■--> NOKIA 3330+ Cjroen c£wartsJ~exels 'in het harL, teht badgasten van verdrinking gered Klimpartij in zendmast Flügel Skihut party I 'Alle schapen keuren vóór 5 augustus lukt nooit' aaaaazj ■gedreven meisjes {dig teruggehaald Bommetje 65 jaar naar Texel Koorn en huurder schikken geschil TEXELSE^COURANT CH3HHHV] LIBERTEL120 GRATIS" Extra programma Dinsdag 7 augustus VlUZU DEN BURG Dorpen praten over toekomst van Texel Seizoen verloopt zonder ernstige incidenten Snorfietser gewond Dierenarts over mkz-onderzoek: Jongeren vermaken zich in schuim studenten van de Studenten- igroep Utrecht, de beach- ds die bij paal 15 aan het werk hebben woensdagmiddag ze- kinderen in de leeftijd van 6 tot laren de vader van één van hen de verdrinkingsdood gered, van de kinderen verkeerde in tanige toestand dat zij per IBjIance naar het Gemini Zie- JEiuis werd vervoerd. Oorzaak sHde situatie was de noordwes- wind in combinatie met opko- d tij. hadden standaard een mannetje zuidpier staan, om mensen weg uren die daar wilden zwemmen, «as er té gevaarlijk', vertelt Pieter ïolen. die samen met Sebe ■itsen en Jan-Nicolaas Wils de ingactie uitvoerde. Toen er wei- adgasten waren, ging die jongen naar de noordpier omdat daar jebeurde. De zuidpier was op dat ïent even onbewaakt.' Toen Ver- #i besloot polshoogte te nemen alles volgens eigen zeggen zeer 'De golven waren erg hoog en mszag ik twee kinderen die met noodgang om de pier werden getrokken. Ik ben zo in het wa- lerend om ze te halen. Achteraf dom want ik had zelfs geen isvest aan.' Vermolen wist het meisje op de pier te zetten. meisjes van omstreeks 14 raakten woensdag in ernstige lijkheden toen ze bij de Slufter ten noorden van paal 24 met banden het water ingingen Igauw door de stroom werden isleurd. Een badgast sloeg rijn mobiele telefoon alarm, ior zowel de KNRM-wipper met de 'Zalm' en een klei- boot van de kustzeil- liging als de Texelse lingsbrigade met hun eigen llnaar de opgegeven plek voe- Daar bleek dat de meisjes al in igheid waren. De vader en een Ise badgast hadden hen weten «reiken en naar de kant ge- tht, wat een vrij riskante ope- was omdat er door de com- ilie van noordenwind en land tij een verraderlijke »m stond. de jongens van de Texelse Mingsbrigade terugvoeren naar bewakingpost bij paal 28 kwa- ze ter hoogte van het naaktst- leen bejaarde Duitse man tegen vergeefse pogingen deed om in mui tegen de ebstroom in naar strand te zwemmen. Hij was al g verzwakt en daarom blij dat hij boord werd getrokken, zodat hij later op het strand kon worden ledragen aan daar patrouille- brigademensen. Dezelfde dag tan ook op andere plaatsen voor Texelse strand baders en zwem- b in moeilijkheden. Strand- ■akers moesten herhaaldelijk op- ten tegen mensen die verder dan te heupen in het water gingen of Nets aantrokken van het verbod met banden of andere drijf neten het water in te gaan. Door oefenen houden de fdbewakers van zowel het dits Studenten Corps als van de tee Reddingsbrigade hun red- In zwembad Molenkoog te Den Burg hebben gisteren 69 sportievehngen deelgenomen aan het Kampioen schap Bommetje. Het bommetje is de sprong die iemand vanaf de kant in het zwembad maakt en die een hoge plons veroorzaakt. De deelne mers sprongen niet alleen om de hoogste plons, ook originaliteit telde mee. Pagina 6 De gedachte alleen al om eens een jaartje met te gaan.. Niet één jaar wilde Annie von Felbert - Oosterwal uit Amsterdam overslaan. Al vanaf 1936 komt ze jaarlijks naar Texel voor haar vakantie. Zondag is het precies 65 jaar geleden dat ze als 21-jarige vrouw voor het eerst het eiland be zocht. Pagina 7 Maarten Koorn en huurder Jan Geer lof hebben hun geschil over het huur contract van appartementenboerdenj Bleekerskoogh in de minne geschikt. Als niet-ingezetene van Texel mag Geerlof van de gemeente toch zijn intrek nemen in de vervangende wo ning in De Cocksdorp waarop Koorn een optie had. Weliswaar woont Geerlof met lang genoeg op het ei land om in een permanente woning te verblijven met een maandhuur be neden de minimale grens van ƒ1.085,-, doordat een deel van het