De arbeidsinspectie is gewaarschuwd en stelt een nader onderzoek in. (Foto Michiel Dekker) De Texelse kapitein van coaster Willy heeft een vaarverbod van to taal twaalf weken gekregen van de Raad voor de Scheepvaart in Am sterdam. De man stond begin juli terecht voor twee ongevallen met zijn schip. Een was een frontale botsing op de Sumatrakade in Amsterdam op 24 januari 2000, de ander was een stranding met de Willy voor de Ierse kust in 1999. Voor de aanvaring kreeg de kapitein een vaarbod van acht weken, de stranding leverde hem een straf op van vier weken. Dat heeft een woord voerster van de Raad voor de Scheepvaart in Amsterdam beves tigd. De Scheepvaartinspectie had in haar rol als aanklager respectievelijk vijf en twee weken geëist. Volgens de Raad voor de Scheepvaart was de man in beide gevallen in gebreke gebleven. Bij de aanvaring in Amster dam was het schip onderbemand, de kapitein meldde zich met bij het binnenvaren, hij had geen wacht- alarm aan en het verplichtte marifoonkanaal vier was niet inge schakeld. Zijn verklaring dat er sto ring was geweest in de stuur- machine, achtte de raad niet aannemelijk. De raad vond dat er ernstige aanwijzingen waren dat de kapitein alcohol had gedronken vóór de aanvaring. Vlak na de aanvaring was een alcoholpromillage van 0,98 in zijn bloed vastgesteld. Volgens de Texelaar was dat het gevolg van twee glazen wiskey die hij na de klap had gedronken, maar volgens schippers die hem voor de aanvaring nog had den zien varen, had hij al moeite met aanleggen in een sluis en was hij bijna gestrand. Op een radiokanaal specu leerden schippers openlijk over een mogelijk dronkenschap. De raad nam het de kapitein ook kwalijk dat hij na het ongeluk de autoriteiten niet zelf inlichtte. Dat deed een passerende schipper. De Willy telde bij de aanva ring vier bemanningsleden. Het had 1100 ton beendermeel aan boord. Het schip raakte bij de botsing zwaar beschadigd, de kop werd enkele meters in elkaar gedrukt en de romp vertoonde scheuren. Ierland Voor de stranding op de Ierse kust in 1999 bij Swines Head voerde de Texelaar eveneens een defecte stuur- machine op als oorzaak. De raad achtte dat niet aannemelijk en oor deelde dat de Willy door een veran derde wind naar de kust afgedreven was, zonder dat iemand het in de gaten had. De raad baseerde zich op gegevens van de Ierse autoriteiten. Als een voormalig natuurkundeleraar zich op het artistieke pad begeeft, dan moet het resultaat wel bijzonder zijn. Zonder overdrijving kan dat ge zegd worden van de glaskunst van Hennie Elzinga uit De Waal. Om zich beeldend te kunnen uiten gaat hij geen technisch probleem uit de weg. Het werk van deze opmerkelijke Texelaar, en twee andere kunste naars, is te zien in en rond Galerie Langwael in De Waal. Pagina 2 Sieme Zijm (23), die tijdens zijn jeugd voor ZDH en de Texelse Boys uit kwam, voetbalde afgelopen week end met zijn huidige ploeg Sparta op het jaarlijkse Maritiem toernooi te Den Helder. Een goede gelegenheid om de ontwikkeling van de Texelaar te volgen en daarom stapten foto graaf en verslaggever van deze krant op de boot voor een zomers avondje voetbal. Zijm maakte een goede in druk, zo vond ook zijn coach Frank Rijkaard. Pagina 4 De raad nam het kapitein kwalijk dat hij een tijdje de brug had verlaten, zonder eerst de positie te bepalen. De kapitein en de matroos die op uit kijk stonden, waren naar de machi nekamer geweest omdat ze daar een klap hadden gehoord. Nadat de ka pitein was teruggekeerd, kon hij de vuurtoren van Hook Head niet meer zien. Naar eigen zeggen had hij die daarvoor wél telkens kunnen zien. De Ierse autoriteiten die het schip be zochten na het ongeluk, zeiden de indruk te hebben dat er niemand op de brug was toen het schip aan de grond liep. Aan boord troffen zij ver ouderde kaarten aan, echolood en wachtalarm bleken uitgeschakeld. De raad zei in beide zaken onaange naam getroffen te zijn door gebrek aan medewerking van de kapitein aan de Scheepvaartinspectie. De raad adviseerde de Texelaar om eens goed bij zichzelf te rade te gaan. De Beursplein 5 rukte maandag morgen uit nadat een vliegtuig van de Kustwacht ten westen van Texel 'een object' had gesignaleerd dat leek op een drenkeling Toen de redders ter plaatse waren bleek de drenkeling een pop te zijn waarmee zowel de reddingmaatschappij als de Luchmacht oefenen. Vanmorgen tegen acht uur is een grootscheepse zoekactie gestart naar een vermoedelijk Amerikaans meisje dat vannacht ter hoogte van paal 8 was gaan zwemmen en daarna niet meer werd gezien. Aan de zoek actie werd deelgenomen door de Texelse reddingboten Beursplein 5 en de Zalm, boten van de redding brigade, de Dorus Rijkers uit Den Helder en de Gul van Callantsoog. Verder werd assistentie gevraagd van een helikopter van vliegveld De Kooy in Den Helder. Vanaf het strand werd gezocht door onder meer de politie en ook sportvissers hielden een oogje in het zeil. (Advertentie)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1