Texel week lang op TV Noord-Holland Cjrocn rZwarts Jexeh 'm het harL, Oertig tenten kiezen luchtruim Wind en regen teisteren ampeerders Kogerstrand Texel filial Zomeren in De Koog' belicht dorp van andere kant uurbaas mishandelt bejaarde vrouw Ecokar Slowaken topattractie van Texel Airshow uitenlands geld 5or goede doelen Voorlichting over drugs Hollands Kroon TT V TV*" W 2 Texelse molen? Politionele acties m Ronde van Zuidema Veelzijdige kunst Burgemeester stapt avondje in De Koog TEXELS E^COU RANT SUPER DE BOER GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11601 TEXELSE DINSDAG 7 AUGUSTUS 2001 COURANT dvertenties/abonnementen/bezorging: jinbaan 6 *91 MC Den Burg lefoon 0222 - 36 26 00 - telefax 0222 - 31 41 11 mail: info@lenr.nl ■rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Jeroen van Hattum. tel. 31 60 89 of 06-22 87 42 25 Losse nummers 1,80 0,82, abonnementsprijs 63,- 28,59 per half jaar. ld en regen hebben het afgelo- weekend voor zowel lichame- als materiële schade op cam- g Kogerstrand gezorgd. Een uw raakte gewond door één de rondvliegende brokstuk- i.die ook een aantal auto's ver- Iden. Naar schatting dertig ten- zijn weggewaaid. Hiertoe dit het kampeercentrum van Keijser oplossing. noodweer zette in de nacht van rtag op zondag in en bleek kort ir hevig. Harry Mathijsen, direc- van Recreatie Stichting Texel I): 'Ongeveer dertig tenten van de idcamping kozen het luchtruim. m (ampeerders zijn 's nachts door en mensen van de nachtwacht «vangen, 's Ochtends is Jan xj. sergebeld Hij toonde zich bereid het kampeercentrum een uur ntedoen. Dat was echt prima, we 10; sn blij dat hij dat wilde.' Niet alle lllupeerde kampeerders maakten gebruik van de mogelijkheid om nieuw kampeergerei aan te schatten. 'Een deel is naar huis gegaan en daarvan zijn er een aantal met nieuwe spullen van thuis of van familie in de omgeving teruggekomen.' Hoeveel er definitief zijn vertrokken kon Mat hijsen nog niet zeggen. 'Ik hou mid den in het hoogseizoen geen teller bij.' Een 28-jarige vrouw liep een hoofdwond op door een rondvlie gend stuk hout. Het podium van het overkantse Evenementenbureau Sportservice, dat het recreatiewerk op het kampeerterrein verzorgt, be zweek onder de barre weersomstan digheden. Een deel van de achter wand raakte los en trof de vrouw. Zij liet zich bij een arts behandelen. Ook acht auto's die geparkeerd stonden op een terrein aan de Badweg moes ten er aan geloven. Zij raakten be schadigd door rondvliegend hout en losgeraakte kampeer- benodigdheden. i-jarige vrouw uit Amsterdam Tijdagavond in De Koog mis- deld door haar 55-jarige huur- Dat gebeurde in een mtiehuisje aan de Pontweg dat irauw al jaren huurt van de iftjiee kregen onenigheid over een is van betaling dat zij aan de baas had gevraagd. Volgens de greep de man de bejaarde ivast en gooide hij haar op de I. De vrouw brak daarbij haar isrpols en kneusde een heup. Bij ledische Post liet zij vrijdagavond pols zetten, zaterdag en maan- moest zij twee keer naar het zie- rs®uis in Den Helder voor verdere behandeling. De vrouw deed aangifte bij de politie. Sinds de mishandeling slaapt de 86-jarige vrouw bij een be vriend echtpaar in De Koog. In het vakantiehuisje blijven, lukt meer niet vanwege de gebroken pols. Een feestje dat zij zondag zou vieren om dat ze voor het 65s'" jaar op Texel was, moest voor een deel worden afgelast. t- en papiergeld van de EU-lan- wordt volgend jaar onbruikbaar levolg van de intrede van de Euro staalmiddel. Veel mensen heb- dit geld nog in bezit, meestal «bedragen die zijn overgebleven een vakantie. Door verschillende ionen wordt dit momenteel mge- eld ten bate van goede doelen, op Texel is dat het geval maar iste|smet algemeen bekend wie zich jt, mee