huis aan de Kikkertstraat een recrea tieve bestemming heeft, mag Geer lof er toch wonen. Zijn verhuizing maakt voor Koorn de weg vrij om Bleekerskoogh op te leveren aan de VOF Zoetelief, het bedrijf dat sinds 1 april per dag ƒ10.000,- van Koom vordert, omdat het op die datum 'leeg van huurders' opgeleverd had moe ten worden. (Advertentie) yrict Jbrrii ia bat kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: TEXE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. v KUK OP PACINA 4 (IM ADVERTENTIE) Aanvang 21.00 uur, entree 10,- DISCO ~jf/7\iivsliati rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 -NR. 11600 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 2001 vi f vertenties/abonnementen/bezorging: inbaan 6 91 MC Den Burg gjoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 iail: info@lenr.nl Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Michiel Dekker, tel. 31 96 76 of 06-11 29 32 27 Een 32-jarige man uit Den Burg is donderdagmiddag in de 75 meter hoge zendmast aan de Waalder- straat geklommen. Hij bleef daar zo'n anderhalf uur staan. Rond half vier kreeg de politie de melding dat de man bovenin de mast zat. Korte tijd later werd ook de brandweer gealarmeerd. Volgens commandant Dick Jongeneel ge beurde dat zonder veel ophef om niet al te veel bekijks te trekken. Niette min bleven veel mensen in de Waal- derstraat staan om te zien wat er aan de hand was. Nadat enkele pogingen om contact te krijgen mislukt waren, besloot de brandweer dat twee men sen naar boven zouden gaan. Terwijl zij zich voorbereidden, riep comman dant Jongeneel enkele malen door de luidspreker naar de man. De brand weermannen maakten ondertussen hun valbevestiging op orde. Zij kre gen daarbij hulp van groothandel Govers, omdat de eigen uitrusting niet toegespitst was op verticaal klim men. Volgens Jongeneel zouden de mannen alleen gezekerd naar boven gaan. Zover kwam het niet. Om tien over vijf klom de man uit eigen bewe ging naar beneden Volgens de poli tie had hij boven niet gehoord dat er beneden naar hem geroepen was. Op de begane grond aangekomen maakte de man zich uit de voeten. Daarna werd hij volgens een politie woordvoerder opgevangen door fa milieleden, vrienden en kennissen. Na een gesprek op het politiebureau namen zij hem mee naar huis. Privé- problemen waren volgens de woord voerder de aanleiding. KPN Het incident is volgens Jongeneel reden om contact op te nemen met KPN voor nadere uitleg over de be veiliging van de zendmast. Na klim partijen in het verleden had KPN be loofd dat de mast beter beveiligd zou worden. De man kon er nu in komen via een soort loopplank die samen met kabels over het hoge hek rond de mast ligt. Die loopplank was te berei ken vanaf een schuinaflopend dak van zo'n twee meter hoog. In dat dak zitten spijlen. Jongeneel kon niet zeg gen of de toegangspoorten die het terrein afschermen, woensdag middag open stonden. Eerdere klim partijen gebeurden vooral uit balda digheid. Brandweercommandant Dick Jongeneel (liggend) kijkt naar de man in de zendmast Wethouder Nel Eelman en brandweerman Marlijn Eelman volgen de ontwikkelingen. van twee maanden na de gestelde datum' genoemd. Domhof: 'Het is niet altijd even duidelijk. De schapen die vervoerd moeten worden, dienen zo snel mogelijk te worden gekeurd. Als je alleen de relatief grote Texelse schapenbedrijven meerekent kom je op zestig of zeventig bedrijven, maar ook de particulieren met vijf schapen of meer moeten een keuring onder gaan. Ander bezwaar is dat de boer het hele onderzoek zélf moet betalen, zonder enige tegemoetkoming van het ministerie van LNV. Laatst moest ik 500 schapen controleren op zo'n motortrike. Elk kreupel schaap moet ik controleren. Dan ben ik al gauw drie kwartier bezig.' 