bezig houden omdat de ini- Knemers meestal opereren bin- i kleine kring van familieleden, 's of medescholieren. De ilse Courant wil deze activiteit publiciteit ondersteunen. Graag wij dat de inzamelaars van dit nu waardevolle geld met ons con- opnemen, zodat wij in een vol- 1 nummer een overzicht kunnen men en daarbij iets vermelden bet desbetreffende goede doel. rnnen zich schriftelijk, telefo- b. per fax of e-mail wenden tot: die T.C, Postbus 11, 1790 AA Burg, telefoon 362620, fax ®0. e-mail :ie@texelsRcni irant nl _9roep jongeren geeft in het ni tend van 25 en 26 augustus o0" chting over drugs in De Koog. land publiek wordt gewezen ''gevolgen van drugsgebruik. Wgeren, van wie enkelen van "komen, staan zaterdagavond Sn sland in de Dorpsstraat. Met sof quiz testen de voorlichters de Ml fsvan jongeren over drugs en er benfolders uitgedeeld. 'We bena- zelf mensen', vertelt Tanja "sveldvandeWelzijnsstichting, "jj sr zijn ook veel mensen die e V'-aan naar ons toe komen. En je sr natuurlijk ook altijd de Aloeners bij.' De voorlichters be- '"i aandacht aan de gevolgen ^ligs als XTC, speed, cocaïne en Paddo's. De drug GHB, die de »'ti|d aan een opmars bezig is wrd-Holland, krijgt ook aan- ('Maar we leggen er niet spe- nadruk op.' De voorlichting «o initiatief van de Brijder Stich- 'n Alkmaar en de Welzijns- bbng. De twee ecokarren van gemeente werken hebben gisteren op hun tocht langs de Texelse dorpen ondanks de vakantieperiode toch nog 969 kilo klein chemisch afval opgehaald. Het betrof onder meer verfresten, batte rijen, medicijnen, gebruikte injectie naalden, oude olie en lege spuitbus sen. In totaal meldden zich 91 klanten. Onder hen bevond zich een flink deel ouderen voor wie het be zwaarlijk is om het afval zelf naar de werf van gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat te brengen. De ecokarren rijden zes keer per jaar, op iedere eerste maandag van de 'even' maanden. Ze waren nooit eerder in Nederland roemde team, dat volgens de berich- Texel Airshow, die zaterdag op en van het spektakel staan elders in te zien, de vliegtuigen die samen de ten in staat is een fantastisch staal- boven het vliegveld in Eierland wordt deze krant. fcu ej kmivmo 'Biele Albatrosy' van de luchtmacht tje formatievliegen te laten zien, is één gehouden. De moeilijkheden om ze van Slowakije vormen. Het wereldbe- van de hoogtepunten van de achtste naar Texel te halen én het programma De nieuwe keur en leggers van het Waterschap Hollands Kroon treden op 29 augustus in werking. Dit bete kent dat de regels waaraan iedereen zich moet houden om bescherming van het slotenstelsel en de boezem kaden in de polders te kunnen garan deren, enigszins gewijzigd worden. In hotel-restaurant De Pelikaan aan de Pelikaanweg 18 nabij De Koog wordt hierover op woensdag 22 augustus een informatiebijeenkomst gehou den. Deze begint om 20.00 uur. Aan het woord komen de heren Stelten pool, dijkgraaf van het Waterschap, die verhaalt over de veranderingen, en Vonk, hoofd van de Technische Dienst. Laatstgenoemde zal vertellen over de wateroverlast op Texel in 2000. Het programma Zomercafé van TV Noord-Holland komt deze week vanaf Texel. In vijf uitzendingen van elk twintig minuten wordt aan dacht besteed aan het wel en wee op het eiland. De eerste uitzending is woensdag, de laatste is zondag. De programma's worden elke middag vanaf half twee semi-live opgenomen, 's Avonds om vijf voor half zeven zijn de uitzendin gen op televisie te zien. Publiek dat de opnamen wil bijwonen, is volgens TV Noord-Holland van harte welkom. Het programma van woensdagavond wordt opgenomen in EcoMare. Presentatrice Margriet van der Linden praat met directeur Jan Kuiper over ondermeer de zin van het opvangen van