'Als alternatief voor de klinische controle kan men de slachtlijn via bloedmonsters van een groep lammeren die wordt ge slacht controleren. Door een steek proef krijg je een goed inzicht. Op deze manier kan ik niet met zekerheid vaststellen of schapen mkz-vrlj zijn.' Op dinsdag 30 oktober heeft het college van b en w een openbare vergadering met do dorps commissie van Oosterend, aan vang 19.30 uur in dorpshuis De Bij enkorf. Er zal van gedachten worden gewisseld over zowel alge meen Texelse problemen als zaken die vooral het dorp aangaan. Bij zondere aandacht krijgt de toe komst van Texel: de Oosterenders kunnen hun zegje doen en aldus meewerken aan de structuurvisie waarin de hoofdlijnen van beleid voor de lange termijn worden aan gegeven. Dat onderwerp staat ook op de agenda van de vergaderingen die in de andere dorpen worden gehouden. Het schema is als volgt vastgesteld: woensdag 31 oktober in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild; donderdag 1 november in dorpshuis 'De Waldhoorn' in Den Hoorn; woensdag 7 november in Het Eijerlandsche Huis in De Cocksdorp, maandag 26 novemer in dorpshuis 'De Hof' in De Koog en donderdag 29 november in dorpshuis 'De Wielewaal' in De Waal. Alle vergaderingen beginnen om 19.30 uur. Ondanks de drukte verloopt het seizoen tot dusver zonder al te grote schendingen van de open bare orde. Bij het maandagmiddag in dorpshuis 'De Hof' gehouden tweede opverleg tussen belang hebbenden werd geconstateerd dat de sfeer in De Koog goed is en dat politie en dorpswacht de situa tie beheersen. De rijen wachten den bij horecabedrijven als disco De Metro geven geen problemen. De indruk bestaat dat het in De Koog minder druk is dan vorig jaar. In Den Burg daarentegen is het merkbaar drukker geworden, wat blijkbaar het gevolg is van een verschuiving van publiek naar onder andere 'Question Plaza'. Er zijn de afgelopen twee we ken wel meer vernielingen geconsta teerd. Straatmeubilair en auto's moesten het ontgelden. Ook diefstal van kentekenplaten kwam voor. De politie heeft het afgelopen weekend mensen beschikbaar gesteld voor het controleren op drugshandel. Tot dus ver heeft men echter geen dealers kunnen betrappen. Van de Brink en de Ruijslaan in De Koog en van de Elemert/Keesomlaan in Den Burg kwamen klachten over geluids overlast, veroorzaakt door jongeren. In de Zeekraal en de Strijbosstraat in De Koog geven autoslapers weer overlast. Afgesproken is dat ge noemde locaties meer aandacht krij gen van politie en dorpswacht. In zake het vervoer met de discobussen zijn nieuwe afspraken gemaakt over de in- en uitstapplaatsen. Met het taxivervoer gaat het beter. De taxi standplaats wordt beter gebruikt en de chauffeurs zondigen minder tegen de verkeersregels Toch blijft er nog het een en ander te wensen wat be treft het gebruik van de standplaats rond sluitingstijd van de horecabedrijven. Het publiek wordt opgeroepen meldingen van overlast te blijven doorgeven zodat de verant woordelijke autoriteiten voortdurend een correct beeld hebben van de si tuatie. De politie is dag en nacht be reikbaar via 0900-8844. Als hulp spoedeisend is 112. w Maarten Koorn na al die ■anmelant nog wat overhouden f" de verkoop van Bleekers- iA: t"9h? Woezo? ^dis zoete lieve Gerritje niet. Ook het andere kind kwam daar met een hoge golf terecht. Toen ik ach terom keek bleken er nog meer kin deren in het water te liggen. Met be hulp van toeristen hebben mijn twee collega's de boot snel in het water gekregen en zo de kinderen gered. Toen zij op een gegeven moment te rugvoeren met twee kinderen, lag er nog één jongetje in het water. Het probleem was dat toen we de vloed lijn bereikten, die twee kinderen niet meer overboord durfden te stappen. We hebben ze toen nogal hardhandig overboord gewerkt. Best wel zielig, maar wat moet je doen?' Vermolen was op dat moment zelf bezig een meisje en haar vader, die zijn doch ter wilde redden, te helpen. De man kreeg kramp en kon weinig meer uit halen. Met behulp van een reddings- lijn werden ook de laatste noodlijden den veilig aan de kust gebracht. Toen de reddingsactie was volbracht bleek dat veel mensen de ernst van de si tuatie niet te hebben ingezien. 