zeehonden. Met dichter Theun de Winter praat ze over de Multifunc tionele Ezelclub Texel. Ook wordt aandacht besteed aan twee zee hondjes die Zomercafé adopteert bij EcoMare. De uitzendingen van don- derdag- en vrijdagavond worden op genomen op de Groeneplaats in Den Burg. Donderdag komt redacteur Harry de Graaf van de Texelse Cou rant aan het woord. Met hem worden hoogte- en dieptepunten in het Texels nieuws doorgenomen. De studenten badmeesters komen aan het woord, rapband Klavertje Drie treedt op en er is aandacht voor TESO. Vrijdag wordt gesproken over de Texelse ge meenschapszin. Het is de bedoeling dat er onder andere een jongeren werker in beeld komt. Ook wordt in algemene zin aandacht besteed aan jongeren op Texel. De uitzendingen van zaterdag- en zondagavond wor den zaterdagmiddag opgenomen op het haventerrein van Oudeschild. Za terdag staat in Zomercafé de vraag centraal in hoeverre buitenstaanders en buitenlanders worden opgenomen in de Texelse gemeenschap Margriet van der Linden praat met Akkie Kikkert en Theo Timmer over de Georgische opstand. Kikkert vertelt hoe haar ouders in de oorlog eten brachten aan de Georgièrs. Ook wordt gesproken met directeur Theo Habraken van de Lubertischool. In de laatste uitzending is burgemeester Joke Geldorp-Pantekoek de hoofd gast. Haar wordt onder meer ge vraagd wat moet blijven en wat er zou moeten veranderen op Texel. Ook wordt een filmpje uitgezonden over vaste gasten van het eiland. X" -•--• *55!^tv-T T'-:- De hierbij afgedrukte prentbriefkaart (een uitgave van Vandermeulen in Sneek) werd aangetroffen in een souvenirwinkel in De Cocksdorp. Hoewel de schapen op de voorgrond tot het Texelse ras behoren, is het af gebeelde landschap in geen geval op het eiland terug te vinden. Het is zelfs maar de vraag of de molen, een zo geheten buitenkruier, in Noord-Hol land is te vinden, waar de meeste molens binnenkruiers zijn. Verslaggever Karen Willemse en cameraman Mischa Korzec van TV Noord-Holland maken in hotel Den Burg opnamen voor het pro gramma Zomercafé. Ze praten met vaste gasten Ab en Sjaan Schepens. De beelden zijn deze week te zien in het programma Zomer café. (Foto Jeroon van Hattvml 'Zomeren in De Koog' heeft De Koog zaterdag in een ander dag licht gesteld. Het dorp wordt vol gens de organisatoren altijd geas socieerd met - natte - horeca en toerisme. Daar moest maar eens verandering in komen, vonden zij. Want in De Koog is méér te doen. En dus openden negen Kooger hobbyisten en bedrijven hun deu ren voor bezoekers. Onder die negen bedrijven en hobbyisten bevonden zich Marita en Bert van Onzen. Zij exposeerden bij hun woning te De Koog quilts, schil derijen en homemade wijn. 'Gelukkig is de zon gaan schijnen, anders had den we de hele boel binnen moeten uitstallen. Dan was alles veel minder tot zijn recht gekomen', vertelde Bert van Onzen vanachter zijn glas zelf gemaakte wijn. Vanaf de straat vielen de uitgehangen kleden en schilde rijen al op. Mocht dat nog met genoeg zijn dan kon het adres niet misgelo pen worden omdat er constant be zoekers de tuin betraden en soms om uitleg vroegen. Ook het huis was he lemaal ingericht met eigen werk. 'Wij maken wijn van alle vruchten die je maar kunt bedenken. Appels, peren, bramen, bosbessen, maar ook vlier bloesem en rabarber. We hebben zelfs een keer brandnetelwijn gepro beerd te maken. Het kan erg lekker zijn, maar bij ons was het geen suc ces. Paardebloemenwijn is echt ge weldig. Het is alleen een verschnkke- lijk werkje om te doen. je gebruikt namelijk alleen het geel van de bloem. Alle wijnen die wij maken zijn droog, aangezien ik diabeet ben.' Wijn maken doet het echtpaar sa men, maar Bert is degene die schil dert. 'Ik ben ook lid van de TEEVA. Dat is erg gezellig. Je gaat regelma tig met zijn allen buiten tekenen. Laatst zijn we in de Slufter gaan zit ten en binnenkort gaan we naar de Waterweg. Ik ben begonnen met aquarellen bij Hanneke Peetoom, maar nu schilder ik ook met acryl en olieverf.' De quilts zijn gemaakt door Marita. 'Simpel gezegd is quilten grote lappen klein maken en van de kleine lappen één grote maken. Met het maken ervan ben je wel even zoet. In deze deken van tweeënhalf bij tweeënhalve meter gaat 150 uur zitten. We gaan nu al tien jaar naar Hongarije om speciale stof te halen. We kopen steeds bij dezelfde man Lees verder pagina 5 Patrouilleren in de Dorpsstraat in De Koog, een koukleumende toerist die 'inbreekt' bij TESO, een vechtpartij sussen in Den Burg, een gewonde man naar de Medische Post brengen, geluidoverlast en dronken jongeren te woord staan. Het is een greep uit ge beurtenissen die de politie op een wil lekeurige nacht meemaakt. De Texelse Courant liep in de nacht van vrijdag op zaterdag een nachtje mee. Pagina 2 Het is tegenwoordig meer folklore dan sport, maar dat doet weinig af aan het plezier dat de 'Ronde van Zuidema' elke keer weer geeft aan deelnemers en publiek. Zaterdaga vond waren er weer heel wat Texelaars en toeristen mee in touw. Pagina 4 Foto's, glassculpturen en sieraden. Die zijn momenteel in grote variatie te bewonderen in het gemeentelijke expositiecentrum 'Tusse de banke' aan de Groeneplaats. Het is werk van oud-Texelaar Louk van Kooten. Pagina 5 Een genoeglijke sfeer, waarbij het zowel op straat als in de cafés druk was. Zo kwam de Dorpsstraat in De Koog zaterdagnacht over bij burge meester Joke Geldorp-Pantekoek, Rom van Schaik, hoofd van de afde ling bestuursondersteunmg en frac tievoorzitter Dick Drijver van Texels Belang. De drie namen in de nacht van zaterdag op zondag poolshoogte in De Koog. Ze woonden een be spreking bij van de politie op het bu reau aan de Brink, namen een kijkje bij de taxi-standplaats, liepen door de Epestraat en zaten geruime tijd op een terras. Geluidoverlast in de Epestraat nam het drietal niet waar. 'Maar dat betekent met dat ik de klachten van omwonenden niet se rieus neem', zegt Geldorp. 'Mis schien waren we er net op het ver keerde moment.' Ze liepen rond half twaalf door de straat. Bij de taxi standplaats bekeken ze ondermeer de kapot gemaakte glazen koepels. 'De dakjes worden weggehaald. Mis schien dat we daar volgend jaar iets van metaal terug in de plaats bren gen.' De gesloopte overdekking wordt dit seizoen niet meer vervan gen. Geldorp: 'Het resultaat van het slopen is dat anderen nu niet meer droog kunnen staan als het regent.' Op het terras viel het Geldorp, Van Schaik en Drijver op dat taxi's door reden. Van Schaijk: 'Het is heel ver leidelijk om te stoppen bij de Dorps straat, maar ze reden door.' De drie zaten tot kwart over één op het ter ras. Volgens Geldorp hadden ze daarbij veel aanspraak van jongeren. Ze toont zich tevreden over de dne zogenoemde ontnuchterings plaatsen in de Dorpsstraat. Mensen kunnen daar nog wat eten voordat ze naar hun slaapplaatst terug gaan. 'Daardoor ontstaat een verspreide afvoer. Er zijn mensen die meteen naar huis gaan en mensen die nog even wat eten.' De drie, Schuiling, Nikos de Griek en Vonk, mogen tot half vier open blijven. Voorwaarde is dat ze geen alcohol schenken. De café's gaan volgens de zogeheten 2- 3 regeling om drie uur dicht. Vanaf twee uur mogen ze geen nieuwe mensen meer toelaten. Om half drie gaat de muziek uit en de lichten aan. De burgemeester zegt dit seizoen nog een keer 's avonds en 's nachts een rondje te maken door De Koog. (Advertentie) LfUM éi bd bun_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd9 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1