'Tien tallen kinderen en allemaal moeders stonden plotseling te huilen. Hulpver leners waren bang dat een meisje water in haar long had. Ze verkeerde ook helemaal in een shock.' Voor het 10-jarige Duitse meisje was de traumahelikopter opgetrommeld, met de deskundige arts aan boord. Deze vergezelde het kind in de ambulance op weg naar het Gemini Ziekenhuis. vaardigheid op peil. Gisteravond werd bij het strand van De Koog weer een gezamenlijke oefening gehouden van de Reddingsbrigade en de wip- perploeg van de KNRM. Deze keer werd gesimuleerd dat drie zwemmers in moeilijkheden verkeerden. Twee waren afgedreven en een derde werd vermist. De twee werden met de boot aan wal gebracht, kregen eerste huip en werden met de wippertruck afge voerd. De derde werd gevonden na een gecoördineerde zoekactie, waar aan werd deelgenomen door de 'Zalm' en vier boten van de reddings brigade. Een 17-jarige jongen uit Den Burg is maandagavond gewond geraakt toen hij op de kruising van het Dool hof met het Skillepaadje geen voor rang kreeg van een 44-jarige plaats genoot in een bestelwagen. De jongen, die op een snorfiets reed, kwam ten val en liep een hersen schudding en een gebroken sleutel been op. Zo'n anderhalf uur verbleef een 32-jange man in de zendmast aan de Waalderstraat In Den Burg. Het lukt nooit om alle schapen, gei ten en vleeskalveren tijdig een mkz-onderzoeksverklaring te ge ven. Dat zegt dierenarts Ton Dom hof naar aanleiding van het besluit van het ministerie van LNV, dat heeft verboden om genoemde die ren zonder een dergelijke verkla ring op een bedrijf te houden. Daarnaast staat de keurings methode ter discussie. 'Op deze manier kan ik nooit garanderen dat de schapen die ik controleer ook inderdaad mkz-vrij zijn', zegt die renarts Ton Domhof. 'Het plan van de minister was om een Een groot aantal, vooral vakantievier ende, jongeren vermaakte zich woensdagavond in Question Plaza bij een schuimparty. Het was het tweede soortgelijke feest dat dit seizoen in het etablissement werd gehouden, de derde en laatste vindt plaats op 18 augustus. Bij binnenkomst lijkt er niks aan de hand. Een DJ draait zijn pla ten en vermaakt de jeugdige bezoe kers. Felle discolampen verschieten snel van kleur en positie. Maar zoals de naam al doet vermoeden is er een verschil met een 'normale' uitgaans avond. Boven in Question staat een schuimkanon opgesteld dat zijn in houd bij verrassing over de menigte spuit. Aan de zijkant krijgen bezoe kers hooguit natte enkels, maar de feestvierders in het midden staan tot hun middel of hoger in het schuim. Getooid in zwemkleding en met duik brillen en snorkels en zwembanden om armen en middel besmeuren zij zichzelf en elkaar met het sop. Het barpersoneel voorziet de uitgaanders gekleed in exotische, luchtige kleding van - overwegend alcoholische - dranken in plastic bekertjes. Door weekt maar tevreden begeven de vele bezoekers zich diep in de nacht naar hun slaapplaats, ifoio mktuii ovuen regeling te maken waarin schapen en geiten maandelijks verplicht werden onderzocht. Dat stuitte op veel ver zet en uiteindelijk ging het niet door', vertelt Domhof. 'Nu dienen alle scha pen, geiten en vleeskalveren door een dierenarts klinisch te worden ge keurd. Dit houdt in dat we op het oog kijken of er zieke schapen zijn, en op grond daarvan een verklaring afge ven of dieren symptomen van mkz vertonen. We doen dus geen bloed of ander inwendig onderzoek. Het gaat puur om de uiterlijke sympto men. Een kopie van de onderzoeks- verklaring is nodig als de dieren ver voerd worden.'Domhof hekelt de nieuwe regeling.'Persoonlijk vind ik dat de waarde van het onderzoek erg in twijfel mag worden getrokken. Je kan namelijk met het blote oog niet zien of een schaap het mkz-virus bij zich draagt. Bij schapen zijn de uiter lijke symptomen minder zichtbaar aanwezig dan bij bijvoorbeeld kalve ren. Ook kunnen deze iets heel an ders betekenen. Zo kan een kreupel schaap bijvoorbeeld lijden aan rot- kreupel. in plaats van mkz. Uit één van de vele artikelen op de website van het ministerie van LNV blijkt dat controles vóór 5 augustus moeten plaatsvinden, daarna mogen scha pen en geiten niet meer verhandeld worden. In een ander document op dezelfde website wordt 'een termijn

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1